Plaizenavla Hcnig's Maizena lMftTDTSBW¥f¥M7" N,ww' A.J.P.'s INGEZONDEN MEDEDEEUNGfcN Mlijnh grdt's LaxeerUiiieiiteR BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 April in de provineie Zeeiand bedrotg: Febris typhoi'dea (buiktyphus)Sint Maartensdijk 1. Roodvon-k: Middelburg 2, VMssIngeni 1. DiphtheritisBrouwershaven I, St. Kruis 1. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heel t goedgcvon- den, dat eera vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw zal worden uitgekeerd aan de gemeente Axel, ten behoexte van A. van 't Hoff, i200. DRANKBESTR1JDING. Naar de „Nederl." meldt is in Zetland de 6e provinoiale bond van de Ger. Ver. v. Drankbestrijding opgericht. ALs 1'id traden toe Goes, Krabbendijke, Middelburg, Oost- burg, Schoondijke, Vlissingen en lerseke. STOPPELDljK. De bier- en likeurhandelaar P. D. van Zaamslag geraakte Dinsdagnamiddag op den weg van Hengstdijk naar Stoppeldijk tweemaal kort na elkaar met zijn volgela- den auto beneden den dijik. Den ecrsten keer liep het geval zoo ernstig niet af, of- schoon men slechts met veel moeite het voertuig weer vlot kon krijgen. Daarna ging het al hoirtend en stootend, zwaaiend en zwierend een paar Tionderd meter verder, terwijl de toeschouwers met angstige biikken de slingerende bewegin- gen volgden; en ja, daar eensklaps kantelt de wagen van den steilen, hoogen dijk naar beneden. Hei knechtje naast den bestuur- der, voor't aankomend gevaar beducht, was intijds uitgesprongen, maar de chauffeur ging mee de diepte in en kwam in een chaos van gebroken flesschen, kruiken en bakken terecht. Gelukkig beliep hij geen andere verwondingen dan een gebroken vinger en eenige schrammen. Met vereende krachten der toegesnelde omwonenden en een twee- tal paarden werd de auto omhoog gebracht. Deze was totaal ontredderd. Het ijzerwerk werd verbogen en gebroken, het hout ver- splinterd. Deze catastrophe is voor den be- trokken persoon een belangri'ke schadepost, daar niet alleen de auto is vamield, maar ook voor een belangrijk bedrag aan ver- schillende dranken verloren ging. BOSCHKAPELLE. Op de hofstede van den landbouwer J. S. is onder het vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Voorzorgsmaatregelen tegen uitbreiding zijn genomen. Verleden Zondag hield de duiven- societeit een wedvlucht uit Doornik met 55 duiiven. Aan geldprijzen was beschikbaar een bedrag van f 48,50, benevens een regu- lateur en een schouwgarnituur. De eerste duif was biranen om 12.11.57 de iaatste om 12.12.27. De snelheid dezer bedroeg 1243.8 en 1144.2. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1 en 16 El. Schillemans, Pauluspolder, 2 en 4 Jul. Kindt, Ossenisse, 3 Hyp. van Leuven, Stoppeldijk, 5, 12 en 14 Jac. Hermans 6 Fr. van Hijfte, Hengstdijk, 7 Mart. Ottjes, 8 Em. Mattens, 9 A. de Bakker, 10 P. Destom- bes, 11 J. de Rijk, 13 Fr. v. d. Veen, 15 Th. de Nijs, 17 Z. Ottjes, 18 P. Dhaene en 19 Overduif van Hyp. v. Leuven. ZUIDDORPE. De duivenmaatschappij „Met moe.l voor- uit", gaf Zondag een prijsvlucht uit Mous- cron, waaraan 72 duiven deelnamen. De duiven werden losgelaten om 12.01 uur, aankomst eerste duif 12.47.35 met een snelheid van 1602.3, aankomst Iaatste duif 12.50.55, met een snelheid van 1443,2. Prijswinnaars waren resp.: 1 en 33 Ch. Scholder, Koewacht, 2 P. Belaert, Zuid dorpe, 3 en 25 A. Goossens, Koewacht, 4, II, 13 en 28 F. de Block, Zuiddorpe. 5 en 31 A. Thiron, Zuiddorpe, 6, 16 en 32 B. Poecke, Koewacht, 7, 9 en 24 E. Velleman, Zuiddorpe, 8 en 14 A. Hommel, Zuiddorpe, 10 en 26 Ph. Verschelden, Zuiddorpe, 12 en 18 B. Baert, Koewacht, 15 F. Hamerlinck, Koewacht, 17 Ph. Wiillems, Zuiddorpe, 19 en 36 Ph. Wijngaerd, Zuiiddorpe, 20 en 27 A. de Moor, Zuiddorpe, 21 en 23 Gebr. Baert, Koewacht, 22 Ph. Michiels, Zuiddor pe, 29 R. Dankaert, Zuiddorpe, 30 C. Stroo- vindirs, Zuiddorpe, 34 F. Claeys, Zuiddorpe, 35 A. Fermont, Zuiddorpe, Overduif E. van Ertveldt, Zuiddorpe. SPORT. VOETBAL. HOLLAND—BELGIE WEDSTRIjD. De redacteur der Maasb. te Brussel meldt De NederlandBelgie voetbalwedstrijd, die op het Beerschotterrein te Antwerpen zou moeten plaats hebben, is uitgesteld, vermoedelijk