"bIjTt E N TaT D~ A. J. Pi PBKDIKBKURTElT LANDBQUWBERICHTEN. toe, getuige de aanhoudende berichten van het - ontdekken- van clandestiene jenever- stokerijen. In de noodlottige jacht tusschen den fiscus en de accijnsontduikers moeten deze laatsten vvel in toenemende mate aan het lang eind trekken. De grootste inoeite is achter den rug, wanneer de fraude een- maal voor goed is georganiseerd en op een vast net van clandestiene afnemers kan worden gerekend. Deze toestand is in de eerste plaats hoogst schadelijk voor de moraliteit; de smokkelarij wordt er door bevorderd en het drankmisbruik wordt er door in de hand gewerkt. Maar hij bedreigt bovendien in toenemende mate een der voornaamste bronnen van belastingheffing hier te lande. In de bovenbedoelde beschouwing van den heer Maas uitte deze deskundige de meening, dat de officieele cijfers thans zelfs geen 60 pCt. meer vertegenwoordigen van de werkelijke consumptie, dat wil zeggen, dat tegenover 60 liter veraccijnsd gedistil- leerd 40 liter onveraccijnsd gedistilleerd wordt verbruikt. Over die 60 liters int de Staat 60 maal /3.30, d. i. 198 accijns. Kon de Staat aan de fraude een einde ma- ken door den accijns te verlagen. tot /2.20 per liter van 50 pCt., dan zou hij over de voile honderd liters toucheeren f 2.20, dus per saldo-nog f 22 meer. De werkelijke consumptie zal waarschijn- lijk verminderen wanneer de prikkel van 't frauduleuze bedrijf verdwijnt. Hiermede rekening houdende zou een accijnsverlaging derhalve misschien niet heel veel extra in het iaadje brengen. Maar in elk geval kon hierdoor een eind worden gemaakt aan de verderfelijke ver- lokking tot fraude, aan een voortdurende vermindering van de opbrengst der belas- ttng (op de basis van de tegenwoordige cijfers verrijken de fraudeurs zich ten koste van fiscus en bona fide handel met meer dan f 16 millioen per jaar) en zouden de bona fide bedrijven, die thans hoe langer hoe meer in den druk komen, zich kunnen herstellen zonder dat hier uit een werkelijke vermeerdering van het verbruik van ge distilleerd zou behoeven voort te vloeien. DE TOESTAND. T^midden van de beraadslagingen der partijen te Berlijn over de oplossing van de politjeke crisis door sommigen be- schouwd als de "grootste crisis sedert de revolutie, daar zij een soort van voorloo- pige schermutseling is in den strijd tjus- scnen republiek en monarchic is, schrijft de N, R. Crt., het ernstage conflict tus schen het Duitsche rijk en Sowjet-Rusland over het gebeurde in de Sowjet-Russisdie tiandeLsafdeeling op den acihtergrond ge- raakt, Dit nief alleen, maar men weet ook heelemaal riiet hoe het ermee staat. Her is tot dusver niet eens uitgelekt, wel- ke al de eischen zijn, die Moskou aan Ber lijn voor redres heeft gestefd. De kalmee- ""rende, optimistische verzekeringen welke in den aanvang uit de Wilhelmstrasse kwa- mcn over het vooruitzicht op een scheids- rechterlijke regeiing, zij i al lang verstomd. Het staat immers vast dat Moskou zeer bepaalde eischen he£eft gesteld en een ervan is, naar men op gocde gronden kan aannemen dat de Duitsche regeering eens voor al Voor de Sowjet-Russisdie han- delsafdeeling dezelfde exterritorial^ rech- ten zal erkennen als het gezantjschap heeft wat alvast lijnr«Cht ingaat tegen het standpunt dat Duitschland had ingenomen. Van de overige eischen is het Duitsche publiek onkundig, maar in het feit dat er zoo hardnekkig over gezwegen wordt heeft men vcrmoedelijk een aanwijzing te zien, dat zij al eVen weinig mafscii zij a uitge- vallen als die betreffende" de exterritbria- Uteit. De bolsjewieksche machthebbers zijn na den dood van Lenin, ondanks de benoe- ming van d«n als gematigd man beschouw- den Rykof tpt president van den Unieraad van volkscommissarissen, weer bezig een onverzoenlijke houding zoowel op politiek. als op eConomisch gebied te toonen. Ter- wijl de Russische