r ^HONIG S V MAIZENA T IS OP predikbeurtenT GEHENSDE BERIGHTEN. Provinciale Staten van Zeeland. INGEZGNDEN MEDEI)EEUM> arriveeren aan het steiger te Walsoorden. Vandaar gaat de tocht per auto naar Kloosterzande. Vertrek van Kloosterzande te 9,30 naar het watersnoodmonumemt aan den Tasdijk, vervolgens over den Platte weg, lang Delft, naar het gemeentehuis te Hengstdijk (9,40), Vandaar langs het Vo- gelfort naar Stoppeldijk (9,50), .langs Ra- penburg Tol, Stoppeldijk-Veer, Zaamslag- sohe-Veer, te 10,10 te Zaamslag; over de Ronde Putten naar Axel (10,30), alwaar door de Nieuwstraat naar het gemeentehuis wordt gereden. Van daar wbrdt de tocht door de Lange en Korte Weststraat ver- volgd over den Rijksweg naar de Axelsche- Sassinir over Zwartemhoek naar West- dorpe (10,50), vervolgens naar Sas van Gent (11,05), en verder over den Rijksweg naar Sluiskil (11,35), over de brug, door de Blikstraat, langs den Hoogendijk, over Driewegen, provinciale weg, Heeremgracht, De Jongestraat, Markt (11,45), van daar langs de Havenstraat, Noordstraat, Nieuw straat, Westkolkstraat, Nieuwe Sluls al waar aan de ponton de Hydrograaf gereed ligt, waarmede H. M. met Haar gezelschap verder zal reizen naar Breskens, voor ihet bezoeken van het Westelij'k deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. DIENSTTIJD VAN TELEGRAAF- EN TELEFOONKANTOREN BIJ RAMPEN De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat door hem- aan de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters, de warerscnaps- en pol- derbesturen en de voorzitters daarvan, machtiging is verfeend bij algemeene ram- pen of onheilen zooals overstrooming; hoog water, ijsgang, brand, oproer en dergelijke tijdelijke verandering te brengen in den diensttijd van rijkstelegraaf-, rijks- delefoon- en hulptelegraaf- en huiptelefoon- kantoien, alsmede van telefoonstations. CSt. Ct.) i HET ZEEUWSCH VLAAMSCHE ZENDINGSFEEST. MH groote dankbaarinid mag het comi- te voor net Zdndingisfcest in Oost.lijk Zeeuwsch Vlaander-n t rugzien op Don- d®rdag 26 Juni jl. Wat was het weder gunstig, wat was het heerlijk op de weide van den heer J. D. de Fdjtr, wat; waren er velen opgekomen uit West en Oost Z.- Vlaanderen, om in Hoek hct Zcodingsfeest bij t« wonen. De sprekers die ieder op hun wiji® ue Zendingsgedachte naar vo- ren brachten, hadden een aandachtig ge- hoor. Schoon klonk het zingen der lie- deren door een schare van, naar schat- ting w«l 2000 personen. Uitnemend bege- leidde het muziekgezelschap Elk naar z n krachten den zang. Met aandacht werd ook geluisterd naar hetgeen ten gehoore gebracht werd in de pauze door de zang- vereeniging Crescendo en door het kin- derkoor. In een woord, het was een goede dag, waarvoor bij velen dankbaarheid is in het hart. Moge het medewerken tot ver- sferking van het Christenzijn, voor allien die het hdbben bijgewoond. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 Juni in de provincie ZeeLand, bedroeg: Roodvonk: Vlissingen 1. Diptheritis: Meliskerke 1. HULST. De gelidteening groot 36.000 aan het waterschap de Vereenigde Polders van Os- senisse, is geplaatst bij de firma Ls. van W aesbergheJ anssens. BOSCHKAPELLE. Op het weiland, gelegen in de Bossche- straat, is onder het rundvee van de heer Boeding door den rijksveearts het mond- en klauwzeer geconstateerd. De noodige voorzorgsmaatregelen tegen uitbreiding der ziekte zijn genomen. Deze week waren de zoons van den landbouwer d. N. bezig met de machine klaver te maaien. Eensk(aps zien ze uit de onder het mes neervallende klaver een wild® eend opvlhgen -en tot hun verba- zing bemerkten ze niet alleen de eieren maar tevens daarbij