BURGERLIJKE STAND. HoogwatergetijteTerNeuzen. 1NGEZ0NDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. D A G E N. Yoorm. Nam. Zaterdag 22 Maart 2 24 2.43 Zondag 23 3.03 3 21 Maandag 24 3.42 4.01 Dinsdag 25 4 21 4.43 Woensdag 26 5 07 5.30 Donderdag 27 5.58 6.26 Vrydag 28 7.— 7.39 Wie zenuwachtig is, aarustig en overspannen en een kalm, gezond measch wil worden, gebruike eenigen tijd de kataneerende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 ct. By apoth. en dregisten. Mijnhardt's Zenuwtabletten verkrijgbaar by J. K. PLATTEEUW, Noordstraat 59. i>e VOORZITTER merkt op, dat het moei- lyis gaat, hierover thans te gaan spreken en te bashssen, dat is toch een kwestie van later zcrg. Be heer HEGGE ZIJNEN zegt voorts, dat in artikel 2 de stroomlevenng aan de ingezete nen der bewoonde kommen Axel, Brie Bchou- wen. Kijkuit, S teen ovens, Vaartwyk, Magrette, S]>ui, Bcnapenbout, Sluiskii en Sassing ver- p.-ieJitenrl wordt gesteld, die aan de daarDuiten wonenden slechts onder bepaalde voorwaarden. In artikel 3 wordt voorgeschreven, dat de verdeemetten in de kom van Axel onder- gTendsch zullen zijn, in de overige kommen mogen zij bovengrondsch zijn. Bit heeft hij aldus meenen te moeten voorstellen, omdat ei toeb ook rekening moet gehouden worden met het schoonheidsgevoel, en het aanzien der kom door iiet plaatsen van paien en het spannen van draden zeer zou ontsierd worden. Buiten is het geen bezwaar, dat het net boven grondsch is. Voorts is ook bepaald, dat de P. Z. E. M. verplicht is alle door haar ten dienste dei asroomlevering binnen de gemeente aangelegde werken in voortdurend bedryfsvaardigen en veiiigen teestand te onderhouden, en de ge meente te vrywaren voor alle sehaden uit de ni»t-naleving dezer bepaling voortvloeiende. fly acht deze laatste bepaling, die de P. Z. 14. M. in hare contracten met de gemeenten met opneemt, terwijl zij daarentegen wel con nate op de gemeentenetten eischt, voor de ge. meente onmisbaar; zij moet tegen schade ge- vrywaard worden. Be heer BIELEMAN vraagt nog even terug te komen op artikel 2. Hij wenscht te weten, oi zij die buiten wonen, buiten de aangegeven kommen, meer zullen moeten betalen voor aan- Biting. Be heer HEGGE ZIJNEN bevestigt, dat dit het geval zal worden; dat zijn uitzonderingen en zooals uit de laatste zinsnede van art. 2 blijkt, zullen daarvoor afzonderlijke regelingen worden vastgesteld, bij gezamenlijk overleg van partijen. In artikel 4 worden voorsehriften gegeven em te trachtem zekerheid te krijgen voor be- noerlyke stroomlevering, door alles wat deze tow kunnen belemmeren, buiten te sluiten. Be it room behoort ook zelfs in de afgelegen dee- ie* der gemeente voldoende spanning te heb- be*. Ook kan het zich voordoen, dat de conces- •tonaris om welke reden dan ook, wenscht over te gaan tot een andere verbruiksspanning, die het gebruik van andere lampen, motoren enz. noodzakelyk maakt. Billijk is het, dat alsdan de kosten die daarvan het gevolg zijn voor d» gebrudkers, door aanschaffiing van andere 1am- peai, motoren e.d., door den concessionaris ge- «fr«geii worden. Baarom wordt dlt hier vast- gelegd. Artikel 5 handelt over de binnen-installaties. Uit de prabtijk blijkt, dat alle centrales het er ep toe leggen om langzamerhand alle concur- retrten te weren en ook de binneninstallaties geheel in handen te krijgen, door alles wat anderen maken af te keuren. Er moeten daar- «nk bepalingen gemaakt worden, om dat te T<»orkomen. De ingezetenen behooren vrij te waar ze hun huisinstallatie willen laten waken en ieder die zulks wenscht moet als urtvoerder of aannemer dier werken kunnen optreden, mits hjj voldoet aan de gestelde in- rtailatievoorschriften, door den concessionaris •ader goedkeuring van het gemeentebestuur te stellen. Dan wordt men behoedt voor willekeur. Nu zal men er geen hinder van itebben dat de P. Z. E. M. installaties zal wil- maken, maar de P. Z. E. M. en de A. Z. E. M. ayn tweelingbroers. Indien de installaties