SPORT. GHENAPSNESAU5 i psAmdndeiyespucfcf/n Provinciale Staten van Zeeland. 6EMEH6DE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGE* ssi e&noaRje in oeder, indruik, dien deze moordaanslag te Weenen gemaakt heeft, is niet te beschrijven. Nader wordt gemeld, dat de twee andere kogels Seipel'® gelaat en arm schramden. In verband met deze tragische gebeurtenis zij er aan herinnerd, dat Monseigneur Seipel leider is van de Oostenrijksche Christelijk Sociale Partij. Hoewel .in bet Parlement Seipel soms hefti.g wordt bestreden, zijn zijn vrienden en vijanden het er over eens, dat hij een bekwaam en uiterat begaafd man is, wien slechts voor oogen staat 't herstel van Oostenrijk. En juist nu Oostenrijk zich meer en meer in de riahting van dit herstel begeeft, is deze misdaad zoo tragisch. Het is voor de jonge Oostenrijksche Republiek te hopen, dat deze begaafde man voor haar gespaard moge blijven. De dader is de 30jarige textielarbeider Jaworek, die, na de daad, een poging tot zelfmoord heeft gedaan, die niet is gelukt. Hij weigert echter eenige verklaring af te leggen. In zijn bezit is een brief gevonden aan zijn vrouw, waarin hij schrijft, dat hij in de fabriek, waar hij werkt, geld verduisterd heeft. Daarom wil hij sterven. Maar hij wil den bondskanselier Seipel, die schuld is van het ongeluk van de arbeiders, meenemen in den dood. Hij had den vorigen dag nog een bijeenkomst van socialisten bijgewoond, waarin een spreker gezegd had, dat enkel de dood van Seipel de vrijheid van Oosten rijk kon redden. Daardoor was hij versterkt in zijn besluit Seipel te vermoorden. Volgens de laatste berichten lijdt Dr. Seipel na de operatie gen ipijn meer, en is hij vol torn en bij zijn bewustzijn. Steeds wint de overtuiging veld, dat-de daad een gevolg is geweest van verstands- ver'biistering, dat er dus geen opdracht ge- geven zou zijn. Wie zal 't uitmaken. In elk geval zijn joden en anti-semieten nu al slaags geraakt, is er in de cafe's stevig ge- vochten. De Volkenbondscommissaris Mr. Zim merman heeft al verklaard den aanslag diep te betreuren. Hij rnoet nu afwachten, wat er gebeuren zal in Oostenrijk zelf. HEVIGE REQENS IN ENGELAND, Gedurende de beide laatlste dagen der afgeLooprn week zijn in verscheidene dee- Kn van Engeland en Wales hevige regens g«vallen. Zoo hevig viel de regen, dat in sommige streken op het land, verscheidene stukton land binnen enkele uren tijds wa- ren blank gezetj, Tynemouth is in den tijd van 40 uren ni«t minder dan 4.25 inch icgen gevallqp, hetjgeen meer is, dan normaal over Mei en Juni te zamen wordt geregistreerd. Te Chester viel in denzdfden tijdsduur 3.07 inches en eenzelfde cijfer werd be- jeikt de Leafield, Liverpool en op verschei dene andere plaatsen,. Uit verscheidene streken komen be richten van groote aangerichte schade. De rivier de Severn is door den hevigen toestroom van water van de Welshheuvels sn^i gewassen. T« Manchester zijn de terreinen van de beroemde Landbouwtentoonsteliing, welke gisteren zou worden geopend, geheel on- dergdoopen en Zondag is dan ook besloten de Entoonstelling niet te laten doorgaan. De levende have, welke reeds was aange- voerd is echter in veiligheid gebraeht. net geheele t'errein, dat een oppervlakte be- slaat van 150 acr^s is in een meer veran- derd, dat op vele plaatsen meer dan zes voet diep was, De laaggelegen streek nabij Birmingham is overstroomd en het water is daar vele benedenverdiepingen van huizen binnehge- drongen, i Ook in de streek van Northumberland en Lancashire is groote schade aangericht, in laatstgenoemde streek voornamelijk aan de aardappel- en groentevelden, welke ge heel blank kwam te staan, doordieri de El- lerbrookrivier buiten haar Oevers is ge- treden. ZEEROOVERS ONSCHADELIJK GEMAAKT. Bij Macao (nabij Kanton China) heeft men een groote bende zeeroovers onscha- delijk gemaakt. De leden hadden meer dan honderd misdaden op hun gewefen. Nog kort geleden had de aanvoerder order ge geven in dfe toekomst alle vrouwelijke ge- vangenen onschadelijk te maken. TER NEUZEN, 4 MEI 1924. A. N. W. B. Benoemd tot consul te Ter Neuzen in kring 18, de heer D. Tholens Az„ gemeente- ontvanger. GEREF. KERK. Beroepen te Elburg, cand. P. de Feijter te Axel. R. K. U. L. O.