ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het Ideaal Mo 7621. Vrljdag 20 Juni 1924. 64e Ja&rgaiig 3LT,.Hrw Kantoorhouders Uit het boGge Nooiden. DE BROEDERST TT FnTnTa'TdI Schoonheudster Congierge van het Gemeentehuss. FETJILLITOW. 3B3 HlIftgT'JBI IBX-j-A-ID a verzocht het abonnements- W°rover het 2e kwartaal 1924 de Ter Neuzensche Courant, (Vfe zenden v66r 1 Juli 1924. DE UITGEEFSTER. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op Sollicitanten voor de op 1 Septe srrt to e r a. s. vacante kcmende betrekking van: Schoonhoudster, tevens Congierge van het Gemeentehuis. Een ontwerp-instructie ligt terGemeer.te Secrelarie ter inzage. Sollicitalie inzenden bij Burgemeester en Wethouders voor 2«S dezer. Ter Neuzen, 13 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HU1ZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEV1JLLE, Secretaris. LXXVII. Vandaag iets over 't studeeren van meisjes. Hiervoor is eenige aanleiding, omdat er een rapport is versdhenen over de resultaten bij het middelbaar onderwijs. Laat mij aan- vangen te zeggen, dat ik slechts een matig voorsfander ben van universitaire studie van meisjes. imrners de normale bestem- ming voor haar is (het huwelijk. Het gevolg daarvan is, dat 'n groot deel der meisjes, die zouden gaan stuaeeren de H. B. S. of het gymnasium niet ten einde loopt of tijd'ens de academisdie studie ophoudt, terwijl velen wel afstudeeren, maar nimmer of slechts zeer korten tij'd een betrekking of ambt aanvaarden. Daar de opleiding voor elk student aan het Rijk verscheiden duizenden guldens kost, worden dus elk jaar groote sommen vruohteloos door den Staat (maar ook door de ouders!) uitgegeven. De kostbare plaat- sen in onze laboratoria worden, terwijl er voortdurend plaatsgebrek is, ingenomen door studenten, die na korter of langer tijd de studie vaarwel zeggen. Voor haar leven als echtgenoote en moeder heeft de vrouw in den regel bitter weinig aan het begin van een wetenschappelijke vormiing, vooral ook, omdat er gewoonlijk weinig van blijft han- gen, als men de verworven. kennis niet 'bij— houden blijft.Ook de wetensdhap heeft er hoegenaamd geen baat bij. Want de uni- versiteit dient, naast het vormen van jonge mensdhen voor een intellectueele levens- taak, om de wetensdhap te brengen op hoog peil en daardoor de bescihaving en ontwik- keling te verlhoogen. Maar dan heeft men niets aan duizend half afgestudeerden, die bezig zijn haar kennis te vergeten en heeft men veel aan honderd, die blijven voort- gaan met wetenschappelijke navorsching. Daarnaast bestaat de vrouwelijke studen- tenwereld nog voor een groot deel uit doch- ters van vermogende ouders, welke meisjes gewoonlijk meer uit een modezuciht (omdat het zoo aardig is student te zijn!) dan uit werkelijken studiedrang de academie hel- pen bevolken. Reeds daarom is de raad van pas aan ouders, die zoo gefortuneerd zijn, dat men- sohelijkerwijs gesproken hun dodhters haar brood niet behoeven te verdienen en aan ouders, die gegronde reden hebben te ver- waahten, dat hun doahters zullen huyven: Geeft zoo mogelijk aan uw dochter een op- 37) (Vervolg.) Ja, waarom, tante Lotte? Dat noerpt men den vooruitgang der menschheid die- nen. En daarom dienen zij slechts de on- rust, de haast, den strijd en den docd. Ik zal per telegram mijn schoonzuster vragen of m®n verlangt dat ik kom. Helpen kan ik weliswaar niets. Hi J fcette zich aan de schrijftafcl en schreef zijn telegram. Jurgen kan meerijden, zei hij, ter wijl hij tante Lotte het! telpgram gaf. Hij fnoet op het telegrafisch antwoord wachten en het mij brengen, opdat de bode niet nog eens naar hier buiten moet Geef den bode eerst een goed maal eten. jurgen kan vooruit rijden. Ja, baron, snikte de oude, en ver- wijderde zich. Edmund ging naar het venster. Stjeedsi dichter en zwarter hooptLn de wolken zich op, al st«rker werd het razen der zee en over de dijken en dammen zag men het schuim van de branding siaan. Het