fNGEZONDEN MEDEDEELlNGfe.s Voor alien die aukkeien met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mvjmhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken met de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Mijnhardt's Laxeertabletten zijn verkrijg- baar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. De aanrander pakte het meisje, dat hevig gilde, als om liaar te worg®n bi) do keel en trachtte onzedelijke handdingen te plegen. Op het gegil was de landbouvver A. toegeschoten, waarna de aanrander over slooten en weiden verdween. Het deerlijk gekwetste meisje word door toegeschoten hulp naar haar woning gelei'd, waar zij zich onder geneeskundige behandeling' heeft gesteld. Haar portemonnaie, inhoudende enkele guldens, 11 ek haar oniroofd. De politic heeft alls verdacht van deze aanranding aangehouden, zekeren H. uit Ede, die sinds kort uit de gevangenis ont- slagen, dien middag omptreeks dien tijd uit Barnweld is komen fietsen en door het meisje bij confrontatic, pertinent als de dader w«rd aangewezen. DE HOEDENMODE IN HEX JAAR 2000 De scheppers der mode vergenoegen zich er allengs niet meer nude, hun vernuft uitsluitend dienstbaar te maken aan het ontwerpen van snoezige modelletjes voor de omniddellijke toekomst, doch zij bege- ven zich nu en dan ook op het gebi<ed van de verre, toekomst. Op het jongste Bal de la Mode te Parijs, bewogen zich heftallage wezentjes met hoedjes op, wet- ke volgens de ontwerpers vermoedelijk in het jaar 2000 zullen worden gedragen. Men kan zich voorstellen, welje een opziejn deze toekomstfeeen wekten. Immers, vol gens deze modeprofeton zullen de dames over 76 jaar voor onze oogen al bijzonder vreeinde inodellen dragen en de draagsters van deze hoeden op het Bal de la Mode konden zich derhalve in de algemeene be- langstelling verheugen. Er zijn hier en daar reeds vaak stem- men opgegaan tegen het dooden van vo- gels ter willk van hun mooien vederdos. Maar als de ontwerpers der inodellen voor het jaar 2000 juist hebben gezien, zal de dierenbescherming in dat jaar, hetwelk een nieuwe eeuw inluidt, volop werk hebben. Doch behalve de garneering trokkeln de modellen ook de aandacht wegens de ex- centrieke vormen. Er waren er bij, die den vorm hadden van kerkklokken, champagne- flesschen en parasols. Andere hoeden weer waren voorzien van miniatuur-apparaten voor draadlooze telefonie of tefegrafie. Voorts was er een hoed bij, welke tegelij- kertijd als sigarettenkoker diende, terwijl een der mannequins venschoen met een modelletje, waaruit zij een poederdoosjo met poeder te voorschijn haalde. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 21 Februari 1924, des naniiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden; J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet; later ook de heer E. B. G. de Meijer. Afwezig de heer R. G. E. Nolson. (5. Slot.) 19. Beleenen rentegevende stukken bij de Nederiaiidsche Bank. Burgemeester en vvethouder3, gezien het raadsbesiuit van 15 November 1923, goedge- kourd door gedeputeerde staten dezer provin ce den 18 Januari 1924, n-o. 44, le afdeeiing tot het aan gaan van eene ieening van f 85.000^ Overwegemle, dat de Nederiaiidsche Bank dit bedrag aan de gemeente wenscht te leenen, tegen eene rente van 5% per jaar; "dat die bank daarvoor echter een war rborg verzoekt; dat die waarborg kan verstrekt worden door het beleenen van rentegevende obligation, wel ke de gemeente wenscht aan te koopen (zie het raadsbesiuit van 21 Februari 1924, punt 18) gelet op artikel 194c der gemeentewet; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, b e s 1 u i t te beleenen gedurende 'n tijdvak van 85 jaar, bij de Nederlandsche Bank rentegevende obli gation, tot een maximum bedrag van j 50.000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 20. Benoeming leden commissies van toe- zicht op het lager onderwijs. Wegens periodieke aftreding van den heer L. A. E. le Mat wordt over gegaan tot het be- noemen van een lid der commissie van toe- zicht op het lager onderwijs in de kom. Met den aftredende wordt ter benoeming aan-be- volen de heer P. Lankamp. De heer Le Mat wordt herbenoemd met 10 gtemmen; 3 stemmen zijn uitgebracht op den heer Lankamp. Vervolgens wordt benoemd een lid der com missie voor Sluiskil -Driewegen, wegens aftre ding van den heer J. Risseeuw. Aangezien deze in dien kring de eenige onderwijzer eener openbare school is, kon geen tweede candidaat tor benoeming worden aanbevolen. De heer Risseeuw wordt herbenoemd met algemeene stemmen. 