Hoogwatergetijte Ter Neuzen. iNGEZONDEN MEBEDEELINGEN, S'^peloosheid INGEZONBEN MEDEDEELINGEN. D A G E N. Yoorm. Nam Zaterdag 5 April 2 16 2.42 Zondag 6 2 56 3.12 Maandag 7 3.26 3.42 Dinsdag 8 3.57 4.12 Woensdag 9 n 4.28 4.45 Donderdag 10 u 5 03 5 22 Vrijdag 11 u 5.42 6.04 brengt U in een taestand v.an volkomen uit- putting. Mijnhardt's Zenuwtabletten over- winnen slapeloosheid spoedig. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. een vergadering gehouden van bewoners van Sluiskil. Spreker heeft gemeend aan de uit- noodiging om die vergadering bij te wonen te moeten voldoeui, teneinde zich omtrent de daar bestaande meeningen op de hoogte te stelien. De ervaring die hij daar had, heeft zijn mee- ning niet ten gunste van het voorstel van bur gemeester en wethouders gewijzigd. Zijn in- drnk was, dat, als een stroomprijs van 55 cent zou worden gehandhaafd, de electrificatie ook eventueel voor de P. Z. E. M. met de subsidie nog een strop zou worden, want dan zouden zv niet aansluiten. Nu is spreker van meening, dat, indien Ter Neuzen zich belangrijke offers getroost voor electrificatie van Sluiskil en Driewegen, in dien daarvoor tot het eind van het contract een subsidie wordt verleend van 1200 's jaars (want men moet zich niet vleien, dat zulks maar voor 4 jaren zou zijn, na die 4 jaar komt cle P. Z. E. Si. er weer om vragen en er is dan geen raad meer die het weigeren kan) do.i met een stroomprijs van 55 cent per K. W. U. dit voor de P. Z. E. M. nog een strop wordt. En nu zou dit hem als raadslid kunnen koud laten, doch dan ontstaat die strop door het zeer klein getal verbruikers, en hij heeft wel be- zwaar om f 1200 subsidie te geven voor het goring aantal ingezetenen, dat er dan gebruik van zal kunnen maken. Bpreker heeft er in de vergadering de* Sluiskillenaars dan ook op gewezen, dat ze burgemeester en wethouders dankbaar be hooren te zijn, dat deze niet terstond op het voorstel der P. Z. E. M. zijn ingegaan, om zelf met de exploitatie te beginnen, aangezien ze dan stroom van 60 cent per K. W. U. zouden hebben gehad. Hij wil thans ook niet meegaan met het voorstel van burgemeester en wethouders om tot 1941 een prijs van 55 cent vast te ieggen, want als de overeenkomst wordt aangegaan, ea) de P. Z. E. M. geen aanleiding hebben, or., later een lageren prijs voor te stelien. Spreker wil een andere oplossing voor stellen -De gemeente Maatschappij te aloten waarbij heeft met de Industrieel Amsterdam een contract ge- deze gemachtigd werd den stroomprijs te berekenen in plaats van 20 cent, zooals in de concessie was vastgesteid, vol- gans een formule, waarbij die prijs tegenwoor- dig gemiddeld op 40 cent komt. Dat contract is 5 jaar geldig. In verband daarmede heeft spreker den Sluiskillenaars gezegd, dat daarin de eenige kans gelegen was, dat ze goedkooper stroom zullen kunnen krijgen. Hij leefde toen in de meening, dat de overeenkomst nog 2 ja- rem liep, maar bij het naslaan der notulen is hem gebleken, dat die tusschentijdsche over eenkomst met 1 Juli 1925 afloopt. Binnen het jaar zal dus opnieuw met de Industrieele Maat schappij moeten worden onderhandeld, aange- zie« het niet te denken is, dat zij tot het Iaat ste oogenblik zal wachten, met een verzoek tot hen sluiten eener nieuwe overeenkomst. Alsdan zou er bij haar op aangedrongen kunnen worden, dat ze ook Sluiskil en Drie wegen van electrische stroom voorziet. Spreker weei wel, dat ze op die buurtschappen nog happig is geweest, maar nu staan de omstan- digheden er anders voor. En als de gemeente- raad laat doorschemeren, dat hij alleen bereid w> ween- opnieuw een met de oorspronkelijke coneessie afwijkend contract te sluiten indien de Industrieele Maatschappij ook Sluiskil en Driewegen en de tusschengelegen buurten van stroom wil voorzien, zal ze wel eieren voor haar geld kiezen en er meer voor voelen dan vroeger, liever dan haar stroomprijs op 30 cent per K. W. U. te zien terugvallen. Hij meent, dat ze dan wel voor onderhandelingen atbaar za! zjjn, en dan is het mogelijk alle inwoners de»er gemeente op gelijke voorwaarden van stroom te voorzien. Dan zit daar ook het gemak in, dat de ge meente maar met een concessionaris heeft te maken, hetgeen veel beter is, dan