BUBGERLIJKE" STAND. HaHdflisbBrichtew. n (Wordt vervolgd). TER NEUZEN. (Nadruk verboden). VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN. UITVOERINGEN, ENZ. 24 Juni. Verkooping Landbouwinspart te Sas Van Gent. Notaris Dumoleijn. Verkooping Legervoorraden te Goes. Deurwaarder De Wilde en Heijboer. Lezing van den heer Dr. Zijlstra in de Prins van Oranje te Goes. Vereeniging van Oudleerlingen der R. L. W. S. te Goes. 25 Juni. Verkooping Legervoorraden te Oost- burg. Deurwaarder Huineman. Oproeping schoonhoudster tevens con- gierge van het Gemeentehuis. Gemeente- bestuur van Ter Neuzen. Verkooping bij Instel Hofstede te IJzendijke. Notaris Corthals. 26 Juni. Zendingsfeest te Hoek. Vergadering Catharinapolder te Axel. Aanbesteding bouwen Magazijrt met woming te Axel. Architect C. C. van Beaumont. Verkooping Legervoorraden te Middel- burg. Deurwaarder Huineman. Verkooping Huisraad te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer. Vergadering Stad Phflippinepolder te Philippine. Vergadering Kleine Stellapolder te Philippine. 27 Juni. Aanbesteding bouwen Pakhuis te Ter Neuzen. Architect P. A. Galle. INGEZONDEN MEDEDEELING. Verkooping Afbraak van een Walenschip aan de Axelsche Sassing. Deurwaarder Poppe. 28 Juni. Aanbesteding Zw. Ammoniak D. E. S. te Oosterland. Veulenkeuring te Tholen. Bond van Paardenfokkerij Eiland Tholen. Verkooping Legervoorraden te Axel. Deurwaarder Huineman. 9 Juli. Nationale Trekpaarden Tentoonstelling te Den Haag. Stamboek Ned. Trekpaard B. T. 1 Juli. Aanbesteding Grind. Bestuur Water- schap Loven- en Willemskerke. Aanbesteding maken van Onderhouds- werken aan de Zeewering van den Loven- polder met het onderhoud der Zeesluizen. Bestuur Waterschap Loven- en Willems- kerke. Verkooping Woonhuis, Schuur en Erf te Rapemburg. Notaris Dregmans. 2 Juli. Verkooping Kapitale Hofstede te Goes. Notaris E. G. van Dissel. Verkooping van aannemersmaterialen te Ter Neuzen. Notaris Callenfets. 3 Juli. Verpaohting Bouw- en Weiland te Zaamslag. Notaris Dregmans. 1(5 Juli. Vergadering Hoofdbestuur van de Maatscthappij tot bevordering van Land- bouw en Veeteelt in Zeeland in de Raad- zaal te Sluis. 16 Juli. Vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland in het Raadhuis te Sluis. 17 Juli. Landbouwtentoonstelling te Sluis. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Juni 2 uur. Londen H,57i/2 ll,58i/2. Berlijn, per biljoen 0,62. Parijs 14,571/2 14,671/2. Brussel 12,70 12,75. Weenen (10.000) 0,40 0,45. Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 14,57^2 Belgiscb 12,70 Oostenrijksch (10.000) 0,40 0,62. 14,671/2. 12,75. 0,45. VLAS. Aangevoerd: Blauw 4400 K.G., /1,40 tot /1,75. Zeeuwseh wit 500 K.G./1,10 tot 1,45 Hollandsch Geel 9500 K.G,, 1,35 tot 1,75. GroniDgsch 8000 K.G., 1,35 tot f 1,75. Dauwroot 850 K G., 1,25 tot f AARDAPPELEN. Bravo's j 8,50 tot 10,50Red Star 8,50 tot 10,50 alles per H.L. Malta Spring 16 tot 181/, cent; Westlandscberonde 21 tot 23 cent; Westlandsche poters 15 tot 16 cent; Duke of York 17 tot 19 cent. Alles per K.G. EiEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 6,— tot 7,50. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN s.s. HELENA vertrok 21 dezer van New castle on Tyne naar Oxelosun. s.s. MAGDALEN A van Newcastle on Tyne naar Stockholm passeerde 23 dezer Elseneur. s.s. TERNEUZEN In lading te Barry voor Civita Vecchia. - met tot aansluiting over te gaan, alsmede van 65 andere ingezetenen van dezelfde strekkinig, en het adres van 161 ingezetenen, die verzoe- ken wel tot aansluiting over te gaan. De lieer VAN PETEGEM merkt op, in het betoog van den heer Koopman iets te hebben gemist. Er wordt, als men de waterleiding aanbeveelit, ook nogal veel geschermd met de gezondhedd. Er mage dan hier veel slecht wa ter gedronken zijn en worden, toch valt te constateeren, dat hier