INGBZONDEN MEDEDEELINGEN. 5S»««!»M2ewAeAliBei.i!l.,,i,! ,aat wolsirekt Pijnloo. Schepen, door de baard- inaeepea eerst in te wrijven met een weinig PUflOL Eng. s.s. Busk, 1038 M3., ledig van Sheerness voor Gent. van het continent, vooral in Frankrijk en Duitschland, ijverig gezocht naar majoor Baily, die van den moord werd verdacht en ontelbare arrestaties hebben zoowel hier als in het buitenland plaats gehad van personen, wier signalement met dat van den majoor strookte. VESUVIUS IN WERKING. Sedert eenige dagen is de Vesuvius alweer in werking. Men maakt er zich niet zeer ongerust over, daar zulks af en toe gebeurt zonder dat zich tragische voor- vallen voordoen. Toch heeft de bevolking van zekere dorpen, welke door de langzaam naar beneden komende lava eenig gevaar zouden kunnen loopen, de noodige maat- regelen getroffen om desnoods naar veiliger oorden te vertrekken. De mededeelingen van het Vesuvius- observatorium blijven echter een opti- mistischen toon aanslaan. 's Avonds vertoont de Vesuvius, van Napels uit gezien, een ongewoon indrukwekkend schouwspel. De kruin van den berg is als het ware gelieel gloeiend, terwijl een onmetelijke rookwolk hoog in de lucht stijgt en het hemelgewelf boven den vulkaan is gekleurd. DOLLE STIER. In een Italiaansch dorpje bij Genua hadden twee boeren een stier aan een boom vast- gebonden en waren zelf in een nabijgelegen cafe even een hartversterking gaan halen. Toevallig kwamen een paar boerenvrouwen met roode omslagdoeken om de schouders voorbij. De stier werd woedend, rukte het touw stuk, en rende, den kop vooroverge- bogen, den weg op. Onderweg verwocdde het woedende dier met zijnhorens 7 boeren die in het ziekenhuis moesten worden op- genomen. Toen het dier steeds voorthol- lende. Cornigliano had bereikt, slaagden een paar soldaten erin het neer te schieten. DE WONDERDOKTER. #Pere Benoit" staat te Amiens wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde terecht Elysee Benoit is een P6jarige mandenmaker, die zich als #geBeesheer" heeft gevestigd en wiens wachtkamer de patienten nauwelijks bergen kan. Bepaalde medische arbeid verricht hij echter niet; hp raadt alleen het gebruik van kruiden aan, geeftaan beroeps-medici adviezen. Tal van getuigen waren opgeroepen. Zij toonden zich alien even dankbaar jegens Benoit, van den landbouwer tot den kolonel. Benoit verzekerde dat hij met zijn kennis ter wereld is gekomen. Hij heeft haar van zijn grootmoeder. De volgende week uitspraak. Dan zal blijken of Benoit, die verlammingen en zenuwpijnen heeft overwonnen, ook over de wet zegevieren zal. VOORZICHTIG! INSECTEN De Californische kust nadert op het oogenblik de Majestic, het reuzenschip. Tot de lading behooren 2 liistjes, waarop het etiket Voorzichtig Insecten 3000 Zuid- Afrikaansche diertjes zijn het, die de Cali fornische vruchtboomparasieten te lijf moeten gaan. De kistjes zijn zoo klein, dat per insect maar een halve Hollandsche cent betaald behoefde te worden voor den over- tocbt van 12.000 mjjlen. HAAR MAN VERG1FTIGD. Het Hof van assizen van Henegouwen heeft een 20-jarige vrouw, Fernande Anton- neau geheeten, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens moord, op haar echt- genoot, een oorlogs-invalide, gepleegd. In 1920 gehuwd, verliet zij hem in 1922 reeds en, daar zij geen toestemming van hem kon krijgen, voor een echtscheiding, beslootzij, kem uit den weg te ruimen. Zij bakte een koek vcor hem, waarin zij strychnine deed, bracht hem met een harer zusters een bezoek en overhandigde hem het gebak. Zij zeide het zelf geproefd en uitstekend gevonden te hebben en overreedde hem het ook te proeveu Zij lachte om zijn op- merking, dat het bitter smaakte. Nadat de man -van het baksel gegeten had, ging