-SCHOOL. Einde Maart werd voor de eerste maal eind-examen afgenomen voor de leerlingen van de hoogste klasse der R. K. school voor U. L. O. te Ter Neuzejj. Zeven candidaten, 4 jongenis en 3 meisjes namen daaraan deel. Het eind-diploma der school kon worden uitgereikt aan: Cornelia Neve, Nelly van Wei, Gustaaf Goethals en Remie Guilliet, alien van Ter Neuzen, en Maurice Cortvriendt en Richard Colsen, beiden van Sluiskil. Bovendien behaalden dezer dagen nog een viertal leerlingen een diploma voor maohine-jschrijven van Instituut Rients-Balt en wet: diploma C (hoogste diploma dat wordt uitgereikt) Nelly van Wel;- diploma B, Cornelia Neve, Renee Wauters en Gustaaf Goethals. BESCHERMING VAN D1EREN. Zaterdag had naar de VI. Crt. meldt, te Ter Neuzen, na een inleidend woord van den hoofdinspecteur van politie te Vlissin- gen J. F. Berkel, in diens kwaliteit van se- cretaris van den Bond van Politieambtena- ren in Nederland tot Bescherming van D;ieren, de oprichting plaats van een afdee- ling van dien Bond, onder den naam Oost- Zeeuwsoh-Vlaanderen. Een voorloopig be- stuur werd aangewezen, terwijl zich ter ver- gadering 35 leden, opgaven, meerendeels onderofficieren en minderen mans.chappen der Koninklijke mareohaussee. Naar ver- luiidt zal binnenkort ook in West-Zeeuwseh- Vlaanderen een afdeeling van genoemden bond wonden gesticht. STAKING IN DE HAVEN VAN GENT. Naar gemdd wordt is in de haven van Gent een staking uitgebroken naar aanlei- ding eener ingevoerde loonsverlaging met 1 frank per dag. Er worden pogingen in het werk ge- steld het geschil op te lossen. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft zich tot de Provinciale Staten gewend met het verzoek om den dienst op de Ooster-Schelde in het vervolg oolk op het traject Wolphaartsdijksche VeerMiddel burg weder per stoomboot uit te oefenen. Daardoor zal toch tegemoetgekomen wor den aan vele bezwaren van den handel, vooral w,at betreft het goederenvervoer op dit traject. EEN PRQPAGANDA-BOEKJE VOOR DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLE1D1NG. Het gaat goed met de voorbereiding van de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding, zoo schrijft men ons. De reedis toegetreden gemeenten vertegen- woordigeni de helft van de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar het kon nog beter! Het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Co- mite heeft daarom door het Rijiksibureau voor Drinikwatervoorziening een propaganda-ge- schriftje laten samenstellen, dat door tus- schenkomst van de gemeentebesturen zooveel mogelijk in elk gezin van ons geheele gewest zal gebraeht worden, Het doel van het boekje is de bevolking een duidelijk begrip van de groote hygienische en economische ibelangen eener waterleiding te geven. Door aardige kiekjes wordt een en ander toegelicht. Maar tevens lis uiteengezet op welke wijze de ge- meente-financien buiten den geheelen opzet zijn gehouden, waardoor belasting verhooging is uitgesloten. Na een ikorte inleiding wordt vermeld, hoe het op het oogenblik met de watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen staat. De gevaren en gebreken van regen-, sloot-, zak- en welwater worden besdhreven. Daarna wordt het groote beiamg van een betere drimkwatervoorziening besproken, zoo- wel voor mensch en dier als voor industrie en middemstandsbedrijven, terwijl