dag- iicht was verdwenen en grijze schemering omhulsde aljes. Dat is het leven. fluisterde Edmund. Ee eeuwigc strijd. DMeenzamen man aan het venster van het eenzame huis werd het onheimelijk te moede. Hij gaf zich over aan somber, droef voeding, welke haar geschikt maakt als huisvrouw en als moeder! Hoezeer het ook in de 20e eeuw van zelf spreekt, dat men op de meest royale wijze voor het meisje de gelegenheid opent om zich voor ieder vak of ambt te bekwamen, en hoezeer het ook noodig is, omdat vele meisjes ongehuwd blijven, aan haar de kans te geven haar eigen brood te verdienen, mag thans wel worden gewaarschuwd, dat die studie veiei lei teleurstelling baren kan. Imrners, terwijl gedurende de laatste 35 jaren, waarin meisjes gingen studeeren, de voorwaarden voor het slagen daarvan gun- stig waren, is de uitkomst niet meegevallen. Die voorwaarden waren hierom gunstig, omdat het overgroote deel dezer meisjes behoorden tot de beste leerlingen der lagere scholen. Als de ouders ertoe overgingen een zoon te laten studeeren, hoewel hij slechts middelmatig was, deden zij dat in den regel niet met sledhts middelmatige meisjes. Omdat beurzen bijna uitsluitend voor jongens beschikbaar zijn, gingen bo- vendien slechts meisjes uit den gegoeden stand studeeren of dochters van intellec- tueelen. Dezen bezaten het voordeel van het gunstige milieu tehuis. Nu had men mogen verwachten, dat de meisjesgroep, die veel minder zwakke of middelmatige leer lingen telde dan de jongensgroep, uitste- kende resultaten zou hebben opgeleverd, vooral omdat bleek, hoe over 't algemeen de vlijt op de H. B. S. grooter is bij meisjes dan bij jongens. Het is anders uitgekomcn. Van al die vrouwelijke studenten werden twee buitengewoon hoogleeraar in de plant- kunde. En al mag dankbaar worden er- kend, dat er een aantal begaafde vrouwe lijke dokters of arisen zijn en een aantal knappe leeraressen, zij worden verre over- vleugeld door hun mannelijke tijdgenooten, wier wetenschappelijke pu'blicaties in boek of tijdschrift even zoovele bewijzen bij- brengen, dat zelfstandige verwerking van wetensdhap aan hen is toevertrouwd. Wij staan voor did onloochenbare feit, dat naar verhouding de mannelijke groep veel en veel meer wetenschappelijke studien in druk heeft geleverd dan de vrouwelijke groep. Enkele jaren geleden hebben een paar hoogleeraars openlijk als hun oordeel het uitgesproken, dat de vrouwelijke studenten minder presteerden dan de mannelijke. Ternauwernood hadden zij hun eerlijke overtuiging durven uit te spreken of aan- stonds werden zij door de woondvoersters in de vrouwenbeweging uitgemaakt alsof zij bevooroordeeld door tegenzin waren, ouderwetsch en conservatief. Natuurlijk was dat hoogst onbillijk, want die hoog leeraars spreken uit eigen ervaring. Doch gedurende de laatste jaren hebben een reeks hoogleeraren in allerlei vakken aan onze verschillende universiteiten dat oordeel ko- men bevestigen en deze stemmen uit de praktijk zijn zoo beslist, dat wij thans wel mogen aannemen, dat in hun oordeel een groote waarheid schuilt. Niettegenstaande de grootere ijver der meisjes is het percen tage, dat uitblinkt, veel kleiner dan het per centage bij de mannelijke studenten. De oorzaken daarvan zal ik thans laten rusten. Zij hangen ten deele samen met het verschil in sommige eigensahappen tusschen jon gens en meisjes, hoewel het verstand bij de laatsten misschien evengroot is, en ten deele met de lichamelijke gesteldheid van het opgroeiende meisje. Juist in de jaren, waarin het meisje van kind verandert tot vrouw, waarin zij haar tijden van lichame lijke zwakheid heeft, valt de leertijd op de H. B. S. of gymnasium. Terwijl de lichaams- kracht van den jomgen zich in dien tijd sterk vermeerdert, zoodat hij met een frisch hoofd de lessen volgt, wordt de grondslag gelegd, waarop hij straks zijn universitaire studien opbouwen moet. Het gevolg daarvan is, dat in eenzelfde klasse geleerd wordt door een