I ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. "b rinrnrc thd7~~ No. 7624. VrUag 27 Juni 1984 64e Jaarg-feHg. De ketterkoning. Tu 1 T E N L Z'isinderdaad delicaaH jfrSi! $|g JOBOSiSXJED BXi^-XD. In het zeer onderihoudend geschreven werk van Prof. H. Th. Obbink van Utrecht, getitelid: „Op bijbelschen bodem", wordt een hoofdstuik gewijd aan de besohrijving van den vorst van Egypte, die als „de ket terkoning' bekend staat, Amenhotep IV, die zioh op b.ijizondere wijs heeft los gemaakt van alles wat van ouds tot het geestelijk be- zit van het Egygtische volik behoorde, en die met al heel weinig pi&toit te werk.jging tegenover de „overlevering dar ouden", zoo- dat reactie niet kon uitblijven, en al spoedig na zijn dood zijn geheele werk dan ook werd ver.nietigd. De regeering van dezen ketterkoning is een der belangrijkste episoden uit de ge- schiedenis niet alleen van Egypte, maar ook van de geheele oudheid, en wij aohten deze gqpdhiedenis niet alleen belangrijk, maar ook bij uitstek leerzaam. Amenlhotep IV was de zoon van Amen hotep III en Teje, een vrouw, die niet tot het Egyptisdhe volk behoorde. Men heeft er onder de gelieerden over getwist of zij te oardeelen naar een gevonden en kunstig gesneden buste van haar een Nubische was dan wel van Semietische afkomst. Vooral daarom aditte men deze zaak van beteekenis, omdat men op die wijze wilde nagaan, welke invloeden op Amenhotep IV werkzaam waren geweest om hem tot ket terkoning te maken. Deze man zelf was van een zwakke gezondheid en daarom werd hij daardoor alsoak door zijn geheel anderen aan leg afgehouden van de strijdlustige en roemzuchtige banen zijner voorgangers. Hij was meer godsdienstig dan politiek aange- legd, en terwijl hij al de landen, die zijn voorvaderen hadden veroverd (zooals: Pa- lestina en Voor-Azie) verwaarloosde, en die ten prooi liet aan bandieten en verwarring, riditte hij, alsof hij meer priester of profeet was dan koning, zijn geheele streven op de zuivering van den ouden godsdienst. Het was te Thebe, dat zioh rondom den rijksgod Amon-Re een heirleger van ver- wante goden had gevormd, die naast den eenen rijksgod werden gediend. Het was Amenhotep een doom in het oog, dat de oude zuivere godsdienst van de zon, niet meer zuiver bewaard was gebleven. Nu heeft volgens Prof. Obbink het Egypti9ch een afzonderlijken naam voor de aan den hemel staande zonneschijf: Aton. Aan de zen naam was het, dat Amenhotep zijn godsdienstige hervorming vastknoopte, zijn hervorming, die welhaast een revolutie mag worden genoemd, en al zal het nu wel waar zijn, dat de naam Aton ook al eerder een religieuze beteekenis had en als zoodanig werd gelbruikt, ook hier zou blijken, dat iedere religieuze reformatie lhaar kracht vindt en als zij slagen wil, vinden moet, in het weer doen opl-even van oude en soms reeds geheel vergeten of op den achtergrond geraakte voorstellingen. Reeds spoedig na zijn troonsibestijging schijnt Amenhotep IV te hebben rondgeloo- pen met revolution aire plannen, al kon hij daarvoor niet dadelijk den gewenschten en vasten vorm vinden. Hij was trouwens nog heel jong. Men heeft vroeger bij het on- derzoek van zijn mummie gemeend, dat hij bij de bestijging van den troon nog geen 15 jaren telde. De mummie toch was er eene van een man van niet meer dan dertig ja ren, en hij had minstens 16 jaar geregeerd, dus moest hij dan wel heel jong aan het be- stuur zijn gekomen. Maar in den lateren tijd is men er aan gaan twijfelen, of de ge vonden en ondefzochte mummie wel van hem was. In