Handelsberichten. HoogwatergetijteTerNeuzen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wisselkoersen. D A G E N. Voorm. Nam. Dinsdag 18 Maart 12.08 Woensdag 19 0.30 12.52 Donderdag 20 1.11 1.30 Vrijdag 21 1.48 2.06 Zaterdag 22 2.24 2.43 Zondag 23 n 3.03 3.21 Maandag 24 3.42 4.01 IJZERVRETER. Naar hot hoofdbureau van politic te Am- sterdam is dcz'er dagen eon 22-jarige Duit- schcr gebracht. dre op hot Singe] was go- arrostee.'d. Hij beweerde gceii Duitscber maar Nederlandci- te zijn en gaf een naam op, die al spoedig bleek valpch te zijn. Papuren had hij niet bij zich. Voorloopig word hij in arrest gchouden om een nader onderzoek naar zijn veHcden in te stellen. Meer en meer kwam de politic tot do over- ruiging dat hij wel hot een en ander op zijn korfstok heeft. Zaterdag heeft hij bij het gebruiken van zijn middagmaal een Iepel svukgebroken en een deel van den steel ingeslikt. Men vermoedt dat hij dit heeft gedaan om te trachfen aan een verder on- d-rzoek te ontkomen. DE DUELWOEDL IN ITALIe. Volgens de Chicago Tribune worden er per jaar meer dan 300 'duels lin Italic uitgevochten. D® deelnemers zijn mefstai adellijke hceren, tascistische kopstukken en hooge officieren Veel bloed wordt er ech- ter met bij vCrgoten en ook blijven er geen gcweldige litteekens van achter, zooals b.v. £ij de Duitsche stiudenten. Die I/taliianen blijven gesteld op e<jn goed uiCrljijk on haasten zich, wanneer z'e al eens een twond- j> opioopen, dit aanstonds met zoete olie en andere verzachtende middeltjes te ge- nozen. Intusschen werkt het voorbeeld aan- stekelijk op de jeugd. En daar deze min der \oorrichti|g is, geb«urt er vVel eens i en ongcluk. Dozer dagen had zoo'n jon- gensduel, waaraan nict mipder dan vier tcgelijk deelnamen een bijzonder tragischen afloop. Een jongen van 12 jaar kreeg een degensteek in zijn oog. De punt dnong door tot de herscnen, en voordat de ande- ron bewust waren van hetgeien er geschied- do, was het kereltje een lijk. WAT KOST RHEUMATIEK AAN 'T LAND? lien vcrlies van 3 millioen werk-weken. Het feil dat bjjna een zCsde van de mvaliditeit onder de industrieek bevolking van Engeland en Wales het gevolg is van rhe-umatische aando®ningen wordt, naar de Morning Post berjjcht, in een zoo juisl door het departement van Volksgezpndheid uitgegeven rapport geoonstateerd, Dit rap port is het resultaat van een uitjgebreid onderzoek dat in 1922 in Engeland en Wa les is ingestleld door een rogeeringscom- missie ten behoeve van een verzlekerings- statistiek en is gebaseerd op gegevens van practiseerende geneesheieren. Er blijkt uit, dat de rheumatische aandoeningen de be- tnokken verzekeringsmaatschappijen ieder jaar circa 2 millioen pond sterling aen aekte-uitkeering kosten en het land metpr dan 3 rmilioen werkw®ken, ajleen van de verzekerden. De helft van dit verlies aan geld en tijd wordt veroorzaakt door chro- nische gevalien. Een boost, al is 't ook eien schrale; is dat biijkens het onderzoek van geraamten in oude Egyptische en Angel-Saksische be- graafplaatsen gevonden, reeds sinds eeuwen de gewrichtsrheumatiek een zeer veel ■voorkomende ziektc is geweefct en dat, naar 't schijnt in onzen tijd de ziekte min der viruleert en minder algemeen gewor- den is dan ze onder onze voorvaderen was. Het aantal hospitaalpatienten, lijdende aan acute rheumajtjek is in de laatlste jaren aanmerkelijk ongeveer met 50 pet. verminderd. Volgens de Engelsche statis- tjeken komt onder de mannen meer jicht, spit en ischias voor dan onder vrouwen. DE ONKERKELIJKEN. Het aantal „onuerkelijken" groeide in Dui teen-land tot ap 1913 voortdurend. Het petal dergenen .die de kerk den rug tnekeer- tien was in 1913 gestegen op 19500 'die de tvangelische kerk verlieten zonder /ich bij eenige andere kerk aan te aluiten). De oor- iogsjaren brachten