frisschen jongen en een ver.moeid meisje. Maar dit meis'je heeft zooveel eerzucht, dat zij geen minder goede cijfers op het rapport behalen wil. Zij blijft blokken en bereidt zich voor haar schooltaa'k dagelijks voor. gepeins. Hij hoorde niet, dat de oude Lotte in d« kamer kwam en de lamp aanstak. Toon de hddere lichtstraal zijn oog tkx)f, ontwaakie hij uit zijn droomen en schrikte haast op, toen tante Lotte hem vroeg, of zij het avondeten zon brengen. Zijn gedachten waren zoo ver weg ge- weest, dat hij de oude vrouw eerst niet \erstond, maar haar vragend aankeek. Toen trad zij naar hem foe en legde zacht haar magere hand op zijn arm. Zou het niet goed voor u zijn, ba ron, dat u naar Beriijn reisde? Naar Beriijn? Waarom? De jonge heL>r is toch zoo ziek en zal zich gewis verheugen, u te zien. Dunkt u? Missdhfen ook niet. Nie- mand wordt gaarne aan de dwaasheden in zijn leven herinnerd. Waarvoor altijd die oude histories op te halen? Ik haal ze niet op, tanJe Lottie; ze komen tot mij en woelen in mijn hart, dat ik aan niets anders kan denken. Ik had toch niet hier moeten blijven, tante Lotte. Hij begon door de kamer heen en weer te loopen. De oude kende deze s temmingen dan hielpen woorden niets en zacht zuch- tend verwijderde zij zich. HOOFDSTUK XXII. Het was een droevig weerzien van Fer dinand en Kate. Als o\erwinnaar had zij hem will,en zien binnenkomen in de trotsche porta triumpha- Dat houdt zij vol, tot dat het eindexamen achter den rug is, maar dan begint zij de academisdhe studie in veel vermoeider toe- stand dan de jongen. Miissohien wil iemand vragen: is dat heusch zoo erg? oefent de lichamelijke gesteldheid zulk een ongunstigen invloed uit, ook als het meisje goed kan leeren? Het antwoord luidt: ongetwijfeld, want de statistiek wijst het uit met zekerheid. Ge durende een derde van een eeuw, zijn vele honderden meisjes leerende geweest, en (gelijk reeds werd betoogd), die meisjes verkeerden in gunstige'conditie. Haar ge- fortuneerde ouders waren ook in staat de kosten te dragen van verblijf aan zee of in bos-:,i tijdens vacant:'.'^Vrijwel alien waren uit de steden, waar de pnderwijsinrichtingen waren. De vele jongqjis, die van het plat- teland dagelijks moesten reizen per rijwlel of spoortrein hadden een liahamelijke ver- moeienis te doorstaan, die aan deze meisjes bespaard bleef. Wat is nu gebleken? Dit: dat nog niet op den leeftijd, waarop de lagere school wordt verlaten, de schifting plaats hebben kan tusschen de leerhngen, die verder op moeten en die eigenlijk niet moeten studee ren. Kinderen, die op de lagere school uit- munten, vallen later soms geduoht tegen, terwijl leerlingen, die ^erst slechts middel matig waren, na hun 15e jaar hoe langer hoe gunstiger zich gaan ontwikkelen. Eerst als de twee eerste klassen van H. B. S. of gymnasium zijn doorgemaakt, kan met meer kans op juistheid van uitkomst worden voorspeld, hoe het gaan zal. Natuurlijk zijn er zulke buitengewoon begaafde kinde ren, dat somtijds de voq>rspelling reeds eer- der gedaan kan worden, of zulke weinig begaafde kinderen, dat reeds terstond de ongesChiktheid kan worden vastgesteld. Voor het meisje kornt de moeilijkste tijd, wat het lichamelijke bhtreft, ongeveer op het 15e jaar. Daarentegen komt de jongen na zijn 15e jaar gewoonlijk lichamelijke en geestelijk in steeds beter conditie. Wat leert ons nu de statistiek? Dat van de goede leerlingen in de eerste en tweede klasse 97 percent der jongens het eindexamen haalt, maar slechts 73 percent der meisjes. Dat beteekent, dat van de meisjes met een goed verstand ruim een kwart lichamelijk niet in staat is het eindexamen te halen. Maar van de zwakke leerlingen in die klassen haalt nog minstens de helft der jongens flat eind examen, doch van v.' meisjes slechts 17 percent of een zesde. Wij mogen dus met vrij groote zekerheid zeggen, dat, bui- tengewone omstandigheden daargelaten, een jongen, die in de le en 2e klasse goed was, ook zijn einddoel