GEMEN6DE BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten60 ct Het normaal contract der Provinciate Zeeuw&ciie Eiectriciteitsnidatschappij. gezonderd worden van de Overiheid. -Zij moet zijn: Kerk in den Staat, type van het Koninkrijk Gods. De heer Christiaanse, hierna het woord nemende, zeide den spreker hartelijk dank voor zijne schoone rede, welke ons zeide hij aarjspoort tot ermstig zelfonderzoek. Gekomen aan het einde der winterlezin- gen in dit seizoen, dankte hij alien voor de belangstelling, en de Kerkeraden der Herv. en Geref. kerken voor hunne medewerking. Hij spoorde alien aan lid te worden dezer vereeniging. Na het zingen van Ps. 73 14 en dank- gebed door Dr. Severijn, werd de bijeen- konist gesloten. LljST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN. van welkq de afzeinders onbekend zijnj op het postkantoor te Ter Neuzdi terug- ontvaingen in de 2e helft d^r maand Febr.: Brieven Binnenland. M. de Witte Ter Neuzen. Raad van Arbeid Middelburg. Bri efkaarten Binnenland. H. de Blaeij Ter Neuzen J. Hubrcgisen, Ter Nepzen. P. Pijl Ter Neuzen. NOTA. Aambevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel- den, opdat deze bij onbestelbaarheid kun nen worden teruggegeven. Voor Is is het gewenscht alle per post te verzenden stuk ken steeds van een volledig adres straat- naarn en huisniimnier te voorzien. ONGEVALLEN DOOR ELECTRICITE1T. Gedurende heP jaar 1922 kwamen 141 ongevallen, veroorzaakt door den electri- schen stroom, ter kennis van den electro- technisch-adviseur bij de arbeidsinspectie. Hieronder waren 17 doodelijke en 124 niet- doodelijke ongevallen. Onder de 17 doodelijke ongevallen waren er 5, welke buiten de 17 nijverheidsgroepen vallen. Van de 17 doodelijke ongelukiken had- den er niet minder dan 15 plaats bij lage spanning (127 tot 300 volt tegen de aarde) en slechts 2 bij hooge spanning (30010.000 volt tegen de aarde). De doodelijke ongevallen werden alle veroorzaakt door wissel-(draai) stroom. Van de 124 niet-doodelijke ongevallen hadden er 107 plaats bij lage spanning en 17 bij hooge spanning. Van de niet-doodelijke ongevallen waren er 15 het gevolg van een aanraking met ge- lijkstroom en 109 van een aanraking met wissel-(draai) stroom. BORSSELE. Op Vrijdag 29 Februari werd door notaris L. A. Beth te Ovezande ten verzoeke van C. Nijsse alhier in het cafe van J. Wabeke ge- veild een hofstede met boomgaard en bouw- 'and te Borssele, samen groot 4,63,10 H.A., in 10 perceelen. Voor de perceelen 1 tot 3 zijnde de hof stede met woonhuis, schuur, timmer, tuin, boomgaard en weiland ter grootte van 1 H.A. 57 A 60 c.A. gold het hoogste bod 13360, het werd echter niet toegewezen. De perceelen 4 tot 10 ter grootte van 3 H.A. 5 Are 50 c.A. werden gegund aan den heer J. Duijnkerke alhier voor /4060 per H.A. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg- Zitting van 29 Februari. De volgende zaken warden behandeld: J. C. B., oud 44 jaar; landbouwer to Hengstdijk, werd beklaagd dat hij op 16 Januari 1924 te Hengstdijk opzettelijk A. G. Kriekaart heeft beleedigd. Eisch 10 gld. boete of 10 dagen hecht. Uitspraak 3 gld. boete of 3 dagen hecht. Fr. L. V., oud 32 jaar; arbeider te Sluis werd beklaagd dat hij in Januari 1924 te Sluis heeft woggenomen 2 halve rollen asphaltpapder, toebehoorende aan Frans Parmentier. Eisch 25 gld. boete of 25 dagen hefcht. Uitspraak 1 week gevang., voorwaarde- lijke proeftijd 3 jaar. J. C. J., oud 24 jaar; arbeider te Bier- vliet, werd ten (aste gelegd dat hij op 29 Jan. 1924 te Biervliet heeft weggenomen vier konijnen, toebehoorende aan Clement van Vooren. Eisch 1 maand gevang. Uitspraak 1 maand gevang., voorwaar- deiijke