voldoen aan normale voorsehriften, moet daarmede kunnen worden volstaan Door dit artikel bestaat de mogelijkheid willekeur te voorkomeai. Artikel 6 stelt de tarieven vast waar de P. 2. E. M. wel onder, doch niet boven mag gaan. Aauvankelijk was onderscheid gemaakt, tus- •winen de kom van Axel en de buitenkommen, omdat de bedoeling van den raad niet vast- stond of deze de geheele gemeente wenscht te atectrificeeren, dan wel de kom Axel alleen, terwy; ook de berekeningen omtrent de ex- pioitatiemtkomsten nog niet waren geschiedt. Op grond van de discussie meent spreker te moeten opmaken, dat de raad de geheele ge meente van stroom wenscht te voorzien, ter- wyl de financieele uitkomsten dan nog voor- ieeiiger zyn. Er kan dus worden volstaan met I* spreken van een stroomprijs in het alge- mee-n. Het tarief voor de stroomlevering moet aan de goedkeuring van het gemeentebestuur worden onderworpen. Het zal ten hoogste per KV\L bedragen: 45 cent voor particuliere ver- leating en huishoudelijke doeleinden; /0,35 ooi <ie verlichting van gemeentegebouwen, <-rentueel ook straatverlichting; 0,22 voor oeweegkiacht en daarmede gelyk' te stellen **hmsche of industrieele doeleinden. In die maximumpryzen zijn begrepen alle sosten of onkosten, uit welken hoofde ook, of noe ook genaamd, die op de stroomlevering arukien, behalve die voor een eventueel te oefien meterhuur, zoodat daarvan verder in *©ener)ei vorm, noch direct noch indirect, een vtnhooging zal kunnen plaats hebben. Be aan de afnemers in rekening te brengen eterhuur zal per jaar ten hoogste mogen be- 'hagen 45 der aanschaffingskosten Be heer BAERT merkt op, dat die prijzen gebaseerd zyn op den prijs der kolen, dat er •ok gesproken wordt van verhooging, by sty- mng van den kolenprijs, doch vraagt, of de rtroo.mprijzen, als die der kolen daalt, ook kunnen dalen. Be heer HEGGE ZIJNEN antwoordt ont- Kennend, in het thans behandelde contract worot de kolenclausule niet voor, die is er dus ■•.let op van invloed. Bie komt te pas bij het Hmten van een contract met de P. Z. E. M -voor het afnemen van stroom, teneirule' die z elf te distnbueeren. Be heer OGGEL vestigt de aandacht op i -2rt~» Van -et voprsestelde artikel 6. Bit nnn. „De in dit artikel genoemde maximum- ,zu,1tn slechts verhoogd kunnen wor sen, nadat de P. Z. E. M. ten genoege van d- gemeente zal hebben aangetoond, dat de rtroomlevermg, mtsluitend tengevolge van die prijzen, met voldoende baten afwerpt. om daarvan de kosten voor rente en aflossing van kapitaal, onderhoud der werken, salarissen en wor.en en kosten van stroominkoop te bestrii- den v Hij vraagt welke motieven aanleiding zou- «ier. kunnen geven om geen goedkeuring te ver- »eenen aan een verzoek tot verhooging van den stroomprijs, als blykt, dat de P. Z. E. M. er op te kort komt. De heer HEGGE ZIJNEN: Indien zou blij- ken, dat het tekort een gevolg is van een niet TOinig genoeg exploiteeren. De heer OGGEL acht het een kwaad artilfi Be heer HEGGE ZIJNEN wijst er op, dat de gemeente zich op het standpunt stelt: ik geef je een cadeautje, en dan heb ik het recht om voor me zelf en de ingezetenen de noodige waarborgen te eischen. Er is trouwens niets op tegen, dat men, als er een overeenkomst gesioten wordt tusschen twee partijen, zoo nauwkeurig mogelyk el- kaars rechten en verplichtmgen zoo nauwkeu rig mogelyk omschnjft. Dat kan later veel moeilykheden sparen. In art. 7 is omschreven, dat de eenphasen- meters geen grootere fout mogen bezitten dan 3 plus, en meerphasenmeters 5 plus, by hoogste belasting. Onder plusfout wordt ver- staan: te veel aanwyzen. De gemeente heeft het recht zich van de na- leving dezer bepaling te overtuigen, door jaar- lyks ten hoogste tien door haar aan te wijzen meters van harentwege op kosten van ongelyk te doen yken, in een laboratorium te harer keuze. Indien daarby blijkt, dat het gemiddel- de der geconstateerde fouten, afzonderlijk be- rekend voor de een- en de meerphasenmeters, de