21. Verleenen van eervol ontslag aan J. J. Bak. Overeenkomstig het van haar ingekomen verzoek, stellen burgemeester en wetliouders voor met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag to verleenen als onderwijzeres te Sluiskil aan mej. J. J. Bak, die dit gevraagd heeft wegens hare benoeming te Kloetinge. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 22. Verzoek van Chr. Besturenbond in zake bestrijding van werkeloosheid onder de bouwvakarbeiders. Ingekomen is een adres van den Chr. Be sturenbond, die daarin te kennen geeft: dat er in deze gemeente veel werkeloosheid heerscht onder de bouwvakarbeiders, welke voor velen tengevolge heeft, algeheele uitput- ting en diepe armoede; dat de raad ten vorigen jare besloten heeft deze werkeloozen niet als crisis-werkeloozen te beschouwen, wat ten deele kon worden toege- stemd, wijl er toen plaats was voor de meaning dat de werkeloosheid destijds een gevolg was van de staking; dat de bouwvakarbeiders door den raad wer- den verwezen naar het burgerlijk armbestuur door welk lichaam steun werd verleend; dat deze toestand tot op heden wordt besten- digd en dat lichaam is aangewezen tot hulp, wat zeker niet gelukkig is voor hen die steun behoeven, aocn ook met voor ae gescie van net uurgenijK armoesttiur; uat ue beta agon -aoor het burgerlijk armbe stuur uxtgeiteei'd met voidoende zgn om van te leven en de verschuidigue huishuur te be- talen dat wij echter zeer erkentelijk zijn voor den steun, doch hulp door werk te verscnai'len ver- dient verre de voorkeur boven het verleenen van steun; redeneli waarom zij den raad verzoeken: a. de burgerij op te wekken thans reeus zoo- veel mogelijk hunne jaarlijksche onder- houdswerken te laten verrichten, met het oog op de bouwvakarbeiders; b. indien mogelyk van gemeentewege werk to verschaffen, of althans mede te werken tot bevordering van huizenbouw en daar- door in de werkeloosheid te voorzien; c. de uitkeeringen aan de werkelooze bouw vakarbeiders te doen gesehieden door den directeur van de arbeidsbeurs geiijk in an dere gemeenten geschiedt en de bedragen te brengen op het peil van de havenarbei- ders in deze gemeente. Burgemeester en wethouders geven naar aanleiding van dit adres te kennen, dat er hunnerzijds geen bezwaar bestaat de uitkee- ring te doen plaats hebben door middel van de arbeidsbeurs, doch moeten adviseeren de thans uitgekeerde steun beweging onveranderd te laten-. De heer SCHEELE kan het voorstel van burgemeester en wethouders steunen, waar ze voorstellem het steunbedrag onveranderd te laten, maar stem! er niet mee in, om de uit- keering te doen plaats hebben door den direc teur der arbeidsbeurs. Hjj ziet hierin weer een middel te meer, om de arbeidsbeurs een vaste positie te doen verwerven, terwijl spre- ker van meening is, dat die hier best gemist kan worden. Overigens ziet hij ook niet in, waarom die uitkeering niet over het armbe stuur zou gaan. Het is misschien aangenamer om het van de arbeidsbeurs to ontvangen, maar spreker meent dat het meer bij het arm bestuur behoort en had verwacht, dat burge meester en wethouders dit ook zoo maar zou hebben gelaten. De heer VAN DRIEL is juist van een andere meening en verheugt zich over de veranderde houding van burgemeester en wethouders, al spjjt bet hem, dat ze nog niet verder gegaan zijn en ook de gevraagde wijziging in de uit keering voorstellen. Het betreft hier goed ge- organiseerde arbeiders, die zich tegen werk- loosheid verzekeren en daardoor recht hebben op 42 dagen uitkeering. Zij betalen daarvoor een premie, welke contributie zij moeten be talen van betgeen zij aan steunuitkeering krijgen. Deze hebben in den tijd van hoog- conjuctuur weinig uitkeering noodig gehad. De heer DE MEIJER verlaat de vergade ring. De heer VAN DRIEL betoogt