bij brand een waterleiding van het allergrootste belang is. Dan is er nog een factor die niet direct in geld is om te zetten, maar die toch zeer zeker ernstig meespreekt, n.l. het groote gemak voor vrouwen en meisjes die niet meer „naar de pomp" behioeven te loopen, doch in huis slechts een kraantje hebben te openen om steeds goed en voldoende water ibij de hand te hebben. In het daarop volgende hoofdstuk wordt het ontworpen waterleidingplan zeer in het kort besproken, waarna uitvoeriger de financieele opzet wordt uiteengezet. Van veel belang is hetgeen daarop volgt, n.l. de tarleven. In het bestaande plan is het kamertarief als grondslag genomen, dit is echter slechts een voorlioopige keuze en indien de meerderheid van de vertegenwoordigers der gemeenten de voonkeur aan een ander, bilHjker tarief (b.v. naar huurwaarde) geven, zal dit worden in- gevoerd. Bij het thans ontworpen tarief betalen de kleinste woningen. nog geen 16 cents per week, waarvoor zij meer dan 10 emmers water per dag miogen gdbruiken. De waterprijs bedraagt voor hen slechts 20 cents per M3., d.i. tien em mers voor 2 cent! In den zomer van 1923 werd te Ter Neuzen 8 cents per emmer of f 8,per M3. water gevraagd. De tweekamerwoningen betalen 25 cents per week, de driekamerwoningen 37 cents. In totaal valt tweederde gedeelte der bevolking in deze drie laagste klassen. De aansluiting geschiedt voor alle tarief- klassen gratis, terwijl de mimst welgestelden oak nog de binnenleiding en een tapkraan ont- vangen. Het volgende hoofdstuk bespreekt de ver- plichte aansluiting die alleen geldt voor hen, die niet steeds over goed en voldoende drink- water Ibeschikken. Of tot aansluiting zal wor den verplicht staat, ter beoordeeling van bur- gemeester en wethouders der betrokken ge- meente. Het blijkt wel, dat die gevreesde „ver- plichting" onschuldiger is, dan zij er op het eerste gezicht uitziet! Dan volgen enkele voorbeelden. van reeds bestaande of in aartbouw zijnde groepswater- leidingen en wel Zuid-Beveland, Noord-Hol- land, Tholen, Noord-West-Brabant en het Westland, die alien gunstige resultaten be- reiken. Tenslotte worden eenige algemeen geopper- de bezwaren op duidelij'ke wijze afdoende weerlegd. Het boekje eindigt als volgt: „Zeeuwsch-Vlaanderen! Nog nimmer was „een plan aan de orde, waarvoor een samen- „werking van alle gemeenten, groot en klein, „noodzakelijk was als dit! „Too.nt, dat de Zeeuwsche ,oindernemings- „geest ook hier durft aan te pakken, waar het „geldt de verbetering van de volksgezondheid „en de volkswelvaart! „Moet, nu de Provincie het hare deed en de „Regeering tot hulp bereid is Zeeuwsch- „Vlaanderen niet als e£n man gereed staan, „om die hulp te aanvaarden? „Zou weigering niet onverantwoordelijk zijn, „ook tegenover het nageslacht?" Wij raden alle inwoners van ons Gewest aan dit propagandaboekje te lezen, maar vooral de Raadsleden van de Gemeenten, die tot nog toe niet tot toetreding hebben besloten. Nog- maals zal hun dan duidelijk worden het groote belang, dat onze streek heeft bij de totstand- koming van een waterleiding. Moge het doel van het waterleiding-comite worden bereikt en menige gemeente alsnog tot toetreding besluiten. Dan is de tijd niet ver meer, dat wij alien de zegeningen van een waterleiding deelachtig zullen worden. SCHEEPSBOUW. Aan de N. V. Technisch Scheepvaart Bureau Vi-sser <5 Praat, is door den heer A. Hoogendijk te IJmuiden opdracht ge- geven tot den bouw van een motorvraoht- boot, afm.: 25.