luwe en schrale huid iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN van hand en en gel aat verzacht en geneest men het bestt met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ct«. Bij apoth. en drogisten. Purol verkrijgbaar bij J. R. PLATTEEUW Noordsbraat 59. TER DOOD VEROORDEELD De B«rlijnsche rechtbank hejeft een 52- jangen horlogemaker, Schaper genaamd ter dood veroordeeld- Schaper had enkele maanden geleden het 7jarig dochtertje van zijn kostjuffrouw vermoord, omdat de moeder van dit kind liem de huur had opgezegd. Dc moedejr was een tijdlan., zijn gelicfde geweest. Toen aan de vriencf- schap i.en emde was gekomen en Schaper bovendien de huur schuldig bleef, wilde zij hem met alle motgeljjke middelen uit haar woning verwijd©ren. Zoo had zij om hem be dwingen heen te gaan, het bed uit zijn kamer genomen. Daarop had Schaper toen de moeder afwezjg was, het 7jarig meisje in zijn kamer gelokt en aan een liaak opgchangen. Toen het koord brak en de kleine hud om hu^p schreeuwde, heeft Schaper haar met een hamer dood- geslagen. OMOFKOMEN BlJ EEN BRAND. In i«n mouterij te Straatsburg brak en kele dagen geloden brand uit. Met veel moeite slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden, doch de fabriek was totaal vemield. Men schat de schads op 1 millioen francs. Toen men den voi- genden morgen het pmn ging opruimen, zakte eensklaps een vloer in, tengevolige waarvan 2 brandweerheden onder het puin bedolven raakten. Een hunnejr kon men zwaar gcwond, doch nog leVend te voor- schijn brengen, de ander blcek reeds te zijn overladen. OOK EEN MIDDEL OM RIJK TE WORDEN. Een concierge in Parijs heeft dezer dagen een middel uitgedacht om spoedig rijk te worden, dat echter geen and'eren naam ver- dient dan oplichting op groote schaal. Zij plaatste n.l. eenige ann-onces in de groote bladen, waarin zij 'n woning te huur aanbood. Gezien den uiterst grooten w-o- ningnood in Parijs, is het begrijpelijk, dat een stroom van 'huurlusti-gen zich tot haar wendde. Maarieder hunner moest een bedirag van vier tot vijfhomderd francs be- talen als sleutelgeld en bovendien 3 maan den huur vooruit. De woning kon echter raiet eerder worden bezichtigd dan begin April, daar de tegenwoordige huurders zich nog in die woning bevonden. Tientallen dachtoffers iiepen in de val en betaalden hum 400 of 500 franc en drie maanden huur, om toch maar zeker te zijn, die besfe kans te'hebben. En de concierge gaf in ruil daar- voor d'e meest hoop voile be 1 often en een behoorlijk geteekende kwiitantie. Toen zij op deze wijze voldoende geld had imgezameld, verdween de concierge uit haar schamete woning, zonder haar adres achter te latent Het spreekt vanzelf, dat de „huur- ders", toen zij er de lucht van kregen, dat alles slechts oplichting was, de politie in de zaak mengd-en. Deze doet thans ijverig na- sporing naar de vrouw, tot m toe echter zonder het minste succes. HET TORPEDEEREN VAN DE ..HAMPSHIRE", Een zekere Heinz Hicikmann, die thans ziek ligt in het St. Agnes Hospitaal te Phi ladelphia en tijdens den oorlog machinist was op een Duitsche duiikiboot, heeft be- langrijke bijizonderi leden medegedeeld over het t-or-pedeeren van den Birtschen kruiser Hampshire", aan board waarvan zich lord Kitchener bevond. Hickmann weigert hals- starrig den naam te noemen van den kapi- tein der Duitsche U-boot, uit vrees, dat an- ders de Engelschen hem alsnog zullen straf- fen. Hij verklaart, dat 'die kapitein een draadiloos telegram kreeg van de Duitsche marine-autoriteiten, waarin werd medege deeld, dat zij dank zij Duitschen spionnen fe Louden, te weten waren gekomen, dat iord Kitohener zich aan boord bevond van de Hampshire" en op weg was naar Rus- larnd. Men moest geen moeite sparen om de ..Hampshire" op te sporen