verder, dat, indien die vakmenschen niet georganiseerd waren geweest, men met f 1000 voor onder- steuning aan hun werkloozen niet zou zijn toe- gekomen. Zij hebben dus aan de gemeenschap door hun organiseeren udtgavein gespaard, ter wijl zij thans, nu er uitgetrokken werkloozen zijn, worden achtergesteld bij ongeorganlseer- de bootwerkers. Hij zou het beter achten, dat evenals bij de transportarbeiders, de steun- uitkeering ging over de vakvereeniging, onder controle van de arbeidsbeurs. Dan is ue con- trole secuur en dan zou zich b.v. niet kunnen voordoen wat thans bij de uitkeering over het armbestuur is voorgekomen, dat eeui werk- looze zich een honderd gulden meer heef'c laten uitkeeren dan waarop hij aanspraak had, door verdien-ston van werk te verzwijgen. Bij de controle door de vakvereeniging komt men al- les beter to weten-i omdat dan de loor.boekjes worden overgelegd en bij de transportarbeiders is het bijna niet mogelijk een half uur werk te smokkeJen, omdat men de inlichtingen van verschillende zijden heeft. Hij stelt voor, aan de uitgetrokken vakar- beiders hetzelfde bedrag uit te keeren als aan de transportarbeiders, en dit over hun ver- eeniging en de arbeidsibeurs te laten loopen. Dan is er geen leans voor fraude. De bedra gen die ze nu ontvangen zijn te laag, al zijn ze hoogev dan het armbestuur gewoon is uit te keeren. De verhcoging zal ook niet an zoo grooten invloed zijn op het totaal bedrag. Er waren eenige weken 8 werkloozen en hij ge- looft, dat er nu maar een meer is. Voor de grootste gezinnen zal het verschil in de uitkeering maar 1,40 bedragen, daar dit voor gezinnen met meer dan 2 kinderen 11,40 wordt en ze nu van het armbestuur f 10 krijgen. Wordt dit aangenomen dan zal een fout, zooals die welke aan het licht is gekomen, niet meer kunnen plaats hebben. De VOORZITTER bevestigt de med.deelin- gen van den heer Van Driel. De heer Scheele staat op een ander standpunt en spreker meent, dat dit voortspruit uit onbekendheid met de regeling, doch niet uit cynisme. Een groot percentage menschen betalen een hooge contributie, om zich in tijden van werkloos- heid 'n uitkeering te verzekeren. Het geldt hier echter uitgetrokkenen. Het college van burge meester en wethouders is ook van meening, dat die menschen feitelijk niet thuis behooren bij het armbestuur. Indien men de uitkeeringen, evenals bij de transportarbeiders, laat loopen over de vakvereeniging, onder controle van de arbeidsbeurs is dat de meest goede inanier. Ze krijgen nu f 10, dan wordt het 11,40. De heeii. SCHEELE vraagt of niet kan ge- zegd worden, hoe groot het verschil zou ge weest zijn indien de vorige maand volgens deze regeling was uitgekeerd. De VOORZITTER kan dit niet zeggen maai meent, dat het zeer gering zou geweest zijn, aangezien het aantal werklooze bouwvakarbei ders niet groot is geweest. Deze week zijn ze door bemiddeling van de arbeidsbeurs lie ge- plaatst te Vlissingen, waar een bouwwerk wordt uitgevoerd, en wederkeerig zijn hier 10 Mi-ddelburgers aan werk geholpen. Dat is het vcordeel van de arbeidsbeurs. Spreker kan voorts nog mededeelen dat het bestuur der woningbouwvereeniging reeds plannen maakt om schilderwerk aan de ver schillende woningen aan te besteden, zoodat dazrmede,. reeds spoedig zal kunnen worden begounen. De heer HAMELINK meent, dat toch de bil- lijkheidl alleen vordert, dat zulke werkiieden, die regelmatig georganiseerd zijn, niet achter gesteld moetexi worden bij ongeorganlseerde transportarbeiders. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat vol gens de door hem voorgestelde regeling de vorige week f6 meer zou uitgekeerd zijn. Het voorstel van den heer Van Driel wordt aaiigenomen met algemeene stemmen, waar- door het vcorstel van burgemeester en wet- ■houders vervalt. 