dat men er 2 zou hebben, n.l. de Industrieele Maatschappij voor de kom en de P. Z. E. M. voor de buiten- w^ken. Hij zou dit ook in het belang van de P. E. M. achten, die toch te eeniger tijd de cen- traiie alhier zal moeten ovememen, die kan dan alles ineens ovememen. Spreker stelt daarom voor, de behandeling deaer zaak te schorsen en burgemeester en wethouders uit te noodigen aan de Indurtrieele Maatschappij de vraag te stelien of zij bereid is de buurtschappen Sluiskil en Driewegen al wat tusschen die buurten en de kom ligt, van stroom te voorzien. Zij heeft haar personeel en kan dat alles gemakkelijker bedienen. Voor de geheele gemeente is dam de lichtvoorziening in. orde, ook voor Zwaantje en Baandijk, terwijl de raad, als op het voorstel der P. Z. E. M. werd ingegaan binnen een of twee jaar weer i erzoeken van andere groepjes zou krijgen om ook van licht te worden voorzien. De heer GEELHOEDT verklaart niet te kun- ne® stemmen voor het voorstel van burgemees ter en wethouders, omdat men dan weliswaar te Sluiskil stroom kan krijgen, doch dit bij den nu voorgestelden prijs niet nemen zal. Door uem heer Hameiink is spreker reeds het gras van voor de voeten gemaaid doch dat is met erg want hij had eenzelfde voorstel willen doen. Hij is van oordeel, dat in dat voorstel de weg is aangewezen, die het uit moet. De Industrieele Maatschappij zal toe met een verzoek moeten komen, in verband met de bepaling van den stroomprijs en hij meent ook, dat, indien eenigszins de duim- sehroeien worden aangezet, de centrale we! zal te bewegen zijn, ook de verlichtimg van de buitenwijken der gemeente te verzorgen. De heer SCHEELE merkt op, dat bij de be- nan deling der begrooting de wenschelijkheid ait^sproken> dait ook de andere groepen be- woners in 0nze gemeente van electrisch licht zouden bebooren te kunnen profiteeren. Indien men de raadsverslagen van nabije gemeenter. nagaat, zaet men, dat electrificatie van zelfs k I'v ?roepen' ^an wiJ bier in de gemeente hebben als mogelijk en zelfs rendabel wordt voorgesteld. M aarom zou dat dan ook hier niet het geva! zyn? Indien de raad zou ingaan op het voorstel van burgemeester en wethouders om alleen Sluiskil West- en Oostzijde en Driewe gen te verlichten, krijgt men binnen 2 of 3 jaar de andere groepen toch ook met die vraag Hii kan daarom met het voorstel van burgemeester er. wethouders niet instemmen, en zou wen sehen in overweging te geven, dat aan de P Z M- opmeuw werd gevraagd om de heele zaak van stroom te voorzien voor het aiangeboden bed rag van f 1200 's jaars. Daar zou hij zich we mee kumnen vereenigen. Dan zullen ze het misschien straks voor denzelfden prijs als in dt- kom kunnen krijgen; hij zou er ook gee. bezwaar im vinden, dat het iets hooper was, daar ze toch 50 of 55 cent per K. W. U. willen geven. Ingaan op het denkbeeld van den heer tlamehnk zal weer aanleiding geven tot opent- houdt em de zaak duurt mu al zoo lang, hij zou nf*! maar wiiHen voortzetten. De heer COLSEN merkt op, dat het hem wel niet bekend is, hoe de P. Z. E. M. aan hare nieuwe begrooting- gekomen is, maar meent, dat de Oostzijde van het kanaal daar toch in zit. De heer EVERWIJN antwoordt ontkennend. De heer COLSEN wil nog niet beweren, dai de bevolking van Sluiskil geen stroom zal nemen aan den prijs van 55 cent, ze wil den kostenden prijs betalen, maar zij is van oor deel, dat de Oostzijde niet moet zijn uitgerio- ten. Hij maakt bezwaar tegen het denkbeeld van den heer Scheele en vraagt, of deze zaak voor Sluiskil nu moet stranden op de aansluiting van kleinere gehuchten, hij zou dat niec billijk vinden. Daarom kan hij ook niet meegaan met het voorstel van den heer Hamelink, daar dit ook uitstel tengevoige heeft. De VOORZITTEIi brengt onder het oog, dat aanneming van het voorstel van burgemeester em wethouders ook nog niet zeggen wil, dat de zaak aanstonds voor elkaar staat, daar bur gemeester en wethouders voorstellen er de Oostzijde van §luiskii bij te nemen en de P. Z. E. M. zich alleen tot de Westzijde wenscht te bepalen. Het is te voorzien, dat de P. Z. E. M. i zeer vermoedelijk haar standpunt zal hand- s haven. Hij gelooft, dat er geen bezwaar in is, de beslissimg nog eens aan te houden, en dat