en tot zinken te brengen. „Geen genade", waren de iaatste wioorden van het draadlooze telegram. De beVelhebber van de U-boot, de U 32, ontdekte's morgens om 6 uur de „H,'imps- hire" in de Oostzee. Na de voor de Hampshire" noodlottige torpedo te heb- ben afgevuurd dook de U-boot diep onder om eerst eenige mijlen verder weer boven te komen. Hickmann verklaart er zeker van te zijn, dat het de ..Hampshire" is gtweest, omdat de commandant der Duitsche marine den gezagvoerder van die U-boot en de le den der bemanming persoonlijk heeft gehik- gewenscht met hun „succes". Tot zoover het verhaal van den zieke. De Chicago Tribune twij-felt aan de waarheid ervan, daar de Hampshire" niet zooals Hickmann vertelt in de Oostzee, doch in de Noordzee bij de Shetlandsche eilanden is getorpedeerd. EEN NOG AL GRIEZEL1G VERHAAL. Volgens de Los Angeles Times hebben eenige Amerikaansohc reizigers die van de Solomon Eilanden (de vroegere Duitsche kolonie die nu Onder Amerikaansch bewind staat) in California teruggekeerd zijn, een nog al griezelig verhaal meegeoracht, waaraan echter de humoristisolie zijde niet ontbreekt. Onder lieiding van eenige „modeme" in- boorlingen die op Hawaii met Amerikaan- sche z-eden en gewoonten in aanraking wa ren gekomen, had de bevolking van het eilamd Madang, zich in twee groepen ge- spfitst, die zich uit gebrek aan deugdelijker inheemsche namen „Democraten" en ,,Re- puiblikeinen" gingen noemen. De Republi- keinen wonen in het heuvelachtig 'oinnen- land, moeten niets hoegenaamd van de be- schaving der blanken hebben, en houden streng vast aan hun oude gewoonten en rechten! De democraten daarentegen bewo- nen de kuststreken, hebben al eenige be- schaafde gebruiken ingevoerd en toonen zich zelfs al ontvankelijk voor de woorden der Amerikaansche zendelingen. De demo- craten wonnen den laatsten tijd zoo veel in- j .«!u ^e ai0eniceite stemming der bevol- king, dat de Republikeinen een waarlijk af- J doende middel toepastem om hun vciioren prestige te herwinnen. Op zekeren nacht kwam een gewapende troep republikeinen van de heuvels neerdalen, nam een zestal goed in 't vleesch zittende democraten ge- vangen en verdween met hen naar hun heu- velen. Aldaar werden de zes onfortuinlijke poiitieke tegenstanders gedood, en daarna volgens de beste plaatselijke keuken-recep- ten toebereid en opgepeuzeld Toen de berichtgevers het eiland verlieten waren de blanke kolonisten en de zendeling bezig met de uiterste poginig in 't werk te stelleni om de kustbewoners af te houden van 't uitzenden eener expeditie ter wraak oefening. LOOPT ER NIET IN Het jaar 1924 is een „kritiek en onheil spelLend jaar". Voor wiien. Voor ieder, die door een zich professor in de astrologische berekeningen, noemenden Haarlemmer uit- gepikt wordt en een circulaire onrvangt, waarin hem wordt aangeraden van, de „zie- nersgaven" van den professor partij te trek- ken, aldus lezen wij in het „Hbld." Wie zoo gelukkig is de aandacht van den professor te trekkem, krijgt de blijkbaar in groote hoeveelheden getypte waarschuwing, dat „belangrijike en verbazingwekkende voor- vallen en gebeurtenissen op het punt zijn in zijn leven te verschijnen" pas op, zegt deze architect van toekomstigheid": „Uw leven hangt aan een zijden draad" dat heeft hij al gezien voordat hij iets meer van u weet te vertellen maar als gij van zijn „ver- kwikkende levensdruppels" wilt gebruik maken,, dan zal er .jen glorieuze dageraad aanbreken over uw geheele loopbaan en be staan". En dat allesvoor f 1,50, per postwissel te zenden, niet per brief, wtnt dan brengt men de beambten in verzoekimg (en professor krijgt het geld niet en komt zelfs in de verdenking, dat hij het geid op- steekt, zonder er iets voor te doen). Voor f 1,50, het is geen geld. Wed den, dat