ALGEMEEN XIEUWS- EN ADVERTENTIEELAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN. m No. 7578 Vnjdag 7 Maart 1924. 64e Jaargaug. 55 Canadaboomen, Een Volksvijand. jeq heR/STJei i3.Zj.a_id B I N N E N l A N D. De Burgemeester van SAS VAN GENT, zal op >1 atsndasJ den 17den Miifurl a.»., v. m. 11 *iur, ter plaatse, in het openbaar aan den meest biedenden verkoopen wassende nabij het Spoorwegstation in de gemeente Sas van Gent. Sas va-: Gent, 6 Maart 1924. De Burgemeester vooinoemd, L. W. G. HOEFNAGELS. Aldus de titel van een beroemd stuk van Ibsen, waarvan ons niet bekend is, of het voor op veering geschikt is, en waar onge- twijfelid passages in voorkomen, die zeer moeilijk zullen te spelen zijn. Ibsen iaat ons heel lang in twijfel, wat hij eigenlijk met zijn titel bedoelt. Hij geeft een interessante, boeiende beschrijving van elkaar zeer snel opvolgende gebeurtenissen in een stadje in het Zuiden van Noorwegen, dat korten tijd geLeden, vooral door het initiatief van Dr. Stockmann, een badplaats is geworden. Daar zijn reeds beiangrijke baten gevloeid in de stadskas en in de beurzen van huis- eigenaars en pension- en hotelhouders, maar nu opeetis komt de consentieuze badarts tot de ontdekking, dat het water ter plaatse op schrikkelijke wijze gei'nfeeteerd is, en o,p al te luidruchtige en ingrijpende wijze -wil hij dan aan het werk, om ilit den volke kond te doen. Wat de gevolgen van zijn daad zullen zijn voor stad en bad, be- denkt Dr. Stockmann in geen deele, en of er niet een middenweg bewandeld zou kun- nen word-en, overdenkt hij evenmin. Zijn eenig streven is nu maar om de zaak pu- bliek te maken, maar wij krijgen in geen enkel opzicht den indruk, dat het hem er nu wefkelijk om te doen is om het heil van zijn woonplaats en van de mede aan zijn zorgen toevertrouwde bewoners te bevorderen. Hij is er maar den heel-en tijd over bezig: hoe men hem eeren zal, en het is d'us slechts ne- deri-e eidenbeid, als hij een hu'diging, die hem ten deel zou kunnen vallen, en waar sommigen even op zirespeten, afslaat. Dr. Stockmann zint op iedere gelegen- heid, die maar binnen zijn bereik zou kun nen liggen, om den menschen te laten zien, weike groote sanitaire nadeelen stad en dus ook badplaats bedreigen. Hij weet van geen matiging. Zijn groote artikel, dat hij wil laten opnemen in de courant, waar hij eerst zeer veel invloed bij heeft, wordt niet alleen niet geplaatst, doch tot zijn ergernis en ver- bazing door een stuk van zijn broeder, die in dezelfde stad burgemeester is, vervan- gen. En dan neemt hij zijn toevlucht tot het houden van een openbare vergadcring, waar hij niet dan met groote moeite een zaat voor kan krijgen. Eohter wordt ook die vergadering in de war gestuurd. Men kiest buiten-'s dokters-goedkeuring-om een voor- zitter voor dit samenzijn, zoodat de spreker niet meer volkomen vrijheid heeft om te zeggen wat hij wil, en als hij dan eindelijk aan het woord komt, en in plaats van over de dreigende infectie van het water veel breeder, maar ook veel beleedigender gaat sip re ken over de politieke leiding van de gemeente, en daardoor in conflict komt met zijn broer, den burgemeester, en met al de andere autoriteiten, wordt er vrij aan het samenzijn een eind ge maakt. Lr wordt een stemming gehouden: of men het met Dr. Stockmann eens. is of niet eens. Blauwe en witte ibiljetjes wor den uitgereikt: wie wit stemt is tegen den badarts, en wie blauw stemt, is voor. Met op een na algemeene stemmen