proeftijd 3 jaar. DE DlEFSTALLEN IN ZKEUWSCFI VLAANDEREN. Voor het Assizenhof te Gent werd Vrij dag een aanvang gemaakt met de behande- ling van de zaak tegen een 39-tal bandieten. die beschuldlgd worden d©n omtrek van Gent en Noord-Vlaanderen te. hebben ge- terroriseerd en op 3 Juni 1919 te Philippine en op 25 Juli van hetzelfde jaar te Hoofd- plaat verschiUende diefstaflen te hebben gepleegd. Nu eens vermomd ais soldaten, dan weder gemaskerd, maakten deze hee- ren per automobiel of rijwiel het land on- veilig en pleegden in de jaren 1918-1920 onder bedreiging met wapens allerlei dief- stallen en in totaal 15 moorden. De aan- vberders der bende zijn Rene Verstuyft, daglooner van beroep on woonachtig te Wondelghene, zijn breeder Edmond en Raymond van Hoe te Gent. Deze zaak zal waarschijnlijk geruimon tijd in beslag ne men. GEST1KT. Vrijdagmiddag is het driejarige zoontje van den heer J. Vos, te Waalwijk, in een atak sinaasappel gestikt. EEN JONG PAARTJE. Te Leeuwarden is een paartje in den echt vereenigd, waarvan de bruidegom 19 en de bruid 14 jaren telt. Voor deze huwelijksvoltrekking was de koninklijke toestemming noodzakelijk. L1EFDESDRAMA. De klompenmakersknecht B. te Hein- kenszand, heeft op een dienstbode met wie hij vroeger verkeering heeft gehad, een aanslag gepleegd door een schot uit een flobert-geweer op haar te lessen. De man raakte het meisje echter niet. De politie nam het geweer in beslag en stelde een verder onderzoek in. TRE1N INGESNEEUWD. De arbeiderstrein van Enschede naar Losser is Vrijdag nabij Oldenzaal in aen storm ingesneeuwd. De treiu had een zeer langdurige vertraging. TER DOOD VEROORDEELD. Het hof van assizen te Stafford heeft den politieagent Stagg uit Birmingham ter dood veroordeeld wegens moord op den voet- balspeler Ball van Aston Villa. Uit de be- handeling der zaak bleek dat Ball en Stagg buren waren, die slecht met elkaar overweg konden. Volgens Stagg was Ball op den noodlottigen avond onder den in- vloed van sterken drank geweest en had hij getracht over de schuttmg in Stagg's turn te kiimmen. Stagg was met zijn geweer in de hand naar buiten gegaan en had geschoten om Ball schrik aan te jagen. Deze had het geweef gegrepen en naar zich toegetrokken; daarbij gleed hij van de schulting en toen ging plotseling het schot at, dat zijn dood tengevolge had. De rech- ter wees er de jury op, dat het met duide- lijk was of hei doodelijk schot gefost was terwiji het geweer op Ball gej-i/cht was en de haan met opzet overgetrokken, wat moord met voorbedachten rade zou zijn, ot dat het toevalhg was afgegaan bij de worsteling, wat manslag zou beteekenen, De jury verkiaarde Stagg schuldig aan moord met voorbedachten rade en be(val den dader voor gratie aan. Deze wjeajd ter dood veroordeeld. DRAMA IN DE RECHTZAAL. Toen rechter Morning de zitting van de rechtbank te Lincoln, in den Amerikaan- schen staat Nebraska, opende, verschiejen ais eerste beklaagde Wallace Wailick, die ziich te verantwoorden had wegens het achterlaten van zijn echtgenoote zonddr middelen van bestaan. Toen Wailick, die zonder advocaat was; werd opgeroepen, om zijn eigen zaak te verdedigen, stond hij op, trok zijn revolver en begon blindelings om zich heen te vuren. Rechter Morning werd onmiddelijk gedood, waarna Wailick trachtte den advocaat zij- ner vrouw te treffen. Hij miste zijn doel en voor de politie- dienaren het konden verhindefren, joeg hij zich zelf den laatsten kogcf door het hoofd, OOK ZIJ! De koorknapen van de Royal Garrison Church te Aldershot zijn m staking ge- gegaan. Terwiji zij vroeger natuurlijk zon der loon hun medewerking aan den e®re- dienst verleenden, verlangden