»5Kf"4i Hawdelsberichtaii. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN. Wisselkoersen. 11,48. 0,55. H.57VS. 9,87'/,. 0.45. 0,55. 11,571/2- 9,87 V,". 0,50. ti. Een schrijven van J. A. van Hoeve, waarbij deze toezendt de rekening van ont- vang'sten en uitgaven der frobelschool over het jaar 1923. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben foedragen: wegens schoolgeld voor de dag- school f 869,20, idem van de naaischool f 138,95, su-bsidie van de gemeente 250, en aolderhuur f 20, samen f 1278,15. De uitgaven beliepen echter 1307,62, zoodat er een na- lieelig slot is van f 29,47. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van den Minister van Bin- aenlandsche Zaken en Landbouw, d.d. 28 Ja nuari 1924, waarin deze naar aanleiding van de aanvraag om een bijdrage in de kosten van werkverschaffing over de maanden Januari, Februari en Maart 1923, bericht, dat hij, ge- Kien de financieele positie van deze gemeente, geen vrijheid kan vinden van rijkswege finan- cieelen steun toe te zeggen. Aangenomen voor kenndsgeving. d. Een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 18 Januari 1924, waarbij de goed- keuring wordt bericht van het raadsbesluit tot opheffing van het vervolgonderwijs. ZjJ verzoeken om voor 1 Juli a.s. mededee- iing te doen van de resultaten die bereikt zijn met het onderwijs na den leerplichtigen leef- tijd, hetweik in deze gemeente in de plaats is getreden van het wettelijk vervolgonderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 25 Januari 1924, waiarbij, ver- geizeld van verschillende opmerkingen v an ad- minis,tratieven aard, in verband met de ge- wijzigde indeeling, tei wijziging wordt terug- gezonden de begrooting voor 1924. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting, overeenkomstig de wenken van Gedeputeerde Staten te wijzigen en rlaarna opnieuw vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- riioten. houders in overeenstemmdng met het advies van den gemeenteopzichter voor, de gevraagde vergunning te verleenen, uit overweging dat de woning van verzoek^ zoodanig achteruit gebouwd is, dat de voorkant der stoep over- eenkomt met den tuinmuur daar ter plaatse. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Verzoek van het gemeentebestuur van Westdorpe, om toestemming tot aan- sluiting van perceelen te Zwartenhoek aan haar electrisch net. Het gemeentebestuur van Westdorpe be richt, dat H. van Acker, landbouwer, wonende in deze gemeente, aan haar gevraagd heeft hem te willen aansluiten aan het plaatselijk electrisch net der gemeente Westdorpe. Burgemeester en Wethouders zijn voome- mens aan den raad voor te stellen, behoudens enkele aan den heer Van Acker te stellen ga- rantiebepaldngen, aan dit verzoek te voldoen. Alvorens deze zaak bij den raad aanhangig te maken zou het gemeentebestuur gaarne ver- nemen, of er bij het gemeentebestuur van Axel tegen deze aanluiting, met eventueele aanslui- ting van den heer De Feijter, landbouwer, mede onder Axel wonende, eenig bezwaar kan bestaan. Alleen wanneer bekend is, dat van de zijde van de gemeente Axel aan een eventueele vergunning geen bezwarende bepaling zal worden verlbonden, zal ten gerieve van den verzoeker tot dien uitbouw worden over- gegaan. