ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. 5L8 Vrijdag 25 April 1924, 64e!-Jaargang-. m U Aankondiging. Uit het hooge Noorden, "binnenland. w_ fliemelteris 1^" m -M BU1TENLA8P. 'OS v 7 :E3 EOI&S'X'HI JBJLiJLJD. Onze abonne's in het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor 1 Mei a s. in te zenden. Bij niet ontvangst voor dien datum wordthet abonnement gestaakt. Voor Belgie, Frankrijk cn Duitsch- land is de abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3,35 per kwartaal, voor Amerika en Ned. Indie f 2,70. DE U1TGEEFSTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente HOEK, brengen ter kennis van belangheb- benden dat te beginnen op 12 JVlel l<»24, van wege de gemeente eene ALGEMEENE OPNEMING zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met deKUNST- WERKEN. Hoek, 22 April 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secrstaris. LXX11I. lndien ik mij niet vergis, is het bouw- en weiland in IMoordelijk Groningen wat de vruchtbaarheid betreft ongeveer van gelijke waarde als dat in het land van Axel, dat wil dus zeggen, dat wel mag worden aan- genomen, dat in vroeger eeuwen de op- brengst van Groningsche en van Zeeuw- sche perceelen wel niet zooveel uit elkaar geloopen hebben zal. Wij mo-gen dus aan- nemen, dat de huurprijzen in Groningen weinig lager dan die in Zeeland geweest zullen zijn. En nu is onlangs een archief- stuk uit 1598 te voorschijn gekomen, dat merkwaardige cijfers bevat. Voor de vele lezers, die dit blad onder landbouwers en veehoud-ers heeft, zijn die cijfers zeker in- teressant. Dat archiefstuk bevat namelijk het landbezit met de huurprijzen van drie betrekkelijk kleine kloosters: de drie kom- manderijen der Johann-iter-orde, gelegen te Wytwerd, Warfum en Oosterwierum. Van het eerste klooster is bekend, dat in 1540 er een zestigtal bewoners, met inbegrip van het personeel, waren, d. i. een betrekkelijk klein getal. In 1598 wanneer tengevolge van de verovering van Groningen in 1594 de provincie gereformeerd is, bestaat de bevol- king nog uit twintig personen. Dit zijn zes non-n-en, een priester, een administrateur, vier weeskinderen, een krankzinnige freul-e, drie arbeiders, drie dienstmaagden en een oude portier. De geldbedragen worden ge- geven in Embder guldens, de gewone reken- munt in deze provincie, die iets meer waar de had dan de gewone Carolus gulden. Wij leeren nu wat het loon van dit personeel is. Zij ontvangen kost en inwoning, de drie knechten ieder ongeveer dertig gulden per jaar, de drie dienstmaagden ieder ongeveer zeventien gulden en de oude portier ruim zes gulden. Misschien zal men op het eerste lezen- denken, dat dit zeer weinig is. Maar als men, weet, dat in dien tijd er heel wat bekwame vakarbeiders zijn, die met vrouw en kinderen in een gehuurd huisje moeten leven van een inkomen van minder dan hon- derd gulden per jaar, dan is voor een on- gehuwd arbeider dertig gulden met kost en inwoning een zeer hoog loon. In vergelij- king met wat men vroeger en thans koopen kan voor een gulden, mag gerust worden aangenomen, dat het geld toentertijd min- stens tien maal meer waarde had dan thans. 