zal behalen. Was hij zwak, dan wordt het slagen tot de helft beperkt. Maar met meisjes staat het er minder goed voor. Van de goeden mislukt een kwart en vrij zeker mislukt de zwakke. Waar het nu volgens de statistiek ondub- belzinnig, blijkt, dat de lichamelijke ge steldheid der meisjes van zoo grooten in vloed is trouwens hoe sleaht zien meis jes op de H. B. S. er dikwijls tijdens den sohooltijd uit, terwijl zij in de vacantie op- leven daar ligt de gevolgtrekking voor de hand, n.l. de ouders, die een dochter heb ben, die op de lagere school goed leert, maar die een zwak lidhaamsgestel heeft, moeten aan hun kind de pijniging besparen, dat het straks op de H. B. S. door te weinig lichaamssterkte het moet opgeven. Daar naast, dat het veelal wenschelijk zal blijiken, om als de dochter toch gaat leeren, haar langzamer te doen voortkomen Een aanlbe- velenswaardige methode is: als het meisje feitelijk reeds klaar is voor de toelating, toah nog een jaar wachten en in herhalings- cursus het geleerde vaster laten verwerken. Daardoor komt dit meisje dan beter on- derlegd op de H. B. S. of gymnasium en heeft in de eerste klasse minder moeite het bij te houden, terwijl het moeilijkste levens- jaar, wat het lichamelijke aangaat, in een lagere klasse wordt doorgemaakt, waarin nog niet zooveel van de hersens wordt ge- vergd. Terwijl het soms goed gaat, als men lis van de Duitsche rijkshoofdstad en nu droegen ze hem binnen op een baar, be- wusteloos. Zijn waaghalzig® moed, zijn krachtfsbe- wustzijn warden hem ditmaal ten verderve. M«t graaf Terrillac had hij om den zege gestreden. Op minuten, op scconden was het eindelijk aangekomen en in razende vaart had hij de laatste mijten voor het deel afgelegd. Daar nauwelijks een mijl van het doel verwijderd de zekere over- winning voor oogen weigerde de motor de bezinehouder ontplofte op onverklaar- bare wijzein stukken en brokken, de automobiel werd uit elkaar geschcurd en de ongelu.kkige bestuurder werd omhoog geslingerd en op den grond geworpen, waar hij met gebroken Iedematen bleef liggen. De automobiel van graaf Terrillac raas- de hem voorbij, die onder het gejuich van de duizendhoofdige menigte als overwin- naar door het doel ging. Het werd Kate zwart voor de oogen toen haar 't ongeluk van haar echtgenoot werd bericht. Zij zou zijn necrgezonken, als Kitty haar niefc had gegrepen en be- hcedzaam naar een stoel had geleid. Toen begon Kate krampachtig te schrei- en, wat zij echter met al haar witskracht bedwongv om met Kitty den ongelukkige tegemoet te rijden en hem niet meer te verlaten. Nu lag Ferdinand, verbonden aan arm en beenen, met ijsomslagen op de wonden en keek met smarteiijken glimkeh naar Kate en Kitty, die naast zijn bed zafen. een vluggen jongen feitelijk een jaar te vroeg naar de rniddelbare school zendt, heeft men alle kans, dat dit op mislukking uitloopt, als men het met een meisje doet. Een oplossing, die in dezen tijd van bezui- niiging te duur zijn zou, is: dg samenvoe- ging van jongens en meisjes op een rniddel bare school opheffen en alle meisjes pfaat- sen in een meisjes-school, waarin de leer- stof is verdeeld over zes in plaats van over vijf jaar. T. g. T. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. De heer Janssen (r.k.) wensdht vluggere ontginning van de kolenterreinen ih Lim- burg, hetzij door den staat of met een expli)itatieovereenkomst door pariiculieren. De heer Stenhuis (s.d.) klaagt over rech- tetoosheid van de Nederlandsche mijnwer- kers. De heer Dobbelman (r.k.) dringt aan op bespoediging van bruggenbouw bij Nij- megen. De heer Polak (s.d.) oordeelf dat vele wCgen te breed worden aangelegd, waar- door geen geld overblijft voor verbetering van andere wegen. Minister Van Swaay zegt dat de staats- commissie inzake de organisatie van den rijkswaterstaatsdienst zoo klein mogelijk is gehouden om den arbeid te bespoedigen. Bij aanbesteding kan men buitertlandsche firma's niet uitsluiten, al