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voile vrijheid vinden om voor die te Zwartenhoek, een uitstekenden hoek dezer gemeente, wonende ingezetenen, de gevraagde vergunning te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sLoten. Hij vertrouwt echter, dat dit wel geen bezwaar zal ondervinden. Aandeelhouders zijn alleen gemeentem in Zeeuwsch-Vlaanderen en als er bepalingen in voorkwamen die voor Axel be- zwarend worden geacht, zullen ze het ook zijn voor andere gemeenten. Daarover zal dus wel geen verschdl ontstaan. De Iheer OGGEL preciseert zijn voorstel nader, met daaraan toe te voegen, dat, indien bij een der leden nader zouden blijken em- stige bezwaren tegen het concept te bestaan, er voor 4 Maart ncg een raadszitting zal wordem belegd. Overeenkomstig dit gewijzigd voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. De VOORZITTER verzoekt thans over te gaan tot het benoemen van een afgevaardig- de der gemeente die bij de N.V. namens haar als stemgerechtigde kan optreden en van een plaatsvervanger. Door Burgemeester en Wet houders worden daarvoor aanbevolen de bur gemeester en de heer Kruijsse. Hij noodigt de heeren J. de Feijter en P. de Feijter uit, met hem het stembureau te vormen. Tot afgevaardigde wordt met algemeene stemmen benoemd de burgemeester, de heer F. Blok, en met 9 stemmen (1 briefje was bianco) de heer A. E. C. Kruijsse als plaats vervanger. Zoowel de VOORZITTER als de heer KRUIJSSE verklaren de lienoeming te aan vaarden. f. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 25 Januari 1924, die daarbij terugzenden de verordeningen tot heffing van schoolgeld voor gewoon lager en voor het uit- gebreid lager onderwijs, die voor het onderwijs aan den verviqlgcursus en die op de invorde- ring van het schoolgeld. Gedeputeerde Staten merken daarbij op: a. Bjj de samenstelling van het tarief schijnt de raad van eene minder juiste opvat- teng van het begrip „belastbare som" bedoeld ir .artikel 37 der wet op de inkomstenbelas- ovferteg--^ zijn uitgegaan. Onder die belast- lefca netis te verstaan het zuivere in- x. a, verminderd met den artikel 38 bepaal- <ien kinderaftrek. Voor de toepassing van de artikelen 37 en 38 van genoemde wet bestaan er dus geen be- lsstbare sommen, lager dan 800. Bij onze circulaire van 28 September 1923 no. 29, lste afdeeling hebben wij U echter medegedeeld, dat er bij den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw in beginsel geen bezwaar tegen bestaat om de schoolgeld- heffing bij een lager belastibaar inkomen dan f 800 te doen aanvangen. In verband met een en ander geven wij in overweging als laagste belastbare som in het tarief op te nemen een bedrag van f 500. b. In artikel 1 der invorderingsverorde- ning moet na „ouders" worden ingevoegd ,,voogden of verzorgers". c. De verordeningen moeten onderscheiden- lijk in viervoud en in dubbel worden ingezon- den (zie provinciaal blad no. 83 van 1921). Bene memorie van toelichting behoort evenwel steeds in dubbel te women biigevoegd. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voorstellen te voldoen aan de optmerkdng onder b, die onder c voor kennisgeving aan te nemen, doch dat zij be zwaar hebben om gevolg te geven aan den wensch van Gedeputeerde Staten onder a ver meld, en dat zij de aftrek op f 700 wenschen te handhaven. Uit het schrijven blijkt, dat (*edeputeerde Staten reeds schoolgeld zouden willen heffen van menschen met f 500 in komen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. g. Een afschrift van het besluit van Gede- puteerde Staten van Zeeland, d.d. 18 Januari 1924, waarbij de jaarwedde van den burge meester dezer gemeente met 15 is vermin <lerd en teruggebracht van 3600 tot 3250. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Verzoek van bewoners der Weststraat om verdere rioleering. Ingekomen is een adres van C. L. de Smidt en 23 anderen, alien bewoners der Weststraat. <iie daarin verzoeken het nog resteerende ge- cieelte der Weststraat te rioleeren. 