INGEZONDEN MEDEDEELXNGKN Vrees geen examen INGEZONDEN MEDEDEELING. Wisselkoersen. want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest heider blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschappelijk samengesteld en onschade- lijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. voor de verstverwijderde punten f 9, Voor 2 paarden binnen de kom 10,buiten de kom f 15, De heer JANSEN: Hoeveel sterfgevallen komen er gemiddeld per jaar voor? De VOORZITTER: Verleden jaar 30, maar anders gemiddeld genomem 25 per jaar. De beer JANSEN: Ik ben van meeninig, dat bij dan beter aan de meergegoeden iets meer ikan vragen. Ik ben een tegenstander van ai des op rekeninig van de gemeenschap te schui- ven. Bovendien er kunnen ook andere met een dergelijk verzoek komen. De VOORZITTER: Als bet tarief te hoog wordt, vrees ik, dat men met wagens zal be- graven en dan komt het voor den ondememer nog schadelijker uit. De beer JANSEN: Daar ben ik niet bang voor. Vroeger toen er hier geen lijkkoets was, betaalde ik voor een wagen uit Ter Neuzen ook 20,Er kan voor ge.g.oeden geen be zwaar zijn, dat bedrag ook hier te betalen. De VOORZITTER: Als de raad van oordeel is, dat het beter is de suibsidie njet te verlee- nen kan bet voorstel van Burg, en Weth. ver- worpen worden. De hier door Burg, en Weth. voorgestelde subsidie a 40 is bedoeld voor het afgeloopen jaar en tot tegemoetkoming mede in de kosten van aansehaffing. In de toekomst zal er door den ondememer rekening met een hooger tarief worden gehouden. De heer VAN 't HOFF: Ik zou het beter achten, dat het tarief werd vastgesteld klasse- gewijze, zooals in Ter Neuzen. De heer JANSEN: Dat was beter. De heer VAN 't HOFF: Er kunnen meer- deren opstaan en voor dat doel subsidie vragen. De VOORZITTER: Het is niet te voorzien, dat er meerderen alan beginnen zullen. De heer A. MEERTENS: Dan was het voor geen van alien mogelijk de onkosten te dekken. De heer VAN 't HOFF: Ik vind dat het de weg is om de kosten te laten dragen door de betrokken particuliere personen. De VOORZITTER: U moet niet vergeten, dat er in Ter Neuzen velen in een begrafenis- fonds zijn, zoodat daaruit de kosten worden bestreden. Dat is bier niet zoo. De heer VAN 't HOFFHet tarief voor deze gameente zou dan b.v. 5,lager kunnen zijn dan in Ter Neuzen. De heer A. MEERTENS: De heeren dienen in oogensehouw te nemen, dat de gevraagde subsidie alleen beoogt het afgeloopen jaar en ruie>t voor de toekomst, dan moeten de tarieven daar eenigszins naar worden geregeld. Waar de heer Jansen ec'hter voortdurend spreekt over de grooten meer te laten betalen, zou ik hem willen vragen hoeveel zijn er die hier. Vergelijk daarvoor deze plaats eens met Ter Neuzen, dat is daar heel wat anders. U leunt Hoek wat dat betreft absoluut niet op een lijn stellen met Ter Neuzen. De heer JANSEN: Ik blijf er bij, dat het niet aangaat om alles .maar van de gemeen schap te halem." Bovendien, ieder die iets be- gint moet leergeld betalen. De VOORZITTER: Bij te hooge tarieven, zal in de kom weer meer gedragen worden. De beer A. MEERTENS: Er moet hier ge- rekend worden met een te kort van f 75 niet met het door Burg, en Weth. voorgestelde be drag van f 40,1 De heer JANSEN: Jawel, maar hij krijgt vol gens het voorstel ook maar f 40, De heer VAN 't HOFF: Ik zou geen be- zwaar hebben voor eens de voorgestelde f 40 toe te staan, doch dan moeten voor de toekomst de tarieven herzien worden. De heer J. A. MEERTENS: Ik heb de ge vraagde 40 meer besehouwd als een middel om de zaak op dreef te helpen. De man wist toen hij er mee begon, fedtelijk van weinig af. De tarieven zullen nu wel worden herzien, vooreerst kan dit te kort niet ggdekt worden uit de ontvangsten. Anders ben ik ook niet genegen aan alles subsidie te verleenen.