TWDiYTiTlTsir S PORT. r* jpsbmdntfeltjhpudditigft^i IMGKZONUKN MEDKDBEL1NGEN. |2je« iilapelo ssh^id, Overspanniing, Sejaagdheid, Prikkelbaarheid en Exaflienvcees g«ht*uikt men de Zenuwstill&nde en £enuwsfter>kende Hlijnhapdt'a Z»nuwtabletten USGEZONDEN MEDEDEELINGEN inled^rpa'fU de geheele bevolking zooveel mogelijk te doordringen van het grootje belatig, aan de totstandkoming van de wat,erleiding ver- bonden. Daarna zal een krachtige propaganda worden gevoerd, speciaal in die gemeenten waar de raadsleden nog niet tot toede- werking aan hct groove plan hebben kun- nen besluiten. Het Comite vertrouwt dat, zoo niet allty dan toch zeker een gedeelte der nog niet medewerkende gemeenUen alsnog zullen toetjreden. Het is toch voor geen tegenspraak vatbaar dat als straks ook het Rijk de reeds toegezegde risico- garantie verleent, welke door de provincie reeds is gegeven, de gemeente-financien geen gevaar loopen en de prijs van het water nie^ hoog en voor ieder te dragen zal zijn. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zooais uit het verslag in dit nummer blijkt, staakten gisteren de stemmen over een voorstel van den heer Van de Casteel tot wijziging der politieverordening. De heeren Van de Casteel, 't Gilde en Kruijsse verzochten hierop den voorzitter een spoed- eischende vergadering uit te schrijven, voor het houden der herstemming over dat voor stel. De voorzitter schreef daarop een ver gadering uit tegen heden voormiddag half tien uur, waarin met uitzondering van den heer P. de Feijter alle leden tegenwoordig waren. Het voorstel tot behandeling van het voorstel-Van de Casteel werd aangenomen. Bij de besprekingen stelde de heer't Gilde voor in de verordening te bepalen, dat door den burgemeester vergunning voor dans- muziek kan verleend worden op den twee- den en derden Pinksterdag en bij andere festiviteiten, dat hem dit gewenscht voor- komt. De heer Koster verklaarde zich niet met het voorstel-Van de Casteel te kunnen ver- eenigen doch genoegen te willen nemen met een wijziging der politieverordening, waar- bij het verbod tot dansen wordt opgeheven voor den tweeden Pinksterdag van des mid- dags 1 tot des nachts 12 uur en mits niet op muziek van draaiorgels. Het voorstel-Van de Casteel werd ver- worpen. De heer't Gilde trok zijn yoorstel in, doch nam dat van den heer Koster over, nadat deze verklaarde, dat hij geen voorstel wenschte te doen, doch alleen had ver- klaard waarmede hij zich zou kunnen ver- eenigen om aan den wensch van een deel der gemeentenaren tegemoet te komen. Deze wijziging werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Koster, Kruijsse, Van Dixhoorn, Baert, *t Gilde en Van de Casteel; tegen stemden de heeren Oggel, Weijns, Dieleman en J. de Feijter. De heer Kruijsse stelde nog voor, te be sluiten deze wijziging spoedeischend af te kondigen, opdat belanghebbenden er met den aanstaanden tweeden Pinksterdag nog van zouden kunnen profiteeren, doch de voorzitter zeide toe, dat Burg, en Weth. alle spoed met de uitvoering zullen betrachten en dat op de gewone wijze de verordening ook met Pinksteren wel in werking zal kun nen treden. De heer Kruijsse nam met die toezegging genoegen. IJZENDIJKE. Dond^rdag werd te IJzendijke een af- d^eilng opgericht van den A. N. W. B. De heer Pruijssen van Biervliet heeft daar- toe den stoot gegeven. Hij had een ver- gad€ring belegd waarin hij sprak over de noodzakelijkheid van een rij vielpad van IJzendijke naar Biervliet en Hoofdplaaf. Teekening en kostenberekening werden ter taefl gebrachtf. All^n juichten de plannen toe, daar de wegen in dat deel van Z. V. 's winters totaal onberijdbaar zijn,. 