een zekeren stiistand. daar in 1919 en 1920 liep het geta! weer sterk ornhoog. In 1920 ibedroeg het getal ;or Pruise-n rond 197.000 en voor iteel Duitschland rond 306.000. Daarna echter is er keer gekomen.. Voor ihet jaar 1921 is vast te stellen, dat de beweging overal terugloopt, zeTfs in streken waar een sterke nti-kerkelij-ke agitatie igevoerd werd. In i huringen bijv. zonk het cijfer der uittre- d end en tot op het helft, in SleeswijkHol- stein tot op een derde, in Silezie tot op een jtde van het voorgaande jaar. En pit verschijnsel veraterkt zich over '22 en 1923. Elk nieuw rapport vermeldit kmggang van de uittredings-beweging en aart daaraani talkens de venmelding van nieuwe verlevendiging van 't kerkelijk en godsdienstig interesse. OPQRAVINQEN BIJ JERUZALEM. Nabij Jeruzalem, in het dal Kedron; wor- Jcn onder leiding van dr. Nahum Slousch, eider van het Joodsch exploratic-geTioot- schap in Palestina, opgravingen gedaan. Zij betreffen grafmonuinenten ,die bekend staan als de graven van Absalon, Josa- phat, Jacobus en Zachartas. Het z.g. graf van Absalon blijkt naar de gevonden voorwerpen bewijzen in ieder geval wel zoo oud te zijn als het tijdperk der Maccabeeen. Het graf van Josaphat geheel overdekt door Joodsche graven van lateren tijd. Men tracht thans tot de oude overblijf- selen door te dringen. Het graf van Jaco bus wordt naar Christelijke traditien ook wel schuilpljaats der apost|eien genoetnd en naar de Joodsch® overlevejriing gaat het door voor de plaats waar de door melaatschheid getroffen koning Azaria zich terugtrok. Er is eerj ems tig verzet van do zijdo van orthodoxe Joden tegen opgravingen op tieze plaats, waar rabbi's en heifigo tieden zijn begraven. DE JONGENS EN DE MEIS.JES VAN DE YALE UNIVERSITEIT. Yale geldt in Amerika voor een van de voornaamste Umversiteiten en mien is er het allergeemancipeerdst. De mannelijke studenten zijn nu boos, omdat de mejsjes toegang eischen tot alle, studenten-li.cha- men, liefst 2800 studeerende mejsjes eischen het. Het verzet der mannen baseert zich op een ejgenaardigen afkeer van die vrouwe- lijke ondeugden en gebreken, die eigenlijk toch wel bekoorlijk zijn: de mefsjes-stu denten zijn flitterig, lawaaierig; gichefig en verzot op parfum; moeten die schcpsels nu ook gaan voetballen en aan paarden- polo doen? Hoe onuitstaanbaar zouden zij worden, als ze de jongens eens versloegen. DE DRANKBESTRIJDINO IN DE VER. STAT EN. De drankwetpoliCe heeft de postboot Orduno aangehouden en acht leden der bemanmng 'n hechtenis genomen, o.w. de eerste hohneester, wegens een pogtng om whisky en morfine ter waarde van 10.000 dollars binnen te smokkelten. De Orduno is onder bewaking. gesteld van de politie van het departement van de schatkist. Het lessen van de lading gaat zionder storing voort; de officieren en niet gearresteerde manschappen blijven op liun posten. De adjunct-havenontvanger heeft v^erklaard dat het proces ongetwijfeld on nuddellijk zou worden aanhangig gemaakt. HOE DE LOCOMOTIEF AAN HAAR STOOMFLUIT KWAM. Kort nadat de spoorlijin van Leycdster naar Swannington in 1833 was geopend, had een trein het ongeluk een kar met boter, kaas en eieren; op weg naar de markt te Leycester, om te rijden en te verbrijzelen. De conducteur had wel met zijn hoorn den koetsier op het drei gende gevaar geweizen, maar de iwaar- schuwing werd niet gehoord. Dit eerste spoorwegongeluk verwekte, groot opzien, zoodat het spoorwegbestuur zich genoopt voelde nog denzelfden dag te beraadslagen hoe in de toekomst derge- lijfce ongelukken konden worden voorkomen Men deed verschillende voonstelljen, die men echter niet doelttreffend achtte, tot de bestuurder vroeg of niet boven op de locomotief een hoorn kon worden geplaatst door stoom in werking gebracht. De in- nieur George Stephenson, die mede