23. Wijziging algemeene politieverordening. Burgemeester en wethouders deelen aan den raad mede, dat gedeputeerde staten van Zee- land bij schrijven van 17 Februari jl., no. 7, 3e afdeeiing, enkele opmerkingen maken aan- gaan-de de bij raadsbesiuit van 6 Augustus 1923 opnieuw vastgestelde politieverordening. In bedoekl schrijven wordt gezegd: „In art. 26 oud werd de burgemeester aan- „gewezen als de autoriteit, die te beoordeelen „heeft of de openbare orde of zedeiijkheid „wordt aangetast, dan wel het openbaa'- gezag .wordt ondermijnd. Deze toevoeging ontbreekt „in het nieuwe artikel 27. Uit den aard der „zaak is de rechter steeds to" oordeeien ge- „roepen wanneer de zaaK bij hem wordt aan- „geuracht; maar dit neemt niet. weg, dat het „gewenscht is in de bepaling zeif ae autori- „teit te noemen, te wiens beoordeelmg een en „ander in de eerste piaats staat; dit zai dan „wel de burgemeester zijn. Iviet het oog hier- ,/op komt oris de toevoeging in het nieuw arti kel 27 alsnog raaazaam voor. Voorts verdient „het naar ons oordeel aanbeveiing in art. 57 „tusschen de woorden „zonder stuurbewegmg" „en „in de bebouwde kommen" alsnog te voe- „gen „op den openbaren weg''. Wjj zyn het met eens met gedeputee' de sta ten, dat in art. 27 moeten vermeid worden de woorden: „de beoordeeiing daarvan berust bij den burgemeester". Volgens deze redaclie zou de burgemeester de autoriteit zijn die te be- slissen heeft of eein publicatie in strijd is met openbare orde of waarin het openbaar gezag wordt aangetast en van die meening zou het dus afhangen of de politie proces-veroaal zal opmaken. Burgemeester en wethouders meenen, dat de vraag of de politie proces-verbaal zal opmaken alleen te harer beoordeeiing staat en flat als- dan de rechter zal oordeeien. Dat in de praktijk de politie vaak de mee ning van den burgemeester zal vragen, daar van zijn zij overtuigd, doch dit moet laarom niet geregeld worden in de politieverordening. Toch stellen zij voor aan het verzoek \an ge deputeerde staten to voldoen, om eindeiijk de kwestie van de politieverordening afgehandeld te krjjgen. Tegeljjk zouden zij dan ook willen beschikt zien op het verzoek dd. 22 Aug. jl. (vermeid op bladz. 2 en 3 der rjptulen van 30 Aug. 1923) van W. Loof Pzn. en 1'3 andere voerlieden, in- zake wijziging van art. 57 der politieverorde ning. De door verzoekers aangevoerdc motie- ven lijlcen hen, wat ledige wagens betreft juist. In verband met vorenstaande stellen zij voor in de op 6 Aug. 1923 opnieuw vastgestelde po litieverordening, de volgende wijzigingen aan te brengen: 1. aan art. 27 toe te voegen een nieuw lid van den volgenden inhoud: „de beoordee iing daarvan berust bjj den burgemees ter." 2. in art. 57 in den eersten regel t.usschen de woorden „een" en „voertuig" in te las- schen „beladen". 3. in art. 57 tusschen de woorden ,.zonder stuurbeweging" en „in de bebouwds kom men" alsnog te voegen „op den openbaren weg". Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 24. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1923. Burgemeester en wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor 1923 te wij zigen ais volgt: onder de inkomsten te vermeerderen ae vol gende posten: gedeelte van het voordeelig saldo der exploi- tatie van de 6 noodwoningen 68,95; geldlee- ning in den vorm van rijksvoorschotten ten belioeve van den bouw van 22 arbeider.,wonin gen f 437,14; totale vermeerdering der in komsten f 596,09. onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: veteringskosten voor vergaderingen fl09, aandeel der gemeente in de kwade posten op de gemeentelijke inkomstenbelasting overeen komstig art. 243h der gemeentewet 4534,25; kleedinig en wapening f 157,45; wachtgebouwen en bureaux, brandwaarborg, bureaubehoeften, licht en brandstaffen 523,29; verdere kosten der politie f 111,44; kosten der straatverlich- ting f 1425,89; keuuing van levensmiddelen en slachtvee f 14,10; onderhoud van openbare ge- bouwen, torens, klokken, uur- en speelwerken f 110,renten tegen 6% per jaar van een kapitaal, oorspronkelijk groot f 5000,opge- nomen in 1920, per resto groot 4300,— 32,09M>renten tegen 6% per jaar van een kapitaal, oorspronkelijk groot f 2600,opge- nomien in 1920, per resto groot f 2080, f 14,78V2renten tegen 7 per jaar van een kapitaal groot /2300,opgenomen in 1921, per reisto groot /1800,56,871/2renten tegen 7 per jaar van een kapitaal, oo'-spron- kelijk groot f 2100,opgenomen in 1921, per resto groot f 1700,— f 56,871/2; renten tegen 6% per jaar van een kapitaal groot 1600,opgenomen in 1922 