1. aangezien bij vorst het spoelwater der woningen, die reeds op eventueele rioleering aijn ingericht, over de straat loopt en dan een ijevlakte vormt; 2. dat steeds de goten vuil liggen, tenge- volge van het altijd daardoor vloeiende spoel water; 3. dat de netheid in hooge mate wordt be- vorderd. Waar tegenwoordig het autoverkeer, vooral dat met vrachtauto's verbazend toeneemt ver zoeken zij ook maatregelen te treffen tegen het rijden van auto's op vaste banden, aange zien regenbakken en muren niet tegen die vreeselijke Schokken bestand zijn. Burgemeester en Wethouders stellen voor, eene be si is.sing op dit verzoek aan te houden tot de gemeentebegrooting voor 1925. De VOORZITTER, dit voorstel nader toe- iichtende, geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders het niet gewenscht achten, tel- kens uitgaven te brengen ten laste eener een- maal vastgestelde begrooting, daar dit de fi- jxancien in de war stuurt. Mocht de raad tot uitvoering van het werk besluiten, dan zouden Burgemeester en Wethouders toch in over weging geven, dat niet te brengen ten laste van dit dienstjaar. Alleen voor buitengewone zaken kan er aanleiding zijn, die tusschentijds op de begrooting te brengen. De heer 't GILDE vraagt, of er ook een ra- ming van kosten is. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; aangezmn niet het voornemen bestond het Dians uit te voeren, hebben Burgemeester en Wethouders die nog niet laten maken Hij feen globaal bedrag hooren noemen gti dat was nifit zoo hoog r ,D!ELEM^N wijst er op, dat het verzoek tweeledig is; het tweede deel behoeft joch met te worden uatgesteld tot bij de be gToomng. Pe VOORZITTER geeft te kennen, dat zulks ook met de bedoekng is; die kwestie is echter by Burgemeester en Wethouders in onderzoek daaromtrent kan thans nog niets worden ee- zegd. Het oorstel van Burgemeester en Wethou- ers wordt aangenomen met algemeene stem- men. 4. Verzoek van A. van Dorselaer om ver gunning tot het plaatsen van een hek. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van A. van Dorsselaer om hem vergun- mng te verleenen tot het plaatsen van een yzeren hek rondom de stoep zyner woning in :e Walstraat, stellen Burgemeester en Wet- 6. Concept-statuten der N. V. Zeeuwsche Waterleiding Maatschappij te Ter Neu- zen. Ingekomen is het volgende schrijven van den secretaris van het Zeeuwsch-Vlaamsche water- ledding-comite Het z.g. Breede Waterleiding Comite heeft de statutbn der komende maatschappij vastge- steld in concept, gelijk een exemplaar hier- n evens gaat. Het is nu gewenscht, dat de gemeenten die besloten tot toetreding hun zegel daaraan hechten, dewijl zy toch oprichters der Maat schappij zullen worden. Men versta mij goed, dat daaruit niet voort- vLpeit, dat zij alleen d© waterleiding zullen aainleggen. Immers het geheele plan is geba- seerd op deelname van geheel Zeeuwsch-Vlaan- defen en zelfs wanneer straks hopentlijk Hontenisse zal zijn toegetreden, en ook Sas van Gent dat zal doen, zoude wel alleen voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een waterlei ding kunnen gemaakt worden, met zeker niet minder rentabiliteit, doch diende toch ook eerst daarvoor nieuw besluit der Prov. Staten te zyn voor wat de risico-garantie betreft en zou er ook eerst een nieuwe rekening gemaakt worden en andermaal met het Rijk in overeen- stemming getreden worden. Intusscnen moet m.i. de aandacht gevestigd blyven op geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het moge na langere toelichting edndelijk de raden der andere gemeenten duidelijk worden, dat menisehelijkerwy s gesproken de gemeente- financien niet in 't geding komen en de mede- wei-king der gemeenten sleohts van formeelen aard is, gelijk dat elders ook is gebleken, wan neer Rijk en Provincie risicogarantie verlee nen en