weindg zieken zijn. Dan heeft hij ook omtrent het leidingwater ver- namen, dat, waar men ook komt, het wasschen er mede niet zoo gemakkelijk gaat als met regenwater. Als men hiet de huismoeders vraagt luidt het antwoordt: Ja, je kunt erwel mee wasschen, maar je moet vedl zeep ge- bruiken. AJs voorbeeld heeft de heer Koopman aan- gehaald die vele aansluitingen aan het licht. Er is aan die menschen gezegd: je moeten er tooh aan betalen, alzoo kun je beter aansluiten. Er bebben op 't Veer inderdaad veel menschen voor aansluiting geteekend, maar het is bij spreker de vraag, of de menschen, als ze in moealijke omstandigheden komen, er ook inder daad veel gebruik van zullen maken. De heer DEES verklaart een klein beetje voor aansluiting bij de waterleiding te voelen. Hij heeft ook bezwaar tegen de verpliehting die den menschen zal worden opgelegd. Er mogen nu op 't Veer en de Kwakkel menschen zijn, die er voor gevoelen, maar hij heeft toch ook menschen van 't Veer gesproken, die wel op 't request geteekend hebben, dooh hem ver- klaarden van de waterleiding geen gebruik te zullen maken, omdat ze er geen cent voor over hebben. Uit het ingekomn adres blijkt, dat de land- bouwers, evenmin als de kombewoners aan aansluiting willen. Ze zien op de hooge kosten. Het is ook geheel in strijd met de bezuiniging, dat de menschen thans veel geld zouden gaan betalen voor iets dat ze nu in hun bezit hebben. Wat de bewering betreft, dat de menschen niet verplicht zullen worden, betoogd hij, dat men wel kan aannemen, dat indien men aan het onderzoeken van regenwater gaat, wel 90 wordt afgekeurd. Dat de kwaliteit van het hier gebrudkte water van nadeeligen invloed zou zijn, daar- van gelooft hij niets. In den zomer van 1911 is er tooh wel sleaht water gedronken, zoowel dooT- mensch als door dier. En de gezondheids toestand was beter dan ooit te voren, terwijl het vee dik en vet in de waide stond. Het is mogelijk, dat de volkswelvaart er door zou verbeteren, maar hij ziet er toch groat be zwaar in. De heer C. A. WISSE betoogt, dat het, bii hw bespreken eener zaak een groot verschil maaikt, of men er nersoonlijk voor of tegen is. Door den heer Koopman zijn verschillende moDeven naar voren gebracht, die, hij onper- vlakklge beschouwing misschien heel wat lij- ken. doch waarvan vele naar sprekers inzien niets waard ziin. Zoo h.v. die statistiek om trent de branden in Nederland. Dat heeft met Zeamslag niets te maken. men heeft alleen te letter on de branden die in daze gemeente von rk omen, het,geen gelukkn'g zeldzaam ;s. Ook heeft bii er nog nooit van geboord, dat men "oc- bet blusschen van brand water tekort kwam. Door den beer Koopman zijn menschen uit Tholen aangehaald, bet kan gebeuren, dat die ""i' zh'n. maar men dient ook rekenin,g te hooden met de meening en de behoefte der in- jwzetenep. Hier on Znamslag staat bet zoo: dat avena-i-oote meerHp^Vie.hl niet is voor aans^uting bu de waterleiding en ook niet \rr>r y iV VifllT'D'WatPr. De heer KOOPMAN merkt naar aanleiding van dot betoog op, dat in de raadszitting van 18 December van het vorig jaar door den eer- sten wethouder is verklaard, dat we nu een brand spuit hebben die veel water verzet en de putten op een oogenbiik leeghaalt, en dat het dus wel eens de vraag zou kunnen wezen, of er water is om te blusschen. Zoo'n toestand mag met bestendigd worden. Hoe zal men een brand blusschen in de Axelsche straat De heer C. A. WISSE zegt, dat daar ver schillende putten zijn. De heer KOOPMAN voert hiertegen aan, dat het in de gemeente maar op 5 plaatsen mag branden, om aver water te kunnen be- schikken. Hoe zal men brand blusschen in de Axelsche straat, bij den gemeentesecretaris Op de wellen hier bij het gemeentehuis mag men niet rekenen, want die zijn binnen 5 mi- nuten leeg. Als men een waterledding heeft, kan men brandkranen