0-ok was de g-eleverde kost ongetwijfeld zeer goed. Er werd vroeger veel en veel meer vleesch dan tegenwoordig gegeten. Het vleesch was, omdat er weinig uitvoer van vee en zuivelprodiucten was, betrekke lijk goedkoop. Voor een bevolking van 16 volwassenen en 4 kinderen w-ordt jaarlijks in den herfst een voorraad pekelvleesch op geslagen geleverd door twaalf koeien of ossen1, gekocht voor 24 a 26 gulden per beest. In het klooster Warfum schijnt men een voorkeur te hebben gehad voar varkens- vleesch, want bij een groot aanta! posfen van landverhuring staat: ..geeft Embder gl. met een vet swijn te hui.r". Jammer wordt de prijs van het varken niet genoemd. De grootte van het land wordt geregeld vermeld in „ju-k" (veelal: bouwland' of in ,,gras' Beide maten -komen ongeveer over- een met een halve Hektare. Het schijnt, dat een dergelijke maat weiland werd gerekend voldo-ende te zijn voor het voedsel van e£n k°e, omdat de prijs van bijv. 5 grazen de- zelfde is als die van 5 „koegangen". Ook dit moet niet verwonderen. Voor onzen tijd is een verhouding van 2 koeien per Hektare zeer slecht, maar wii, moeten niet vergeten, dat in dien -ouden tijd de waterafvoer veei minder goed geregeld was en de bodem nog lang niet in zulk een goeden cultuurtoestand verkeerde als thans het geval ia. Van drai nage was nog geen sprake, en de kunst van bemestin-g was nog vrij gebrekkig bekend. Want eerst ongeveer het jaar 1500 is in ons 'and ontdekt. dat stalmest de vruchtbaar heid verhoogde. en andere meststoffer. ken- de men niet. Daarbij was het vee vrijwel uitsluitend aangewezen op gras, hooi en groenvoer. Onekoeken en aergeiij-K kracm- voeder was totaai oribekend. Men vergete ook niet, hoe betrekkeiijk ar- moedig de meest^ aoerderijen waren inge- richt, hoe alle landbo-uwgareedschap nog zeer primitief was. Het meerendeel der ge- bouwen was nog van hout. Qro-ote schuren ontbraken in den regei. De meeste grcote landeigenaars hadden wel groote complexen land, maar hadden geen geld om de nfzon- derlijke landerijen te voorzien van flinke boerdeirijen. Vandaar dat toentertijd het stelsel in Groningen algemeen gebruikt werd, dat de huurder voor ni betrekkelijk lagen nuurprij* het land huurde voor een tijdperk van zes jaren, terwijl hij zelf het huis met scliuur of hooibergen bouwde, terwijl in de aktc werd opgenomen, dat als de huur na zes jaar werd verbroken, de landeigenaar het huis enz. tegen een bepaalden prijs moest afkoo pen. Dit stelsel veroorzaakte, omdat de eigenaar gewoonlijk niet in staat was deze aikoopsom te betalen, dat de huurder levenslang op de plaats bleef en na zijn dood de huur op een van zijn kinderen over- ging. Uit dit stelsel heeft zich in de pro vincie Groningen het thans bestaande „be- klem recht" ontwikkeld. De vroegere huur der („beklemde meier") heeft van de ge- weldige stijging van de productiewaarde van den bodem veel meer geprofiteerd dan de eigenaar van't land. Wij zien ook van hoe grooten invloed dij-kdoorbraak in den ouden tijd was op de productiviteit. Kort voordat deze klcoster- inventarissen gemaakt werden, heeft n.l. een overstrooming piaats gehad, waardoor >ook een aantal perceelen dezer kloosters wer den getroffem. Welnu, bij al deze perceelen staat: „overmits de landen lange onder waeter hebben gelegen ende ontfangen wij ook geen huir ergo nihil". De drie knechten, die het klooster Wyt werd heeft, moeten natuurlijk dat gedeelte der kloosterlanderijen bewerken, die in eigen gebruik zijn gehouden, voornamelijk voor veeteelt, n.l. 55 gras, d. i. 27'/^ H. A. Verder wordt in deze huishouding gedaan aan zuivelbereiding en spinnen van wol. De koeien, die 't klooster zelf heeft, leveren niet genoeg op om aan de 20 bewoners vol doende boter te verschaffen, want op de rekening staat een post yoor aangekochte roode boter (mei-boter), „omdat wij met onse hotter, die wij in't convent karnen, niet kunnen