gedelegeerden te Lon- den met de Engelsche regeering onder- handekn over de bijlegging van alle han- gende vraagstukken, lubben Trotsky en het bekende driemanschap Kamenef, Sta lin en Zinowjef zich niet laten weerhouden van heftige aanvallen op Engeland en het Engeische kapitalisme, dat Sowjet-Rusland itiog al aan de zoo vurig begeerde leening moet helpen. Dergelijk inconsequenties is rntn weliswaar van de bolsjewiki gewend en zijn voor een goed deel te verklaren uit het feit, dat het c ntrale Sowjet-gezag innig samengegroeid is met hef bestuur van de Derde Internationale en dit faat- ste, terwijl Sowjef-Rustand met kapitalis- tisc'ie regeeringen goede betrekkingen tracht aan te knoopen, verplicht is er zijn oude griminige gezicht tegen te trekken. Maar, indien niet alle teekenen bedriegen winnen de extremisten op het oogenblik te Moskou gestadig veld, wat ook bhjkt nit eLu offensief tegen de Nep of nieuwe economische politiek. Zoo is nu, volgens een bericht van Bel- ga uit Riga, een aanschrijving van de centrale comissie van de communistische partij., bepalende dat de grooljhandel aan particuliereu ontfrokken moct worden, van kracht geworden. De groothandelaars wier verschijning eerst met zooveel voidoening begroel was en dank zij wier bedrijvigheid .allerlei artikelen te Moskou en in andere steden weer verkrijgbaar waren, worden mt.t g.eweld opzij geschoven en tegehjk is ook de aanval begonnen op den beperk- ten handel in het kTein. Talrijke wmkels te Moskou zijn dientengevolge gesfoten en volgens Belga, staat het economische le ven te Moskou stil. In deze omstandigheden moet men zicn afvragen, of de gunstiger vooruitzichten die FSIGEZONDEN MEDEDEELINGEN. A.J.P.'S geopend waren met het sluiten van han- deIstractatlen met verschillende Europee- sche staten, niet spoedig weer verdwenen zulk'n zijn. Wanneer de mannen die in Sowjet-Rusland de lakens uitdeelen, op- nieuw hun verslaafdheid toonen aan eco nomische theorieen, die hun onuitvoerbaar- heid wel voidoende bewezen hebben, kan het niet anders, of de schuchter hervatte handel van Wcst-Europa moet opnieuw af- gesclirikt worden en de bankiers, wier geld Moskou zic'n zou willen verwaardigen aan te nemen, zullen de koorden van hun beurs niet losmaken. De toestand zou dus in Sowjet-Rusland eerst weer veel erger moeten worden, voor er kans is op duur- zame veibetering. In Frankrijk staat hef nu wel vast schrijft de N. R. Crt. dat er een ministe- rie-Herriot zal komen, al zijn er nog ver schillende onzekere factoren. De voor naamste van deze is, of het nieuwe kabi- net de kleur van het linker centrum zal vertoonen, dus een aantal repubfikeinen van de linkerzijde zal vereenigen, dan wel een meer geprononceerd kabinet van links zal zijn, wat het zou worden indien de socialisten erin toestemmen tot de regee ring toe te treden. Dan is er nog de onze- kerheid of Millerand zijn dreigement van eenige weken geleden gestand zal doen door als president af te treden, nu de kiezers zijn zin niet hebben gedaan. En eindelijk, of de nieuwe regeering de be- sluitweq>en van hare voorgangster toch nog zal overnemen, omdat de franc in den overgangstijd tusschen den vroegeren en den nieuwen koers zulke zenuwachtige schommelingen is gaan vertoonen. Veel onzekerder is nog altijd het pol;i- tieke vooruitzicht in Duitschland. Het laat- ste bericht uit' Berlijn is nu weer dat er van- een samenwerking van de middenpartijen met de Etuitsch nationalen niets zal ko men, omdat alleen de Duitsche volkspartij tot t)egemoetkoming aan hen op het stuk van de verslagen der deskundigen bereid zou zijn, niet echter het centrum en de democraten. Analogien voor situaties als waarin men nu te Berlijn verkeert, zijn in het korte verleden van de republiek te vinden, bijvoorbeeld toen het tractaat van Versailles geteekend moest worden en toen het nieuwe Duitlsdhe rijk