59,85%; rente tegen 6 °/c per jaar van een kapitaal groot 2600,opgenomen in 1923 f 39,aan- koop van booxnen in de Kerkhoflaan fl 19,18; gedingen en rechtskundig onderzoek f 4,85; voorschot aan de woningbouwvereeniging Sluiskil" te Ter Neuzen voor het bouwen van 22 arbeiderswoningen in het belong der volks- huisvesting f 437,14; aan het rijk veischuldig- de voordeelige saldi der exploitatie van de 6 noodwoningen over 1922 f 620,53; kosten val- lende op het onderzoek van afvalwater der cokesfabriek te Sluiskil 15,totale ver meerdering der uitgaven f 9217,69; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: reinigings- en beerruimingsdienst f 2000, kosten van watervoorziening /510; totale ver- mlndering der uitgaven f 8711,60. De heer HAMELINK maakt aanmerking op den post der ontvangsten „saldo op de ex ploitatie der noodwoningen". Hij meent, dat er aanleiding zou zijn om de huren der nood woningen te herzien, daar de loonen dalen en het toch niet noodig is, dat de gemeente winst maakt op die woningen. Hij weet we!, dat de gemeente die niet zelf exploiteert, maar bur gemeester en wethouders kuninen daaiop toch invloed uitoefenen. De heer VAN RIET merkt op, dat de wo ningbouwvereeniging die exploiteert cor de gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat in ver band met een verzoek van een hew oner al eens de vraag is gericht tot den Minister van Arbeid die echter te kennen gaf, dat nog- niet tot vermindering kon worden overgegaan. Hongende de behandeling van dat verzoek was integendeel een vraag gekomen van den Minis ter om opgaven betreffende de inkomens der huurders, teneinde na te gaan of de huren niet behoorden te worden verhoogd. Burgemeester en wethouders kunnen daa'rop echter wel eens terugkomen. De heer SCHEELE vraagt inlichtingen om- trent de verhooging van den post wegens kos ten der straatverlichting met 1425,80, dat is geen kleinigheid. Hoe komt dat, is er zooveel stroom verbruikt Gaame zou hij hierover in- gebcht worden. De heer HAMELINK wilde hetzelfde vra- Sen- Da VOORZITTER herinnert, dat destyds bij de behandeling der begrooting voor 1923 door burgemeester en wethouders is toege- zegd, dat ze zouden probeeren met f 5000 toe te komen, maar dat was dan voor de geh'eele gemeente. Daaraan zat vast, dat dan moest ge- traciht worden de straatverlichting voor de kom te doen voor /4000, en werden om te begin- nen al de lampen veranderd in lampen van 32 kaarslichtsterkte, terwijl enkele nachtlampen werden omgezet in avondlampen. Nu moet men in aanmerking nemen, dat er gedurende het afgeloopen jaar weer enkele lampen bij geko men zijn, en dat de uitkomst heeft geleerd, dat de straatverlichting met een verbmik van f 000 aan strcom niet te exploiteeren is. Door den heer Hamelink is ook gevraagd, of 1- lichte maan de lampen niet kunnen worden gedoofd, maar dat is ook moeilijk te rcgelen aangezien het niet zelden voorkomt, dat het in den vooravond licht is, maar dat het later donker wordt, en ook het omgekeerde zich voordoet. De eenige verklaring die spreker kan geven is, dat gebleken is, dat het voorge stelde doel niet is kunnen bereikt woi-den. De heer HAMELINK wijst er op, dat hij niet voldaan is aan de toezegging, dat de straatverlichting zuiniger zou worden uitge voerd. De vraag is gesteld, of gedurende de zomermaanden de lantaarns niet konden ge doofd blijven. Er werd overweging toege- zegd, doch die maatregel is niet uitgevoerd. De maatregelen die ter besparing genomen zouden worden, zijn niet toereikend gebleken, die zijn niet doorgevoerd zooals het behoort. Het komt spreker voor, dat een overschrijding van de raming met 30 dus met meer dan een vierde, van dien aard is, dat burgemeester en wethouders daarvan reeds op de hoogte hadden moeten zijn bij de behandeling der be- grootinig voor 1924, toen spreker daarmar ge- informeerd had. Spreker schrijft deze uitkomst toe aan den verkeerden maatregel van burgemeester en wethouders, dat ze tie regeling van het ont- steken en uitdoen der lantaarns overlaten aan den administrateur der centrale. Hij heeft er eertijds reeds op gewezen dat het niet aangaat zoo'n belangryke regeling te stellen in handen