elk geval kan hij niet veel ouder dan 20 jaar zijn geweest, toen hij den troon beklom. Nu bestaan er een paar inscripties uit het begin zijner regeering, die een merkwaardig licht wenpen op wat toen reeds zich begon te vertoonen. De koning noemt zioh op een van die steenen, die met een gevleugelde zonneschijf is gekroond, niet met den ge- wonen koningstitel, maar dient zich aan als ,,eenste priester van Horachti". Zoo grijpt hij terug op den ouden zonnedienst en op de zonnevereering. En al blij-kt, daarbij nog niets van reformatoris'che plannen, zoo geeft toch die verandering van Godsnaam te denkeo. Vooral ook moet het opvallend worden genoemd, dat Amenhotep zich aller- eerst priester noemt, waarmede hij stellig en zeker wil duiden op zijn priesterlijke functie in den ternpel van Horachti te Thebe. En later blee'k al heel spoedig en beslist, dat zijn sympathieen en strevingen meer den religieuzen dan den politieken kant uiit- gingen. Weldra deed de koning nu een nieuwen stap en liet hij den zonnegod afbeelden als en zonneschijf, welker stralen uitloopen in fnensdhenhanden. Niatuurlijk kwamen daar nog allerlei andere dingen bij, en de Thebaansche priestersdhap wend dit alles dan ook wel gewaar, en hoe meer de koning deed, des te sterker werd hun adhterdodht. Eenst schijnt Amenhotep nog van zins te zijn geweest om den nieuwen god naast den ouden (zij het dan al als diens meerdere), te doen ver- eeren. Maar de houding der Thefoanenen schijnt zoo te zijn geweest, dat de koning ging begrijpen, dat een botsing toch op den duur zou moeten komen. Thebe was groot gewonden door Amon, en Amon op zijn beurt door Thebe. Die twee waren dan ook bereid om elkaar tot het uiterste te verdedi- gen. De Amion-traditie had te diep wortelen geschoten, dan dat op dien bodem een nieu- we godsdienst zoo-maar mogelijk zou zijn geweest. Bovendien waren de Amon-pries- ters gewoon om de leiding van de zaken te hebben, ook in politiek opzichit, zij waren de mannen, die den koning eenvoudig den goddelijken wil decreteerden, en daarom kon er toch ook van een compromis tus- schen hen en den farao geen sprake zijn. Hier henhaalde zich dus de aloude strijd tusschen koninklijk en priesterlijk gezag, en de koning was blijklbaar wijs genoeg om te begrijpen, dat hij het tegen de Amon- priesters zou afleggen, indien hij zou trach- ten om op hun eigen terrein en dan tegen hun zin nieuwigheden in te voeren. Daarom deed Amenffbteb een beslissende stap, en bouwde hij eene nieuwe residence halver- wege tusschen Memfis en Thebe, aan den Nijl, op een gebied, dat (naar hij zelf in een inscriptie zegt) „aan geen god of godin, geen vorst of vorstin behoorde". Bij zijn eigen naam werd nu de gewone toevoeging: „de god, de heersoher van Thebe" wegge- laten. De naam, dien hij aan zijn nieuwe residentie gaf, toont met alle du-idelijkheid, dat hij zioh een geheel nieuwe riehting voor zijn godsdienst dacht. Hij noemde haar: Ichtaton, d. w. z.: horizont van Aton, of duidelijker: paleis van den zonnegod. Nog bleef de koning tijdens den bo<^v van de nieuwe residentie te Thebe, en daar be- raarnde hij verdere plannen. Daaronder be- hioort ook de bouw van nog andere Aton- tempels in Nubie, en ook heeft men in Galilea den naam van Aton wfllen vinden in de stad Hannaton. Dit is echter verre van zeker. Ook zijn eigen naam Amenhotep, waarin de naam van den gehaten god Amon sdhuilt, beviel hem,niet meer, en moest nu in overeenstemming worden gebracht met zijn eigen wensdhen en inzichten. In het vijfde jaar zijner