aanbremgen waar men wil. Mere boer kan er hebben op zijn hof en dat veroorzaakt terstond, dat de premie voor zijn assurantie goedkooper wordt. Door den heer Van Petegem is met eenige bedenking gesproken over de menschen op t Veer, die geteekend hebben voor aansluiting bij de electrische verliohting. - In de eerste plaats kan spreker meedeelen, dat de bereke- ning was, dat de gemeente het net zou bouwen en de aansluiting brengen, als er 20 aanslui tingen kwamen. Van de menschen die zicb toen hebben verbonden, hebben misschien en- kelen geteekend na overreding door de ge- maakte propaganda, doch niemand werd ge el wongen. En dat het, voor wat het gebruik betreft nog wel scheef zou kunnen loopen, kan sipreker moeilijk aannemen, aangezien er maar op 20 was gerekend en er thans al 50 zijn. Zoo zal het met de waterleidingook gaan. Eerst zijn de menschen huiverig, maar als ze zien, dat buurman het doet en vooral als ze het gemak nagaan, willen ze ook al spoedig aansluiten. Het moge nu al zijn, dat de be- der kom van Zaamslag geen gebrek hebben aan water, ze zullen toch ook het ge mak wel willen. Indien men met het adres tegen de water leiding hum aan huis gegaan is en men heeft daarop met meer dan 166 handteekeningen kunnen verzamelen, is dit een bewijs, dat de meerderheid der bevolking er v6or is, want er i, T °P het dorp 400 woningen. Dit kbnkt heel anders, dan dat de meerderheid er tegen is Bovemen, van de voorstanders hoort men het met, die durven niet meer spreken, uit v-rees voor de houding der tegenstanders da? T DE1J,01FER ^eft kennen,, dat, als de praktyk bewijst, dat de menschen zoo Vlug uit zichzelf komen om aan te sluiten, ?°k WeI uit het contract ge- schrapt kan worden; laat de menschen dan vrij. De heer KOOPMAN geeft te kennen, dat zou z'in> als de men schen steeds hun eigen belang op het oog had- aangezien dit niet zoo is, moeten ze een stootje krygen, Ze sluiten niet direct aan omdat ze nu eenmaal gewoon zijn, dat kat eens uit den boom te kijken, maar het volgende iaar komen ze toch. Dat heeft tegenvolge, dat het comite wegens dat later komen in den eerstan tijd ontzettende verliezen lijdt. De mensohen moeten er dus terstond bijgebracht worden, om oat te voorkomen. ^hreker heeft nog met een vrouw gesproken m een plaats waar ze fen electrisch licht, fen waterleiding hadden en toen hij vroeg wat ze eventueel het liefst zou missen'antwooS de vrouw, dat zii dan liever het licht zou missen dan de waterleiding, want, zeide zii, w^t al" er °P aaTlk^t, kan ik op eens zooveel petroleum halen, dat ik er wel vier weken mee zou toekomen, maar met water gaat dat met. Het is nog overai zoo geweest, steeds was de berekenmg en ook de uitkomst, dat een der ingezetenen die het kunnen, aansluiten, maar dan deed /ten er een jaar of tien over. Dat kan dnans met, de menschen moeten hun eugen belang mzien en daaroxn acht hij het een goede clausule, dat de achterbiyvers eenigen druk krjjgen om aan te sluiten. De heer VAN PETEGEM vraagt, lioeveel brandkranen er komen. De heer VAN HOEVE antwoordt, dat die worden aangebracht in overleg met het dage- lijksch bestuur der gemeente en dat daarvoor f 5 per jaar moet betaald worden. De heer DEES bespreekt de vraag of alle door het comite verstrekte berekemngen en gegevens wel juist zijn, daar het toch in zyn mededeelingen wel veranderd. Op 2 Decembei verklaarde de heer Huizinga, dat de totstand- koming der waterledding verzekerd was. Vol- gens een later schrijven was het echter anders en zou deze vermoedelijk beperkt worden tot Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvoor ech ter een nieuwe garantie moest gevraagd wor- den. Het schrijven luidt nu weer geheel anders. Verder wijst hij er op, dat het comite schrijft, dat de eenheidsprijzen zooveel gedaald zijn, dat de gevraagde uitbreidine- van het plan, die