er toch dwazen zijn, die er inloopen! EEN HANDSCHOEN ALS SCHRIJF- MACH1NE. De ..Scientific Revue of the United Sta tes" vertelt, dat de nieiiwste vinding op het gebied van den typewriter bestaat in rub- berhandschoenen, waarbij de letters van het alfabet aan de vingers zijn bevestigd. De meest gebruikte letters bevinden zich aan den top der vingers, de andere aan de on- derzijde, en de nagels dragen de minder ge bruikte teekens. Het lint is vervangen door een soort stempelkussen, dat in de palm der hand is bevestigd, zoodat bij het sluiten der hand alle letters van inkt worden voorzien. De moeilijkheid is bij het typen alle letters op eGi rechte lijn te krijgen. Hiervoor is bij- zondere vaardigheid noodig. Zij zou zijn te krijgen na vier weken oefening. Op die manier zou iedereen zijn eigen type-machine met zich kunnen meedragen. EEN INBREKER DIE ZIJN INKOMSTEN- BELASTING BETAALT. Een „eerlijke" inbreker, die zijn inkom- stenbelasting betaalt, en „nog nimmer een mensch kwaad deed, of een arme beroofde, is de Iaatste nouveaute in Amerika. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te New-York woord deze ware patriot te St. Paul Minnesota, doch behalve deze vage aanduiding, zijn de belastingau- toriteiten in die stad niet van plan iets om- trent hem mede te deelen,, met name niet aan de politie. Zijn brief aan het bebsting- kantoor luidde aldus: Geachte belastingrnan. Hierbij de opgave van mijn inikomen over 1923. Verleden jaar heb ik geen aangifte gedaan, omdat ik toen minder dan 1000 dollar verdiende, daar ik adit maanden in- de gevangenis moest door- brengen. Mij-n bedrijf is in-breken en ik schaam mij er niet voor, u dat te zeggen, want ik heb nog nooit in mijn leven iemand kwaad ge daan, of een arme bestolen. Indien de mil- lionnairs hier in het land hun belasfingbil- jet even eerlijk zouden invullen, zou ci veel meer geld in de schatkist komen. EeN DAG OUDE KUIKENTJES. Reizigers, die in deze dagen de lar.detijke tusschenstation-s in het Oosten van Lancas hire en het westen van Yorkshire aandoen, zullen op alle spoorweg-emplacementen stapels kartonn-en doozen aantreffen, uit welke een zacht tjilpend geluid opstijgt. Deze doozen bevatten de producten van een der minst 'bekende, maar niettemin Uiterst bloeiende takken van landbouw-industrie uit de streek tusscben Burnley en Bradford. Er bevinid'en zich hier talrijke hoenderfok- k-ers, die nu per week tot tienduizend stuks een dag oude kuikentjes naar alle deelen van Engeland verzenden; obk boerenarbei- ders plegen een extratje te verdienen met den verkoop hunner 150 tot 200 stuks per week. Het klinkt bijna ongeio-oflijk, dat een kui- ken van 24 uur oud, dat eigen-lijk niet veel meer dan een balletje dons is, al over af- stan-den tot p-l.m. 500 K.M. vervoerd kan worden, maar de ondervinding heeft bewe- zen, dat hun levenskansen dan veel grooter zijn dan bij verzending als volwassen hoen. De handel begint gewoonlijk al half Fe- bruari (dit jaar wat later als gevolg van de langdurige vorst- en sneeuwperiode) en ein- digt begin jumi, en -m-eer dan een millioen kuikentjes worden op deze wijze in die paar maanden verzonden. In vroeger jaren was bet een tamelijk onizekere soort van handel, maar door opgedane ondervinding en lang durige proefnemingen is het risico in den laatsten tijd zoozeer verm-inderd, dat vele hoemdeirfokkers drie tot vier stuivcrs per kuikentje verdienen, en vier maanden lang een inkomen hebben van ongeveer 150 gul den per week. ERNST1G ONGELUK IN EEN FABRIEK VAN CREUSOT. Te Champagne-sur-Sei-n-e (Seine et Mar- ne) is Zaterdag een ernstig ongeluk ge- beurd, dat den dood van- vier arbeiders ten gevolige had. Terwijl ten nieuwe electrische machine gep/r-obeerd werd, spr-ong een iur- bine-omvormer uit elkaar. Drie