de afgesneden poo- ten van den vogel. OVERSLAG. Door d€ vergadering van ingelanden van d®n Varempepolder werd herbenoemd tot dijkgraaf de heer C. A. Mattele. Er werd b®sl>oten tot het heffen van een dijkge- schoft a 2 gulden per H.A. Het verharden van den weg vanaf het z.g. houten brugje tot aan Roode Sluis werd afhankelijk ge- steld van den bijdrage, welke de Moer- spuipold«r. de eerste belanghebbende; daarvoor zal toekennen. KOEWACHT. Dinsdag maakten de leerlimgen van de school Oude Molen met hunne onderwijzers een schoolreisje naar Amtwerpen. 's Mor- gens reden zij met auto's naar Temsahe en vandaar met de boot naar Antwerpen. In de Scheldestad wend de Dierentuin bezooht, alsmede het museum van oudheden. In den namiddag ging men met de boot naar St. Anneke, waar de kinderen zich in een groote speeltuin venmaakten. Op de terug- reis, die weer per auto gesrihiedde, werd even een bezoek gebracht aan St. Nicolaas, waar het juist kermis was, en vandaar naar Jiuis. Donderdag werd door het R. K. school bestuur benoemd tot hoofd der bijzondere jongenssdhool alhier, de heer C. de Voider thans hoofd der parochiale school te St. Willebrord (N.-Br.). De benoemde zal met 1 September a.s. in funotie treden. CADZAND. Met ingang van 20 Jul! a.s. is herbenoemd to-t burgemeester dezer gemeente, de heer 1. Erasmus. BJERVLIET. Geslaagd aan de gemeentelijke kweek- school te Dordrecht, voor het examen akte L. O., mej. B. H. de Beer te Biervliet. PHILIPPINE. Met Philippine als derde eindigden dit jaar de fokveedagen in het ode District. Enkele van de beste dieren za^en we op alle drie de fokveedagen. Ze bewezen, dat deze streek reeus een kleine kern van eerste klasse fok- matenaal bezit. In Pinilippine waren ruini 100 dieren op het ruime marktplein opgesteld. Het aantal dieren vermindert bij vroegere fokveedagen verge- leken, maar de kwahteit stijgt. Vroeger liet men alles zien wat men had. Nu bleven slech- te en matige dieren, op een enkele uitzondering na, thuis. De vele keuringen met toelichting heibben de kijk van de vee'houders op een rund verbeterd. Het vee was in een rij rondom het ruime marktplein opgesteld. Daar binnen konden demonstrates en keuring, goed zichtbaar voor het publiek plaats hebben. Wei jammer was, dat ook weer hier bleek, dat, wanneer de keu ringen in den namiddag plaats hebben, er niet zooveel tij'd voor demonstrates meer over- blijft. Als de keuringen afgeloopen zijn, wordt het tijd om naar huis te gaan. Het rondleiden van de bekroonde dieren in den ring kon nog plaats hebben, maar voor het demonstreeren van daarvoor speciaal bijeengezocht vee, was geen tijd meer over. De inzendingen kwamen vooral uit Hoek, Ter Neuzen, Driewegen en Philippine en om- geving. Van verderaf kwamen natuurlijk alleen uitgezochte, uitblinkende dieren, zoodat die een naar verhouding groot aantal prijzen ver- kregen. Om de nog niet zoo hoog staande fokkers niet af te schrikken, zal men in de toekomst een middel moeten vinden, dat de- zelfde bekende goede dieren met de bekro- ningskansen voor dieren van iets minder kwa- liteit, al te zeer verminderen. Toch zou het jammer zijn, wanneer de uitblinkende dieren wegbleven, omdat niets meer opwekt tot lief- de en inspanning voor veeverbetering en juiste kijk op wat bereikbaar is, dan het zien van dieren, die in bouw zoo didbt tot het ideaal naderen. lNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Over het algemeen genomen, was er i,n Philippine weer vooruitgang te zien. Vooral de vele klassen met jongere dieren waren in doorsnee goed. Een best uitgebroken achter- stel zag men bij de jongere dieren als regel. Het is te