genoemde foutgrans met meer dan een tien- de overschrijft, dan zal de P. Z. E. M. ver plicht zijn, binnen een half jaar nadat haar dat zal zijn aangezegd, alle by de stroomver- bruikers geplaatste meters te doen controlee- ren en zoo noodig te doen terugbrengen in den toestand omschreven onder 1 van dit artikel. In artikel 8 wordt bepaald, dat alle door de P. Z. E. M. hetzij tegen betaling of gratis aan de ingezetenen uit te reiken geschriften in 6 exemplaren bij het gemeentebestuur zullen moeten worden ingezonden en door het ge meentebestuur worden gewaarmerkt. Alleen de geschriften waarvan de gewaarmerkte exemplaren gedeponeerd zijn, zullen voor de ingezetenen verbindende kracht bezitten. Artikel 9 schryft voor, dat de P. Z. E. M. in de hoofdplaats Axel een directie van het bedry'f moet vestigen, die haar in spoed- eischende gevallen tegenover de gemeente vertegenwoordigt, en die by storingen in het bedry'f in staat is onmiddellyk in te grypen. De heer 't GILDE vraagt, of die bepaling niet te bezwarend is. De heer HEGGE ZIJNEN is van oordeel, dat dit niet bezwarend kan genoemd worden; de bedoeling is alleen, dat de maatschappij hier een vertegenwoordiger plaatst, met wie in drmgende gevallen, die zich kunnen voordoen, kan onderhandeld worden. Bezwaren kunnen daar niet tegen zijn en het is voor een goeden gang van zaken noodzakelyk. Artikel 10 bevat bepalingen omtrent de uit- voering der werken. By de beoordeeling door de gemeente van de door de P. Z. E. M. inge- diende plannen zal slechts gelet worden op ge- varen voor de ingezetenen, belemmeringen voor het verkeer of voor het bewaren van de rust en de orde en op de al of met daardoor veroorzaakte ontsiering. In artikel 11 wordt bepaald, dat, indien de op de exploitatie gemaakte winst meer dan 10 bedraagt, van het in de zaak vastgelegde kapitaal, de helft van dat meerdere zal aan- gewand worden tot verlaging van alle geheven tarieven, wel elk p/ocentueel in gelijke mate. De wijze van berekening wordt verder in dit artikel uitgewerkt. Artikel 12 eischt het jaariijks aan de ge meente ter goedkeuring inzenden eener balans met winst- en verliesrekening, die eerst na goedkeuring door de gemeente aan de aandeel- houders zal mogen worden overgelegd. In artikel 13 wordt omschreven op welke wijze eventueele naasting van het bedrijf zal geschieden en in art. 14 de duur der Iconcessie en aanvang der stroomlevering, terwijl art. 15 bepaald in welke gevallen de concessie vervalt. De heer 't GILDE vraagt, aangezien onder a, b en c verschillende gevallen omschreven worden, waarin de concessie vervalt door het niet nakomen van de bepalingen dezer bespro- ken overeenkomst, wat nog onder d „wan- prestatie" kan worden verstaan De heer HEGGE ZIJNEN geeft te kennen, dat het onder d genoemde nog wordt opgeno- men om te voorzien in alle niet met name ge noemde gevallen, ter volkomen zekerheid voor de gemeente. De voorwaarden mogen erg streng geacht worden, hij wil dat toegeven, maar merkt op, dat er hier met het oog op de wederparty met wie men te maken heeft te genover wie voorzichtigheid geboden is. Het betreft hier geen overeenkomst met een ge- woon particulier. Het provinciaal karakter der maatschappij treedt herhaaldelyk naar voren en spreker herhaalt, dat er toch geen oezwaar tegen kan zijn, dat beide partijen hunr.e rech ten en verplichtingen volkomen omlynd zien Het is mets meer dan billijk indien ook de ge meente wenscht te weten, waaraan zij zich kan houden. De voorgedragen concessiebepaiingen geven tot geen verdere opmerkingwn aanleiding. Art. 17 omschrijft de gevallen waarin boete wordt toegepast, 18 de wijze van oplossing van geschillen, art. 19 de vorming van een scheids- gerecht en art. 20 de betaling der kosten van overeenkomst, welke door ieder der partiien voor de helft worden gedragen. De VOORZITTER wil thans in stemming rengen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om aan de P. Z. E. M. concessie te verleenen voor