men, indien men een overeenkomst kon treffen met de Industrieele Maatschappij, de P.Z.E.M. een groot gemak zou doen, aangezien deze metter- tijd toch de centrale alhier zal moeten over- nemen en zij dan alles imeens krijgt. Het voor stel van den heer Hamelink behoeft geen sta in den weg te zijn om tegen den aanstaanden winter in Sluiskil stroom te leveren. Het ge- meentebestuur kan zich inmiddels met de In dustrieele Maatschappij in verbinding stelien. Dit kan binnen een paar maanden ook beslist zijn. De heer EVERWIJN meent naar aanleiding van den loop der besprekingen er op te moeten wijzen, dat, indien men een overeenkomst zou sluiten met de centrale te Ter Neuzen, om Sluiskil en Driewegen te bedienen, dit alleen mogelijk zou zijn door het ieggen van een hoogspanningskabel van uit de kom naar die buurtschappen. De P. Z. E. M. heeft reeds een kabel liggen naar Sluiskil en Driewegen, zoo- dat dit kapitaalvermorsing zou worden. Ook zal de P. Z. E. M. indien de beslissing wordt uitgesteld, de datum in de overeenkomst ge- noemd, waarop de lichtvoorziening een aan- vang zou moeten nemen, niet kunnen hand- havem. De heer DE JAGER stelt de vraag, of de heer Everwijn wellicht ook kan mededeelen, of de cijfers, dezer dagen in den gemeenteraad van Axel genoemd, als uifkomsten van eigen exploitatie voor electrische stroomlevering voor bestrijding vatbaar zijn. Indien ze juist zijn, meent hij, dat er voor de P. Z. E. M., die het dan toch minstens even voordeelig moet kunnen, alle aanleiding kon zijn om te zeggen: we helpen u aan licht, ook zonder 1200 sub sidie. Ook zou dan voor de gemeente eigen exploitatie mogelijk zijn. De VOORZITTER merkt op, dat dit iaatste weer een nieuw denkbeeld is, dat opduikt. Hij meent, dat daarover nog te praten valt, indien een andere oplossing niet te verkrijgen is. Mogelijk komt de P. Z. E. M. ook op haar mee ning terug, na het lezen der ddscussien, maar hij zou het 't best achten, het voorstel-Hame- Mnk te laten voorafgaan. De heer DE JAGER verklaart nog de vraag gesteld te hebben, om de mogelijkheid van eigen exploitatie te kunnen overwegen. De heer SCHEELE wil ook nog te kennen geven, dat hij gaarne van den heer Everwijn eens een beter antwoord zou hooren op de door den heer Colsen gestelde vraag. Hij heeft nu ook het raadsverslag van Axel gelezen en als hij dan de verschillende beschouwingen nagaat, moet hij zeggen, dat de vertegenwoordigers der P. Z. E. M. niet gelukkig zijn in bun be sprekingen en niet erg sterk staan in hun be- toog. De heer EVERWIJN moet verklaren, niet te hebben gelezen hetgeen in den raad van Axel is gezegd. Hij heeft er wel iets over gehoord, maar kan'er toch zoo geen oordeel over uit- spreken, aangezien hij niet de basis kent, die door den adviseur dier gemeente is aangeno- men. Het maakt een groot versehil op de ren- tabiliteit of men een verbruik van 30, 40 of 50, dan wel of men 60, 70 of 80 K. W. U. raamt. Ook weet hij niet, of ook op kracht gerekend is. Hij kan zich daarover dus niet uitspreken. Naar aanleiding der vraag van den heer Scheele omtrent het versehil tusschen de eerste en de tweede begrooting voor Sluiskil, geeft hij te kennen, dat de tweede rekening op an dere gegevens berustte. Aanvankelyk is 60 cent berekend, en r.u 55 per K. W. U. Er was eerst gerekend op 180 aansluitingen, dat aan tal is later hooger genomen, doch toen zijn de motoren weggeiaten, zulks op advies van den heer Colsen. Hiennede is ook het door den heer Hamelink vroeger aangevochten versehil opgelost, dat in de tweede berekening voor Sluiskil de motoren waran weggeiaten en voor Driewegen niet; van Driewegen had memand iets dergelijks aan de P. Z. E. M. gezegd. De heer HAMELINK ziet het zoo in; dat men een exploitatierekening opbouwt naar ge- lang van de uitkomsten die men wil verkrijgen. Hij heeft de berekeningen nu niet bij zich, maar volgens die tweede begrooting waren 240 aansluitingen voor Sluiskil geraamd en werd, althans met het bedrag, dat voor meierhuur werd ontvangen, winst berekend. Misschien was toen niet op de Oostzijde gerekend, maar er werd toch winst berekend. Mogelijk is het dat van Driewegen niemand iets gezegd heeft omtrent motoren, maar indien men een bere kening maakt