A J Pi SPORT. 6EMEN6DE BERICHTEN. eigening van rijksgrond, in het be- lang der volkshuisvesting. 4. Voorstel om aan A. Braoke, C. Cort- vriendit, C. Klop, P. J. Martens, P. C. Plansoen en de vereeniging „R.-K. verpleging en opvoeding" alien te Ter Neuzen, vergunoing te verleenen tot het leggen van een riool in ge meentegrond en dit riool aan te slui- ten op het gemeente-riool. 5. Voorstel tot toekenning van straat- namen. 6. Voorstel tot goedkeuring der reke- ning van het Burgerlijk Arm'bestuur, alhier over 1923. 7. Voorstel tot goedkeuring der reke- «ing van de Gezond'heidsoonrmissie te Ter Neuzen, over 1923. 8. Voorstel om ingevolge artikel 137 der Pensioenwet 1922, de daar be- doelde bijdrage niet op de gemeente- ambtenaren te verhalen. 9. Voorstel om a Is sehenking te aan- vaarden van M. de Putter e.a. te Ter Neuzen een straatje te Driewegen, groot 440 M2. 10. Voorstel tot verbetering van bestra- ting en afwatering te Driewegen. 11. Voorstel tot vaststelling eener in- struotie voor de schoonlhoudster, tevens concierge, van het gemeente- huis. 12. Voorstel om aan mej. N. Laro-Bou- terse eervol ontslag te verleenen als gemeente-vroedvrouw voor de kom met ingang van 1 September 1924. 13. Besabikken op een verzoek van E. D. Scheele te Ter Neuzen, om aankoop van een stukje -gemeentegrond (groot 0,45 M2.) in de Bakkerij- straat. 14. Besch'ikken op een verzoek van P. J. Visser alhier, om afwijiking der be- paling genoemd onder 4 in het raadsbesluit van 31 Juli 1918 tot ver- koop van gemeentegrond, n.l. bou- wen aan de straatzijde tot een hoog- te van 6,35 M. in plaats van 7 M. „HULP IN NOOD." in de iaatst gehouden vergadenng van het uitKeenngsionds bij ziekte „Hulp in nood aimer, bieex uit de rekening van den penriingineester, aat in de maanaen Maart, April en Mei was ontvangen aan contribu te j 680,50, buitengewone inkomsten j 26,4u, totaal /0o,90, en dat was uitgegeven wegens ondersteumng van zieken J3i7,98, boueloon f 78, buitengewone uitgaven 26,32, totaal ji 422,80, alzoo een goed slot van 284,60, vormende met het vorig goed slot een totaal bedrag van 3631,63. Uit het verslag over ihet 31e jaar bleek, dat was ontvangen: contribute 2693,98, buitengewone inkomsten j 257,77, totaal 2951,75. Uitgegeven is: uitkeering aan zieken 1322,81), buitengewone uitgaven 661,29, samen j 1983,59. Het afgeloopen boekjaar gaf dus een voordeelig saldo van f 968,16. Voor de afdeelinig „Steunkas" werd over het laatste kwartaal ontvangen aan contri bute 75,50, terwijl aan zieken werd uitge- keerd f 32, zoodat er een batig saldo was van 43,50. Dit gevoegd bij het saldo der vorige rekening vormt een bedrag van j 1225,90. Tevens werd voor die afdeeling uitge- bracht het 15e jaarverslag. Daaruit bleek, dat wegens contribute is ontvangen 323,15, en voor uitkeering aan zieken en buitengewone uitgaven is uitgegeven 87, zoodat het jaar een voordeelig saldo gaf van 236,15. Mr. G. W. F. WENTHOLT. f De heer Mr. G. W. F. Wentholt, kan-ton- rechter te Rotterdam, is Zaterdag overleden. De heer Wentholt, die den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft, in zijn loopbaan bij de rechterlijke macht begonnen als ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Rot terdam. Daarna is hij griffier van het kan tongerecht te Hulst geworden, vervolgens kantonreohter te Ter Neuzen en in 1912 kantonredhter te Rotterdam. In de laatste maanden was de heer Wentholt door ziekte verhinderd zijn ambt te vervullen. Hij was iemand van groote werkkraeht en energie, die gewoon was, zeer nauwkeurig van de zaken, die hi) ter berechtimg kreeg, kennis te nemen. In den oorlogstijd en daarna is door de vele zaken in verband met Huur- commissiewet en Huuropzeggingswet, die hem werden voorgelegd, zeer veel van zijn werkkradht gevergd. De begrafenis zal Maandag kwart voor 1 plaats heibben op Nieuw Eik en Duinen bij Den Haag. (N. R. Crt.). ONDERWIJZERSEXAMEN. 