* De \OORZITTER: Waruneer hij bij een ge middeld aantal sterfgevallen van 25 per jiaar f 11 per gelegenheid als gemiddelde ontvangst bee ft, dan kan het bedrijf zicth dekken. Ik meen, dat deze zaak thans voldoende is besproken en zal het voorstel van Bu)-g. en Weth. in stemming brengen. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aan genomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Jan sen. De VOORZITTER biedt aan den raad aan: de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1923, welke si uit met een nadeelig saldo van 231,58. Verzoek van het bestuur van den Kanaal- polder om een jaarlijksche subsidie van 50, ter tegemoetkoming in de kosten van onder- houd van den keiweg in dien polder, gemoti- veerd met het oog op de omstandigheid, dat de omliggende gemeenten feitelijk meer den weg hoodig hebben voor de verbinding van Ooste- lijk met Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De VOORZITTER stelt namens Burg, en Weth. voor op dit verzoek afwijzend te be- echikken, overwegende, dat het gebruik van dezen weg door de inwoners dezer gemeente niet zoo druk is. De heer J. D. DE FEUTER: Ik ben ook van meening, dat zoo iets niet aangaat. De heer JANSEN: Wat vervoer is er fei telijk vaniuit deze gemeente daarlangs. De VOORZITTER: Dan kunnen ook de an dere polders wel met een dusdanig verzoek komen. De heer J. A. MEERTENS: Dan was er meer reden voor de Goesschepolder voor zoo'n verzoek. De heer J. D. DE FEIJTER: Dan kan ook de Wuyckhuizenpolder dat wel vragen. De heer JANSEN: Als we daaraan begin nen kunnen alle polders er wel om vragen. In stemming gebraeht wordt het voorstel van Burg, en Weth. z. h. s. aangenomem. De VOORZITTER legt den raad voor.de be- grootmg voor 1925 van de Gezondheidscom- missie. De heer JANSEN: Moet de gemeente daar aan f 67 bijdragen De VOORZITTER: Ja, dat komt ongeveer op 2% cent per inwoner. Vroeger zijn wij nog geweest van f 133 per jaar. Het voorstel van Burg, en Weth. om de be- grooting goed te keuren, wordt z. h. s. aan genomen. Een voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging der begrooting voor 1924, wordt z. h. s. goed- gekeund. Brief van Ged. Staten van Zeeland, met ver zoek de verordemdng tot heffing van school- geld te wijzigen in den zin als de bestaande verordening. De VOORZITTER stelt namens Burg, en Weth. voor, de laatst voorgestelde wijziging in te trekken, en de bestaande verordening te handbaven. De heer M. DE FEIJTER: Mijnheer de Voorzitter! Ik wilde over dit punt hier en- kele woorden mededeelen. Zooals de toestand thans is, zijn de omstandigheden van de min- dergegoeden te bezwaarlijk om dat schoolgeld in de verordening bepaald te kunnen betalen. Wiaar moet het toch heen, als dat zoo voort- gaat? Er komen altijd maar scholen bij, er zijn er veel te veel. Alle protestanten hebben een geloof. Daarom zou ik wenschen een ge- loof, een school, een sohare. Ik ben geen vij- and van christelijk geloof, dat zij verre, maar waar is het voor noodig, de werkman moet het ten slotte allemaal opdoppen en dat kan niet. Als de voorstanders van bijzondere scholen die willen hebben, moeten ze het zelf betalen. Het kan onmogelijk betaald worden en daarom zeg ik nog eens: een geloof, een school, een schare, de mindergegoeden zijn ten slotte de dupe. Ik wou, dat Ged. Staten eens inzagen, wat er bij den werkman omgaat, dan zouden ze mis- schien met dit voorstel niet komen. Een werk man met f 800 inkomen met 7 kinderen, kan geen schoolgeld betalen. De VOORZITTER: Gezinnen met f 800 in komen en 7 kinderen, vallen buiten de inkom- stenibelasting en betalen ook geen schoolgeld. De heer M. DE FEIJTER: Ja, het kan toch zoo niet, het is er niet. Ook voor den midden- stand wordt het op den duur te bezwiaarlijk. De VOORZITTER: Voor de middenklasse kan mijns inziens dat beetje schoolgeld geen bezwaar opleveren. De heer A. MEERTENS: Ik ben het in be- ginsel eens