wordt hij in het ongelijk gesteld, endie eene blauwe stem blijkt te zijn uitgebracht door een dronkelap, die het samenzijn bij wijze van puiblicke vermakelijkheid is komen bij- wonen! Dan wordt Dr. Stockmann door een joe- lende vol.ksmenigte uitgejouwd en naar huiis begcleid onder de v-oortdurende uit- roepen: ..Volksvijand! Volksvijand!" Wie het stuk van Ibsen on'bevangen leest, zonder te voren te hebben vernomen wat de bedoeling van den schrijver met zijn stuk was, zal tot zoover gekomen, (en is men hier reeds op biz. 85 van het 105 pagina's groote stuk!) zeker nog niet op de gedach- te komen, dat Ibsen bedoeld heeft: iets tegen het alcoholmisbruik te schrijven of te zeggen. Het is zoo: op biz. 14 lezen we een tafereeltje over de ontvangst van be- zoekers in den huize-Stockmann, waar arak, rhum en cognac worden n'ccrorczet en zeker ook in overvloeiende mate gebruikt" en op biz. 31 biedt de dokter vrij ongemo- tiveerd iemand een glas sherry aan, maar het iduurt dan toch tot biz. 83, voor we een heer in de groote volksmenigte van het ge- rucht melding hooren maken, dat de bad- arts zou „drinken", terwijl dan op biz. 85 een ander opmerkt, dat het dezen avond, na het groote echec, dat Dr. Stockmann ge- leden heeft, niet zonder gevaar zou wezen, om te zijnen huize punch te gaan drinken. En toch gelooven wij stellig, dat Ibsen heeft widen aantoonen, hoe de volksvijand niet is deze badarts met zijn (misschien wat overdreven doorgevoerde maar toch) in ieder geval goedbedoeld'e critiek op de lei ding der gemeentebelangen in zijr stad, lar dit de groote volksvijand is de drank, dm o in dat huis wordt geschonken en gebruikt, en die dezen man tot een slaaf heeft gemaakt, zoodat hij tengevoige van overmatig alcohotgebruik er toe komt dwaze en dolle dingen te doen, en hij alle voorzichtigheid en alle goed beleid aflegt en schuwt. Juist, dat de alcohol in het heele stuk niet dan met een enkel woord is genoemd, is van Ibsen zoo goed gezien. Hij heeft im- mers willen toonen, hoe gevaarlijk deze vijand is. Op deze wijze toch kunnen ove- rigens bekwame menschen worden tot over- drtveri ijveraars, en wordt alle omzichtig- heid geschuwd, ja veracht, zoodat door al- lerlei excessen een groote etlen.de gebracht wordt niet slechts over een persoon, maar over een heel gezin en mogelijk nog over breeder kring. Wij stetlen ons hier en nergens purtij bij de vraag: op weike wijze het verderfelijk al coholmisbruik het degelijkst en afauendst kan worden tegengegaan. Wij weten, dat daar menschen zijn, die voor geheelonthou- ding ijveren, en die alleen daarin een radi- caal en afdoend middel vinden. Wij weten ook van ernstige en degelij.ke menschen, die dit radicalisme schuwen en die alleen in matiging en bestrijding van alcohol-m/'s- bruik heil zien en nut. Een ding lijkt ons echter bewezen en on- wedersprekelijk: Tegen dezen Volksvijand moet ons heele volk zich wapenen. In een van de maandbladen van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft men korien tijd geteden kunnen lezen, dat een hoogleeraar den alcohol verdedigde. Deze professor meende: 't was nooit zoo groot het nadeel, dat de tnensch van den alcohol onderging. Hij beweerde: binnen een uur of vijf was bijvoorbeeld een glas port bij een menscli er wel weer uit. Of hij er dan intusschen niet iets van behield en er in het geheel geen nadeel van ondervonden kon hebben, dat zei de hoogleeraar niet. Maar de iioogge- leerde wist nog meer te vertellen: Alcohol maakt, volgens hem, dat men zich wat aan- genamer voelt, ook smaakte het eteu beter als men er een glas wijn bij drinkt, en het gesprek vlotte ook beter; bovendien wij geven de leelijke zinsnede nu letterlijk weer, zcoals wij die vonden „is eeri 'van de gevolgen van het gebruik van alcohol, dat men alltrlei gezanik van dagelijksche be- sljmmeringen gemakkelijker uit zijn hoofd zet en daardoor beter uitrust." Het is mogelijk, dat deze hoogleeraar voor een deel gelijk heeft. Maar dan had- den wij in deze ernstige tijden, nu alom de alcohol als volksvijand wordt gezien, toch gemeend van een man van breeden blik en ernstigen levtnswil te mogen verwachten, dat hij bij deze vriendelijkheden aan het adres van den alcohol tegelijk getoond had te beseffen, hoe vreeselijk de gevolgen zijn van het misbruik, dat nu eenmaal (bij zwakke natureh) met het gebruik ten nauwste samenhangt. Er is 'n ander hoogleeraar geweest (Prof. Dr. Is. van Dijk), die indertijd te Groningen een schitterend pleidooi heeft gehouden ten gunste van de drankbestrijding, en die bij die gelegenheid tevens heeft getoond, niet blind te zijn voor de schaduwzijden, die ook aan dit overigens loffelijk streven verbon- den zijn. Juist op die wijze kan men dat- gene, wat voor een zaak pleit, het beste aantoonen, als men bewijst ook niet blind te zijn voor datgene, wat daartegen is in te brengen. En zoo stemt Prof. Van Dijk dan ook volmondig toe, dat er drankbestrijders zijn, die zich beter wanen dan andere men schen, en dat er ook zulken zijn, die door een eenzijdig belichten van bijbelplaatsen bewijsmateriaal meenen te kunnen samen- brengen ten gunste van de drankbestrijding, terwijl niet geheel ten onrechte ook als be- zwaar tegen te-ver-doorgedVeven bestrij ding van alle alcoholmisbruik en -gebruik j u kunnen worden gewag gemaakt van een ascetisch streven, dat schijnt te willen ontkennen, dat „de aarde is des Heeren en de volheid derzelve". Maar ook al behoeft men deze bezwaren t; en de drankbestrijding en de drankbe strijders niet geheel te ontkennen, dit mag toch (volgens Prof. Van Dijk) niet weg- nemen, dat men als het groote beginsel van de bestrijding van het alcoholisme voelt: het solidariteitsbeginsel, volgens hetweik men niet al theoretiseerend blijft staan bij en met de vraag: „Wie is mijn naaste?" doch veeleer aanpakt en doorzet, en het voelt als een eerste pliicht om ^n persoon- lijk en in gezelschap van en in verbinding met anderen op te trekken tegen den volks- ijand. ■-■.K.ojm&tei Wij weten uit ervaring, dat het heusch geen glas wijn behoeft te zijn, dat den maal- tijd beter doet smaken. Het is de honger, die trage magen graag maakt. Wij weten ook, dat het gesprek werkelijk niet dkkr- door beter zal vlotten! Allerlei „gezanik van dagelijksche beslommeringen" kan men mfsschien door wat alcohol voor een oogen- blik wat gemakkelijker uit zijn hoofd zetten, wij gelooven toch, dat dit slechts tot uit- stel lijdt en dat de moeiten straks met ver- dubbelde kracht zullen terugkomen en den man, die alleen in wat alcohotgebruik ver- betering of verstrooiing heeft gezochf, dan des te erger zullen aanpakken. Een volksvijand moet niet en kan niet met theorieen of gemoedelijkheden worden be- vochten, en zal nog minder daardoor wor den overwonnen. Tegenover een volksvijand helpt alleen een sterke volksbewapening. De dagelijksche beslommeringen zullen blij- ven. Het .gezanik" zal pas verdvujnen, als men tot betere en meer ingrijpende