zij voor- taan een halve penny honorarium per uur. Ze weigeren, een noot te zingen, zoolang hun eisph niet is ingewilligd! VAN DEN KLOKKETOREN VAN WESTMINSTER GEVALLEN. De vorige week is een 37-jarige vrouw met haar beide dochtertjes van 7 en 2 jaar van het uitzichtbordes van den klokketoren van de kathedraal van Westminster geval- len. Een liftjongen in een gebouw in Ash- leygardens zag lets van het bordes vallen. Toen hij naar den voet van den toren ging, vond hij het lijkje van een kind. Even later viel de moeder met het tweede kind voor zijn oogen neer. Indertijd is ook een Por- tugeesche gravin van het 250 voet hooge bordes gev alien. HEVIGE STORM. Een hevige storm heeft boven de Ooste- lijke staten van Amenka gewoed. Hot treinverkeer werd opgehouden en vele te- legrafische verbindingen zijn verbroken. De straten van New York zijn onbegaanbaar, tengevolge van de snecuwmodder, die dui- men dik ligt. 14000 arbeiders zijn bezig de drukke punten begaanbaar te maken. Alle kantoren werden ©en uur vroeger ge- sloten om het personetel gelfegenheid te geven op tijd zijn woningen te kunnen bereiken. WJLDE PAARDEN. Uit Montreal wordt gemeld, dat duizen- den wflde paarjlen schade aanrichten in het district Cariboo (Britsch Columbia). De cowboys organiseeren groote klopjacn- ten en verkoopen dc ge^angen paarden voor een pond sterling per stuk. L1JKENVERVOER PER VLIEGTU1G. Het moderne vervoermiddel vereischt ook moderne menschen, die er niet voor terugdeinzen, te breken met oude denkbeel- den. Zoo gebeurde het dezer dagen, dat te Keulen het lijk van een Engelschman, die op zijn verzoek in zijn vaderland zou wor den begraven, in een vliegtuig van de En- gelsche vliegpost werd geladtiin en vier uur later te London arriyeerdo. JONtiE MISDADIGER. Op 16 Januari werd in het openveld te Boussu (Henegouvven) geschoten op Jo- zef Boulvin, toen hij huiswaarte keerde. Hij werd gekwctst aan de hand en aan de borst doch kon toch nog zijn womng bereiken. Hij had zijn aanrander niet her- kend. Tijdens he,t onderzoek kwam aan het licht dat op 14 Januari mevr. Dupont, even- eens te Boussu was aangerand op een af- gelegen plaats door een jongen kerei, die haar onder bedragingen met een revolver haai' handtaschje had outstolen. De opsponngen leiddcn tot de aanhou- ding van den 18jarigen Emile Depret, zoon van een schipper die in een oud woonschip gemeerd in ae vaart te Boussu, woont. De jeugdige booswicht bekende de aan rander te zijn van Boulvin en van mevr. Dupont. Zijn verloofde verkiaarde boven- dien aan den rechter van instructie dat De pret er zich tegenover haar op had be- roemd, een man te hebben gedood. Uit een nieuwe strenge ondervraging bh.ek inder- daad, dat Depret du moordenaar is van Ca- mille Lavenne, die 28 December nabij de kolenmijn te Frameries werd ncergeschoten. Depret verkiaarde dat hij steeds ©en re volver bij zich had en hij vaak niet kon weerstaan aan den drang om te schieteu. De misdadigef is geboren te Pont St. Maxence in Frankrijk. Men vermoedt dat hij nog andere misda- den op zijn geweten heeft. Vergaderiiig van Eonderdag 21 Feoruari 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenv/oordig de ledeiw J. J. de Jager, D. van Aken, D. bcheele, f. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Uriel, B. N. van Dijke en J. van Riet; later ook de heer E. B. G. de Meijer. Afwezig de heer R. G. E. Nolson. De VOuKZiTTER opent de vergadering, de eerste in dit jaar, en acht het gepast van deze plaats een woord van geluk en voorspoed in dezen nieuwen jaarkring toe te weiisehen en te danken voor de gelukwenschen die hem hij de jaarsovergang zijn geworden. Hij hoopt, dat het de leden van het bestuur dezer ge- meente met hunne gezinnen wel mage gaan. Hij meent, dat er reden zijn orp ons gelukkig te achten. De toestand, die zich in he- begin van 1923 nog zoo ongunstig liet aanzien, be- gint zich te herstellen. De uitvoer van be- werkte goederen nam toe, althans het over- schot van ingevoerde goederen daalde. De toestand ziet er voor onze gemeente niet ongunstig uit. Het aantal werkloozen was in Januari van dit jaar helangrijk minder dan een jaar te voren. Het aantal ingeschrevenen op de Arbeidsbeurs is veei kleiner, alzoo een bewijs, dat de menschen werk vinden. Waar de gemeenteraad geroepen wordt om in het jaar 1924 zijne taak op zich te nemen, spreekt h(j den wensch uit, dat op dien arbeid Gods rijken zegen mogr rusten, tot welzijn van de gemeente en opdat de leden van den raad de voldoening mogen hebben, iets nut- tigs te hebben gedaan voor de plaats onzer in- woning, want wel zorgelijk, doch niet steeds dankbaar is hunne taak. Spreker deelt mede, dat de heer Nolson heeft bericht wegens ongesteldheid in deze vergadering niet te kunnen tegenwoordig zijn; hij hoopt, dat die ongesteldheid een zoodanig verloop zal hebben, dat de heer Nolson in de volgende vergadering weer zal kunnen tegen woordig zijn. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 15 Novem ber en die van 17 December 1923 worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van gedeputeende staten van ZeeLand, d.d. 7 December 1923, waarbij wordt berioht, dat het besluit van burgemees- ter en wethouders, tot opheffing der Huur- commissie, door hen wordt goedgekeurd. b. Het raadsbesluit van 15 November 1923, betreffende het heffen eener pensioensbijdrage van gemeente-ambtenaren, voorzien van het bewijs der goedkeurinig door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van M. E. NijssenVan der Pejjl, die dank betuigt voor haar benoe- ming tot verloskundige te Sluiskil, Aangenomen voor kennisgeving. d. Een bericht van A. van Aerde, dat hij zijn herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 15 November 1923, tot verkoop van het huis behoorende bij school B, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde statin. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een verzoek van het gemeentebestuur van Werkendam, om adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente aan H. M. de Koningin gezonden adres in zake de bij- dragen die van de gemeenten gevraagd worden voor leeriingen die inrichtingen van hooger of middelbaar onderwfjs bezoeken, ingevolge art. 8 quater der Hooger onderwijswet en art. 36 quater der Middelbaar Onderwijswet, die voor plattelandsgemeenten zeer drukkend wordt ge- acht, waarom verzocht wordt die kostcn voor rekening van het rijk te houden of te verhalen op de ouders der leeriingen, met inachtneming van hun financieele draagkracht. Aangenomen voor kennisgeving. g. E«n bericht der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, dat door haar tot secretaris is benoemd de heer W. Oosbdijk. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een verzoek van het gemeentebestuur van Terschelling, waarin gevraagd wordt ad haesie te betuigen aan een door den raad dder gemeente verzonden adres aan H. M. de Ko ningin, waarin deze te kennen geeft: dat in die gemeente een groot aantal zee- varemden verblijf houden, die weigeren hunne belasting te betalen; dat deze personen ook niet met succes ver- volgd kunnen worden, aangeziien ze meeren- deels ongehuwd zijn, geen bezittingen hebben, die door de fiscus kunnen worden verkocht; dat art. 21, der wet van 7 Mei, Stbld. No. 32, 3e lid uitdrukkelijk zegt, dat op de gages van zeevarenden geen