~TTiTIirr»Tb7~ kTfTknT e u w s. Rheumatiek en spierpijn IN GEZONDEN MEDEDEKLINGEfr Spoedrige verlaclitdng van de pynen en weldra genemn'g door Sanapirin-Tabietten (Mijn- j hardt)Kakser 75 ct, Bij apoth. en drogisten. het goede voorbeeld en verwaarlooze niet langer-den halven cent. Daartegenover werd aangevoerd, dat tengevoige van de gedaalde koopkracht van ons geld de halve cent thans in waarde ge- lijkstaat met een kwart cent van vroeger. Toch maakte toen, naar werd beweerd, nie- mand bezwaar, dat deze fractie werd ver- waarloosd. Tegenover de vrijwel demkbeeldige be- sparing en het te stellen voorbeeld staat de administrative omslag, tot welken het reke- ning houden met den halven cent noodzaakt. WERKBEPERK1NQ AAN ,,DE SCHELDE". Voor een dee! der werklieden van de Kon. Mij. ,,de Schelde" te Vlissingen is een rege- linig ingevoerd, volgens welke zij een week werkan, en dan een week niet. In de laatst bedoelde week, krijgen zij ten deele steun van de maatschappij ten deele van de werk- ioozenkassen. WETTELIJKE REGELING VAN DE COOPERATIEVE VEREENIGINGEN. Een ontwerp is ingediend tot wettelijke j fegeiing opnieuw van de cooperatieve ver- j eenigingen. Beboudens enkele ondergeschikte veran- deringen is dit ontwerp geheel ontleend aan de Staatscommissie voor de Herziening van de wet op de cooperatieve vereenigingen, wier verslag met bijlagen in Juni 1923 is openbaar gemaakt en waarover belangstel- lenden thans voldoende gelegemheid hebben gehad, zich een oordeel te vormen. In de Memorie van Toelichtlng wordt een woord van waardeering gebracht voor den door de commissie, onder leiding van Mr. J. A. A. Bosch, thans vice-president bij den Hoogen Raad, verrichten belangrijkcn ar- beid. NEDERLAND EN RUSLAND. Naar de „Ost Express" meldt, zou den 23sten April een Nederlandsche delegatie te Berlijn aankomen om met den Russischen gezant Krestinski opnieuw te onderhandelen over het sluiten van een Nederlandsch-Rus- sische handelsovereenkomst. Zooals men weet werden de voor kort ge houden onderhandelingen afgebroken, omdat de Nederlandsche delegatie bij gebrek aan voldoende volmachten met kon voldoen ahn den Russischen eisch om vooraf de Rus- sische regeering de jure te erkennen. Naar de „Ost Express" mededeelt, zou de thans naar Berlijn komende Nederlandsche dele gatie volmachten in dezen zin medebrengen. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De heer Van IJsselsteyn, rijksbemiddelaar voor de Arbeidsgeschillenwet in het desbe- treffend district, heeft aan de besturen van de verschiillendie organisaties, bij het con flict in Twente betrokken, meegedeeld, dat de wet 16 dezer in werking treedt en de be sturen uitgenoodigd tot een bespreking op Donderdag 17 dezer op het gemeentehuis te Enschede. DE TOESTAND. Maandag begonnen op het ministcrie van buitenlanclsche zaken te Londen de beraad- t slagingen van de Engelsch-Russische con- ferentie, die de toekoinstige betrekkingen tusschen de twee landen op een vasten grondslag zal moeten pljaatsen, welke be- raadslagingen te beschouwen zijn als de vo'L'digste officieele gedacitenwisseling die secT:'. de Russische omwenteling tusschen Engeland en Sowjet-Rusland is gevoerd. De handejingen van de conferentie zouden vertrouweiij'k zij.i, maar aan de pers zal ten samenvatting van het verhandelde ver- strekt worden. Er is reden; schrijft de N. R. Crt., om bij dc-ze mededeejing even ;,ho" te roepen. Want vapzelfsprekend is dit niet De zoogenaamde geheime diplo- mati is zoowei door de Sowjetmannen als door de Britsche