15 per- son«n gaven zich als tid op. In het be- stuur warden gekozen de heeren De Haan, Hermans en Willemsen. Door samenwer- king met de afdeelingen Biervliet en Hoofd- plaat hoopt men te komen tot, den aanleg van eL>n rijwielpad en verbetering van de wegen. Donderdag 29 Mai 1924 (Hemelraartsdag.) VOETBAL. Olympiade te Parijs. 26 Mei: UruguayJoego-SIavie 7—0. HongarijePolen 5—0, 2e ro n d a 27 Mei. NederlandRoemenie 6—0. FrankrijkLethland 7—0. RECHTSZAKEN. T® Middelburg is den Officier van Ju stice voorgeleid P. de W., 55 jaar, uit Ter Neuzen, van foeroep koopman, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarigen, gepleegd te WesHdorpe op 23 Mei 1924. Verdachte is na verhoor door den rechter-commissaris overgebracht naar het huis van bewaring, DE MOORD TE ETTEN. Het gerec'uphof te 's-Bosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen 3 van de 5 da- ders, inzake de geweldpleging in den nacht van 8 op 9 januari op d«n .landbouwer A. Naalden te Etten. Het gercchflshof bevestigde het vonnis dfir rechtbank te Breda, waarbij T. B., A. de B. en J. V. resp. werden veroor- deeld tot 15,t 6 en 6 jaren gevangenisstraf. De advocaat-goneraal had eveneens be- vestiging van hef vonnis gevraagd. A iw, »v ,v_ ,.-OTr-Tyf Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmerman Sluiskil. 9) u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 91 u. en 2J u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos •Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 91 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u. (Zornertijd), Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 10 u. (Zornertijd), leeskerk, GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 27 Mei 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat van den heer Van Dix hoorn bericht is ingekomen, dat deze heden wegens verkooping van zijn landbouwersinspan te Biervliet verhinderd is de vergadering bij te wonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. Aangezien de notulen der vergadering van 6 Mei 1.1. nog niet in druk versehenen zijn, wordt de vaststelling aangehouden. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Een schrijven van de directie van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen, die daarin te kennen geeft, tot haar leedwezen geen gunstig gevolg te kunnen geven aan het verzoek van den gemeenteraad om de locomo- tieven fluitsignalen te laten geven bij het na- deren van de onbewaakten overweg no. 101 tusschen Axel en Sluiskil. Zij voegt daaraan toe, dat de gebruikers van wegen zich, alvorens een overweg te over- schrijden, behooren te verzekeren of zij in vei- ligheid over de spoorlijn kunnen passeeren en moeten de daarvoor noodige voorzorgen nemen. De heer P. DE FEIJTER is over den inhoud van dit schrijven niet tevreden. Het is daar een zeer druk punt en het was voor de maat- schappij een kleinigheid een fluitsignaal te la- ten geven. Hij kan er zich dus niet bij neer- leggen en stelt voor verder te gaan en zich te wenden tot den opzichter over de spoorwe- gen in Zeeland. De VOORZITTER gelooft niet, dat de raad met hoogerop te gaan iets bereiken zal. De spoorwegmaatschappij heeft juist van den minister van waterstaat vergunning verkregen den overweg onbewaakt te laten. Hij weet het niet, maar veronderstelt, dat er technische be- bezwaren aan het geven van een fluitsignaal verbonden zijn. De heer P. DE FEIJTER meent, dat, als er werkelijk bezwaren aan verbonden waren de directie die wel kon meedeelen. Eenvoudig meedeelen, dat het niet kan is een gemakke- lijke manier om er zich van af te maken. Hij meent, dat de veiligheid van het verkeer toch ook wat waard is en stelt daarop voor, er niet in te berusten. De heer KOSTER stemt toe, dat er tangs den overweg in de Coegorspolder een druk ver keer is, terwijl die overweg