voor de I keus stond van aanvaarding of verwer- ping van het ultimatum der geaHieerden van Mei 1921. Het groote verschil tusschen to«n en nu is alleen, dat de elementen van rechts zooveel sterker zijn geworden dat zij alles op haren en snaren zettende, erin zouden kunnen slagen, de goedkeu- ring van de nieuwe regeung voor d'e scha- devergoeding te saboteeren. Met het wei- geren van concessies aan de conservatie- ven komt men er dus niet en het zou dan in de gegeven omstandigheden de rol van de Duitsche votlkspartij worden als bemid- delaarster op te treden tusschen het mid den en de rechterzijde. Van Engelsche zijde blijft het intusschen niet aan waarschuwingen ontbreken, dat indien Duitsdhland do regeiing der des kundigen niet oprec'nt en van heeler harte aanneemt, en de tegenwoordige gelegen- heid voor het maken van schoon schip verzuimt, het eenige gevolg moet zijn dat Engeland in de armen van Frankrijk ge- dreven zal worden en zijns ondanks met militaire of economische dwangmaatrege- len zou moeten instemmen, met het ge volg dat de Rentenmark inzakt en de Duitsche nijverheid, die aan de Roer reeds zoo geduchte moeielijkheden met hare eigen stakende wcrklieden heeft, in een chaos gestort wordt. Zulke vooruitzichten moesten voor nuchter denkende menschen afsdhrikwekkend genoeg zijn om tot ge- matigdheid te vermanen, maar niettemin kan men er nooit gerust op zijn, dat de Duitschers in de buitenlandsche politfek niet in het beslissende oogenblik een bok van de eerste grootfe schieten. Als het echter niet lukt de zaken tus^ schen de partijen op de een of andere rnanier in het reine te brengen, kan in tusschen nog altijd hef middel beproefd worden van een ontbinding van den Rijks- dag en het uitschrijven van een nieuwe algemeene verkiezing, met de regeiing der deskundigen als inzet, een procedure waar- mee de regeering van Marx van den aan vang af heeft gedreigd, maar waarvan men de laatste dagen niet meer gejioord heeft en waarvan voor het overige het' effect onzeker is. •BELGIE. Vlamingen en Walen. De Hoefijzercorr. van het Hbld. schrijft: ,,Sire, gij heerscht over twee volken. Er zijn, in Belgie, Walen en Vlamingen; er zijn geen Belgen". Zoo schreef, in September 1912, de Waalsche socialist Destree in zijn befaamde Lettre au Roi". En iets verder in dienzelfden brief: „Neen, Sire, er is geen „„Belgische ziel"" De these der fusie van Vlamingen en Walen is onhoudbaar; al zou men wenschen, dat ze juist ware, ze is onmogelijk te verwezenlijken". Elf jaar later, in 1923, heeft Destree nog- maals geschreven over Walen en Vlamin gen", ditmaal in een boek van bijna 200 bladzijden. En wel heeft hij zijn uitdruk- king van 1912: „I1 n'y a pas de Beiges", wat overdreven genoemd maar in dezen bleef hij haar juist achten en hij drukte den heelen passus uit de Lettre du Roi dan ook nogmaals af. Zijn boek strekt trouwens om te betoogen, dat Vlamingen en Walen als gelijikgerechtigden naast elkander moeten leven in Belgie en dat er drie gebieden moe ten zijn: een Vlaamsch, een Waalsch en een tweetalig: Brussel. Hiermede heeft Destree zich dus opnieuw gesteld niet alleen tegenover de ultra- Franschgezinden die het Fransch als heer- schende taal willen houden, maar ook tegen over de bilinguisten, die, zooals zelfs de zeer objectieve statiscus Jacquart in zijn recent werlfje Par dela les frontieres 1 in— guistiques, hoop grondend op eenige inder- daad waar te nemen doch plaatsel'.jk be- perkte toeneming van het bilinguisme, de tweetaligheid als beginsel voor heel Belgie willen doen aannemen. Destree moet daar- van niets hebben, houdt aan de taalgrens vast en trekt daaruit zijn conclusies. MET GECOHF'jTfc VPUCHTEN De „§me beige" van Pirenne en Picard. Het spreekt vanzelf, dat, met zulke Walen de Flaminganten eigenlijk zeer wel konden samengaan. ,,Wij voelen", zoo schreef Destree in zijn boek, „in