tot Augustus, op verzoek van de N. V. B., die den wensch had uitgespro7 ken haar spelers niet meer voor de Olym- pische spelen van Parijs in officieele wed- strijden te laten optreden. Zondag 20 April 1924 (1e Paaschdag.) Maandag 21 April 1924 (2e Paaschdag.) GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. koud gegeten, met ge- kookte versche of ge~ droogde vruchten, zooals appelen, pruimen, peren, abrikozen, is een heerlijk gerecht. De beceiding is eenvoudig en niet duur. Let er echter op, dat U hiervoor steeds gebruikt de echte INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, MET GECONF'JTE VPUCHTEN regelen zojider kramp of pijn Uw stoelgang. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). Per Neuzen 10 u., 3 u. en 6j u., (Zomertyd), Ds. B. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6t u., (Zomertijd,') leeskerk. Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen. 9J u., Ds A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. 94 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 91 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 21 u., Ds. E. Raams, Dankzegging H. Avondmaal Doop. 91 u., Ds. G. van Dis, H Avondmaal en 21 uDs. G. van Dis. 91 u., leeskerk en 2 u., Ds. Maas. 91 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Sasvan Gent Philippine. Axel. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 9} u., 21 u., en 6 u. (Zomertijd), leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. u (Zomertijd) Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. II. Diensten om 7, 81 en 10 uur Namiddags om half drie Lof. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 91 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 91 u., dhr. L. Dek. Zaamslag. 91 u., Ds. G van Dis. Hoek. Gereformeerde Kerk. 91 u., leesdienst. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). TerNiUM. 11 i(Z omertijd), Ds. Neerbosch. Gereformeerde Kerk. Hoek. 91 u., en 21 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 91 u. en 21 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 10 u. (Zomertijd), leeskerk, Vergadering van Dinsdag 15 April 1924, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter, de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren A. de Feijter, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, M. Kaij- ser, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak, benevens de Secretaris, J. StoLk. Afwezig de heer S. van Hoeve. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat een telegram is ontvan- gen van den heer S. van Hoeve, dat deze we- gens ongesteldheid van een familielid met ter vergadering kan tegenwoordig zijn. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 19 Februari 1.1. worden met algemeene stemmen onveran- derd vastgesteld. 3. Mededeelingen. De VOORZITTER wenscht, alvorens met de behandeling der zaken aan te vangen nog iets te bespreken, dat in de vorige vergadering ver- zuimd is. Burgemeester en Wethouders hebben het namelijk goed geacht, den heer Lawema, bij zijn vertrek als ihoofd der openbare school te Othene, als bewijs van erkentelijkheid voor de door hem in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten een souvenir aan te bieden, bestaande in een wandelstok. In de vorige ver gadering is verzuimd, hieromtrent een voorstel te doen. Hij vraagt, of de raad er zijn goed- keuring aan kan hechten, dat dit namens den raad is geschied. Het cadeaiu bestaat uit een wandelstok met zilveren knop en inscriptie. De kosten hebben bedragen f 17,50. De heer KOOPMAN noemt het sop de kool niet waard, maar moet verklaren, dat iiij voor zulke dingen niet erg is te vinden. Hij heeft niets tegen den heer Luwema en waardeert hetgeen deze te Othene als hoofd der school heeft verricht, maar is tegen het uitreiken van die huldeblijken van wege de gemeente. Het is nu de tweede maal dat zich zooiets voordoet, toen met het zilveren jubile van den heer De Moor als hoofd der school op het dorp, en hij wil maar te kennen geven, daar in het alge- meen niet voor te zijn, De VOORZITTER geeft te kennen eat, in- dien de raad tegen deze handeling van Burge meester en Wethouders bezwaar hebben, deze bereid zijn zelf de kosten te dragen. Het uitreiken van een huldeblijk aan den heer Luwema namens den gemeenteraad wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Alsnu komt aan de orde: a. Proces-verbaal van de op 24 Maart 1.1. ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden opneming van boeken en kas, waarbij is gebleken, dat de _ontvangsten hebben be dragen: 125.090,69% en de uitgaven JL 120.441,31, zoodat in kas moest zijn: f 4649,38%, welk bedrag aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. b. Proces-verbaal van de op 24 Maart 1.1. gehouden opneming van boeken en kas van den administrateur van het gemeentelijk elec- trisch bedrijf, waarbij is gebleken, dat de ont- vangsten hebben bedragen 2668,70 en de uit gaven f 2171,79, zoodat in kas moest zijn 496,91, welk bedrag aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. c. Dat de uitbreiding electriciteitswerken „Veer en Reuzenhoek'' zijn besteed voor 15.525, aan Alberts en Kluft. De heer KOOPMAN hoopt, dat nu meer dan bij het werk in de kom, rekening zal worden gehouden met den opleveringstermijn, want dat heeft veel te wenschen overgelaten en werd voor de gemeente groot nadeel. Er werd wel gezegd, dat het weer de werken zoo tegenhield, en hij zal niet ontkennen, dat dif niet zoo was, maar het komt hem toch voor, dat het dage- lijksch bestuur of wie er verder toezicht op moeten houden, wat meer aan den opleverings termijn moeten vasthouden, want ander wordt die te late oplevering usance. De VOORZITTER geeft te kennen, dat b het vorige werk, de algemeene indruk was, dat de aannemers het werk te duur hadden aange nomen, maar al spoedig bleek, dat ze er een strop aan hadden. Het wa«ren bovendieu inwo- ners der gemeente en Hough was nog niet al te goed geroutineerd. Het was hun schuld, dat ze waren afgeweken van de wenken van de heer Van der Hegge Zijnen, en daardoor is ook vertraging ontstaan. Bovenal echter door advies van den heer Van der Hegge Zijnen, de ze er toch al een strop aan hadden, hebben Burgemeester en Wethouders er niet te veel de klem op gezet, maar nu zal er meer de aan- dacht op gevestigd zijn, dat het werk op tijd klaar komt. Op een vraag van den heer Wisse naar B verschil met de andere inschrijvers, deelt hij mede, dat er een inschrijving was van f 20.945, een van f 17.266, een van f 16.573 en een v.- 16.352; de Iaatste was van Hough alhier, die dus opvolger was van de laagste inschrijvers. De raming bedroeg f 17.225. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende bericht van verzetting der kermis te Middelburg. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van alsvoren, houdende toezending voorzien van bewijs van goedkeu- ring der rekening dienst 1922. Aangenomen voor kennisgeving. De sluitzegels op de pakjes gacandeeren de echtheid. c. Een schrijven van de heeren P. C. de Moor en C. Missu, houdende mededeeling, dat zij hunne benoeming als lid der plaatselijke schoolcommissie aanmemen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een besluit van Gedeputeerde Staten luidende als volgt: Gedeputeerde Staten van Zeeiand: gezien een adres van K. de Koeijer en M. Kaijser en J. Vinke houdende verzoek het besluit van den raad der gemeente Zaamslag te willen vemietigen, waarbij aan het bestuur der vereeniging tot bevordering van Gerefor- meerd onderwijs in de gemeente Zaamslag, in- gevolge artikel 72 e. v. der Lager-Onderwij s- wet 1920, gelden zijn toegestaan voor uitbrei ding van de bijzondere lagere school, in den Reuzenhoek; overwegende, dat de bezwaren van adressan- ten zijn, van eerstgenoemde, dat aan een nieuw bij te bouwen vierde lokaal geen behoefte zou bestaan, terwijl bovendien de raming van dien bijbouw al te kostbaar zou zijn; van de twee laatstgenoemde adressanten, behalve het reeds hiervoor genoemde bezwaar, voorts, dat aan een overdekte speelplaats geen behoefte zou bestaan en tenslotte, dat de verbetering van de rioleering der privaten een zaak van ge- woon onderhoud zou zijn; overwegende, dat uit het schriftelijk onder- zoek, zoomede