was geraadpleegd, vond dit denkbeield uitste- kend en was tot het nemen van een proef gaarne bereid. Een Engelsch fabrikant van ntuzilekui- strumenten vervaardigde den hoorn en de eerste proef viel 't spoorwegbestuur mee, zoodat men besloot den hoorn ook op de andere locomotieven aan te "brengen. Aan de noodzakelijkheid om de schade an een dood paard, verbrijzelden wagen en verloren gegane 50 pond boter en 960 eieren te vergoeden, danken wij de locomo- tieffluit. Kort daarop werd het gebruik van locomotieven zonder fluit in Engeland ver- boden. De alarmfluit leej< toen meer op een trompet dan op een fluit. De werkelijke fluit kwam ecrst in 1836 in gebruik. ROOF IN EEN STATiONSBUREAU EN EEN POSTKANTOOR. Te London hebben roovers Vrijdagavond een mval gedaan in een stationsbureau, op Slades Green, en Zaterdagmorgen in een postkantoor in Kingslandroad. Toen zich Vrijdagavond kort na achten weinig menschen op het station bevonde.n, drongen twee mannen, die hun kans had- den afgewacht, het kaartjesbureau binnen; waar een klerk dienst deed. De mannen, die behoorlijk gekleed warcry noodigden hem uit. den sleutel: van ,de brandkast over te geven en toein de klerk weigerde, haalde een hunner een revolver voor den dag. waarop de ander den sleutel uit den jaszak van den klerk haalde en de brand kast opensloot. In het geval in de Kingslandroad vroeg een van de drte mannen aan de dienst- doende beambte, een bejaarde vrouw; om een postzcgel. Toen zij zich bukte om den postzegebuap te voorschijn te haJen, strong een d®r mannen over de toonbank, greep de vrouw beet en sieepte haar naar een andere kamer. De twee ande|re mannen klommen intusschen evenSl'ns over ae toon- bank en maakten zich nveester van de voor werpen van geldelijke waarde ten bedrage van veertig pond sterling. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Verg'adering van Dinsdag 11 Maart 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Ogge', M. W. Koster, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer A. E. C. Kruijsse. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat van den heer Kruijsse bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is, de vergadering op heden bij te wonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 24 Januari en die van 15 Februari 1.1. worden met alge- meene stemmen oiweranderd vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Verslagen van de cursussen voor avond- onderwijs, gedurende de wintermaanden van 19231924, als volgt: 1, Van de openbare school. Voor den cursus hadden zich aangemeld 15 leei-lingen, alien mannelijke. Van deze heeft een leerling aanvankeijk ge- trouw, later slechts sporadisch de lessen be- zocht; een leerling, die om de andere week nu zijn vader gaat varen, heeft dus de helft van den cursus gevolgd; overigens had het bezoek vrij ge re geld plaats. Evenals alle jaren ver- minderde het bezoek eenigszdns in de maand Februari, in verband met uitkomende werk- zaamheden. De lessen hebben een aanvang genomen op Maandag 5 November en zijn geeindigd op Maandag 18 Februari: Geen les werd gegeven op den dankdag in November en gedurende de Kerstvacantie, 24 Dec. tot en met 2 Januari. De lessen werden gegeven op alle werk- dagen, behalve des Zaterdags, van 6 uur to. half 8, dus gedurende 7^4 uur per week. Aan ondergeteekende en den heer A. J. Schieman was het onderwijs opgedragen. Ondergeteekende gaf les in rekenen (3 u. p. week) en Vad. Geschdedenis xh u. p. week), dhr. Schieman in Ned. taal (2 u. p. week) en Aardrijksku'nde Va u. p. week), terwijl in het vak leeen (IV2 u. p. week) gedeeltelijk door ondergeteekende, gedieeltelijk door dhr. Schie man werd' lesgegeven. De geheele cursus bedroeg 100 lesuren, waarvan ondergeteekende 50 en dhr. Schieman 50 uren gaf. De uren van den Dankdag en van