1 Bij het aan de Ghristelijike kweekschool te Middeliburg gehouden schoolexamen, het- welk de bevoegdheid geeft van de akte lager onderwijs, is op 19 dezer geslaagd de heer L. Hamelink te Axel. EEN ONJUIST BER1CHT. In on-s vorig nummer plaatsten wij een van onzen correspondent ontvangen bericht, dat bij het onweer in den nacht van Donderdag de landbouwsohuur van den heer P. Vael te Absdale, door den bliksem was getroffen en afgebrand. Men deelt ons thans mede, dat dit bericht cn ju,ist is. Vermoedelijk is een misverstand ontstaan door het afbranden van het stalle- tje van den heer Aug. de Rechter te Abs dale, dat geheel is afgebrand en waarbij 3 varkens in de vlammen omkwamen. NEDERLAND EN BELGle. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt.: Belgische bladen hebben dezer dagen gemeld, dat er binnenkort een toenadering tusschen Belgie en Nederland te verwach- ten zou zijn en daarbij zelfs een heele reeks bijzonderheden meegedeeld. LNGEZONDEN MEDEDEELEMGFN Op het departement van buitenlandsche i zaken heeft men nu Zaterdag meegedeeld, dat er voor het oogenblik geenerlei offi- cieele onderhandeling was aangeknoopt. lntusschen zijn de betrekkingen tusschen beide landen den laatsten tijd steeds ver- beterd. Wellicht zal men over eenigen tijd, waarvan de duur intusschen nog niet te voorzien is, komen tot een regeling van den toestand, zooals die sinds den wapenstil- stand geworden is. Hoe het zij, de verschillende vraagstuk- ken, welke de betrekking tusschen beide landen betreffen, maken een voortdurend punt van overweging uit in de Wetstraat en de regeering verlangt er naar, dat zij zal leiden tot het scheppen van de beste voor- waarden voor de .betrekkingen tusschen beide landen. EXPORT VAN VROEGE AARDAPPELEN UIT BELGIE VERBODEN. Men meldt uit Brussel: Bij besluit van den Minister van arbeid en nijverheid is alle export van vroege aardappelen uit Belgie tot omstreeks 1 Augustus verboden. Deze maatregel is ge troffen na een bespreking met de groep groothandelaars, welke een geleideliijke prijsverlaging toezegde op voorwaarde, dat de uitvoer van aardappelen voorloopig door de regeering niet meer zou worden toege- staan. AXEL. Geslaagd voor het examen der Vereeni ging van Leeraren in. de Handelsweten- schappen te Rotterdam, de heer D. Marijs alhier. PHILIPPINE. D« inrichters van de vliegdemonstraties alhier. kunnen met genoegen op hun jaitia- tief terugzien, want het was een succes waartoe het mooie weer zeer zeker heeft bijgedragen. Reeds Zaterdagnamiddag had de vlieger volop werk met het medenemen van hen, die de emotie van het vliegen wilden on- dervinden, maar Zondag waren honderden naar onze gemeente getogen en zeer velen hebben hun eerstc vlucht gedaan. De sierlijke vogel steeg onophoudelijk op ®n maakte, af naar de liefhebbers hun wenschen hadden te kennen gegeven, een Iangere of kortere vlucht. KOEWACHT. In den nacht van Woensdag op Donder dag hadden eenige dieven zidh meester ge- maakt van ruim 300 K. G. gezwingeld vlas bij den heer A. Naessens op het Zandt. Door onweer overvallen hebben zij zeker het ge- stolen goed verstopt, want Zaterdag werd het