Wallonie in het geheel geen haat tegen de Vlamingen; wij voelen ook geen haat tegen het Vlaamsch, maar de gedachte, het te moeten leeren, maakt ons irazend". Precies zoo staan de Vlamingen tegenover de Walen en eigenlijk is hun gemeenschappeliike vijand het regime van Brussel, dat door Destree ,,de stad der bastaarden" (la ville des metis) wordt ge noemd. Nu is het opmerkelijk, dat er, in den aller- laatsten tijd, een begin van toenadering tus schen een groep Vlamingen en een groep Walen schiint te zijn ontstaan, gegrond op de gedachte van naast-elkander-wonen in het Belgische Staatsverband, die Destree reeds heeft ontwikkeld. Het radicaal-Vlaam- sche dagblad ,,De Schelde" bevat in de laatste dagen geregeld een rubriek onder het algemeene hoofd. „Pour nos amis wal- lons", waarin (in het Fransch) wordt be- toogd, dat Vlamingen en Walen moeten samengaan tegen de Brusselaars. En Dins- dagmorgen bevatte het blad, op de plaats van het hoofdartikel, de eerste van een reeks Waalsche Chronieken, geteekend door den Waal Rayrnnd Colleye, waarin 'n Vlaamsch- Waalsche Entente van die zijde werd be- pleit. Het is niet te zeggen, in welke mate deze idee zich zal verspreiden.^Maar ze beteek.ent in elk geval het introduc pren van een nieu we realiteit in den Belglschen volkenstriid En vandaar, dat we dit interessante ver- schijnsel even wilden onderslrepen. MIJN- EN ANDERE MOE'LIJKHEDEN IN HET BEZETTE GEBIED. De Duitsche regeering heeft he* verlee- nen van ondersteuning aan de mijnstakers verboden. Te Gelsenkirchen vielen opnieuw relle- tj«s voor, waar de politic mef de blanke sabel tusscnenbeide moest komen. Onder- de betoogers bevonden zich vele vrouwen. De mijnwerkers trachten ook de tjrans- portarbeiders in de bewqging te betkek- ken, die moeten weigeren Engelsche ko- len te vervoeren. Te EHisseldorp is dit reeds geweigerd. Een te Bochum gehouden communisti sche vergadering had een zeer flauw ver- Ioop. De redevoeringen der sprekers wer- den sterk becritiseerd en aan de uitinoodi- ging om straatbetioogingen te houden werd niet voldaan. Ook de tot( de metaal|bewer- kers in het district! Bochum gerichte aan: sporing om de bedrijven na, 8 werkuren te verlaten, had niet het geringste succes; z«lfs niet onder de .communistische ar- beiders. i De directie der August Thyssen Hiitte heeft bij verschillende werkpl.aatsen doen aanplakken, dat, ten gevolge van gebrek aan kolen, het bedrijf van Vrijdagmorgen 6 uur af, wordt stopgezet. Eenzelfde mededeeling wferd gedaan bij het Walzwerk Binsl,aken en in de bedrij ven van het Thyssen-cpncem tie Miihl- heim a/d Roer. In totlaal worden daardoor 20.000 arbei- ders en verder personeel werklpos. Een zeier klein gedeel'ite der arbeiders blijft aan den gang om de noodzakelijke werkzaamheden te verrichten. Ook het hoogoven-bedrijf werkt slechts met een minimum aantal werkkrachten. Een deel van de gietstiaalfabriek der Krupp-Werke moest wegens koleng'ebrek Zaterdagmorgen en het andere deel gister worden gesloten. De bezetting. De Fransdhein eischen ontruiming der particuliere woningen van atnbtenaren bij het „Finanzamti''welke Zondagavonu moet zijn afgdoopen. Het stadsbestuur moet deze gezinnen voorloopig in school,- lokalen zonder kookgelegenheid onder dak brengen, waardoor het onderwijs weder ernstig wordt benadeeld. Er zijn n.l. reeds 14 scholen met 262 lokalen in beslag ge nomen, zoodat 7410 kinderen onvoldoende onderwijs krijgen., In het rijksbankfiliaal te Ludwigshafen hebben de Franschen 53.000 francs en 480.000 goudmark in beslag genomen, daar de Paltser gemeenten de haar door de regie wegens sabotagepogingen opgetogde boete niet konden betalen. EEN MEX1CAANSCHEN MUSTANG Amerikaansche declnemers aan een con- cours-hippique te Wembley hebben een Mexicaanscnen mustang mee naar Enge land gebracht om dien den prins van Wa les, in verband met zijn liefde