electrificatie der e-eheele gemeente, op de thans besproken voorwaarden. ^rDVAN DIXHOORN had gaame ge- zien, cat Burgemeester en Wethouders na de „!fiPrt^ngen en tiJ(tens (ie Pauze tot andere gedachten waren gekomen. Hij herinnert aan den eed, die alien bij de aanvaarding van het ndmaatschap van den raad hebben afgeleird en waarbij zij gezworen hebben de belangen der gemeente voor te staan en hoog te houden. Gesteund door het advies van den adviscur den ^rHefr Zynen vraagt hij, of Burgemeester en Wethouders bereid zijn hun voorstel te wyzigen en voor te stellen de electrificatie voor rekening der gemeente zelf uit te voeren De VOORZITTER deelt mede, dat Burg^ ^lakW«rstijdens de pauze deze zaak nog besproken hebben, doch van ireeninir zyn hun voorstel te moeten handihaven. Indien Dixhoom een ander voorstel wenscht, kan hy dit nog doen. De heer VAN DIXHOORN: Dan stel ik voor eigen exploitatie, voor heel de gemeente. De OORZITTER merkt op, dat dit voor dll ikT ^(leIe strekkinS is- Het is vermoe- tiil n e JlVan den heer Van Dixhoorn in ans,ln be?rinsel te besluiten en dan in een volgende vergadering een contract voor stroomlevering met de P. Z. E. M. te behan- ves^igenT" VAN DIXH00RN antwoordt be. De heer WEIJNS veronderstelt, dat het dan toch nog_ slechts een beginseibesluit is, dat niet nDeenvn1npZyT0^SjSdertijd bij de water!eiding: l V?0R^I17RR stemt toe, dat het alleen een beginseibesluit kan ziin. maar meent, dat het toch in zooverre bindend is, dat men zich veridaart vo6r exploitatie door de gemeente en by een volgende behandeling alleen kunnen stemmen tegen een onvoldoend tract van de P. Z. E. M., doch dat men, indien tmt contract aannemeliik bliikt niet moet zeo- een dat men ten slotte toch liever voor'het verieenen eener concessie is. Z. i. zal door de heden, te houden stemmmwen, w rden heslist on welke wnze de electrificatie der gemeente tot stand komen. Hii vraagt of het voor- van den heer Van Dixhoorn gesteund zou con- stel wo*v?+ Dtt doen d« heeren Van de Casteel. J Do heer DIELEMAN beschouwt de het z6o, dat thans alleen in principe besloten wordi, en de leden de volgende vergadering nog vrij zijn. De VOORZITTER meent, zooals reeds hier- voren gezegd, dat de beslissing wel iets verder strekt. Wordt immers het voorstel venvorpen en verklaart zich de meerderheid voor het ver leenen van concessie, dan zou meteen over de voorwaarden worden beslist. Verklaart men zich voor eigen exploitatie en zijn de voor waarden waarop de P. Z. E. M. stroom wil leveren billijk, dan dient men zich aan de nu te nemen beslissing te houden, anders kan men aan den gang blijven. De heer DIELEMAN acht het een zeer ge- wichtige zaak; hij is ook voor eigen exploita tie, maar wenscht toch nog eenige vrijheid voor te behouden. De heer OGGEL is ook van meening, dat thans zal worden beslist over de wijze waarop de electrificatie geschieden zal. De heer HEGGE ZIJNEN merkt op, dat de loop der zaken hier wel eenigszins anders is, dan in andere gemeenten, omdat hier vooraf niet over het stroomcontract van de P. Z. E. M. gesproken isi Dit zou aan de orde komen, in dien beslist werd in den door den heer Van Dixhoorn voorgestelden zin. Thans is nog slechts de vraag behandeld, of de zaak ren- dabel zou zijn. Indien de raad in principe be- sluit tot eigen exploitatie moeten in die rich- ting onderhandelingen met de P. Z. E. M. worden aangeknoopt, voor het sluiten van een contract. Dat contract komt dan bij den raad in behandeling en kunnen de heeren er zich over uitspreken. De heer WEIJNS: Indien wij nu besluiten tot eigen exploitatie De VOORZITTER: Dan wordt met de P. Z. E. M. een stroomleveringscontract af gesioten als we met haar overeen kunnen. komen. De heer KOSTER verklaart ook wel te voe- len voor het voorstel van den heer Var. Dix hoorn, waarin het meest hem aantrekt, dat dan ook de buitenbewoners electrisch licht enz. kunnen krijgen. Maar toch is hij omtrent het gebruik dat er van gemaakt zal worden