vlas in een roggeveld teruggevonden. In de maand Augustus zal het 50jarig ibestaan der H. Familie alhier luisterrijk ge- vierd worden. BIERVLIET. Bij het onweder in den nacht van Woens dag op Donderdag, is te Biervliet een schuurtje van den heer A. Faas afgebrand. Eenige kippen kwamen in de vlammen om. Ook de woning, die aan het schuurtje vast stond, heeft nog al van het vuur geleden. SLUIS. Bij Kon. besluit is toegelaten, als uitslui- tend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werk- zaam, de vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, gevestigd te Sluis, kring de gemeente Sluis. GROEDE. Men schr.ijft ons: Reeds voor de 26e maal hoopt men in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar een Zomerfeest te houden. Als we zien, dat wat er ook voorbijging en wat er ook ver- anderde en vooral ook met wat groote moeilijkheden men daar in Zeeuwsch- Vlaanderen vaak te kampen had, moeilijk heden van allerlei aard, dan mogen wij God dankibaar zijn, dat Hij de Christelijke Jongelingsver. in die plaatsen nog doet strijden, op dat terrein voor de eere en de Naam des Heeren en tot zieleheil al was het slechts een klein getal dat daardoor zijn Heiland heeft gevonden. Evangelisatie was het werk gedeeltelijk. En daar dit jaar nu weer een dergelijke samenkomst gehouden zal worden te Groede (Kruisdijk) op de hoeve bewoond door de Gebrs. Basting, daar willen wij thans de aandacht der lezers hier op vestigen. Veel zullen wij er niet van zeggen wij verwijzen slechts naar de ad- vertentie die eerstdaagsch in ons blad zal staan en naar de aanplakbiljetten en dan zal het duideliijk zijn, dat wij niets meer be- hoeven te zeggen. Wie belkend is met het Nederl. Jongel. Ver. heeft meer dan eens den naam van den heer Gordeau ontmoet, als hij hem persoonlijk tenminste nog niet ontmoette en wie kent niet de andere spre- kers of hoorde daar nog weinig van Neen wij zwijgen en hopen dat velen uit „'t land van Axel" naar Groede (Kruisdijk) zullen gaan om zelf te genieten en bovenal om te steunen den arbeid door de Chr. V. verricht tot uitbreiding van het Godsrijk op aarde. VOETBAL. Gisteren trok onze voetbalvereeniging met tal van belangstellenden per auto naar Eecloo om daar in den eindstrijd te kampen tegen de voetbalclub „Eecloo". Een schit- terende beker was hiervoor uitgeloofd, wel ke beker op het terrein pronkte. Direct na den aanvang mist Terneuzen een praohtige kans, doch de voorzet was te sdherp. Hierna werd Terneuzen terugge- drongen en was Eecloo eenigszins in de meerderheid. Tweemaal zien wij den bal in het Terneuzensche doel terechtkomen, doch bei.de keeren verklaart de scheidsrechter het doelpunt ongeldig wegens buitenspel. Terneuzen mist daarna wederom een mooie kans, als een der voorwaarts alleen den Belgischen doelverdediger voor zich heeft. Zoo komt de rust met blanken stand. Bij de hervatting is Terneuzen sterker en wordt een tijd lang de Eecloosche club in- gesloten, maar het doel wordt niet gevon den. Talrijk zijn werkelijk de vrije schoppen wegens verkeerd ingooien. Uit een corner weet de linksbinnen van Eecloo zijn club de leading te geven. Thans wordt het spel wat forsoher daar Terneuzen alle zeilen bij zet om den stand gelijk te brengen. Nogmaals gaat voor de gasten een kans voorbij als de bal juist langs het net scheert. Het ein.de komt met 10 voor Eecloo. De zwakke plek in het elftal was zonder twijfel de bezetting van den sp.il, hiervoor wordt een doortastend tactisdi speler ge- eischt, wetende mede aan de vallen