uit een bezoek ter plaatse is gebleken 1. dat het bestuur der vereeniging, mede in verband met de afschaffing van het 7de leerjaar niet zal overgaan tot den bouw van een nieuw lokaal, waflrvoor door den raad gel den zijn toegestaan; dat, nu hierdoor aan de bedenkingen van reclamanten feitelijk is tegemoet gekomen, hunne bezwaarschriften te dezen verder buiten beschouwing kunnen worden gelaten; 2. wat de in 't bijzonder door de adres santen Kaijser en Vinke aangevoerde beden- kingen betreft, dat de overdekte speelplaats niet wordt aangevraagd ingevolge art. 72, 2de lid der Lager-Onerwijswet 1920, zoomede het verblijflokaal geen deel van de schoolinrich- ting uitmaakt; dat, wat de rioleering van de privaten aa, gaat, bij de stichting van het schoolgebouw, de omstandigheden het niet-mogelijk maakten, die anders daii geschied is, n.l. hoogst gebrek- kig, aan te leggen, waarvan verstoppingen en dergelijke het telkens wederkeerend gevolg zijn; dat het schoolbestuur eerst thans door den aankoop van grond in de gelegenheid is geko men om die verbeteringen aan te brengen, waarvan verwacht mag worden, dat zij in den toekomst de tot dusverre ondervonden bezwa ren zullen ondervangen: dat hier derhalve geen sprake is van gewoon onderhoud doch van verandering in de inrich- ting in den zin van artikel 72 der wet; besluiten: het ingestelde beroep van adressanten buiten beschouwing te laten, voor zooverre dit dooi de gewijzigde omstandigheden geacht mag worden zijn vervallen; dit beroep af te wijzen voor zooverre het ge- richt is tegen het besluit van den raad, waarbij de gelden zijn toegestaan voor de verbetering van de rioleering van de privaten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van M. Kaijser en 22 an- deren, luidende als volgt: geven met gepasten eerbied te kennen, on- dergeteekenden, alien ouders van schoo'gaan- de kinderen der openbare school te Othene, gemeente Zaamslag; dat zij kennis hebben genomen in verschil- lende dagbladen van een besluit van Zijne Ex cellence den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het toelatingsjaar der open- bare en bijzondere Lagere scholan, met een jaar te verhoogen; dat dit voor een gemeente zooals Zaamslag waar men over geen bewaarscholen beschikt een zeer slechten toestand is; dat in dezen tijd van malaise men er ook niet aan denkt over te gaan voor het bouwen van bewaarscholen; reden waarom wij U Edelachtbaren raad dan ook dringend verzoeken, ten sterkste te pro- testeeren bij den Minister alsnog zijn besluit in te trekkem. Vermits inmiddels Z.Exc. den Minister van Onderwijs enz. het tijdstip waarop vorenbe- doelde rnaatregel in werking zal treden heeft verschoven tot 1 September a.s., steilen Bur gemeester en Wethouders dit adres aan te nemen voor kennisgeving. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van A. Dees, luidende als volgt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekende Abraham Dees, wonende te Zaamslag, wijk A 133; dat bij den ombouw van het electrisch net de op zijn land staande paal is vervangen door een anderan bokpaal; dat is geschied zonder daarvoor de ver- eischte vergunning te vragen; dat het niet juist is, zulks met het in be trekking tot het in Uwen raad besprokene in de vergadering van 2 November j.l., dat cle paal nog verder van zijn land zou zijn verwijderd; dat hij nog steeds op zijn land staat, hetgeen Uw college aan de hand van het kadaster blijken; dat het hem voorts bekend is, dat aan an- i deren« een vergoeding is uitgekeerd voor het plaatsen van een paal ill hun eigendom; dat hij daarom Uw college dringend ver- zoekt, of de paal te doen verwijderen, of aan hem een jaarlijksche vergoeding toe te kennen van tien gulden. Burgemeester en Wethouders steilen voor waar bedoelde paal daar ter plaatse niet te ontberen is en er sinds 1918 staat en belang- hebbende daarvan geen nadeel heeft, die adres aan te nemen voor kennisgeving. De heer C. H. H. WISSE kan zich met dit voorstel niet vereenigen; vroeger stond die paal op de soheiding, nu staat zij 30 c.M. op het erf van adressant. Er is voor het planten van de paal een groot