vpor ruiter- sjxrrt ten geschenke aan te bieden. Het is een vurig dier van acht jaar oud. De koningsgezinde Engelschen, die er al zoo lang op aandringen dat de prins met zijn gevaarliike sprongen te paard zal op- houden, zullen wellicht bedenkingen op- peren tegen de aanvaardjng van dit ge- schenk. TEGEN PRIJSOPDRIJVING VAN BOUWMATERIALEN. De Daily Herald me'Idt dat minister Wheatley gelijk met zijn woningwet1 een wetsontwerp zal indienen om macutiging te geven tot het inspecteeren der boeken van" fabrikanten van bouwmaterialen en hen zoo noodig te vervolgen, teneinde de prijsopdrijving der matcrialen tegen te gaan. VERBORGEN DUITSCHE KANONNEN? De „DaiIy Mail" beweert in een tweede artikel over de Duitsche bewapening, dat Duitsdhland niet alleen zich niet stoor- de aan de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles, maar voorbereidin- gen maaktc om op groote schaal houtwit- sers, antitank kanonnen machinegeweren; ammunitie en gifgassen Ue vervaardigen. Duitschland he-, ft geweigerd, de berg- plaatsen aan fe geven van een groot aan tal kanonnen, dat' na de wapenstilptand niet werd uitgeleverd. Er werden op last van de gealljeerde controle-oommissie 33.000 zware kanonnen in Duitschland vernietigd, terwijl 7000 zwa re kanonnen door het Duitsche leger op den terugtlocht uit Frankrijk vertoren wor den. Dit maakt een to.taal van 40.000. Bekejnd is echter, dat Duitschland meer dan dit aantal in zijn bezit had. Dif regee ring he-cft steeds geweigerd de lijsten daar- van aan de controle-oommissie voor te leg- gen, hoewel daartoe herhaaldel.ijk het ver- zoek is gedaan. De geallieerde officieren hebben, naar het blad in hqrinnedng brengt, op het oogenblik dat de ontwapemng voltooid moest zijn, in een kleine schuilpljaatlS 600 loopen van 10 c.M. houtwitlsers gevonden. Voorts zouden duizenden machinegeweren op zorgvuldig verborgen plekken in geheel Duitschland zijn opgeborgen. De Duit schers hebben nooit het bestaan willen erkennen van het laatste door hen vervaar- digde anti-tank kanon „Tuf" genaamd. Enkele ervan zijn bij toeval; door de con-< trole commissie ontdekt, waardoor het be staan van dit nieuwe .geschut aan hot licht kwam, De Duitschers moeten er ook in geslaagd zijn kanonnen en munitie te verbergen, daar nimmer de verdwijning is opgehelderd van de dikke Bertha's, welke Duit£schl,and zou hebben moeten uitleveren en die nooif zijn teruggevonden. Duitschland bezit thans munitiefabrieken in het buitttnland- De vroegere patronen- fabrieken hebben al haar oude personeel behouden en kunnen binnqn korteli tjijd haar bedrijf weer op den ouden voet in- richten voor hetl maken van schietvoorraad Koningsbergen wordt genoemd als het re- serve-arsenaal voor het vervaardigen van zware kanonnen. De „Daily Mail"-correspondent beweert verder, dat Krupp en Ehrhardt de ver- vaardiging van hun kanonnen naar Zweden en Ne.derland hebben verpljaatst. De werktuigen om de zware kanonnen te ver vaardigen werden na den wapenstilsttiud naar 't buit-'niand getyansporteerd, DE „PRODUCTlEVE PANDeN. Naar men van Fransqhc zijde mee- deeit, hebben de inkomstjen in de maand April van de Caisse des Gages, voor het geheele bezette gebied in totaal 54.019.000 millioen gouden marken bedragen (of, naar den gemiddelden koers van de maand, 210.150.000 frs.) De douanerechten brach- ten 24.015.000, de consenten e.d. 17.474.000 de bosschen 1^550.000, de kolenbelasting 11.000.000 mark op. In het twtaalcijfer zijn dus de inkomsten van de Regie en de le- veringen in natura (kolen, cokes, enz^) niet begrepen. DE MOORD OP EMILY KAYEN. In verband met den moord op Emily Kaye in een bungalow bij Eastbourne is tegen „DaiIy Express", de Evening Stan dard"; en de „Mandiester Guardian" een vervolging ingesteld wegens „contempt of Court". Zij zouden namelijk door hun be richten over deze moordzaak het werk van de