ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7616. Vrijdag 6 Juni 1924. 64e J Aanbesteding. Uit het hooge Noorden. BINNENLAND. ^rie5che BUITENLAN~ih IBJIDl&S'X'JEl Wegens het Pinksterfeest zal aj3. Maandag GEEN nummer van dit blad verschijnen. Het maken van nieuwe Remmingswerken met steenkist, het bouwen nan een aanlegsteiger en herzetten van keibe- strating, aan de haven te Walsoorden. 7Uem&Ue/ii 1:11 Burgemeester eu Wethouders van HONTENIS8E,'zullen op Zaterdag 14 Juni 1924, des namiddags twee uur (n.t.), ten Raadhuize te Kloosterzande aanbesteden Aanwijs zal geschieden ter plaatse op den dag der besteding, des voormiddags tien uur Bestek en teekening zijn ter Secretane verkrijgbaar tegen betaling van 2, vanaf Woensdag 4 Juni a. s. Hontenisse, den BO Mei 1924. JAG. DE WAAL, fd. Burgemeester. H. F. VAN LEEUWE, Secretaris. LXXVI. In brief no. 74 werd aangekondigd iets over den Marathon wedloop bij de Olym- pische spelen. Deze wedloop gaat over een lengte van ruim 40 kilometer en de naam is ontleend aan een, gebeurtenis, die is voor- gevallen na den slag bij Marathon in Sep tember 490 voor Christus, de eerste veld- slag, die op Europeeschen bodem is ge- leverd tusschen de Ferzen en de Europee- sche Grieken. Dat wapenfeit is alleszins waard te worden verteld, omdat het een les bevat voor dezen tegenwoordigen tijd. Want wij zien, hoe een klein volk, feitelijk be- staande uitsluitend uit Atheemsche troepen een talrijk en voortreffelijk toegerust leger van het machtige Perzenvolk versloeg. De kolossus lijdt een neerlaag tegen een dwerg, gelijk Goliath de reus door den kleinen David werd verslagen. De groote koning Darius, die over een wereldrijk heerschte, verloor het van de on- geoefende soldaten van een betrekkelijk kleine Grieksche stad. Darius had er zoo vast op gerekend, dat hij de overwinning behalen zou, dat hij door zijn leger uit Azie een aantal kettingen had laten meenemen om daarmede de Grieksche gevangenen te boeien. Ook voerde zijn leger een groot brok Parisch marmer mede, waarvan een gedenkteeken moest worden gemaakt. Helaas verloor de Perzenkoning den slag en na zijn vlucht viel de buit in handen der Atheners, die door den beroemdsten beeld- houwer, die Griekenland heeft gehad, Phi dias, een standbeeld van dat brok marmer lieten houwen, voorstellende Nemesis, de godin, die de wreekster is van menschelijken ovenmoed. Die Perzische nederlaag vindt haars gelijke met in de wereldhistorie. Want bij overwinningen van een klein volk over een groot volk in later tijd (bijv. Holland tegen Frankrijk of Japan tegen Rusland) stonden de kansen toch lang niet zoo on- gunstig voor het kleine volk. Wanneer de Atheners vernemen, dat een aanval van het Perzische leger aanstaande is, zenden z.ij terstond ijlboden naar andere Griieksche steden om hulp. Maar het in den oorlog goed geoefend Sparta, dat in staat was, om keurtroepen te leveren, antwoordde, dat eerst na een tijdsverloop van vijf dagen hun soldaten konden vertrekken, omdat er en oud godsdienstig gebruik 'was, dat het verboden was om voor voile maan ten oor log op te marcheeren. Nu is het zeker eer- biedwaardig om zijn godsdienstvoorschrif- ten na te komen, maar wij mogen toch niet vergeten, dat het opvolgen daarvan had kunnen veroorza'ken, dat twee kleine legers achtereerwolgens waren verslagen. En als er dan eens een nog grooter tijdsverloop had moeten plaats hebben, voordat het voile maan was! Vermoedelijk was dit Spartaan- sche antwoord een uitvlucht, en zouden zij het missichien gaarne hebben gezien, dat de Atheners werden verslagen om daarna zelf ten tooneele te verschijnen, op lh,un beurt de overwinning te behalen en voortaan over Athene heerschappij uit te oefenen. Gelukkig voor de Grieken bleek de Spar- taansche hulp overbodig. Zoodra het voile maan was geworden, ging het leger der Spartanen op weg en de voorhoede be- staande uit de krachtigste troepen, tweedui- zend man sterk, trok zelfs drie dagen lang