de Kerst vacantie zijn hierbij niet inbegrepen. De leeftijd der jongens was van 12 tot 15 jaar. De deelnemers genoten geen vakonderwijs of ander voortgezet onderwijs. Zij hadden al ien de 6 klassen der lagere school doorlcopen. Daar deze jongens meest uit de lagere volks klasse vcortkomen, vaak de rest van het jaa geen pen ter hand nemen of geen boek onder de oogen krijgen, is het gegeven onderwijs ter opfrissching van de eenigszins vervlogen ken- nis, zoo wel als tot uitbreiding en practische toepassiing daarvan (brieven schrijven, bereke- ningen uit de praktijk maken, enz.) voor de deelnemers van groot belamg. Er bleek thans ook weer, evenals in vorige jaren een gioot v&rschil te bestaan tusscben de vaardigheld met de pen, het maken van berekeningen, he lezen., in den aanvang van den cursus. verge- leken met het einde daarvan. Veie oudiers toonen ook groote belangstel- ling voor dit ondenvijs. 2. /an de bijzondere school in de NieUw. straat. Deze cursus werd a'angevangen op f Nov. 1923 en op 13 Februari 1924 geeindigd. Ge middeld twaalf leerlingen hebben dezen cursus vi'ij geregeid bezocht. Er is onderwijs gegeven in: lezen, rekenen, Nederl. taal, aardrijks- kunde, en vaderl. geschiedenis. Voor het meerendeel der leerlingen is het ge- blelcen. dat heihalling van het op scr.ool ge Icerde, dringemd noodig is. Zoovelen geven blijk, dat ze in het dagelijksch leven zelden schrijven of lezen. Een enkele maakte op ze.n regel uitzondering en waar het aantal leer lingen niet groot was, konden dezen in de winteravonden op dezen cursus niet alleen herhalen. wat ze vroeger reeds hadden geleerd, maar was het mogelijk met hen nog wat ver der te gaan. De praktijk bewijst en de ervaring van dezen cursus bevestigde zulks opnieuw, dat het drir.- gend noodig is, dat er gelegenheid zij -oor niet meer leerplichtige kinderen, om het vroe ger geleerde te herhalen. Zoovelen brengen de lange winteravonden door op de straat. 't Is te betreuren, dat de gelegenheid om nog wat vruchtbare kennis op te doen, niet door meer- deren is benut. Het komt den verslaguitbrenger voor, dat het een goed besluit van den raad onzer ge- meente was, om gelegenheid te verschaffen dezen cursus te doen plaats hebben; en het gewemscht zou zijn zulks ook in het vervolg te doen. 3. Van den winteravondcursus in de Ghris- teltjke school te Zoiute Spui. Het avondonderwijs werd gegeven geduren de 100 uren. Ingeschreven waren 12 leerlin gen, alle jongens. Het bezoek kon goed wor den genoemd, geregeid werd aanteekening van absent!e gehcuden; gemiddeld was geregeid 75 der leerlingen aanwezig. Het onderwijs omvatte de vakken: Lezen, Rekenen, Ned. Taal, Aardrijkskunde, Vaderl. geschiedenis. Lezen: De resultaten waren zeer goed te noeman. Lazan vele leerlingen aanvankelijk bepaaM slecht, bij het eind daden ze het bijna zonder uitzondering vlot. De leestoon en uit- spraak bleven bij de meesten veel te wenschen overlatem. Rekenen: Dit vak gaf een flinken vooruit- gang te zien, een gevolg van de liefhebherij er voor. Slechts een enkele leerling bleef bepaald slecht rekenen. Eenige leerlingen maakten zeer goede vorderingen. Ned. Taal: Dit vak bleef teleurstellen. De meeste jongelui voelden er zeer weinig voor. Hoe wel zeer hard noodig, is dit onderwijs daandoor zeer moeilijk te geven. Slechts de beste leerlingen bleken ten slotte in staat een behcorlijken brief, zonder grove taallfouten te schrijven. Vad. Geschiedenis. Zeer weinig belangstel- ling; slechts de vroeger verkregen kennis kon wat worden „opgehaakl". Aardrijkskunde: Als Vad. Geschiedenis. Ten slotte zij opgemerkt: liste: Dat dit onderwijs ons zeer loodig bleek. 