arbeiderspartij altijd als ee.n driedubbel overgehaald verfoeisel uit- gekreien, maar de eerste maal dat hun ver.egenwo rdigers t zamen komen, wordt de dear achter hen geslot'n, juist zooals bij -onderhandetngen van gewone diplomaten. Men weet dus voortaan, dat ook de leus weg me de geheime diplomatic onder de frases genkend moet worden, die als pro- pagandistisch ornament heel fraai op den rooden programachtergrond staan, maar bij de eerste gelegenheid die zich voor- doet. om z)e tusschen gelij'kgezinden in toepassing te brengen als een formula zon- der inhoud terzijde gest id worden. Re-de- lijkerwijs kan er van dien kant de nage- dachtenis van Wilson nu g«en verwijt mc-er van gemaakt worden, dat hij het eerste punt van zijn veertien (terzijdestelling van all geheime diplomatic) zelf niet trouw is gebleven. Er zijn heel vvat harde noten te kraken op d. Engejsch-Russische conferentie. On der de nunten die in behandeling komen, noemen'wij: de Russische oorlogsscauld aan Engeland (ongeveer 600 millioen p.st.) particuliere vorderingen van Britsche cre- ditenren (ongeve r 186 millioen p.st.): ver ge ding voor in Rusland verbeurdverklaar- de Britsche eigendommenj de Sowjet-Rus- sische vordering op Engeland, waartoe be- hoort ten eisch tot vergoeding van scha- de, door anti^bolsjewieksche lexers die den steun van de geallieerden hadden, in Rus land aangericht, onderhandelingen over Britsche credieten van naar raining 150 millioen p.st. om den Russischen handel we«r op de been te helpen en zoodoende de herleving van den Engelsch-Russischen handel te bevorderen; de houding van Sowjet-Rusland tegenover voor den oorlog gesloten tractaten, de kwestje van nieuwe grenz«n die na den oorlog zijn afgeba- kend, bolsjewieksche propaganda in Britsch gebied; de door Engeland gewenschte toe- treding van Sowjet-Rusland tot den Vol- kenbond enz. De onderhandelaars van de Sowjet-regee- ring hebben bij verschillende gelegenheden hardnekkigheid, gemis aan soepelhcid en gebrek aan zeif^tandig oordeel getoond. De iaatste eigenschap rs K- verklaren uit het felt, dat Moskou bij alio onderhandelin gen de draden graag in handen Iroudt. De eindelooze ruggespraak die de onderhan delaars dientengevolge genoopt zijn, met hun commiitenten te houden, is oorzaak van groote vertraging. Om deze reden en om den neteligen aard van de punten van onderhandeling zal er veel tijd mee ge- moeid zijn, voor alles zwart op wit staat. De tien Sowjet-Russische gedelegeerden staan voorioopig onder leiding van Rakofs- ky, den zaakgeiastigde te Londen. Bij hen zal nadat dc preliminairen geregeld zijn Lirwinof, Tsjitsjerin^ls vice-commissar is voor buitenlanclsche zaken, zich nog als captain van het eiftal aansluiten. De con ferentie zal gesplitst worden in een econo- mische en een politieke afdeeling, om de stof iwat handelbaarder te maken. De uitkomst van de conferentie kan van algemeene beteeknis worden, omdat het Engelsch-Russische tractaat, dat eruit te voorschijn moet komen, voor verschillende gelijksoortige netclige kvv«sti('s, die ook an- dere West-Europeesche landen met Sow jet-Rusland te r eg el en hebben, als model uienst zal kunnen doen. MIJNGASONTPLOFFING TE LODELINSART. De „Soir" verneemt uit Charleroi, dat in de mijn des Chassis van de vereenigde ko- lenmijnen te Lodelins-art een mijngasont- ploffing heeft plaat gehad, waarbij negen mijnwerkers gewond zijn, van wie twee ernstig. EEN NIEUWE OORLOG? net spant noe langer zoo meer tusschen Rumeme, dat heel verkeerde raadgevers sc'ilijnit te