toekomen". Aangekocht wordt voor bijna 25. In dien ouden tijd was het water gewoon lijk te slecht om het te drinken. Vandaar, dat het algemeen gebruik is om van gerst een zeer lichte biersoort te brouwen. Wie daartoe in de gelegenheid was, deed dat in eigen beheer, maar ook waren er vele tien- ta/ien brouwerijen, die aan boeren en bur gers bier leverden. Het klooster liet dat bier in eigen huis brouwen en huurde daarvoor een ketel a 12 per jaar. Johan Backer, die het bier brouwde, maar ook slootgraver was, verdiende in een jaar voor het graven van honderd roeden zwetsloot en het brou wen samen ruim dertien gulden. Aangeno men, dat het geld tienmaal meer waard was, zou een slootgraver in onzen tijd voor hon derd dertig gulden honderd roeden sloot willen graven? Ook woont bij de gracht van het convent schipper Cornelis, die herhaal- delijk voor 't klooster met h^t schip naar Groningen is gevaren, voorts heeft hij twee weken geholpen om mest over' 't land te brengen en negen dagen om sloot te graven. Deze verdiende ruim zeventien gulcea De molenaar heeft gedurende veertien maanden voor de twintig bewoners rogge en gerst gemalen men bakte zijn eigen roggebrood. Hij kreeg voor dezen arbeid ruim zes en dertig gulden. Glazen of ruiten zijn kostbaar, want een glazenmaker, die daarvoor uit de stad moet komen, krijgt voor twee groote glazen in de zaal, vier kleine glazen en reparatie aan andere ramen een som van ruim dertig gulden. De wa- genmaker ontvangt voor het leveren van een nieuw rad aan den wagen: een daalder. Het convent heeft jaarlijks aan de balie van Utrecht, waaronder het ressorteert, een contributie van ruim /52 te betalen. Be- halve de opbrengst van het land in eigen gebruik, ontvangt het uit een eigen veen te Wolfsbergen, (Drente) anderhalve schuit turf. Tellen wij nu alle uitgaven, voor zoo- verre zij vermeld zijn op, dan blijkt, dat deze huishouding voor twintig personen jaar lijks ongeveer 770 heeft gekost. Onder de verhuurde landerijen treffen wij een aantal ,,heerden" aan. Er zijn daarbij die slechts 17)4 H. A. groot zijn, maar ook plaatsen van 74,56 en 50 H. A., zoodat reeds toentertijd groote boerderijen in ge bruik waren. De prijs van het „goed" land is bijv. voor 30 H. A. honderd gulden, voor 56 H. A. honderd en vijftig gulden. Landen buitensdijks gelegen, worden verhuurd voor ongeveer drie a vier gulden de H. A., bin- nensdijks gewoonlijk tegen lager prijis. 21 H. A. „slim" (slecht) land brengt 54 op. Hoe belangrijk echter soms de aanslibbing zijn kan, blijkt uit een post van 6 H. A., waarvan \/2 buitensdijks „met sijn aen- was". Hiervoor wordt niet minder dan honderd twintig gulden betaald. Maar het land is nog volstrekt niet altijd in exploita- tie. Ergens komt deze post voor: ,,Dese heert landts is grodt 200 grasen (100 H. A.) ende lecht alsnoch onvruchtbaer ergo nihil". Voor een andere piaats 30 H. A., die zeer bezwaard is met dijkonderhoud wordt slechts 16 huur ontvangen. Maar ook houdt het klooster rekening met de uitkomst van het bedrijf, want bij een post tref ik aan, dat de huur op een betrekkel'jk lage som is gehouden, omdat de pachter het on- geluk had gehad het grootste deel van zijn veestapel door den dood te verliezen. Bij globale optelling voor de drie kloosters kriigen wij als opbrengst voor 550 H. A. bijna f 1500, voor 900 H. A., waarvan ech ter door overstrooming bijna 400 niets op- leverde, dus voor ruim 500 H. A. bijna y00, voor ongeveer 1360 H. A. circa f 3100. Wij zien dus voor klei-landen een gemid- delde