maatregelen zijn toevlucht neemt. Wij woonden eens een aardig voorval bij. W" reisden in een grooten en voller snel- trein, die midden tusschen Zwolle en Amersfoort opeens tot stilstand word ge bracht. Heel veel menschen vlogen r.aar de raampjes en portieren. Maar een man bleef rustig en doodkalm op zijn plaats zit- ten. Toen de trein weer vuortreed en ze al ien wat waren bijgekomen, en men hem vroeg: of hij dan niet geschrokken was, wees hij heel kalm met zijn vinger over zijn i schouder in de richting v.in de locomotief, zeggend: „Als hij op de locomotief staat, dan gebeuren er zco gauw geen ongeluk- ken!" Natuurlijk is dit te veel gezegd. Wij weten welranipen en onheilen ook spoorwegongelukken ke_nen niet altijd worden voorkomen noch pgehelderd wor den. Maar eensdeels had die man gelijk: „Als hij die voorop staat, waar dan ook, in staat of kerk, in gezin of zaak, zich weet te vrijwaren van alcoholmisbruik dan ge beuren er zoo gauw geer ongelukken. En werd ons geslacht, ook er- voo-ral ons jon- ger geslacht maar meer nog overtuigd van de verleidende macht van dezen Volks vijand, zoo twijfelden wij niet, of er was een groote stap vooruit gedaan ten bate van volkswelvaart en rechte volksontwikkeling. Bacterien kunnen schaden, maar aicohol- misbruik schaadt meer, aangezien deze zonde meer aanrandt dan het lichaam. En alien, die gelooven, dat de ziel het beste en edelste is in den mensch, zullen daarom ongetwijfeld steeds krachtiger en moediger en overtuigender de handen in eenslaan tot bestrijding van dezen Volksvijand! TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bij de behandeling van het nijverheids- en handetsonderwijs van de ondcrwijs- begrootmg vraagt de heer Deckers (r.-k.) veriaging van den mimnium-leeitijd voor het emuexamen van leerares bij het huis- houd- en 1 anuoouwnulshouaonderwijs De heer Duymaer van Iwiist (a.-r.) dringt aan op steumverleening bij de oplei- d-ing van /.uiderzee-visscners. De heer Gerhardt (s.-d.) klaagt over de salarisverlaging en de vacantieregeling voor ieeraren van net nijverheidsonderwijs. Mej. Westerman (v.-o.) critiseert de heele stopzetting van steum aan nieuwe siholen., Mej. Groeraeweg (s.-d.) beveelt stetsel- matige bezuimiging aan door gedeeltehjke vereeniging van huishoud- en industrie- onderwijs. De heer Ketelaar (v.-d.) laakt den in vloed van de bezuinigingsinspectie op het inwendige van het nijverheidsonderwijs. Mevr. Bronsveld- (r.-k.) bepleit krach- tige-n steun aan opleiding van Zuiderzee vissdiers. De heer Kersten (Geref. staatspartij) vraagt verzekering van de rechten voor den bezitter van het einddiploma Handelsschool met 5-jarigen cursus. De beer Tiiamus (c.-h.) bepleit school- examens. De heer Heukels (a.-r.) veroordeelt het, dat de Minister verwachtingen van steun wekt, die hij niet vervult. De Minister van Onderwijs antwoordt, dat het wetsontwerp tot steunregelirig aan Zuiderzee-vissclfers om advies is bij den Zuiderzee-raad, welk advies eerlang kan wond'en tegemoet gezien. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is de veriaging van de pro- ductenbelasting voor 1923 en imvoering van een aardoliebelasting. De heer De Muralt (v.-b.) verklaart zich tegenstander van dit ontwerp, dat z. i. geen correctief is, maar onbillijke verzwaring van beiasting beteekent. De heer De Gijselaar (c.