onbewaakt is. Het verkeer is er b.v. drukker als langs den over weg bij den heer S. van Hoeve aan de Kijkuit en daar is die wel bewaakt. Hij meent ook, dat het geven van een fluitsignaal met de locomo- tief een kleinigheid is. De gemeenteraad zou zich daarom kunnen wenden tot den Raad van Toezicht op de spoorwegen, om den toestand onder de aandacht te brengen en er op wijzen, dat er zelfs minder druk gebruikte overwegen zijn die bewaakt worden. De VOORZITTER geeft toe, dat de overweg in den Coegorspolder veel drukker gebruikt wordt, dan de aangehaalde bij Kijkuit. De heer OGGEL gelooft, dat er achter de weigering van de spoorwegmaatschappij iets anders zit. Hij meent, dat het ook maar alleen noodig zou zijn, dat het signaal werd gegeven als de trein van Axel komt, aangezien men die dan niet kan zien aankomen; als de trein van Sluiskil komt, kan men die al van verre zien. Naar hij vermoedt, wenscht de directie de ver- plichting tot het geven van een fluitsignaal niet op zich te nemen, omdat dan het gevaar zou bestaan, dat men haar als er eens iets ge- beurt voor schade zou kunnen aanspreken, on der voorgeven, dat er niet gefloten was; dat is ook wel een bezwaar. De heer P. DE FEIJTER kan niet inzien, dat de directie, door te voldoen aan het ver zoek van den raad, de aansprakelijkheid van de spoorwegmaatschappij zou vergrooten. Het is een onbewaakte overweg en hetgeen spreker vraagt, zou dienen tot verhooging der veilig heid voor het verkeer. Er wordt geen verant- woordelijkheid daarvoor gevraagd, alleen een beetje medewerking en tegemoetkoming. De heer OGGEL stemt ook toe, dat inwilli- ging van het verzoek gewenscht zou zijn. De VOORZITTER meet, dat, indien de ge meenteraad verder wil gaan, het 't best za! zijn zich dan rechtstreeksch te wenden tot den minister van waterstaat, die de toestemming gegeven heeft den weg onbewaakt te laten. Hij vermoedt wel niet dat 't helpen zal, maar dan heeft de raad toch gedaan wat hij kon. De heer DIELEMAN meent thans een waar- schuwende stem te moeten doen hooren, daar de raad door zoo te handelen, misschien wel eens het tegenovergestelde zou kunnen bewer- ken van hetgeen hij wenscht. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat die overweg voor het publiek ogengesteld is. Er is nooit meer geklaagd, dan toen die gesloten was. Hij ge looft, dat de menschen, die er dagelijksch ge bruik van moeten maken erg gedupeerd zou den worden, als die overweg weer eens werd gesloten. Zeker, er bestaat daar gevaar, door een trein, maar op den gewonen weg is men ook niet zonder gevaar door de auto's en de tram. Bovendien is het verkeer over dien over weg nu niet zoo druk te noemen en moet de heer Oggel zich vergissen, want kan men daar Van beide zijden de trein al van een heel eind weg zien aankomen, zoowel van de zijde van Sluiskil als van Schapenbout. Er is voorzich- tigheid noodig, en dat zou wel zoo blijven, ook bij het geven van een fuitsignaal. Maar als de raad daarop aandringt en de overweg weer gesloten werd, was het erger. De heer OGGEL geeft toe, zich omtrent het uitzicht aldaar vergist te hebben. De VOORZITTER maakt ^ich omtrent het sluiten van den overweg niet zoo ongerust, aangezien dit toch alleen met advies van den raad zou geschieden. De heer DIELEMAN acht het niet zoo denk- beeldig, dat de spoorwegmaatschappij, als ze er moeilijkheden door kreeg, dien weg weer 8loot. De heer P. DE FEIJTER meent, dat het too zo6 maar niet zou gaan om die weer dicht te doen. Hij betreurt het, dat de directie weigert die signalen te laten geven, Het is daar een bij zonder punt, het is er druk en men zit er ook met twee spoorlijnen. Hij laat nog staan, dat men de treinen al van een eind kan zien komen als het licht is, maar des