regeering verandende hij zijn naam in Ichnaton, dat beteekent: Aton is heerlijk. Zelfs in de inscripties, waar hij nog met zijn ouden naam in werd genoemd, liet hij dien naam Amon wegbeitelen, en door Aton vervangen. Ook de naam zijner vrouw, die overigens gansah geen aanstoot behoefde te wekken, kreeg nog een toevoe ging, waaruit zijn yereering voor Aton bleek. Zelfs trachtte cle koning den alge- meenen Godsnaam: Neter (god) te doen vervangen door den naam A ton. Zooveel ernst was het hem met zijn verandering van geloof. En met den dag werd zijn afkeer •tegen den naam Amon nog heviger. Door heel't land Egypte zond hij zijn dienaren om in graven en op tempelmuren, overal waar men den gehaten naam Amon aantrof, dien weg te beitelen. Dit vernielingswerk is alom in Egypte nog te vinden. Het werd zelfs verboden om den naam Amon uit te spre- ken, en de bezittingen van den ouden god werden tot eigendom van den nieuwen god vertklaard. Maar ook hierbij liet deze fana- ticus het nog niet. De Amonpriesters hin- derden hem natuurlijk nog veel meer dan die woorden en namen. De Amonpriesters werden ontslagen, en de geheele Amon- cultus veiiboden. Ook de andere goden moesten het nu ont- gelden. Hij wou zelfs niet meer hooren van eenig meervoud: goden, ihet moest alles al leen zijn de eene god. Wel moet de vernie- fing radicaal zijn geweest, want zijn tweede opvolger Tut-anch-aton, die weer tot den dienst der oude goden terugkeerde, eu die derhalve onder den naam Tut-anch-amon bekend is geworden en gebleven, beschrijft den toestand aldus: „Toen ik den troon besteeg, was het land woest als een chaos, de bezittingen der goden waren verwoest van Elefamtine tot de Delta; hunne tempels waren verlaten, hun grondgebied verwoest, zoodat er onkruid groeide, de tempelmaga- zijnen waren geplunderd en de heiligdom- men lagen upen. De goden hadden het land hun rug toegekeerd." Nu verrees dan te El Amarna de nieuwe residentie. In het zesde jaar zijner regee ring was het werk zoo ver gevorderd, dat Ichnaton zioh daar met zijn getrouwen kon vestigen. En hier werd dan nu odk de dienst van Aton gevestigd. Een zonne- tempel werd gebouwd. Zelfs schijnt er meer dan een tempel gebouwd te zijn. Hier lig- gen ook de graven zijner rijksgrooten, en nog verder het dal in liggen de graven der koninklijke familie. Van alle oude zeden en gewoonten maakte Iohnaton zich los. Hij sChijnt b.v. voortdurend zich met zijn dooh- ters in het openbaar te hebben vertoond. Zes had hij er. Hadden de sohilders en beeldhouwers tot nu toe geregeld rekening moeten houden met het goddelijk karakter van hun koning, dat was nu ook uit. Vroe ger werd de vorst afgebeeld in een stijve. onbewogen houding, en heel conventioneel. Er stor.d liefde noch haat, noch eenig ander menschelijk gevoel op zijn gelaat te lezen. Nu werd het alles lenig, en levendig en kleurig. De Amarnakunst is^ereproduceerde nntuur. Een nieuwe kunstbeweging stond dus naast de nieuwe religie. Voortaan zat de koning op de afbeeldingen heel noncha lant, met e£n'elleboog over de leuning van zijn stoel, elders met over elkaar gestagen beenen, of met een kind op schoot, dat hij kust. of onder den kin strijkt. Ook nog aller lei andere alleraardigste tooneeltjes zijn er te zien. Buiten den eigenlijken kring der getrouwen moet dit alles echter aanstoot hebben verwekt. Was de oude kunst een en al nose, hier was alles ..natuur en waar- heid". Ook de taal ontkwam aan dit stre ven niet. De stijl der oude opschriften was stiif en statig, en geheel passend bij