huuropbrengst, die per H. A. nog geen drie gulden is. En wanneer wij nu wet en, dat enkele plaatsen in deze inven- taris zoo met naam worden aangeduid, dat wij met zekerheid kunnen aanwijzen, welke bnerderij oudtijds kloosterland geweest is, dan kunnen wij dour te vragen naar de tegenwoordige huurpnizen komen tot ver- gelijking. Welnu er -:;n perceelen, die circa 1920 zijn verhuurd voor f 250 per H. A., dus waarvan de huurprijs bijna honderd maal grooter is. Dat beteekent, dat tengevolge van verbeterde cultuur en van gewijzigde prijzen voor de productem het land in den loop van ruim drie eeuwen een waarde verkregen heeft, die tienmalen grooter is (omdat het geld tienmaal minder waarde heeft). T. g. T. EERSTE KAMER. Vengadering van Donderdag. De heer Rink (v.-b.) had een nationaal kabinet wenschelijker geacht dan deze re- geering, steunende op de coalitie. Hij vraagt meer openhartigheid betreffcnde de oplossing van de crisis en de onmogelijk- heid tot vorming van een nationaal kabinet. Hij zegt zooveel mogelijk steun toe, wan neer het kabinet langs, nationale lijnen re- geert en afziet van specifrek rechtsche maatregelen. Het Kamervotum van 26 Oc tober beteeken zijns inziens, dat de uitvoe- ring van de Vlootwet moet wachten, tot een sluitend budget is verkregen. Hij kan zich niet vereeniigen met de ontslagverleening aan huwende ambtenaressen. De heer Rink gaat accoord met de in- trekking van artikel 40, maar is tegen een wettelijke regeling om de rechten, van arti kel 40 te ontleenen, ongeldig te verklaren. De heer Van Lanschot (r.-k.) bespreekt de vertrouwelijke samenwerking tusschen de rechtsche partijen, waarop het kabinet steunt. Hij vraagt n Vere inlichtingen be- treffende de bezuinigingsplannen van den heer Wibaut. HET PLAKKEN VAN RENTEZEGELS. Door de vereemiging „Handelsbelangen" te Scheveningen, is een request aan den Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel vejzonden met het verzoek het plakken van rentezegels op te heffen en daarvoor in de piaats te stellen een belastingwet in den geest van de verdedigingsbelasting. Adres- sante wijst erop, dat daardoor veel kosten zouden worden bepaard, terwijl tevens aan de bedrijven wordt tegemoet gekomen, zoo- als het landbouw- en reedersbedrijf, welks producten marktwaren zijn, zoodat de op brengst afhankelijk is van wat de koop- lieden willen betalen. DE WESTER-SCHELDE. Men meldt uit Brussel: De Minister van Openbare Werken zal Maandag in den ministerraad de maatrege len meedeelen, welke genomen zijn om den toestand op de Schelde te verbeteren. Deze maatregelen zijn reeds aan de Koning mee- gedeeld, die ze heeft goedge'keurd. Zij strekken tot het instellen van een commis- sie onder voorzitterschap van Boliengier, hoofd-ingenieur van de Antwerpsche ha ven, waarvan verder deel zullen uitmaken De Gevaert, hoofd-ingenifur van bruggen en wegen (waterstaat), Bouckaert en Me- lotte voor openbare werken en Pierrard, Bultinck en Mouru voor het zeewezen, wel ke commissi'e.belast zal zijn met het op- sporen van de oorzaken van de jongste ver- zandingen, het nagaan van de verantwoor- delijkheid ten deze en het ontwerpen om dergelijke verzandingen voortaan te voor- komen. DE NIEUWE BEZUINIGINGEN OP HET ONDERW1JS. De Tijd schrijft: Er is op gewezen, dat in de Memorie van Antwoord imzake de onderwijsplannen geen berekening van de te verwachten besparin- gen is medegedeeld. Naar wij vernemen, zullen de verminde- ringen van het totaai bedrag der salarissen met 16J4 pCt. en de wijziging van