gat gegraven; bij het dichtwerpen heeft men de goede grond in den put geworpen en de kwade grond is bovenop biijven liggen. Aan andere ingezetenen is be- taald voor het plaatsen van een paal op hun erf, het zou billijk zijn, dat zulks in dit geval ook gebeurt. De heer C. A. WISSE is naar die paal gaan kijken. In de vorige vergadering sprak de voorzitter twijfel uit, of die paal wel op grond van Dees zou staan. Hij heeft kunnen consta- teeren, dat dit wel degelijk het geval is. Hij vindt liet ook nogal ingrijpend, dat zoo over iemands eigendom beschikt wordt zonder zijn toestemming. Hij vraagt, of het nu zoo nood- zakelijk was, die paal juist daar te zetten. Het verschilt maar enkele centimeters met de plaats waar de eerste paal gestaan heeft. De heer VAN PETEGEM laat onbesproken of de paal al of niet op grond van Dees staat maair moet opmerken, dat hij met die grond toch niets doen kan, daar die paal toch in een sloot staat? Uit opmerkingen van de heeren WISSE blijkt, dat de heer VAN PETEGEM niet de paal op 't oog heeft, die in het adres bedoeld wordt; de Iaatste erkent, die dan niet te heb ben gezien. Als die dan op grond van Dees staat, is hij het met de vorige sprekers we! eens; als aan anderen ook vergoeding gegeven is, staat het geval van den heer Dees niet al- ieen. De heer DEES herinnert, dat de voorzitter in een vorige vergadering zeide, dat het niet was uit te maken, op wiens grond de paal, die sinds 1918 geplaatst was, stond. Maar als het toen twijfelachtig was, is zulks, nu de nieuwe paal ongeveer 30 c.M. verder gezet is, toch niet meer twijfelachtig. Hij acht het toch in- derdaad ongepermitteerd, om zoo maar over iemands grond te beschikken; de grond was nog bezaaid ook. Bij spreker zijn op zijn grond van wege de P. Z. E. M. ook palen ge plaatst, maar dat hebben de heeren eerst ge- vraagd. Dan gaat het van een leien dakje. De VOORZITTER deelt mede, dat de paal die er stond, niet sterk genoeg was, en moest vet-van gen worden. Hij acht het nog twijfel achtig, of die op grond van Dees staat, maar al is dit zoo, dan kon het toch niet anders. Men kon het werk toch niet nalaten? In de Roze- marijnstraat moest een paal geplaatst worden en die zou gekomen zijn tegen de woning van De Ruijsscher. Deze kwam daar tegen op en het is ook niet aangenaam, zoo'n paal voor je ramen te krijgen. Toen heeft De Beer ge zegd, er geen bezwaar tegen te hebben, dat die paal op zijn erf geplaatst werd, tegen een kleine vergoeding. Toen Burgemeester en Wethouders anders geen plaats konden vinden, zijn ze met Den Beer overeengekomen, maar lang niet tegen een bedrag zooals adressant vraagt. Als deze handelbaar was, zouden Bur gemeester en Wethouders ook wel getracht hebben met hem overeen te komen, maar nu deze zoo handelt, meenen zij, dat het dan maar eens moet uitgemaakt worden, hoever zijn recht strekt. Op deze manier zou een particu- lier het kunnen tegenhouden, dat de gemeente van Iichit werd voorzien. Van wege de provin eie zijn toch ook overal palen geplaatst? De heer DEES merkt op, dat, indien vooraf aan adressant was gevraagd om die paal te mogen plaatsen, deze waarschijnJijk ook han- delbaarder zou geweest zijn. Maar men is zoo maar zijn gang gegaan, zonder iets te vragen. De VOORZITTER geeft nog te kennen, dat van af zijn woning gezien, de paal niet op grond van Dees zou staan. Hij heeft geen kennis gedragen van het verplaatsen van de paal, doch dit is gekomen door het werken van de uitvoerders. Die schijnen, in verband met het werk, de paal niet op de plaats der oude te hebben kunnen zetten. Ze doen daarmede ook niet wat ze willen. Ze hebben ook rekening te houden met de afstandsspanning. De heer VAN,PETEGEM vindt f 10 ook nog al hoog. De heer C. A. WISSE meent, dat het meer om erkenning van het eigendomsrecht gaat, dan over het bedrag. De heer VAN PETEGEM zou gewenscht achtten, dat Burgemeester en Wethouders nog eens met adressant onderhandelen. De heer DE FEIJTER geeft ook te kennen, dat hij vooraf niets van het verplanten van die paal heeft geweten. Er stond daar sinds 1918 een paal en hij vermoedt, dat de bouwers van het net die