van den administrateur. En naar zijn meening had die administrateur burgemeester en wet houders ook behooren te waarsohuwen, toen het toegestame bedrag van 4000 was ver bruikt, dat hadden burgemeester en wethou ders in ieder geval in November al behooren te wetem. Er z(jn wel enkele lampen bijgekomen, doch naar sprekers meening kunnen ei nog wel en kele worden gemist. In een rechte straat als de Donze-Visserslraat kunnen er wel eenige worden gemist, die staat steeds in voile glorie. xn een straat met veel kronkelingen is dat wat anders. Op de Markt kuimen er ook nog wel gemist worden, en op nog andere plaatsen. We leven in een tijd van bezuinigen. Spreker wijst op de Van Steenbergenlaan een lange ,'traat, waar er maar 3 staan, en men toch geen klach- ten hoort, dat het er te donker is. Hij is van oordeel, dat burgemeester en wethouders hun voile aandacht moeten wijden aan het tijdstip waarop de lampen moeten brand^n ze moeten dat niet aan een ander over laten; ze moeten het zelf zeggen en niet een ander laten be- palen. Hij acht het ook niet billijk, dat de gemeente de stroom moet beta'ien als de lampen niet op tijd gedoofd worden door het niet uitvallen van de uurwerk-schakelaars overdag branden. Het gaat niet op, voor de daardoor meer ver- bruikte stroom, de gemeente te laten op- draaien. Spreker wijst er op, dat het in strijd is met het belang der gemeente, de regeling van het ontsteken over te laten aan den administra teur der centrale, aangezien deze er beiang bij heeft, dat die lampen branden, omdat hij daar door zijn bedrijf in evenwicht kan houden bij het laden der accumulatoren. Hij spreekt als zijn meening uit, dat er op de verlichting nog best eenige honderden guldens bezuinigd kun nen wordien. De heer COLSEN deelt mede, dat het ook hem wel eens opgevallen is, bij zijn aanwezig- heid in de kom, dat Ter Neuzen bij heldere maan verlicht werd. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders inderdaa<i overtuigd zijn, dat er een wijziging moet komen in de tot hiertoe bestaande regeling, al willen zij mis schien niet zoover gaan als de heer Hamelink, maar achten een luxieuse verlichting niet noo dig. Het beste zal zijn dat de commissie van bij stand met den wethouder en den gemeente- bouwmeesber de verlichting eens opnemen en hun meening daarover meedeelen, en kan de raad er zich over uitspreken, want zoo positief als de heer Hamelink zich uitlaat over het dooven der lampen in de zomermaanden heeft de raad zich niet geuit. In ieder geval zijn burgemeester en wethouders bereid, naar ver mindering der kosten te streven. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 25. Electrificatie van Sluiskil en Driewegen. Naar aanleiding van het daaromtrent in de vergadering van December 1923 genomen raadsbesiuit, is ingekomen het volgende schrij ven van de Directie der Provinciate Zeeuwsche E1 ect ric i t ei Is ma at schap p ij Naar aanleiding van Uw schrijven an 21 Dec. 1.1., met bijgevoegd ontwerp-contract deelen wij U het volgende mede: Uit het ontwerp blijkt, dat er belangrijke veranderingen door den raad in het oorspron kelijk overeengekomen contract aangebracht zijn. Het is ons niet mogelijk de buurtschap- pen Baandijk en Zwaantje, onder het aangebo- den contract te laten vallen, zonder dat daar voor garanlie wordt gegeven. Verder zouden wij gaar.ne zien, dat betgeen wij met Uw gemeente omtrent de buurtschap- pen Sluiskil en Driewegen overeenkwamen, steunde op de door gedeputeerde staten gege ven concessie, daar wij voor hetzelfde aan de eischen van twee verschillende colleges te vol doen zouden kunnen krijgen. Het komt ons daarom beter voor in het contract .liet te spreken van een conoessie, daar die ons reeds door gedeputeerde staten verleend is ge- worden. Wij zien de zaak zoo, dat de gemeente met onze vennootschap een overeenkomst voor stroom levering aangaat, terwijl de gemeente ons tevens vergunning geeft voor het aanleg- gen, hebben en onderliouden van een boven- grondsch net. In den 21en en 25en regel van artikel 1 van't laabste ons toegezonden concept-contract zou den zij de woorden: „teiTzij voor eigen gebruik" willen laten vervallen. Aan den