art. 28 (beperking van het aantal door het rijk te vergoeden leerkrachten tot een onderwijzer per 48 leerlingen) een besparing van 34 millioen opleveren. Daar echter de afvloeii'ng der leerkrachten een vijftal jaren zal duren, heeft men de totale bezuiniging, die het 48-plan brengt, behalve dus het be drag, dat aanstonds vifordt gevonden door verlaging der salarissen, over vijf jaar ver- deeld te denken. DIRECTEUR-GENERAAL DER POSTER1JEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besluiit is aan den hoofdinspec- teur der posterijen en telegrafie W. D. Nol- ting op zijn verzoek eervol ontslag verleend voor de langdurige en belangiijke diensten door hem in zijn betrekking aan den, lande bewezen, en is in afwachting van een be- slissing omtrent de reorganisatie van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de telefonie tijdelijk benoemd tot direc- teur-igeneraail der posterijen en telegrafie W. D. Nolting, een en ander met ingang van 22 dezer. DE TOESTAND. President Coolidge heeft aan de versla- gen der deskundigen een sterken rugge- steun gegeven door zijn verklaring in een openbare rede dat indien een definitieve regeling van het1 Duitsche schadevergoe- dingsvraagstuk afdoende verzekerd werd, hij de bijeenroeping van een internationale oonferentie zou bevorderen, overeenkom- stig die van Washington, teneinde de wa- peningen (te land en in de lucfnt) te be- perken en plannen (er hand te neme'n voor de codificatie van het internationale rechtT Als verklaring van een man die zoo go«d als zeker candidaat gosteld zal worden voor het presidentsdhap der Vereenigde Stajten, heeft dez|e uitljabng, scjhrijft rde- N. R. Crt., de beteek«nis van een program, dat veelbeljovende vooruitzidhten opent voor de medewerking van de Vereenigde Staten aan den vrede der wercld. De oon ferentie van Washington heeft zeer reeele uitkomsten gehad, die de wereld gord dui- delijk zijn geworden door het sloopen of tot' zinken brengen van kapital'e oorfogs- schepen. Het stukslaan van land- ep lucht- wapens zou de wereld, hoe dan ook, meer in de richting van den vrede voeren dan het aanmaken van nieuwe wielke on- dernomen heet te worden tot verzekering van den vrede of het sluiten van steeds nieuwe defensieve bondgenootschappen, die kansen openen voor uitbreiding van eenmaal ontstane oonflicten. De conferentie zelf is intusschen van later zorg. Voor het oogenblik is echter van overwegend be- lang dat president Coolidge de mogelijk* heid van haar bijeenroeping afhankelijk maakt van de definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk. Dit is als een nieuwe en zeer te pas komende wenk van Amerika aan Europa om het verdienstelijke en hoopgevende werk, dat de deskurdigen voltooid hebben, achteraf niet te gaan ver- broddelen. Ramsay MacDonald heeft in een Paasch- rede gezegd dat het land de eerste twee jaar een al'gemeene verkiezing bespaard diende te worden. M«n kan daarin een aanwijzing zien, dat hij op grand van de onrust die in de liberale gelederen heerfecht thans bereid is tot een schappelijker tak- tiek. Want werd zijn regeering voortstu- rende in den totdusver gevolgden koers, uit den zadel gelicht door een motie van wantrouwen, aangenomen met de vereenig de stemmen van oonservatieven en libe- ralen, dan ware moeilijk te zien hoe zulk een algemcene verkiezing te vermijden zou zijn. Er zullen ook na liet sluiten van e«n bestand met de liberal®n, nog genoeg moeilijkheden voor de arbeidersregeeving overblijven, als daar zijn het vergoedings- vraagstuk