justitie benadeeld htfbbep. Een H. N. bericht meldt thans, dat de Evening Stan dard" veroordeeld is tot een boete van 1000 pond en de beide andere bladen elk tot een boete van 300 f>ond. iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN, TER NEUZEN, 26 MEI 1924. CONCERT. Het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" is voornemens bij gunstig weer a.s. Donderdagavond concert te geven op de iMarkt. FLORALIA. Wij vestigen hierbij de aandacht op de advertentie van de vereeniging „Floralia" bwireuenae tie gelegenheid tot het afhalen van tie stekken, bij den secretaris der ver- ec. _,i. aan de Ambachtsschool. Voor de lieikebbc-rs die er nog geen aanvroegen, be- staat nog de gelegenheid om series der inooie stekken te bekomen. SPORTFEESTEN. Wij vestigen hierbij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie be- treifende de op a.s. Donderdagnamiddag te geven sportfeesten op het sportterrein der H. B. S., welk feest, naar we vernemen wordt gegeven tot steun van de bad- en zweminrichting. SPOORWEG GENT— TER NEUZEN. Naar Zel. meldt zijn in de te Gent ge houden vergadering van aandeelhouders der spoorwegmaatschappij GentTer Neu- zen benoemd tot beheerders de heeren Mar cel de Clercq, tevens tot voorzitter van den raad van beheer, Delannoy, Beekers, Loicq, Van Dievoet Walckiers, Boddaert, J. A. van Jstompu en Rene Wauters, en tot commis- sarissen de heeren De Bisschop, Jules de CFercq, Hage, Orban de Xivry en H. Otto. 'Met uitzondering van den heer Van Rompu zijn alien van Belgische nationaliteit. De jaarwedde van de beheerders werd bepaald op 5000 frs. en die der commissarissen op 800 frs. ZEILWEDSTRIJD DER R. S. C. VOOR DE ZONDER KLASSE. Zaterdag hield de Antwerpsche jachtclub een zeilwedstrijd op de Schelde, van af Saeftingen, met als eindpunt den West- havendam der oude haven te Ter Neuzen. In verlband met den opstekenden storm uit het Zuid-Westen heeft slechts ongeveer de helft der deelnemende jachten de haven bereikt, en zijn de anderen onderweg een haven binnengeloopen. De ,,Flandria" van den heer E. Cornellie, scheepsexpert te Antwerpen, die met zijn zoon en, vriend aan 'board van het 2tonsjacht was, moest ter hoogte van Hoedekenskerke oversteken voor een stoomschip, bij deze manoeuvre knapte Ihet wand en ging de mast over boord; deze rukte in zijn val' een groot gat in het dek, waardoor het jacht veel water binnen kreeg, met vereende krachten ;s het de bemanning gelukt de mast en het zeil binnen te halen en kon men het water uit de boot houden. Aan den kapitein van de Provinciate stoomboot „Wester-Schelde" die de mici- dagreis van Hansweert naar Ter Neuzen maakte, werd aan het steiger te Hoedekens kerke van het gebeurde mededeeling ge daan. De kapitein trachtte daarop met zijn stoomboot het scheepje te bereiken, doch dit was, omdat het in ondiep water gedreven was, niet geinakkelijk. Door het uitwerpen van een lijn wist men met de schipbreuke- v linn;en vefbinding te krijgen en trok toen het jacht langs zij van de stoomboot, om daar- na de opvarenden aan T>o,ord te halen. Een fobm poging om het jacht op sleeptouw te nemen mislukte door het broken van de lijn en om dat de „Wester-Schelde'' wegens ondiepte het scheepje niet meer bereiken kon. Met ongeveer een half uur vertraging ar- riveerde de Wester-Schelde alhier dien middag. De hoogaars Ph. 57 was gepraaid en verzocht het jacht op te halen. Het gelukte den schipper het jacht, dat deerlijk geha- vend was, op te pikken en de haven binnen te sleepen. Terzelfder tijd, dat dit ongeluk gebeurde had het jacht „Belgica", eigenaar A. de Nobele, het ook zwaar te verantwoorden, en was besloten om gelijk nog verscheidene deelnemers terug te keeren en te Hansweert binnen te loopen; ter hoogte van Zeedorp wilde het dan ook draaien, doch dit misluk te; bij deze manoeuvre knapte ook het wand bij dit schip, men trachtte