verre van optimistisch. Hij heeft dezer dagen een vergadering opgeroepen voor electrificatie van een deel der gemeente; van de 25 genoodigden waren er slechts 6 opgekomen, zelfs de groot- ste voorstanders waren ten slotte niet aan- wezig, en hadden ook geen bericht van er hin dering gezonden. Hij gelooft nog niet, dat er door de bewoners der buitenkommen en de landbouwers zoo erg naar electrisch licht ver- langd wordt, in zijn buurt althans zitten de menschen blijkbaar liever met een kaars dan met een lamp. Op Koewacht heeft hjj opge- merkt, dat menschen die bij het electrisch licht zijn aangesloten, hunne petroleumiamp ge- bruikten, omdat ze het electrisch licht re duur vinden. Op grond daarvan acht hy zich niet verantwoord, voor het voorstel van den heer Van Dixhoorn te stemmen. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat hieruit blijkt, dat de heer Koster weinig ver- trouwen stelt in het rapport van den adviseur. Deze kan geen vryheid vinden om sprekers voorstel te steunen, maar wil wel de voordee- len die de electriciteitslevering zal opleveren in handen van de P. Z. E. M. geven. Spreker is van oordeel, dat de raad die voor de ge meente zelf moet benutten. Hetgeen de heer Koster aanhaalt van het bezoek op de door hem belegde vergadering bewijst niets, het is van aigemeene bekendheid, dat de menschen er weinig voor gevoelen, ter vergadering te komen; er zijn er die blykbaar meenen een zaak meer te dienen door weg te blijven dan door te komen. De heer HEGGE ZIJNEN is het eens met den heer Koster, dat vooral buiten de kom ter- stond vol op stroom zal worden afgenomen, maar wijst er op, dat hy ten opzichte van de buitenmenschen, ook wat den brandtyd van het licht betreft, zeer lage cyfers heeft geraamd, zoodat de aansluiting van de allerkleinste lampjes niet van z6o grooten invloed zijn. Was de aansluiting terstond algemeen, dan zou men ook terstond geheel andere en hoogere winst- cijfers krijgen. Hij meent echter vol vertrou- wen in de zaak te kunnen stellen. De aanslui- tingen komen van zelf, als buurman het ge- daan heeft en het blijkt goed te voldoen, dan komen ook de omwonenden. Wat de opmer- king omtrent Koewacht betreft, wijst hij er op, dat daar een stroomprijs van 60 cent per K.W.U. moet worden betaald, en dat dan de verlichting moeilijker goedkooper dan met pe troleum kan -worden beschouwd, doch dat hier slechts 45 cent wordt berekend. Wat betreft het houden van vergaderingen, met belang- hebbenden, spreker weet daar alles van, ter wijl ook nog in aanmerking moet genomen worden, dat zou vergaderd worden met een in- genieur van de P. Z. E. M. en de toestand nu hier eenmaal zoo schynt te zyn, dat de ambte- naren der P. Z. E. M. niet overal welkom zijn. De heer KOSTER vraagt nog een in'ichting omtrent de berekening van den stroo.: u door de P. Z. E. M. overeenkomstig het nor- maal contract. De heer HEGGE ZIJNEN deelt mede, dat dit geschiedt op een basis van 150 per jaar en per K.W.U. volgens de hoogste belasting, terwijl dan nog 4Mi cent moet worden betaald per afgenomen K.W.U., terwijl die prijs kan varieeren in verband met de kolenclausule. De heer 't GILDE merkt nog op, den heer Van Dixhoorn te hebben hooren spreken over oppositie, doch hy ontzegt dezen het recht, ten opzichte van zijn persoon van oppositie te spreken, daarvan is bij hem geen sprake. Hij verschilt eenvoudig met den heer Van Dix hoorn van opinie en is huiverig om deze zaak te forceeren. Het voorstel van den heer Van Dixhoom komt in stemming en wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, Van Bixhoorn, Weyns, Bieleman, P. de Feyter en Van de Casteel; tegen stemmen de heeren 't Gilde, Oggel, Koster en Baert. De VOORZITTER constateert, dat de ge- meenteraad thans een zeer gewichtig besluit heeft genomen. Hy hoopt, dat de gemeente er wel bij zal mogen varen. Hij dankt voorts den heer Hegge Zijnen voor zijn uitgebracht rapport en voor de aangename en bevattelijke wijze waarop hij