-h.) verklaart zich eveneens tegenstander van het ontwerp en ziet geen rechtsgrond voor deze beias ting. De heer Cramer (s.hcL) zegt, dat de Volksraad zich in groote meerderheid voor dit ontwerp heeft vesklaard, en dat de Kamer geen ander standpunt mag innemen; daar is zij-ms inziens geen dringende reden voor. DE SALARISVERMINDERING BIJ HET R1JK. Naar de Tel. verneemt, zou bij de regee- ring het voornemen bestaan, de salarissen van het rijkspersoneel met ingang van 1 April a.s. te verminderen met 1Q onder toezegging, dat geen verdere vermindering zal plaats hebben dan na het eerste half- jaar 1925, aangezien vermoedelijk op 1 Augustus 1925 het nieuwe Bezoldigings- besluit in werking zal kunnen treden. TER NEUZEN, 7 MAART 1924. AUTO-OMNIBUS VERBRAND. In den nacht van Woensdag op Donder dag i-s tijdens werkzaamheden aan een der auto-omnibussen in de garage der N.V. Mannaert-Geers alhier door ontploffing in of van het benzinereservoir een der auto- omnibussen in brand geraakt. Door het voertuig naar buiten te trekken, werd de brand daartoe beperkt. Op het gemaakte alarm was de brandweer met de motorspuit vrij spoedig op het terrein. Zij kon echter niets anders doen dan het vuur dooven, de j auto was reeds vrijwet verbrand' en ver- koold. DE NUTSAVOND. Gisterenavond werd van wege het De- partement Ter Neuzen der Maatschappij tot Nut van 't A gemeen de aangekondig- de voord'rachtenavond gegeven in het „Hotel des Pays-Bas". Er was een goede opkomst van leden met hun gezelschap. De lezing van den heer A. C. Muste, alhier, over het leven van Marie Antoinette en haar tijd, was zeer interessamt. Hij schetste het leven dier komingin en haar hof, hetgeen het volk van den troon vervreemde, terwijl zij later, na den opstand en in het gezicht der guillotine door het ten toon spreiden eener hoogheid als Koningin indruk tracht- te te makeri. De voordracht werd met groo te belangstelling gevolgd en gaf vee! te ge- nieten. Na de pauze was het verdere deel van het programma aan zang gewijd. Dour mej. L. Clepkens werden op de van haar beken- d'e wijze verschillende l'iederen voor sopraan gezongen, terwijl voorts een da- meskoor, ibestaande uit een-ige leden van „Flandria", onder leiding van den heer Henning eenige nummers ten beste gaven. Mej. Clepkens en de heer Muste ntvin- gen eeni bloemenhulde. LEZING. Gisteravond trad in de Geref. kerk alhier voor de Geref. Jongelingsvereeniging op Ds. P. Ch. v. d. Vliet van Vlissingen, met het onderwerp: „Een Hedendaags Duel". De opkomst was matig. Spreker behandelde op duidelijke wijze het tweegevecht, dat zich in de tegenwoor- dige wereld afspeelt tusschen de aloude Christelijke beginselen en de ideeen der mo- derne wereld. Hij waarschuwde ernstig voor de gevaren der revolutie-gedachte, die zich o.a. af- spiegelt in deze drie stellingen: De mensch op de plaats van God; de stof op de plaats van den Geest; de breedte in de plaats van de diepte; gevaren, die ook voor de Geref. jongelinigschap niet denkbeeldig zijn. Vervolgens wees hij de gemeente op haren plicht om de jongelingschap niet aan haar lot over te laten, maar om het goede dat in de jongelingschap zit te leiden en vruchtbaar te helpen maken, waarna hij de jongeren opwekte om zich te scharen onder de vanen der Geref. Jongelingsvereeniging. AMBACHTSSCHOOL TE TER NEUZEN. Naar wij vernemeji hebben zich voor den nieuwen cursus op de ambachtsschool alhier, 40 Ieerlingen aangemefd. EEN JUBILEUM. Dp 30 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat ds. H. Akersloot van Houten Roos, Ned Herv. Predikant te Sas van Gent zijn ambt aanvaardde. Ongetwijfeld zullen de Herv. gemeenten te Sas van Gent en Philippine, die Z. Eerw. dan 25 jaren zal hebben gediend met dankbare biijdschap dat jubileum vieren. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 24 Febr. tot en met 1 Maart, in de provincie Zeeland be- droeg: Diptheritis: IJzendijke 1, Vlissingen 1. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid heeft goedgevon- den dat vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan d'e gemeenten: Hulst, ten behoeve van L. A. Blommaert, /300; Ter Neuzen, ten behoeve van „Werk- mamsbelang", f 4800. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart deed giste- ren uitspraak betretienide de aanvaring van het sleepschip „bato 10" door het Duirsche stoomschip „Radbod". De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van de ramp gelegen is in de verkeerde manoeuvre van den sleepbootkapitein, die op onveranfwoordelijke wijze den koers van de „Radbod' heeft gekruist. De „Radbod" die het Nauw van bat instoomen mcest, en de sleep, die het Schaar van de Noord wiide invaren, naderden elkaar dientengevolge met kruisende koersen. Er was geen reden om aan de „Radbod'die het Schaar van de Noord niet inging, kenibaar te maken weike zijde van dit vaarwater de sleep zou houden. Blijkbaar heeft de sleepboot kapitein de 2 stooten gegeven als een soort mededeelimg, dat hij het vaarwater wilde oversteken. Voor dergelijke mededeelingen misibruiken sleepbootkapiteins menigmaal de wettelijke seinen, waardoor zij de geva ren, weike hun vaak roekelooze en met de reglementen strijdende wijze van manoeu- vreeren ten gevolge hebben, nog vermeer- deren. ONZE VEE-UITVOER NAAR BELGIE. Bij -beslu.it van den Belgischen- Minister van Landbouw is het verboden herkauwende dieren in Belgie in te voeren, weike in de laatste drie maanden op een openbare Ne- derlandsche markt zijn geplaatst geweest, Zulks omdat gevallen van mond- en klauw- zeer in verschillende quarantaine-stallen zijn geconstateerd. De invoer van andere ruuderen, schapen en geiten uit Nederland is toegestaan op vertoon van een officiee! uitvoer-certificaat. ZEEUWSCHE HULP AAN DUITSCHLAND. Door het Provinciaal Zeejuwsch Comi- te tot leniging van den Nood in Duitsch- land is weder een nieuwe poging gedaan om nogmaals gilden bij en te brengen voor de armoede lijdende Duitschers. Het oo- mite is op het denkbeeld gekomen eiqn olijvende hennnering te scheppen aan Tiefc werk, dat het dank zij de van alle zijden ond. rvonden mede .ver,^.ng op go ij heeft kunneji uitvocren. Door de Kun. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ZAL IK HANOHAVEN Utrechtsche Fabrielk van juweelen, zitver- werken en penmngen van C. J. Begoer, weike firma warme belangstelling in en groote medewerking voor het pian hc«ft getoond, is een penning ontworpen weike aan de eene zijde toont de noodkreet van het Duitsche kind: Mutter, mutter gib mir Brot, aan de andere zijde het Zeeuwsche wapen en het antwoord: Wij Zieeuwen willen helpeji. Deze penning is gesljagen in brons en z.g. Jubijeumbrons. Het oomite heeft nu de medewerking ingeroepen van burgemeesters, predikanten: en hoofden van scholen in de provincie om deze penmngen zoo ruim mogelijk te doen verspreiden, tegen den prij? van 50 cent voor de bronzen en 25 cent voor die van Jubileumbrons (20 cent bij afname van 100 stuks). De penning is zeer geschikt voor uitdeeling in scholetn, Zondagscho- len, catechisatifcin en catecihismus enz. Het comite heeft deze