volgens den heer Carnere j 50.000 zou kosten, voor f 37.000 kan gemaakt wor den. Toen werd door genoemden heer gezegd, dat hij die uitbreiding niet kon toezeggen, om dat dit een onbillijkheid zou zijn tegenover an- dere gemeenten, die wellicht ook dergelijke wenschen hadden. Nu kan die uitbreiding vol gens het schrijven van het comite wel gemaakt worden, nu kan die uitgave worden gedaan, niettegenstaande er een adres ter tafel ligt van 65 boenen die daarin verklaren niet te zul len aansluiten en de waterleiding dus niet noo- dig te hdbben. Hij noemt een en ander beden- kelijk en acht het onverantwoordelijk om thans voor aansluiting te stemmen. Er is bij de be volking in het geheel geen belangstelling voor en hij noemt de waterleiding voor deze ge meente evenmin noodig als het vijfde wiel aan een wagen. De heer HAAK merkt op, dat de heer Koop man, uit de omstandigheid dat er op het adres uit de kom maar 167 tegen de waterleiding ge teekend hebben, het bewijs put, dat de rest er voor zou zijn. Dat is onjuist. Het adres is maar aan 168 menschen gepresenteerd en daarvan waren er 167 tegen. Spreker zou gaarne de bewoners van het Veer en in die omgeving, die met zoo over goed water kunnen besohikken, graag ter wille zijn, als daar mogelijkheid toe bestaat, maar hij heeft er bezwaar tegen om de menschen die er tegen zijn te dwingen om aan te sluiten, want hij gelooft niet, dat het die menschen die elders omdat ze niet wilden aansluiten f 70 en f 75 boete moeten betalen erg te pas zal komen. De heer KOOPMAN zou omtrent het tee- kenen tegen de waterleiding veel kunnen zeg- gen. Hij sprak een rentenier, die er ook tegen geteekend heeft, niettegenstaande hij het Slechtste water op het dorp heeft. doch die gaf te kennen een regenbak te zullen laten zetten, die hem misschien 160 kost, doch die niets van de waterleiding wil weten en zegt „zijn kop er tegen in te zetten". Een ander die er tegen geteekend heeft verklaarde de eerste te zullen zijn om aan te sluiten, als het er komt, maar er bezwaar tegen te hebben, dat men een kapdtaal van 5 millioen in den grond zou stoppen. Een derde verklaarde er ook tegen geteekend te hebben, maar het leiding water toch ook te moeten hebben, als het er komt. Welke waarde kan men aan dergelijke onderteekeningen heohten, hoe moet men die beoordeelen? Spreker zal geen namen noemen, want daar komt het minder op aan, hij heeft meer op de cijfers gelet. Hij is van meening, dat men dan toch ook niet veel voor de teigen- aotie voelde, als men de moeite ontzag om een tweede papier te nemen. Ze zullpn ook wel ge- weten hebben, bij wien ze gingen, ze zullen bij den secretaris wel niet geweest ziin. Spreker heeft zich met de lijst er voor bepaald tot het Veer, doch had er misschien ook wel 150 namen op kunnen krijgen. De heer C. H. H. WISSE kan bevestigen, dat de heer Koopman uit het aanital namen der on- derteekenaars op het adres uit de kom een verkeerde conclusie trekt. De overige kombe woners zijn niet bezocbt. Alle menschen tee- kenden er op en toen de lijst vol was, heeft men gemeend de verdere moeite wel te kunnen sparen, daar het met de overigen wel zou zijn als met die eerste menschen die men bezocht. De heer C. A. WISSE heeft dien door den heer Koopman bedoelden rentenier ook gespro ken en die vertelde hem, den heer Koopman verteld te hebben van dat slechte water. Hij sprak de veronderstelling uit, dat de heer Koopman, dat hier wel als motdef zou aan- halen, maar voegde er bij, dat sjechte water nog nimmer gedronken te hebben, omdat hij water by zijn buurman kan krijgen. Als die man echter een nieuwen regenbak zet is het klaar en dan kost hem dat toch maar f 8 per jaar. De heer DEKKER verklaart geen vrijmoe- dighedd te hebben om voor het voorstel te stemmen, in de eerste plaats, omdat het groot- ste deel der bevolking er tegen