zij heen. Antonneau werd eenige minuten later onwel en stierf op straat, nadat hij aan voorbijgangers verteld had, wie hij ervan verdacht, hem vergiftigd te hebben. Zijn vrouw werd gearresteerd en legde ten- slotte een bekentenis af. DROOGTE. In sommige streken in het1 Zuiden van Frankrijk bedreigt droogt'e den wijnbouw. In Rousillon vooral is geen water meer in de rivieren, de bronnen zijn opgedroogd. De bisschop van Perpignan heeft aan de gecstelijken en de geloovigeh in zijn bis- dom voor.oeSchreven te bidden om regen- val. In tal van gemeenten gaan processies erond voor het goede doel. EEN MIDDEL TEGeN ROODVONK? Reuter meldt uit Newhama (Connecticut) dat de Yaleschool voor geneeskunde aan- kondigt dat de laatste proefnemingen het succes bowezen hebben van een nieuw serum tegen roodvonk, dat in 25 der 26 gevallen waar de inenting op tbegepast werd, genezing heeft gebrachf. In zes der behandelde gevallen scheen de dood zeker voor de aanwending van het serum. DE KLEUR VAN DE MAAN. Op een vergadering van de British As tronomical Society te London is een kleu- renfotografie van de maan getoond, waar op duidelijk te zien was, dat het maanop- pervlak in kleur op gedroogde modder lijkt. Met verrassende daarbij is, dat de groote maanzee Serenitafies lichtbruin van tint is, onregelmatig geschakeerd met groene vlekken. Men wilj nog grootere opnamen in kleuren maken om de oorsprong van deZe kleuren te ontdekken. HET BANDIETENWEZEN IN THRACIe. Een bende kommitadji's is in hef Turk- sche dorp Kaintkoekhoer op 10 K-M. af- stands van het station Narlikeuy in Oost- Thracie binnen gedrongen. De bende ver- moordde 12 mannen en 4 vrouwen, terwijl vier andere personen nog door hen wer- den gewond. Daarna verdwenen de ban- dieten in onbekende richting. Een troepen- afdeeling doet nasporingen naar de ban dieten. In den loop van den dag hebben zich nog vier andere bandieten in den omtrek vertoond. t GEMEENTERAAD VAN AXEL. Spoedeischende vergadering van Woensdag 28 Mei 1924, des voormiddags 9,30 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman en J. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig-de heer P. de Feijter. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede deze vergadering spoed- eischend te hebben belegd, naar aanleiding van een bij hem ingekomen verzoek der heeren Van de Casteel, 't Gilde en Kruijsse, in ver- band met het in de vergadering van gisteren staken der stemmen over het voorstel tot di- recte behandeling van het voorstel van den heer Van de Casteel tot wijziging der alge- meene politieverordening'. De heer DIELEMAN vraagt, of de heeren ook de 'beweegredenen hebben meegedeeld, waarom zij deze vergadering spoedeischend vroegen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de Gemeentewet aan 3 leden de bevoegdheid geeft, het beleggen eener Vergadering te verzoeken en hij heeft op grond van artikel 3 van het Reglement van Orde de vergadering ook uit- geschreven. De redenen zijn door de heeren in hun verzoek vermeld, n.l. het bespoedigen eener beslissing over het in behandeling nemen van het vtorstel van den heer Van de Casteel. De heer DIELEMAN erkent, dat volgens artikel 3 van het Reglement van Orde 3 leden een spoedeischende vergadering kunnen vra- gen, maar voegt er aan toe, dat ze dat moeten doen, met redenen omkleed. Uit het meege- deelde is hem nog niet de aanleiding gebleken om deze vergadering spoedeischend te vragen. Op deze manier kunnen de raadsleden wel iederen morgen opgeroepen worden. Er behoort drprvoor redelijken grond te zijn en naar zijn oordeel hadden ze voor dit punt best kunnen wachten op een volgende vergadering. De heer KRUIJSSE geeft te kennen, dat het gisteren geen zuivere toestand was. De heer