avonds en bij mistig weer, zullen ongelukken daar niet uitblijven. De heer J. DE FEIJTER wijst er op, dat het gemeentebestuur van de spoorwegmaat schappij steeds medewerking heeft ondervon- den, als er iets gevraagd werd. Hij is het eens met den heer Dieleman, dat die beveiliging van het verkeer daar nu juist niet zoo hard noodig is, en dat, indien men rechtstreeks naar den minister gaat, het middel misschien erger zou kunnen zjjn dan de kwaal. Zou het niet beter zijn, dat Burgemeester en Wethouders zich nog eerst eens nader met -de directie in verbinding stelden. De heer OGGEL stemt daarmede in. Haar kan duidelijk gemaakt worden, dat ze gsen enkele verantwoordeltjkheid op zich neemt, door aan het verzoek van den raad te voldoen, dat, wat daar ook gebeurt, dit buiten haar ver- antwoordelijkheid blijft. De VOORZITTER vjaagt, of de leden er dan genoegen mede kunnen nemen, dat deze kwes- tie nogmaals wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethoiiders. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 9 Mei 1924, waarbij de gemeente- rekening en die der gasfabriek over 1922 is vastgesteld overeenkomstig de door den ge meenteraad voorloopig goedgekeurde reke- ningen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Verslag van den toestand der gemeente over 1923. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het verslag omtrent hetgeen in het jaar 1923 in belang der volkshuisvesting is ver- richt. Er blijkt o.m. dat 14 perceelen nieuw ge- bouwd zijn, 1 is herbouwd en 10 werden ver- bouwd. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid, waarin deze naar aanleiding van een bij dat schrijven gevoegd adres te kennen geeft, dat de Inspecteur der Volksgezondheid, Jhr. De Graeff, een onder- zoek instelde. In overeenstemming met diens advies aan den burgemeester noodigt de Mi nister Burgemeester en Wethouders uit, de noodwoningen, die in strijd met de wet langer worden bewoond dan 5 jaar, voor 1 Juli e.k. te doen afbreken. Van de afbraak verwacbt hij bericht. Voor zooveel noodig teekent hij hierbij aan, dat de verhuring voor eenige weken, van een der woningen aan een zich daarvoor aanmel- dend gezin niet aan afbraak, ook van die wo- ning, kan in den weg staan. Door die verhu ring handelde het college in strijd met de wet de woning mag niet langer dan vijf jaren wor den bewoond. Burgemeester en Wethouders gelieven na- mens hem aan adressanten mede te deelen, dat en waarom van verbetering van hun, reeds te lang bewoonde, perceelen geen sprake kan zijn. Het adres met een bericht, dat aan zijn schrijven gevolg zal worden gegeven ziet Z.Excellentie weer tegemoet. Het bijgevoegd adres van Janna Oppeneer e. a., gericht tot den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, luidt als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, bewoners van de vanwege de gemeente Axel in de Oude Wijk gebouwde noodwoningen; dat de toestand waarin deze woningen ver- keeren alle beschrijving tart doordat het on- derhoud vanwege de gemeente, geheel achter- wege blijft; dat bij regen de toestand meer dan onhoud- baar is, doordat men zelfs op de legersteden door het doordruppend water nat wordt; dat een behoorlijke drinkwatervoorziening ten eenenmale ontbreekt, terwijl de veelal in deze woningen gehuisveste groote gezinnen bij de zeer geringe verdiensten en werkloosheid verplicht zijn hun drinkwater te koopen; dat het feit, dat in enkele woningen 4 ledi- kanten in een apartement staan er toe bij- draagt het zedelijk peil te verlagen, hetgeen vooral ten opzichte van het opkomend geslacht degenereerend werkt; redenen waarom wij Uwe Excellentie eerbie- dig in overweging geven op het gemeentebe stuur en vooral het college van Burgemeester en Wethouders, dat in deze gemeente nage- noeg alle beslissingen afhankelijk stelt van het advies van den gemeente-opzichter, pressie uit te oefenen teneinde den ellendigen toestand waarin hunne perceelen verkeeren te doen ver- beteren. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders de bewoners der nood woningen met den inhoud van het schrijven van den Minister hebben in kennis gesteld en voomemens zijn de noodwoningen te laten af breken, zoodat de bewoners zich van een an dere waning zullen moeten voorzien. De heer 't GILDE heeft met groot genoe gen vemomen, dat de noodwoningen, die een schande zijn voor Axel, zullen verdwijnen. Met teleurstelling heeft hij evenwel vemomen, dat de bewoners, indien ze er niet in slagen zelf een andere woning te \lerkrijgen, door Burge meester en Wethouders aan hun lot zullen worden overgelaten. Al is het hem bij onder- zoek ook reeds gebleken, dat Burgemeester en Wethouders het niet zullen kunnen ontgaan, voor deze menschen voor een onderdak te zor- gen, kan hij zich daar minder mee vereenigen en meent, dat de gemeenteraad zich niet aan zijn plicht zal kunnen onttrekken om voor deze menschen te voorzien in een onderdak. De VOORZITTER weet niet, wat de heer 't Gilde heeft onderzoeht, maar meent te moa- ten opmerken, dat er geen wettelijk voorschrift bestaat, dat het gemeentebestuur zou kunnen nopen om voor de bewoners die wonen in wo ningen die op last van een hoogere autoriteit moeten worden afgebroken, voor een andere woning te zorgen. De woningen zijn gebouwd onder conditie, dat zij voor 5 jaar dienst zou den doen, die zijn verstreken en daarom moe ten ze worden afgebroken. Burgemeester en Wethouders moeten aan de hen gegeven op dracht gevolg geven en zullen dit ook doen. Ze hebben de menschen tijd gegeven tot 1 Juli a.s. en zullen, indien de menschen er dan nog niet uit zijn misschien nog eens een maand verlenging geven, maar verder in geen geval, er zijn grenzen. Hij wijst er op, dat iedereen verplicht is, te zorgen, dat hij een onderdak heeft, was het anders, dan zou de raad ook voor iedereen voor een onderdak moeten zorgen. Het is een moeilijke toestand. Spreker heeft dit den inspecteur ook gezegd, toen deze een en ander met hem lcwam bespreken. Hij heeft hem ook gezegd: u k'unt gemakkelijk praten, maar wij zitten met de gebakken peren. Ver- sehillende menschen kwamen soebatten om er een huisje van te kunnen huren, de wethouders werden er ook expres afzonderlijk voor be- zoclit en beloofden ook de huur te betalen. Wat wil echter het geval Als ze er in zitten yertikken ze het gewoon te betalen, behoudens e'en enkele uitzondering. Dit is dus geheel in strijd met de verplichting die ieder heeft om voor zijn onderdak te zorgen, en in strijd met de gedane belofte. Dit stuit Burgemeester en Wethouders tegen de borst. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij met sprak voor de sxechte eiementen, aoen meende de noodzakeiijkheid te moeten beplei- ten, dat, mdien het aan eenigen der bewoners niet zou geiukken een andere woning te ver- krijgen, er voor hen in een andere woning zai moeten worden voorzien. De heer OGGEL merkt op, dat er maar een is die betaalt. i/e VOuitZfiTTER bevestigi dit en voegt er aan toe, dat, wanneer de ujd daar is, Burge meester en Wethouders iiun taax conse^a.. door zuiien voeren en de bewoners er uit zet- ten. De heer DIELEMAN meent, dat alien het er toch wel over eens zuiien zijn, dat het toch moeilijk zal gaan, om die menscben met 1 Juli op straat te zetten, want het zal voor enkelen onder hen toch wel te bezwarend zijn om voor 4 per week een woning te huren in de Ju- lianastraat. Hij vindt het jammer, dat men bier geen huizen heeft gebouwd, die heel wat goedkooper zijn en noemt de womngbouw hier vry wel een mislukking, waren de woningen niet zoo duur, dan zou men die gemakkeujker kwijt geraken. Hij meent, dat de bewoners der noodwoningen voldoende tijd moeten hebben om uit te zien naar een andere woning. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders de opdracht volvoe- ren van den Minister. Er zijn grenzen, zooais hij gezegd heeft zullen Burgemeester en Wet houders desnoods met 1 Juii nog eenig uitstel kunnen toestaan, maar de voigende maand niet, dan moeten ze er uit. De menschen heb ben blijk gegeven zelf niet te willen zorgen, door <lie kleine huur niet te betalen. De heer 't GILDE heeft gehoord, dat dit zijn oorzaak viindt in het onvoldoende onder- houd der woningen en onvoldoende voorziening in drinkwater, hetgeen in strijd is met de hy giene. Dat stuitte de menschen ook tegen de borst. Het zijn echte krotten. De VOORZITTER: Daarover kunnen we het eens zijn, maar de menschen hebben toch eerst zelf bij Burgemeester en Wethouders aange- klopt om als huurder in aanmerking te komen en ook belooft de huur te zullen betalen. Als ze betaalden, dan hebben we ze ook geholpen, maar als de menschen niet betaalden, zeiden we: we doen het niet! De heer OGGEL deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders ook getracht hebben daarin een prikkel te vinden om de anderen ook tot betaling aan te sporen, omdat aan het onder- houd der woningen naar buiten was waar te nemen of de menschen betaalden of niet. De VOORZITTER: We hebben al het mo- gelijke gedaan, om medewerking der bewoners te verkrijgen, maar dat is niet mogelijk ge bleken, ze bleken zelf onwillig. Het schrijven wordt aangenomen voor ken nisgeving. f. Een adres van Charles ClaessenB en 34 anderen, neringdoenden en andere ingezetenen van de gemeente Axel, die daarin te kennen geven: dat zij alien zijn, belastingbetalende burners van Axel; dat toch de belastingen zwaar en wel moei lijk zijn op te brengen en het voor zeer velen eene groote teleurstelling is thans de verdien sten te moeten mis sen, welke uit de kermis voortvloeien; dat de jarenlange ondervinding hun en hunn^ voorvaderen heeft geleerd, dat de kermistijd een tijd was van extra verdiensten in hunne wettige zaken en deze extra verdiensten kun nen zij niet missen, willen zij het hoofd boven water houden en de belastingen betalen; dat deze extra verdiensten nu, door afschaf- fing van de kermis te Axel gaan naar andere gemeenten, vooral van hier naar gemeenten over de Belgische grens tot Sint-Nicolaas, ja Antwerpen toe? vermits men het moge goed- vinden of afkeuren, maar het ligt nu eenmaal in de menschelijke natuur, dat de njensch en vooral de jonge, geen stokvisch is; dat het dan ook is gebleken, waar anders vroeger het volk waaronder zeer vele vreem- delingen van wjjd en zijd hierheen enorme drukte en verkeer te weeg brachten en zoo- doende veel geld in de gemeente vloeide, thans zoovele ingezetenen van Axel, voornamelijk de jonkheid van allerlei gezindte, in grooten ge- tale, op genoemden tijd naar elders stroomt en dus in tegenstelling: waar vroeger het geld in de gemeente binnenkwam, gaat het er thans uit; dat het vast staat, dat de gemeentekas door de kermis financieel wordt gebaat niet alleen, maar ook en vooral het direct en indirect gel- delijk profijt groot is, in 't algemeen voor ne ringdoenden in verschillende zaken en voor vele anderen en het in het belang van de be lastingbetalende burgers van Axel en in het belang van de ouders der jonge menschen die anders kermis gaan vieren op plaatsen waar de menschen hen niet kennen en waar geen ouderlijk toezicht is, is, dat de kermis in Axel weder wordt ingevoerd; dat zij daarom den raad eerbiedig verzoeken het besluit tot het afschaffen der kermis in te trekken. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Deze kwestie is reeds meermalen in den raad behandeld, er worden geen nieuwe gezichtspunten geopend en de samenstelling van den raad is onveranderd gebleven. De heer 't GILDE vraagt, of Burgemeester en Wethouders unaniem dat voorstel doen. De VOORZITTER antwoordt dat Burge meester en Wethouders daaromtrent eenstem- mig zijn. De heer't GILDE: Ik vind dit wel vreemd, mijnheer de voorzitter, en het klinkt ook zou- derling, indien wij ons herinneren, dat wij bij de vorige behandeling van dit onderwerp den eersten wethouder hoorden zeggen: Als er een adres komt uit de heffe des volks dan weet ik nog niet wat ik zal doen. Volgens Nederland- sche woordenboeken is de heffe des volks: „Het laagste gemeen". De plebejers onder Nero in het Romeinsche Keizerrijk riepen om brood en spelen. De mentaliteit schijnt sinds- dien wel eenigezins gewijzigd te zijn. Hier voor ons ligt een adres van vijf- of zes en der- tig hoogst fatsoenlijke ingezetenen van Axel, die op grond van bevoehten aloude volksvrij- heden een herstelling der kermis verzochten. Burgemeester en Wethouders adviseeren ijs- koud: voor kennisgeving aannemen. Is dit machtswellust of een uiting dat men de zeer groote minder.heid des volks wil negeeren of, dat men onmachtig is Uen zakel(|iten iniioud van het stuk te weerleggen? Mijnheer de Voorzitter: Ik kan niet zeggen, dat ik bepaald met de kermis dweep. Voor mij is het groote moreele motief voor de kermis te zijn dit: de eerbiediging ook van anderers vrijheid zonder dat er sprake behoeft te zijn van losbandig- heid. Dit request ademt den toon: het wordt toch verworpen. Vandaar zeker ook de uit- drukking: de mensch is toch gee-, stok visch. Mijnheer -de Voorzitter, de anti-rewl--- tionnaire partij laat ik onbesprouen. Wij weten nu in ieder geval wat wij daaraan heb ben. Maar al hetgeen buiten het partijverband dezer partij ieeft moet werkelijk stokvisch zijn indien het dit herhaald gevraagde kleine genot, met vrij groot materieel voordeel even wel, niet wil toestaan. Men belgt de bevolking gewoonweg en bedriegt haar verwachtingen, indien men zooais ik zeg niet tot de anti- revolutionnaire partij behoort. Ik stel voor het verzoek van adressanten in te wiliigen. Meer zal ik er niet van zeggen, maar meende toch de puntjes nog eens op de i te moeten zetten. De heer KOSTER zal op de woorden van de heer t Gilde niet ingaan, doch vraagt, of er ook nog geen schrijven is van het lid van den raad, den heer Van de Casteel. Komt dit ook in behandeling? De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit straks aan de orde komt, doch wilde eerst over deze kwestie laten beslissen. Het voorstel van den heer 't Gilde, om het verzoek tot herstel der kermis in te wiliigen, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Baert, Van de Casteel, 't Gilde en Kruijsse; tegen stemmen de heeren Koster, Weijns, Dieleman, P. de Feijtert, Oggel en J. de Feijter. g. Ingekomen is een schrijven van het lid van den raad, den heer E. van de Casteel, lui- dende als volgt: Wlaar thans weder door een aantal ingezete nen ter behandeling aan den gemeenteraad is ingediend een verzoekschrift tot het weder in- stellen der kermis, zal het vermoedelijk met dit verzoekschrift gaan als met de vorige, n.l. zonder rekening te houden met den wensch van vele ingezetenen en neringdoenden het verzoek eenvoudig af wijzen. Waar op die manier een groot aantal personen verstoken blijft van ge- wilde ontspanning, zou het aanbeveling ver- dienen en liggen in de lijn van de helft der be volking, dat ook daaraan wordt tegemoet ge- komen. Le berekening vroeger door den heer Kruijs se voorgeiegd bewijst rekenkundig de situatie onzer