van toelichting diende. Be heer HEGGE ZIJNEN dankt wederkee- ring den Voorzitter en den raad voor het aan- genaam onderhoud. Juist in de omstandigheid, dat er ook tegenstemmers waren, ziet hij een gelukkig teeken, daar dit te beschouwen is als een bewijs, dat de zaak goed is overdacht en men niet over ijs van een nacht gaat. Hij wenscht den raad succes met het genomen be sluit. Men zal het er toch alien over eens zijn, dat een zuinig beheer noodig is. Be VOORZITTER meent van den heer Bie leman toch een beetje meer vertrouwen te moe ten vragen voor het beleid van Burgemeester en Wethouders. Beze gebruiken toch niet meer geld dan noodig is. Het is vooruit niet te bepalen, wat zoo'n deskundigen by stand kos ten zal. Bat weten we van de electriciteit toch ook nog niet? Be heer VAN BIXHOORN zou ten deze voi le vertrouwen in Burgemeester en Wethouders wllen stellen, want die gooien het geld toch ook niet weg. Het voorstel wordt aangenomen met aige meene stemmen. 5. Verzoek van P. J. van Driel tot ver- beteren stoep. Naar aanleiding van een verzoek van P. J. van Briel, om de stoep voor zyn woning in de Lange Weststraat D 24 te mogen vernieuwen, de oude keien op te ruimen en deze ter breedte van 1 M. te vervangen door een betonnen stoep, stellen Burgemeester en Wethouders voor, de gevraagde vergunning te verleenen. Met aigemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Vaststellen rooilijn in de Gentschevaart- straat. Burgemeester en Wethouders stellen voor, om in de Gentschevaartstraat een rooilijn vast te stellen overeenkomstig de door hen overge- legde teekening. Be heer P. DE FEIJTER meent, dat de rooilyn wel wat te veel achteruit komt en men geen goeden toestand zal krygen. De VOORZITTER licht het voorstei nader toe. De aannemer Van Luijk wenscht daar eenige woningen te bouwen en het is ge. wenscht te zorgen, dat de straat daar recht en op breedte blijft. De betrokkene rieemt met de voorgestelde rooilyn genoegen. Het schijnt ook de bedoeling te zijn, om \6or de woningen nog een tuintje aan te brengen: Het voorstel wordt aangenomen met aige meene stemmen. 7. Wijziging begrooting dienst 192'L Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor 1923 te wyzigen als volgt: onder de inkomsten te vermeerde en den post plaatseljjke inkomstenbelasting met f 6700, inkomsten van verschillenden aarri f1900; onder de uitgaven te vermeerderen de pos- ten: onderhoud enz. van het gemeentehuis f 100, kosten voor het nemen van noodzakelyke politiemaatregelen; bijdrage ter tegemoet- koming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend vojrschot in het belang van de verbetering der volks- huisvesting f 1900; kosten van aanschaffing van een gemeentelijke beerruiming f 6700; onderhoud van straten, pleinen, n arkten f 1400; jaarwedden der onderwijzers /225; schryf- en andere kantoorbehoeften 400 kosten der straatverlichting /200; en te verminderen de posten: jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie /1000; druk- werk enz. 500; onderhoud van riolen enz. f 455 licht en brandstoffen f 200; kosten van uitvoering der Warenwet 200. Blyft een totale verhooging van inkomsten en uitgaven met 8600. Het voorstel wordt aangenomen met aige meene stemmen. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelyk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op Ieeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen Ieeftijd, zijn auderen oud als zy 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheidswijs- heid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporig- heden. Neem lichaamsoefening en de noodige rustZoovelen verwaarloozen deze eenvou- dige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewegen zonder de rnaag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en heipen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Te Ter Neuzen verkrijgbaar by de Firma A. van Overbeeke—Leunis a /1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 28 