Baert had bedoeld voor te stemmen en stemde bij vergissing tegen, aanvankelijk vroeg hij zijn stem te mogen wijzigen, doch de daarop volgende discussies en geopperde bezwaren gaven hem aanleiding zich er bij neer te leg- gen. Dit is de aanleiding, dat spreker zijn naam onder het verzoek heeft gezet. Waren de andere heeren gisteren wat toeschietelijkei geweest, en hadden zij er niet op gestaan, dat aan die klaarblijkelijke vergissing gevolgen werden verbonden, dan zou gisteren het voor stel van den heer Van de Casteel behandeld zijn geworden en was deze vergadering niet noodig geweest. De heer DIELEMAN zegt, dat hij- zich best kan voorstellen, waarom de heeren op een spoedeischende vergadering hebben aange- drongen, hij weet die reden zelf ook wel De heer KRUIJSSE: Waarom vraag je het dan? De heer DIELEMAN: Maar ik acht, dat geen reden om een vergadering spoedeischend aan te vragen. De VOORZITTER: Ik heb mij naar aanlei ding van het verzoek verplicht gezien, die ver gadering uit te schrijven. De heer DIELEMAN betwist, dat daarvoor op grond van het schrijven aanleiding was, omdat de reden voor het spoedeischende niet is aangegeven. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat het is gevra^gd, om te voldoen aan het verlangen van een groot deel der bevolking, dat gaarne zou zien, dat de kermis weer in eere werd her- steld. En al is het dan ook, dat de meerderheid in dezen raad er niet voor te vinden is, de ker mis weer in zijn ouden vorm te herstellen, is er toch wel gebleken, dat er een meerderheid is, die voor een deel wil tegemoetkomen aan den wensch van het deel der bevolking, dat zich met de Pinksterdagen op de gebruikelijke wijze wenscht te ontspannen en spreker heeft daarom aan het verzoek tot het beleggen dezer vergadering meegewerkt, om tot een beslissing daaromtrent vte kunnen komen. De heer BAERT geeft naar aanleiding der opmenking van den heer Kruijsse over het in de vergadering van gisteren gebeurde te ken nen, dat hij, tijdens de besprekingen na de stemming bedacht, dat, bij uitstel der beslis sing, als de zaak weer in behandeling kwam, Burgemeester en Wethouders daarover een ad- vies zouden geven. Dit gaf hem aanleiding zijn stem te handhaven. Het voorstel tot directe behandeling van het voorstel van den heer Van de Casteel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Baert, Van Dix hoorn, Van de Casteel, 't Gilde, Oggel, Kruijs se, en Koster; tegen stemmen de heeren Weijns, Dieleman en J. de Feijter. De heer OGGEL merkt op nu geen bezwaar tegen behandeling te hebben aangezien de raad er toch voor bijeengekomen is. De heer WEIJNS merkt naar aanleiding van het nu in behandeling komende voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening op, dat, als hij de bedoeling van den heer Van de Casteel goed begrijpt, deze het recht om ver- gunning te geven voor dansen, weer aan den burgemeester wil brengen, zooals dat vroeger was. Hij herinnert, dat dit, naar hij meent tij dens het bestuur van burgemeester Den Hol lander, is veranderd en aan den raad gekomen. Hij herinnert zich, dat judst op voorstel van den heer Kruijsse de raad besloot, de beslis sing daarover aan zich te houden. Spreker staat thans op het standpunt, waar op de heer Kruijsse toen stond. De raad re- geert de gemeente en moet daarover dus be- slissen, terwijl de burgemeester 's raads be- slissingen moet uitvoeren, men moet den -bur gemeester niet overlaten zelf beslissingen te npmen, die bij den raad behooren. Nu verwondert het spreker wel eenigszins, dat het voorstel blijkbaar in dezen raad kans heeft aangenomen te worden. Voor hem maakt het toch geen verschil of men het een dans- gelegenheid noemt of een kermis, het is broer- tje en zusje; het eenige verschil is, dat de ge- meenteraad beslist of er kermis zal gehouden worden, terwijl men de verantwoordelijkheid voor de dansgelegenheden aan den burgemees ter wil laten. Hebben nu de heeren bezwaar zelf de ver antwoordelijkheid voor een kermis op zich te nemen en kunnen ze het dan goedvinden, om de verantwoordelijkheid op den burgemeester te leggen, die daardoor tusschen 2 vuren zal geplaatst worden, n.l. de voor- en tegenstan- ders? Spreker vindt dat niet loyaal. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij gaarne het reglement van orde zou gehand- haafd zien, dat niemand meer dan tweemaal over hetzelfde onderwerp het woord voert daar men anders in langdurige besprekingen kan vervallen. De heer 't GILDE betoogt, dat door het voorstel aan te nemen, de verantwoordelijkheid nog niet op den burgemeester komt, die Elijft bij den raad, die in deze machtiging verleent. Hij meent, dat er volstrekt geen bezwaar voor den burgemeester is, de bepaling uit te voeren, als deze zich schaart achter de meerderheid van den raad. Spreker wijst op andere plaat- sen, b.v. Amsterdam. Daar is ook een anti- revolutionaire burgemeester, maar als burge meester De Vlugt daar zoo moest te werk gaan als de antirevolutionaire raadsfractie dat hier wenscht, hij, als hij er om 9 uur aan begon, er om 10 uur al uitgeknikkerd zou zijn. Om de positie van den burgemeester nog te versterken en te voorkomen, dat men het zou beschouwen alsof deze zooals hij gisteren den heer Kruijsse ook nog hoorde zeggen de zondebok van den raad zou worden, stelt spreker voor, het voorstel van den heer Van de Casteel aldus te wijzigen, dat bepaald wordt, dat de burgemeester gelegenheid voor dansmuziek mag geven op den tweeden en der- den Pinksterdag en voorts bij buitengewone festiviteiten. De heer KOSTER wil verklaren, dat hij niet kan meegaan met het voorstel van den heer Van de Casteel. Hij zou wel kunnen meegaan met een wijziging van artikel 70, 2e lid der Algemeene Politieverordening, door daarin te bepalen, dat het dansverbod niet geldt voor den 2en Pinksterdag tusschen des middags 1 en des nachts 12 uur en dat de dansmuziek niet mag gegeven worden door draaiorgels. De heer WEIJNS meent, naar aanleiding der vergelijking door den heer 't Gilde gemaakt, dat men Axel toch niet kan vergelijken bij Amsterdam. Voorts herinnert hij er aan, dat het een jaar of vijf geleden is, dat met de stemmen der rechtsche raadsleden werd be paald, dat ter gelegenheid van jaarmarkt, Nieuwjaar en Paschen geen dansmuziek zou mogen worden gemaakt en is later ook de ker mis afgeschaft, Het verwondert hem, dat dit voorstel nu kans heeft aangenomen te worden. Hebben de heeren van rechts toen hun beginsel verloochend, of, zijn er andere factoren in het spel. De heer 't GILDE merkt op, dat de heer Weijns aan anderen inconsequentie wil ver- wijten, doch dat deze de hand maar eens in eigen boezem moet steken. Vier jaar lang heb ben de antirevolutionairen de macht gehad om de kermis af te schaffen. Ze hebben echter nooit gezegd, waarom ze het niet gedaan hebben. De heer KRUIJSSE moet opmerken, dat de heer Weijns het mis heeft met zijn herinnering aan hetgeen vroeger zou gebeurd zijn, als zou het denkbeeld van hem spreker afkomstig zijn, om de regeling van dansmuziek aan den gemeenteraad te houden. Dat voorstel is des- tijds ten slotte gedaan als een compromis. Men wilde toen van rechts veel verder gaan dan Burgemeester en Wethouders voorstelden, in het afschaffen van een en ander, en daarom is toen voorgestSld de dagen in de verorde- ning vast te leggen, opdat men dan wigt waar- aan men zich hpuden kon. Later heeft men die bijzondere dagen in de verordening geschrapt en toen is rechts met haar voorstel gekomen tot