en er wordt in overweging ge- geven voor Sluiskil motoren weg te lateii, 0. gezien daarop toch niet te rekenen valt, dan zou dit toch een vingerwijzing moeten zijn, dat er voor Driewegen nog minder op te rekenen valt. Er is zooeven op gewezen, dat (oen een stroomprijs van 60 cent gerekend werd en nu 55, maar daar staat tegenover, dat nu de prijs voor de straatverlichting hopger wordt bere kend dan destijds. Hij kan niet inzien, dat er nu ineens zoo'n groot verlies zou zijn. Bere- nent dan de P. Z. E. M. de aansluitkosten voor de Oostzijde van Sluiskil alleen op /1200? Dan zou de gemeente alleen voor de enkele huizen die daar staan, dat bedrag moeten betalen Dat zou toch wel wat veel gevergd zjjn. Spreker zou de nieuwe begrooting der P. Z. E. M., hoe ze tot de berekening van een tekort vam 1200 gekomen is, wel eens willen zien En de gemeenteraad behoort die ook le zien, alvorens een definitieve overeenkomst gesloten wordt, teneinde te kunnen beoordeelen wat ten laste dier verlichting gebracht wordt. Op grond van hetgeen in die raming is opgenomen, moe ten ook later de uitkomsten der exploitatie worden berekend om te kunnen nagaan of subsidie nog noodig is, want anders kan men aan den raad altijd een rekening voovlegger die een tekort aanwijst. De heer Everwijn moat als spreker dit opmerkt in aanmerking nemen, dat de raad van Ter Neuzen in dit opzicht leergeld heeft betoald. Dat men vroeger al eens heeft er- varen, om den tuin te worden geleid, en dan wordt men voorzichtig. Als het pr dus toe komt. dat voor de eerste 4 jaar een subsidie van 1200 wordt toegekend, in een vermoed wordend tekort, de raad na verloop van die 4 jaar, als er een nieuw verzoek zou komen, om dat de exploitatie zich nog niet dekt, de exploitatie-uitkomsten moet kunnen nagaan en daarvoor is het noodig, dat zij weet hoe die is opgebouwd. Terecht is door den heer Coisen opgemerkt, dat de besprSkingen in de vergadering van in gezetenen van Sluiskil en de daar aangenomen motie nog niet van invloed konden zijn, toen het verzoek aan den raad werd ingezonden, omdat de vergadering toen nog niei was ge houden. Het kan dus nergens anders in zitten dan in de Oostzijde. De gemeente moet evenwel weten, hoe de P. Z. E. M. er aankomt, om later te kunnen beoordeelen, of het tekort niet een gevoig van te dure exploitatie. De heer SCHEELE merkt op, dat da inge zonden rekening niet eens rekening met de Oostzijde houdt. De heer HAMELINK begrijpt het dan hee- iemaal niet, maar merkt op, dat, indien zijn stelling juist was, voor die paar gezinnen aan den anderen kant van het kanaal toch geen f 1200 per jaar kan betaald worden. Hij geeft voorts nog te kennen, dat hem uit mededee- lingen van verschillende bewoners van Sluiskil gebleken is, dat zij er niet voor te vinden zijn, om 55 cent te betalen. In de Iaatste vergadering is ook nog afge- sproken, dat de bewoners zich schriftelijk zou den opgeven, met het verbruik, dat ze garan- deerden. Spreker moet aannemen, dat daarvan niet te veel gekbmen is, want anders zou de heer Colsen hier thans wel met andere cijfers zijn gekomen. Van morgen heeft spreker Sluiskil nog be- zocbt en daar van een voorstander van elec trificatie vernomen, dat de algemeene opvat- ting is, dat 55 cent te duur is en dat er daarom veel zullen zijn die niet zullen aansluiten, ook onder hen die het wel kunnen betalen. Liever dan thans reeds deze prijs vast te Ieggen voor een tijdsduur van 16 jaar, zou hij wenschen, dat de mogelijkheid eener andere, betere oplossing werd onderzocht. De heer COLSEN stemt toe, dat destijds bij de tweede begrooting op zijn aanwijzing de motoren in de begrooting niet zijn opgenomen, omdat hij zeide: l'aat die er maar buiten. Hij maakt bezwaar tegen uitstel; over de prijs heeft hij het nog niet gehad, of het 55 of 45 cent zou zijn, daar zou hij straks over willen spreken. Het is altijd maar uitgesteld; nu zou het voor een nieuw denkbeeld weer uitgesteld moeten worden, er kunnen over 20 jaar nog wel nieuwe denkbeelden geopperd worden. Hij zou willen aantoonen, dat het geen 55 cent moet zijn. De VOORZITTER zou thans willen laten beslissen over het voorstel-Hamelink, daar, in dien dit wordt aangenomen, de verdere bespre kingen hierover