2de. Dat niet uit het oog moet worden ver loren, dat de meeste leerlingen reeds een of twee cursussen voor vervolgonderwijs bezoch- ten, waardoor de resultaten van dezen cursus moeilijk zijn vast te stellen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een verslag- barer werkzaamheden over het afgeloopen jaar van de commissie voor d Chr. Volksbibliotheek, uitgaande van de afdee- ling Axel van „Patrimonium" „Bid en Werk". Waar zij zich mag verheugen in het feit, dat de biblictheek voorziet in een bestaande be- hoefte, hetgeen blijkt uit het aantal lezers dat er gebruik van maakt, en zij alzoo mag mede- werken aan den geestelijken opbouw den be volking, in Christelijken zin, daarbij gesteund door de subsidde van de gemeente, gaat zij weer een nieuw boekjaar in/ en beveelt de bi- bliotheek in de bescherming van den raad aan. Het aantal boeken bedraagt 1099 en het aantal lezers 155. De onbvangsten hebben, bedragen 399,13, waaronder J 216,80 leesgeld, en de uitgaven f 381,40i, waaronfler voor aanschaffir.g van nieuwe boeken f 273,59% en bindwerk f 46,35. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van de Gezondheidscom- missie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, dat bij haar geen bezwaar bestaat tegen de in- structie van den Keuringsveearts, hoofd van dienst van den. Vleeschkeuringsdienst, cen trum Axel en de instructie van den 2en Keu ringsveearts voor denize!fden keuringsdienst. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 29 Februari 1924, waarbij de goedkeuring wordt bericht van de gemeente- begrooting voor 1924. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het verslag der Commissie van plaatse- lijk toezicht op het lager onderwijs over den toestand van het onderwijs in de gemeente over het jaar 1923. De Commissie heeft in het jaar 1923 alle lagere scholen bezocht; deze bezoeken zijn in de vergaderingen der Commissie gerappor- teerd en besproben. Eenstemmig was de com missie van oordeel, dat de vorderingen der leerlingen voldoende zijn te achten en het on derwijs goed genoemd kan worden. De leer- middielem zijn in voldoende mate voorhanden en verkeeren in goeclen staat; de verlichting, vei-warming en ventilatie der lokalen, als- mede de toestand van gangen en privaten gavem geen aanleiding tot op- of aanmer- kingen. Dit laatste is niet van toepassing voor de Roomisch-Katholdeke school, waarvan de Com missie dezelfde mededeeling moet doen,, als het vorige jaar; de toestand aldaar voldoet niet aan de eischen, die daaraan gesteld kun- nen worden. Waar het rijk geen vervolgonderwijs meer bekostigde, stemt het de Commissie tot blijd- schap, dat het gemeentebestuur daartoe de ge legenheid heeft verschaft. Eveneens gaf het de Commissie reden tot voldoening, dat het college van Burgemeester en Wethouders haar advies betreffende het aanstellen vain een tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school in een voorstel aan oen ge- meenteraad heeft omgezet en dit voorstel is aangenomen. De Commissie heeft geconstateerd, dat ijver en toewjjding van het onderwijzend personeel der verschillende scholen voldoende zijn te achten. R!achten of verzoeken van de zijde der onderwijzers werden niet voor de Commis sie gebracht. Redenen waarom de Commissie eonciudeert, dat ze den raad een gunstig rapport kan uit- brengen over den toestand van het Lager On derwijs in deze gemeente. Aang-enomen voor kennisgeving. f. Verslag dier Huurcommissie te Axel be treffende haar werkzaamheden in het jaar 1923. De Huurcommissie heeft 5 vergaderingen gehouden. Behandeld zijn 2 verzoekschriften die betrekking hadden op verhooging van huur. Met betrekking tot de gevraagde huurver- hoogiingen heeft de commissie op 2 verzoeken gunstig beschikt. Bij een verzoek heeft zij huurverhooging tot een minder bedrag teruggebracht en bij een goedkeuring tot het gevraagde bedrag ver- leend onder voorwaarde, dat«eerst de noodige hersteliiingen zouden aangebracht worden. Behandeld