beslag kan worden ge legd; dat deze bepaling ons college voorkomt, ais te zijn niet in overeenstemming met de tegen- woorddge fiscale opvattingen; dat immers, van andere loonen we! degel de verschuldigde belasting ten slotte kun wor den ingehouden; redenen, waarom adressant het eerbiedig erzoek tot Hare Majesteit richt, dat het Haar moge behagen, te bevorderen, dat bovenge- noemde wet worde gewjjzigd in die zin, dat dc mogelijkheid zal worden geopend, dat ook van de gages van zeevarenden die onwiliig Milker belasting te betalen het verschuldigde bedrag van hunnen werkgevers zal kunnen worden ingehouden. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit van 17 December 1924, tot verkoop van grond aan de N. V. „De Hoop' voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een adres van het bestuur der vereeni ging voor Christelijk Volksonderwijs te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft, dai deze vereeniging beeft besloten tot verbouw van en verandering van de inrichting van de bij— zondere lagere school, gelegen aan den School- weg no. 21. Overeenkomstig art. 72 van de Lageronder- wijawet 1920 en met overlegging van de vol gens art. 73, derde lid dier wet vereischte stuk ken, verzoekt voomoemd bestuur den raad de voor deze verbouwing overeenkomstig artikel 74 der genoemde wet benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken, benevens de kos- ten van eerste inrichting. In de opgaaf omtrent de reden van verbouwing wordt door het bestuur medegedeeld, dat de verbouwing gewenscht wordt wegens de niet beboorRjke inrichting van de privaten en wa- terplaatsem en van de schoorsteenen, benevens voor het doortrekken en verbeteren gang. Wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. k. Een kennisgeving van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 28 December 1923, dat door hen, in aanmerking nemende, dat aan de begrooting der plaatselijke inkomsten en uit- gaven voor 1924 de goedkeuring nog niet is verleend, hunne beslissing daarop wordt ver- daagd tot 1 April 1924, en het gemeentebe stuur wordt gemachtigd om te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen, voor zoover die uitgaven ook op de begrooting voor het loo- pende jaar voorkomen, alsmede om te ontvan- gen de goedgekeurde belastkigen en heffingen, toegekende subsidien en inkomsten uit bezit tingen. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een verklaring van F. Verlinde, te Ter Neuzen, dat door hem worden aanvaarct, de voorwaarden, waarop door den raad der ge meente Ter Neuzen, bij besluit d.d. 17 Decem ber 1923, aan hem of zijne rechtverkrijgenden tot wederopzeggens het recht is verleend tot het bouwen van een erker boven gemeente- grond, aan den voorgevel der woning op het peroeel kadastraal tekend sectie L no. 1619; gelegen aan de Dijkstraat. Aangenomen voor kennisgeving. m. Het jaarverslag over 1923 der commis sie tot wering van schoolverzuim te Ter Neu zen, luidende ais volgt: Wanneer wij bij het einde van het jaar den toestand overzien, valt allereerst in het oog, dat de leerverplichting hoe langer hoe meer schijnt in te burgeren. Er is geen sprake meer van weken- of maandenlange verzuimen; ge- woonlijk komt het neer op een enkelen dag, soms zelfs maar een schooltijd; maar heel zel- den blijft een kind eene geheele week weg. Deze verbetering zal wel voor een groot deel liggen in de zeer spoedige berechting. Daartoe werkt ailes mee: De hoofden van schoien zijn er vlug bij hunne gegevens te verstrekken aan de Onderwijs-Inspectie; ter Inspectie worden ze verwerkt en naar de onderscheiden commis- sie's gestuurd; de Ter Neuzensche commissie taimt niet met