laatsten zin van hetzelfde artikel meenen wij, dat een toevoeging: „indien een en ander door schuld van de P.Z.E.M. ont- staan is" billijk is. De laatste zin van artikel 2 zou in verband met bovenistaande gedachte bijv. gelezen moe ten worden als: „De aanvarg van de exploitatie mag, op „straffe van verval der in artikel 1, genoemde „vergunninig niet later zijn dan 1 November ,,1924". Volgens de redactae van artikel 5 zouden in tariefkwesties arbiters besMssen. Het zou ons aangenaam zijn, dat die beslissing aan den Minister van Waterstaat gelaten werd, zooals in al onze contracten met gemeenten. Wat betreft de leiding- en meterhuur zoo zouden wij, in verband met de stroomlevering in andere gemeenten, niet kunnen afwijken van onze normale tarieven. Het zou ons daar om aangenaam zijn een leidinghuur voor ee aansluitlengte boven 8 Meter met 0,25 per mete en per jaar, als ook de voorgestelde me- terhuren te handhaven. Daar wij het plan hebben de straatverlich ting door scliakelklolcken te beilienen, zal het zonder aanmerk»ljjke kosten niet mogelijk zijn willekeurige !«iip«n avond- in nachtlampen te veranderen. Daarom lijkt het ons billijk, dat de zin in artike 5: „De gemeente zal den brandtijd zal kunnen worden verlangd", aldus zal luiden „De gemeente zal den brand tijd vcor de overeengekomen avond- en nacht lampen kunnen regelen". Dan zouden wij onder artikel 5 aan het slot nog opgenomen wenschen te zien: „De P.Z.E.M. zal het recht hebben, indlea „door het Rijk, de provincie of de gemeente „een belasting zal geheven worden op de eiac- „triciteitslevering, deze naar verhouding van „de geleverde hoeveelheid electridteit op de „verbruikers te verhalen". Verder zouden wij artikel 6 willen laten vervallen, aangezien de vennootschap reeds zoodanige verplichtingen op zich genomen heeft op grand van de door gedeputeerde staten verleende concessie. Evenzoo is dit het geval met artikel 8. In den eersten regel van artikel 10 zouden wij, overeenkomstig de hAerboven gegeven uit- eenzetting het woord: „concessie" gaame ver- vangen zien door „overeenkomst". De twee zinnen in artikel 10: „Het bedrag. hetwelk de gemeente als vergoeding op electrische geleidingsnetten van toepassing is" zouden wij gaame als volgt veranderd hebben: „Het bedrag, hetwelk de gemeente als ver- „goeding voor deze ovememing aan de P.Z. „E.M. zal hebben te betalen is geiijk aan de „boekwaarde op den dag der overnemir.g. De „boekwaarde is het beorag van de voor hun „oorspronkelijken bedrijfsvaardigen roestand „gedane uitgaven der over te nemen gcederen, „verminderd met de afsohrijvingen over de „jaren gedurende welke deze respectievelijk in ,Jiet bedrijf geweest zijn. Het afschnjvings- percentage vcor het net met aansluitieiding zal 3 en dat voor meters en toestellen 6 bedragen". Wat betreft den inhoud van artikel 12 aoo kunnen we in Uw zienswijze daaromtrent niet deelen en moeten onze redactie hanihaven, waarin eveneens met een naasting door het R(jk rekening gehouden is. Overeenkomstig de hderboven ontv ikkelde gedachte over concessie of contract zou artikel 13 eveneens komen te vervallen. Door de hierboven opgegeven veranderingein hebben wij gemeend een biHijke verhouding tussolien beide partijen geschapen te hebben. Wij hopen daarom, dat de gemeenteraad deze voorstellen zal aannemen. Voorts is van de Directie der P.Z.E.M. nog een schrijven ontvangen, luidende: Door omstandigheden komen wij eerst heden terug op het onderhoud, dat onze directeur met den heer secretaris op 31 pt. had. Wij willen nog eens uitdrukkelijk mededee len, dat het niet in de bedoeling van ons schrij ven van 14 pt., zooals ook den heer secretaris is aangeduid, heeft gelegen, dat wij Sluiskil ten oosten van het kanaal wel onder de door de gemeente voor de eerste 14 jaren gegaran- deerde levering zouden laten valler.. De s* roomlc'verimg is toch al schadelijker gewor- den daar voor straatverlichting oorspronkelijk Lampen van 50 N. K. gebruikt zouden worden en nu met 32 N. K. volstaan wordt. Wij willen wel de belofte op ons nemen zoo spoedig mogelijk Zwaantje, Baandijk en Sluis kil beoosten het kanaal te electrificeeren. Achter de woorden: „zal