4. Uitbreiding van het gasbuizennet. De VOORZITTER herinnert, dat ook reeds besproken is uitbreiding van het gasbuizennet. Be zaak is thans gekomen in een stadium, dat de plannen daartoe zouden moeten worden uit gewerkt. In dit verband vragen Burgemeester en Wethouders machtiging om een deskundige te benoemen, om dit voor te bereiden De heer't GILDE vraagt of de gasdirecteur dit met kan, dat is toch ook een deskundisre De VOORZITTER merkt op, dat ueze dit thans bij zijn gewone werkzaamheden niet kan doen, temeer waar hij in den laatsten tijd nogal eens ziek is. Be heer DIELEMAN vraagt welk bedrag er mee gemoeid kan zijn. De VOORZITTER kan dat niet precies zeg gen, nusschien f 500. De heer DIELEMAN vraagt of dan niet kan vastgesteld worden: tot ten hoogste 500. 8. Omvraag. a. De heer't GILDE wijst er op, dat er des Zaterdags een groot deel van de markc wordt ingenomen door automobielen die daar worden neergezet. Dit is een groot ongerief voor de menschen die daar met hunne kramen staan en ook voor de menschen die de kramen be- zoeken of de markt passeeren. Hy is van oor deel, dat bet toch niet aangaat, de veheele markt te gebruiken als garage. Hy zou wen- schen, dat daar eene regeling voor getroffen werd en dat ook van de automdbielen markt- geld gevraagd werd, dat kon een moo;e bron van inkomsten worden Hij kan het z'.ch in- denken, dat het voor de kooplieden, die daar met hun uitstallingen staan, waarvoor ze staangeld betalen, niet aangenaam is op die wijze in hun bedrijf gehinderd te worden. Ook spreker is marktkramer, al stalt hij hier niet uit. De VOORZITTER deelt mede, dat dit reeds de aandacht van Burgemeester en Wethouders heeft; ze zullen naar aanleiding daarvan een voorstel indienen. b. De heer VAN DE CASTEEL verzoekt om de bestrating op het Plaatje, die aan de gemeente behoort, met een ander deel te ver- binden. Her, is thans een slechte toestand, de menschen weten er soms niet door te komen. De VOORZITTER zegt een onderzoek toe. De heer OGGEL deelt nog mede, dat Bur gemeester en Wethouders er al eens over ge sproken hebben, maar men stuit op bet be zwaar, dat het geen eigendom van de gemeen te is. c. De heer DIELEMAN vraagt, of geen maatregelen kunnen getroffen worden tegen het uitstallen van hengsten in de Noordstraat. .bij gelegenheid van de markt, voor dit onge- lukken tengevolge heeft. De YOuRZITTER deelt mede, hierover reeds met de Wethouders gesproken te hebben. Een maatregel daartegen is in voorbereidir.g. d. De heer DIELEMAN zou gaarne zien, dat de tram des Zondags wat minder kabaal maakte bij het passeeren van de kerken. Hij zelf heeft dat nog niet zoo ondervonden, maar tie menschen klagen er over. Hij zou wenschen, dat ze het bellen en fluiten van de locomotief naheten en er desnoods, zooals hy op andere plaatsen ook wel eens waarnam, ter verzeke- nng van de veiligheid v6or gingen loopen. De VOORZITTER zal die vraag overbrengen by den directeur der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappy en twyfelt niet, of er zal rekening mee worden gehouden e. De heer P. DE FEIJTER vraagt, hoe het staat met de noleering op de Axelsche Sassina. D© YOORZITTER deelt mede, dat de buizen zyn aanbesteed. Zoo gauw ze er zyn, kan met het werk worden begonnen. De menschen heb ben er alien op gerekend om aan te sluiten en met den uitvoerder een overeenkomst ge.. tioffen voor het maken van hunne ontvang- putjes. De VOORZITTER schorst de openbare ver gadering, die overgaat in een zitting met ev. sloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade- ™?:*oriiJt de vergadering door den VOOR- Zi11 ER door het uitspreken van he*- dank- gebed gesioten. ZAAMSLAG. Huwelij ks-aangiften21 Febr. Izaak Mee- sen 'van Axel), oud 26 j., jm. en Janneke Adnana Florus, oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Jan, z. van Johannes Alexander van Fraeijenhove en van Maria Geertruida de Pooter. 11 Febr. Cornelia, d. yaV7"e,le''!k Zegers en van Leuntje Scheele. 