paal op eigen houtje hebben ver- plaatst. Hadden Burgemeester en Wethouders er te voren van geweten, dan zouden zij na- tuurlijk evengoed met Dees als met anderen hebben onderhandeld. De VOORZITTER gelooft ook, dat het mis- schien het best is in te gaan op het voorstel van den heer Van Petegem en Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, eens met den heer Dees te onderhandelen. Mlet algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Een schrijven van Gedeputeerde Staten hierbij terugzendende de gemeente-begrooting dienst 1924, welke aanleiding heeft gegeven tot eenige administratieve opmerkingen. Burgemeester en Wethouders steilen voor de noodige wijzigingen aan te brengen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. h. Een adres van J. de Pooler en 13 ande ren luidende als volgt: De ondergeteekenden verzoeken beleefd de medewerking der gemeenteraad om de riolee ring daar zij alien een eigen zinkput aan te leggen. Adressanten bedoelen hier eene rioleering te leggen op het Zaamslag Veer. Waar het hier particulier terrein betreft, steilen Burgemeester en Wethouders voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester eu Wethouders toch bereid waren, adressanten tegemoet te komen, door in plaats van een rioleering te maken, de sloot uit te graven, hetgeen zij dan door werkloozen zou den hebben laten verrichten. Zij hebben met het oog daarop adressanten in overweging ge geven dit verzoek in te trekken en met het alsdan noodige verzoek voor uitgraven van de sloot te komen. Zij hebben echter niets meer van zich laten booren. De heer C. H. H. WISSE moet opmerken, dat het er werkelijk een troep is; is het niet bekenid of de daar bestaan hebbende sloot van lieverlede dicht gegaan, of dicht gegooid is? De heer VAN PETEGEM heeft er ook een kijkje genomen en hoorde daar, dat het mak"- van een rioleering of graven van een sloot van wege de gemeente in het geheel niet noodig is. Als ieder aanpalend eigenaar zijn gedeelte sloot openmaekt en zuiver houdt kan op vol- doende wijze in den waterafvoer worder, voor zien. De VOORZITTER merkt naar aanleiding hiervan op dat, Burgemeester en Wethouders de menschen wilden tegemoetkomen, met het oog op de werkloozen, maar dat zij overigens de zaak ook kunnen verwijzen naar het polder- bestuur, dat de menschen kan dwingen voor hun gedeelte sloot te zorgen. Tegen liet r. aken van een rioleering hebben zij bezwaar. IX menschen zouden daarop met een zinkput willen aansluiten, maar dan zou de gemeente ook een paar zinkputten moeten maken en zou de gemeentewerkman die ook op gezette tijden moeten gaan kuisschen, waarbij men moeilijkheid zou ohdervinden, waar hij met het vuil moest biijven. Burge meester en Wethouders wilden het graafwerk voor de sloot betalen, maar ze moesten het zelf doen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. i. Een besluivvan Gedeputeerde Staten van Zeeiand, houdende mededeeling, dat zij hunne besldssing omtrent de goedkeuring <ier ge- meentebegrooting dienst 1924 verdagen tot 1 Juli a.s. en dat zij het gemeentebestuur machtigen, om te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen, voor zoover die uitgaven ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde be- lastingen en heffingen, toegekende subsidien en inkomsten uit bezittingen. Aangenomen voor kennisgeving. j. Eein adres van J. van der Welle en 5 anderen luidende als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te kennen: J. van der Welle, molenaar, Antheunis H. Dekker, landbouwer, Egbert de Putter, land bouwer, Pieter Bareman, kotfpman, J. de Jon- ge, koopman en Jan Krane, koopman, alien wonende te Othene, gemeente Zaamslag; dat zij reeds dikwijls hun aandacht hebben gewijd aan den toestand van den opril bij de openbare school alhier, an verband met vervoer van allerlei landbouwprodukten en handels- artikelen; dat die opril in de eerste plaats in slechten toestand verkeert, wat de bestratdng betreft; dat hij vervolgens zeer steil is, wat met ge- laden wagens en karren veel bezwaar oplevert; dat de ruimte op den dijk tenslotte zeer be- perkt is, om daar met geladen