en de regeling van de verhou ding tot Frankrijk, het kalmceren van hare eigen volgelingen aan den extremistischen vleugel enz. Een nieuwe moeilijkheid duikt thans op in verband met de kwade noten die gekraakt worden over de te Londen begonnen oonferentie tusschen vertegen- woordigers. van Ulster en den Vrijstaat over de regeling van de Iersche grens. Sir James Craig zou, naar verluidt, niet tot een tegemoetkoming bereid zijn die op afstand van thans tot Noord-lerl,and behoorend gebied zou neerkomen en de Vrijstaters moeten evenzeer besloten zijn, te staan op wat zij als rechtmatige aan- spraken beschouwen. lndien de bijeenkomst niet tot bevredi- gende resultaten leidt, acht men het waar- sohijnlijk dat de Vrij^taatsche regeering de Britsche zal verzoeken art. 12 van het Iersche tractaat ten uitvoer t® leggen en den voorzitter te benoemen van ae oom- missie voor de grensafbakening, waarin de Vrijstaat reeds zijn vertegenwoordiger heeft benoemd. Weigert d* Noordelijke regee ring haar eigen vertegenwoordiger in die oommissie aan te wijzen, dan zouden de Vrijstaters zich op het standpunt plaatsen dat de oommissie van tweeen ..jiminers den voorzitter en het Vrijstaatsche lid) het rccht heeft, de grens te regelen. Bij be- twisting van de wettigheid van zulk een procedure, door Noord-Icrland, moet de Britsche regeering het advies inwinnen van de raadslieden der Kroon en valt dat ad vies tegen Ulster uit, dan zal dit de be- slissingen der commissie niet erkennen e.'i zich waarschijnlijk met de wapens tegen elke afscheuring van gebied verzehten. In het andere geval is het mogelijk dat de Vrijstaatsche regeering, die toch al niet eitru meer staat, aftrccar en zou de loop der gebcurtenissen koren brengen op den molen van de anti-Engelsch gebleven repu- blikeinsche, partij in den Vrifstaat. Het tractaat van Londen, dat door Lloyd Geor ge's staatsmanskunst tot stand is gebracht, is indertijd beschouwd als een Engelsch- Iersch vredestractaat. Maar gelijk schier (4k vredestractaat moet de uitvoering ervan pas aantoonen, of het werkelijk vrede brengt. Nu de bepaling over de grensre- geling effi ct moet krijgen, is men tot het neteligste punt voor zijn uitvoering gena- derd. En andermaaf kan de •verhouding van Engeland tegenover Ierliand daarbij in gevaar komen. HET DUITSCHE GRONDBF.ZIT IN LETLAND. Naar de „Koln Ztg.'' uit Riga bericht is dezer dagen door den Landdag van Let- land besloten, het Duitsche grondbezit zon- der eenige schadevergoeding te onteige- nen. Door dit besluit zijn eigendomsrechten die 70 jaren lang bestonden, afgeschaft. Het blad schrijft, dat dit besluit herinnert INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, p een mmii aan den ergsten tijd van den bolkjewisti- schen terreur in Rusland, terwijl zulk een besluit in het huidige Rusland (ten opzichte van Duitsch eigendom) niet mt®r zou voor- komen. Het blad meent voorts, dat de Lettische staat door deze chauvinistische wraakne- rning op de Duitschers nog minder dan sovjet-Rusland er aanspraak od kan maken een rcchtsstaat te Zijn. In Polen is het besluit van den Lettischen Landdag met voldoening ontvangen, waar- uit blijkt, dat men daar dezelfde plannen heeft, n.l. vernietiging van den eeuwen- ouden kolonisatie-arbeid der Duitschers in het Oosten. TER NEUZEN, 25 APRIL 1924. EEN HERINNER1NG AAN HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. De commissie, die alhier het vorig jaar leiding gaf aan de feestelijkheden ter vie- ring van; het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin Wilhelmina had een ervaring, die zeldzaam aan dergelijke com- missies ten deel valt. Toen men voor de feestviering stond, besChikte men slechts over een bescheiden bedrag, doch kon voor d'e verschillende sub-commissies een zooda- nig bedrag beschikbaar stellen, dat het voorgenomen programma kon worden uit- gevoerd. Bij de afrekening na het feest bleek even- wel, tot verrassing der leden, dat de pen- ningmeester een niet onbeduidend bedrag als voordeelig saido had kunnen boeken. Enkele sub-commissies hadden n.l. niet al- leen niet beschikt over de hun toegedachte subsidie, doch zelfs een saldo als opbrengst harer verrichtingen den penningmeester ter hand gesteld. Voornamelijk als maatregel van ordt waren enkele feestelijkheden tegen lage entree toegankelijk gesteld en vooral het sportfeest op het sportterrein had een niet Qnaanzienlijke bate geleverd. Bij de besprekingen omtrent de wijze waarop aan het saldo der commissie een bestemming zou worden gegeven, rees het denkbeeld, voor een deel daarvan iets aan te koopen en der gemeente aan te bieden, dat als blijvende heninnering zou kunnen dienen aan het jubileum. De keuze viel daarvoor op een portret van H. M. de Koningin, en aapi de heeren Van Hasselt, Nolson, en De Windt van Mer- kesteijn, leden d'er commissie, werd ver zocht de uitvoering van dit besluit voor te berenden. Woensdag j.l. waren door de commissie die leden der commissie met hunne dames ten stadhuize in de raadzaal genoodigd, v/aar ook tegenwoordig was het college van Burgemeester en Wethouders, voor de aan- bieding van het geschemk aan de gemeente. De voorzitter der commissie, db heer L. J. Geel'hoedt, memoreerde, naar aanieiding van daaromtrent in het publiek vernomen vragen, de aanieiding tot de aanbieding van dit geschemk, zooals wij die hierboven heb ben geschetst en onthulde daarop het por tret, een levensgroote uitbeelding van H. M. de Koningin gezeten op den troon. Het goedgelijkend portret is geschilderd door den Haagschen schilder F. de Bruin, en ge- vat in een fraaie, passende vergulde lijst, en mag incferdaad een sieraad worden ge noemd. De heer Geelhoedt sprak de hoop uit, dat het gemeentebesuur dit geschenk der com missie zal willen aanvaarden, en een eere- plaats geven in de raadszaal waar het naar hij hoopt tot in lengte van dagen zal mogen prijken. De burgemeester, de heer Huizinga, gaf namens burgemeester en wethouders te kennen, door den gemeenteraad gemr.chtigd te zijn dit geschenk der commissie. dat hij beschouwt als een geschenk der burgerij, omdat de commissie deze vertegenwoordig- de, te aanvaarden. Hij aanvaardt met groot genoegen dit portret van H. M. als een sym- bool van de liefde en hoogachfing die de bevolking dezer gemeente onze f.ands- vrouwe toedraagt. Hij sloot zich aan bij den wensch van den heer Geelhoedt. dat het portret nog vele jaren- de raadszaal zal mo gen versieren, al knoo-pt hii daaraan den wensch vast, dat dit in d-e to-ekomst zal kun nen worden een ruimere, meer passende omgeving. De plechtigheid' was hiermede beeindigd. Van w-ege het gemeentebestuur werd toe- gezegd. dat het voornemen is te bevorderen, dat het geschenk op nad'er te bepalen dag voor de imrezetenen ter bezichtiging zal worden gesteld. UITSLAG AANBESTF.DING. Woensdag werd alhier door den archi tect L. de Bruijne in het Hotel de Com merce, ten verzoeke van den heer J. 1 Ver- linde, aanbesteed: h-et verbouw-en van een v'i a Fl'iif'fi !e

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1