het oproepen der aansprakelijke personen. Na het onderzoek en verhoor van de commissie volgt onmiddellijk rapport aan de Inspectie; en daar wordt dan met bekwamen spoed voortigegaan met de verdere afwerking. Moet het kantongerecht. over het geval beslis- sen, dan geschiedt dit meestal heel korc na de gebleken wetsovertreding, en doorgaans op af- doende wijze door het toepassen van beduiden- de boeten. Het onderzoek van onze commissie omvatte 14 gevallen voor school A, 2 voor school B, 16 voor school C, 15 voor de bijzondere school in de Jozinastraat, 17 voor die te Driewegen, 13 voor de bijzondere school in de Verbindings- straat, 3 voor de bijzondere school te Knol, ge meente Hoek, o voor de bijzondere school te Othene, gemeente Zaamslag, in totaal aizoo 83 gevallen. Verreweg de meeste verzuimen vielen onder de rubriek ,,ziektede duur ervan was een of twee schooltijden. Bij onderzoek verkreeg de commissie meestal de overtuiging, dat het be treffende kind uit school gehouden was wegens eene of andere lichte ongesteldheid, waarvoor men geen doktershulp had moeten of willen inroepen. Ais de aansprakelijke personen de noodige beleefdheid in acht genomen hadden tegenover het hoofd der school, door eene schriftelijke of mondelinge mededeeling, hadden zij zich heel wat last en ergemis kunnen be- sparen. Maar doorgaans laten zij het aan-' komen op eene boodschap door andere school- gaande binders, en deze boodschap wordt dan niet, of anders slechts gebrekkig en onvolledig, en niet zelden te laat overgebracht. Veeltijds ontsproot eenig verzuim uit de om- standigheid, dat een leerplichtig kind meege- nomen werd voor familiebezoek of vcor een eendaagsch uitstapje. Ook dan wordt wel eens nagelaten daarvan op school kenfiis te geven. Het komt wel voor, dat verantwoordelijke personen dan in de commissie hunne VL' ont- waardiging uiten over de Leerplichtwet, ook wel o\%r hoofden van schoien en over bepaalde onderwjjzers of over de commissie zelf, en het kost wel eens eenige moeite om den menschen wat redelijker begrippen daaromtfent bij te brengen. i Thuisbljjven door ziekte in het gezin of in de famiiie, of wel bij gezinsvermeerdering, vormt eene andere rubriek, die nog al eens vertegenwoordigd is. Maar nooit meer is der- gelijk verzuim van langen duur. In een tiental veldarbeiders-gezinnen bleven nog kinderen weg vcor eenigen arbeid op het land. Voor een 12-jarigen jongen liep dit over eene t(jdruimte van 2 weken; een drietal an dere kinders stonden te boek voor 7 verzuimen. Van deze laatste was een jongetje 9, een meis je 8 jaar oud. Alle andere veldarbeid beperkte zich tot een of twee schooltijden. Een paar keer deed het zich voor, dat eene of ander schoolkind meegereden was met een ledigen beetenwagen. Tijdens de warme zomer- dagen kwam het bij twee jongens vcor dat zij uit zwemmen gingen in plaats van de school te bezoeken. Toen dit al spoedig daarna uitkwam, bleven strafmaatregelen n:et uit. Zeer enkele malen nog was gebrek aan klee- ren oorzaak van een of twee schoolverzuimen. Een jongentje was op een' avond in het water gevallen, en werd er doornat uitgehaaid. Hij werd te bed gelegd, en men hing zijne kleer- tjes te drogen. Den volgenden morgen waren ze nog met droog, en noodgedwongen bleef het kind uit school. Een paar kinders hadden geen klompen, terwiji het regende. Wel werd er werk van gemaakt klompenbons op school te krijgen, maar eer in het gebrek voorzien kon worden, was de schooltijd om. De commissie meent met dit overzicht te kunnen volstaan. Ze hoopt, dat 1924 zich ken- merken zal door een aantal verzuimen, dat be- duidend minder is dan dat van het vorige jaar. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een adres van Angelina Maria Goet- hals van beroep herbergierster wonende te Driewegen gemeente Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft: dat gezien de algemeene politieverordening dezer gemeente, speciaal hoofclstuk V, art. 80, 2e lid d luidende: voor Driewegen de twee dagen volgende op den eersten Pinksterdag tot elf uur des avonds; hetwelk doelt tot het dansen; dat bij adressante vorige jaren op de Nieuw- jaars-, Paasch-, Pinkster- en Keistdagen mu- ziek en dans mocht gegeven worden, dat ge zien bovemstaande, alles vervallen is op de beide Pinksterdagen na; dat er gedurende de beide Pinksterdagen in de kom nog andere vermakelijkheden worden toegestaan, hetwelk ook doelt op het dansen; hetgeen adressante een groote schade in haar bedrijf is; dat, gezien bovenstaande, zij den raad be- leefd doch dringend verzoekt het daarheen te leiden, dat de verdere vermakelijkheden boven- genoemd op die dagen vermeden worden. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek af te wijzen. De heer COLSEN kan zich met het advies van burgemeester en wethouders niet vereeni- gen; bij de nieuwe politieverordening werden voor Sluiskil en Driewegen dagen vastgesteld waarop hot daar kermis zou zijn, terwiji voor de kom Ter Neuzen andere dagen gelden. In- dien op die voor de buitenbuurten bestemde dagen ook hier in de kom vergunning voor vermakelijkheden worden verleend, is dat na- tuurlijk van groot nadeel voor den buiten, om- dat de Ter Neuzenaars daar dan niet naar toe gaan, wat wel zou gebeuren ais hier niets te doen was. Hij meent, dat er hier in de kom dagen genoeg zijn, laat men aan de buiten- IN GEZONDEN MEDEDEELING EN. aij Apoih. en Drogisten. Mijnhardt's-tabletten zijn verkrijgbaar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. buurten ook datgene, wat bij de verordening is toegestaan, en geeft voor de kom op die dagen geen vergunmngen. De VOORZITTER wijst er op, dat over eenkomstig de politieverordemng buiten de daarin bepaalde dagen waarop mag worden gedanst, ook aan iederen zaalhouder voor be sloten kringeri vergunning kan worden ver leend. Spreker ziet met in, waarom op ue dagen, dat op Driewegen geuanst wordt, hier geen vergunning zou mogen worden c deend. Het publiek, dat er hier goliru.K van maakt en dat hetwelk Driewegen bezoekt, is met het zelfde; die gelegenheid kan dus geen schade doen. De kwestie is, dat Driewegen vroegei drukker bezocht werd in verband met de ker mis te Axei; toen deze verkort werd en sinds het vorig jaar geheel afgeschaft, was een af- nemend bezoek aan Driewegen liaarxan het gevolg; adressante wijt het aan verkeerde oor- zaken, de omstandigheden leiden tot dat ver- minderd bezoek, niet de hier geg-even vergun- ningen voor onderlinge bijeenkomsten. Het zijn omstandigheden die we niet in tie hand hebben. De beer COLSEN meent, dat het toch voor de hand ligt, dat de menschen niet naar bui ten gaan, ais ze zich hier kunnen vermaken. Hij meent, dat men die buitengeiegenheden ook zou moeten steunen. De VOORZITTER acht het nieit de taak van het gemeentebestuur, het bezoek aan die ge- legenheden te bevorderen en die in stand te houden; wel kan worden meegewerkt, om hun bestaan moge lijk te maken. De heer HAMELINK wijst er op, dat hier van Driewegen uit een verzoek wordt gedaan. dat in de praktijk tot onmogelijke toestanden aanleiding zou geven. Hij wijst er op, dat Ter Neuzen een groote plaats is, met een groot aantal jongelieden die ontspanning zoe- ken en indien die op zulke dagen alleei: waren aangewezen op Driewegen, zou de eenige daar aanwezige gelegenheid terstond overvol zijn. Uit die aanwezigheid