hebocn, en Rusland. Uit Weenen worat gemelu, dat Bancanu, -de leider der Kumeensche ueiegatie ter conrerentie te Weenert in verband met de Bessarabische kwesoie heeft verkiaard, dat Rumeme bereid is, zijin girenzen evemtueel met de wapens te verdeaigen. Rumeniie weigert besiist te on- derhanaelen over terntoriale zaken. inius- schen wordt ook gemetd, dat een ander lid van de Rumeensche delegatie op een feest- rnaal voor de pers heett verkiaard, dat Kumenie hoopt, ondanks het afbreken der onderhandelingen, met Rusland tot een vreedzaam vergelijk te komen. Een veran- dering van de grens van Bessarabie is slechts met geweld van wapenen mogelijk, doch zoo ver zal het, naar te hopen is, niet komen. Russische afgevaardigden hebben zich jegens journalisten uitgelaten in den- zeifden geest. Volgens de Moskousche „Prawda" trekt Rumenie nog voortdurend troepen uit Transsylvanie en Walachye samen in Bes sarabie. Bessarabische vluchtelingen be- richten, dat de „siguranza" (de Rumeensche politieke politie) een, veiligheidisdienst heeft ingericht wier optreden de grootste opwin- ding en verbittering veroarzaakt onder de bevolking. Het is opvallend, dat de tot dus- ver zeer in de oppositie zijnde Rumeensche pens, die nog verleden week de overdreven scherpe maatregelen der regeering hekelde, plotselfing van meening is veranderd en de regeering naar den mond praat Volgens een bericht uit Parijs is het be- zoek van het Rumeensche koningispaar ook aan het Spaansche Hof afgelast, evenals dit het geval is geweest met dat aan Rome. De koning en de koningin zijn Vrijdag ver- trokken naar Parijis, Londen en Bern. DE ZOMERTIJD. Uit Londen wordt gemeld: Het Lagerhuis heeft Vrijdag in iweede lezing het wetsvoorstel aangenomen tot pernamente vaststelling van den zomertijd. Deze zal gedurende 6 maanden van kracht zijn, ingaande op den eersten Zondag in April en eindigend o-p den eersten Zondag in October. Bij zijn voorstel om tot tweede lezing over te gaan wees het conservatieve Lid Kingsley Wood'op de wenschelijkheid, dat Engeland in, dit opzlcht in overeenstemming zal han- delen met Frankrijk en Belgie, die beide de invoering van den zomertijd voor een vaste periode wenschen, Het tijdvak. in het wetsvoorstel aangewezen, stemt overeen met cfeit, voorgesteld in de conferentie te Parijs. Sprekend over de bezwaren, van de ziide der landbouwers te berde ge bracht tegen den zomertijd, herinnerde hij er aan, dat een onpartijdige commissie tot de slotsom is gekomen, dat de moeilijkheden, voor den landbouw kunnen worden over- wonnen door organisatie hunn^rzijds. Het aan de orde stellen van het ontwerp werd met getach begroet, omdat het op dat oqgenblik juist heftig sneeuwde. DE NADERENDE LENTE. De sneeuwstormen die Vrijdag Noord- West Duitschland geteisterd hebben, heb ben vooral in Hamburg en omgeving groote sohade aangericht. Telegraafpalen en elec- trische draden werden afgebroken en kwa- men, op de rail's teredht, waardoor het Eein- verkeer groote stagnatie ondervond. Ook in Zuid-Duitschland is opnieuw v«el sneeuw gevallen. EEN ACTIVIST TERUGGEKEERD. De na den> wapenstil'stand' naar Neder- land gevluchte Vlaamsche activist Albrecht Maene uit Brugge is zich Vrijdag bij het gerecht te Brussel komen aanmelden. Maene was in 1920 door het Hof van Assisen in Brabant bij verstek vercordeeld tot levens- langeni dwangarbeid, wegems het lidmaat- schap van den Raad van Vlaanderen. Hij zal binnenkort weer voor het Hof van Ge- zworenen in Brabant verschijnen. Zijn ver- dediger, is Mr. Rile Borginon,, het