ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7602. Maandag 5 Mei 1924 64 e Jaargau, VRIJSTELLING DIEUSTPLICHT. DE BROEDERS. iTiT hT iii liT n~d7 FIUILLETON, VAN DEN De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt het volgende ter kennis van belang- hebbenden. De Dienstplichtwet vermeld zes redenen van vrijstelling, te weten a. broederdienst b. kostwinnerschap c. persoonlijke onmisbaarheid d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt e. verdrag f. aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschillende artikelen der wet is gere- geld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmerking komt. Het voornaamste van de daaromtrent bestaande bepalingen wordt hieronder voor elke reden afzonderlijk ver meld. De vrijstelling, verleend om een der onder a, b en c genoemde redenen, geldt niet in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Hetzelfde kan ook van toepassing worden verklaaid op de vrijstelling, verleend om de onder f genoemde reden. Aanvragen van vrijstelling. Beslisslng omtrent vrijstelling. Beroep. Broederdienst. 18) (Vervolg). HOOFDSTUK XI. Edmund von Haxhausen zat aan zijn sohrijftafel, leunde het voorhoofd in de hand en keek peinzend in het park. Voor hem lagen brieven, berekeningen en rekeningen. De stilte, die vroeger in het groove slot heerschte, zoodat men het tikken van een worm in de oude eikenbetimmering kon hooren, had plaats gemaakt voor een voort- durend kloppen en been en weer loopen van menschen. Doffe hamerslagen klonken ook .niu door het slot. Edmund sloot de oogen. Ach, had hij toch ook de ooren kunnen sluiten voor al het ge- druis en rumoer, dat sedert de komst van zijn verioofde in bet oude slot intrek had genomen! Het statige slot had bij den eersten aan- bliik op miss Jefferson een overweldigenden indruk gemaakt. Haar voet had nog nooit zulke kiinkende zalen, zulke diuistere plei- nen, schemerige corridors en hoekiige trap- pen betreden welke van de eeuwenotide his toric van een voornaam geslacht vertelden, uit wiqr bestoven hoeken de sagen van oude tijden met sprookjesoogen kwamen kijken, in wier boeken en vensters als schietgaten de wind fluisterde en oude gescbiedenissen van wiide gevaren van zoete liefde en trot- sche kracht verhaalden. Haar voet was nog nooit over een oer-ouden eiken vloer ge- schreden, waarin de worm tiikte en knaagde! jlaar oogen hadden nog nooit in de diepte Kostwinners. Persoonlijke onmisbaarheid. Geestelijken enz. van overoude burchtgevangenissen. gekeken, waar nog de roestige keteneni hingen, die eens de ledematen van arme gevangenen drukten. Zij had nog nooit in zulke gewel- dige haarden gezien, in welker schoi rstee- nen de storm zoo geheimzinnig loeide. Moderne salons hadden haar omgeven, welke niets konden vertellen! Op weeke ta- pijten en spiegelgladde parketvloerer. had haar voet gewandeLd. De overweidigenide indruk, dien het slot op haar had gemaakt, was voor een van vrees geweken. Zij leek, zich een gevangene en dacht, dat de bastille zich achter haar had gesloten, toen zij over de rommelende ophaalbrug op het sombere voorplein was komen rijden. Dat verdraag ik niet! riep zij uit. In deze gevangenis verstik ik! Ik moet licht, lucht en zonneschijn om mij heen hebben! U hebt volkomen gelijk, antwoordde d»e majoor glimlachend. .Wilt u mij slechts opdracht geven, met den baron te onder- hamdelen, dan zal er spoedlig verandering hier worden gebracht. Maar dan zou u mij volmacht moeten geven, over eenige geld- middelen te kunnen beschikken, want de goede baron is wat beperkt in zijn miodelen. Beschik over mijni geld, antwoordde zij. Maar verainder deze gevangenis in een vriendelijk tehuiis. De majoor sprak met Edmund en deze zag in, dat eenige veranderingen. noodig waren, om het oude gebouw tot een modern kasteel te maken. Met den eenen vleugel van het slot, die geheel vernieuwd en voor de toekomstige barones zou worden ingericht, werd begon- nen. Een leger van handwerkslieden en ar- beiders verscheen en de majoor komman- deerde en redeneerde, alsof hij nog voor het front van zijn bataljon stond. Verdrag. Bijzondere gevallen. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrij dag. Bij den aanvang van de zitting wordt de motie Van Emden, vragende een onder- zoek naar de mogelijkheid van de weerbaar- heid van Nederland, verworpen met 19 tegen 10 stemmen. De motie Wibaut, vragende alsnog de uitkeering van de nooduitkeering over 1923 aan gemeenten die haar noodig hebben, wordt verworpen met 17 tegen 12 stemmen. Zander hoofdelijke stemming worden aangenomen de hoofdstukken I en 11 der staatsbegrooting, de wijziging van het statistiekrecht en de begrooting van het leeningfonds 1924. Bij het wetsontwerp t<;t verliooging van den accijns op bier en verhooging van het inv errecht op bier en thee verklaart de heer Wibaut (s.-d.) zich tegen de voor- stellen, omdat de regeering de noodzakelijke levensmiddelen zwaar gaat belasten, terwijl zij het kapitaal spaart. De heer Haffmans (r.-k.) betoogt, dat de kleine brouwerijen door de verzwaring van de belasting onrendabel worden. De heer Haazevoet (r.-k heeft bezwaar, omdat het groote gezin het zwaarst wordt belast. De heer Mendels (s.-d.) wijst op de ver- laging van de inkomens, die verscherpt wordt door zwaar drukkende indirect.e be- lastingen op de allereerste levensmiddelen. Minister Colijn kan geen datum stellen, waarop deze belasting vervalt, omdat bij de algemeene herziening van het belasting- stelsel de regeering vrij moet zijr. in haar keus tot verlaging. Verhooging van de indirecte belastingen is noodzakelijk, omda1^ ten aanzien van de direete belastingen het kritieke punt is bereikt, Het wetsontwerp wordt aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Bij hoofdstuk VIIB van de Staatsbe grooting (financien) zegt Minister Colijn toe, dat met de bezwaren der centrum- gemeenten tegen de wijziging van da forencenbelasting rekening zal worden ge houden. De heerlijke rust, de stille behagebjkheid, verdween uit het slot, dat vervuld werd met koortsachtige haast, stof en rumoer. Hij zuchtte zacht en verdiepte zich weer in zijn rekeningen. Waar waren de mooie stille avonden ge- bleven, toen hij rustig zijn sigaar r^okend bij het venster zat en luisterde naar het spelen en zingen van Kitty, terwijt tante Lotte in haar hoekje insluinierde? Waar de dagen van gemeenschappelijken arbeid, als hij met den inspecteur door bosch en veld reed, om zich te verlieugen in het groeien van koren en boomen om nieuwen arbeid te bespreken? Of als hij met Kitty de huis- houdboeken narekende? Hoe gelukkig zij was, zoo dikwijls zij een kleine fout ont- dekte. Hoe haar gezichtje straalde, als hij haar zijn klein,, zorgzaam huismoedertje noemde. Hoe zij bloosde, alis hij haar om haar vlijt en degelijkheid prees. En can die stille toohtjes samen met haar, met tante Lotte of den inspecteur Heel zijn bezit ken- d'e zij reeds, iederen boom, ieder huis ieder mensch. In elk gevai iedere zieke, iedere arme. Irn de huizen der armoede, aan net bed der zieken verscheen zij als helpende engel van barmhartigheid. Hier bracht z?J ver- sterkende soep, een ziek kind krachtige spijzen en speelgoed; een houtarbeider, wien een vallende boom het been had ge- broken, troostte zij en beloofde, gedurende zijn ziekte voor vrouw en. kinderen te zor- gen. Alle armen en zieken kenden haar en* richtten zich tot de goede juffrouw van het slot. Hoe dikwijls had Edmund haar op haar wegen begeleid. Vroeger was hij wel zander belangstelling, slechts met zichzelf bezfg, armoede en ellende voorbijgegaan; nu kon hij geen arme, geen bedelend kind zonder De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 2 uur. DE POSTCHEQUE- EN G1RODIENST." Naar De Nederl. verneemt, staat het nu j vrij wel vast, dat het advies van de meer- derheid den girocommissie zal strekken, den postcbeque en girodienst in het postver- band onder het departement van waterstaat te laten. Mr Van Gybland Oosterhof, gewezen directeur van de petroleummaatschappij La Corona die door den minister van water staat, den heer Van Swaay was aangezocht, op te treden als directeur van den post- cheque- en girodienst, had zich op het standpunt gesteld, dat hij deze betrekking alleen kon aanvaardeu, wanneer deze dienst onder het departement van finanien zou ressorteeren. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELN1JVERHEID. De uitsluiting opgeheven.g| De Twentsche fabrikanten in de textiel- nijverheid hebben vanmorgen besloten, het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemid- delaar den heer Van IJsselsteyn te aan- vaarden. In verband hiermee is de uitsluiting in de textielnijverheid opgeheven verklaard. De fabrieken zullen Maandagmorgen alle weer worden opengesteld. De Enschedesche ongeorganiseerden heb ben Vrijdagmiddag vergaderd ter bespreking van het bemiddelingsvoorstel van den heer Van IJsselsteyn. Nadat verschillende per sonen het woord gevoerd hadden, onder wie ook de heer Iluve, voorzitter van de Federatie van Textielarbeiders, werd op advies van de sprekers, met algemeene stemmen (bij handopsteken) besloten, ge- noemd voorstel niet te aanvaarden. Onge- veer 1000 arbeiders waren in deze verga dering aanwezig. De afdeeling Hengelo van Unitas heeft het voorstel Van IJsselsteyn met op een na algemeene stemmen aanvaard. NEDERLAND-RUSLAND. Het departement van buitenlaudsche zaken deelt mee, dat de Nederlandsche onder- handelaars uit Berlijn naar Den Haag zijn tevuggekeerd, teneinde met de regeering overleg te plegen over verschillende punten van belang, teD aanzien waarvan met de Russische onderhandelaars geen overeen- stemming kon worden bereikt. Uit Berljin wordt gemeld Van Russische zijde deelt men mij mede, dat de Nederlandsch-Russische onderhan- delingen gisteravond zijn beeindigd, zonder resultaat te hebben opgeleverd. In de laatste bijeenkomst bleek, dat de delegaties het onmogelijk eens konden worden. Neder land blijft principieele erkenning van de vooroorlogsche Russische schulden eischen en verlangt tevens, dat de clausule van de meestbegunstiging ook voor het verleden zal gelden, een standpunt, waarmee Rusland j zich niet kan vereeuigen. De Nederlandsche gedelegeerden stelden voor, de beraad- slagingen niet als geeindigd, maar als geschorst te beschouwen. Krestinski ver- klaarde echter op dergelijke basis verdere gedachtenwisseling doelloos. gift van zich laten gaan. En toen Kitty hem eens schuchter vroeg, of het hem goed was, als zij elke week eenimaal soep aan de armen uitdeelde en of zij het oude linnengoed soms aan een arme vrouw mocht geven, toen had hij gezegd: „Doet u maar, zooals u goed dunkt, juffrouw Kitty. U zal wel het rechte treffen En daarbij had hij haar vriendelijk toege- knikt en zij had van blijdschap over zijn lof gebloosd tot over haar voorhoofd. En dat .alles was plotseling voorbij, en haast en onrust, rumoer en lawaai waren gekomen daar, waar vroeger stil geluk en kalme vrede hadden gewoond. Kitty zag hij slechts zelden. Alleen. aan de maaltijden verscheen zij en. nam beschei- den beneden aan tafel tusschen de twee jonge bestuurders plaats. Zoodra dc maal- tijd geeindigd was, verdween zij weer. Des avonds na tafel, kwam zij heelemaal niet meer en niemand vroeg naar haar en be- kommerde zich om haar. Dan zat zij stil b abbe tend bij tante Lotte in het kleine ka- mertje. Of zij bleef op haar kamer erf schreef of las of zette zich voor de piano en speeide en zong: „Da wo Du micht bistda 1st das Gliick". Niemand hoorde het immers, want haar kamer lag in een afgelegen vleugel, buiten haar slechts door tante Lotte en een ouden dooven bediende bewoond, die op slot Haxthausen het genadebrood at. Edmund hoorde haar niet. Hij at in schit- teremd gezelschap in de groote zaal, die vol was van lichtglans en zoete parfums en van het lachten en babbelen van vele elegante menschen en het ruischend klavierspe! van miss Jefferson. Men had bij de naaste landeigenaars en de officieren van het naaste garnizoen be- DE BEZU1NIGING OP HET ONDERW1JS 7000 leerkrachten overtollig. Naar wij vernemen, en ons door de be- voegde autoriteit werd 1 restigd, schrijft de Tel., zal 's Ministers voornemen om het maximum-aantal leerl ngen per klas tot 48 te verhoogen, ten gevolge hebben, dat onge- veer 7000 leerkrachten overtollig worden. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen, dat thans pi. m. 33 000 ledraagt, wordt tot 26 a 27.000 teruggebracht. Bij het verleenen van ontslag zal ook voor onderwijs de volgorde worden toege- past, die de Ministerraad in 't algemeen voor de methode van afvloei'ing van amb- tenaren heeft vastgesteld, n.l.1°. de ge- huwde onderwijzeressen 2°. de leerkrachten die 30 en meer pensioenjaren kunnen doen gelden 3°. de minst geschikten en de laats- aangestelden. Een en ander met het voor- beboud, dat personeel, op welks behoud bjjzonder prijs wordt gesteld, in functie zal worden gehouden. Ook op de kosten van het schooltoezicht wordt, gelijk is aangekondigd, duchtig besnoeid Op dezen dienst, thans 8 ton per jaar kostend, zal geleidelijk 3 ton worden bezuinigd. De wachtgelden maken dit bedrag voorloopig nog perspectivisch. Niet onmogelijk wordt het echter geacht, dat door een algeheele herziening van de wachtgeldregeling de hooge bedragen die deze vordert, aanmerkelijk zullen worden verlaagd. DE GIRODIENST. Naar aanleiding van de jongste opgaaf van den minister van Financien over de vlottende schuld, merkten wij reeds op dat aan de rekeninghouders van den post- cheque- en girodienst thans nagenoeg 104 millioen gulden is terugfcetaald, zoodat eerlang het stadium zal zijn bereikt, dat de terugfoetalingen gelijk zullen zijn aan het bedrag van het tegoed, van 106 mil lioen, dat de girodienst bij 's Rijks schat- kist onderhield. Zooals het weekbfad In- en Uitvoer in Zfijn jongiste nummer schrijft, beiiep het tegoed der rekeninghouders (afgezien van de rijksinstellingen) echter aanmerkelijk meer dan dit bedrag (ca. 140 millioen gul den) en dit meerdere, i,s bele.gd in effec- ten en schuldvorderingen. Het blad schrijft dan verder: „Ten ge volge van het meer dan ergerlijke getreu- Zel, beltracht bij de bcslissingenwel(ke aan de heropening van den dienst moeteji voorafgaan, zlai men ter voldoening van verdere opvragingen hetzij het cffecten- bezit moeten realiseercn, hetzij hiertegen- over geld moeten opnemen. „Te gelde making van dit bezit zal niet dan met aanmerkelijke verliezten kunne>7 geschieden, want de oblijgaties zijn verre boven de tegenwoordige koeijseti aange- kocht. Door verkoop zou dus het in de miliioenen loopende boekverlicfe tot reeel verlies worden. Bovendien is een deel der beieggingen niet re.aliseehbaar, t^.l. is aaij verschillende gemeenten op een schulid- bikentenis geld gelerfid en besdhikt de Dienst dus niet over verhandelbaar bezit. De bezwaren verbonden aan het alter- natief, aan geldopneming tegenover het ef- fectenbezit, zijn wellicht van nog ernstiger aard. Want hiermee zou een verder uitzet- ting van de vlottende schuld van het rijk gepaard gaan. En waar de markt het uit- staande schatkistpapier reeds thans niet kan absorteeren, zou eene schuldvermeer- dering uit dezen hoofde een wijder open- zeftten van den inflatibkraan beteekenen. Immers zou een verder onderbrengen van schatkistpapier bij De Nederlandsche Bank in dit gevai onvermijdelijk zijn. zoeken afgelegd. Dezen hadden die beant- woord; uitnoodigimgen waren gevolgu en nu volgde het eene feest op net andere: diners en soupers, bals en rijtoertjes en de mooie miss Jefferson was het middelpunt, de zom, wie men alle hulde aan de voeten legde. Het hart van den geiukkigen verioofde... zooals de menschen hem noemden. dorst- te echter naar den stillen vrede van de ver- loopen weken, toen hij met Kitty alleen was geweest in de gezell.ige stilte en eenzaam- heid van het oude slot. Dikwijls was het hem, alsof al die glans, ai dit rumoer, al deze dirukte, dit komen en gaan, dansen en lachen slechts .een dolle, schitterende droom was, welke voortsproot uit zijn koortsach tige brain. En. hij gevoelde dat niet hij, ba ron Edmund von Haxthausen., heer en inees- ter op het slot was, doch majoor ViPerbeck, die trotech en zelf bewust, in het gevoel van zijn macht rondliep. Dat was Edmund dezen morgen zoo recht bewust geworden, toen er een verschil tus schen hem en den majoor was gerezen over den nieuwen aanleg van een wintentuin. Ed mund achtte dit onnoodig, maar Vilierbeck had zijn tegenspraak met het korte, hoog- moedige antwoord afgesneden: Het kost immers niet uw geld, beste baron En dus hebt u ook niets te zeggen... dat slot hield de majoor weliswaar in den mond, maar Edmund las het toch in zijn spottenden glimlach en hij zweeg en liet den majoor bouwen en hameren en timmeren zooals en wat hij wilde. (Wordt vervolgd). Wie vrijstelling wensclit aan te vragen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeente, voor welke de belanghebbende voor den dienstplicht ingeschreven is. Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van de ge meente mondeling aanvragen de r.oodigebewijsstukken op te maken of zoodanige stukken inleveren, een en ander zooals hierna nader is aangegeven. De burgemeester zorgt, dat de stukken worden gezonden aan de autoriteit, die over het verleenen van vrijstelling heeft te beslissen. Voor zooveel broederdienst en geestelijkenenz.be- treft, moet de vrijstelling worden aangevrsagd tus- schen 16 en 31 Mei van het jaar, wanrin het inscbrij- vingsregister is gesloten. Voor zooveel kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid betreft, moet de vrij stelling worden aangevraagd in October van het jaar waarin de ingeschrevene heeft geloot. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Mei of na 16 October, dan moet de aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor het opmaken van stukken betrelfende vrij stelling wegens broederdienst w >rdt ter secretarie dezer gemeente in het bijzonder zitting gehouden tusschen 9 en 12 uur voormiddags, op Dinsdag 20 Mei a. s. Bij het aanvragen van vrijstelling wegens broeder dienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegenwoordig zijn twee getuigen, die meerderjarige personen moeten zijn, van wie kan worden aange- nomen, dat zij met het gezin, waartoe deingeschre- vene behoort, voldoende bekend zijn. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond cen bewijs afgegeven aan den persoon, die de aan vraag doet. Omtrent vrijstelling wegens broederdienst wordt beslist door Gedeputeerde Staten. Omtrent vrijstelling wegens een andere reden wordt beslist door den Minister van Oorlog of, als het iemand betreft, die voor de zeemacht bestemd of bij de zeemacht inge- lijfd is, door den Minister van Marine. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak staat beroep open bij de Koningin. llieromtrent worden nadere mededeelingen gedaan bij de bekend- making van de uitspraken. Bij de Dienstplichtwet is als beginsel nangenomen, dat uit ieder gezin niet meer dan ddn zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrijstellirgen, door afkeuring enz. niet genoeg personen overblijven om tot gewoon dienst- plichtige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de voorloopig-vrijgestelden, voor zoover noodig, tot gewoon dienstpliciitige worden bestemd. Voor- loopig vrijgesteld worden in het algemeen diegenen, die behooren tot een getal broeders, waarvan de helft of, bij een oneven getal, de kleinste helft nog niet gediend heeft, noch tot gewoon dienstplichtige be stemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens broeder gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de over- zeesche weermacht. Onder broeder wordt verstaan de wettige broeder of wettige halfbroeder. Als broederdienst komt slechts in aanmerking de dienst van den broeder, die a. gedurende ten minste vijf en een halve rnaand de rnaand gerekend op 30 dagen in werkelijken dienst is geweest of, indien hij als dienstplichtige een eerste oefening van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht; 2 b. militair peneioen geniet of heeft genoten c gedurende zjun werkelijkun dienst is overleden Met den dienst, door een broeder vervuld, wordt gelijkgesteld de dienst, yervuld door een ingevolge de wet voor den broeder gestelden plaatsvervanger bij de militie. Indien twee of meer bro- ders voor eenzelfde lich- ting tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn, wordt, tenzij zij onderling anders overeenkomen, de oudste hunner en bij gelijken ouderdom hij, die het eerst in het alphabetisch register werd vermeld, beschouwd als degeen, wiens dienst zoo deze voldoet aan hetgeen in