de sta- tige figuren. Zii stond geheel buiten de prakti'k van het dagelijksehe leven. Wat de mannen van Iohnaton deden is het beste te vergelijken met wat de „tachtigers" bij ons deden, oolk hier werd „natuur en waarheid" gei'ntroduceerd, zij het dan soms op wat erg forsche wijze. Zoo vormen de nieuwe godsdienst en de nieuwe kunst en de nieuwe taal een onlos- makelijik geheel. En zoo bleek de nieuwe vorst dus te zijn een nieuw mensch. Alle mythologische gedachten werden op den duur overboord geworpen. En zijn eenige God is de stralende zonneschijf, of, zooals hij het zelf uitdrukt: „de gloed, die in Aton is". Deze stralende zon is hem het eenige voorwerp van vereering en aanbidding. En todh, en dat is het wonderlijke: hoe begrij- pelijk en foevattelijk di, 'dies sc'hijnen moest, toch worden we ook weer hier gewaar, dat epn godsdienst van het „gezonde verstand" weinig geschikt is om den mensch op den duur te geven, datgenewat hijbehoeft. Nooit heeft de godsdienst -gan Aton in Egypte diepe wortels geslage#. Obbink zegt het zoo duidelijk en aardig: ,,het accompagne- ment van het volk ontbrak". Hij had na tuurlijk ook votgelinigem om des broods wil,# en die „werden terstohd geergerd". Zoo waren er bij het vernietigen van zijn levens- werk na zijn dood niet weinigen, die bij zijn leven tot zijn trouwste volgelingen hadden behoord. Een van de redenen, die wel moesten lei- den tot de mislukking zal deze zijn ge weest, dat de nieuwe godsdienst te veel van boven was opgelegd. en dus slechts gedra- gen werd door een kleinere groep hovelin- gen, die lang niet alfen zuivere motieven hadden. Ook kwam daar nog conservatisme bii, waar velen de oude hun heilige voor stellingen en gebruilSn niet meenden te kunnen prijsgeven. Eu dan was er een voortdurende agitatie van duizenden, die broodeloos waren gemaakt door het weg- vallen der oude tempels en beelden. Wat er verder met Ichnaton gebeurd is, weten wii niet. Hij wend in het rotsdal te E! Amarna ibagraven. maar zijn rijk versierde sarkofaag is later bij Thebe in een rots&raf feruggevonden. Zijn opvolger regeerde slechts heel kort, en zijn tweede opvolger. die eveneens zijn schoonzoon was, diende reeds weer den ouden rijksgod, ook al heette hij eerst nog Tut-anch-Aton. Deze bracht de rpsidentie weer naar Thebe over, onder besciherming der Amonpriesters. De haat tegen den renegaat van El Amarna" zooals men later dcat.1 Farao noemde was zoo groot. dat men weigerde hem mee te tellen in de liist der koninigsnamen. VLOOTCOMMISSIE. Bij Kon. b^lslfiiit is de heer jhr. R. R. L. de MuralK, lid van del Eerste Kamer; benoemd tot lid van de Vlootcommissie, benoetnd bij Kon. besluit van 24 Jan. 1922. DUITSCHLAND. Lawaai en gevechten in den Rijksdag. Opgewonden tooneeIen kenmerkten Dins- dag de Rijksdag-zitting. Behandcld wer- den de communistische x'oorsU llcn tot vrij- lating d«r communistische gevan- gCnen, opheffing der uitzonderingsver- ordeningen alfemede voorstollen tot am nestic voor politieke misdrijven, ingediend door communisten, sociaal-democraten en nationaal-soci aljsten Dr. Roth (nationaal-sccialjst) voormalig Beiersch minister van justitie, verdedigde d® voorstellpn van zijn fractie tot am- nestie voor de wegens den Kapputsch, de onlusten te Kustrin en der NovSmber- putsch-veroordeelden. Communistisch ge- roep: denkt gij niet aan de arbeiders? waar- op Roth anfwoorddb: ja, ik <Ienk aan Adojf Hitler, die zooals gij we€t; ook arbeider is. Voor amnestie voor de deelne- m^rs aan de radenregeering danken Wij1 