gewezen kamerlid van de Vlaamsche frontpartij. ;,GEELE SNeEUW" TE TOKIO. Uit Tokio wordt gemeid dat daar ;,gele sneeuw" is gevallen. De sneeuwbui kwam van de ^Noord- Westkust. Natuurkundigen meenen, dat stof in de wolken boven de Gobi-woestijn, deze kleur aan de sneeuw heeft gegeven. VERDWIJNT DE ADRIATISCHE ZEE De Fransche geoloog, Jaques Boncart. die verscheidene jar en gewijd heeft aan de bestudeering van de kustlijn der Adriatische zee, is door zijn onderzoekingen tot de con- coniclusie gekomen, dat die zee. of althans het oostelijk gedeelte d'aarvan, bezig is te verdwijnen en dat na verloop van tijd het in den r.acht der tijden verdwen-en iegenda- rische land, Adrlatid'e genaamd, weer te voonschijin zal komen. Hoe. deze verande- ring geschiedt is in een zitting van de Fran sche Academie van Wetenschappen uiteen- gezet door Louis Gentil, die een uitvoerig overzicht gaf van den arbeid van Boncart. Eenigen tijd geleden, na een zorgvuldig onderzoek van de Adriatische kust ir. Alba- nie, heeft de heer Boncart geconsiateerd, dat in de geheel streek een voortcurende opheffing van den bodem plaats vond en dat ook de zeebodem rijst. Bij zij-n voort- gezette studies aan de kust van Dalmatie vond de geoloog, dat daar iets dergelijks geschiedde, waar sedert den tijd der Ro- meinen het land wel bijna 36 voet was ge- rezen. Ook daar is een voortdurend rijzen van den zeebodem geconstateerd, waar een- maal het land Adriatide is geweest, dat in het quaternaire tijdvak door de zee is over- stroomd. HET EIND VAN DE ..AUSTRALIA". Indien dit van een schip kan worden ge- zegd, zou men kunnen gewagen van het. „in schoonheid sterven" van de ..Australia'", de 19000 ton metende siagkruiser van Austra- lie, die Zaterdag buiten Sydney tot zinken werd gebracht om te voldoen aan de bepa- lingen van het verdrag van Washington. Zes andere oorlogsschepen waren er bij tegenwoordig drie van de Australische marine en de drie schepen van het Britsche eskader, dat op een rondreis is door het Britsche Rijk. De Mekken waren volgeladen met bloemen en groen- en marine-viiegtui- gen lieten kransem valleni, terwijl het schip zonk. Het schip, dat van alles wat waarde had en losgemaakt kon worden, was ont- daan, werd dobr vier sleepbootem naar de plaats gebracht, waar men het zou doen zinken. Twee groote kleppen werden open- gezet en langzaam verdween de bruiser, met wapperende vlaggen, in de dieple. De oorloigsschepein losten saluutschoten en na het zinken van het schip was de zee bedekt met de tweehonderd kransen, die aan boord van de Australia" waren geplaatst door tal van ieger-, vloot- en vaderlandsche ver eenigingen. In de Iaatste" dagen was gepoogd er de regeering toe te brengen op een andere wij- ze met het schip te handelen, maar volgens den premier Bruce was er geen ar ere keus dan het te doen zinken. EEN VLAAMSCH STUDENT DOODGESCHOTEN. Een groep Vlaamsche studenten, di^ na afloop van het Groot-Nederlandsche con- gres te Leuven den nacht hadden doorge- bracht met zingen en drinken, zijn gister- ochtend omstreeks vijf uur in de Sint Maar- tenstraat aangevallen door Waalsche stu denten. Een der Walen, Golbac, haalde zijn browning te voorschij i, vuurde op den 24jarigen Vlaming Valleys, die door een kogel in het hoofd getroffen, te gronde plofte en schier onmiddellijk dood was. De moordenaar sloeg op de vlucht, maar kon ten slotte door de politie achterhaald en gearresteerd worden. Op het politiebureau verklaarde Colbac uit ras-fanatisme te hebben gehandeld. De opschudding onder