man werden op de plaats gedood. Een vier-de werd met gebroken beenen in bet hospitaal opgeno- m-en, en stierf kort daarna. V-oorts werden nog vele ingenieurs en voorwer-kers licht gewo-nd. De fabriek be- hoo-rt aan de wereld-firma Cretiso-t, die haar hoofdzetel te Chal-ons-su-r-Marne heeft. OPZIENBARE D1EFSTAL. Volgens een bericht uit Graz wekt daar een di-efstal in de allerbeste ikringen groote en pijinl-ijke sensatie. Op een feest bij baro- nes Von Konradheim verscheen o.a. ook de gravin Von Herberstein, die een paarl-en collier d'roeg van zee-r groote waarde. Tij dens het bal brak het snoer, zoodat de paar l-en ov-eral heen ral-den. De gev-onden paar- len werden in een- etui bewaard, doch den volgeniden dag bemerkte de gravin, dat er een groot aan-tal aan ontbrak. A'Sngiite bij de pol-itie -had tengevolge, dat zich een ju- welier aanmekide, die een hoeveelheid paar l-en van een -dame had gekocht. Deze dame bleek bij n-ad-er onderzoek de gastvr-ouw zelf t-e zijn, die zich van niet minder dan 70 paarlen, deels uit het 6tui, deels op den grond gev-onden, had m-eester gPmaakt. GROOTE MAnNEN LEVI N HET LANGST. In hot jongste numiner van de Nineteenth Century heeft Zekere mr. A. Wyatt Tilby een artikel geschreven A Study ot Life Values, waarin hij den gemiddelden levens- duur nagaat van groepen personen die een vooraanstaande rol spelen op verschillende gebieden van menschelijke werkzaamheid. Tilby komt tot de conclusie dat gewone menschen met rijp verstand een gemiddel den leeftijd halen Van 62 jaar. Het gemid- delde van 500 mtgezoch.te [evens was 67.538 "jaar, dat van 191 vooraanstaande mannen 68.46 jaar, dat van 264 uitgezoch- te levens van bijzonder uitblipkende lie-den 69.1 jaar. Het is dan ook duidelijk, zegt de schrijver, dat groote mannen over't ge- heel 1 anger leven dan gewone menschen. Wanneer hij dan onder de uitgezocbte levens onderscheidt tusschen de leyens van menschen van ache krijgslieden, staatslieden, Pausen; aartsbisschoppen en menschen van contempla-tieve n arbeid denkers, musici; schrijvers; kerkheili- gen komt hij tot het resultaat, dat het gemiddelde bij de aetieve groep 73.8 jaar is, dat van de contemplatieve groep slechts 64.3. Het leven van speakers in het Lager- huis is zeer lang: 80 jaar gemiddeld, dat van Lord-Kansehers 79.6, van Pausen 73.9; van aartsbisschoppen van Canterbury 73. Het gemiddelde van staatsli'dcn is 69.2, krijgslieden 68 5 gewone geestelijken 68.4; koningen van Engeland 57, konipgen van Frankrijk 47. Bij het contemplatieve type heeft men de volgende gemiddelde-n: mannen van we- tenschap 74.47, wiisgeeren 66.7; schilders 65.7, Engelsche schrijvers 62.4; buiten- landsche schrijvers 62.2, musici 59.5 en kerkheiligen 59.2. Het alg«meen verspreide denkbeeld dat dicbters vroeg sterven gaat in zoover op, dat ze een gemiddelden leeftijd van slechts 59.4 jaar bere;ken, terwijl daarentegen pro- zaschrijvers het gemiddeld tot 61 jaar Drengen. EEN VREK. Te Chatham is dezer dagen een vrek gestorven die zicti bij zijn leven nauwe- lijks eten gunde en 30 duizend pond ster ling heeft nagdaten ten behoeve van -de stadsarmen. Zaterdag kwam zijn huisraad onder den hamer en dit bracht een buiten- spongen prijs op, omdat de koopers hoop- ten er verstopt geld in te zullen vinden. Totdusver is daar echter niets over be- kend g«worden. Het bericht dat bij een rijk: man was had groote qpschudding verwekt in de ouurt waar hij woonde en waar algemeen bekend was hoe sober hij leefde. Soms vroeg hij zijn buren om een kop thee en cen kaakje, om de kosten voor een twaalf- uurtje uit te halen. LUCIFERSFABRIEK VERNIELD. Uit Milaan wordt aan de Matin gemeld dat cen groote lucifersfabriek bij Turijn door ten ontploffing vernield is. Van de personen die in de fabriek