afschaffing der kermis, hetgeen ze aangenomen zag. Zoo is, druppelsgewijs, alles hier ^.fgeschaft. Voorts weet spreker er niet van, zich giste ren hier te hebben uitgesproken alsof de bur gemeester door aanneming van het aanhangig voorstel de zondebok worden zou. De heer DIELEMAN zou widen vragen, na- mens welke partij de heer Van de Casteel zijn voorstel doet, want uit hetgeen in de laatste weken uit de couranten gebleken is, vertegen- woordigd deze hier geen partij meer. Hij heeft dit dus gedaan uit persoonlijk belang. Dit voorstel is later gesteund door de S. D. A. P. en door een vrijzinnige. De heer't Gilde heeft hier over dit onderwerp al meermalen eenige lieflijkheden uitgesproken aan het adres der anti-revolutionairen, maar als hij de bladen zijner partij, en ook onze bladen zegt spreker, naleest, zal hij daaruit zien, dat nog in dit jaar in Schoterland 5 S. D. A. P. afgevaardig- den zich tegen de kermis hebben verklaard. Hij handelt hier daarmede in strijd en hangt zijn jasje naar den wind en moet dus een an der niet van inconsequentie beschuldigen. Het .is nu wel duidelijk geworden, dat er heel wat achter het verzoek tot het houden dezer vergadering stak. Men wil een verkapte of vermengde kermis mogelijk maken. Spreker had het reeeler gevonden, als men dan met open vizier voor den dag was gekomen, en dit had te kennen gegeven. Sprekers partij heeft vier jaren gewacht, eer zij met een voorstel tot afschaffing der kermis gekomen is. Sinds deze heeren in den raad zijn is het nu al de derde maal, dat dit onderwerp tot wederinstel- ling der kermis terug komt. Hij oordeelt, dat deze handeling niet getuigt van vreedzaam- heid en verdraagzaamheid jegens andersden- kenden. Daar wordt geen rekening mede ge houden. Men schijnt het terugkrijgen van die kermis wel een groot gemeentebelang te ach- ten. De houding van den heer Koster is voor sprekers partij niets anders dan een groote teleurstelling. Zijn er dan vraagt hij onder ons geen andere dingen besproken? Hij wijst er op, dat links dit aanstonds te baat neemt, om een wig te schuiven tusschen de lechtsche fracties. Hij moet het betreuren, dat dergelijk voorstel om persoonlijke reden wordt gedaan, al kan hij het den heer Van de Casteel als zoodanig niet kwalijk nemen. Deze zaak is politiek niet netjes behandeld en de heeren hadden wat meer rekening moeten houden met andersdenkenden. De heer VAN DIXHOORN wil, naar aanlei ding der bemerking van den heer Weqns, dat men Axel niet moet vergelijken bij Amster dam, wijzen op de inconsequentie die daarin zit, en die hij zijn geheele leven reeds dikwijls heeft uitgesproken. Men zegt, dat er een groot verschil is tusschen die plaatsen. Maar waar zit dat in Beide plaatsen worden be- woond door Nederlanders, die onder dezelfde Staatswet leven. Waarom moet de rechtsche partij, die in zulke steden allerlei feestelijk- heden, tot zelfs nachtkroegen toelaat, evenals de Zondagsontspanningen, zie maar eens des Zondags op Scheveningen, op kleinere plaatsen zooals Axel, alles, tot zelfs de onschuldigste vermaken, tegen houden. Waarom doet die partij, die toch van hetzelfde beginsel uitgaat, dat ook niet in de groote steden De heer J. DE FEIJTER wil alleen consta- teeren, dat de woorden van den heer 't Gilde en de stokvisch succes hebben gehad. De heer 't GILDE verklaart, dat hij die woorden, tegenover de christelijk-historische raadsleden gesproken terugneemt, hij betreurt die te hebben gebruikt en erkent gisteren wat te hard van stapel geloopen te zijn. Er blijkt hier, dat die raadsfractie wel geen voorstan- der van de kermis is, maar dat zij toch het houden van andere vermakelijkheden kan plaatsem Hij biedt voor de minder aangename uitdrukkingen zijn excuus aan. De heer