de studenten te Leuven is groot. Uit vrees voor represailles zijn gendarmerie en poli- tiemacht er versterkt. MONARCHiE OF REPUBLIEK? In Griekenland heeft het volk Maandag door middel van een volksstemming geant- woord op de vraag, of het land een monar chal staat zal blijven dan wel een republiek zal worden. Het is nog niet mogelijk het resultaat van deze volksstemming mede te deeien, e meer daar zoowel de monarchisten als de republikeinen beweerden drvan te zijn over- tuigd, dat zij de overwinning zouden be- halen. De bevolking heeft zich wonderlijk kalm gehouden, men seheen de kwestie niet zoo heel belangrijk te vinden, want de bladen der beide richtingen hebben genoeg moeite gedaan om stemming te maken. Bij wijze van voorzorgsmaatregei heeft de regeering alien express-treinen naar Thessalie en Macedonie een gewap-end es- corte van 15 man meegegeven, omdat in deze streken het vol1.: nogal opgewonden was. Te Kanea en Kreta zijn de monarchis ten nogal sterk en men besloot er, daar de kleur der monarchisten geel is, dat op den dag der volksstemming de vrouwen der ko- ningsgezinden gele japonnen zouden dra- gen. De straten van Kanea moeten dan ook Maandag werkelijk er „geel" hebben uitge- zien. Boven de voornaamste steden des lands hebben de republikeinen met behulp van vliegtuigen stroodbiljetten uitgesfrooid. Papanastasioe, de leider der republikei nen, was Zaterdag nog zeer optimistisch gestemd en hij verwachtte, dat 70 der uiitgebrachte stemmen zich vbor de repu bliek zouden verklaren,. Te Nauplia bij Argos en elders in den Pelopenesos hebben Zaterdag on+slagen royalistische oifficieren gepoogd de plaatse- lijice overheden omver te werpen. Deze pogingen zijn overal mislukt en hebben ge- leid tot de arrestatie van 18 hooggeplaatste oud-officieren van leger en vloot, onder wie zich ook generaal Leonardopoulos, de lei der der Iaatste contra-revolutie en generaal Constantinopoulos, een der vurigste roya- liisten in den lande, zich bevinden. De re geering verklaarde, dat zij een groot aantal wapens en een flinke partij munitie in han den heeft gekregen, bestemd voor reaction- naire samenzweerders. Papanastasioe heeft Zaterdag opnieuw een onderhoud gehad met Metaxas, den leider der royalisten, waarin hij de nieuwe eischen van de royalisten nopenS de forma- liteiten en de controle op de volksstemming heeft aanvaard. DE U1TSLUITING IN ENGELAND. Zaterdag is in heel Engeland de uitslui- ting in het soheepsbouwbedrijf, waarbij 100.000 arbeiders zijn, betrokken, begonnen, zooals men weet tengevoige van de weige- ring der arbeiders te Southampton, om het werk te hervatten. Zoodra te Southampton het werk wordt hervat, zullen de werkgevers de uisluiMng opheffen. In elk geval blijven de poorten der werven te Southampton ge- opend voor iederen arbeider, die weer aan den slag wil gaan. Zaterdag zijn een aantal niet georganiseerde arbeiders te Southamp ton aan het werk gegaan en men verwacht, dat vandaag het aantal werkwilligen nog grooter zal zijn. Zaterdag zi'n een aantal Engelsche vak- lieden naar Cherbourg vertrokken, om daar te werken aan het herstel van de „Maure- taniia", welk schip van Southampton naar Uherbourg is gebracht, daar het zoo spoe- dig mogelijk moest worden gerepareerd. Inmiddels wordt druk onderhandeld tus schen vertegenwoordigers der Labour- regeering, der werkgevers en der arbeiders, om te traehten tot een oplossing van het conflict te komen. MIJNBRAND TE KARWIN. Te Karwin in Tsjeoho-Slowakije, zijn tengevoige van een mijngasontplofi'ing 14 