zijn 8 verzoekschriften ingevolge de Huuropzeggingswet waarvan 7 betrekking hadden op nietigverklaring van tie opzegging der huur; een op verlemging van den termijn gedurende welken de huur na het eindigen van den overeengekomen huurtijd zal voortduren; van deze verzoeken werden ingewillligd res- piectievelijk vijf en een. De commissie heeft twee verzoeken niet ont- vankelijk verklaard. Tegen geen uitspraken werd beroep aange- teekend. De werkzaamheden in het afgeloopen jaar gen nog aanleiding tot de volgende beschou- wingen. Op grond van de weinige zaken in dit jaar behandeld, werd bij schrijven d.d. 22 October no. 37 aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente medegedeeld, dat de commissie van oordeel was, dat de tijd geko men was om tot opheffing der commissie over te gaan. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER deelt mede, dat bij hem nog een .schrijven is ingekomen van den heer 't Gilde, lid van den gemeenteraacl, d.d. 10 Maart, die daarin vergunning verzoekt in de raadsvergadering van morgen 11 Maart de daarbijgaande motie voor te stellen met het oog op de voorloopige intrekking van het Ko- ndnklijk besluit tot verhooging van der. toela- tingsleeftijd tot de lagere school 1 Septem ber a.s. Verder de motie voor de raadsvergadering ter inzage te geven aan de andere leden van den raad en zoo mogelijk prae-advies van Bur gemeester en Wethouders op deze motie te verschaffen. De motie luidt als volgt: De Raad der gemeente Axel, in vergadering bijeen op Dinsdag 11 Maart 1924, kennis ge nomen hebbende van de voorgenomen regee- ringsplannen ten opzichte van bezuiniging op het Lageir Onderwijs ,.speciaal wat betreft het verhoogen van de toelatingsleeftijd en het af- schaffen van het zevende leerjaar; van meening zijnde, dat het verhoogen van de toelatingsleeftijd vooral voor't platteland zeer nadeelig is, aangezien, meestal niet over vol- doend voorbereidend onderwijs beschikt kan worden zonder de ge.meentelijke financil-n weer te bczwaren; van oordeel zijnde, dat de kosten van het onderwijs door deze plannen voor een nelang- rijk deel op de gemeenten worden aange bracht; dringt er bij de Reigeering op aan genoemde plannen niet door te voeren; besluit deze motie aan de Regeering op te zenden en gaat over tot de orde van den dag. De VOORZITTER vervolgt, dat dit schrijven hem eerst gisteravond heeft bereikt en het niet mogelijk is geweest er nog voor de vergade ring met de wethouders over te confereeren. Het betreft een zaak, die niet drkigend is, a-an- gezien de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het desbetreffende Koninklijk besluit heeft opgeschort tot 1 September 1924. Hij stelt daarom voor, het schrijven te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad en er in de volgende ver gadering over te beslissen. De heer 't GILDE heeft daartegen geen be zwaar. Met algemeene stemmen wordt ahius be- sloten. (Wordt vervolgd). VERKOOPINGEN, AANBESTED1NGEN, UITVOERINGEN, ENZ. 18 Maart. Aanbesteciing verbouwen villa te Wii- nijek. Architect P. C. Laro. Verkooiping Woonhuis enz. te Hoek. Notaris Callenfels. 19 Maart. Verkooping Huis te Ter Neuzen.. No taris Callenfels. Aanbesteding Chiilisalpeter te Ter Neu zen. Land bo u vv v er e e n i gi n g „Door een- dracht sterk". Aanbesteding Chilisalpeter te Kijikuit. Maatsdhappij „Voorwaarts". 20 Maart. Verkooping aardappelen te Axel. Deur- waarder Huineman,. 21 Maart. Aanbesteding Chiilisalpeter en mai's te Zaamslag. Vereeniging „In 't belang der landbouwers". Aanbesteding verbouwen bankgebouw te Ter Neuzen. Architect J. Hennink. Verkooping Huis te Philippine. Notaris Callenfels. 