zonder deze kan de zaak ook niet be- gonnen worden. Maar voortgang moet er gemaakt met de opnehting der maatschappij waartoe de statu- ten moeten worden goedgekeurd door de Kroon. Daartoe moeten zij worden vastgesteid. Het comite verzoekt U deze in den raad te behan- delen en lemand te benoemen die namens Uw gemeente als stemgerechtigde op de consti- tueerende vergadering kan optreden, welke wij hopen te houden op 4 Maart a.s. des voormid- dags ten 11 ure in het Hotel des Pays-Bas te ler Neuzen. Aangenaam ware het mij, eventueele voor- stt.len tot wijziging van het concept eenige a.wn te voren te ontvangen. By dit schrijven is toegez^ndert een exem plaar der concept-statuten. I,aVOORZITTER vei-meent, dat de leden e a, i ireiyiis zullen genomen hebben van die s atuten, en dat v/el geen artikelsgewijze voor. leemg zai worden varlangd. De heer J. DE FEIJTER geeft als zijn ©or. e mermen, het vrijwel ondoenlyk te ach- 'Vn' lieR tVans te beh-.«dolen, ranA>- zien de leden daarvan niet voldoende kennis sc3g?:i kunnen i .'men. Hij betreurt het, dat die met aan de ieden zijn toegezonden en acht het onvoldoende, die hier ter secretarie eens dooi te lezen. Hij acht juist het vaststellen der statuten van groot belang, omdat die de grondslagien bevatten waarop de zaak wordt opgebouwd en als men later met bezwaren zou verier/0 St6€dS naar de statuten De heer 't GILDE is het eens met de op- merkmg van den heer De Feijter en vraagt, houdm6 mg niet kan WOTden aange- De VOORZITTER acht de beslissing noodig n verband met de op 4 Maart a.s. te houden vergadering. Het is niet waarschijnlijk, dat er voor daen tyd nog raadszitting zal worden tre- houden en als dit dan nog nift beslist is? ifat vaststelling°ToSeem1eg^erte.de1pSm ee?6 Sn^^ST mTkt °P' dat ™n het door een oppervlakkige lezmg niet voldoende in zich op lean nemen, het is beter dat men zoo lets thuis kan bestudeeren vli^L V°ORZITTER: Het moet niet opper- vlakkiig gelezen, doch bestudeerd worden. De heer BAERT stemt dat toe, maar dat fade C lS. het alleen ^re- De heer OGGEL acht het niet van zon'n overwegend bezwaar, die statuten vast te klr 1' e^,zal,toch nlet veel van komen, Bres- treden aI besIoten niet tce te }n overweging de statuten in be- gmsel goed te keuren, ze verder aan de leden tor kenmsneming toe te zenden en als er dan by een hd emstig bezwaar tegen blijkt te be staan, kan toch voor 4 Maart nog wel een verl gadenng gehouden worden. VOORZITTER kan zich met dit denk- beeld we vereemgen; hij wijst er op, dat er toch wel niet veel meer aan veranderd zal kminen worden. De statuten zijn eerst behan- door den secretaris van het comite, dan door den voorzitter en den secretaris, en ver- welte. «»lesenheid 7. Adres inzake werkverruiming. Ingekomen is een adres van J. Huizinga, voorzitter, en J. F. de ooker, secretaris der commissie tot Werkvev-liming in Zeeuwsch- VJiaandeiren, wier zete' is gevestigd in de Districtsarbesidsbeurs te Ter Neuzen, die daar in te kennen geven: dat hun commissie zeir erkentelijk is voor de wijze, waarop in den vorigen winter door den raad getracht is met werk te zoeken in den nood der werkloozen te voorzien; dat de omvang der werkioosheid in Zeeuwsch- Vlaianderen nog vry belamgrijk is; eerstens in de bouwvakken, en voor de andere arbeiders door het stopzetten der vlasfabricage wat in de eerste plaats voor de gemeente Axel van beteekenis is, en een 60-tal arbeiders deed werkloos worden; dat een en ander hun nanleiding geeft nog- maals de aandacht op dezen noodtoestand te vestigen; dat het indden Uwe gemeente werkioosheid heerscht, overweging verdient, door werk te verschaffen in dezen nood te voorzien, en eerst daama dooir steunverleening