overbodig zijn. Het voorstel-Hamelink, tot aanhouding- der beslissing en het aanknoopen van onderhande lingen met de Industrieele Maatschappij. wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren De Jager, Van Aken, Scheele, Van Cadsand, Geelhoedt, Ver- linde, De Meijer, Hamelink, Viarn Driel, Van Dijke en van Riet; tegen stemt de heer Colsen. De heer EVERWIJN wenscht er nog op te wijzen, dat er een groot versehil is, in de eer ste en de laatst voorgestelde oplossing der electrificatie voor Sluiskil en Driewegen. De eerste begrootingen werden opgemaakt, dat de gemeente of de commissie de exploitatie voor haar rekening zou nemen en dan kan de reke ning voordeeliger worden opgemaakt, dan wan nee r de P. Z. E. M. dit zelf doen moet. De gemeente heeft er direct belang bij, de in gezetenen van licht te voorzien; zij zal daar voor een risico op zich nemen. De P. Z. E. M. evenwel, moet zich vooruit tegen risico dek- ken, en berekent de zaak dus duurder. Hij hoopt, dat de heeren zullen inzien, dat hierin inderdaad groot versehil zit en dit een reden is voor het grootfe versehil. Er zit inderdaad geen De heer HAMELINK: Muziek in! De heer EVERWIJN: Juist, ik heb omtrent die parlementaire uitdrukkingen nog zoo geen ervaring als de heeren. De VOORZITTER zegt den heer Everwijn alvorens deze de vergadering verlaat, dank voor de verstrekte in-lichtingen. De heer GEELHOEDT: Door het genomen besluit staat nu toch perse vast, dat er met de Industrieele Maatschappij zal worden on derhandeld De VOORZITTER bevestigt, dat dit de strekking van 't voorstel is. 8. Onteigening van grond in het belang der Volkshuisvesting. Burgemeester en wethouders deelen mede, dat een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, bezwaar bestaat tegen goedkeuring van de onteigening uitge- sproken bij raadsbesluit van 15 November 1923, omdat in de op die onteigening betrek- king hebbende stukken het kadastrale nummer en de totale oppervlakte van het perceel, dat gedeeltelijk zal worden onteigend, niet zijn vermeld. In verband daarmede behoort de ont- eigeningsprocedure in haar geheel opnieuw. te geschieden. Daarom stelien zij voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, overwegende, dat het wenschelijk is de be- schikking te krijgen over ongebouwde eigen- dommen, teneinde de woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" alhier (vereeniging uit- sluitend werkzaam in het belang van de ver- betering der volkshuisvesting) in staat te stel ien uitvoering te geven aan hare plannen tot het bouwen van 16 arbeiderswoningen, in het belang der volkshuisvesting; dat hiervoor gronden nabij de buurt „Java" (eigendom van den Staat, departement van Financien) behooren te worden onteigend; gehoorde een voorstel van burgemeester en wethouderhs; gelet op het advies der Gezondheidscom- missie, wier zetel te Ter Neuzen is gevestigd; gelet op artikel 80, alinea 2 der wet van 28 Augustus 1851, Staatsblad no. 125, zooals dit is gewijzigd bij artikel 29 der Woningwet; besluit: het bij dit besluit behoorende plan van ont eigening van grond (onteigend dient te wor den 2370 M2. grond van het perceel sectie C no 4859, totaal groot 28143 M2.) ter verkrijging van de beschikking over ongebouwde eigen- dommen, voorloopig goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Benoemen van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer G. de Ridder bericht heeft gezonden, ontslag te nemen als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwij.s. Door de commis sie worden ter voorziening in die vacature ter benoeming aanbevolen. de heeren C. Wind van Merkestei.in en E. S. Langemeijer. Hij noodigt de heeren Geelhoedt en Verlinde uit met hem het stembureau te vormen en ver- zoekt den raad over te gaan tot semming. Met 10 stemmen wordt benoemd de heei Wind van Merkesteijn; op den heer Lange meijer zijn 2 stemmen uitgebracht. 