r ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7613. V" "dag 30 Mei 1924. 64e Jaargaug. Roepende Tijden. bkd-4 ~~B I M N E N L A H D. SPORT. 6EMEN6DE BER1CHTEN, BHUISTB jEBXj-A-ID. Het waren de beoordeeling en behandeling van den enkelen menscb, en het karakter onzer samenleving, die zeer veel te wenschen overlieten, zooals wij in een vorig artikel opmerkten, en die de oorzaak werden van een algemeene malaise op stoffelijken op geestelijk gebied, maar er was nog een reden, en wij beloofden daarover in een tweede stuk nog iets meer te zeggen ook de aard der beschaving was oorzaak van veel ellende. Men is tronwens reeds tot de ontdekking gekomen (en dat was al een groote stap in de goede richting) zooals Prof. Heering terecht opmerkt, dat de cultuur boogstens een weerkaatsing is van het eeuwige liclit, en niet dat eeuwige licht zelf. De cultuur kan de diepte van des menschen hart niet vullen. En zoo ontwaakte en ontwaakt dan alom het verlangen naar het eeuwige. Maar naast dit verlangen werd in die zelfde kringen de laatste tien jaren nog iets anders wakkermen begon ook zelf te beoordeelen, dus de kritiek ontwaakt. Men begon het te voelen dat een samenleving en een cultuur, waaruit met een zekere natuurnoodwendigheid zoo iets monster- achtigs kon ontstaan als de oorlog, niet iets waren om veel respect voor te liebben. Ook ouderen zagen dit in, ofschoon velen hunner geen andere cultuur zich konden denken en zij u t den aard wat huiverig zijn voor radicale veranderingen. Maar vooral waren het toch de jongeren, die voelden en het ook eerlijk en rondweg uitspraken In zoo'n cultuur is het leven het leven niet waard. Men mag hun dan al voorhouden dat lang niet alles van de oude cultuur verwerpelijk mag heeten, en dat wij nog ieder oogenblik van die oude cultuur profiteeren, of hen waarschuwen dat men een nieuwe cultuur niet in een paar jaar tijds schept zij gelooven dat wel, maar toch laten zij hun kritiek niet varen en houden volonze cultuur is in- nerlijk voos, en zedelijk onmachtig gebleken. Zij is het, die in ve'e opzichten den oorlog mogelijk gemaakt heeft, en die slechts in heel weinig opzichten den oorlog heeft egengewerkt. Interessant is zeker in hooge mate, wat de bekende geschiedenis-filosoof Ernst Troeltsch over deze zaak heeft opgemerkt, en hoe hij meent, dat de onmacht in en over onze cultuur gekomen is. Deze zeer geleerde man heeft gezegd, dat het Chris tendom, waarin onze Westersche cultuur haar diepste wortelen heeft, voor de moderne, kapitalistische, industrieele, commercieele en militaristische tijden geen sociale ethiek heeft weten voort te brengen. De groei zoo beweert hij der samenleving is de christelijke religie voorbij geschoten, en daardoor ging die groei ongemerkt gepaard met zedelijke verwildering. Eigenaardig is, dat deze meening van Troeltsch grootendeels overeenstemt met de opinie van een ander bekend geleerde: Albert Schweitzer, die zegt//zoo kwam onze tijd, gedachtenloos als hij was, tot de meening, dat cultuur voornamelijk in wetenschappelijke, tech- nische en artistieke praestaties bestond, en dat deze het wel zonder ethiek of althans met een minimum van ethiek kon doen". Schweitzer zegt zoo raak ,/De ineenstorting der cultuur is daardoor gekomen dat men de ethiek aan de samenleving overliet (in plaats van aan de samenleving de ethiek voor te houden) en de vreeselijke fout beging om de samenleving zHve ethisch te ideali- seerenWat de samenleving het eerste noodig had, wat althans degenen, die in de samenleving het meeste te zeggen kregen, het eerste noodig voor haar vonden (nati- onale rijkdom en macht), wat