— X 4.21 X 1.60 M„ voor- zien van een 30 P. K. Berkel-motor. Tevens zijn door genoemde vennootschap afgeleverd: 1°. aan den heer J. W. van Geijn te Overschie een nieuwe motorvracht- boot van 67 ton, voorzien van een 20 P. K. Berkel-motor; 2°. aan den heer P. van Warendorp te Wemeldinge een nieuwe mo- torvrachtboot van 213 ton, voorzien van een 60 P. K. Berkel-motor en gebouwd onder toezicht der Scheepvaart Inspectie. Door de heeren T. van Keulen, P. van Keulen en J. Schot alien wonende te Tholen is aan dezelfde N. V. opgedragen om hun zeilschepen om te bouwen tot motorsche- pen. Elk sohip uit te rusten met een 30 P. K. Berkel-motoir. SCHEPENVERKOOP. Door de N. V. Technisch Scheepvaart Bureau Visser Praat is verkocht: aan den heer J. Schouten te Hillegersberg en pavil- joenschip van 78 ton; aan den heer H. Fern- hout te Zwartsluis een tjalkschip van 123 ton. Alsmede werden door gemelde vennoot schap aangekocht 3 nieuwe motorvracht- booten, groot 77 ton, voorzien van een 20 -P. K. Kromhoutmator en tevens een pavil- joenschip van 38 ton. ZEEUWSCHE LETTERKUNDIGE TENTOONSTELLING te MIDDELBURG. Hedenmiddag had de opening plaats van de Zeeuwsche letterkundige tentoonstelling, welke in het gdbouw van de Provinciale bi- bliiofheek te Middelburg is samengebracht ter gelegenheid van het volgende week al- daar te hcxiden bibliothecariatencongres. Dank zij de ons geboden gelegenheid vooraf een kijkje te nemen, kunnen wij een korte beschrijving geven van al het belang- rijke en merkwaardige, dat in twee zalen is bijeengebracht en wij beginnen dan bij de achterzaal, waar wij het eerst een groote collectie Zeeuwsche kronieken aantroffen, waarvan in het bijzonder genoemd rnoet worden de beschrijving van Zeeland van A. Schoemmaker. Een viertal uitgaven van de Zeeuwsche Nachtegaal en afzonderlijke werken van de medewer.kers aan die uitgave, vormen een waardevol geheel. De volledige werken van Jacob Cats vor men de overgang naar de andere werken uit de 17e eeuw, waarvan wij in het bijzon der noemen de gedichten van J. Antonides van der Goes met gekleurde prenten ver- sierd. Onder een enkele keurige miniatuur portretten van Betje Wolf, Aagje Deken en jacobus Bellamy, treffen wij werken van die Zeeuwen aan, waaronder de volledige wer ken van Betje Wolf en o.a. Album Micorum van Bellamy. In deze zaal treffen wij nog aan de werken van P. Louwerse en J. Stam- perius, de bekende Zeeuwsche schrijvers van kinder-, jongens- en meisjesboeken. In de andere zaal zijn naast handschrif- ten van Zeuwsche letterkundigen, ook vele werken van hed-endaagsdhe schrijvers bij eengebracht, zooals b.v. van Dr. P. C. Bou- tens, van wie een portret van Jan Toorop aanweziig is. Trouwens er hangen en liggen vele portretten van bekende Zeeuwen, waar onder, dat van Mr. G. A. Fokker, den stich- ter der bibliotheek. Boven tal van uitgaven betrekking heb- bende op de Zeeuwsche Rederijkerskamers, hangen de Blazoenen van deze kamers. De verzameling liederenboekjes ten deele in Zeeuwsch dialect, is wel als zeer zeld- zaam aan te merken, wij noemen er van de aardige boekjes ,,Domburgsche geestelijke aardige boekjes „Domburgsche speel- wagen", terwijl vermeld dient, dat er ook meerdere zijn met geestelijke liederen". Tenslotte lis er een zeer groote collectie Zeeuwsche couranten, zoowel exemplaren van thans nog bestaande bladen, als van die, welke tot het verleden ibehooren, na een korter of langer bestaan. Als oudste cou- rant zagen wij de Middelburgsche Courant van 26 April 1758, spoedig, namelijk 2 Janu- ari, 1795 gevolgd door het eerste nummer van de Goesohe Courant. Maar van voor het verschijnen der cou ranten, zijn er ook een paar „Loopmaren", bevattende een bijzonder voorval, dat zoo bekend werd gemaakt. Ook de verzame ling bulletins van de Middelburgsche Cou rant, waaronder vele, die een zeer bijzon- dere wereldgebeurtenis vermelden, is voor navorschers van groot belang. Alles ibijeen genomen, kan men zeggen, dat hier lets bijzonders bijeen is gebraeht en de commissie, die zich voor deze taak stpande alle eer van haar werk heeft. MOLENS. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt.: Ook uit deze provincie valt ten aanzien van onze oude molens weer slecht nieuws te vermelden. Mocht het verleden jaar ondanks de krachtige pogingen van het gemeente- bestuur van Middelburg, van Nehalennia en van de vereeniging „De Hollandsche Molen", niet gelukiken den van 1728 datee- renden isteenen molen op het Seisbolwerk te Middelburg, voor verminking te bewaren hij draait nu nog slechts met een roede onlangs werd de eenige in deze provincie aanwezige wipmolen gesloopt en een gelijk nioodlot dreigt een der hier nog vrij talrijke standaardmolens. De wip-, of zooals men in Zeeland zegt, kokermolen van Noord- welle op Schouwen, dateerde ongetwijfeld uit de zeventiende eeuw, al was op een der balken het jaartal 1762 aangebracht. En terwijl dit molentype zich van den daaraan verwanten standaardmolen voornamelijk hierin onderscheidt, dat het „werk" niet in het bovenstuk, maar in het onderstuk is aangCbracht, was deze molen in het bijzon der daarom merkwaardig daar hij niet, als in Noord- en Zuid-Holland nog veel voor- komt, als watermolen diende, doch hier als meelmolen werd gebruikt. Door de Provin ciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeo- logische Commissie is nog een poging tot behoud gedaan, doch zonder suoces. Van de ibijna 30 standaardmolens, open zoowel als gesloten type, die Zeeland, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, nog bezit, is dip te Groenendijk, een gehucht in de ge meente Hontenisse, ondanks de pogingen tot behoud door een bestuurslid van den Bond Heemsehut gedaan, wegens inder- daad verregaande bouwvallighei'd en an dere oorzaken eveneens ten doode opge- schreven. Ook deze molen dateert wel uit de zeventiende eeuw, hoewel de ingesneden jaartallen veel jonger zijn. Daar bovenge- noiemde vereeniging in haar strijd voor windmolens zich ook op het verzamelen van historische gegevens wil gaan toeleggen, mogen hier enkele aanteekeningen van de- zen welhaast gesloopten molen worden bekend gemaakt. Op den hoofdbalk, die den molen draagjt, is in een.cartouche gesneden: Dingenis Josiszen anno 1804. Binnenin vindt men op een balk: Dese mole begonne te malen D8 M7 D 1781, C. Braem, hetgeen niet zeggen wil, dat de molen dien 7 Augustus van het jaar 1781 voor het eerst heeft gemalen doch dat C. Braem*) er dien dag voor het eerst mee heeft gewerkt. De molenaar deelde ons ook mede, dat de molen sinds dat jaar als meelmolen in ge- bruik was, daar hij tot dien oliemolen was. Van de vele andere inscripties noteerden wij nog deze: J. E. Vlaminck fait Fan 1820. Zoo ibewaarde een eenvoudiige standaard molen (n Zeeuwsch-Vlaanderen nog lang een herinnering aan den Ftranschen tijd. In het vlak bij gelegen voormalige molenaarshuis bevinden zich een paar steen- tjes, op een waarvan een molentje en op een ander: C. B., 1774. De letters zullen wel C. Braam beteekenen. BORSELE. Door den heer J. de Hullu, gemeente- veldwachter alhier, is tegen 1 September a.s. eervol ontslag aangevraagd. HOOFDPLAAT. Aan den Rijksveldwachter Van der Laan, alhier, is een eervolle vermelding toegekend voor zijn beleid en tactvol optreden in den gepleegden inbraak met diefstal en poging tot moord, bij den molenaar P. alhier. (Br. Crt.). GROEDE. Ds. J. Bergman, pred. bij de Ev. Luth. Gem. alhier, heeft als zioodanig voor het be- roep naar Hoorn-Medemblik bedankt. VOETBAL. Olympiade te Parijs. 2 Juni„ NederlandIerland 2—1., IfalieZwits«rland 1—2. In de halve finale moeten uitkomen: 5 Juni: ZwedenZwitserland. 