en te verdedigen. Bij een zoo'n gering kracbts- verschil komt deze moeilijke plaats juist het meest tot zijn recht. De doelverdediger had aan het doelpunt niet de minste schuld; het doelgebied was hem volkomen toevertrouwd RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van* 20 Juni 1924. D« volgende zaken werden behandeld: P. Vv oud 35 .j., voermansknecht te Groede werd beklaagd dat hij op 6 Mei jl. te Groede een paard, dat voor een wa- gen stond, heeft mishandeld. Geuuid met «3e(e VmerAJD, Ff)A MB OZENSA US O VERMEERLUK Eisch 10 gld. boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. A. B., oud 19 j., smidsknecht te Schoon- dijke, werd ten laste gelegd dati hij op 12 Mei 1924 te ScIfDondijke den rijksveld- wachter J. Kole, die daar dienst deed heeft beIeedigd. Eisch 15 gld- boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. De kantonrechter te Middelburg heeft P. G. de B. uit Walsoorden wegens fietsen zonder licht veroordeeld tot 3. gldj boete subs. 3 dagen hecht. Verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding A. W., 48 j., voorman te Ter Neuzen, gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake van offlichting. VALSCHHE1D IN GESCHRIFTE. Voor de rechtbank te Middelburg stond Vrijdag terecht de Nederiandsche rivierloods R. P. v. O., te Vlissingen, aan wien valsch- heid in geschrifte was ten laste gelegd. Bij de behandeling der zaak bleek, dat bekl. op 6 April bjj Antwerpen aan den kapitein van een Noorsch stoomschip, met het doel 4 '/3 pond machtig te worden een quitantie heeft afgegeven onderteekend met den naam van W. Muller, sleepboot- eigenaar te Ter Neuzen, om het te doen voorkomen alsof de kapitein gebruik had gemaakt ran een sleepboot. Deze W. Muller als getuige gehoord, verklaarde het bedoelde schip niet te hebben gesleept en ook geen quitantie te hebben afgegeven of daar toe opdracht te hebben gegeven. Bekl. bekende volledig. De officier van justitie, Mr. baron v. d. Feltz, meende dat hier sprake is van het misdrijf bedoeld bij art. 225 van het wet- boek van strafrectyt en vorderde tegen bekl. 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. H. Kuipers, be- pleitte dat hier geen sprake kan zijn van art. 225, omdat niets vervalscht is, hoog- stens kan art 326 ter sprake komen waarin oplichting strafbaar wordt gesteld. Als het de bedoeling was met de kwitantie het bij de reederij te doen voorkomen alsof er werkelijk van een sleepboot sprake is ge- weest. Spr. keurde het in den kapitein af, dat hij eerst de kwitantie aannam en er toen te Antwerpen direct kennis van gaf aan het loodswezen. Pleiter meent, dat bekl. moet worden vrijgesproken. Als de rechtoank er anders over denkt, is er zeker alle reden voor een voorwaardeliike veroordeeling, daar bekl. een bianco strafregister heeft. Bovendien neemt men het in zeemanskringen niet zoo nauw, vandaar de uitdrukking, dat er iets tusschen kaai en schip komt. Bekl. is de dupe geworden van den kapitein. In zijn repliek kwam de officier o.a. op tegen het gezegde van den verdediger, dat men het in zeemanskringen niet zco nauw neemt. Uitspraak 5 Juli. STIERENGEVECHTEN. E^n Spaansch-Duitsche onderneming wil in den loop van den zomer in het stadion te Berlijn een aantal stierengevechten hou den. De ondernemers hopen dat de ge meente toestemming tot het houden van deze gevechten zal gCven, daar ze alleen aan belasting ongeveer een half miffioen goudmark verdienen. VEERBOOT GEZONKEN. Een veerboot die bij Munchen de Isar ov®rstak met 16 arbeidevs aan boord, is gezonken. Van de 16 menschen zijn elf v'erdronken. OPPER-SILEZISCHE NIJVERHEID. De toestand in dc Opper-Silezische nij verheid is zeer onbevredigend. Er zijn 2500 man van d<? Friedenshutte te Konigs- hutt® onfelagen, den overigen; 5000 in getal, is ontslag aangezegd. 