voort in versnelde dagmarschen. Maar toen die voorhoede het gevechtsterrein bereikte, kwamen zij twee dagen te laat. Reeds was de overwinning behaald. Dat was verkregen door de Atheners, die slecihts met duizend manschappen uit Plataea waren versterkt. Nu ging het in dien ouden tijd wonderlijk toe met het bevel. Want men was zoo de- mocratisch, dat niemand langer dan een dag opperbevelhebber zijn mocht. De bevel- hehbers der afzonderlijke afdeelingen moes- ten beurt om beurt een dag de chef zijn. Ook moest alles uit en daarna besproken worden in den krijgsraad der strategen. Er waren er niet minder dan tien. Maar onder hen was er een, die bijzondere oorlogskennis had. Want deze, die geen Athener was, Mil- tiades, was koning geweest van een klein GrieksCh staatje, een kolomie op het Schier- eiland tegenover den Hellespont (de tegen woordige Dardanellen, alwaar in den we- reldoorlog tusschen de Engelschen en de Turken zoo lang is gestreden). Hij had maar al te veel reden om den toorn van koning Darius te vreezen. Daarom was hij i met vier schepen, die zijn bare geld bevat- ten, gevlucht en was hij te Athene aange- j land. Daar kon men best die schepen ge- bruiken en omdat hij den naam had een uit- j netnend veldheer te zijn, die welbekend was met den aard en met de krijgsgewoonten der Perzen, besloot men hem strateeg te maken over een der tien afdeelingen. Nu waren er in den krijgsraad verschil- lende bevelhebbers, die pleitten> voor een verdedigingsoorlog, omdat zij een aaftval tegen een zoo talrijken vijand niet aandurf- den. Maar toen begon Miltiades te spreke'n en gat den raad om wel aan te vallen, om- dat een verdediigingsoorlog, licht veroor- zaakt, dat de nioed zakt en althans het land j Verwoest wordt. M7at is nu de eigenlijke j reden geweest, waardoor de overwinning 'behaald worden kon, terwijl dat groote Per- zische leger toegerust wag met alle toen- malige strijdmiddelen? Allereerst bestond dat leger uit een samenraapsel van allerlei volkeren, die verre van hun vaderland stre- den, omdat de Perzische overheerscher hen daartoe dwong, zoodat het hun aan de noo- dige geestdrift moest outbroken. En daar- tegenover stond, dat het Grieksche leger doordroragen was van het besef, dat het nu ging am de vrijheid van hun eigen land en om hun persoonlijke vrijheid en bezittingen. De kern van hun leger, die juist zwaar ge- wapend waren, bestond uit de rijke burgers der stad, die dus veel te verliezen hadden en weinig begeerden slaaf te worden. De krijgsraad besloot dus tot den aanval. 'Maar de dag, waarop Miltiades het opper- bevel hebben zou, was eerst de zesde. Toen begrepen de vijf strategen, waaronder de beroemde bevelhebber Aristides was, dat zij hun eigen eerzucht moesten bedwingen en zij iboden aan Miltiades aan, dat zij van het opperbevel afstand zouden doen. Ongetwijfeld hdbben de Atheners voor- deel kunnen trekken uit de gesteldheid van het terrein, waar de slag werd geleverd en dat hun goed bekend was. Maar in dien tijd bestond nog geen artillerie en kwam het aan op persoonlijke kracht en dapperheid. Het spreekt van zelf, dat de Artheners vochten met de uiterste inspanning, terwijl het groo te leger eigen,lijk met tegenzin streed. En ook hier zien wij het gevaar, dat erin ge- legen is, als de lafheid van enkelen aan- stekelijk wordt. Nadat eenige lafaards wa ren gevlucht, werd het voor vele duizenden Perzen tot een panische schrik en sloeg alles op den loop. Het geheele Perzische leger vluchtte zoo snel het kon naar de sche pen terug. Die overwiinning werd behaald ten koste van het sneuvelen van nog geen tweehonderd Grieken, maar de vijand liet niet minder dan zesduizend vierhonderd j dooden op het slagveld. De Perzisdhe gene- raal Hippias schaamde zich zoo, dat hij zelfmoord plcegde. Trouwens wanneer hij gevlucht teruggekeerd was naar koning Darius, zou deze hem natuurlijk ter dood hebben laten brengen. Een tooneel uit den strijd wil' ik u verhalen. De Perzen willen in