zij het be geerlijkst achten (welvaart, comfort, weelde), wat de meest ontwikkelden van hen te- schouwden als de bekroning van het leven kunst en wetenschap, dit werd de hoofd- inhoud van de cultuur. Heeft een Neder- ander jaren en jaren geleden reeds gezegd V\ ij worden tegenwoordig verdronken in plassen muziek", Professor Heering meent, dat wij er gerust bij kunnen voegen ,,en wij worden begraven onder bergen van wetenschap". Maar dan camoufleeren wel vaart, kunst en wetenschap intusschen de zedelijke armoede en de veruiterlijking der (ultuur. Ontbreekt de zedelijke kern, dan is de cultuur hoi. Wil het dus straks goed zijn, dan zal de nieuwe cultuur een zedelijke cultuur moeten wezen. Dan zal er dus allereerst in die cultuur plaats en eerbied moeten zijn voor den mensch en zijn leven. En grondslag eener zedelijke samenleving is natuurlijk het recht. Het ideaal der cultuur zal menschelijk moeten worden in plaats van zakelijk. Humaniteit, werkelijke menschelijkheid, is heusch geen sentimenteel motief. Humaniteit wil natuurlijk ook niet zeggen, dat wij de menschen vereeren. Neen, wij eeren, wij vereeren alleen God. Maar wij eerbiedigen om Gods wille ook den mensch, en wij meenen, dat wij onzen eerbied voor God op aarde in onze menscbelijke verhoudingen niet beter kunnen uiten en in praktijk bren gen dan door den mensch in den mensch te eerbiedigen. Zoodra de ware humaniteit ophoudt, heeft alle ethiek een einde. Dat deze ware humaniteit is losgelaten en ver- laten, is de oorzaak van het verwordings proces binnen in de zoo bitterlijk falende cultuur der laatste eeuw, waarin als zonder- ling overblijfsel van de echte, zedelijke cultuur nog overgebleven is het gebod aan den medicus om toch overal, wtar hij kan, het menschenleven te sparen en te behouden, ook het zwakste, armzaligste en pijnlijkste, en de roeping van den Christen apostel, die gelukkig nog doorwerkt in allerlei land en vormom alle moeite te doen voor het behoud van een met sch. Echter zijn dit zeker vreemde verschijnselen in een cultuur, die zoo kwistig met menschenmateriaal om- gaat, en die noch menschenlevens noch persoonlijkheden ontziet. Wij gelooven, dat het goed is, het eens heel seherp uit te drukken op deze wijze Cultuur is niet iets dat naast of los van den mensch bestaat. Het zijn niet de mensehen. die de cultuur maken of scheppen, neen, zij zijn de cultuur. Heering drukt het zoo goed en zoo duidelijk uit, als hij zegt: „De eigenlijke cultuurgoederen van een bepaalden tijd zijn niet de cultuur menschen van dien tijd, ook al verwezenlijken zij zich door //objectieve" cultuur te scheppen. Wanneer de cultuur- mensclien stierven, zouden hunne producten blijven als de verschjjnselen eener gestorven cultuur". Met den mensch zelven gaat dus het diepste verloren. Yerloren tenzij men met ons mag gelooven in een onzienlijke wereld, waarvan deze zichtbare wereld van tijd en ruimte slechts een kleiu fragment is een onzienlijke wereld, waarin het cen- trale, het d epste, het eigenlijke van ons wezen en leven dat eigenlijke is toch ook juist het onzienlijke thuis behoort, zijn oorsprong en zijn voortzetting en voltooiing, vindt, met andere woordenzijn eeuwige bestemming, Zien wij dus in de menschen niet alleen de dragers der cultuur, maar de cultuur zelve, en zijn de cultuurmenschen de eigenlijke cultuurgoederen, waar blijft de cultuur, die toch een versehijnsel van deze wereld is, dan met dit eeuwige in den mensch? Wie deze vraag duidelijk voor zich ziet, en ook de noodzakelijkheid en het recht van deze vraag verstaat, voelt tegelijk, hoe het komt, dat religie en cultuur