arbeiders gedood. De mijn staat in brand. TER NEUZEN, 16 APRIL 1924. CHRISTELIJK ONDERWIJS. in de Maandagavond gehouden buiten- gewone ledenvergadering van de vereeni- giug voor Chr. onderwijs tJozi.nastraat) werd behandeld een wijziging van art. 6 der Statuten. Door het bestuur werd voorgesield dit art., thans luidende: „Het bestuur bestaat uit 11 leden, waarvan, minstens 9 lid der Geref- Kerk te Ter Neuzen moeten zijn", te wijzigen als volgt: „Het bestuur bestaat uit i i leden, waarvan minstens 7 lid der Geref. Kerk te Ter Neuzen moeten zijn". Dit voor stel werd met algemeene stemmen aange nomen. De heer D„ Scheele Azn. deed in verband hiermede een faeroep op die leden die tot andere kerkformaties behooren, om, mochten zij in de toekomst als bestuurslid worden gekozen, daarvoor dan niet als in 't verledene, te bedanken, maar hunne krachten te willen besteden in 't belang der vereeniging. EEN DROEVE PLECHTIGHEID.' Hedenvoormiddag had op de algemeene begraafplaats aihier de ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer- A. Vlsser. Be- halve familie en vrienden volgden o.m. het bestuur van den dijkraad en den calami- teuzen polder Nieuwe Neuzen, een, deputa- tie van de Naamlooze Vennootsehap „De Hoop", de baar naar de groevc, terwijl wij voorts opmerkten de burgemeester, de di- recteur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- wegmaatschappij, van welke Raad van Ad- vies de overledene deelmaakte, de opziich- ter van den provincialen waterstaat aihier. De Z.Eerw. heer Ds. Timmermaa her- dacht den overledene, die, toen hij h;er voor 33 jaien kwam, deelmaakte van het collqge van Notabelen der Ned. He,rv. kerk wees er op hoeveel sinds is veranderd en wijdde vervolgens in het algemeen een, woord aan den ernst van deze plechtlgheid, die ook een roepstem voor ons alien is. Namens dijkraad en bestuur van den Nieuw Neuzcnpolder bracht de voorzitter, de heer C. Wolfert, hulde aan de nagedach- tenis van den overledene, en verklaarde, dat zij daifvkbaar erkennen het voorreeht, dat God hun geschonken had in de toewijding van dezen ambtenaar aan den polder en het waterschap, gedurende de 56 jaar dat hij die betrekking bekleedde. Door den heer J. j. de Jager werd de overledene herdacht als commissaris van de naamlooze vennootsehap ,,De Hoop", welke functie hij sinds de o.prichting bekleedde, en waar men ook steeds heeft ondervonden zijn ijver voor en toewijding aan de belan- gen der vennootsehap. Hierop werd het woord gevoerd door den heer Huizinga, burgemeester, die, al is het ook, dat de heer Visser sedert enkele jaren geen deel meer maakte van het bestuur dezer gemeente, behoefte gevoelde om uit naam der geheele gemeente een woord van hulde uit te spreken, voor het vel-e dat deze gedurende de lange jaren dat hij als lid van den gemeenteraad en later ook als weihou- der iin het belang der gemeente heeft ver- richt. Vooral doet hij dit voor hetgeen tus schen de jaren 1905 en 1915 is verricht, omdat dit een tijdperk van overgang voor de gemeente beteekent. De overledene zocht nimmer op den voorgrpnd te treden, dit lag niet in zijn karakter, doch de taalc waarin hij zich gaf, vervulde hij met voile toe wijding. Zijn nagedachtenis zal daarom steeds in dankbare herinnering blijven. De oudste zoon van den overledene dank- te ook namens de familie, vooir de Iaatste eer zijn vader bewezen. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN. van welke de afzenders onb«kend zijn, op het postkantoor te Ter Neuzen tcrugont- vangen in de le helft der maand April 1924. Brieven Binnenland. Raad van Arbeid, Middelburg. Briefkaarten Binnenland. F. H. Harte, Rotterdam. F. H. Harte, Rotterdam. M. C. Verweij, Rotterdam. Brieven Buiferiiand. Vincent Barbara, New York (City). H. Tannenberg, Stettin. NOT A. Aanbevolen wordt om her adres van den afzender op de stukken te vermel- den, opdat deze bij on'oestelbaarheid kun nen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht a lie per post te verzemdien stuk ken steeds van een volledig adres straat- naam en huisnummer te voorzien. GEREF. KERK. Door de Geref. kerk te Hoek is beroepen cand. Hoorweg, v.an Hilversum. TENTOONSTELLING VOOR ZEEUWSCHE LETTERKUNDE. Nu de tijd nadert, waarop de tentoon- stelling voor Zeeuwsche letterkunde ie Mid delburg wordt gehouden, willen wij onze lezers nog eens opwekken eens goed na te gaan of zij ook het een of ander op literair gebf.ed hebben, dat over Zeeland handelt of door Zeeuwen, hetzij vroeger of later ge- schreven is. Ook nummers van bladen uit vroeger tijd, hetzij deze nog verschijnen of tot het ver leden behooren, hieronder ook verkiezings- gesohriften enz. zullen zeer welkom ziin en de heer N. Pieters, Spanjaardstraat F 83, te Middelburg, i's gaarne bereid nadere in- lichtingen te geven en inzendingen in ont- vangst te nemen. HET BELG1SCH LOODSWEZEN. De Belgische Minister Neujean heeft thans officieel medegedeeld, dat het beheer van zeewezen het overbrengen van het Bel- gisch loodswezen op Belgisch gebied bestu- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUw! A.J.P.'S NIBU MET GECONF'JTE VRUCHTEN deert. Tegelijkertijd wordt de kwestie van dan gemengden loodsdienst bestudeerd. De Munrster wil slechts een soort loodsen be- houden en dan kan het station Vlissingen ver vail en. Tevens zal met Nederland een overeenkomst moeten getroffen worden over de kwestie der mededinging, welke nu no<* met geregeld is. Uit deze officieele mededeehng blijkt dus, schrijft de VI. Crt., dat het werkelijk in de bedoeling lii:gt het Belgisch loodswezen te dezer stede op te heffen. Maar w.ij voegen er dadelijk aan toe, dat wij, ook na deze of ficieele verklaning, aan opheffing niet kun nen gelooven. Het overhrengen wordt n.l. nog slechts bestudeerd en deze studie kan als het ware geen ander resultaat opleve- _i en, dan dat het practisch onmogelijk zal Dl:,.ken, het loodswezen uit Vlissingen naar Belgisch gebied te varplaatsem. De reede te Vlissingen is voor het beloodsen van uit zee komende schepen het meest geschikt en op de Belgische kustplaatsen, waar men de voile open zee heeft, is dit bij slecht weer ten eenenmale onmogelijk. Oinze veillige reede is ons een waarborg dat het Belgisch loodswezen voor Vlissin gen behonden blijft. Wij maken ons althans in het geheel niet ongerust over de thans of ficieel bekend geworden plannen. SAS VAN GENT. Zondiagavond 11 uur zat Sas var, Gent, naar de Z. K. meldt. plotseling in donker. Op ve.schillende plaatsen werden kaarsen en, voor zoover men ze nog had, olielamoen opgezocht tenemde niet ceheel zonde: licht te zitten. Bij informatie bleek ons, dat deze plotisehnge duisternis te wijten was aan een storing in de eliectriische centrale, zoodat heel Zeeuwsch-Vlaanderen zonder lVht zat. Te 1 uur's nachts was de storing geeindigd. Doordat isommigen zich ter ruste begaven zonder de contactschakelaars om te draaien, brandde 's morgens bij het on- staan het electrisch licht. Een leelijk schade- postj e. BRESKENS. Geslaand voor Surnumerair der Registra.- tie en Domeinen. de heer D. M. van de Sonde, vroeger aihier. thans te Gouda. 