hun booten naar de schepen vluchten. Op het oogenblik, dat een boot van land steiken wil, grijp't een Griek met zijn rechterihand de boot vast en houdt haar tegen. Dat deed Cynagirus, de breeder van den beroemden treurspeldiichter Aeschylus. Een Pers houwt hem zijn rechterhand afMaar nu grijpt de moedige Griek de boot vast met zijn linker- hand. Weder een zwaardslag en ook die limkenhand wordt af,gestagen. Een ander zou van de pijn het hebben opgegeven. Maar Cynagirus wil trachten de boot tegen te houden Daarom zet hij zijn tanden in het boord, waarop de vijand hem 'zijn hoofd kloof't. Toch heeft hij voldoende tijdverlies veroorzaakt. Een aantal Grieken Snellen toe, een nieuwe strijd ontwikkelt zich, waar door nog zeven oorlogsschepen worden ver- overd. En n,u het verhaal, dat aanleiding gaf tot het instellen van den Marathonloopwed- strijd: De inwoners van Athene, die achter- gebleven waren, grijsaards, vrouwen en kinderen, zaten in afwachtende spanning, hoe het zou afloopen, met dezen, veldslag, die immers haast wanhopig leek om te win- nen. Zij schoolden bijeen op het marktplein. Eensklaps zagen zij heel in de verte een man aanrennen in ijlenden vaart. Zou dat een vluchteling zijn, wieri de vrees de voeten snel gemaakt had. De harten der weerloo- zen popelden. In vollen ren draafde de looper de stad in, snelde naar het markt plein. Juichend hief hij zijn armen omhoog: ,,Ver,blijdt u, want wij hebben overwonnen!" Toen zakte hij uitgeput op den grond en in hetzelfde oogenblik stierf hij. Ter herinne- ring aan dezen man, die zich opofferde om het goede nieuws te brengen, werd besloten, om een wedloop voor den langen afstand voortaan bij de Olympische spelen te voe- gen. En omdat Marathon ruim 42 kilometer van Athene is verwijderd, werd de lengte van dezen wedstrijd bepaald op dit enorme getal. Het spreekt van zelf, dat wie aan zulk een afmattende sport meedoet een uit- stekend hart hebben moet, Nu was het voor dien ou,de,n tijd zeer verstandig, da't men ijlboden aankweekte, die in staat wa,ren in een stuk ongeveer 40 kilometer te rennen. Maar in onzen tijd beschikt men over tele- graaf en telefoon, auto en motor en vlieg- machine, zelfs over draadlooze telegrafie. T'hans is het absoluut overbodig, dat men ijlboden aankweekt, die een langen afstand kunnen doordraven. Vandaar, dat het mij persoonlijk een dwaasjieid toelijkt om een dergelijken afstands-loopwedstrijd nog op het tegenwoordig sportprogramma te hand- haven. Mij lijkt deze nardlooperij een uit- was der sport toe, een haast krankzinnige dwaasheid. Een der hedendaagsche Duitsche roman- schrijvers Werner Scheffwiens reman „De Ark" ook in het Nederlandsch is ver- taald, schreef ene reman „Der Laufer von •'Marathon", waarin deze wedstrijd bij de tegenwoordige Olympische spelen het slot vormt. Ook hier gebeurt het, dat de over- winnaar op het oogenblik van zijn over- winning uitgeput sterft. T. g. T. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Na aanneming van enkele kleine wetsont- werpen wordt begonnen met de behande- ling van de waterstaatSbegrooting. De heer Arntz (r.-k) komt op tegen hooge kosten van havenaanleg te Vlissingen, Deze haven kan niet anders dan afbreuk doen aan Rotterdam. De heer De Veer (a.-r.) vrgagt den Mi nister, waarom en bij wien de zaak van de Vlissingsche haven in onderzoek was. De heer De Waal Malefeijt (a.-r.) bepleit onteigening ten beboeve van den vaarweg Rotterdam-Gouda-Amsterdam. De heer H. Franssen (a.-r.) vraagt een brug bij Katerveer over den IJsel. De be- raadslagingen worden '^eschorst tot Dins- dag 17 dezer. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Na de behandeling van de hhishoudelijke raming vervolgt Minister De Visser zijn rede over de wijziging van de Leerplicht- wet en de Lager-onuti wijswet 1920. Hij erkent, dat alleen de meest erge noodzake- lijkheid tot deze maatregelen mag dringen. Wisselvalligheid in bezuin.iging kent hij niet. Nieuwe maatregelen moeten worden genomen, omdat anders de oude weer moe ten worden doorgevoerd. Wil men ook die niet, dan is de tijd gekomen, dat een ander spreker's plaats inneemt. Andere bezuini- gingsplannen heeft niemand kunnen maken. Spreker befoogt, dat op het onderwijs 30'/2 millioen moet worden gevonden, waarvan dit ontwerp er 29l/2 millioen Ievert, zoodat geen enkel amendement kan worden aan- vaard, dat het eindcijfer zal verminderen. De pacificatie is niet dood. De schoOl- strijd woedt alleen voort in kleine gemeen- ten. Sdholensplitsing komt bij openbare scholen veel voor. Het aantal openbare scholen met 161 tot 210 leerlingen steeg van 382 tot 899. Spreker becijfert, dat door slijtage van het corps in 5 jaar 7000 leer- krachten automatisch zullen afvloeien, waardoor 12.3 millioen wordt bezuinigd. Eenmanscholen, kunnen door assistenfen en door bevoegde leerkrachten worden gehol- pen,. De lokalen in groote steden zijn voor ongeveer 90 pCt. groot genoeg voor 48 leerlingen. Spreker eindigt zijn rede met er op aan te dringen, hem deze moeilijke taak te hel- pen volbrengen. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. De commissie-Koniig adviseert in haar verslag met eenparigheid tot bestendiging van den postcheque- en girodienst; concludeert, dat de bezwaren tegen een gedecentraliseerden dienst te groot zijn om daartoe terug te keeren; adviseert tot afschaffing van de locale rekeningen; oordeelt met uitzondering van een lid, dat het verband met het Postbestuur moet be- houden blijven; spreekt de wenschelijkheid uit, dat het personeel der controle-directie op arbeids- contract in dienst zal worden genomen. In principe wil de commissie geen rente aan rekeninghouders vergoeden. De com missie adit 't niet uitgesloten, dat er nog eenige tijd zal verloopen, voor de weder- openstelling van den dienst. HET GESCH1L BIJ „DE SPHINX". Het Haagsche Corresp.-bureau meldt: De tusschenkomst van den Rijksbemidde- laar, den, heer ir. L. A. Fruytier, in het con- flict aan de fabriek ,,De Sphinx" te Maastricht heeft het gewenschte resultaat gehad. Woensdag zou een deel van de stakers en 10 Juni a.s. zullen de overige stakers het werk hervatten op de voorwaarden waaromtrent de directie met de besturen j van de arbeidersorganisaties overeenstem- ming heeft bereikt. KON INK LIJK BEZOEK AAN DRENTE. Gisteren hebben de Koningin en de Prins een bezoek aan Assen gebracht. Van vele gebouwen en particuliere woningen wap- perde de dniekleur. Het Koninklijk echtpaar werd door 3500 sdjoolkinderen toegezon- gen. Om half elf werd een bezoek gebracht aan het Wilhelmina-ziekephuis. Op het raadhuis werden de vorstelijke personen toegesproken door den burge meester en in de Statenzaal door den Com- missaris der Koningin. DE WESTER-SCHELDE. De leden van de vejeeniging van rivier- loodsen in staatsdienst „Eigen, Hulp", te Antwerpen heeft een motie aangenomen waarin gezegd wordt, dat hun ervaring hun veroorlooft te verklaren, dat het nauw van Bath en izjjn tegenwoordigen toestand on- voldoende veiligheid biedt voor schepen van groote afmeting en diepgang. De loodsen zien zich verplicht alle verantwoordelijkheid af te wijzen voor de ongevallen, die zich als gevolg van dezen toestand voor kunnen doen. Deze motie is aan den directeur van den loodsdienst medegedeeld. HET BELGISCHE COMITe VOOR NATIONALE POL1TIEK. Woensdagavond. heeft het comite der politique nationale' te Brussel zijn drie-en- dertigste vergadering gehouden, die, naar gewoonte, gepaard ging met een diner. Pierre Nothomb zat voor; ook generaal Dossin was onder de aanwezigen. Not homb herinnerde aan het samenvallen van deze bijeenkomst met de vijfde verjaring van het besluit van vier Juni 1919, waarbij door den Oppersten Raad de Belgische aan- spraken, o,p de souvereiniteit over de Schel- de van de hand werd gewezen. Nothomb had het ook over den uitslag van de Fran- sche verkiezingen en zeide, dat de houding van de verwachte nieuwe regeering in frankrijk onrust