DIELEMAN veronderstelt, dat de voorzitter, als het voorstel wordt aangenomen, vergunning voor dansen verleenen zal? De VOORZITTER: Ja. De heer DIELEMAN vraagt, of de heeren dan daarin geen gevaar zien, dat een anti- rervolutionair burgemeester daardoor in het nauw gedreven wordt. Deze zal rekening moe ten houden met de meening van de meerder heid van den raad, terwijl hij zelf als man van rechts,een tegenstander van zulke zaken is. Men eische zulks toch niet van hem en spele niet met het beginsel van een ander. De hee ren moeten toch zelf inzien, dat het voorstel niet netjes is. Ze willen graag de kermis terug, dat ze dan daartoe vrijuit het voorstel doen. De heer BAERT verklaart, dat het hem spijt, dat het voorstel juist van den heer Van de Casteel uitgaat, hij zou liever zien, dat het van een ander uitging, daar hij aangezien deze hem enkele dagen geleden onaangenaam heeft bejegend en met wraak bedreigd. De VOORZITTER merkt op, dat die kwestie hier niet te pas komt. De heer BAERT: Dat kan wel zijn, maar ik wensch dat hij die woorden intrekt, daar kan mijn stem omtrent dit voorstel van afhangen. De VOORZITTER herhaalt, dat een kwestie die buiten de raad behandeld is, niet in den raad kan beslecht worden. Wanneer dat wer- kelijk is geschied, moet zulks ook buiten den raad worden uitgemaakt. De heer BAERT: Het stond toch met den raad in verband. De heer OGGEL meent, dat ook een punt van groot belang is, hoe de voorzitter er over denkt, als in de toekomst alle verantwoorde lijkheid op den burgemeester wordt gelegd. Deze heeft er zich nog niet over uitgelaten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, wanneer straks de meerderheid van den raad blijkt wijziging der politieverordening te wen- schen, dit voor hem een teeken is, dat men met de tegenwoordige niet meer tevreden is. Wanneer de gemednteraad duidelijk in de ver ordening omschrijft wat hij wenscht,. is dit zeker gemakkelijker voor den burgemeester en hij beveelt dat ook aan. Maar wil men het an ders, en hem, zooals is gesproken den zonde bok maken, dan zou hij daar toch ook niet tegen op zien, en de bevelen van den raad vol gens den wensch der meerderheid uitvoeren. De raad kan het z.i. evenwel duidelijk neer- schrijven wat hij wenscht, dan staat het op pa pier en is veel gemakkelijker. Dan weet ieder waaraan hij zich houden kan. De heer't GILDE heeft daarom gemeend het voorstel van den heer Van de Casteel, eenigs zins nader omschreven, te moeten amendeeren. De heer KOSTER verklaart het in de veror dening te willen vastleggen. Het voorstel van den heer Van de Casteel, als van de verste strekking, komt eerst in stemming en wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Dixhoorn en Van de Casteel; tegen stemmen de heeren Baert, Weijns, Dieleman, 't Gilde, Oggel, Kruijsse, J. de Feijter en Koster. De heer 't GILDE verklaart zijn voorstel in te trekken. De heer DIELEMAN betoogt, dat deze ver gadering dan afgeloopen is, die is belegd voor behandeling van het voorstel-Van de Casteel, dat is verworpen, het amendement daarop in- getrokken. Dat van den heer Koster is een nieuw voorstel, dat niet op de agenda voor- komt. De heer KOSTER ontkent dit, hij heeft niets voorgesteld en ook geen amendement inge- diend en is niet voomemens wat te doen. Hij heeft te kennen gegeven waarmede hij zich zou kunnen vereenigen, maar van hem is geen voorstel te wachten. Hij laat het aan de hee ren over, of ze het willen behandelen of uit- stellen. Hij heeft, door een nieuwe redactie aan te geven voor sub 3 van art. 70, ook iets voor de bevolking willen doen, De heer DIELEMAN is nog sterker dan te voren van meening, dat er een eind aan de historie is, want nu blijkt er zelfs geen voor- stel-Koster te