merken, dat de eerste Vereeniigings- stier Dumas X, die hier een jaar of 4 dekte en die men nog veel te gauw heeft opgeruimd, uitmuntend gewerkt heeft. Jammer is het, dat men in Philippine, uitge- zonderd een paar vooruitstrevende leden der stierenvereeniging, nog niet aan melkcontrole doet. Dat is onmisbaar voor rationeele vee- fokkerij. Anders krijgt men zoo licht een wed- strijd om de mooiste dieren, vooral tusschen de meer welgestelden. En dan worden de klei- nere veehouders en wie voor zware lasten zit- ten van de beweging vervreemd. De melk controle zorgt er voor, dat er een wedstrijd komt om de voordeeligste dieren, en die kant moet het uit. Voor de melkcontrole offert men 3 tot J 5 per koe en per jaar, welk geld men met woeker weer terugkrijgt. Bij den aankoop van den stier, heeft men wel behoorlijk op afstamming en productie gelet. Excelsior, die zelf eenigszins te veel het pro- ductie-type verraadt, zal in dit opzicht waar- schijnlijk niet te kort schieten. I. Oudere melkkoeien, 15 dieren. Beste melkkoeien, met nogal veel verschei- denheid in type en ontwikkeling. Er waren koeien onder van 500 tot 800 KG. Diepe, zware blokken, groote, grove koeien en lichte fijne beestjes. Een 8-tal van de beste dieren vormden een keurcollectie. 1. Emma, Joih. Breure te Hoek, Een juweel van een melkkoe, met een pracht achterstel. 2. Janske, van J. Huijssen-Dieleman, Ter Neuzen. Een diepe, harmonisch gebouwde koe, melk- vleeschtype. Vrijwel volmaakt van verhou- dingen. Jansike en Emma werden ook alles andersom gerangschikt (Driewegen). Het zijn twee die ren van de bovenste plank, maar van iets ver- schillend type. 3. Koe, van M. de Bruijne Ter Neuzen. 4. Koe, van Aarn. de Bruijne, Ter Neuzen. 5. Koe, van W. Dekker te Hoek. 6. Koe, van W. Dekker te Axel. 7. Koe, van M. Dieleman te Hoek. 8. Koe, van Victor Barbe te Philippine. II. Jonge melkkoeien, 15 dieren. 1. Nora III, van J. Huijssen-Dieleman te Ter Neuzen. 2. Alberdine, van M. Dieleman te Hoek. 3. Koe van Joh. Breure te Hoek. 4. Hart, van J, van Hoeve te Ter Neuzen. 5. Koe, van Victor Barbe te Philippine. 6. Koe, van J. de Kraker te Hoek. 7. Koe, van A. Klaas te Philippine. Een goede collectie. III. Kalfvaarzen, drachtig9 dieren. 1. Anna, van Joh. Breure te Hoek. 2. Mol, van Aug. Rogiers te Philippine. 3. Vaars, van L. Cornelis te Philippine. 4. Langedijk, van J. Huijssen-Dieleman te Ter Neuzen. 5. Marie, van J. Huijssen-Dieleman te Ter Neuzen. 6. Vaars, van Jac. van Darrvme, Philippine. 7. Vaars, van M. Dieleman te Hoek. Een wat kleine, maar zeer goede collectie. IV. Vaarzen, boven 2 jaar. 1. Vaars, van A. de Bruijne te Ter Neuzen. 2. Vaars, van S. Pieters te Philippine. 3. Vaars, van Jac. van Notegem, Sas van Gent. 4. Vaars, van Aug. Vincent te Philippine. 5. Vaars, van Jan Schieman te Philippine 6. Vaars, van Bos, Selzaete. Beste collectie. V. Vaarzen van 1 tot 2 jaar, 20 dieren. 1 a. Vaars, van Victor Barbe te Philippine. 1 b. Vaars, van S. Pieters te Philippine. 2a. Vaars, van J. van Hoeve te Ter Neuzen 2b. Vaars, van Victor Barbe, Philippine. 3a. Vaars, van C. de Zwarte te Hoek. 3b. Vaars, van Victor Barbe te Philippine 4. Vaars, van Victor Barbe te Philippine 5. Vaars, van C. de Zwarte te Hoek. Ook dit was een zeer mooie klasse. VI. Vaarzen, beneden 1 jaar. 1. S. Pieters te Philippine. 2. M. de Bruijne te Ter Neuzen. 3. P. Kindt te Philippine. 4. Aug. Vincent te Philippine. 5. Victor Barb6 te Philippine. VII. Vaarskalveren. 1. S. Pieters te Philippine. 2. S. Pieters te Philippine. 3. J. Huijssen-Dieleman te Ter Neuzen. 