baart bij de voorstanders van een alliantie van Belgie met Frankrijk. j Na hem kwam de Antwerpsche, anti- Vlaamsche advocaat, Arthur Rotsaert, aan het woord over den toestand der Wester- Schelde. Spreker betoogde, dat de tractaten van 1839 Belgie het recht geven zich met alles wat op de rivier gebeurt in te laten. Dit recht moet Belgie weer opeischen. Men heeft Nederland een deel van de Schelde laten annexeeren en vernauwen. De huidige verzanding is een gevolg van vroeger gemis j aan vooruitzicht. In de haven van Antwer pen moeten schepen van dertig voet met alle gemak kunnen binnenloopen, zooniet dan dreiigt het gevaar Jn de toekomst, dat Ant werpen slecihts nog een tweedehands-haven wordt. Tutsaert zeide verder nog geen ge- noegen te kunnen nemen met de nieuwe overeenkomst inzake den loodsdienst, die in strijd zou zijn met de tractaten van 1839 en de belangen van de Belgische loodsen. Ten slotte kwam een ander lid van het C. P. N., Hervy Cousin, verklaren, dat Ne derland Iangs diplomatischen weg zou heb ben geprotesteerd tegen het feit, dat baron Ruzette, de Belgische minister van openbare werken, zich onlangs op Nederlandsch grondgebied de visu op de hoogte ging stel- len van den toestand van de Wester- Schelde. AFW1JZ1NG VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In een ingezonden stuk van C. J. K. in de Standaard, werd dezer dagen gewezen op i het volgende: j De vertegenwoordiger van een Neder- landsche fabriek, van een artikel, die dit en kele jaren geleden geleverd had ten behoeve van den in aanbouw zijnden kruiser Java, en die wist, dat het artikel nu weer noodig was, ging naar Den Haag om voor de leve ring te solliciteeren. Hij kreeg aan het departement echter de meedeeling: „Mijnheer, daarvoor moet u niet bij ons solliciteeren, maa'r bijde „Germamia-werf" te Kiel". De sollicitamt: j „Maar mijnheer, voor een Hollandsch oor- logsschip, dat in Vlissingen gebouwd wordt moet ik voor de levering van een artikel toch niet in Duitschland zijn; dat is onmo- gelijk, dat moet bepaald een vergissing zijn." De ingenieur: „Wel neen, mijnheer, het schip wordt wel in Holland gebouwd, doch naar plannen en ontwerpen van de „Germania-werf" te Kiel, die ook het toe- zicht over den bouw heeft en die beslist, welke materialen voor het schip mogen ge- bruikt worden. En naar ik bijna wel met zekerheid kan zeggen, zult u het door u aangeboden artikel niet mogen leveren, dodh is de levering aan een Duitsche fabriek opgedragen." De vertegenwoordiger stond paf, en trok zich veribouwereerd terug. Metterdaad is het bewuste artikel gele verd door een Duitsche fabriek, terwijl niet een Hollandsch fabrikant in de gelegenheid is gesteld, om prijzen op te geven. GOURDES IN ONS LAND. Men sdhrijft ons uit Bergen op Zoom: Eenige jaren geleden werd hier een nieu we R.-K. parochie gesticht op het dusge- naamde Fort. De pastorie, een patronaats- gebouw en een school verrezen, maar de volgens 't gepubliceerde plan buitengewoon m'ooie kerk.-kon wegens de kosten niet da- delijk gelbouwd worden en is er op dit oogenblik nog niet. Men komt tot nog toe samen in een hulpkerk, Doch deze heeft van den aanvang af een bijzondere attractie gehad. Die kerk is gewijd aan O. L. Vrouwe van Lourdes en vlak er bij is een zeer mooie grot van Lourdes opgericht, die in 't klein een copie is van de beroemde grot van dien naam. En nu is het opmerkelijk, hoe dit heiligdom dadelijk de geloovigen van hier INGEZONDEN MEDEDEELINGF -De fijne geur uerraadt de Rwaliteit van 'fedef fabricaat en uit den omtrek tot zich getrokken heeft en er thans Zondag aan Zondag geheele processies in de middaguren zich er heen begeven. Zoo verleden week o.a. een groote processie uit Steenbergen, die zeker op een kleine duizend personen geschat worden kon. Het bezoek aan deze grot van Lour des der pelgrims zooals in Roomsche kringen de bezoekers heeten wordt al zeer gemakkelijk gemaakt, daar de tram- directies voor hen extratrams laten rijden