van veel personen in een beperkte ruimte zouden misschien mis. tanden ontstaan, die zeker niet kunnen bevordenj worden. Op dien grond zal hij dus voor het voorstel van burgemeester en wethouders stemmen. Dit wordt met algemeene stemmen aange nomen. (Wordt vervolgd.) (Vervolg uit het Tweede Blad.) Met het oog op practische belangen voor de vennootschap heeft de P.Z.E.M. de stroomlevering van grootverbruikers aan zich gehouden, omdat bet in de meeste ge vallen voor de gemeenten niet mogelijk zal zijin, die te bedienen. Toch is er voor de ge meenten nog gelegenheid opengelaten dit te doen. En dan zal er in de praktijk ook nog niet zoo de hand aangehoudei wor den, dat ze zich daaromtrent foinnen 14 dagen moeten verklaren, al wordt dat eens 4 weken, zal er nog niet zoo nauw worden gezien. Spreker acht het niet gewenscht een con tract vast te stellen, waarin alles mannetje voor mannetje is vastgelegd, doch vindt beter een ruim omschreven contract. De tweede alinea van art. 3, betreffende de retributie die betaald moet worden bij stroomafname op meerdere plaatsen, heeft, zooals spreker uit de behandeling der con- tracten met gemeenten waar de heer Hegge Zijnen adviseur was, wel kon begrijpen, geen genade in zijn oogen gevonden. Het normaal contract is uitgegaan van de ver- onderstelling, dat aan de gemeenten op een plaats stroom van hooge spanning zou worden geleverd en dat deze dan die stroom nadat zij in lage 'spanning is omgezet zal distribueeren. Indien n,u een gemeente op meer plaatsen stroom wil betrekken, is het toch niets meer dan ibillijk, dat zij daar- voor aan de P.Z.E.M. betaalt, indien zij van het hoogspanningsnet der P.Z.E.M. gebruik maakt? Indien de gemeente een andere leiding moet maken, zal het haar meer kosten. De gemeente profiteert dan van de werken der P.Z.E.M. Er wordt dan 8 der kosten gerekend, doch er is een limiet ge steld, dat het bedrag nimmer hooger kan worden dan 35 cent per inwoner. Voor en kele gemeenten heeft de P.Z.E.M. tenge volge van den aandrang om dit te wijzigen toegegeven en die gemeenten in de gelegen heid gesteld zonder die betaling op meer dere plaatsen stroom af te nemen, doch dan is de ibijdrage voor het transformato- renstation verhoogd van 8 tot 10 Zulks is geschied, omdat de P.Z.E.M. een intensieve electrificatie wenscht. Tegenover de ibewering van den heer Hegge Zijnen, die beweerd, dat de centrales geen kolen gebruiken van 7200 calorien, kan hij verzekeren, dat aan de centrales der P.Z.E.M. voor een deel wel degelijk zulke kolen verstookt worden, De heer Hegge Zijnen interrumpeert, dat de heer Streefkerk gelijk kan hebben. men kan de calorien berekenen van 5000 tot 8100. De heer Streefkerk deelt mede, dat wer- kelijk zulke kolen worden gebruikt, die in comibinatie met andere centrales zijn aan- gekocht. De heer Hegge Zijnen verklaart, dat het hem igenoegen doet, dat de heer Streefkerk daartoe gekomen is, sedert hij hem de bron- nen daarvoor heeft genoemd. Voor toezicht op het net word! 1,25 per aansluiting gevraagd en niet per lengte van het net, omdat dit tneer rationed voorkomt. Hoe meer aansluitingen, hoe meer controle moet uitgeoefend worden, en aangezien ul verschiUende stroomdiefstallen zijn gecon- stateerd, gelooft spreker, dat die cuntrote der gemeenten wel 1,25 per aansluiting waard is. Wat het garantiecontract voor Stoppel- dij'k betreft, die garantie hebeben commis- sarissen gevraagd, omdat ze dit vnor de P Z.E.M. noodzakeliik achten, dat ten slotte geen nieuwe leidingen zouden worden ge maakt, die niet rendabel waren. Dit is met on het laatste oogenblik gekomen, want

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2