worden meest de Mederlandsche bevoordeeld. TWEEDE KAMER. i Vergadering van Woensdag. Bij de behandeling van de suppletoire oorlogsbegrooting betoogen de he en en Mi- chielsen (r.k.) en K. ter Laan (s.d.) dat d® commandanten van de huzaren te Haar lem mede schuffiig zijn aan de fraude door een zadelmaker, wegens hoogst on- voldoende controle. Zij wenschen volledige schadevergoeding, wat minister Van Dijk overbodig vindt. Bij de interpellatie van mr. Boon (v.b.) over de wagering van de Konink ijke goed- keuring van de statuten van den Dageraad faetoogt interpell'ant dat deze vereeniging de wretenschap populair bepefent en de goede zeden niet aantaist, dpcjh slechts over de herkomst van de goede zeden met den minister van meening verschilt. De heer Boon vraagt of de minister de wrigering van de goedkeuring niet in strijd acht met de Grondwet en de wet van 22 April 1855, en of de minister de ieden der Vereeniging zal veiwolgen op grond van artikel 107 van het We-Jboek van Strafrecht. D« minister van Justitie beantwoordt de interpellatie. De goedkeuring is met ont- houden wegens het athei'stjscji standpunf van de vereeniging. Spreker heeft de goed keuring geweigerd, omdat bij de wijziging van de statuten de in God haar oorspnong vindende Ievensnormen zijn terzijde ge- steld door toepassing van het; atheisms bij de ontwikkeling van de persoonlijkheid, dat is zijns inziens zuiver anarchie. HERDENKING MOBILISATIE 1914. Voor de herdenking van de Mobilisatie 1Q14 heeft het Nationaal comite een eere- ooinite gevormd, waarin o.m. zitting heb ben genomen alle tegenwoordige minis ters, oe gewezen opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, de oud-ministers uit het kabinet-Gort van der Linden, vcrschei- dene Commissarissen der Koningin en an dere hooge autoriteitt n. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben over de af- geloopen maand /0.75 millioen minder op- gebracht dan over diezelfde maand van het vorig jaar, over de eerste vijf inaanden 8.49 millioen gld- minder dan over dezelfde periode van het jaar 1923. ZIEKTE- EN ONGEVALLENWET. Minister Aalberse heeft bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt een voorontwerp INGEZONDEN MEDeDEELING. van den fijnproever blyffeer^pyp -j Zie je Kate, zei hij met zachtle hee- sche stem dat men ook in de automobiel den hals kan breken? Veel scheelde het niet, of men had mij als doode door den Brandenburger poort gedragen. Hoe kun je nog schertsen, liefste., zei ze, tegen haar tranen kampend. lie doe me a! de bittcrste verwijten dat ik je h®b overgehaald om mee te doen. Maak je geen verwijt daarvan, Iieve- ling, ik zClf heb de sdnuljd (door mijn doldriest rijden. Wil je mij een frisschen dronk geven? Kitty reiktp hem het glas, daar zij juist de flesch in handen Mad en braciit net aan zijn mond. Ik dank u, juffrouw Kitty. Ik zou u gaarne de hand reiken, maar ik kan niet... de rechterarm is gebroken en de linker verstuikt Als 't u blieft, baron, biijf bedaard. Ik ben u zeer dankbaar, juffrouw Kitty, dat u mijn vrouw in dezen treurigen tijd gezelschap houdt. Ik moet mevrouw de barones dan- ken.... maar de dokter heeft u de grooljste rust aanbevolen. Och, de dokters.a.. Ik vraag je barteiijk, lieve Ferdi; houd je heel rustig, zei de barones. Wij zullen in de naaste kamer gaan. Kitty, dat hij kan rusten. Nietlwaar; lieve. Ferdi, je zult gaan slapen? Zij boog zich teeder over hem heen. Ik zal het probeeren, mompelde hij, de oogleden sluitend. De barones en Kitty gingen in het ande- van een nieuwe ziekte- en ongevallenw'et, welke gebaseerd is op de plannen door hem in de vergadering van de Tweede Kamer op 8 April jl. ontvouwd. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft omtrent dit voorontwerp ^r:.e-advies gevraagd van de commissie van elf, die ter bebwndeling van het onfcwerp zal worden bijeengeroepen op 14 Juli. Het ligt in het voornemen den Raad ter behandeling van het prae-advies om- streeks 10 September bijeen te roepen. HEIMELIJKE INVOER VAN REEDS UITGEVOERD GEDISTILLEERD. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer. den heer Staalman, beireffende het nemen van maatregelen tegen het hei- meiijk weder invoeren van naar Belgie en Duitschland uitg«voerd gedistiilcerd, heeft de minister van Financien geantwoord: le. Het is den ondergeteekende niet bekend, dat gedistillleerd, h'etjwdk naar Belgie is uitgevoerd, tegenwoordig op groote schaal vandaar heimelijk weder wordt teruggevoerd. Noch het aantal aan- haliugen van gedistill;eerd langs de Belgi- sche grens, noch de periodieke rapporten omtrent den gang der grensfraude geven aanleiding zulks te vermoeden. 2. Langs de Duitsche grens is de toe- stand minder geruststjellend. Vooral over de Wadden worden volgens geruchten be- langrijke partijen spiritus binnengesmok- keld, hetgeen door enkele aanhalingen is bevestigd. 3. Dat benadeeling van den eerlijken hand€l in die mate zou pfeats hebben, dat in de grensstreken afzet onmog'elijk wordt gemaakt, is bij onderzoek niet ge bleken. De uitkomsten der pcilingen bij nerir.g- doenden in de grensstrcken bewijzen het tegendeel. 4. Daar de tegenwoordige middelen van erweer de admir.istratie der accijnzen niet in staat stjellen de fraude te bedwingen, is een wetsontweip ingediend, dat hierin ver betering beoogt 'te brengen. Bovendien is op de Wadden onlangs 'n recherchevaar- tuig g^stationneerd, ten einde het toezich't aldaar te versterk.en. DE VERDEDIGING VAN ZEELAND. Voor de afdeeling Rotterdam van de AlgGmeene Vereeniging van verlofsofficie- ren der Nederlandsche land- en zeemacht heeft gep. generaal C. J. Snijders, gevye- zen opperbevelhebber van land- en zee- macht in een der lokaliteitcn van het stad- •huis gesproken over de Nederlandsche weermacht, beschouwd in verband met den Europeeschen poiitieken toestpnd. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat Europa in een latenten oorlogstoestand verkeerd. Hij geloofde wel niet, dat de dreigende ooriog reeds zeer spoedig te verwachten is, maar drong er te meer op aan dat onze regeering den tijd, die ons geschonken is, nuttig zal gebruiken voor het herstel en den uitbouw van ons krijgs- wezen. Hij wees op den militairen m.r.chtsaan- was en de annexionistische begeer.ijkheid van Belgie en ook op het feit dat bij een toekomstigen ooriog Frankijk aan zijn front op den rechtervleugel een goed ver- dedigd Zwiteerland heeft, maar aan den linkervleugel het gebied van Nederland, re vertrek, terwijl een ziekenverpleger bij den gekwetste achtf-'ifoleef. Kitty was ieeds sedert veertien dage.n bij de barones. Zij konden uitstekend met elkaar overweg. Kate had haar rroilsche, hoogmoedige houding geheel afgelegd, zij was onder den invloed van haar gelukkig huwelijk een zachtmoedige, werkelijk edel denkende vrouw geworden en Kitty was door haar lot nog zachter en tbch in ze- keren zin ook trotscher geworden. Zij had van dag tot dag gewacht, dat Eamund haar weer zou naderen, zij kon nut ge- looven, dat aijes nu voorbij zou zijn, eerst toen maanden verliepen, zonder dat hij iets van zich Iiet hooren, gaf zij de hoop op en trok zich trotsch terug. Om haar tante met af te zeer tot last te vallen, had zij in de kl.eine stad ge(racht muziekles te gevrn en langzamerhand was het haar dan ook gelukt, e^n aantal leer lingen te krijgen, zoodat zij reeds mocht hopen, eenmaai zelfstandig te kunnen wor den. Toen de barones weer in haar leven trad, scheidde zij zich ongaarne van haar stille leven en haar werkzaamheid. Slechts 1 op sterken aandrang van haar tante, die van dag tot dag iijoender werd en bij haar dochter haar intreK wilde gaan nemen, be- sloot zij, de betrekking als dame van ge zelschap bij de barones aan te nemen, die haar niet alleen een hoog salaris brrcht, i maar ook haar plaats tegenover de we- reid volkomen herstelde. (Wordt vervolgd.) .no?:- TER UZENSCHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1