10. Vaststellen algemeene voorwaarden voor verhuur van een schoollokaal te Sluiskil. Burgemeester en wethouders, overwegende, dat verschillende vereenigingen gebruik wen schen te maken van een der leeigstaande le~ kalen van school D te Sluiskil, voor het houden van vergaderingen en he*, geven van unvoenn gen, en net in veruanu aaarmede gewenscn is, voor dat gebruiK vasce regeis te feieiieii, stelien don raad voor, voor het gebruih van een der ieegstaancie iokaien van scnovi v ic Siuisku vast te stelien de volgende Cepadnge Artikel 1. De gem-tente stoat iiet lonaai, zoo noodig veriichit en verwarmd, ter besciuxkmg van de vereenigingen, corporaties, d zuiks verzoeken, voor net houden van vergauenngen en het geven van unvoeringen. AitiKei 2. Vereenigingen, die" gereg.dd van het loKaai georuik rnaKeh, moeten daarvoor eene vergoeding betalen van 30 pei jaar, welk bedrag in twee termijnen gestori wonu ten kantore van den gemeente-ontvanger tegen kwitantie, de eerste termijn voor de ee-ste ver gadering of uitvoering, de andere een half jaar later. ArtiKei 3. Vereenigingen of corporaties die niet vallen onder de bepalingen van artikel 2, betalen voor iederen keer, dat het lokar wordt gebruikt eene vergoeding van 2, welk be drag tevoren bij den gemeente-ontvanger moet worden gestort. Artikel 4. De door den gemeente-ontvanger af te geven kwitantie(s) moet(en) op verzoek vertoond worden aan de(n) ambtenaar(en) door burgemeester en wethouders aan te wij zen. Deze is (zijn) bevoegd als biijkt dat be- taling nog niet heeft plaats gehad, het lokaal te doen ontnumen. Artikel 5. De vergaderingen en unvoerin gen zijn steeds toegankelijk voor burgemeester en wethouders, de door hen aan te wjjzen amb- tenaar(en) en de gemeentepolitie. Artikel 6. Bij het houden van uitvoeringen mag niets vertoond worden wat geaoht kan worden in strijd te zijn met de openbare orde of zedelijkheid. Artikel 7. Het lokaal moet telkens na ge bruik weer in den toestand worden gebracht, waarin het zich voordien bevond. Artikel 8. Eventueel aangerichte scliade aan het lokaal is geheel voor rekening van de be- trokken gebruikers. De heer .COLSEN maakt bezwaar tegen dit voorstel; er wordt nu reeds geruimen tijd door verschillende vereenigingen van Sluiskil ge bruik van gemaakt; hij is er tegen, dat die daarvoor nu alien zouden moeten betalen. De heer SCHEELE acht het goed, dat er een regeiing wordt voorgesteld en er is ook iets voor te zeggen, dat alle vereenigingen over een kam worden gesehoren. Hij wijst er in dat ver band op, dat ook verschillende vereenigingen hier in de raadszaal vergaderen en die betalen niets. Andere vereenigingen moeten in een herberg vergaderen of een ander lokaa' huren. Hij zou daarom soortge'ijke vereenigingen als die hier op de raadszaal gastvrijheid genieten ook te Sluiskil in de school vrij willen toelaten. De VOORZITTER meent, dat dan artikel 2 zou moeten worden aangevuld met de bepaling dat burgemeester en wethouders afwijking van de betaling kunnen toestaan. Hij acht echter f 2 voor een vergadering b.v. van een buurt- vereeaigjng geen bezwaar; kleine vereenigin gen, met weinig middelen, zouden kunnen wor den vrijgesteld, maar een zangvereeniging, die regelmatig bijeenkomt, daar zal toch niets tegen zijn, dat die iets betaald? De heer COLSEN vreest, dat men dan weer naar den ouden tijd zal teruggaan, dat in her- bergen vergaderd werd, want de herbergiers geven hun lokaal gratis. Dat het weer dien weg op gaat, zal men toch wel niet kunnen goed keuren. Er is nog een lokaal gratis be- schikbaar, maar er zijn verschillende men- schen, die bezwaar hebben daar te komen. De aandacht van eenige vooruitstrevende mannen, die daarvoor een eere-saluut behoord e wor den gebracht, hebben de aandacht gevestigd op het leegstaand lokaal der openbare schoor en hebben dat ten gebruike gevraagd. Daar- door kwam een eind aan het vergaderen in de herbergen. Indien het een tooneelvereeniging is, die er een uitvoering geeft, kan er wel wat betaald worden, doch zoo is er op Sluiskil maar een. Hij kan zich met het voorstel niet vereeni gen, en wenscht de vereenigingen vry toe te laten. De VOORZITTER vraagt, in elk geval niet de geheele betaling te laten vervallen; indien men het bedrag te hoog vindt, valt daarover nog te praten. Hij meent, dat evenwel de ge meente toch niet ten behoeve van elke ver eeniging geheel gratis een lokaal met ver- warming, verlichting en schoonhouden behoeft beschikbaar te stelien. Vindt men 30 voor een geheel jaar te veel, laat men het dan op 20 be palen, maar