gelegenhei|d aan- gegrepen verschtllcfnde personen, dile. bij het inzameien van gelden, kl eding en voe- dingsartikelen hun hulp verlleenden, een herinneringspenning als b'ijk van waardee- ring toe te zenden. Ook heeft hot oomite eenige penningen afzonderiijk gehouden om deze bij daartoe tot den secretans, den heer H. Dronkers, Langedelft te Middelburg te nchten verzoeken, af te staan voor ar- chieven of oudheidkundige verzamelingen van gemee(titen en dergelijke instellitngen Aan het Zeearwsch Genootschap der Wie- te>n«chappen is reeds een exempiaar aan- geboden. SAS VAN GENT. De geme-enteraad van Sas van Gent be- sloot op voorstel van B. en W. geen afge- vaardigde naar de vergaderi,ng der Wa- terleiding Mij. te zenden, daar liieraan de toetreding tot het oomite verbonden is en de raad met een beslissing wil wachten tot betere tijden. Evenwel wil men con tact met het comite houden, wat moge lijk is doordat de burgemeester lid van het comite is. Door Ged. Staten waren ©nkele wijzigin- gen in de begrooting '24 aanbevolen. B. en W. konden daarmee instemmen, evenals de raad. Maar wat betre.ft het brengen van gelden op de begrooting voor een tweeden veldwachter, bleek de meerder heid van B. en W. daartegen. En ook de raad besloot met 51 st. (die nan den heer Warrens) die gelden niet op de be. grooting te brenge|n. Een commf/ssie uit den raad (de heeren Stubbe en Verschaffel) zal bij Ged. Staten het standpunt van d«n raad gaan bepleiten. Aan Pater Gaudemius te Sluiiskif werd vergunning verleend de lokalen van school B. te gcbrui-kejn voor een volks.ctra'te^ onder voorbehoud van oen gunstig advies van den inspecteur van I. o. Voor de betrekking van tweeden veldwachter in deze gemeente, hebben zich niet milnder dan 104 sollicitantem aano«- meld. Veel amino. Het particulier bouwinitiatief in onz® ge meente (s in de laatste woken uit zijti inertie verrezen. Meer dan twintijg aanvragen van parti- culieren kwamen bij den raad binnen, zon der nog te gewagen van eene massa-aan- vrage van een bouwondernemer, vvraardoor de gemeente in den loop van bet jaar op zijn^minst met een vijftigtai w/oning«n zal verrijkt worden. Carnaval. Zoo behooren de vrooiijke carnavatsda- gen, weike ondanks het slechte weer ook dit jaar weer met veel opgewektheid ge- vierd werden, w*ei- tot het verleden. Uit de wijze waarop door jong en oud aan dit aioude gebruitk, dat feifelijk uif de heidensche oudheid zich tot in deze moderne tijden gehandhaafd heeft, gevierd is geworden, is af te leiden hoe diep deze plaats zich heeft ifngeWorteId. Inderclaad zijn deze dagen mets anders dan eene navolging van de Romeikische Saturnalia, feesten ter eere van den hei- denschen god Saturnus, weike in de tiende maand van het jaar onder de Cesars te Rome gehouden werden. Het was de tijd, waarin de slaven ge- durende eenige dagen hun eigen meesten waren, dat hij tnocht doen hetgeen hem behaagde, mits hij niet wegliep in weike laatste geval hij achfjerhaal'd en teragge- bracht werd en zvvare straf hem wachtte. Gedurende de Saturnalia echter mocht hij zijn moester elloeb dijenst weligenen, zerfs wanneer aangeboden werd hem daar- voor vergoeding te betalen. De slaaf, die zich gedurende deze dagen aan elken sia- vendienst onttrok, mocht niet gestraft wor den, tenzij het een vergrijp was tegen den Staat. Het moge vrecmd schij ien, dat de Ro- meinsche patriciers, die sedits aan zidl 0VERAL TE VESHRIJeEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1