vriendelijk, (gtlach bij de communisten). Levine (een der deelnemers aan de raden regeering te Mur.chen) heeft volkomen te- r«cht den kogel gekregen. Hierop ontstond een geweldig lawaai op de communistische banken. Velen riepen. weg met dien man. Hij heeft ploert gezegd. Eenige communisten gooiden hem met schriften naar het hoofd. Frau Reiterer (communiste) riep op Roth wijzend: Hij mag niet voortgaan. L)e vice-voorzitter dr. Riesser trachtte te- vergeefs het lawaai baas te worden 6n verklaarde, dat hij gehoopt had, dat de intrede der vrouw in het parjjement de pariementaire zeden zou verbfeteren, doch dat dit niet het geval schijnt te zijn. Dr. Roth ontkende dat hij het woord pleert heeft gebruikt. Wanneer hij zijn r«de wil voortzetten, ontstaat opnieuw lawaai bij de communisten. De vice-voor- zittor maant tot orde, tjerwijj communisten en nationaaJ-socialisten voor het spreekge- stoelte elkaar scheldwoorden toeroepen. Onder voortdurend lawaai schorst de voor- zitter dan de zitting voor tien minufen. Na heropening kwram de commynist Eichhorn aan het woord, die heftig tegen Roth te keer ging en daarvoor tot de orde werd geroepen. Dr, Roth zette zijn rede voort en betpog- de dat Levine volkomen rechtmatig door een standenrechtfoank gevonden is. Dr. Rosenfeld (sociaal-democraat) sprong hevig opgewonden op het spreekgestoelte en riep uit: Ik protesteer tegen deze ver- valtsching, het was een justitiede moord. In de zaal ontstond opnieuw tumult, de sociaal democraten en de afgevaardigden der rechterzijde slingerden elkaar scheld woorden naar het hoofd. Weldra ver- scherpte zich het conflict en stormden de partijen op elkaar Los, zoodat een verward kluwen van menschen ontstond, waarbij de sociaal-democraat Egerstedt van den Duitsch nationaal Lawerenz een stoot kreeg Daarop valt een aantal sociaal-democra ten op Lawerenz en de zijnen aan. De sociaal-democraat Simon vliegt dr. Roth naar de keelt In het gewetoige tumult zijn in het midden der zaal, tientaflen for- meel aan het vechten. Scheldwoorden wa ren niet meer te onderscheiden. Van de' publieke tribune wordt foei geroepen. De vice-voorzittcr dr. Riesser schorst om zeven uur opnieuw de vergadering. De afgevaardigden bespr.-ken nog lang in op gewonden groepen het gebeurde. Na heropening der zitting zei Riesser, dat het tumult onfetaan was dooreen mis verstand. Vervollgens kreeg dr. Roth opnieuw het woord- De communisten riepen: Laat de moordenaar maar doorspreken, en verlieten de zaal,. De amnestievoorstellen werden nayr de huishoudelijke commissie verwezen en de zitting tot hedenmiddag verdaagd. HEVIGE ONWEDERS BOVEN AMERIKA. Na een dagenlange ontzettende hitte, die in geheel Noord-Amerika temperaturen van 90 tot 100 gr. Fahrenheit gebracht heeft, brak boven New-York een vreeselijk on- weder los. De hitte duurt echter voort. In Californie vonden onweders plaats, zooals in geen jaren zijn voorgekomen. In de plaatsen Buffalo, Dunhirch, Syracuse en Newark evenals in de Mississippi-dalen, is de schade ontzettend Voorloopige schat- tingen becijferen de schade op rond 4 millioen dollar. De oogstschade is zeer groot. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem zijn talrijke gebouwen afgebrand en in het verkeer zijn talrijke stremmingen voorgekomen. De hitte en het onweder hebben 26 slachtoffers geeischt. AMUNDSEN'S POOLVLUCHT BELET Uit Pisa wordt gemeld, dat de fabriek, welke de vliegmachines voor Amundsen's voorgenomen Poolvlucht heeft gebouwd, weigert deze at te lev^ren, zoolaog de rest van de koopsom, n 1. 