in den nood der werkloozen tie voorzien; dat zij zich onthouden bepaalde werken te noemen, dit geheel aan de competentie van het college overlatende; redenen waarom hun commissie den raad beleefd verzoekt: a. de burgerij op te wekken reeds thans zooveel mogelijk hunne jaarlijk- sche onderhoudswerken te laten verrichten, met het oog op de werklooze bouwvakarbei- ders; b. indien mogelijk werk te doen verrichten ter voorziening in den nood der overige werk loozen; c. middelen te beramen, in overleg met de regeering, die er toe kunnen leiden, dat de vlasfabricage in Zeeuwsch-Vlaanderen we- der loonend wordt, en aan lOOtallen gezinnen weder een bestaan zal kunnen geven. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adreis voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER merkt op, dat, naar de meening van Burgemeestei en Wethoudeis, de gemeenteraad van Axel behoorlijk voor de werkloozen in de gemeente zorgt. De heer DIELEMAN wijst er op, flat men, Let adres voor kanmsgev5tg aannemende, ei vanaf is. Hij vraagt, of het echter niet beter zou zijn met de commissie eens een conferen ce te houden, om eens te informeeren wat zij op het oog heeft Er sta&t in het adres een FfetSC^lende veraniden'ng,ein zijn gemaalct. - ontwerp is dus reeds ter deeg onder de loupe genomen. s De heer KRUIJSSE meent ook, dat er geen bezwaar is, om de statuten in be^nsel aan te nemen, want, indien het 't gevaf mocht zijn men zof ,beZWarend! bepalingen in voorkwiu men zou de gemeerite zich het recht tot tee- van de statuten kunnen voorbehouden punt, dat voor deze gemeente van zeer groot belang is, de vlasindustrie. Er is hier heel wat vlas bewerkt en als de commissie er een mid- del op wist, om de vlasbewerking weer te doen opbloeien, zou dit aligemeen toegejuicht wor den. Hij zou daarom eens met de commissie willen geconfereerd zien, om te vernemen welk middel zij daarvoor weet aan te wenden. Loopt het op niets uit, dan is het nog niet zoo erg, dan baait het niet, maar het schaadt ook niet. Hebben Burgemeester en Wethouders er be zwaar tegen, eens te confereeren. De VOORZITTER antwoordt, dat daartegen bij Burgemeester en Wethouders principieel geenerlei bezwaar bestaat, maar men kan van het goede ook teveel krijgen. Burgemeester en Wethouders hebben al verschillende conferen ces met betrakking tot opbeuring der vlas industrie meegemaakt, waarbij o.m. ook de voorzitter van het comite voor werkverruiming in andere kwaliteit aanwezig was. En Burge meester en Wethouders weten niet, wat er in deze kwestie nog voor nieuws zou kunnen worden te berde gebracht. Verschillende mid delen die er toe zouden kunnen leiden hebben zij reeds hooren bespreken, maar de betrok- kenen zijn het over die middelen niet eens, en men kwam niet verder. Zoo voorzien Bur gemeester en Wethouders, dat men het door een eonferentie met deze commissie ook niet zou opschieten. De heer 't GILDE ondersteunt het betoog van den heer Dieleman. Hij meent, dat er toch wel aanleiding kan zijn, eens met het comite te spreken, al is het aan gerechten twijfel on- derhevig, of het gemeentebestuur veel doen kan aan verschillende punten die worden op- gesomd, maar toch zou misschien een opwek- king aan de burgerij zoo mogelijk reed., thans werken te laten uitvoeren kunnen beproefd worden. De heer DIELEMAN wijst er op, dat de meenteraad het vorig jaar begonnen is, met het uitvoeren van het werk aan de begraaf- plaats. Nu hoort de raad eerst, dat de Minis ter geen aanleiding vindt, in de kosten dier werkverschaffing iets bij te dragen. Misschien is de raad toen te vlug geweest met beginnen. De heer WEIJNS: We waren te laat! De VOORZITTER merkt op, dat het niet toekennen