elkander nooit geheel kunnen dekken, en ook altijd in een zekere spanning met el kander zelfs zullen leven. De cultuur toch wil zich verwerkelijken in de historie, hier, op deze aarde, in dezen tijd, en het Christendom, hoeveel aandacht het ook masr vestigen en concentreeren op //deze zijde" van het graf, kan zich pas volkomen uit- leven in de eeuwigheid, die //aard" en #hemel" omspant. Met dit religieuse treedt de cultuur het eeuwige binnen, en alleen dit eeuwige is van absolute waardij. Heering heeft volkomen gelijk, als hij opmerkt, hoe de pas overleden dichter Adama van Scheltema ook tot een grijpen naar dit eeuwige kwam, als hij zong Wie zoo zingt, ziet het visioen van een Eeuwig Rijk, dat door den tijd moet heen - schijnen om aan dien tijd meer dan tijdelijke waarde te verleenen. en dat in deze wereld moet benaderd worden, wil die arme wereld haar redding en niet haar ondergangtegemoet gaan. Een nobel hart, als van dien ont- slapen dichter, kon zulke dingen zien heel in de verte, maar kon er dan ook aan toevoegen Een onreligieuse cultuur is een verarmde, en ontadelde cultuur. Maar onze groote (aak is: door persoonlijk en gemeenschaps- Jeven te bouwen aan een cultuur, waarvan religie de bezieling en de stuwkracht, en waarvan God het centrum en zijn heer- schappij het doel is. Zal en ziedaar de laatste vraag, die wij nog even willen beantwoorden zal de Kerk bij dit schoone, hooge streven ook nog iets hebben te zijn en te doen Het is zeker verkwikkelijk om te mogen over- brengen, hoe uit Heerings pen deze woorden zijn gevioeid (die wij met blijde instemming overnemen)//Er is nog altijd geen enkele J religieuse gemeenschap, die in de schaduw kan staan van de eeuwenoude herken, die samen elken Zondag millioenen vergaderen het heele jaar door, en wier steun hen begeleidt van den doop tot het sterfbed. Dat de jeugd weer weet, wat gemeenschap is, heeft zij direct of indirect aan de kerken te danken, aan de kerken met haar honder- den gebreken en haar duizenden deugden." TWEED r KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bij d©n aanvang van de zitting dient de IWer Brautigam s.d., bij de behandeling van het wejjBontwerp tot verleening van een kasvoorschot aan den Kon. Holl. Lloyd een moti® in, vragende schorsing van de behan deling en onderzoek door experts. D« heeren Van Vuuren ivk. Boon v.-b. en minister Aalberse bestMjden de motie. De minister deelt mede, dat de regeering effecten en de vordering op de Tubantia als onderpand krijgt, en daf afschrijving op de schepen niet mag voor- gaan, zoodat het eigenbelang der comrnis- sarissen meebrengt, dat staafshulp alleen wordt aanvaard, wanneer zij baten kan,. Tenslotfe: de hulp moet kom'en voor 1 Juli, daar ©en faillisscment anders onvermijde- lijk isy De motie-Brautigain wordt vcrworpen met 52 tegen 18 stemmen.. i De hoer Braat platltel. verklaart zich daarna tegen het wetpontjwerp, Het be- zuinigde geld wordt in andere puften weg- geworpen, De heer Van der Waerden s.-d. bestrijdt j het ontwerp, dat een Spaansch belang on der Hollandsche vlag wil steunen. Hij zal met een aanflal zijner fractiegenooten te- genstemmen, omdat de hulp slechts uitstel, van exccutie zal blijken en ook werklpos- hcjd er niet door wordt voorkomen, De heer Oud (v.d.) is eveneens tegen. Deze steun is z.i. een gevaarlijk precedent1 Een nationaal belang is er nietT mee ge- rnoeid, daar de. passagiersvaart hoofdzake- lijlc de landverhuizing betreft. Vergadering van Woensdag. De wijziging van dc n. verheidsonderwijs- wet wordt bij den aanvang van de zitting aangenomen met 64 tegen 15 stemmen. Bij de verdere behandeling