4. Dom. Pilaat te Sas van Gent. Rubriek VI en VII waren weleens wat fijn in de beenen, meest met beste achterstellen. VIII. Stieren boven 2 jaar. 1. Lehman, van Gust. Buijsse te Biervliet. Een diepe geblokte stier van puik type voor Zeeland. Stamt af vah Diamant van Schoon- dijke. Is te koop. 2. Excelsior, van de vereeniging te Philip pine Van puike afstamming, verwant aan D%mas X. Voor goed diep, in aanzetting van den kop en in het achterstel wat veel melktype. Als deze stier nog wat uitzwaart, een zeer goed fokdier. IX. Stieren van 1 tot 2 jaar. 1. Nico, van Wed. Buijsse te Zaamslag. 2. Dumas XI, van C. Barbe te Philippine. 3. Dumas, van Jac. van Notegem te Sas van Gent. X. Stieren beneden 1 jaar. Stier, van W. Dekker te Hoek. Stier, van Joh. Breure te Hoek. Kalfstieren. Stier, van J. Schieman te Philippine. Stier, van Dom. Pilaat te Sas van Gent. Stier, van Jac. van Notegem te Sas van 1. 2. XI. 1. 2. 3. Gent. Nog een controlevereeniging te Philippine en de veeverbetering staat er op stevige bee nen! ZWAGERMAN. SCHOONDIJKE. De landbouwschool te Schoondijke staat, gelijk bekend, op punt geopend te worden. De „officieele" opening is bepaald op Maandag a.s.; Dinsdag d.a.v. zullen vermoedelijk de les sen aanvangen. Er heeft nogal wat toe behoord eer men zoover was. Evenwel zullen we de wordings- geschiedenis dezer inrichting hier buiten be- schouwing laten. Genoeg zij het te vermelden, dat eene ver eeniging is gesticht ,,tot bevordering van het landbouwonderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D.", waarvan leden zijn versahillende ge- meenten in deze streek, en van welke het schoolgebouw eigendom is. Het Rijk verleent ten behoeve van het onderwijzend personeel en de leermiddelen een subsidie. De inridhting is de veertiende, welke van dien aard in ons land tot stand is gekomen en naar gebleken is, voldoet dit soort s'cholen over het algemeen uitstekend. De school te Schoondijke is eene soortge- lijke inrichting als die, welke eenige jaren ge- leden te Axel is opgericht. Ze is een z.g. la- gere landbouwdagsChool. Het doel, dat bij de oprichting van dit soort scholen heeft voorge- zeten, is, de bezwaren, welke een gewone land- bouwwintercursus nu te eenen male aankle- ven, zoo veel mogelijk uit den weg te ruimen. Men is daarbij van de gedachte uitgegaan, dat meer te bereiken valt, indien de lessen ge- geven worden door personeel, dat zich uitslui- tend aan het landbouwonderwijs wijden kan, dan wel dat dit onderwijs gegeven wordt door personen, die reeds een dagtaak als gewoon onderwijzer aahter den rug hebben en er dan vaak nog op uit moeten. Daarbij komt nog, dat in een school in eigen speciale lokaliteiten les gegeven kan worden, waardoor het ge- bruik der leermiddelen beter tot zijn recht komt. Dit aan de eene zijde. Anderzijds is het van groot belang, dat aan een landbouwdag- school in de beide eerste leerjaren onderwijs gegeven wordt, hetwelk op dat der lagere school aansluit en door de wijze, waarop het gegeven wordt, als het ware de voorlooper is van het eigenlijke landbouwonderwijs. Er wordt op deze wijze a. h. w. een brug gelegd tusschen het gewone lagere en het eigenlijke vakonderwijs. Dit heeft ten gevolge dat de leerlingen beter geprepareerd het eigen lijke vakonderwijs kunnen volgen, waardoor de kans venhoogd wordt, dat dit laatste meer vruchtdragend is. Men ontzeilt op die manier het bezwaar, hetwelk bij een gewonen cursus zoo vaak ontmoet wordt, dat de leerlingen on- voldoende voorontwikkeling hebben. De school nu te Schoondijke zal 4 klassen omvatten, terwijl de duur van het onderwijs als volgt geregeld is: voor d;e Ie klasse 2 dagen per week gedu- rende 40 weken; voor de He klasse 1 dag per week gedu- rende 