is. Hij is het volstrekt niet met de redeneering van den heer Koopman omtrent de meening der bevolking eens, en is overtuigd, dat, indien men in de geheele gemeente twee lijst en had laten dr- culeerein, een er voor en een er tegen, zou blij- ken, dat er veel meer menschen tegen, dan er voor zijn. Nochtans zou hij ook het Veer wil len helpen, maar dat moet dan op een andere mamer getbeuren. Met het oog op de groote kosten kan hij aan het voorstel zijn stem niet geven. De heer KOOPMAN betoogt, dat het moge lijk is, dat de zienswijze van den heer Dekker juist is, omtrent de meening der bevolking en dat er wellicht meer menschen tegen, dan er voor zouden teekenen. Hij meent evenwel, dat dit voor een raadslid nog geen motdef be- hoeft te zyn, om er tegen te stemmen. Hij is van oordeel, dat de vertegenwoordigers der ingezetenen zich behooren af te vragen of een zaak al of niet in het algemeen belang is. Als men in alles naar de meening der menschen moest vragen en hun baas liet, dan zouden er veel maatregelen, die nu ingevoerd zijnon- gedaan zijn gebleven. Als voorbeeld nopmt hij 'de Invaliditeitswet, met de zegeltjesplakkerij. Niemand zal de zegenrijke gevolgen van die wet willen ontkennen, maar ais men die bij volkssteimming had moeten invoeren, zou ze er nog wel niet zijn. De raad moet zich afvragen of de leiding al of niet is in het algemeen belang en dan meent hijdat het zijn taak is dat niet tegen te houdien. De heer DEKKER gelooft, dat het kleine ge- deelte der gemeente, dat thans behoefte heeft aan goed water, wel op een andere manier kan geholpen worden, zander deze waterleiding. De heer DEES merkt nog op, dat uit de mede- deeling omtrent de uitbreiding van het net is geblekem, dat de aanlegkosten lager zullen komen. Maar dan verwondert het hem toch, dat de garantie van de gemeente niet lager f 2^7 0005?°rd't" die nU t0Ch bepaald op De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Die i age re Kosten van aanlag komen ten voor- aeeie uer expioitaueKosten. ao\ enuien Kan pas na aanieg der geheede waterieactmg een overzucht van de totaie kosten worden *ver- kregen. nij steit verder in het licht, dat Burgtjnees- ter en Wethouders hebben gemeend, hun voor stel niet te moeten veranderen, en te moeten voorsttelien tot aansluiting bij de waterleiding, ais zijnde ddt in het beiang der gemeente. Het- geen dioor den heer Koopman is gezegd om trent die uiitikomsten van het electnson iienc is juist. Zelfs al zou het gebruik op het Veer tegemvallen, is er van een kwaad siot geen sprake wegens het groot aantal aansluitingen. In den beginne was er vrees, dat qr te St. Jansteen geen water genoeg in den grond zou zitten, maar dat is bevredigend opgelost en voor de behoeften der eerste dertig jaren is daar volgens de berekeningen water in vol- doende hoeveeiheid. De opzet der zaak is zoo- danig, dat die gemeente er nooit schade van kan hebben. Er wordt beweerd, dat een gioj. deel der gemeente gen waterleiding noodig heeft. Mien moet in aanmerking nemen, dat men nu eigenlijk in een ongunstige periode venkeert, om over een waterleiding te spreken, aangezien we nu twee natte jaren achter den rug hebben. Indien we een tijd beleefden als in de jaren 1920 en 1921 was de waterleiding er terstond. We hebben het voor 2 jaren ook nog kunnen zien, als het een 14 dagen straf weer is, komt er terstond watergebrek. Als het er een poosje op aankomt, moeten velen zich met slecht water behelpen. By onderzoek blijkt meermalen, dat oogenschijnlijk goed wa ter veel sohadelijke bestanddeelen bevat. Er is gewezem op den goede y gezondheidstoestand waaruit blijkt, dat het slechte water daarop geen nadeeligen invloed heeft, maar spreker vraagt: zou dat bij het gebruik van goed water nog niet beter kunnen? Hij wijst er op, dat verschillende maatregelen er toe hebben ge- ledd, dat de