kunnen worden verlangd" in artikel 5 waren toe te voegen de woorden „en dat een en ander technisch en economisch zal mogelijk blijken". Artikel 6 zouden wij kunnen laten btstaan. mits de woorden ,/lrie deskundigen, vermeid in ait. 9" vervangen werden door de woorden „gedeputeerde staten van Zeeland". De inhoud van artikel 8 is voor ons te be- zwarend, zoodat wij U in overweging geven dit artikel te schrappen. Betreffende de artikelen 12 en 13 zouden wij willen verwijzen naar betgeen daaromtrent gezegd is in ons schrijven van 14 pt. Burgemeester en wethouders deelen naa.: aanleiding hiervan den raad het volgende mede: Bij schrijven van 14 Januari j.l. deelt de P. Z. E. M. ons eenige bedenldngen harerzjjds mede, tegen bet door uw college vastgestelde contract tot levering van stroom aan Sluiskil en Driewegen. Uit den brief kregen wij den ixi- druk, dat bij de P. Z. E. M. geen bezwaar meer bestond om ook Sluiskil, Oostzijde, onder het contract te doen vallen. Uit nadere besprekingen is ons evenwel ge bleken, dat onze opvatting niet door den direc teur van de P. Z. E. M. wordt gedeald. De vennootschap staat dus nog steeds op het standpunt, dat voor de»maximum-vergoeding van f 1200 alleen aangesloten zal worden Sluiskil (Westzijde) met Driewegen. Het spijt ons dat vanwege de P. Z. E. M. zoo wei nig medewerking wordt verleend, doch wij wenschen op het standpunt te blijven staan, dat geheel Sluiskil, zoowel Oost- als Weitzijde, aangesloten moet worden, zooals op de teeke- ningen, die bij het contract zijn overgelegd, is aangegeven. Verder zag de P. Z. E. M. gaame het woord „concessie" waar dat gebruikt is, gewijzigd in het woord „overeenkomst", daar gedeputeerde staten aan de N. V. concessie verleend nebben, voor het maken van stroomgeleidingen, het distribueeren van stroom enz. Bij ons college bestaan geen bedenkingen aan het verzoek van de P. Z. E. M. te voldoen. Komende thans tot de artikelen stellen wij uw college voor: uit regel 3 van artikel 1 te laten vervallen de woorden: „Baandijk, Zwaantje". De P. Z. E. M. maakt bezwaar deze buurten, zonder ga- rantie aan te sluiten en alhoewel wij ook gaar- ne stroom verstrekt zagen aan de bewoners dier buurten, achten wij het noodig ook lets toe te geven, tenednde Sluiskil en Driewegen, over welke buurten het toch altijd alleen ge gaan is, van stroom te voorzien. Wij wenschen verder te schrappen de woor den: „tenzij voor eigen gebruik", voorkomeade in den 21sten en 25sten regel van art. 1. De bedoeling van den voorsteller toch is geweest, dat b.v. fabrieken die in het stroomgebied ge- sticht zouden worden, zelf voor fatw ieksge- bruik den stroom zouden kunnen op wekken. Ook zonder de bovengenoemde woorden be staat dit recht. De P. Z. E. M. heeft niets te maken met wat op particulier terreia wordt aangelegd. Het zinsverband waarin de woorden voor- komen, zou evenwel ook het recht der gemeen te wettigen om zelf stroom op te wekken of door derden te laten opwekken, als dii maar voor eigen gebruik is. Waar dit niet de bedoe ling is, lijkt het ons geen bezwaar die woorden te laten vervallen. Aan de laatste zinsnede van art. 1 stellen wij voor nog toe te voegen de woorden: „indien een en ander door schuld van de P. Z. E. M. ontstaan is". Het laatste gedeelte van art. 2 stellen wij voor, aldus te omschrijven: ,yde aanvang der exploitatie mag op straffe van verval der in art. 1 genoemde overeenkomst niet later zijn dan 1 November 1924". Volgens artikel 5 zouden tariefkwesties be- slist worden door de in art. 9 genoemde ar biters. De P. Z. E. M. zag gaame, dat de be slissing aan den Minister van Waterstaat werd gelaten, zooals ook is bepaald in de contracten met andere gemeenten. Bij ons bestaat geen bezwaar aan dien wensch tegemoet te komen. Vervallen zullen dan de woorden in artikel 5, regels 5 en 6: zullen de arbiters enz." en daarvoor zal gelezen worden: „zal de Minister van Waterstaat worden verzocht, het barief vast te stellen". Wat betreft de meterhuren h bben wij Ln- dertijd geene bezwaren gemaakt tegen huren door de P. Z. E. M. genoem'1. In de vergadering van den raad zijn die ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6