met hetgeen omtrent dit punt door De Feijter is gezegd. Het schoolgeld is voor de mindere klasse niet te betalen. Ik werp hier de sehuld niet op den Voorzitter, noch op den gemaenteraad, doch de schuld van de regeling in dezen ligt bij Ged. Staten. Er zijn hier in de gemeente verschillende menschen, die vol- gens de regeling geen schoolgeld zouden moe ten betalen en die nu zes tot zeven gulden be talen, omdat het inkomen van de kinderen ge- nomen wordt bij dat van het hoofd van het ge- zin. Die menschen moestan hierover recla- meeren, doch velen weten dat niet en daarom is het goed, dat dat hier eens in het openbaar besproken wordt, dan komt het in de courant en kunnen degenen die ten onrechte betalen, zich overtuigen, dat zij tegen den aamslag die nen te reclameeren. De VOORZITTER: Er zijn aan de regeling bezwaren verbonden, doch de aanslag is ge regeld volgens artikel 38 van de wet op de in- komstenbelasting. De heer A. MEERTENS: Ook moet ik de heer De Feijter gelijk geven omtrent die vele scholen. In de Kamer is daar op gewezen door mej. Westerman. Er was niets tegen, dat de bestaande scholen werd en gesubsidieerd, doch geen nieuwe scholen moest men subsidie ge- geven hebben. Het is thans zoover, dat men de openbare school ten achter gaat stellen bij de bijzondere ten koste der gemeenschap. Als 't zoo voortgaat dan zullen de mindergegoeden ten slotte geen kinderen meer op school zen- den, omdat ze het niet betalen kunnen. Als ze eenvoudig geen pokken laten inenten, kan niemand ze verplichten om hun -kinderen op school te doen. En dan zijn de gevolgen daar- van, dat de kinderen ongeleerd blijven. Ik zou willen voorstellen en ik heb dat ook in de ver gadering van Burg, en Weth. gezegd, om de verordening weer terug te zenden zooals hij laatst werd gewijzigd. Moeten we nu altijd met het gevoelen van Ged. Staten meegaan, wat zitten we dan hier te doen zou ik zeggen. De VOORZITTER:' De Minister heeft reeds gezegd, dat hij zijn goedkeuring zou kunnen hechten aan een schoolgeld te beginnen bij een inkomen van 8001000. Dat kan dus nu niet meer veranderd worden. De heer A. MEERTENS: Voor de gemeente Zaandam is toch ook een begincijfer van f 900 genomen. De heer J. A. MEERTENS: Aangaande de opmerking van den heer M. de Feijter spijt het mij, dat hij alleen met de mindergegoeden der openbare richting modelijden heeft. Hij zegt, wie bijzonder onderwijs wil moet dat zelf betalen, dan moeten toch de arme 'christelijke mindergegoeden ook betalen. De heer JANSEN: De heer A. Meertens spreekt er zijn spijt overuit, dat er zooveel seetescholen zijn, maar dat is hier niet het ge- val. Laat ieder vrij wat voor onderwijs hij voor zijm kinderen begeert, de minder gegoe den betalen niet van beteekenis. De heer A. MEERTENS: In antwoord op hetgeen den heer Jansen hier omtrent die scholen zegt, wdl ik er alleen opwijzen, wat voor kosten de vele scholen voor de gemeen schap meebrengen. Het zijn voomamelijk de Christelijk-Historischen die de oorzaak zijn van de opdrijVing van het aantal scholen. Men zdet hier duidelijk wat er nu edgenlijk van de pacificatiewet terecht gekomen is. Ik kan mij tot op zekere hoogte er bij neerleggen, dat bij de gelijkstelling van het onderwijs, de be staande christelijke scholen gesubsidieerd worden. Zij, die deze scholen hebben gesticht, hebben zich daarvoor gedurende vele jaren groote financieele offers getroost. De Chris- telijlk-Historischen zijn eerst met eigen scholen gekomen, toen de pacificatiewet er was. Dan eerst hebben zij zich op onderwijsgebied van de amti-revolutionairen afgescheiden, toen zij het geld daarvoor uit de staatsruif konden balen. Men ziet het b.v. in Ter Neuzen. En ik zou hier uit den „Voorlichter" kunnen aan- toonen, dat juist bij de pacificatdekwestie de scholembouw tot het onmogelijke is gestegen. Deze wet was pas in