hij acht het billijk, dat de men- schen iets betalen voor vuur en licht. Men kan in plaats van /2 voor een avond f 1,50 of 1,— vragen, ofschoon hij meent, dat de door bur gemeester en wethouders voorgestelde bedra- gen voor een lokaal met verwarming en ver lichting, schoonhouden inbegrepen, en met ge bruik van meubels, niet hoog kunnen genoemd worden. De heer VAN CADSAND begrijpt, na het gesprokene art. 7 niet; daar wordt gezegd, dat het lokaal, 11a gebruik, weer moet opgeruimd worden, terwijl uit de woorden van den voor- zitter valt af te leiden, dat het schoonmaken onder den huurprijs berekend wordt. Wat be- doelden burgemeester en wethouders dan met dat opruimen De VOORZITTER dit doelt er op? dat, in dien er een of ander zou geplaatst worden, b.v. een tooneeltje bij een uitvoering, weer moet worden opgeruimd. De heer IIAMELINK verwacht dan ook wel eens van dat lokaal gebruik te kunnen maken; !lheeft er te Sluiskil .nooit een kunnen krij gen. De heer DE JAGER: Maar niet gratis! De heer HAMELINK is ook van oordeel, dat er wel iets zit in het door den heer Colsen ge- opperde bezwaar, dat men door dit tarief de vereemgmgen weer naar de cafe's zal driven. Het is op zoo'n plaats niet mogolyk voor de vereenigingen een lokaal in eigendom te ver krijgen, en ze hebben niet alleen hun leden- vergaderingen, maar moeten ook bestuurs- vergaderingen houden, waardoor het voor de verschillende organisaties nog al bezwarend wordt. Hij zou ook in overweging willen geven de bedragen te verminderen. Bij de behandeling der artikels stelt tie heer VAN CADSAND voor „verwarmd" te sclirap- pen; als de betrokken vereenigingen verwar ming willen hebben moeten ze er dan zelf maar voor zorgen. Als dat van gemeentewege ge- schied, moet de gemeentewerkman daai in of buiten zijn diensturen voor zorgen. Is het in zijn dienst dan kan hij niet tegelijk voor de gemeente werken en als het's avonds is, zullen er over-uren betaald moeten worden, tenzij de vereenigingen zelf die over-uren betalen. De VOORZITTER merkt op, dat men zoo in een cirkeltje zou kunnen rondgaan; een ande zou nog kunnen voorstellen om ook van ge meentewege geen licht te geven. Het tchoon- maken enz. staat buiten den dienst van den gemeentewerkman, maar burgemeester en wethouders hebben met hem een vast accoord gemaakt voor het .schoonhouden enz. van de school. In dat abonnement is ook begrepen de zorg van het vergaderlokaal. Er bestaat geen gevaar, dat men hem voor een vergadering die 4 uren duren zou 75 cent per uur zou moeten betalen. Hij zou het artikel ongewijzigd. wen schen te behouden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Bij art. 2 merkt de heer VAN DRIEL op, dat f 30 per jaar wordt gevorderd van vereenigin- Bij hard werk. kan iemand zijn werk verrichten, als bukken of zieh bewegen voortdurend 1 Hoe hij bij last heeft van pijn? Hij moet zich dan we! in acht nemen. Die hevige rugpijn kan ver- oorzaakt worden door urinezuur, dat als ge voig van zwakke nieren in het bloed achter- bleef en dan dient men op zjjn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkonren en het valt niet moeilijk. Leef een- voudig, vermijd overwerking, zorgen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollige urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn N'eren»Pillen u helpen, als gij een geneesmiddel noodig hebt. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en verdrij- ven de stoomisverschijnselen uit deze organen. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de Firma A. van Overbeeke—Leunis a 1,75 per fiacon (geel etiket met zwarten opdruk). 