40 weken: voor de IHe klasse 1 dag per week gedu- rende 30 weken; voor de IVe klasse 1 dag per week gedu- rende 30 weken. Voor het overige kunnen de leerlingen in het ouderlijk bedrijf werkzaam zijn. De leerlingen der Ie en lie klasse hebben 12 weken vacantie. die der He en IVe 22. Deze vacanties worden verdeeld in drie pe- rioden, zoodat te onderscheiden zijn een zaai-, oogst- en bietenoogstvacantie. In de drukke periodes kunnen de leerlingen dus geheel in het bedrijf werkzaam zijn. Door deze inrichting der school wordt dus bereikt, dat tusschen onderwijs en praktijk een nauwe aanraking tot stand komt. Voorts is het van belang. dat de school zich speciaal naar de behoefte der streek kan rich- ten en is het voor de ouders om verschillende redenen zeker ook niet onwelkom, dat ze hun jongens iederen avond thuis hehben. De vakken, waarin onderwijs gegeven wordt, zijn in de versohillende klassen de volgende: I. Nederlandsche taal (80), 2) rekenen (80), aardrijkskunde en staatsinriohting (80), natuur- en scheikunde, plant- en dierkunde (160), totaal 400 uur. II. Dezelfde vakken; respect. 40, 40, 20 en 100 uren, totaal 200 uren. III. Natuur- en scheikunde (30), kennis van den grond, grondbewerking en grondver- betering (36), plantkunde, plantenteelt- en plantenziekten (36), dierkunde en veeteelt (30), zuivelbereiding 12, totaal 150 uren. IV. Bemestingsleer (48), plantenteelt (24), veeteelt (36), landbouwboekhouden (18), be- drijfsleer (24), totaal 150 uren. Bij het overzien van dit leerprogramma zal ieder, die beseft, welke eischen tegenwoordig aan de ontwikkeling van den toekomstigen landbouwer worden gesteld, toegeven, dat alle leervakken zonder uitzondering nuttig zijn. Zeker ook die, welke als voorbereidend on derwijs worden gegeven; vooral als er naar gestreefd wordt, en dit is ook de bedoeling, rekening te houden met datgene, wat voor de prhktijk van belang is (wat rekenen en taal b.v. betreft, berekeningen uit de praktijk, op- pervlakten en inhouden, opinetingen, nota's, handeistermen, kwitantien, advertentien, ver- zoeksdhriften, marktberichten, enz. enz., aard rijkskunde: polders, water- en spoorwegen, de landibouwvoortbrenging in eigen en andere provincien, enz. enz.). Gelijk hierboven in het kort is uiteengezet, zal het verloop van het onderwijs zijn, indien alles eenmaal zijn gewonen gang zal gaan. Voorloopig echter zal begonnen worden met een eerste en een derde klasse. Tot de eerste klasse kunnen toegelaten wor den zij, die met vrucht een lagere school heb ben afgeloopen en tot de derde zij, die meer gevorderd onderwijs hebben genoten, of in het bezit zijn van een diploma van een landbouw- wintercursus. Het zou ons te ver voeren hier over de be- teekenis van het vakonderwijs voor den a.s. landbouwer uit te weiden. Voldoende zij het thans nog te verklaren, dat wij van onze zijde gaarne al het mogelijke in het werk zullen stellen, om het onderwijs van de school te Schoondijke zoo doelmatig en vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Helipe ieder die belang heeft bij of belang- stelt in een bloeienden landbouw in het voor- malig IVe district zooveel mogelijk het bezoek der school bevorderen. Het schoolgeld is zeer laag gesteld en kan haast voor niemand een bezwaar zijn, zijn jongens er heen te zenden. Voor minvermogenden zal zelfs geen school geld worden geheven. Leerlingen kunnen tot 28 dezer aangegeven worden bij de navolgende heeren: A. Mijs, Oostburg. I. A. Risseeuw, Oostburg. P. Erasmus, Oostburg. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje. A. E. Hendrikse, IJzendijke. P. Maarleveld, Biervliet. J. B. Becu Sr., Groede. M. A. Bleiker,'Schoondijke. Iz. de Hullu, Sohoondijke. A. I. Leenhouts, Retranchement. Eveneens aan het gebouw der school, waar tevens alle gewenschte inliohtingen te be- komen zijn bij het benoemd hoofd der Land bouwschool te Schoondijke, de heer L. van Dijk. Personen kunnen tegen een door hem zelf te bepalen jaarlijksche contributie, dona- teur worden. Het spreekt vanzelf, dat we be- langstellenden hierbij gaarne opwekken zich als zoodanig bij het bestuur aan te melden. De tusschen haakjes aangegeven cijfers duiden het aantal lesuren aarr. Na overleg met de Z. L. M. en.de afdep- ling Zeeland van de Ned. Jagersvereeniging, stellen Ged. Staten ingevolge art. 19 der Jadhtwet 1923 voor de bestaande regeling van art. 9a der Jachtwet 1857 te hand- haven. In overleg met dezelfde organisaties en ingevolge art. 33 der Jachtwet 1923, stellen Ged. Staten voor de afpaling der eenden- kooien te bepalen op 250 M. Uitgezonderd zijn hiervan de bestaande eendenkooien, waarvoor de volgende lengites worden be- houden, namelijk die te Ellemeet 135 M.; te Oosterland 600 M., te St. Philipsland 625, te Renesse 300 M. en te Vrouwenpolder 150 M., alles bedoetd als maximum. Zondag 29 Juni 1924. DE ,/ZEEHOND" VERKOCHT IN AMERIKA. De New-Yorksche correspondent van het mHandelsbl." schrijft d d. 16 Juni: Op 8 December 1923 werd de Neder landsche motorschoener BZeehond" toebe- hoorend aan den reeder G. v. Rompu uit Ter Neuzen, door de Amevikaansche alcohol- politie ingepikt onder beschuldiging van poging tot bindensmokkelarij van wijn op Amerikaansch gebied. Op 8 Januari daar- aanvolgend werden de gezagvoerder Krans, en de bemanning, tegen wie een crimineele actie was ingesteld, door de jury vrijge- sproken. Schip en lading maakten even wel nog het onderwerp uit van civiele- vervolging. Wat het schip betreft, dit is nu eveneens vrij gekomen, terwijl over de lading nog geprocedeerd wordt. Intusschen heeft de reeder, v. Rompu, den schoener aan een Amerikaansche petro- leummaatschappij verkocht voor de, in deze dagen van schepenovervloed in Amerika aanzienlijke som van netto 16.000 dollar. De bemiddelaars waren de makelaars Arie Schippers te Rotterdam en de firma Zimmer- mann en Cy te New-l"ork. Vanbevoegde Nederlandsche zijde verneemt 't blad dat deze goede prijs te wijten is aan de om- stand'gheid dat scbepen van het Zeehond- type, betrekkelijk klein (de //Zeehond is van ongeveer 105 ton), hout (dus betrek kelijk goedkoop), met weinig diepgang (zonder de grootere kielen welke de A meri- kaansche types bezitten) en voorzien van goede motoien, in Amerika erg in trek zijn voor de kustvaart. De zegsman meende dat op dit geb'ed voor Nederlandsche scheeps- bouwers wellicht een afzetgebied zou zijn te vinden. Vooral voor de kustvaart op Mexico en Golfhavens, waar de steenkool van vreemden oorsprong en dientengevolge duur is en waar olie voor motoren ter plaatse wordt gevonden en dus betrekkelijk weinig kost, toont het motorzeilschip voordeelen te bezitten. DE ELECTRISCHE DRAAD. In De Leek (Gr.) is de 9jarige G. O. in een paal van het electrisch net geklommen en door aanraking met den draad van de hoogspanning, direct dood gebleven. OVERWEGWACHTSTER OVERREDEN. De bewaakster van den overweg bij Schar- negoutum is dezer dagen door den sneltrein overreden en gedood. De sneltrein had meer dan een half uur vertraging. DOOR EEN SLAG VAN EEN PAARD. De vorige week kreeg een wachtmeester nabij Voorthuizen, waar hij met zijn troepen was ingekwartierd geweest, zulk een slag van een paard, dat hij thans aan de ge- volgen daarvan in het z'ektnhuis is overleden VAN EEN SCHOMMEL GEVALLEN. In een uitspanning