22 Maart. Verkooping intooedel en woonhuis te Sas van Gent. Notaris Dumoleijn 25 Maart. Prijsopgaaf levering macadam Kruis- polder. Dijkgraaf Al. de Waal te Lams- waarde. Verkoopinig Woonhuis met toebehoo- rem te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer. 26 Maart. Verkooping huishoudelijke goederen te Westdorpe. Notaris Dregmans. 27 Maarf. Verkooping Woonhuis en huishoude lijke goederen te Zuiddorpe. Notaris Dregmans. 28 Maart. Aanbesteding bouwen Woonhuis te Westdorpe. Architect L. de Bruijne. 29 Maart. Verkooping Woonhuis te Westdorpe. Notaris Dumoleijn. 2 April. Aanbesteding. Uitvoeren van bestra- tingswerken te Wolphaartsdijk. Gedepu teerde Staten van Zeeland. 3 April. Aanbesteding. Maken van de aarde- baan enz. te Breskens. Stoomtram ,,BreskensMakleghem." Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door lever- stoomissen. Foster's Maagpillen zullen hot kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; te Ter Neuzen bij de Firma A. van Overbeeke- Leunis. 9 11 April. Verkooping landbouwersinventaris en aanmemersmateria'len te Hoek. Notaris Callenfels. 6 Mei. Voorloopig bericht. Verkooping van een kapitalen Landbouwinspan. Notaris Dumoleyn. 15 Mei. Voorloopig bericht. Verkooping kapi talen Landbouwinspan te Stoppeldijk. Notaris Dumoleijn. 28 Mei. Voorloopig bericht. Verkooping van een kapitalen Landbouwersinspan. No taris Dumoleyn. Rotterdam, 17 Maart 1924. VEEMARKT. Aangevoerd werden 384 vette runderen, 175 vette- en graskalveren, 77 schapen en lammeren en 1267 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. 1,15 tot /1,20; 2e kw. /1,10 tot/l,021/2? Bekw. /I,— tot /0,95; Ossen le kw./1,05 tot 1121/2 2e kw. 1,tot 0,95 3e kw. f 0,85 tot 0,75; Kalveren le kw./1,60 tot/1,871/2; 2ekw. 1,40 tot /1,20; 3e kw 1,05 tot 0,95Schapen le kw. 0,90 tot /1,05 2e kw. /0,85 tot /0,80; 3e kw. 0,70 tot 0,60 Lammeren 1,10 tot 1,20 2e kw. f tot Varkens le kw. /0,69 tot 0,71 2ekw. 0,68 tot 0,643e kw. /0,64 tot 0,58 licht soort f 0,61 tot 0.66. Vet vee en vette katveren met matigen handel en aanvoer. Prijzen eenigszins af- wpkend. Schapen en lammeren met onbeduiden- den aanvoer, en handel varkens met redelijken handeldoor den ruimen aanvoer waren de prpzen iets lager dan de vorige week. Enkele prima soorten iets boven noteering. FIJNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 23,tot 24,— Bruin Mosterdzaad 65,tot 68, Geel Mosterdzaad 30,tot f 32, Karwflzaad /130,tot 132,Kanarie- zaad 23,tot 24,Kooizaad 23,tot 24,Zaailjjnzaad 30, 32,Blauwmaanzaad 35,tot 36,Boekweit 11,50 tot Zonnebloempitten 17.tot 18, YLAS. Aangevoerd: Blauw 6500 K.G., /1,60 tot /2,Zeeuwsch wit 3000 E.G. /1,20 tot 1,40 Hollandsch Geel 8300 K.G /1,60 tot /2,Groningsch 9000 E.G., 1,40 tot 1,90. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 7,25 tot f 8, Zeeuwsche Bonte 7,25 tot 8,— Zeeuwsche Eigenheimers /6,75 tot/7, Blauwe Eigenheimers 6,50 tot f 6,75 Brielsche Eigenheimers 7,25 tot f 7,75 Poters 4,tot /4,75; Bravo's /6,50 tot f 7,— Red Star /6tot f 6,75 Limburgsch i Red Star 4,40 tot 4,50 Limburgscne Industrie 4,60 tot f 4,75 Drentsche 4,.tot /4,25 Alles per H.L. Malta's 8 tot 12 cent per E.G. EIEREN. Zeeuwsche en Overmaassehe dooreen 5,50 tot 7, - AJUIN. Groote 5,50 tot 5,75. Eleine f 7, tot 7,50. Aanvoer flink. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY van Bahia Blanca naar Rotter dam, passeerde 17 dezier Quessant. s.s. HELENA van Vlaardingen naar Ge nua paSseerd® 14 dezer Gibraltar, s.s. MAGDALEN A van Triest naar Brai- la, passeerde 16 dezer Constanti- nopel. s.s. TERNEUZEN in lossing te Savona. Amsterdam, 17 Maart 2 uur. Bieden. Laten. Londen H,55s/4 11,56. Berlijn, per bilioen 0,60. Parijs 13,— 13,10. Brussel 10,621/2 10,721/2. Weenen (10.000) 0,40 0,45. Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen 0,60. Fransch 13,13,10. Belgiscb 10,62i/2 10,721/2. Oostenrpksch (10.000) 0,40 0,45. H H K H H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3