werking of er waren reeds 78 kweekacholen, waarvan 43 Roomsch- Katholiek. Dat noem ik geen christelijkheid meer, dat is secte drijverij. De Christelijk- Higtorischen kunnen dus in de toekomst hun monid dicht houden over bezuiniging. Daarom sluit ik mij ten voile aan bij de grdeven die mjjn collega De Feijter daar zooeven opsomde, te meer waar wij met ons beiden zijn gekomen door de mingegoe^en en wij voor de belangen dier klasse dienen op te komen. De VOORZITTER: Ja, maar U zit hier bei den evenals wij allemaal om voor het algemeen belang te zorgen. De heer A. MEERTENS: Dat stem ik U toe mijnheer de Voorzitter, en ik geloof dat wij dat naar ons beste vermogen doen. Maar ik wdl alleen er op wijzen, dat door de drijverij met scholenbouw door de Christelijk-Histo- rische partij de schoolbelasting te veel stijgt. Er was Ghristelijk onderwijs voldoende in elke gemeente en men had van niet zooveel Christe- lijk-Historische scholen gehoord als ze het geld daarvoor met uit de staatsruif hadden kunnen halen. Daarom zou ik eerst bij f 1000 inkomen schoolgeld laten betalen. De heer JANSEN: Wat de heer Meertens omtrent dien scholenbouw zegt stem ik toe, doch dat is hier niet het geval, dat moeten dus de mingegoeden niet betalen. De heer A. MEERTENS: In elk geval kun nen zjj, die de courant lezen nu zien, dat er een weg is om te reclameeren. De heer J. D. DE FEIJTER: Dan moeten ze reclameeren. De heer VAN't HOFF: Ik zou het lijstje wel eens willen zien, wie er schoolgeld betaalt en wie niet in onze gemeente. Er zijn gemeenten genoeg waar ze schoolgeld betalen van f 500 tot 600 af reeds. Hoeveel vallen er niu hier niet af, die best iets kunnen betalen. Het on derwijs host in de laagste klasse 5 cts. per week, dat is tpch niet te veel. Wat wordt er tegenwoordig niet vermorst en weggesmeten, men moet toch billijk spreken. Zoo'n luttel be- bedrag kan toch elk betalen! De heer M. DE FEIJTER: Het is goed geweest, thans komen alle lasten op de ge meenten, het worden ten slotte guldens voor de belasting inplaats van centen. Dat kan niet. De heer VAN't HOFF: Men moet toch ook iets er voor over hebben, dat men zijn kinde ren goed onderwijs kan laten gendeten. Welk onderwijs dat is, laat ik buiten beschouwing, daarin moet ieder vrijblijven. Ik zeg, reed's in vele gemeenten beginnen ze reeds met 600 dan kan het hier toch wel vanaf f 800, waarbij dan nog kinderaftrek komt. De VOORZITTER: Groote gezinnen zullen bij dit bedrag geen schoolgeld betalen. In de geval 1 en als door Meertens genoemd, zijn de betrokken personen zeer waarschij-nlijk te hoog aangeslagen. De heer A. MEERTENS: In antwoord op hetgeen de heer Van't Hoff zegt, wil ik alleen zeggen, dat ons streven is, kosteloos onderwijs voor de miindere klassen. Thans wordt dat door de vele scholen opgevoerd tot een dure belasting. Het is hoofdzakelijik de schuld van de rechtsche stemmers, dat ze zoo dom zijn om die lui te kiezen. Hetgeen de heer Van 't Hoff daar spreekt over vermorsen .zullen wij buiten beschouwing laten. De heer VAN 't HOFF: Maar hoeveel gaan er bij een begin met j 800 nog niet afdie geen schoolgeld moeten betalen omdat ze beneden dat inkomen blijven! De heer JANSEN: De heer Meertens werpt alle schuld op de scholen, maar zie de trakte- menten eens, hoe hoog die nu zijn buiten vroe ger. De VOORZITTER: Ik (acht dit punt thans voldoende besproken en zal het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het school geld te doen betalen vanaf f 800 in stemming brengen. Het voorstel wordt aangenomen met vier tegen 2 stemmen, die van de heeren A. Meer tens en M. de Feijter. De VOORZITTER deelt mede, dat een schrij- ven is ingekomen van den heer J. Pladdet, houdende mededeeling, dat hij zijn ontslag ver- zoekt als lid van de schattingsoommissie, en hij namens Burgemeester en Wethouders voor- stelt dit ontslag te verleenen onder dankbetui- ging voor de bewezen diensten. Zonder hoofdelijke stemming wordt het ont slag verleend. Daama wordt ovengegaan tot het benoemen van een nieuw lid. Aanbevolen worden de heeren J. D. Haak en P. van Prooije. De heer J. D. Haak wordt gekozen met vijf stemmen tegen een op den heer Van Prooije. Omvraag. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de VOOR ZITTER de vergadering. GEMEENTERAAD VAN PHILIPPINE. Vergadering van 12 Mei 1924, des namiddags 214 uur. Voorzitter de heer P. A. Rammeloo. Tegenwoordig alle leden. De notulen der beide vorige vergaderingen worden voorgelezen en onveranderd goed- gekeurd. In verband met de aankoop van den grond van J. B. van Hurck, vragen de heeren E. Ram meloo en A. Minnebo, of thans de grond ter breedte van een meter is aangekocht dan wel van 85 c. M., zooals door den gemeente- opzidhter was aangegeven. De Voorzitter deelt mede, dat blijkens het besluit de grond over een breedte van 1 Meter is aangekocht. Ingekomen stukken. a. Verzoek van L. de Coene, Rijksveldwach- ter, om een gratdficatie over 1923, met het oog op zijne hooge huishuur. Burg, en Weth. stellen voor op grond van de vele diensten in het belang der gemeente be wezen, een gratificatie toe te staan vanaf 50. De heer Minnebo in de meening verkeerende dat de bedoeling was over 1924, opperde eenige bezwaren, welke hij weer introk, toen bleek, dat het voor 1923 was. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt thans aangenomen met algemeene stemmen. b. Goedgekeurd besluit tot aankoop grond van J. B. van Hurck. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. .Verzoek van diverse erfpachten om de grond, waarvan de erfpacht op 31 December 1924 vervalt, opnieuw in erfpacht te krijgen. De grond wordt opnieuw in erfpacht aan verzoekers gegeven tot en met 1947, aan: L. C. Comelis, perceel sectie C 782; de kin deren F. J. en E. Dhooge, sectie C 508 en 509; N. F. Pauwels-De Mul, sectie C 494 en 495; E, Rammeloo c.c. en L. M. de Mul, sectie C 801; N. Pauwels-Pielaet, sectie C 637; Aloys Ram meloo, sectie C 1163; Jos. Rammeloo, sectie C 617; Piet Alph. Voerman, sectie C 618; P. de Wit, sectie C 1162; A. Bockstael, sectie C 991; E. de Meij, sectie C 829, met dien ver- stande, dat krachtens een vroeger vastgestelde canon, dat al deze perceelen met uitzondering van de perceelen C 991 en 829, een erfpacht bedraagt van 0,09 per M2. en voor de twee laatst genoemde perceelen 0,06 per M2. Verzoek van A. Voerman om erfpacht van een strook grond, ter breedte van een Meter van sectie C, no. 803, welke strook grenst aan sectie C no. 789. Deze erfpacht wordt verleend met ingang van 1 Juli 1924 tot 31 December 1947, tegen een jaarlijksche canon van f 0,09 per M2. Brief van Ged. Staten, d.d. 4/8 April 1924, waarbij wordt medegedeeld, dat Ged. Staten hunne goedkeuring onthouden, aan het besluit tot opheffing van het vervolgonderwjjs, omdat de raad niet genegen is een anderen cursus na den leerplichtigen leeftijd in te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat daar blijkt, dat Ged. Staten de intrekking van het vervolg- onderwijs goedkeuren, hij namens Burg, en Weth. voorstelt een cursus van herha- lingsonderwijs in te stellen gedurende de maanden December, Januari en Februari, en wel gedurende 10 uren per week waarvan 6 uren voor jongeres en 4 uren voor meisjes, wat dan voor de gemeente zoude kosten pi. m. 120 per jaar, hieronder gerekend 10 voor het hoofd der cursus de vergoeding, zooals deze door de onderwijzers wordt verlangd, zou be- dragen 1,25 per uur. Vorenstaande wordt aangenomen onder de bepaling, dat de cursus alleen zal gegeven wor den, zoo deze door minstens 12 leerlingen re- gelmatig zal zjjn gevolgd; de leerlingen moeten de 5e klas der dagschool doorloopen hebben. De Burgemeester wilde verder opdragen om met het