8JARIG MEISJE VERMOORD. T® Rosenhof, een dorpje in de nabijheid van Wittenberge aan de Elbe, heeft1, een lOj. jongcn een 8jarig meisje dat hem voor spitsbo,ef had uitgescholden op stjraat af- g«wacht en vermoord- Dti' pngen sloeg zijn slachtoffer eerst neer en wurgde het vervolgens met een touw. Daarna sleepte hij het lljkje naar het Ellbestirand waar hij het verborg. De jeugdige moo ."denaar heeft volledige bekentenissen afgelegd. MOORDAANSLAG. Te Berlijn-Sudende heeft een 19jarige jongen getracht zijn groofmoeder te ver- inoorden om haar te besteIen. Toen de oude dame het bewustzijn Verloor vluchtte de jongen naar zijn kamer, waar hij zelf- moord pleegde. De jongen wag onfangs uit zijn betrekking ontslagen nadat hij zich aan v®rduisteringen had schuldig gemaakt. Zijn grootvader, een arts, had hem in huis genomen, in de hoop hem weer op het go®de pad te brengen. WREEDE DAAD. Een ongelooflijk wreede daad wordt aan d® Du its die bladen uit BalSienouw ge meld. Een handelaar uit Berlijn was met enkele vrienden, alien ,,in kehnelijken staat verkeerende'', op weg naar het station. Op d®ze wandeling kwamen ze een vracht- wagcn tegen. De handelaar Daumischen ge- naamd, kreeg het plotseling in z'n hoofd, dwars over den weg te gaan liggen en den voerman toe te roepen: „Overrijd me maar." D® koetsier Iiet het paard stop- pen, maar een hem vergezelfenden aibei- der greep de teugels, zette het gaai'd met d® zweep aan en liet den zwaren wagen doodkalm over den beschonkene heen rolr len. Daumitschen werd met zware inwen- dig® kwetsuren in het ziekenhuis gebradif,. waar hij kort daarop stierf. De aibeider werd gearresteerd. INGEZONDEN MEDEDEELmGEN GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 13 Juni 1924, des namiddags 1.30 dur. Voorzitter de heer J. de Feijiter, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren A. de Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak, benevens de Se- cretaris, J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. (2. Vervolg). 12. Behandeling van het verzoek der N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidinginaat- schappij tot deelname. Werd den 2den November 1923 eene confe- rentie gehouden met een tweetal vertegen- woordigers van het waterleidingcomite, b»j schrijven van 3 April 1.1., bericht de directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie- ning, dat de kosten van de gewenschte leidin- gen in eersten aanleg naar de Val en de Griete en naar Poonhaven, totaal rond f 37000, zullen bedragen, daar de eenheidsprijzen, die eind 1922 bij de begrooting der aanlegkosten als grondslag zijn genomen, inmiddels aanmerke- lijk zijn gedaald en het geheele plan er dus gunstig voorstaat, mede rekening houdende met den wensch van het waterleidingcomite om deze gemeente zooveel mogelijk tegemoet te treden, dat er geen bezwaar bestaat de door de gemeente gewenschte leidingen als eersten aanleg in het plan op te nemen. Hij brengt daarbij nogmaals onder de aan dacht, dat Zaamslag de eerste gemeente is, waar een dergelijk vrij kostbare toezegging wondt gedaan en dat het daarom gebillijkt zal worden, dat een dergelijke toezegging niet voor onbepaalden tijd geldig kan zijn. Indien n.l. Zaamslag toetreedt eenige jaren