25 gen die er geregeld gebruik van maken. Er zal toch wel versehil gemaakt worden in meer of minder druk gebruik? Van een vereeniging, die slechts om de 3 maanden vergaderd kan ook van „geregeld" gebruik gesproken worden, maar het maakt toch een groot onderscheid met vereenigingen die wekelijksch bijeemko- men. Voor eerstgenoemde is f 30 te hoog. De VOORZITTER stemt dit toe, maar met geregeld gebruik worden alleen bedoeld ver eenigingen die als regel b.v. eens per week, of misschien om de 14 dagen, bijeen komen. Ver eenigingen die slechts om de 3 maanden ver gaderen vallen onder het tarief, dat geregeld is in artikel 3, dat dan voor hen veel voordee liger is. Artikel 2 slaat meer op zangvereenigingen, jongelingsvereenigingen, een Zondagschool e.d. De heer COLSEN zou die 30 willen ver- lagen tot 5. Als men aan f 30 vasthoudt, zal er niet veel gebruik van gemaakt worden en zal men naar andere iokaien gaan, die gratis beschikbaar gesteld worden voor de vereeni gingen, maar minder verldeslijk zijn voor de leden; omdat hun het bezoeken van die Iokaien tot uitgaven leidt. Hij wijst b.v. op de varkensverzekering, wel- ke blijkens het verslag toch al in niet roos- kleurigen financieelen toestand verkeert, als die nu nog 30 aan de gemeente zou moeten betalen De VOORZITTER stelt voor, aan dit artikel toe te voegan, dat burgemeester en wethouders van den prijs kunnen afwijken. Ze zullen dan rekening houden met den toestand der vereeni gingen en deze niet het vel over de ooren halen. Het artikel wordt aangenomen met 11 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren De Jager, Van Aken, Scheele, Van Cadsand, Geelhoedt, Ver linde, De Meijer, Hamelink, Van Driei, Van Dijke en Van Riet; tegen stemt de heer Colsen. De heer HAMELINK merkt naar aanleiding van art. 3 op, dat er toch onderscheid zou kun nen gemaakt worden tusschen eeii verwarmd en een onverwarmd- lokaal. In den zomer b.v. is geen verwarming noodig en zou het voor een halven prijs kunnen; vooral voor bestuursver- gaderingen loopt het nog al op. De VOORZITTER stelt voor, ook bij dit ar tikel toe te voegen, dat burgemeester on wet houders kunnen afwijken, zij kunnen dan voor bestuursvergaderingen b.v. den halven prijs stelien. De heer COLSEN meent, dat men het dan ten slotte wel heelemaal opzij kan zette.i, want dan levert het toch niet de moeite waard op. Arikel 3 wordt met algemeene stemmen vastgesteid, met de door den VOORZITTER voorgestelde toevoeging en ook wordt artikel 4 met algemeene stemmen aangenomen. De heer HAMELINK maakt bezwaar tegen de bepaling van artikel 5, dat burgemeester en wethouders of iemand namens hen bevoegd is alle vergaderingen bij te wonen. Er zijn ver schillende bijeenkomsten, waarvoor dit geen bezwaar is, maar er kunnen ook huishoudelijke vergaderingen gehouden worden, van vak-or- ganisaties, en daar heeft de politie dan toch niets mee te maken. Waar zou anders de vrij- heid van vergaderen blijven. Spreker heeft in het verleden hij een organisatie al eens de er varing opgedaan, dat de politie in een huis houdelijke vergadering kwam, wa'artegen niets te doen viel, omdat deze in een vergunnings- lokaal gehouden werd. De heer SCHEELE: Je gaat daar toch geen kwaad stichten? De heer HAMELINK: Neen, maar we heb ben er ondervimding van en ik meen, dat zoo'n bepaling ten opzichte van huishoudelijke ver gaderingen te ver gaat. De VOORZITTER: We zouden het artikel dan kunnen aanvullen: ,-;behoudens huishoude lijke vergaderingen". Het aldus gewijzigd artikel wordt aangeno men met algemeene stemmen. Eveneens artikel 6. De heer VAN CADSAND meent, dat, aan gezien de gemeente voor schoonhouden zorgt, dit artikel wel vervallen kan. De VOORZITTER toont aan, dat dit niet he geval is; burgemeester en wethouders moe ten opruiming van een of ander kunrien ge- lasten. De heer VAN CADSAND: Dan zou er in moeten staan binnen 24 uur, want anders kun nen ze het wel 8 dagen laten staan. De VOORZITTER merkt op, dat men er dan nog niet is, als men met minder goedwillende menschen te doen heeft, want het zal wel eens voorkomen, dat een vereeniging het ltfkaal ge- bruiken moet van 4 tot 5 en een andere van 6 tot 1 uur. Dan zou men als de eerste veree- nigimg 24 uur tijd kreeg voor opruimen er niets .mee vooruit zijn. Er zal in deze iets aan de praktijk moeten worden overgelaten en de gebruikers zullen deze gelegenheid behooren te waardeeren, hetgeen blijken zal uit de wijze waarop het gebruikt wordt. De menschen zul len elkaar een beetje moeten begrijpen en in de hand werken. De verordening wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren De Jager, Van Aken, Scheele, Van Cadsand, Geelhoedt, Ver linde, De Meiier, Hamelink, Van Driei, Van Dijke en Van Riet; tegen stemt de heer Colsen. (Wordt vervolgd.) Zonnetiji. N H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 7