arbeidden, zijn er 23 gedood, waaronder 15 jonge meisjes; terwijl er tal van gewonden zijn. EEN ANECDOTE VAN DEN PR1NS VAN WALES. Het aantal anecdot-en, dat -in omloop is over den populair-en prins van Wales is gro-ot en stijgt met den dag. Een-igen tijd geleden- ging de prins met twee vrien-ien na het diner naar een bioscoop. Als -zewcon burger ging hij in de queue staan, maar t-oen hij het loket bereikte, kreeg hij mede- d-eeling, dat de zaal geheel uitv-erkocht was. Bij twee an-dere bioscopen verging het hem al niet beter. Intusschen had niemand hem nog herkend, tot bij de derde cinema een bedelaar h-em aanstaarde en verwor.derd z-ei: „Meneer, wat lijkt u spreke-nd op den prins van Wales. ,,Inderdaad", antwooxdde de prins on- middebijk, ,,dat i»ebben ze weleens meer tegen mij gezegd" en hij liet het getd, dat had moeten di-enen om hem toegang tot den bioscoop te verschaffen, in de pet van den ouden bedelaar glijden. V1NGERAFDRUKKEN VAN AREN. In Amarika, waar men veel aan dactylo scopic doet, heeft men ook van apen in dlierentui-n-en vingerafdrukken gen-omen. Een Ame-rikaamsch vaktijdschirift „The Finger Print Magazine" te Chicago geeft een af- beelding van den vingerafdruk van ee;i aap, die men even goed voor harkomstig van een mensch zou kunnen houden. Te New-York heeft men eens aan 15 deskun-digen een reeks van vingerafdrukken van men-sclien en apen dooreen voorgelegd en zij konden geen verschil van beteekenis aanwijzen. Als het nog noodig ware, zou daarin -ee-n n'euw bewijs kunnen wo-rden gezien voor d? nau- w-e verwantschap tusschen apen ei men schen. Onderzoekiingen door een Duitschen spe- cialit-eit te Berlsjn gedaan, zouden intus schen hebben geleard, dat er heel wat ver schil is op te liter ken tusschen een vinger afdruk van een oerang-oetang en van een mensch. ZWAAR OP DE MAAG. De Daily Mai! vertelt uit Aldershot, de bekende Engelsche garnizoenstad, dat de soldaat, Michael Murtagh, van het tank- corps, die wegens desertie in de afdeeling vooir gedetineerden was -o-ndergeb-racht, den laatsten tijd klaagde over pijn in 't onder- lij-f. De man werd naar h-et hospitaal gezon- den en geopereerd. Het „zware op de maag" bleeks geens- zins een denkbeel-di-g verschijn-.,el bij dezen patient te zijn. De ohirurg toch, die -hem behan-d-elde, mocht het gen-oegen- smaken om een halv-e hoefsme-darij uit's mans spijsver- teringsorgaan te verwijderen. De maag-in-houd van den goeden piot be- stond namelijk uit 87 hoefnagels, twee stuk- ken metaaldraad, t-wee veiligheidsspelden, een pen en een broeksknoop. HET VUlLSTE DORP TER WERELD. W anneer de Mount Everest-expeditie naar haar hoog doel ondci-weg is, zal ze verscheidene weken do-orbrengen te Phari- jong. Dit Tibetaansche dorp" wint hef in smengheid wel van alle andere mensche lijke nederzettingen ter wereld. Phan-jong ligt op een soort heuvel mid den in de vlakte waaraan het zijn naam ontleent en een paar mijl van lde,n voet an den berg Chomolhari, een der prach- tijgs-te toppen van Tibet. De metropolis Phari-jong bestaat uit e«n fort, waai-oin- heen een tweehonde.rd:taI nnserabele hut- ten de inboorlingeii huisvesten. Toen het dorp werd gebouwd, dat minstens 500 jaar geleden, verhicjveii do hmzen zich b-oven den beganen grond, maar tegenwoordig liggen, ten gjevolge van de lieflijke gewoonte der dorpeli,ngen om de ruimte voor de straatdeur als mestvaalt te gebruiken, de gebouwen begraven ach ter wallen vuil, waarin men paden heeft gehakt om op de straat te komen. Hef wegniv eau ligt op tal van piaatsen ver bo- ven de daken van de huizien die erlangs staan. Moeten we nog vragen, dat de menschen zich e-r no-o't wasschen? Phari bevindt zich 4800 meter boven den zeegpiegel ejt its de hoo-gstgeljegen voortdurend bevvoonde plaajts op