en autobussen van alle kanten de verder afwonenden aan de tram brengen. DE TOESTAND. M«n herinnert zich, schrijft (de N.'R. Crt., Lloyd George's tot dusvt>r onvervulde be- lofte aan de soldaten die uit den oorlog terugkwamen, dat hij van Engeland een waardig tehuis voor helden zou maken. Nog altijd woont in talrijke groote steden in Engeland een gedeelte Van de volks- klass« in sloppen en achtcrbuurten. Het was van de nieuwe regeering uit de ar- beiderspartij te verwachten dat een van haar voornaamste sociale maatregelen een duurzame verbetering van de volkshuisves- ting tot strekking zou hebben. Maar Wheat- fey, de minister van volRsgezondheid is nu voor het Lagerhuis met zulk een reus- achtig plan aangekomen, dat het iemand gaat duizelen, wanneer hij zich in de bij- zonderheden ervan gaat vei-giepen. De kern ervan is dat hij over een heel aantal jare'n dat gelijk zou kornvn te staan met den duur van een generatie, twee-en-een-halt mif- Iioen op zichzelf staande arbeidershuisjes (oottages) wjl bouwen, welke elk 500 p.st. per stuk zullen kostcn. Aannemende dat i'et Engelsche pond zich gefeidelijk ge- heel zal herstellen en het op 12 gulden stellende, kost elk der huisjes 6000 Igld. ®n zouden de totale uitgaven voor het plan dus 15 milliard gulden bedragen. Rekent men dat in elk arbeidershuisje vier men- scheri komen te wonen, dan zouden er ten slotte 10 millioen menschen nieuw ge- huisvCst zijn en er nauwelijks iemand meer in een krot behoeven te wonen. Als het ten mmste ooit tot een volledige uitvoe- ring komt, wat aan rechtmatjgen twijfel onderhevig is. Wheatley's critici Zeggen namelfjk dat er nooit genoeg bouwvakarbeiders voor zulfen zijp. Men weet dat dezen ook in Engeland tot de best befaalde categorien van arbeiders behooren en dat hun vak- vereenigingen met velerlei middelen de uitbreiding van hun gilden tegengaan, om dat zij daar een neerdrukking van hun hooge loonen van vrL.ezen. Wheatlev zegt dat hij toezea-gingvn van de vakvereenigin- gen he-ft gekregen aangaande het gedoo- g^n van een matige verwatering van hun arbeidskrachten (waaronder men het ge bruik van ongeschoolde Werkki'achten ver- staat, die van liev.rlee tot geoefeude ar beiders opgjLid worden), aank zij de ij- kclijke werkgelegenheid die zijn op jaren berekend plan hun waarborgt Maar om te kunnen vorderen, moet ook het bouw- inateriaal er zijn. De vraag daarnaar is nu al z«er groot en bij de uityoering van het plan zal die zeer veel grooter worden. Wheatley heeft maatregelen genomen op- dat, ondanks cie toenprnende vraag de prij zen van die materialen niet zull,en stijgen. eonsdpels door afspraken over den prijs met de rin.gen of syndicaten van fabri- kanten, anderdpels door straffen te oedrei- gen tegen niet aangesloten fabrikanten die wockerwmst wilfen behalen., Dat de kos- ten echter dczelfde zullen blijven, wan- ne'er hun arbeiders hoogere loonen eraan o'Cdingen. is onmogeliik,. Het "is in de En gelsche arbeiderswereld een gewpon ver- schijnsH dat de vakvereenigingen om op- slag komen, wanneer hun werkgevers vol faosteHingen zitten. Wheatley's grief tegen de huisvesting- pianncn van zijn voorgangers was, dat de hur«n te hoog kwamen dan dat arbeiders z« konden betalen. De nieuwe huisjes wer den dientengevolge veelal. verkocht of ver- huurd aan middenstanders. Hij wil daar om echte arbeidershuisjes bouwen die \oor een bedrag dat een wi kman kan be- talen metterdaad verhuurd worden. Om dit mogelijk te maken verhoogt hij de staatssubsidie die volgens de wet van 1923 6 p. st. per jaar bedroeg, tot 9 p.st. per jaar, gezwegen nog van de bedragen die d€ plaatsehjke overheid op de huur zal moeten bijpassen. Hij verdedigde dit met te zeggeii dat geen eigenbouwer meer hui- zen voor den werkmansstand bouwde in de tegenwoordige omstandigheden, waarin de hu.urbeperking vooi- de oude huizen nog van kracht is, moge dit waar zijn SSESi iiinimTTTr I?ffffft nTuHmr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1