6 Juni: NederlandUruguay. RECHTSZAKEN. DE PETROLEUMKACHELS VAN JAMIN, De rechtUank te Amsterdam heeft uit- spraak gedaan in de bekende zaak van d« petroleumkachete van de firma Jamin. Het vonnis van den kantonrechter, waar- bij beklaagden werden veroordeeld tot 100 gld. boetie of 14 dagen heChtenis, werd vernietigd en beklaagden ont/slagen van alle rechtsvervolging. De eerstle voorst,eUcn, welke behandeld worden in de op 1 Juni a.s. te openen zomerzitting van de Provinciale Staten zijn aan de leden verzonden. V/ij ontleenen er het volgende aan: Waterschap St. Maartensdijk. In verband met de stichting van een Dieselgemaal bij de voormalige zeesiuis in de zeedijk van den tot hot waterschap St. Maartensdijk behoorenden Oudeland- polder, ten behoeve van de vier tot dat waterschap behoorende polders Oudeland, Middelland, Noord en Uiterste- Nieuwland is de watermolen vervallpn en zijn de be- tiekkingen van watermolenaar en tijwach- ter opgeheven, terwijl een machinist is aangesteld en eene woning daarvoor is aangekocht. Overeenkomstig het desbetreffende ver zoek van de ingelanden van de vier ge noemde polders stellen Ged. Staten voor in het Bijzonder reglement voor het water schap de noodige wijzigingen aan te brenv gen. Vergoeding voor waarschuwingsborden en vregwijzers. Voor 1920. 1921 en 1922 werd aan den A. N. W. B. een bijdrage verleend in de kosten van wegwijzers en waarschuwings- borden langs wegen in Zeeland, van 4 gld. per stuk, tot een bedrag van ten hoogste 580 gld- per jaar. Daar eerst in November 1923 d€ opgaven werden ontvangen, welke noodig waren voor de betaalbaarstelling van de bijdragen over 1921 en 1922, te samen 1160 gld- en tben het dienstjaar 1921 reeds was afgesloten, wat ook met 1922 het geval was toen het onderzoek van de opgaven was afgeloopen, stjelleu Ged. Staten voor alsnog tot uitbetaling der 1160 gld- te besluiten. Tevens stellen zij voor de bijirage voor 1923 en volgende jaren te bepalen op een maximum van 700 gld- daar het aantal borden reeds van 145 op 148 is gekomen en vermeerdering van het aantal nog wensche- lijk kan blijken. Herstel kerktoren te Kruiningen. Mede in verband met het desbetreffende advies van de Provinciale Schoonheids- en Archaeologische commissie stellen Ged. Sta ten voor subsidie te verleejien voor de kosten van herstel van den kerktoren te Kruiningen, welke kostcn geraamd zijn op 36000 gld-, waarvan het rijk 18000 gld. bijdraagt. GPd. Staten hebben ech'tor be- zwaar dat de helft der overschiefende kos ten te voteeren, daar steeds het standpunt is ge'nandhaafd dat de provincie mind-r be- taalt dan het lichaam, dat tot de restau- ratfe overging. Ged. Staten stellen dan ook voor 6000 gld. toe te staan, te betalen is 6 termijnen van 1000 gld. te beginnen in 1926,. Herstel kerkgebouw te Ritthera. Daar Ged. Stjaten het eens zijn met de Schoonheids-en archaeologische commissie dat voor het herstel van het kerkgebouw te Ritthem geen subsidie rnoet worden gegeven, alvorens het verleenen van een Rijkssu'bsidie is komen vast te staan, stellen zij voor d« behandeling van het adres van de kerkvoogdij der Nederland*ch Hervorm- de gemeente te Ritthem, aan te houden; tot zal vast staan, dat de voorgenomen rcstauratie inderdaad zal plaats vinden. Het veer VeereKamperland. Ged. Sfaten deelen mee, dat op 29 April de acte van overdracht van het veer van Kamperland op Veere is verleden en op 1 Mei de provincie in het genot is getreden van het recht op dat veer, terwijl met in- gang van denzelfden datum de Staat der Nederlanden het overzetveer van Veere op Kamperland in beheer en onderhoud aan de province- heeft overgedragen. Met den tegenwoordigen pachter is een voorloopige overcenkomst aangegaan tot 31 December 1924 en zal lOinfrent belooningen en arfaeids- voorwaarden van het! personeel overleg m®t hem worden gepleegd, later zal een overeenkomst worden gesloten die berusten zal op ongeyeer dezelfde grondslagen als voor d«n veerdienst KortgeneWolphaarts- dijk. Een dienstregeIing, aansluitende up omnibussen en treinen, is reeds vaster- stjeld. Rekening 