onderwijzend personeel te onderhan- delen om de vergoeding op een gulden per uur te bepalen. f. Brief d.d. 17/24 April 1924, no. 36, met eenige opmerkingen op de instructie van den gemeente-ontvanger. Thans wordt besloten de instruotie te wijzi gen overeenkomstig gemeld schrijven, door in artikel 3 te laten vervallen, dat de zitdagen door Burg, en Weth. worden bepaald en daar- voort te zetten, dat de zitdagen door den raad worden bepaald op iederen Maandag en Don- derdag tusschen 2 en 4 uur namiddag, terwijl het bestaande art. 90 komt te vervallen. g. Verzoek van de Veefokvereeniging, om bij a rage in de kosten tot het houden van een veeiohdag, De Voorzitter wyst op het belang hiervan voor den lanidiuouw, en deelt mede, dat o.a. het gevo'Jg is geweest, van den verbeterden vee- stapei hier ter plaatse, zoodat hij meent, dat een subsidie wel kan worden toegestaan. De heer Dumoleyn zegt, gezien de gedane puDlicaties omtrent den veefokdag, deze toch niet atlhankelijik is gesfeld van een eventueel te verleenen bijdrage der gemeente, en meent, dat deze bijdrage evenals aan de voetbalver- eeniging, welke hij meent gelijk te moeten worden gesteld, moet wonden geweigerd. Spre- ker stelt zich op 't stanripunt, dat alle subsi dies of bijdragen behooren te worden verval len met 't oog op de bezuiniging. De Voorzitter zegt, dat er een groot verschil is tusschen een sportveree niiging en een ver- eeniging welke meer algemeene belangen op U oog heeft. De heer De Mul merkt op, dat een veefok dag directe voordeelen oplevert voor de nering- doenden en landbouwers, zoodat het indirect ten go(«ie komt, aan de gemeente, en ver- klaart evenals de voorzitter een groot verschil te zien tusschen sport en landbouwbelangen. Verder meent hij, dat er tegenwoordig toch reeds zoo weinig te doen is, en wat meer ver- tier in de gemeente toch niet slecht zoude zijn. Na nog een korte discussie tusschen den heer Dumoleyn en de overige leden, wordt op voorstel van Burg, en Weth., met het oog op de bezuiniging, inplaats van een bijdrage van f 100, zooals gevraagd is, een van 75 toege staan, met 6 stemmen voor en met een ont- houding (de heer Dumoleyn). 2. Gratificatie gemeente-veldwachter. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de gemeente-veldwachter voor buitenge- wone diensten over 1923 een gratificatie van 25 toe te staan. Wordt toegestaan terwijl wordt besloten hiertoe in het vervolg niet meer toe over te gaan, doch met ingang van 1924 de vergoeding voor 't ophalen van school- en andere gelden te bepalen op f 25. 3. Wijziging gemeentebegrooting 1923. Wordt overeenkomstig het aangeboden be sluit gewijzigd met een verhooging van inkom- sten en uitgaven van een bedrag van f 1612,855. 4. Nadere vaststelling gemeente begroo ting 1924. In verband met het ontvangen schrijven be- treffende eenige kleine opmerkingen, wordt de begrooting overeenkomstig dat schrijven nader vastgesteld. 5. Verordening regelende de pensioensbij- drage gemeente-ambtenaren. Wordt in verband met de Peosdoenswet 1922 overeenkomstig aangeboden besluit, vastge steld. 6. Nadere behandeling voorstel Dhooge, in- zake aanleg en verbetering straten. De Voorzitter deelt mede, dat omtrent dit voorstel in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, zoodat dit opnieuw in stem ming moet worden gebraeht. Alvorens tot stemming over te gaan, wordt geheel het plan nog eens besproken. De heer Minnebo deelde mede, dat met het oog op de bezuiniging het beter ware thans alleen den weg naar de nieuwe kerk en naar Buitenlust te verharden, en het overige te laten rusten tot een volgend jaar. De heer De Mul meent, dat het geheele plan van vemdeuwing en verbetering kon worden uitgevoerd, mits de weg van de nieuwe kerk minder grootsch wordt aangelegd. Hij acht een wag van 3 a 4 meter ruim voldoende en dan kon met hetzelfde bedrag