nadat met den bouw is aangevangen zou het kunnen voor komen, dat de ijzerprijzen zoodanig zijn opge- loopen, dat het leggen der bewuste leidingen niet te veranrtwoorden zou zijn en dus eene toe- komstige directie in dergelijke zaken de vrije beslissing moet worden gelaten. Bovengemelde toezegging geldt dan ook alleen, indien Zaam slag toetreedt, voor dat tot den bouw der wa- terleiding wordt overgegaan. Waar dus aan het bezwaar als zou Zaamslag eenigszins stiefmoederlijk met buisleiding be- deeld zijn is tegemoetgekomen, stellen Burge- meesiter en Wethouders voor thans tot toetre- ding te besluiten overeenkomstig het door het comite overgelegde concept-besluit. De VOORZITTER merkt op, dat Burgemees- ter en Wethouders het gewenscht achten, dat thans een beslissing wordt genomen. De zaak is reeds meermalen besproken en de leden zijn op verschillende wijzen ingelicht. De heer VAN PETEGEM merkt op, er bij de vorige bespreking niet te veel van te heb ben gezegd. Er zijn geen nieuwe argumenten aangevoerd, zoodat alles volgens hem nog in hetzelfde stadium verkeert. Niaar zijn over- tuiging zijn vier vijfden der bevolking er tegen. Behalve dan de menschen van het Veer en de Poonhaven, die niet over goed water be- schikken, vindt men geen voorstanders. Er wordt nu wel gezegd, dat het niet van invloed is op de gemeente-finanoien en hfj wil dat toestemmen, maar merkt op, dat het toch betaald moet worden en dat het dan ten slotte gelijk is, of men het betaalt aan de ge meente, het rijk of de provincie. De behoefte is voor de inwoners dezer ge meente ook niet groot, zoodat er uit eigen be weging weinig gebruik van zal gemaakt wor. den; de praktijk zal leeren, dat het niets an ders wordt dan dwamg. Hij wijst op Hoogcar- spel, waar de menschen die niet wilden aan- sluiten zijn veroordeeld tot geklboeten van 70 en 75. Het gaat er in ons land maar vreemd naar toe, met het liedje dat op school geleerd wordt: „Wij leven vrij, we leven blij!" Spreker vindt geen vrijhedd om voor het voorstel tot aansluiting te stemmen. Hij zal volstrekt niet beweren, dat een wa- terleiding niet nuttig zou zijn. Hij neemt dat graag aan, maar zou wenschen, dat die dan ook alleen betaald werd door hen die er van willen genieten, doch dat ieder daarin vrij bleef. Er wordt wel gezegd, dat men niet zal verplicht worden, als men over goed water beschikt, maar als men begint met het wat te onderzoeken is er altijd wel iets te vinden om het af te keuren. De heer DE KOEIJER stelt zich op hetzelf de standpunt, als de heer Van Petegem. Hij is er niet voor, en zal dus tegenstemmen. Hij wil er niet aan mee doen, om de menschen tegen hun zin te dwingen tot aansluiting bij de waterleiding. De heer KOOPMANMijnheer de Voorzitter! Wanneer ik ditmaal het woord vraag voor het aanhangige onderwerp, dan doe ik dat met eenige schroom, immers wanneer men voor een zaak pleit, dan zijn er al spoedig menschen, die daar iets achter zoeken en zeggen, dat het persoonlijk belang is. Voorzitter, een algemeen belang kan een persoonlijk belang zijn en zoo staat het ook met my, want dit algemeen belang sluit mij in. Daarom stap ik over die aantijging heen en wil dus enkele opmerkingen maken om de zaak van de waterleiding te verdedigen. Ik merk ecliter op, dat ik zwijgen zal over het regenwater of dat goed of wel ondeugde. lijk is, maar ik wil er wel op wijzen, dat een groot aantal menschen in de gemeente geen of zeer weinig regenwater hebben, die hebben dus geen water. Welnu, d i e heb ik op het oog, want dat