eener bijdrage geen verband houdt met het tijdstip der aanvraag of het begin van het wenk. De Minister vindt alleen de finan cieele positie der gemeente niet slecht genoeg om haar te ondersteunen. De heer DIELEMAN wijst er op, dat er in het comite menschen zitten, o.a. de voorzitter, de heer Huizinga, die op dat gebied al heel wat ondervomden hebben. Misschien zou die nog een deurtje kunnen vinden, langs waar men het doel kan bereiken. De VOORZITTER: Wij zien in een eonfe rentie nutteloos werk; er zit geen nut in. De heer OGGEL bevesitigt, dat Burgemees ter en Wethouders geen bezwaar hebben tegen een eonferentie, maar is het met den voorzit ter eens, dat men er geen resultaiat van kan verwachten. Er zijn reeds herhaaldelijk be- spreldngenj geweest, ook met een commissie waarin de heer Huizinga tegenwoordig was. Alles is echter zonder succes geweest. Er is geen bezwaar, om de ingezetenen uit te nooddgen nu reeds werkzaamheden te laten vernohten, maar men moet er ook rekening mede houden, dat velen bij het laten uitvoeren van herstellingen als anderszins aan hunne wonngen er ook rekening mede moeten houden of hun kas het toe'laat. Er worden ook wel werken uitges.teld, omdat er geen geld is om ze te betalen. Het doen opleveren der vlasindustrie stuit op zeer vele bezwaren. De heer Huizinga i- daarvoor ook al bij de regeering geweest, maar heeft geen resultant verkregen. Het is ge bleken, by de begraafplaats, de Minister geeft geen steun aan de gemeente om haar finan cieele toestand niet slecht genoeg is en ook ten bate van de vlasindustrie zouden we geen steun krijgen. De heer KRUIJSSE merkt naar aanleiding van het voorstei om met de commissie te on- derhandelen, op dat door den raad al eens met algemeene stemmen is afgewezen een verzoek van die commissie om een bijdrage in de door haar gemaakte onkosten, op grond, dat de raad van het bestaan of vormen dier commis sie niets bekend was. Als men nu met haar ging onderhandelen, zou dit beteekenen een erkenning dier commissie en zou het dan toch zaak zijm, dat men eerst z'n bijdrage betaalde, anders zou dat nog voor de voeten kunnen wor den geworpen. De heer DIELEMAN noemt dat om de zaak heendraaien, het gaat niet over het al of niet erkennen der commissie, zij is er, en zij brengt naar sprekeirs meening een punt te berde, waar men winst mee kan doen. De vlaskwestie is vroeger wel eens op onhandige manier bespro- ken en ook op even onhandige manier den nek omgedraaid. Toch is het niet zoo aangenaam, als men al het vlas naar Belgie ziet vertrek- ken en onze menschen hier leeg staan. Het is bij spreker de vraag of de regeering, indien dat haar onder het oog wordt gebracht, zich daarvan niets zal aamtrekken. Hij acht dit wel degelijk een punt van groot belang. De VOORZITTER: Wij erkennen het belang ten voile, maar zijn van meening, dat er van een eonferentie geen resultaat te verwach ten is. De heer DIELEMAN wijst er op, dat er vroeger ten behoeve van een onderzoek voor een waterleiding terstond een groote finan cieele bijdrage werd verleend en toen 'oestond er toch ook geen zekerheid omtrent eenig re sultaat, en hier wordt er maar alleen gevraagd om te confereeren. Hij stelt daarom voor te confereeren en het niet voor kennisgeving aan te nemen. De heer 't GILDE: Hebben Burgemeester en Wethouders soms ander werk op 't oog? De VOORZITTER: Op 't oogenblik niet. De heer 't GILDE voorziet, dat het betref- fende herstel der vlasindustrie wel by praten zal blijven. De heer KRUIJSSE: Dat het 'das naar Bel gie vertrekt, hoe komt dat? Omdat de men schen hier niet kapitaalkrachtig genoeg zijn het te koopen. De heer OGGEL meent, dat het 'm meer zit in de huisindustrie