ook het kerkestraatje worden venbeterd, wat hij zeer noodig acht, en waarvoor toch ook grond van Van Hurck is aangekocht. Spreker meent, dat zoo met de tyd mocht blijkan, dat de weg naar de kerk te smal wordt, deze altijd kan worden verbreed. Omtrent de breedte van den weg naar de kerk en het udtstel tot verbetering Kerke straatje ontspint zich een discussie tusschen den heer Dhooge en De Mul. De heer E. Rammeloo acht het plan van Dhooge wenschelijk, doch niet noodzakelijk, en meent, dat al de werken kunnen worden uit- gasteld. Hij meent, dat de weg naar Buitenlust, zoude kunnen worden afgesloten voor voertui- gen, zooals vroeger ook is geschied. Spreker acht het plan voor den weg naar de kerk veel te grootsch en heeft ook bezwaar tegen het aanbrengen van de trottoirs, met 't oog op de groote kosten en het gevaar van hierdoor een precedent te scheppen. Hij stelt den heer Dhooge voor het voorstel in te trekken en een nieuw plan te bespreken. Thans wordt een algemeen discussie gehou den, met als slot, dat de vergadering even wordt geschorst, om nog even den weg naar de kerk ter plaatse te bekijken en op te meten. Na heropening der vergadering deelt de heer Dhooge mede, zijn voorstel zoodanig te wijzi gen, dat hij de trottoirs wel zou laten ver vallen, doch aan de zijde der huizen een meter daarvoor open te laten, zoodat de weg dan in werkelykheid 6 meter breed zal worden. Hieromtrent heeft nog een discussie tus schen den heer Dhooge en Dumoleyn plaats, waama het voorstel Dhooge in stemming wordt gebraeht. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren R. Rammeloo, A. Minnebo, F. Dhooge en C. A. Barbe; tegen stemmen de heeren E. Rammeloo, F. de Mul en E. Dumoleyn. Hierna verlaat de heer De Mul de vergade ring. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat hij en wethou- der Barbe, een conferemtie hebben gehad met Burg, en Weth. van Sas van Gent, betreffende het rijwielpad Philippine-Driekwart, en hen daarbij is gebleken, dat Sas van Gent, niet ge negen is dat pad verder aan te sluiten, wel wilden zij in den raad in overwegdng geven een klinkerpad aan te leggen, en dan voor het gedeelte dat niet onder Sas van Gent is ge- legen 2/3 der kosten voor rekening dezer ge meente brengen. Hieromtrent moet uiterlijk heden bericht zijn gezonden, doch tot heden is niets ontvangen, zoodat hieromtrent niets naders kan worden vermeld. Rondvraag. De heer Dumoleyn deelt mede, met den kei- legger Craenebroeck, te hebben gesproken over het herleggen van keien der wegen door werk- loozen onder zijn toezicht, deze mededeelde, dat dit wel zou gaan, waarom hij vraagt tot werkvenechaffing, het herstraten in het ver volg door werkloozen te laten doen onder toe zicht van Craeneribroeck. De heer Dhooge maakt hiertegen bezwaar, daar het keileggen toch een speciaal vak is en toch niet door iederen werkman naar behooren kan worden gedaan. Na een korte gedachtenwisseling, deelt de Voorzitter mede, hierover met Craenenbroeck Als uw kinderen last hebben van een jeu- kende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesimiddel. Per tube 14 te zullen spreken en zoo blijkt, dat een en an- der mogelyk is, een proef te zullen doen nemen. De heer Minnebo vraagt in 't vervolg des Zaterdags en Zondagsavond, eenige straatlan- tarens te laten branden, daar het den laatsten tyd zeer donker is op straat, gezien geen lan- taams branden. De Voorzitter zegt, dat het niet branden de oorzaak is, in het niet in orde zijn van de auto- matisch klok. Spreker zal, tot deze klok in orde is, den gemeentewerkman opdragen te zorgen, dat op gemelde dagen 's avonds licht brandt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkhejd der Redactie.) Sluiskil, 21 Juni 1924. Mijnheer de Redacteur, Hoe staat het tegenwoordig toch met de electricitedtsvoorziening van Sluiskil We zijn al weer