1922. T®n slotte wordt ter vaststelljng aange- boden de rekening over 1922, aanwijzend in ontvang 2.705.381,25 1/2 gld- en in uit- gaaf 2.348.400,54 gld.; al/zoo ,een goed slot van 356.980^71 1/12 gld. GBLUKK1G 'MISVERSTAND. Zaterdagmidaag wend aan de politie te Vliissingen kennis gegeven, dat aan het ka- naal bij het oude station kleeren waren ge vonden, terwijl geen zwemmer gezien werd, waarom aan 'n ongeluk werd gedacht. Vele nieuwsgierigen verzamelden zich ter plaat- se, wachtend op de dingen die zouden ko men. Op een oogenblik doemde in de verte een man op, loopende in zwemoostuum, aan wien de kleeren, zooals later bleek, toebe- hoorden. Ter plaatse was de zwemmer te water gegaan en was hij doorgezwommen naar Souburg, waardoor hij van de plaats af waar de kleeren lagen, niet meer zicht- baar was, Onnoodig had hij heel wat ongerustheid veroorzaakt. MOTOR-ONGELUKKEN. Zondag heeft op den Jaagweg nabij Hoorn een ernstig motorongeluk plaats ge- had. Zekere H. A. uit Hoogkarspel, reed met zijn motor van den berm van den weg. Ernstig gekwetst werd hij naar het St. Jans- gesticht overgebracht, waar hij in den avond overleed. Zekere J. v. A. te Gemert, is Zaterdag- namiddag nabij het landgoed „Cleefswit" met zijn motor gevallen, v. A. werd gevon den met een ernstige hoofdwonde, de ont- boden geneesheer kon slechts den dood vaststellen. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. VERGIFTIGING. Tengevolge van het eten van planten is het 6jarige zoontje van H. te Scherpenzeel (Gelderl.) aan vergiftiging overleden. 3000 GESTOLEN. Tijdens de verhuizing is bij mevr. M. in de Anna van Hannoverstraat te 's Graven- hage een bedrag van /3000 gestolen, In verband hiermede zijn aangehouden de werkster en haar verloofde. GEHEIME JENEVERSTOKER1J ONTDEKT. Bij een inval ten huize van J. v. R., te Wijk bij -Duurstede, waar een geheime jene- verstokerij werd ontdekt, is behalve het distilleertoestel nog ongeveer 100 L. ge- distilleerd in beslag genomen. KGMISCHE VERGISSING VAN TWEE POLITIE-AGENTEN. Sinds eenigen tijd verzocht de Centrale Recherche te Amsterdam de opsporing van een Duitsche vrouw ter zake een uit justi- tieel oogpunt niet heel belangrijk feit. Dezer dagen zag de rechercheur Kuiper de be- wuste dame op het Leidscheplein wandelen met een vriendin, die in de Lange Lieidsche- dwarsstraat woouachtig is. Hij begat zich naar het tweetal en verzocht de Duitsche hem naar het bureau Leidscheplein te willen volgen. Deze ging gewillig mede, echter in gezelschap van de vriendin. Op 't politie- bureau gekomen werd laatstgenoemde ver zocht heen te gaan, maar de juffrouw zeide zoo iets van samen uit, samen thuis en ble^f. Het verzoek werd herhaald, maar zij ging er niet op in. Toen volgde een som- matie, die hetzelfde resultaat had. Er kwa- men een inspecteur en een brigadier bij te pas en toen de juffrouw-van-gezelschap niet goedschiks heenging, werd zij beetge- pakt en op straat gezet. Een en ander ging natuurlijk gepaard met tumult en booze woorden en verder met behulp van een paar agenten. Deze laatsten kenden evenwel den rechercheur Kuiper niet en het gevolg was, dat zij hun confrere mede buiten de deur zetten. Hij wist de beambten te overtuigen, dat hij politieman was en stapte het bureau weer binnen. Daar bleek, dat de Duitsche arrestante van de situatie ^eprof-iteerd had en „de beenen had genomen". Ze is nog zoek VERDRONKEN. Zondagavond is het lOjarig zoontje var, D. <?e Middelharnis te water geraakt in de haven en verdronken, Zondagmiddag is hef 12jarig zoontje van den arbcider J. W. op het Hijkermeer bij Heilen te water geraakt en verdronken. Te Woltersuin (Gr.) is Maandag het 8- jarig zoontje van J..H. in een z.g. balk- gat bij spelen op balken Verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2