15.000 pond sterling niet is betaald. Wordt dit bedrag binnen 10 dagen niet voldaan, dan zal Italie eeu eigen vliegexpeditie uitzenden onder leiding van den Italiaanschen vlieger Locattelli. Aan Amundsen is aangeboden aan deze expeditie deel te nemen als tweede com mandant. Dit aanbod zal Amundsen in elk geval afslaan. Hij hoopt het benoo- digde geld nog bij een te zullen krijgen. Volgens een ander bericht is het plan volkomen mislukt en zijn de Noorsche piloten en de Amerikaan Davison reeds naar huis vertrokken. STORINGEN OP TELEGRAAFKABELS Een eigenaardig gevolg van de droog- legging in Amerika is het meermalen voor- komen van storingen op de transatlantische telegraafkabels De Western Union Telegraph Co. en de Compagnie Fran9aise des cables telegrapkiques te New-York hebben zich namelijk bij de bustbewaking ernstig er over beklaagd dat hun kabels in den laatsten tijd in de nabijheid van New-York berhaal- delijk doorgesneden zijn, en wel klaarblijke- lijk door alcoholsmokkelaars. In het meeren- deel der gevallen waren namelijk de kabels op die plaatsen van de kustwateren door gesneden, waar naar de ervaring de smokkel- vaartuigen zich ophouden. Volgens het gebruik der zeelieden geven anders de schepen, wanmer zij met hun ankers bij verg;ssing telegraafkabels vatten, zonder meer hun ankers op, omdat zij van dfn eigenaar van den kabel zonder tegen- werping vergoeding voor het anker met toebehooren krijgen. De smokkelaars daarentegen, wanneer zij op hun verborgen vaarten met de kabels te doen krijgen, helpen zich kort en goed aldus, dat zij den gevatten kabel naar de zeeoppervlakte brengen en doorsnijden om hun anker niet te verliezen De Fransche kabelmaatschappij schat de schade die haar voor het herstellen van zulke door de smokkelaars doorgesneden telegraafkabels berokkend is, reeds op meer dan 120.000 frank. TER NEUZEN, 27 JUNI 1924. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de D'onderdag gehouden vergadering werd meegedeeld een schrijven van de In- diustrieele Maatschappij te Amsterdam, ex- ploitamte van de electrisChe verlichting in de kom der gemeente, dat zij, in verband met den hoogen prijs die de P. Z. E. M. vraagt voor stroomlevering, niet kan ingaan op het verzoek van het gemeentebestuur om de buurtschappen te electrificeeren. Burg, en WeiJi. beschouwden nu de zaak afge- daan, aangezien zij overtuigd waren, dat voor hun voorstel, hetwelk behelsde verlich ting van Sluiskil ter weerszijden van het kanaal en Driewegen, onder betaling eener subsidie van f 1200's jaars aan de P. Z. E. M. in den raad geen meerderheid zou ge- INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. vonden zijn, omdat die er ook 't Zwaantje en Baandijk bij wenschten en bovendien de P. Z. E. M. voor dat bedrag odk alleen ver lichting van Sluiskil ten Westen van het kanaal op zich wilden nemen. Voorts had ook de volksvergadering te Sluiskil te ken- nen gegeven geen stroomprijs van 55 cent te willen betalen en niet te willen aanslui- fen indien ook niet tevens de Oostzijde werd aangesloten. Een uitvoerige discussie onf- stond, waarin versdhillende leden uitspra- ken, dat er toch nog een poging moet wor den aangewend, om tot electrificatie der buurtschappen te geraken. Verwondering werd uitgesproken over de houding van de P. Z. E.M., die, terwijl de Industrieele Maatschappij met haar over Sluiskil onder- handelde ook tevens ondenhandelde met particulieren. Ten slotte vereenigde de raad zich met een voorstel van den heer Nolson, om Burg, en Weth. uit te