op de helft van het jaar. Morgen be- gint de dag al weer te korten. Over 3 maanden hebben we al weer lange avonden. Zouden we dan nog met een petroleumlampje zitten te kijken, terwijl van Sluiskil uit heel Zeeuwsch- Vlaaruderen wordt verlicht? Op mijn ingezem- den stukje van 24 Nov. '23 volgde zoo'n ste- vige actie; het was er wel geen gevolg van, zooals de heer Colsen in de protestvergade- ring zeide, maar ze volgde er toch maar op. Nu wil ik niet meer vragen zooals toen: waar blijft de lichtcommissie Dat instituut lijkt me iets... in de hand van Burg, en Weth. om rustig niets te doen. Maar waar blyft de heer Pater Gardiaan? Heeft hij den moed opgegeven? Of is hij uit 't veld geslagen door het laatste ingezonden stukje van den heer R. Nolson, waarin deze des heeren Paters gezegde: ,eigen apotheek in Sluiskil mag niet... omdat er een apotheek in Ter Neuzen is", totaal onwaar noemde? Waarom richt de dokter van het ziekenhuis geen eigen apotheek op als dat werkelijk wel mag? Dat zou veel voordeeliger zijn en voor dokter en voor ons. Zoo'n klein abuis is voor den Eerw. heer toch geen reden om zijn actie stop te zetten De Sluiskillenaars verlangen licht, wie daarvoor werkt vindt ons alien aan zijn zijde. Mijnheer de Redacteur, ik dank U voor de plaats ruimte. EEN SLUISKILLENAAR. POLITIE. Op het bureau van poljtie alhier zij a ais gevonden gedeponeerd: twee nieuwe sleu* tels, een deksel van een rijvvielbel en een portemonnaietje met eenig geld. R«chthebbenden vervoe'gen zich aJdaar. Amsterdam, 25 Juni 2 uur. Bieden. Laten. Louden ll,52i/2 11,531 /2 Berlijn, per biljoen 0,60. Pargs 14,14,10. Brussel 12,16 12,25. Weenen (10.000) 0,40 0,45. Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen 0,60. Fransch 14,14,10. Belgisch 12,16 12,25. Oostenrijksch (10.000) 0,40 0,45. SCHEEPVAARTBEWEGING. 19 Juni. Eng. s.s. Dryburg^ 3825 M3.stukgo^d van Gent naar Antwerpen. Lettisch s.s. Sigulda, 5647 M3., ledig van Gent naar Blyth. Deensch s.s. Efie} 5302 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Sheaf Field, 7696 M3., kolen van Newcastle voor Sluiskil. Eng. s.s. Bortwick, 3182 M3., stukgoej van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed van Londen voor Gent. ZweedsCh s.s. Giidegard, 3320 M3., ledig van Gent naar Hull. Eng. s.s. Ardglass, 2391 M3., Ijzer, van Gent naar Newport Mom Belg. s.s. Bruxelles, 1032 M3., ijzer, van Gent naar Brittonferry. Eng. s.s. Hillglen, 3570 M3.pyriet, van Pomaron voor Gent. ,iJt) i Eng. s.s. Hilljbrook, 3581 M3., pyriet van San Juan voor Sas van Gent. Eng. s.s. Kinnaird Head, 1270 M3., koleo van Dysart voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Theophilt Massart, 733 M3., ledig, van Ostende voor Gent. 20 Juni. Eng. s.s. Largo, 6250 M3., ledig, van Gent naar Hull. Amer. s.s. Minnequa, 14617 M3., ge- mengd, van Fernandina voor Gent. Eng. ,s.s. Speedfast, 5372 M3. kolen; van Newcastle voor Gent. Noorsch s.s. Bommestad, 3158 M3., le dig. van Gent naar Immingham. Eng. s.s. Sheaf Field, 7696 M3., ledig van Sluiskil naar Newcastle. Belgische s.s. Lucienne Jeanne, 596 M3., van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed van Gent naar Belfast. Duitsch s.s. Vegesack, 412 M3., ledig van Gent naar Antwerpen. Diuitsche lichter UntFrweser, 2645 M3., ledig, van ent naar Antwerpen. Eng. s.s. Oaktown, 1234 M3., ijzer van Gent naar Boness. tJj Deensch s.s. Middelhavet, 3658 M3., bout van Fredrikshavn voor Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Orlock Head, 4422 M3., ge- mengd, van Ayr voor Gent. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT, SCHAPPIJ—TER NEUZEN s.s. HELENA van Newcastle on Tyne naar Oxelosund passeerde 23 dezer Eliseneur. ,s.s. MAGDALEN A in lossing te Stock holm. s.s. TERNEUZEN vertrekt heden van Barry naar Civita Vecchia.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3