het tweede lid is hepaald recht op vrijstelling voor de anderen oplevert. Te alien overvloede wordt nog opgemerkt, dat hij, die nog geen recht op vrijstelling wegens broederdienst heeft, doordat de dienstplichtige of vrijwillig dienende breeder nog niet of nog niet lang genoeg in werke- lijken dienst is geweest, alsnog vrijstelling kan aan vragen binnen 14 dagen nadat de voor broederdienst vereischte werkelijke dienst is volbracht. Hij, voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelling ont staat, doordat een broeder militair pensioen verkrijgt of gedurende zijn werkelijken dienst komt te over- lijden, kan eveneens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat dit geval zich vooi doet (een en ander geldt alleen voor hen, die voor de lichting 1923 of voor een latere lichting zijn ingeschreven). Indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moeten worden ingelijfd, voordat de dienst van den broeder voldoende is voor vrijstelling, of voordat de vereischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den ingeschrevene, als deze het te zijner tijd vraagt, uitstel van eerste oefening worden verleend in afwachting van de aan te vragen vrij stelling. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levens- onderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder deze personen worden uitsluitend begrepen:- a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tvveeden graad d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken haar niet te verleenen. Het verdient bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, namelijk alleen in het geval, dat de behoefie daaraan eerst tijdens den duur der eerste oefening onstaat of vvanneer de belangen van den dienst in ander opzicht niet loelaten den ingelijfden kostwinner vrij te stellen N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt panvankelijk £dn of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een ge- zamenlijken duur van ten minste vierjaren verleend en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling nog niet voorgoed verleend is, kan zij worden in- getrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet meer bestaat. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid nood- zakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervoor met betrekking tot kostwinners onder de letters ae zijn vermeld. Wat hierboven onder ,,N B" staat, geldt ook voor deze reden van vrijstelling. Vrijstelling wordt verleend a. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch- Katholieken ordebroeder b. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die tot geestelijke, tot bedie naar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid en aan den proefbroeder, die tot broeder- diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanigheden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kun nen raadplegen. De vrijstelling kan ook worden i verleend, indien de ingeschrevene verkeert in een geval, dat met een dpr in de tabellen omschreven gevallen kan woiden gelijkgesteld. Tot het aanvragen van dehierbedoelde vrijstelling moet bij den burgemeester worden ingeleverd een verklaring, waaruit blijkt, ds>t de ingeschrevene ver keert in een der gevallen, in de tabellen omschreven, of-in een daarmede overeer*1'.emend geval. 4)e bierbedoelde vrijsteli)g wordt aanvankelijk 6en of meermalen voor een bepaalden duur verleend. Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van ten minste vier jareri verleend, en blijkt de grond voor de vrijstelling bij een daarna te nemen beslis sing nog aanwezig, dan wordt de vrijstelling voor goed verleend. De vrijstelling houdt op te gelden, zoodra de vrijgestelde ophoudt te verkeeren in het geval, waarop de vrijstelling gegrond was. Vrijstelling wegens verdrag wordt verleend aan hem, die blijkt ingevolge jeen verdrag met een vreemden Staat niet tot kriJtadienst verplicht tezijn Wat als een bijzonder geval wordt aangemerkt. staat ter beoordeeling van den Minister. Ter Neuzen, 5 Mei 1924. De Burgemeester, J. HUIZINGA. tag- i iwr^i '»*->-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1