zijn voor het meerendeel ook nog menschen, die ver buiten de kom wonen en dus ook niet uit de pomp van het dorp kunnen halen. Voorts is er juist ook in de buitenbuurten zoo weinig water bij brand. Wat is het on- verantwoordelijk, om zoo'n toestand te laten bestendigen. Ik heb hier een staatje, waaruit blijkt, dat er een belangrijke toename is van branden. In 1916 zijn er in ons land 239 hof- steden afgebrand, dat aantal is geklommen tot 769 in 1921. Wijst dat niet op een groot ge- vaar Wij mogen dus niet onverschillig staan tegen over deze feiten. Neem dus voor een oogenblik aan, dat men midden in het dorp geen behoefte heeft aan water, dan zouden wij het moeten doen voor de andere wijken. En nu, zonder dat het een cent kost, kunnen wij hier helpen. Mijnheer de Voorzitter, men is op het edland Thdlen begonnen met de waterleiding. Ieder had bezwaren en toch is men tenslotte door- geg-aan. En met weik resultaat? Ik zal hier een paar mededeelingen doen uit den raad van St. Maartensdijk. Aan het overgelegd jaarverslag der water leiding maatschappij is ontleend, dat tijdens de saimenstelling te Tholen 72, Poortvlief 84, Scherpenisse 51, St. Maartensdijk 49, Stavenis- se 38, St. Annaland 53, Oud-Vossemeer 51 en I-Bhlsteren 34% was aangesloten. Intusschen is Stavenisse en St. Annaland _geklommen tot 70 %,<zoodat daar eveneens het vereischte per centage is bereikt, terwijl St. Maartensdijk voor't oogenblik 57 der aansluitingen heeft. Zooals wellicht de heeren weten is door de Thoolsche waterleiding maatschappij een an- der systeem gervolgd als hier en in Zuid- Beveland, namelijk dit: Wanneer de gemeente de verplsichte aansluiting invoerde, k re gen de bew-oners het aan verminderd tarief. Sommige gemeenten ldeten de menschen vrij, doch zagen, bij den aanleg, dat de toeloop zoo goed verliep, dat ze beter de verplichting hadden kunnen aannemen, en namen spoedig in dien raad in overleg met het comite een ander besluit. Ook in St. Maartensdijk blijkt, dat zij vrees hadden voor de verplichte aansluiting en dat de raad er nu om vraagt. Ik herhaal dus: laat de raad iets doen voor de buitenwijken. Wilt die men schen helpen, die een groot deel van het jaar water moeten halen, dan bij deze en dan bij gene moeten leenen en koopep. Help ze dus. Nu zijn er leden, die bezwaren hebben tegen het groote kapitaal, maar mijnheer de Voor zitter. Zaamslag leent geen geld. Neen, Zaamslag is g a r a n t voor f 257.000, anders niet. Maar veronderstelt nu eens, dat het eens verkeerd gaat. Voorzitter, ik wil hier niet op- timiistisch wezen. Ik wil het van den slecht- sten kant bezien. Welnu, Voorzitter, wat ge- beurt nu als het ongunstig is? Wel, Voorzitter, er is bij dat geld gerekend op 10 slechte jaren. Ein als die voorbij zijn en het is dan nog slecht? Wel, dan komt de Minister en deze geeft 10 jaar lang 50.000 per jaar. Dat zij 20 slechte jaren. En dan? Wel, mijnheer de Voorzitter, het kan niet tegenvallen. Eerst was er een pllan zooals het rapport luidt van f 6.000.000. Een jaar later is het met de prijs- verlagiing nog eens berekend en het werd 5% mdllioen, terwijl thans, ben ik goed ingelicht het plan nog goedkooper kan. Maar bovendien! Er is gerekend op 6 rente. Vergis ik mij niiet, dan is er geld aangeboden tegen 514 dat is een bespardng van f 45000 rente op de exploitatie. En, mijnheer de Voorzitter, dat is niet uit de lucht gegrepen. Neen, het edland Tholen levert het klare bewijs. Dat de reke ning goed is. Maar weet u, het gaat met de bezwaren van de cijfers