aarde. Jammer dat de sail it aire vroorwaarden te slechts vervuld worden, om er een Ho- heluftkurort van te maken. De leden der Evereist-expediltie kunnen het zich gelukkigerwijs well iets geriefe['ij- ker maken dan bet dorp zoo naar den schijn vergunt. Ze zullen nl. niet achter den mestwal in zoo'n Phari-sche hut be- hoeven te kruipen, maar wonen in een uit- stekende bungalow, gebouwd door de Britsch-Indische regeering ten gerieve van haar in Tibet werkzame ambtenaren. Ook is er een post- en telcgraafkantoor, vermoe- delijk het hoogste dat bestaat, Daarvan- daan wordt het expeditienieuws ove(r do wereld verkondigd. Phari heeft beteekenis als handelsmi- trum, want het ligt in de Chumbivajl-ei waardoor het gnootste deel van den Tibe- taanschen ex-port gaat, in de eerste plaats wexl het belangrijke artikel vvol. De mwoners leiden cen erbarmelijk le ven. Het te velde staand gewas kan er nooit rijpen, do-ordien de zomer te kort is en de ligging te hoog. Brandstof is er haast niet, daarom eten de bewoners bijna al les rauw. De kost begjtaat hoofdzakelijk uit gedroogd schapenvleesch en gersje- meel, die naar binnen worden gewerkt met behulp van z.g. boterthee. 's Winters zijn temperafturen van 52 graden Fahr. vorst geen zejdzaamheid. RIJWIEL-BELASTING. Speenhoff schrijft in het R. Nwsbl.: Gaan we voor ons fietsje dokken, Moet daar ook wat van gehaald? Willen onze Haagsche wijzen Dat daar ook wordt voor betaald? Voor de dui/jenden ,vgesjochten" Democrtaenzoo gezegd, Komt er dan van zorgvnj fietsen Niet zo-o heel veel meer terecht. Waarom karretjes belasten Van den brandkastloozien man.... Die er, na een Iustig trapje Eventjes thuis eten kan? Loopend is het niet te halen Trammen, bussen is te duur Haagsche Tv\erde Kamer-bonzen Maakc het ons met al te zuur. Medelijden met ons fietsvolk, Dat toch om den broode rijdt. En dat hoogstens Zondagsmiddags Peddelt voor de aardigheid. Gunt ons ook een klein verzetje, Laat ons ook tens buiten zijn.... Wij, die zonder dure wagens H-osBen... derde.. klasse.. trein; Edele bdasting-snorders, Gunt ons armen ook eens iets, En belast dus wat ge wilt, maar Niet het volkspaardniet de fiets. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 11 Maart 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Ogge), M. V/. Koster, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Tlr. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feyter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer A. E. C. Kruijsse. (3. Slot). Bij tie h--r opening der vergaderinig stelt de VOORZITTER aan de orde de bespreking van de concept-aetie van concessie en geeft daar- voor het woord aan den heer HEGGE ZIJNEN. Deze merkt op, dat, nu uit de voorgaajide besprekingen gebleken is, dat een gemeente- Iijke exploitatie van stroomvoorzienang in de geheele gemeemte, in plaats van haar geld te kosten, ten slotte een niet onaanzieailijke bate za-1 afwerpen, de gemeenteraad zal te over- wegen hebben, of hij deze lucratieve exploi tatie al dan niet voor lange jaren uit handen zal geven aan een concessionaris, die tegenover de vrij zekere groote win-sten geen enkel finan- cieel risico zal loopen. Indien de raad dit uit handen heeft, zal het moeten geschieden onder bepaalde voorw-aar- den, dat de gemeemte in staat blijft voor de belangen zoowel van haarzelf als van haar ingezetenen behoorlijk te waken, wat z. i. noo dig is tegenovev een concessionaris die het uit den aard der zaak in de eerste plaats te doen is om het maken van winst en die bovendien door haar speciaal karakter beschikken kan over maohtsmiddelen die aan particulieien niet ter beschikking staan. Spreker heeft op grond van die overwegin- gen een act# van concessie ontworpen, waarin naar zijn beet* weten een en ander zooveel mogelijk