van het wefs- ontwerp inzake het kasvoorschot aan detj Konirfkl. Holl. Lloyd zet minister Aalberse zijn rede voort. Het ontwerp beoogt geen protectie, doch slechts het aienen van het Iandsbelang. De gunstige uitkomsten van het bedrijf der maatjschappij zijn slechts voor een-vijfde aan het vrachtvervoer te danken. Steun van bankiers zou onvoldoen- de zijn, omdat de onderpanden slechts an- derhalf milljoen beloopen. De werkloos- held wordt door aanneming van het" ont werp gediend, omdat de Lloyd over 1923 3 en een half milljoen aan loon uitkeerde. De minister deelt nog mede dat de emf- gratievooruifzichten voor Zuid-Amerika gunstig zijn. De commissarissen zijn alien voor dit ontwerp; van den heer van Gijn weet spreker dit alleen niet. Spreker zal voortdurend st'renge controle op hef be- heer uitoefenen. De heer van Ravesteijn (comm.) oordeelf dat dit wetsonfwerp geen Iandsbelang, doch een kapitalistisch bi'l,ang dient. Het wetsontwerp is aangenomen met 48 tegen 28 sfemmen. DE VERLAGING VAN DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL. De Tijd meldt, dat de Algemeene R. K. ambtenaarsvereeniging met 3403 tegen 60 stemmen besloten heeft tot het voeren van een geding tegen den staat terzake van de salarisverlaging. NIEUW TWEEDE KAMERL1D. De heer A. H. van der Hoeven, die ge- kozen is verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de vacature- Hugenholtz, zal die benoeming nief aan- nemen. DE WESTER-SCHELDE. Men mcldt uit Brussel: Het bergingswerk van het stoomschip Yeddo, gozouken in de geul Krankeltoon, benoorden Antwerpen, vordert snel. Zeven duikers zijn aan het werk en slaagden ei'in een aanzienlijk deel van de lading te los- sen, Binncpkort hoopt' men het lek 4e stoppen en het schip weer vlot te brengen. Het wrak van de Sierra Grande fe Bath zal vermoedclijk aan het einde van de week uit de vaargeul verdwenen zijn, wat echter, naar in zekere Antwerpsche kringen wordt verzekerd, geenszins beteekent dat de nor- male vaart aldaar onmiddelJijk daarop zal kunnen worden hersteld, Nabij de Bal lastpfaat blijkt zich een nieuwe drempel door aanzanding gevormd te hebben. Deze strekt zich uit tot in de vaargeul van Bath, waar naar Neptune, meldt, de diepte bij het lage tij slechts nog 6 meter in plaats van 8 bedraagt. De toestand in de vaargeul van Valkenisse is ook nog steeds niet bevredigend. Sedert 19 dezer is de diepte op sommige plaatj- sen van deze geul met vijf decimeter ver^ minderd, zoodat hef noodig zal zijn al daar spoedig baggerbooten van een groo- tere capaciteit, dan er thans aan het werk zijn: Belgische machines, welke slechts 4000 M3., zand per tij kunnen wegnemen, in gebruik te stellen. TER NEUZEN, 30 MEI 1924. DE SPORTDEMONSTRATIES. op het Sportterrejn, gisferen alhier gege- vpn ten bate van de bad- en zweminrich- ting hadden succes, Het was prachtig weer, en ofschoon warm, niet brandend heet; zoo dat de deelnemers aan de demonstraties, ofschoon ze zich best verwarmen konden, ge^n last hadden van overmatige warmte. Er werd door de heeren-gymnastiekver- eeniging reeds mooi werk te zien ge- gcven in vrijer en ordeocfeningen, aan de brug enz. Ook de vrije oefeningen van een groep meisjes was interessant1, evenals de spelen door kleinere meisjes en jongens. Deze verrichtingen hadden plaats onder leiding der heeren Stelljngwerf, Begheijn en De Haais,. Het programma werd vlot afg©werkt, zoodat het publiek voortdurend bezig gehouden werd,. De gymnastie-uitvoeringen werden afge- wisseld door een voetbalwedstrijd tusschen een H. B. S.-elftal en Terneuzen I. Deze vereeniging had aan het H. B. S.