noodigen opnieuw onderlhandelingen te openen met de P. Z. E. M., daar hij meent, dat, in verband met de aansluiting van enkele industrieele on- dernemingen ten Oosten van ihet kanaal, dit mogelijk aansluiting van Sluiskil-Oost en den Baandijk gemakkelijker zal maken. Voor een voorstel-Colsen om aan Burg, en Weth. drie leden van den raad voor deze zaak toe te voegen was geen steun te vin den. Ook werd door den heer Nolson tegen over den aandrang van den heer Colsen verwondering uitgesproken, dat deze het wel den raad die hier ongeveer 25 jaar ge- leden zetelde kwalijk heeft genomen, bij de electrifiicatie de belangen van Sluiskil niet voldoende te hebben behartigd, doch, dat deze er thans op aandringt om ten spoedig- ste Sluiskil aan te sluiten, zonder te letten op de belangen der andere buurtschappen. Bij de goedkeuring der rekening van het Armbestuur maakte de heer Van Riet op- merkingen op de verpleegkosten, die in re kening waren gebracht door het Ziekenhuis voor verpleging van patienten aan besmet- telijike ziekten, waaromtrent in de vergade ring van 15 April van het vorig jaar reeds was bepaald, dat een regeling zou getrof- fen worden. De heer Geethoedt deelde mode, dat de rekening nog niet kon worden vastgesteld en een voorloopige rekening was ingezonden op verzoek van het Arm bestuur. Besloten werd de bijdragen voor inkoop van pensioen niet op de ambtenaren te ver- halen. De raad wenschte niet te aanvaarden de sdhenking van een straatje te Driewegen van M. de Putter c. s., daar de gemeente daardoor tevens op zich zou nemen de kos- ten van verharding en rioleering en nog verisehiUende andere dergelijke straten be staan die men cadeau kan krijgen. Het Driewegein-straatje zal echter worden ver- foeterd. Gunstig werd beschiikt op een verzoek van E. D. Scheele om hem 0,45 M2. grond te verkoopen in het Bakkerijstraatje, die hij noodig heeft voor verbouwing van zijn per- ceel, terwijl aan P. J. Visser ontheffing werd verleend van de bepaling, dat op door hem tegenover de H. B. S. gekodht bouwterrein woningen moeten gesticht worden van ten minste 7 M. hoog Dit is teruggebracht tot 6,35 M. Door verscbillende leden werd het aan Burg: en Weth. kwalijk genomen, dat zij hebben gedoogd, dat langs den opril aan de Scheldekade woningen zijn gebouwd, beneden de als voorwaarde gestelde hoog- te van 7 M. In elk geval had daarvoor een verzoek in den raad moeten komen. Aan den heer W. Temperman werd we gens vertrek naar elders eervol oratslag ver leend als lid der schooleommissie. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL TE TER NEUZEN. Bij Koninklijk besluit zijn met ingang van 1 September benoemd tot leeraar, de heer A. C. Muste en tot tijdelijk leerares mej. J. M. van der Meyden, beiden thans tijdelijk aan die school werkzaam; tot tijdelijk leerares mej. W. A. Zijlstra, te Dordrecht. EEN WAARSCHUWING. Naar we vernemen is gister door de politic tegen een twintigtal paartjes, die met het mooie weer een zitplaats hadden ge- kozen in't gras van een der dijiken rondom Ter Neuzen, proces-verbaal opgemaakt. KONINKLIJK BEZOEK AAN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar wij vernemen is thans voor het Koninklijk bezoek op Vrijdag 8 Aug. a.s., voor zoover dit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft, het volgende program ma vastgesteld: H.M. voor zoover bekend vergezeld van Prins Hendrik en Prinses Juliana, met ge volg, zal per soomschip Hy-drograaf te 9,15 sssc;«iSLfflwi? eszrm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1