16 r ebr. Jan Jacobus, z. van Andries Come- hssen en van Janna Catharina van Langevelde. 18 b ebr. Mana Martha, d. van Pieter de Pooter en van Elizabeth Florussen. Oyerlijden. 9 Febr. Jozina Cornelia van de elde, oud o9 j., echtg. van Cornelis Klaassen. 20 Febr. Levinus de Feijter, oud 61 j., z. van Pieter en van Adriana de Klerk. 27 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelyk geslacht van Hendrik Vreeke en van Jozina de Lijser. HULST. Rectificatie. In de opgaven van den burgerlijken stand, over de maand Februari 1924, staat ahusieve- lijk vermeld als geboren op 1 Februari 1924: 1 ranciescus, z. van Johannes Cornelis Judocus Herwegh en van Maria Louisa Pardon, terwijl dit moet zijn: Franciescus, z. van Ernest Her wegh en van Philomena Paulina Cornelia Haulez. SCHEEPVAARTBEWEGING. 14 Maart. Duitsch s.s. Marilanne, 2518 M3.; vlas van Stettin voor Gent. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3.; stukgo®d van Goole voor Gent. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3.stukgoed van Manchester voor Ge»t. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3.; stukgoed van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Tynesider, 538 M3.; ledig van Ipswich voor Gent. van 5158 M3.; kolen 560 M3.ledig 6469 M3.ledig van van Eng. s.s. Parkhill, Methil voor Gent. Belg. s.s. Naidde, Gent naar Ostende. Fransch s.s. Yser, Sluiskii naar Newcastle. Eng. s.s. Lydia Cardell, 538 M3.; ledig van Ter Neu^n naar Antwerpen. 15 Maart. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3.; stuk goed van Gent naar Leith. Eng. s.s. Ualan, 1394 M3.; ijzer van Ter Neuzen naar Brilttonferry. Eng. s.s. Bowling, 2345 M3.; stukgoed van Duinkerken voor Gent. Noorsch s.s. Sisto, 3169 M3.ledig van Cam voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Lightfoot, 5361 M3.; ledig van Gent naar Newcastle. Duitsch s.s. Vegesack, 413 M3.; ledig van Riemen naar Antwerpen. Duitsch s.s. Un.terweser 19, 2645 M3.; fostaat, van Riemen naar Antwerpen. Belg. s.s. Van Dijck, 6042 M3.; ledig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Tynesider, 538 M3.; fosfaat van Gent naar Portmahowak. Duitsch s.s. Marianne, 2518 M3.; ledig van Gent naar Blyth. Duitsch s.s. Christel Sailing, 3696 M3.; ledig, van Gent naar Vlaardingen. Eng s.s. Ouse, 2841 M3.; stukgoed van Gent naar Goole. Fransch s.s. Capt. Luigi, 8987 M3.; le dig, van Ter Neuzen naar Methil. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3.; stukgoed van Ter Neuzen naar Londen. Duitsch s.s. Marianne, 2511 M3.; ledig van Gent naar An'twerpen. Eng. sjs. Darlington, 3044 M3.; stuk goed, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Jolly Mane, 1037 M3.; kolen van Middlebrough voor Gent. 16 Maart. Eng .s.s. Bowling, 2345 M3.; stukgoed van Gent naar Leith. Zweedsch s.s. Gotaland, 10467 M3.; le dig. van Qent naar Narvik. Noorsch s.s. Bolhc, 2984 M3.; ledig van Gent naar Newcastle. Belg. s.s. Bruxellps Maritime, 1032 M3.; ijzer, van Qent naar Bristol-Channel. Eng. s.s. Spcedfast. 5372 M3.; kolen van Newcastle voor Gent. Duitsch s.s. Eemstnoom, 2983 M3.; le dig. van Bremen voor Gent. Belg. s.s. Condras, 2278 M3.; kolen van Cardiff voor Gent Belg. Loodsboot 12, 619 M3.; ledig van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3.; stuk goed van Gent naar Belfast. Belg. s.s. Isabella 1044 M3.; ledig van Nieuwpoort voor Gent. Ned. s.s. Dirksland, 5264 M3.; kolPn van Newcastle voor Sluiskii. Eng. s.s. Spanker, 5307 M3.kolen van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. Limages, 5533 M3.; ledig van Bordeaux voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3.; stukgoed van Londen voor Gent. 17 Maart. Eng. s.s. Louland Firth, 992 M3.; Iedm van Londen voor Gent. Eng. s.s. Liberty, 2533 M3.; stukgoed; van Goole voor Gent. Belg. s.s. Marmx, 1408 M3.; piipaard® van Ter Neuzen naar Antwerpen Eng .s.s. Jolly Mane, 1037 M3.; ledig van Gent naar Antwerpen. H f K f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 7