is geregeld. Indien de raad tot het verleenen van concessie mocht besluiten zou het z. i. overweging verdienen, het ontwerp vooraf nog ter controle in handen te stellen van een in dereeliike handelsaangelegenheden ervaren reehtsgeleerde, want, hoewel spreker reeds tal van- ontwerpen voor contraoten en acien van concessie opmaakte, zou het toch mogeiijik zijn, dat hij in dit geval onbewust gezondug-d had tegen een of andere wetmbe- paling en de gemeente zou de eventueeie ge- volgen daarvan z. i. niet rnogen risceeren. V oorzichtjgheid is gewenscht, want het is een contract, dat de gemeente voor 30 jaar bindt. in zijn inlea-ding tot de concessievoorwaar- den merkt de heer Hegge Zijnen in zyn rap port op, dat bij bestudeering der tusschen de gemeente en ile P. Z. E. M. gewisselde stuk- ken de twijfel zou kunnen rijzen, of de P. Z. E. M. al dan niet een concessie voor strooni- leverm-g aan de ingezetenen had verzocht. ttij laat een opsomming volgen van de ge wisselde stukken en gehouden besprekiMen. - lerkwaar<hg noemt hij het Iaatste sehrijven der P. Z. E. M., d.d. 18 Januari 1,1., een ant- woord op het sehrijven het gemeenteoestuur aan de 1Z. E. M., dat de heer Hegge Zynen door haar ge-nachtigd was, om voor de ge meente over een eventueele concessie te on- derhandelen. De directie der P. Z. E. M. schrijft n.l.: „Naar aanleidin-g van uw sehrijven waarbjj u ons meedeslt, dat wij met den heer Hegge Zijnen zullen moeten orwler handel en omtrent onze concessie-aanvraag, moge het volgende dienen. Indien u onder onze concessie aanvraag be- doelt onze vraag om vergunning voor het aan- leggen, hebben en onderhouden van electrische gelekiingen in, op en boven de gemeeniegron- den en ei-gendommen, dan begrijpen wij niet, waarom wij met een electro-technisch inge- meur te maken krijgen, daar dit eerder het werk voor een bouwkundige is. Indien u onder onze concessie-aanvraag ook wilt begrijpen het recht van stroom te leveren binnen de gemeen- tegrenzen, dan mogen wij u in dit verband wij- zen op de aan onze vennootschap door Gedepu- teerde Staten verleende concessie voor stroom- levermg door geheel Zeeland. Deze concessie is ons verleend op grond van de electriciteits- verordening voor Zeeland, volgens welke ver- ordening indertijd alle gemeentebesturen ge. hoord zijn. Wij maken er u daarom attent op, dat wij ons met zullen inlaten over voorwaarden de stroomlevering beti«ffende. Het gaat bij eaae aanvraag enkel en alleen over voorwaarden over de electrische leidingen. voorwaarflen welke u op uw verzoek op 27 November 1923 werden toegezonden zijn ook alleen op die basis gesteld. De adviseur merkt in zij-n rapport omtrent dit sehrijven lop: 1. Dat het schijnt, alsof hetgeen onder „concessie-aanvraag" -te begrijpen is, than* plotsehng voor de directie der P. Z. E. M. on- liuidelijk is geworden. In brieven van 8 em 26 ictober, 13 en 15 November wist zij blyken* haar brieven en besprekingen zeer goed, dat het gmg „om een door haar zelf Verricht recht t ot het aanleggen van leidingen en het stroom- leveren aan de ingezetenen", doch toen Buree- meester en Weithouders op 21 Novemboi vroe- gen om een concept-akte van concessie werd geantwoord met een concept-vergunning", uie met geen woord rept van stroomlevering aan de ingezetenen en die overigens van ecu werkelijk verbluffenden eenvoud en onvolle«fig- heid is. In de daarop volgende bespreking met yurgemeester en Wethouders is de stroom levering aan particulieren weer behandeld en in aansluiti-ng aan dat onderhoud schrijfl de P. Z. E. M. op 22 Dec., dat zij er mede accoord gaat indien haar concessie verleend wordt, „voor stroomlevering aan particulieren". 