zuigelingensterfte veel verminderd is. Hij meent, dat door gebruik van zuiver water de gezondheidstoestand nog beter zal worden, en er veel voor te zeggen valt, dat de gemeente er zich ook bij aansluit. In den aanvang was er wel een bezwaar tegen het plan, omdat het comite slechts een klein stukje van de gemeente zal hebben aan- gesloten, maar nu men zoover is tagemoet- gekomen osn in 'n groot deed der gemeente een leiding aan te leggen en het den ingezetenen mogelijk te maken aan te sluiten, meenen Bur- gemeester en Wethouders, dat de raad er op in behoort te gaan. Indien de raad zulks niet doet, zou zij door de onthouding van Zaamslag oorzaak kunnen zijn, dat de waterleiding er niet komt en dit zou jammer wezen. Wanneer men enkele jaren een drogen zomer heeft, on- dervindt men ten zeerste het gemis aan goed water. Als men nu niet aansluit, doch het later noodgedrongen wel zou willen doen, zou het zeer veel geld kosten, en wellicht niet meer zoo doelmatig kunnen worden aangelegd, Burgemeester en Wethouders moeten dus ad- vdseeren aan te sluiten. De heer DEES merkt op, geen antwoordt te hebben ontvangen, op zijn vraag, waarom, hoewel de uitvoering van het plan goedkooper is, het garantiebedrag der gemeente toch 275.000 blijft; daar kan hij niet bij. De VOORZITTER wyst er op, dat die ver- mdndering van 50.000 tot f 37.000 maar een druppel beteekent op't geheele plan. Ze kunnen bovendien slechts met andere cijfers komen, als de kosten van het geheele plan bekend zijn. Dat ze tot het maken dier uitbreiding bereid zijn bewijst, dat ze de zaak nog niet zoo pessi- mistisch inzien. De heer DEES zou meenen, dat, aangezien die kosten met ongeveer een vierde deel zijn verminderd, het garantiebedrag ook met een vierde deel zou moeten verminderen. De VOORZITTER merkt nog op, dat de des- tijds door den heer Carriere gemaakte bere- keming ook zeer globaal was en dat hij toen geeft te kennen gegeven, daar zoo maar niet op eens aan. te kunnen toegeven. De heer DE KOEIJER wijst er op, dat het comite aanvankelijk aan Zaamslag maar 4 K. M. buizenleiiding wilde geven, maar nu kan ineens een groote leiding worden gegeven; hy meent, dat dit slechts is, om tot toetreden over te halen. De heer KOOPMAN is van meening, dat dit dan zou bewijzen, dat het dan practische men schen zijn, en dlaar kan men goed zaken mee doen. Ze hebben niet ineens toegestemd, want ze zy'cri toen weggegaan, zeggende: we doen het niet. Ze hebben de zaak nagegaan en ge- zien, dat daar zoo'n groote streek ligt, die van het water verstoken zou blijven, en daarom gezegd, laat ons er dlat ook bij nemen. Naar zijn meening, beziet de heer Dees dat garantiebedrag venkeerd. Dat is geen bedrag in evenredigheid der kosten van de werken, die in deze gemeente zouden warden uitgevoerd, dloch is een algemeen bedrag, berekend per hoofd der bevolking. Ze zijn nu zoover gegaan als ze kunnen. De hier toegezegde uitbreiding drukt niet alleen op de gemeente Zaamslag, die drukt op de geheele exploitatie. De raad mag diankbaar zijn, dat ze hier dat werk van f 37.000 ook willen maken, en er bestaat geen gevaar, dat men, zooals de heer Van Petegem als vrees uitsprak, door de belastingen aan de waterleiding zal moeten betalen. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat, hetgeen hij daaromtrent zeide, op het licht be- doeld was. De heer KOOPMAN meent dan wel te mo gen uitspreken, dat degenen, die niet van het Licht hebben kunnen genieten in het electrisch licht nog geen cent hebben bijbetaald. Alles is nog steeds betaald door de gebruikers. De meening, ddt ook zij die er niet van kunnen profliteeren in de kosten daarvan bijdragen is onjuist. Hij meent als lid der G. E. B. com- missie dit te kunnen zeggen. Hy heeft nog wat, dat hy pas in de laatste plaats naar voren wilde brengen, n.l. dat hij hoopt, dat by afstamming