voertuigen te draaien; dat deze toestand reeds meermalen tot on- gelukken aanleiding gaf, die emstig hadden kunnen zijn; dat in dezen tijd overal wordt uitgezien naar werkve: rchaffing voor werkloozen; dat zij met genoegen kunnen conistateeren, dat de weg beneden den dijk reeds op die ma nier verbeterd wordt; redenen waarom zij de vrijheid nemen, zich tot Uw edelachtbaren te wenden met het be leefd verzoek deze werkzaamheden te doen voortzetten tot het verlengen en verbreeden van den opril en het behoorlijk verharden daarvan, wat naar hunne bescheiden meening eene verbetering ten algemeenen nutte zou zijn. Waar vermoed wordt, dat ook de Zaamslag- polder ten deze onderhoudsplichtige is, steilen Burgemeester en Wethouders voor dit in hunne handen te steilen ten fine van nader onderzoek. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat nog steeds een onderzoek gaande is, aan wie de opril behoort. Burgemeester en Wethouders zijn overtuigd, dat die te steil ligt en zijn dan ook niet onigenegen, deze vlakker te maken. Eerst dient echter te worden uitgemaakt, of ze daartoe het recht hebben. De heer KAIJSER verklaart, dat het hem genoegen doet, dat Burgemeester en Wethou ders verklaren, dat ze hun best willen doen, om den toestand te verbeteren, maar het komt, hem toch vreemd voor, dat de zaak nog moet opgehouden worden voor een onderzoek door het college, hoewel het adres reeds een week of zes geleden is ingekomen. De bedoeling van adressanten was, dat dit werk ook kon helpen voor bestrijding der werkloosheid, daar was het eerste klasse werk voor, maar nu wordt het zoo laat en in den zomer krijgt men er geen menschen voor. Hij is van meening, dat het nu tijd was om er mede te beginnen. Misschien kan de heer De Koeijer wel meedeelen hoe het met het eigendomsrecht van dien oprit staat. De heer DE KOEIJER: Als ik het wist, dan wisten Burgemeester en Wethouders het ook. De heer KAIJSER: De gemeente heeft toch den onderhoudplicht esn dan is het toch niet twijfelachtig wie eigenaar is? De heer KOOPMAN: Dat zegt niets. De VOORZITTER deelt mede, dat niet be kend is, wie eigenaar van den opril is; dit moet worden uitgezocht. Eenige jaren geleden heeft de gemeente met het polderbestuur daar ge- zamenlijk een heining laten zetten, ook al, om- dat men niet weet, wie eigenlijk de eigenaar is. Dat uitzoeken is niet zoo gemakke'ijk, om- dat men niet weet wanneer die opril is ge- legd. De notulen moeten dus jaar voor jaar worden nagelezen. Bovendien zou men, als het zoover was, dat een besluit kon genomen worden, toch ook nog vergunning moeten vra gen aan Gedeputeerde Staten, zoodat er toch niets van zou kunnen komen, om nu reeds te beginnen. De heer KAIJSER heeft van een bewoner van Othene, die er destijds a.an geholpen heeft, gehoord, dat het ongeveer 50 jaar moet gele den zijn. Hij meende, dat de opril van wege de gemeente gelegd is. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders het onderzoek zullen voort zetten. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 5. Voorstel Burgemeester en Wethouders wijziging begrooting, dienst 1923. Burgemeester en Wethouders steilen voor, de begrooting, dienst 1923, te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te vermeerderen de volgende post: brug-, kaai-, haven- en sluisgelden flOOO; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: onderhoud, schoonhouden enz. gemeentehuis 63,85; telefoon f 4,25; kiezerslijsten, uitoefe- nen der kiesverrichtingen, kosten van stem- bureaux f 329,65%; ontvangloon voor het in- nen van haven gelden 18,88; kosten van po- litiemaatregelen f 41,02%; subsidie aan de brandweer 238,39; reinigingsdienst 160,90; onderhoud van wegen en voetpaden f 1186,55%onderhoud haven- en kanaalwer- ken 418,55; onderhoud van riolen, slooten, putten, waterleidingen, pompen enz. f 556,75; instandhouden van schoollokalen 598,08% vergelijkend onderzoek f 58,80; uitkeering aan gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vereoeddng art. 205 Lager Onderwijswet 1920 f 4858; uitkeering aan gemeenten ingevolge

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2