2. Niet de gemeente wil onder het recht van concessie begrijpen het stroomleveren bin nen de grenzen der gemeente, doch dit werd door de P. Z. E. M. herhaaldelijk verzocht en daartoe bestond alle aanleiding daar zij dit recht zonder een dergelijlee vergunning ten eenenroale mist". 3. Wat de bedoeling is der passage, waarin gezegd wordt, dat de P. Z. E. M. een conoessie bezit voor stroomlevering in geheel Zeeland is den adviseur niet recht duidelijk. Het komt hem het meest waarschijnlijk voor, dat de P Z E. M. daarmede bedoelt te zeggen, indien I- gemeente, mij geen vergunning wilt geven, heb ik u niet noodig, en zal ik toch binnen aw ter- reiri stroom leveren op grond mjjner conces sie. Indien dit inderdaad de bedoeling is, dan is met duidelijk, waarom zij dit eerst zelf yer zoekt, en schijnt de P. Z. E. M. niet te weten dat de bevoegdheid van het bestuur der Piv,. vincie en van de gemeente in de Grondwet regeLd is en dat er ook nog een wetsbepaling bestaat, die zoo on-geveer zegt, dat niemand xan beschikken over rechten en bevoegdheden, -lie hij niet bezit. Het in die passage uitge- drukte verkapte dreigement kan dan ook be- zwaarlijk eenigen meerderen indruk maken dan die van groote woorden, zonder beteeke nis! Op die passage zou slechts een kort en krachtig antwoond passen: probeer zonder onze vergunning stroom in de gemeente te le veren, en wij zullen het u weten te beletten! 4. De P. Z. E. M. verklaart zich niet te zullen inlaten met voorwaarden de stroom- levering betreffende. Een fraai standpunt voor een maatschappij, die eerst daarom verzoekt, dan vraagt de voorwaarden te mogen kennen, vervolgens te kennen geeft (althans de tidvi- seur kan er niet anders uit lezen), dat zy het verzochte recht reeds bezit en zich derhalve niet op voorwaarden zal inlaten. Afgezien van de al geheele afwezigheid van iets dat zweemt naar logica in het verloop dezer zaak, voor zoo ver gebleken uit de brieven d-er P. Z. E. it., is dit sehrijven weer een voorbeeld te meer ran de z. i. ongepaste wijze, waarop de directie der P. Z. E. M. tegen de gemeemten meent te mogen optreden. De voor de gemeente in dit geval aangewe- zen gediagslijn is deze, dat, indien zy in prin- cipe besloten heeft, tot het verleenen eener concessie aan de ingezetenen, daaraan onver- brekelijk verbonden wordt het recht tot het aanleggen van laagspanningsleidingen. Ver- moedelyk zal het niet mogelyk blijken te be letten, dat er hoogspanningsleidingen door het gron-dgebied der gemeente gelegd worden, we I echter, dat daarmede aan de ingezetenen stroom geleverd zou worden. De heer HEGGE ZIJNEN deelt mede, dat l- zich bij de opstelling der concept-akte op het standpunt heeft gesteld, dat, indien concessie gegeven wordt, deze voor de geheele gemeen te zal moeten gelden. De P. Z. E. M treed t dan op als concessionaris, voor de gemeente. doch blijft bovendien de maatschappij voor proyinciale stroomvoorziening; met beide kwa- liteiten is rekening gehouden, echter werden zij zorguldig gescheiden. (In artikel 1 wordt bepaald, dat de gemeerd? aan de P. Z. E. M. het uitsluitend recht ver- leent om ten behoeve van de electriciteitsleve- ring voor de gemeemtegebouwen (de straat- verlichting) en de ingezetenen, geleidingen en alle voor de exploitatie nood-zakelijke inrich- tingen aan te leggen, te onderhouden, te ver- nieuwem en te exploiteeren, langs, onder, op of boven de openbare gemeentewegen en -wate- ren, en dat de P. Z. E. M. verklaart dit recht te aanvaarden. Hij he-eft de straatverlachting er in op geno men, ofschoon hij niet weet, of het voornemen bestaat deze te electrificeeren dan wel de gas- verlichting te behouden. De heer OGGEL meent, dat het voordeeliger zal zhin voor de straatverlichting, gas te hou den, aangezien de kostprijs van dat gas voor de gemeente zeer laag is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6