zijn. Aangezien er geen voor stel is, is de zaak uit. De VOORZITTER deelt het gevoelen van den heer Dieleman niet. Het voorstel-Van de Casteel is aan de orde. Staande de behandeling zijn daarop amendementen of andere redacties ingediend, die behooren dus wel degelijk aan de orde te komen. Hij acht het ook maar 't best, dat de zaak nu tot een oplossing wordt gebracht. De heer DIELEMAN meent, dat geen amen dement kan behandeld worden op een voorstel dat al van de baan is. Hij zou de door den heer Koster aangegeven redactie in de volgende vergadering wensehen te bespreken. De heer J. DE FEIJTER vraagt den heer Koster dit te overwegen. De heer WEIJNS is het in principe eens met den heer Dieleman, maar zou nu de zaak ook maar liever behandelen, het is anders maar uitstel van executie. De heer OGGEL vereenigt zich daarmede, hij is ook van meening, dat deze vergadering feiteljjk teneinde is, maar wenscht de zaak toch maar af te handelen, anders loopt men gevaar morgen weer een oproeping te krijgen voor een spoedeischende vergadering op ver zoek van raadsleden. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat men daar straks er op tegen kwam, dat Axel in vergelijking met Amsterdam genoemd werd, maar wil dan waarschuwen om toch niet z66 gewichtig te doen met beschouwingen of het een voorstel dan wel een amendement is. De zaak is volgens hem heel eenvoudig. De heer Van de Casteel heeft een wijziging in de alge meene politieverordening voorgesteld. De heer 't Gilde stelde een andere redactie voor en ook de heer Koster wil een andere lezing. Het eer- ste voorstel is verworpen, de tweede ingetrok- ken, rest nu ncg de derde redactie. Het is heel eenvoudig. Gisteren is toch ook aan Bur gemeester en Wethouders gevraagd om een voorstel ter nadfere overweging terug te nemen, omdat de raad een andere redactie wenscht, doch die zelf niet aangaf. De heer OGGEL merkt op, dat het karakter der eerste redactie veel van de laatste ver- schilt. De eerste wenschte de beslissing bij den burgemeester te brengen, de laatste zegt, dat ieder jaar op 2en Pinksterdag mag gedanst worden. De heer KRUIJSSE: Beide voorstellen be- oogen toch uitsluitend wijziging der politie verordening. De heer VAN DIXHOORN sluit zich aan bij de meening van den heer Kruijsse. Hij meent, dat vele leden ook verwacht hebben, dat het voorstel-Koster in stemming zou komen en dat ze daarom tegen het voorstel-Van de Casteel gestemd hebben, dat hun overigens misschien wel beter leek. Was deze stemming niet ver wacht, dan zou de uitslag zeker anders ge weest zijn. De heer J. DE FEIJTER is het met die stal ling volstrekt niet eens. Hij is niet tegen af- handelen, want later komt het anders toclf. maar de motieven der heeren deugen niet. De heer 't GILDE stelt thans voor een wij- i ziging der Algemeene Politieverordening, van de 3e alinea van art. 70, overeenkomstig de door den heer Koster aangegeven redactie, waarbij telken jare op den tweeden Pinkster dag van des middags 1 tot des nachts 12 uur het verbod tot dansen wordt opgeheven, mits de muziek niet wordt voortgebracht door draai orgels. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Baert, Van Dix hoorn, an de Casteel, 't Gilde, Kruijsse en Koster; tegen stemmen de heeren Weijns, Die leman, Oggel en J. de Feijter. De heer KRUIJSSE stelt thans voor, deze wijziging spoedeischend af te kondigen, opdat deze met Pinksteren geldig zou kunnen zijn. De VOORZITTER meent, dat dit niet noodig is. Burgemeester en Wethouders zullen de zaak met den meesten spoed behandelen en hij meent, dat op de gewone wijze deze wijziging met Pinksteren toch wel al in werking zal kunnen treden. De heer KRUIJSSE kan zich bij deze toe- zegging neerleggen. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. SCHEEPVAARTBEWEGINQ. 23 Mei. Eng. s.s. Atlantic, 8535 M3., Ndig van Gent naar Newcast}<\. Eng. s.s. Mavis, 1404 M3., pyriet van Gent naar Londeiv Eng. s.s. Harelja, 3645 M3., stukgoed van Gent naar Belfast Eng. s.s. Dotterel, 4925 M3.. stukgoed van Glasgow voor Gent. Fransch s.s. Yser, 6469 M3., kolen van Newcastle voor Gent), Lettisch s.s. Imanta, 3529 M3., hout van Riga voor Gent. Duitsch s.s. Tertia, 2731 M3., hout van Reval voor Genfc. Spaansch s.s. Begona 4, 8931 M3., ledig van Gent naar Newcastle, Noorsch s.s. Mani Margueretha, 1388 M3., kunstm«stl van Gent naar Londen. Duitsch s.s. Admiral, 5493 M3.ledig van Gent naar Wcsitiartlepool. Noorsch s.s. Ulrikka, 4071 M3., ledig van Gent naar Seaham(- Zweedsch s.s. Sundsborg, 3784 M3., le dig, van Gent naar Newcastje. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed van Antwerpcn voor Gent) 24 Mei, Eng. s.s. Reval, 4761 M3., gcmengd. van Gent naar Antlwiirpen, Eng. s.s. Yokefleet, 2327 M3., kolen van Goole voor Gent. Zweefdisch s.s. Norrtelje, 2069 M3., le dig, van Amsterdam voor Gent. Eng. s.s. Maurice, 2248 M3., kolen van Goole voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stbk- goed, van Gent naar Leifh. Eng. s.s. Sherburn, 4293 M3., ledig van Gent naar West Hartlepool. Zweodsch s.s. Joze Borgendorff, 2074 M3., fosfaat van Gent naar Helsingborg. Zweedsch s.s. Mercurius, 1574 M3., le dig van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Cap. la Heve, 4503 M3., le dig, van Gent naar Duinkerken. Eng. s.s. Hull, 3202 M3. stukgoed van Gent naar Hulk Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed van Gent naar Goole. Lettisch s.s. Turaida, 4543 M3., gemengd van Windau voor Gent. Eng. s.s. Homedale, 1486 M3., kolen van Newcastle voor Gent. Noorsch s.s. Hav, 3717 M3., ledig van Gent naar Tynedock. Fransch s.s. Yser, 6469 M3., ledig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed van uent naar Londen. 25 Mei. Zweedsch s.s. Nortelje, 2069 M3., ben zine van Gent naar Stockholm. Eng. s.s. Dotjerel, 4925 M3., stukgoed van Gent naar Belfast. Noorsch s.s. Tanefjeld, 3834 M3., ledig van Gent naar Blyth. Eng. s.s. Ardgryfe, 2728 M3., kolen van Ayr voor Gent. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., kolen van Newcastle voor Sluiski!. Belg, s.s. Isabella, 1044 M3., ledig van Antwerpen voor Genti, Noorsch s.s. Vanja, 3868 M3., ijzererts van Narvik voor Gent. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed van Goole voor Gent. 26 Mei, Eng. s.s. Mayrise, 2248 M3.; ledig van Ter Neuzen naar Spurhead. Eng. s.s. Ernrise, 1958 M3., kolen van Goole voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3.', stukgoed van Londen voor Gent. Duitsch s.s. Tertia, 2731 M3., ledig van Gent naar Methil. Belg,, s.s. Isabella, 1044 M3., fosfaat van Cent naar St. Brieux. Eng. s.s. Hunterfield, 4114 M3., stukgoed van Dundee voor Gent. Eng. s.s. The Marchioness, 2261 M3. kolen van Methil voor Gent., 27 Mei. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., ledig van Sluiskil naar Newcastle. Eng. s.s. Yokefleet, 2327 M3., ledig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Egret, 3945 M3., stukgoed van Manchester voor Gent'. Deensch s,.s. Taarnberg, 3486 M3.py riet van Bordeaux voor Gent. Belg. trawler John, 785 M3., ledig van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed van Gent naar Goole, Lettisch s.s. Kangars, 7704 M3.ledig van Gent naar Riga. Eng. s.s. Ernrix, 1958 M3., ledig van Gent naar Goole,. Eng. s.s. The Marchioness, 2261 M3., le dig van Gent naar Londen. Eng. s.s. Busk, 1038 M3., fosfaat van Gent naar Baryhead. Noorsch s.s. Jessie 8271 M3.L'dig van Gent naar Immingham.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6