van voorstel tot aansluiting, de raad de bewoners van de Poon- haven en het Veer toch zullen worden ge holpen. Want er is, in deze vergadering ook wel beweerd, dat er menschen van het Veer zouden hebben verklaard tegen de waterledding te zyn, maarlaat ze dat by ons op het hoekje maar niet vertellen, zegt spreker. Hij zou daarom willen voorstellen, dan toch de zaak niet geheel af te snyden. De heer C. A. WISSE meent, dat er nu lang genoeg over gesproken is, em er geen aanlei ding bestaat, om het nu weer op de lange baan te schiuiven. D heer DEES merkt op, dat, al stamt"~de raad het nu af, het dan toch wel niet uit zal zijn. Op Hoek werd het afgestemd, maar 14 dagn later hadden ze weer al een anderen brief. De heer VAN PETEGEM: Het comite zal ons ook wel zoo gauw niet loslaten! De VOORZITTER meent, dat voor hetgeen de heer Koopman in het laatste heeft gezegd een nieuw verzoek zou noodig zijn. De heerYVAN HOEVE geeft te kennen, dat de Voorzatter voldoendle het standpunt van Burgemeester en Wethouders heeft weerge- geven. Hij wil alleen nog opmerken, naar aan leiding der woorden van den heer Dees, dat de heer .Carrifere destyds staande de vergadering op de kaart ten ruwste de lengte heeft ge- meten der verlangde uitbreiding en dat hij toen gezegd heert, uat cue oU.UUU zou Kunnen Kosten. i-»e nu geprojecteerde uitbreiding is ecnter e«mgsziiis anders dan toen besproKen en uiiinuutir Koner. Met de mgetreden verla- gmg uer matenaienpryzen, Komt men daar- uoor tot het lager bedrag van J 37.000. De VOORZITTER bevestrgt dit. Volgens het eerste plan zou de leidiing geloopen beb ben in de rxchtang van de school in dem Huis- senspolider, maar toen bieek, dat de landbou- wers verklaardem niet te zullen aansluiten, is de leiding ontworpen van den hoek van den dijk en de Kwakkel in de riehtdng van de Val en de Griete. De heer VAN HOEVE geeft ook nog te kennen, verpllichte aansluiting noodzakexijK te achten. Deze zaak moet te veel kosten, dan dat men het gevaar en de risico zou mogen loopen, dat die door ontwetendheid der bevol king zou mislukken. Daar behoort tegen te worden gewaakt. Zonder verpliehting tot aan sluiting, zou hij aan het voorstel zijn stem niet diurven geven. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat het dan bij dien heer Van Hoeve ook vaststaat, dat dwang zal worden toegepast. De heer VAN HOEVE acht dat betrekkelijk. Zij die het rapport gelezen hebben, zullen heb ben gezien, dat in Zuid-Beveland de menschen voor een jaar of 7 in het algemeen ook nog niet aan de waterleiding wilden, maar dat ze tenslotte toch zoo goed als alien komen. Zoo gaat het altijd, men wil het eens afzien. Dat is niet onder alle omstandigheden af te keuren, maar men kan daardoor een grootsche zaak toch niet in gevaar brengen. De heer VAN PETEGEM meent, dat uit deze woorden blijkt, dat de raad wel des te voorzichtiger moet zijn, met hetgeen hij doet. Hij wijst op Noord-Scharwoude waar menschen zijn veroordeeld tot f 50 en f 75 boete, omdat ze niet wilden aansluiten. Men weet wel hoe het dan gaan zal. Van de 50 regentoakken zul len er zeker wel 45 worden afgekeurd, en als het besluit gevallen is, hebben we klaar met praten, dan moeten we den toestand aanvaar- den, zooals die zich zal ontwikkelen. De leden weten, evengoed als spreker, dat verre weg het grootste deel der ingezetenen er tegen is, ook zonder die adtessen, waarvan men weet, dat er wel onder zijn die teekenen om die of die een plezier te doen. Spreker heeft vooral be zwaar tegen den dwang, dien men er aan ver- bindt. De VOORZITTER meent, dat er te veel aan- dacht aan de verplichte aansluiting wordt ge- schonken; indien men eens een droog jaar be- leeft, komen alle menschen van zelf. Men moet dat beschouwen als een stok achter de dour, maar kan toch niet ineens zoo grootsch begin- nen. Hij wijst er