's GRAVENPOLDER. Na den dood van Ds. Hubregtse wil het in de „Neder Duitsch Geretormeerde Ge meente" te 's Gravenpolder niet boteren. Kwam het op Zomuag 10 Febr. j.l. bijna tot een vechvpartij, de gemoeaeren bleven hevig verbolgen. De eene partij, rnedesianders van Ds. Ker-sten, schaart zich rond den ouderling L. HoeKman. Zij willen er Ds. Van de Garde uitwerken. Daartegen verzet- ten z,ij zich, die zich willen houden aan het oude, en dat zijn de ouderling C. Goud en de diaken Johs. de Koster, die zich tegen de verdrijving van Ds. Van de Garde verzetten. Daar eenige ouders hun kinderen thuir hid den uit de catechisatie, geleid door ouder ling Goud, werd een 15tal leden gecensu- reerd. De classisvergadering te Oosterland" stelde L. Hoekman in't ongelijk en gelastte diens afzetting. Dientengevolge werden de manislidmaten tegen Vrijdag 11 April, des avonds te 5 uur opgeroepen tot een verga- dering waar, zooals er stond: „een verkle- zing zou plaats hebben van een ouderling en een diaken wegens (let wel) het perio- dief aftreken van den heer C. Goud, ouder ling, en den heer johs. de Koster als diaken". Deze oproep was geteekend: namens de commissie. Edoeh: de sleuteis der kerk be- rustten bij den ouderling Goud. De oppo- santen hebben toen Vrijdagnacht de kerk opemgebroken en de vergadering ging door. De namen dier kerkopeners werden door de gerequireerde politie genoteerd. Of de verktezing van P. Hubregtse en A. Echardt echter geldig is, zal moeten blijken. Na af loop dezer bijeenkomst werd door de Hoek- mainpartij een nieuw slot op de deur gelegd en deze bovendien met een plank dichtge- spijkerd. Dit slot werd echter Zaterdag- avond, in bijzijn der politie op last van den heer De Koster weer verwijderd. In den nacht van Zaterdag op Zondag echter zijn een 17tal der tegeustanders met geweld de kerk w^er binnengedrongen. Ze hielden deze bezet en de elkaar aflossende wachten moesten voorkomen, dat de aanhangers van Ds. Van de Garde, weer meester werden. Onder leiding van Hoekman werd toen Zondags drie keer kerkdienst gehouden. Goud en zijn vrienden kozen de verstan- digste partij en bleven weg. De Hoekman- partij, die mede gesteund wordt door het Statenlid Joziasse, behield dus het terrein. Men begrijpt, hoeveel beroering dit alles wiekt. Naar men zegt zal a.s. Zondag 20 April Ds. Van de Garde komen om L. Hoek man af te zetten. Dan verwacht men na- tuurlijk weer groote herrie. Erg stichtelijk is intusschen deze historie niet. HET HEIL1G CORPORAAL. Na langdurige onderhandelingen tus schen den aartsbisschop van Mechelen en den bisschop van's Hertogenbosch is onder goedkeuring van de H. Ritencongregatie te Rome goedgevonden, dat het heilig Cor- poraal, welke thans te Hoogstraten berust, aan Boxtel zal worden teruggegeven, ter wijl Hoogstraten de heilige Altaardwaal zal behouden De legende vertelt omtrent deze heilig doeken, dat de priester Eligius Aedker in 1280, toen hij dienst deed in de kapel te Boxtel, een deel van het Heilige bloed uit den kelik op het altaarlinnen stortte. Een andere lezing zegt, dat hij onder het lezen van de mis twijfelde, of de wijn in de kelk na het uitspreken van de consecratie in het bloed van Jezus veranderde. Hij stortte om een proef te nemen de wijn over het Corpo- raal en de andere altaarkleeden uit. Maar volgens beide lezingen was het gevolg, het- zelfde: waar de kleeden geraakt waren. bleken bloedvlekken te zijn. Daarmede was n—B—WMMIWIIl 1 I.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2