nog ten anker te komen doch dit slipte en het jacht strandde op den Scharrendam. Pogingen om het nog vlot te krijgen moest men opgeven en de be manning heeft zich op het laatste oogenblik van zwemvesten voorzien te water begeven en is behouden aan wal gekomen. Het jacht sloeg kort daarop geheel vol wateir en kon men enkel de mast nog zien; indien het des nachts door de stroom niet weggeslagen was zou men des morgens trachten het nog te bergen. Gezien er geen enkel motorvaartuig in de buurt was toen de ongelukken gebeurden, zijn deze goed afgeloopen. De wedstrijd der R. Y. C. M. B. C. F. voor de Dinghies (12 voet jollen), welke des middags op het kanaal zouden worden ge houden om de Coupe Standaert, is tenge- volge dezer ongelukken en het ruwe weer ook uitgesteld. GEREF. GEM. Beroepen te Schoondijke, J. W. van Tol, cand. te Assen. EEN R. K. HOOGERE BURGERSCHOOL IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar de Z. K. aan het slot van zijn ver- slag betreffende de inzegening van het ge- bouw der R. K. Middelbare Handelsdag- sdhool te Hulst door Mgr. Hopmans, den Bisschop van Breda, meedeelt, verkeeren de plannen voor het in het leven roepen eener stichting, welke ten doel zal hebben te komen tot de oprichting van een Roomsch- Katholieke H. B. S. in een nader aan te wij- zen gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen. reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. DE OMGAANDE RECHTER. De Res. bode schrijft: Naar wij vernemen, krijgt het stelsel van den omgaanden rechter de overhand. Zoo als men weet, was er een voorstel, om 1/3 der kantongerechten op te heffen. Onlangs hebben we een stelsel bepleit van den judex ambulans; de kantongerechten zouden dan blijven waar ze zijn, alleen zouden, voor zoover het de kleinere kantons betreft, twee of drie kantons door een rechter bediend worden. Inmiddels hebben tal van ge meenten, op„ het voorbeeld van Heusden, geadresseerd tot behoud van haar kanton- gerecht, subsidiair voor den reizenden rechter. Naar on.s nu ter oore kwam, is ook de Minister voor dit stelsel gewonnen, evenals trouwens, zooals we vroeger reeds bericht- ten, vele Kamerleden voor den omgaanden rechter veel meer voelen dan voor afschaf- fing der kantons. Dondsrdag 29 Mei 1924 (Hemelvaartsdag.) MERRIEKEURINGEN. De Provinciale regelingscommissie voor de paaxdenfokkerij in Zeeland, maakt be- kend, dat de merriekeuringen dit jaar, be- houdens nadere goedkeuring, gehouden zullen woren op de volgende data en plaat- sen: Maandag 23 Juni te Middelburg en Goes. Dinsdag 24 Juni te Kruiningen en Kort- gene. Woensdag 25 Juni te Zierikzee, St. Phi- lipsland en St. 'Maartensdijk Donderdag 26 Juni te Hulst en Ter Neuzen. Vrijdag 27 Juni te Axel. Zaterdag 28 Juni te IJzendijke en Oost- burS- De formulieren voor aangifte zijn gratis op aanvraag te verkrijgen bij den secretaris der Prov. Reg. Com. in Axel. De opgaven moeten uiterlijk v66r 11 Juni bij hem zijn ingekomen. RUPSENPLAAG. Men schrijft uit het Eiland Tholen: Dezer dagen vertoonde zich plotseling een zeer ernstige rupsenplaag in de kruis- bessen; binnen enkele dagen staan tal van struiken zonder blad. Men tracht door al lerlei middelen het kwaad te bestrijden. Zoo zagen wij een groot getal struiken met kalk bestrooid, ook met roet, terwijl anderen weer de Bordeausehe of Californische pap gebruiken om te besproeien. In elk geval als 'met A JPs FPAMB OZENSAUS oveuhle&luk iinY iwt ifittMT'tin irf ir an-ma— Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9£ u en 2 u., Ds. A. Timmerman S!uiskil9j u. en 2 u., dhr. I.. Dek. Hoek 9£ u. en 2i u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. *10 u. (Zomertijd), Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Viooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u. (Zomertijd), leeskerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2