op, hoe het met het licht ge gaan is. Daarvoor heeft men de menschen ook voor 10 jaar een zekere garantie laten teeke nen, maar in verband met de verkregen resul- taten, is dat bij den tweeden aanieg al weg- gelaten, omdat men ziet, dat de menschen het licht van zelf gebruiken. De heer DE KOEIJER: Hoe gaat het nu met het licht? Hoe staat het met de aanslui ting van Othene? De VOORZITTER deelt mede, dat daar het aantal op het oogenblik nog klein is, maar op Reuzenhoelk em het Veer gaat het aantal aan sluitingen de raming verre te hoven. De heer KOOPMAN zegt, dat ze te Othene geem goede gangmakers hebben; hij is van oordeel, dat, als er maar eens een hoofdleiding overheen kwam, de aansluitingen wel volgen zoudten. Waarom zouden de menschen daar anders zijn dan in de andere buurtschappen De heer VAN PETEGEM zegt, dat er men schen zijn, die nu nog electrisch licht gebrui ken, al zijn ze er niet voor. Hij heeft er 3 ge sproken, die er na de 10 jaar, als hun verplieh ting afgeloopen is, er uit willen. De VOORZITTER merkt op, dat er nu wel enkelen zijn, die misschien maar 1 Kilowattuur stroom per maand gebruiken, alzoo veel min der dan waartoe ze feitelijk verplicht zijn, maar men kan wel begrijpen, dat Burgemees ter en Wethouders dit, bij den goeden gang van zaken niet zoo angstvallig nagaan, om die menschen aan hun verpliehting te houden. Tegenover die enkelen staan er, die vroeger 8 tot 10 kilowattuur per maand gebruikten en nu 20 tot 30. Er is van nu af al meer stroom verkocht dan vroeger, de zaak loopt prachtig. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aansluiting aan de waterleiding wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Koop man en Van Hoeve; tegen stemmem de heeren C. H. H. Wisse, Van Petegem, Haak, C. A. Wisse, De Koeijer, Dees en Dekker. Huwelijks-aangiften. 20Juni. Jacob Jansen, oud 25 j. jm., en Adriana -Neeltje de Doelder oud 25 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juni. Jacobus Fran cois Dieleman, oud 22 j. jm., en Adriana Willemina de Feijter, oud 21 j. jd. Geboorten. 18 Juni. Evelina Rosalia, d. van Jan Joseph Hendrik Smolenaers en van Lena Pieters. 19 Juni. Steffen Pieter, z. van Harm Elzo Gelms en van Heike Bosscher. Overlijden. 20 Juni. Adriana Maria Meijer, oud 66 j. echtg. van Marinus van der Est. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpyn worden vaak veroorzaakt door lever- stoomissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkyralen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; te Ter Neuzen bij de Firma A. van Overbeeke- Leunis. 9 Bieden. Laten. Rotterdam, 23 Juni 1924. VEEMARKT. Aangevoerd werden 354 vette runderen 320 vef*e- eo graskalveren, 291 schapen, en lammeren en 1622 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. 1,15 tot /l,221/2; 2e kw; /1,10 tot 1,3e kw./0,95 tot/0,85. Ossen le kw. /1,071/2 tot /1,15; 2ekw; 1,tot 0,95 3e kw. 0,90 tot /0,80 Kalveren le kw./1,45 tot /1,65. 2e kw. 1,25 tot /1,10; 3e kw. 1, tot 0,85Schapen le kw. /0,90 tot 0,95 2e kw. /0,80 tot /0,70; 3e kw. 0,60 tot Lammeren 1,05 tot y 1,15 2e kw. tot Varkens le kw. /0,56 tot y0,59 2e kw. 0,53 tot f 0,50 3e kw. f 0,48 tot 0,46 licht soort 0,50 tot 0,56. Varkens met redelpken handelwegens geringen aanvoer waren de prijzen iets hooger. Vette kalveren met zeer tragen haudel tot lagere prgzen. Vette kalveren en ossen bjj matigen aanvoer traag ver- handeld. Schapen en lammeren matig B1NNENLANDSCBE GRANEN. Tarwe 14,tot 14,40 Afwjjkende 12,50 tot 13,25 overige granen niet noemenswaard getoord, zoodat geen no teering werd opgenomen. FIJNE ZADEN. Bruin Mosterdzaad f 35,tot f 70, Geel Mosterdzaad 32,tot 33, Blauwmaanzaad 30,tot f Koolzaad tot Karwjj- zaad 50, tot Kanariezaad 27,tot 28,Zonnebloempitten- zaad 16,tot f 17,Boekweit 12,— tot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3