te Hilligersberg viel de 8jarige K. H. uit Rotterdam, van ~een - scliommel en kwam met het hoofd op den grond terecht, Met een ernstige schedel- breuk werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in zorgelijken toestand werd op- genomen. HELING VAN VEEVOEDER. In verband met de heling van veevoeder. behoorende aan de fabriek van Bertels, zijn naar de Telegr. meldt nog vier boeren in Anna Paulowna gearresteerd, hetgeen het totaal aantal verdachten op 16 brengt. Nog eenige aanhoudingen worden verwacht. ZEDENSCHANDAAL. De recherche te Groningen is op het spoor gekomen van een zedenschandaal, waarbij een aantal meerderjarige zoowel als minderjarige jongemannen is betrokken. Aangehouden zijn in verband hiermee P. H., A. P. K., H. V. en A. B., alien wonende te Groningen. Laatstgenoemde reeft bovendien in zjjn woning gelegenheid gegeven tot het plegen van het misdrijf. IN BRAND GESCHOTEN. Omtrent de groote brand, die Maandag een der grootste boerderijen uit de Betuwe vernielde, meldt men nog nader, dat tegen half elf een sectie infanterie uit Arnhem op den Rijndijk Elden-Huissen aan het oefenen was met zoogenaamde licht- raketten. De windrichting was bezijden de boerderij van den heer Johan Lamers, een van de meest bekende paardenfokkers uit ons land, van welke boerderij de militairen een 200 pas verwijderd waren. Terwijl de raketten de lucht in werden geschoten. schijnt plotseling de wind gedraaid te zijn, althans de bewoners van de boerderij zagen plotseling een paar vuurballen in een hooi- berg terecht komen, die in een minimum van tijd in lichtelaaie stord. Direct werden alle troepen, die in den polder aan het manoeuvreeren waren, ge- alarmeerd ter assistentie, maar het mocht niet meer baten. De vrij sterke wind was oorzaak, dat het vuur zich spoedig aan den anderen berg en daarna aan schuren en huispereeel meedeelde. Het vuur werd bestreden door brand weer uit drie gemeenten, nl. Elst, Huissen en Arnhem, vanwaar de motorspuit. was gerequireerd. De landbouwende bevolking in deze streek is zeer verontwaardigd over het feit, dat de militaire autoriteiten meenden, dergelijke gevaarlijke oefeningen te moeten houden m een streek, waar het brandgevaar door de droogte grooter is dan ooit. Waarschijn- lijk zijn juist om het gevaar van brand, oefeningen op de heide om Arnhem ver- meden, in dit geval echter had men geen gevaarlijker omgeving kunnen uitzoeken, hetgeen' de gevolgen dan ook wel uitwijzen. De heer Lamers zal het rijk aanspreken voor de vrij aanzienlijke bedrijfsschade, die hij ondervindt. De boerderjj behoorde aan -de Duller- stichting te Arnhem. Puddi kraait de kleine en met hunkerende 5;ebaren vraagt ze nog meer pap van de bekende HONIG'S MAIZENA. ALLEEN echt als onder en boven een sluitzegel zit op het pakje Ned. Harr. Kerk. Ter Neuzeh. 9$ u'i dhr. L. Dek en 'savonds 5£ u., Ps. G. P. A. Ruijsch van Dugteren van Axel. 2 u., dhr. L. Dek. 9 J u., Ds. E. Raams en 2$ u., leesdienst. 9^ u., en 2i u Ds. G. van Dis. 9^ u. en 2 u., Ds. G. P. A Ruijsch van Dugteren. Sasvan Gent. 9| u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Philippine. Hoek. Gereformeerde Kerk. 9* u. Ds. Van Dijk van Zaamslag en 2j u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en u., (Zomertijd), leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6i u., (Zomertijd,) leeskerk. Axel. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 9J u., 2i u., eu 6 u. (Zomertijd), leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 6i u (Zomertijd) Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8$ en 10 uur Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2