aan de grenzen; mer: werkt daar met ihet geheele gezin, 4 of 5 personen, in het vlas, en zijn dan tevreden als ze maar een kleinighead verdienen. Daartegen kan een fabrikant die zijn personeel betalen meet niet concurreeren. Steun van de regeering kan dat niet verhelpen en die willen de fabrikanten bovendien niet ook. De heer J. DE FEIJTER beziet de vlas kwestie aldus, dat de normale tijd weer terug- komt, voor den oorlog ging het vlas ook Haar Belgie. Tijdens den oorlog werd het hier ook bewerkt, toen kon dat, in verband met de prij- zen, maar nu men het weer voor een kleintje zou moeten doen, gaat het niet meer. Het is dus geen nieuwe tijd dien we op dit gebied intreden, maar een oude die terugkeert. Dat de regeering, bij den berooiden toestand der schatkist steun zou verleenen voor de vlasin dustrie verwacht spreker niet. Bovendien, in weliken vorm zou dit moeten geschieden De een wil het op bosjes vlas, een ander op af- gerwerkt vlas, men is het niet eens. Hij voor zich beschouwt het steunen der vlasindustrie tot de onmogelijkiieden. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij er niet voor te vinden zou zijn om het ees of ander te doen waardoor men hier de huisin dustrie zou invoeren. De heer P. DE FEIJTER wijst er op, dat deze kwestie hier al meer ter sprake is geweest en verwondert zich, dat men er nog mee af- komt om Burgemeester en Wethouders te ver zoeken met die commissie voor werkversehaf- fing te confereeren. Het ldgt ook niet in de macht Burgemeester en Wethouders om par- ticulieren werk te doen laten uitvoeren. De heer DIELEMAN verkliaart nog niet overtuigd te zijn, dat er niets aan het vlas zou te doen zijn. Hij wyst er op, dat het vlas nu met bollen al de grens overgaat, hetgeen toch vroeger niet het geval was. Hij is van meening, dat het aanbeveling verdient, bij de regeering aan de bel te trekken en er op te wijzen, dat op deze manier de voomaamste In dustrie hier weggaat. Et moet toch een begin wezen, al levert het misschien geen resultaat op. Hij zou wenschen onderzocht te zien, wat de commissie wil. De heer 't GILDE acht contact met de commissie nuttig en steunt dat voorstel. Het wordt verworpen met 7 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren 't Gilde, van den Oasteel en Dieleman; tegen stemmen de hee ren Oggel, Kruijsse, J. de Feijter, Koster, Baert, Weijns en P. de Feijter. De heer OGGEL: Burgemeester en Wet houders zullen inmiddels toch wel uitzien naar werk. Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel regen galzucht, slechte spysvertering en ver- stopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zyn het zacht werkende laxeermiddel, waaraar. iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wo'dt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en dro- gistzaken. Te Ter Neuzen bij de Firma A. van OverbeekeLeunis. 10 2 Maart. Aanbestedinig steenslag te Oostburg. Watering Cadsand. Biljetten bij den Dijkgraaf te Oostburg. 3 Maart. Aanbesteding -dubbel woonhuis te Sluisikii. Architect J. Henn-ink. 6 Maart. Verkoop-ing huis- en erf en perceelen bouwland te Westdorpe. Notaris Dreg- mans. 8 Maart. Verkooping imboedel te Sas van Gent. Notaris Dumoleij-n. 6 Mei. bgricht. Verkooping van Landbouwinispan. Notaris Voorloopig een kapi-talen Dumoleym 28 Mei. Voorloopig een kapitalen tanis Duimoleyn. bericht. Verkooping van Lanidbouwersinspan. No- (Wlordt vervolgd.) groene enz. te „Eigen CORRESPONDENTS E. Wegens plaatsgebrek moeten twee mge- zonden stukken tot een volgend nummer blijven liggen. Rcd. VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN. VERGADER1NGEN, ENZ. 19 Febr. Verkooping bouwland (industrieel- en opslagterrein) te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer. 20 Febr. Verkooping bouw- en weiland te Wals- oorden. Notaris Dumoleyn. 