-elftal om dit voltjajljg te maken eenige zijner leden afgestaan en bij het' spel bleek, dat de groe.pen nu vrijwel aan elkaar gewaagd waren, hetgeen door een 1—1 uitslag ook tot uitdmkking kwam. Het was een mooie wedstrijd. In het jaar 1917 was wegens gebrek aan speelterrein een door de Septembcr-fccst- commissie uitgeloofde zjlveren medaille niet verspeeld kunnen worden. Het denk- beeld rees, die bij deze gelegenhcid uit te Ioven.. Aangezien de uitjglag van het spel geen winnaar aan wees, is de medaille bij loting ten deel gevaljen aan het H. B. SLelftal. Het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden'' verleenciie welwillend meae- werking voor het opluisferen der demon straties met muziek. Er was ten bevredigend bezoek en het doel-stijving van de kas der bad- en zwem inrichting is zeker wel bereikt. CONCERT OP DE MARKT. De traditje der laatste jaren getrouw, wenschte het muziekgezelschap De ver eenigde werklieden, directeur de heer A.' Schirris, op Hemelvaartsdag de zomer-con- certen in te zetten. 't Is ditmaal weer uit- muntend geslaagd. Wel broeide de lucht den ganschen dag en was er blijkbaar on- w«er op gang, doch werd een prachtige avond, die velen in de buitenludht lokte. De v^en die op de Markt tegenwoordig waren hebben met genoegen beluisterd de uitvoering van hef goedgekozen program ma en ook de wijze waarop dit gegeven is. Deze gaf blijk van opleving, nadat de laatst verloopen jaren voor het gezelschap minder gunstig waren. Zooals uit de adver- tentie in dit nummer blijkt, wordt door het gezelschap a.s. Zondag een concert gege ven In de Buiten-Societeit. Moge dit, waar ons muziekgezelschap steeds disponibel is om fees ten en verrichtjngen van partiL- culiere vereenigingen door haar muziek- te steunen, de daarbij betrokkenen een aanlejding zijn, om ook hunnerzijds het doel van het muziekgezelschap te steunen, dat, tengevolge van toenemend ledental hare lasten ziet stijgen en daarom bedacht moet zijn op versterking der inkomsten. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. De dirccteur-generaal der post'erijen en telegrafie maakt bekend, dat de houders van postcheques alsnog gedurende de maand Juni 1924 zich bij de post-en hulp- kantoren kunnen vervoegen voor het aan- vragen van machtiging tot uitbetalen van die cheques. Cheques, van welke na 30 Juni 1924 uitbetaling niet is aangevraagd, worden als vervalten beschouwd- GEREF. KERK- Beroepen te Brouwcrshaven cand. P. de, Feijter te AxeL SCHEEPSBOUW. Door bemiddeling van den scheepsmake- laar PUHA. van Bouchaute tie Ter Neuzen, is voor rekening van den heer J. C. Bal- nikker, te St. Maartensdijk, vroeger alhier, aan de N. V. Scheepsbouw v/h G. Bark- m©yer te Aalsum, den bouw opgedragen van een motorvrachiboot groof 135 ton. Deze boot zal worden uifgerust meij een 45 P,.K. Boln©s motor en geheclj naar de eischen des tijds worden ingerichfl. AXEL. Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa- men slaagde voor coupeuse, mej. A. J. de Jonge alhier, leerlinge van de modevak- school. dir©ctrice mej. Koolje. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. peijenoordNAC 2—2, StormvogelsBe Quick 3—1. Olympiade te Parijs. 28 Mei, Zwitserland—Tsjccho Slowakije 1—1. IerlandBulgarije 1—0. 29 Mei. Zw©denBelgie 8—1. Egypt©—Hongarije 3—0. Italie—Luxemburg 2—0. UruguayAm©rika 3—0. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. SuM? ZieMn, een aeohc&te Wi, «s Zondag 1 Juni 1924. GEYALLEN. De 14jarige zoon van den heer G. de H. te Apeldoorn is Zondagmiddag met den buik in scherpe punten van een ijzeren hek gevallen en gistermiddag aldaar aan de ge- volgen daarvan overleden. MOTOR GESPRONGEN. Uit Hoogezand meldt men aan bet dat Zondag in het Winschoterdiep van een motorjaclitje de motor sprong, zoodat alles in brand vloog. De bemanning, de heeren Gebr. Wijsbeek aldaar en een monteur, moesten door een stuk gestagen ruit ont- vluchten, doch bekwamen brandwonden. Per auto werden ze naar hun woning yer- voerd. AUTO-ONGELUK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag gebenrde een auto-ongeluk op de hoogte van de Koninginnengracht. Een heer uit Yoorschoten, kwam, vergezeld van twee dames en een heer van Scheveningen ge- reden. Nadat de auto tegen de hoogte van de Koninginnegracht was opgereden, vloog zij tegen een daar staanden lantaarnpaal, welke afbrak de auto had nog zoo'n vaart, dat zij ter rechterzijde van den weg tegen een 20tal meters verder staanden bopm aanreed, welke bij den grond geheel afknapte. De, chauffeur eigenaar en de naast hem zittende dame werden door de voorruit ge- slingerd waarna zij onder het zoo goed als geheel verbrijzelde voorstuk van de auto geraakten. Niet zonder moeite gelukte het later de beide getroffenen onder de auto vandaan te halen. De ongeveer 30jarige dame was er het ergst aan toe. Haar toestand is hoogst zorgelijk. Ook de heer had verscbillende wonden en insnijdingeu, en zijn gelaat ge- leek een bloedige massa. De dame en heer, die aekter in de auto waren gezeten, zijn er, hoewel ook zij ver- schillende wonden en schrammen badden opgeloopen, toch nog betrekkelijk goed afgekomen, TUSSCHEN DE BUFFERS. Zaterdag geraakte de arbeider Harm Mulder, in dienst der Petroleum-Maatschappij. op het etablissement de S.S. te Meppet tusschen de buffers van een rangeerenden trein. Zwaar gewond werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij spoedig daarna overleed. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Eersel (N. B.) is de 25jarige land- bouwer J. van Ekert, toen hij op het land werkzaam was, door den bliksem getroffen en gedood. o »0 Tijd, die komt die dens uw dageraden als teedre tuinen aan den hemel bouwt, die eens uw rijke wereld van genade in ieder zalig wezen openvouwt. 0 Tijd, die komt, wiens stem wij in ens dragen als een belovend, eens verlossend woord, die edns den vloek van deze vloekbre dagen oplost in uw onmetelijk accoord Gaan wij, immer uw zeeg'nend beeld voor oogen immer van uw verre visioen gevoed Gaan wij, zieners, die niet aanschouwen mogen Gaan wij uw wijkende einders tegemoet Want hoe waar ons dit leven een ellende, zoo in deez' storm uw vuurbaak wierd gebluscht naar wat voor streken zouden wij ons wenden, zoo er geen golven braken aan uw kust Ned. Herv. Kerk. 9t u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H, Doop. 9i u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9i u. en 2$ u., Ds. E. Raams. 94 u. en 24 u Ds. G. van Dis. 14 u., en 2 u., Ds. G. P. A Ruijsch van Dugteren. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Tcr Neuzen. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Sasvan Gent. Philippine. Hoek. Gereformeerde Kerk. j u. en 24 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 94 u. en 2 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 64 u., (Zomertijd), leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente. Vlooswtj kst raat) Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 64 u., (Zomertijd,) leeskerk. Axel. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 94 u., 24 u., en 6 u. (Zomertijd), leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 64 u., (Zomertijd) Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Net/zen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1