gemeente. f'ejjeinde vele principieele bezwaren uit den weg te ruimen stelt ondergeteekende voor de politieverordening aan te vullen met art. 70bis. Bij feestelijke en andere gelegenheden kan de Burgemeester als hoofd der politie vergun ning geven om te dansen. Waar.de Burgemeester als hoofd der politie den wensch weet van den Axeischen raad, zal hij daar zeker rekening mee houden, en op hem goed voorkomende dagen die vergunning ver- leenen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit schrijven is ingekomen na de vergadering van Burgemeester en Wethouders, en dat daarover dus namens het college geen advies kan ge- geven worden. vVensciit ue r«*a.d tilt- to beiia.il- deien ol naar het college te zenden om advies. De heer WEIJNS merkt op, dat de raad toch gewoon is de ingekomen stukken om advies te verwijzen naar Burgemeester en Wethouders en zou dit nu ook willen doen, en de behan deling aanhouden tot de voigende vergadering. De heer 't GILDE acht deze zaak rijp voor behandeling en verzoekt dadelijke behande ling. Het legt in de lijn van de pas behandel- de zaak. Over het voorstel tot dadelijke behandeling staken de stemmen. Voor stemmen de heeren Koi|.3r, P. de Feij ter, Van de Casteel, 't Gilde en Kruijsse; tegen 6temmen de heeren Baert, Weijns, Dieleman, Oggel en J. de Feijter. De heer BAERT' geeft te kennen, zich om trent het voorstel te hebben vergist, hij heeft willen stemmen voor dadelijke behandeling. ue VOORZITTER heeft de stemming be- kend gemaakt zooais die is uitgebracht. Naar hij meent, kan de heer Baert, indien hij dat verzoekt, zijn stem wijzigen. De heer OGGEL maakt daartegen ibezwaar; het betreft hier een onderwerp van niet zoo in- grijpenden aard, maar zoo iets kan zich ook voordoen in een ernstige kwestie. De heer 't GILDE en ook de heer KRUIJSSE mecnen, dat er aanleiding is om een stem, die klaaiblijkelijk tegen de bedoeling is uitge bracht, nog te veranderen. Zjj zouden daarin ook niets zien bij een ernstige zaak. De VOORZITTER stelt zich op 't standpunt, dat, indien de heer Baert het verzoekt, diens stem kan gewijzigd worden. De heer BAERT verklaart zijn verzoek in te trekken en zijn uitgebrachte stem te hand- haven. In de voigende vergadering zal dus opnieuw worden gestemd. g. De VOORZITTER deelt mede, dat met betrekking tot het verzoek van P. de Regt en andere bewoners van de Axelsche Sassing, om den door's rijks waterstaat aangelegde nieuwe weg van den Buthdijk naar de Axelsche Sas sing te noemen Havenlaan, een schrijven is ontvangen van den ingenieur van den rijks waterstaat te Ter Neuzen, waarin deze be richt dat er geen bezwaar bestaat dien weg al dus te noemen. Naar aanleiding van dit schrijven wordt het verzoek van adressanten met algemeene stem- men ingewilligd. h. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 16 Mei 1924, waarbij voor zien van eenige opmerkingen van administra- tieven aard wordt teruggezonden het raadsbe- sluit van 11 Maart 1924, tot wijziging der be- grooting voor 1924, met verzoek dit besluit na wijziging opnieuw vast te stellen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. i. De rekening der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen, op een bedrag in ontvangsten van f 3394,07%, in uitgaven van 1676,4514, sal do alzoo f 1717,62. De bijdrage der ge meente Axel beliep 281,70. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Subsidie aan de geitenyereeniging voor een tentoonstelling van geiten. De VOORZITTER stelt aan de orde de her stemming over het voorstel van den heer Ph. J. van Dixhoorn om aan de geitenvereeniging voor de te houden tentoonstelling en keuring van geiten in plaats van de f 10 aan premies

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2