evenals met de adres- sen. Ik zal u een staaltje vertellen. Toen er sprake was van licht bij ons in de buurt is er voor dat doel op 't Veer een spreker geweest in het zanglokaal. Het was daar tamelijk be- zet. Bij het einde der lezing werd door den geachte spreker gezegd, je hebben het nu alle- maal gehoord, thans is het woord aan Jul lie om de gemeente te verzoeken je van licht te voorzien. En wat is het resultaat geweest? Er waren 3 menschen, die zich opgaven. Later is de secretaris nog eens voor dat zelfde doel tot ons gekomen en maakte de menschen attent, dat bij een deelname van 20 gezinshoofden de gemeente zou beginnen aan het leidingnet. En ofschoon het zaaltje toen flink was bezet, kon- den wij niet meer dan 10 of 12 handteekendn- gen krijgen dien avond. Er is toen nog wat huisbezoek gedaan, met het gevolg, dat het vereischte aantal werd bereikt. Doch wat blijkt nu? Dat nu het hoofdlendingsnet nog niet klaar is, er al in meer dan 50 woningen de buisleiding is aangelegd en de bewoners wachten op het licht! En dat midden in den zomer! Voorzitter, er is hier een adres van 61 hand- teekeningen voor de waterleiding, sterker, die menschen hebben maar niet geteekand voor de waterleiding, neen ze willen het water hebben. Weet u, Voorzitter, dat in die buurten 70 "/c van de bewoners water willen hebben van de leiding. Dan is er nog een adres van de kom- bewoners en geteekend door 167 persone-n. Laten we even dat adres nader bezden. In de kom zijn circa 400 woningen, zoodat dus de meerderheid voor het water is, want als men kans gezien had meer handteekeningen te ver- krijgen, dan zou men het zeker gedaan hebben. Thans rest mij nog een adres te bespreken, dat ook eenige landbouwers uit de buitenpol- ders tegen de waterleiding hebben ingesituurd. Wat is dat? Zijn ze bezorgd voor de bewoners? Vreezen ze voor het geld? Voorzitter, ik wil het beschouwen als kortzichtigheid, maar dan is het zeer bedroevend, dat wij als waterge- brekhebbenden bier onder moeten. lijden. Voorzitter, er is gezegd, dat m isschien met alle gemeenten aansluiten. Datis mogelijk, doch ook een kleiner plan is uitvor-'^baar. Later wij deze zaak goed begrijpen, ails het comite later komt om meer geld per holpfd of ats de Minister geen garantie geeft dan>zijn we im mers weer vrij, want dan zijn de voorwaarden vervallen, waarop ons besluit stef nt. We zul len ons werkelijk niet branden a«m koud lei- dingwater. En nu ten slotte verplichte aansluiting. Voorzitter, ik wil u wijzen op Zuifl-Beveland. Daar is het waterleidingcomite van; hot begin- sel uitgegaan om de menschen \fU>i 'a''en over al of niet aansluiting. Watis daarvan het gevolg geweest? Dat de eerste! jaren door de waterleiding veriiezen zijn geieden. Het comite had gedacht, aan de hand vfjn de prak tijk in andere streken van ons lahd, dat de menschen vlug zouden aansluiten. Dat is niet gebeurd, met het bovengenoemd gevolg, dat er een tekort was. Doch wat bleeW later? Er waren maar een paar droge perio-den noodig om het geraamde percentage te hafen. En dat had dit tot gevolg, dat die wat«erleiding er thans zeer gunstig voor staat. Wa-f er dus van begin af zoo gehandeld als hier #'ordt voor- «llr"J gesteld, was die gunstige toestam reeds voor jaren terug in getreden. Mijn conchi'sie is dus, dat wij met voile vrijheid het voorsti+1 van Bur- gemeester en Wethouders kunnen ^aannemen. De VOORZITTER zegt, dat ock tier tafe1 is een adres van 126 ingezetenen die Verzochten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2