21 Febr. Vergadering vereeniging „Het Kruis". Hotel de Comimerce. Aanibested-ing kunstmeststoffen, B ierv 11 et. Land bou w vereen igi n g Belang". 22 Febr. Verkooping woonhuis met tuin te Phi lippine. Notaris Corthals. Aanibesteding 'bo-uwen magazijn te Ter Neuzen. Architect L. de Bruijne. Verkooping ipaar-den, biggen enz. te Hoek. Notari-s Callenfel-s. 23 Febr. Aanbesteding basaltsteenslag en grint te Borssele. Gemeentehuis. 25 Febr. Verkooping woonhuis, t-uingrond te Hulst. Notaris Dumoleijn. Aanibesteding bouwen woonhuis met werkplaats te Hoek. Architect P A Galle. 27 Febr. Aanbesteding maken strand- en oever- werk te Ellewoutsdij-k. Waterschap Elle- woutsdijk. Aanbesteding bouwen landbouwschuur te St-oppeldijk. Architect C. Bleijenbergh. POLITIE. Op het bureau van poiitie alhier zijn als gevonden gedeponeerd een kinderhand- schoen en een manteibandje. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. A. C LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 12 dezer van §ahia Blanca naar Rotterdam. s.s. HELENA liggende te Ter Neuaen. s.s. MAGDALENA van Vlaardjngen ^aar Triest passeerde 15 -dezer Quessant. s.s. TERNEUZEN liggende te Ter Neu zen. Rotterdam, 18 Februari 1924. VEEMARKT. Aangevoerd werden 380 vette runderen, 168 vette- en graskalveren, 198 schapen en lammeren en 1063 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. 1,15 tot/l,22i/z 2e kw. /1,10 tot 1,05 3e kw./0,95 tot 0,85 Ossen le kw. /1,10 tot /1,121/22e kw. 1,tot 0,95 3e kw. 0,85 tot Kalveren le kw. /1,60 tot /1,85 2e kw. 1,40 tot 1,25 3e kw. 1,05 tot 0,90Sehapen le kw. f 0,85 tot /0,90 2e kw. /0,75 tot /0,65 3e kw. 0,55 tot Lammeren 0,95 tot y 1,102e kw. tot Varkens le kw. 0,73 tot 0,76 2e kw. 0,71 tot 0,683e kw. /0,64 tot 0.61licht soort 0,66 tot 0,70. Vet vee met redelijken handel. in eerste kwaliteiten tot iets hoogere prijzen, tweede en dorde soort daarentegen werden maar matig verhandeld. Varkens bij redelijken aanvoer tamelijk verhandeld tot lets hoogere prijzen. Schapen en lammeren met weinig handel. B1NNENLANDSCHE GRANEN. larwe f 12,60 tot f 13,25 Afwjjkende 11,75 tot f 12,25 Chevallier Gerst 12.25 tot 12,75 Haver 9,25 tot 10,75 Erwten, kleine groene 20, tot 24,25 Kroon 19,— tot 23,50 Schokkers 19,— tot 21,Bruine Boonen, puike, 28,— tot 32,— overige naar kwaliteit 9,tot 24,—. FIJNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 21,— tot Bruin Mosterdzaad 60,tot Geel Mosterdzaad 30,tot Karwjjzaad /130,— tot/132,— zaad 22,— tot 23,— 23,- 65,- 32,- Kanarie- Koolzaad tot 22,Zaailpnzaad /33, Blauwmaanzaad 38,tot Buitenl. Boekweit tot Zonnebloempitten f 6.75 tot 21,— 35,- 39, -i— 7,50. VLAS. Aangevoerd: Blauw 7500 KG., /1,35 tot 1,75. Zeeuwsch wit 1120 K.G./I,— tot 1,30 Hollandsch Geel 7500 K.'ft 1,30 tot /1,65, Groningsch 10500 Kg' 1,30 tot 1,60. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 6,75 tot 7,50 Zeeuwsche Bonte 6,75 tot 7^50 1 Zeeuwsche Eigenheimers /5,50 tot /6.50 J Blauwe Eigenheimers 6,tot 6,50 Brielsche Eigenheimers 6,50 tot 7, Poters 3,75 tot /4,50; Bravo's /6,— tot 7,— Red Star /5.50 tot 6.25 Limburgseh'i Red Star 4,40 tot 4,50 Limburgscne Indnstr-e 4,50 tot 4,74-' Drenrsche 4,—. tot-l/4,25 Alles per H.l! E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche 7,- tot 8,50. dooreen Amsterdam, 18 Febr. 2 uur. Bieden. Londen ll,473/4 Berlijn, per biljoen Parps Brussel Weenen (10.000) 11,50 9,82V, 0,40 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 11,50 Belgisch 9,82V, Oostenrijksch (10.000) 0,45 Latea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3