r* AB i F. MALJERS ZOON MIDDELBURG. 1 i AHerfijnste „de ABDIJ" kost 32'/, cent SPORT. i I I I I I f de beroemde aHerfijnste „de ABDIJ" 6EMENGDE BERICHTEN. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL. Terneuzen 1 —Zeelandia I 0-2 Middelburg 11— Walcheren I 2-0 i- g o o 2 o Zeelandia 10 9 0 1 18 42-13 1.80 Terneuzen 9 4 2 3 10 18-20 1.11 Middelb- II 8 3 2 3 8 18-16 1.— B O. Z. 9 3 3 3 9 14-16 1.— Walcheren 9 2 3 4 7 17-22 0.77 Goes 8 2 1 5 5 17-27 0.62 Vlissingen II 7 0 3 4 3 12-24 0.42 INGEZOttOEM MEOEDEELIIGEI. rvvvvvvw I werd in dit blad in een advertentie ons van ouds bekende merk verward met een nieuw merk Bezuiniging Wij deelen echter mede, dat zulks een misverstand is en allerfijnste „de ABDlj" niets met dat nieuwe merk te maken heeft. per »/2 pond en alleen bij aHerfijnste „de ABDIJ" wordt U dezelfde voedingswaarde als Natuurboter gegarandeerd en krijgt U bons voor cadeaux. INGEZONDEN MEDEDEELTNGBN. Ddos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Purol is verkrijgbaar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. cPenkracht uitgetrokken warden. Haar loop- baani was nu voorlcopig uit, want zij moest naar den reperateur. (Zel.) 00STBURG. De Minister van Financien maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks scbatkist is ontvangen. bij den Ontvauger der directe belastingen enz. te Oostburg, f 100 wegens te weinig betaalde personeele belasting over rerschille de jaren. BATH. Men meLdt aan de Stand.: Het wrak van de scheepsramp, welke plaats vend 20 Januari 1,1. op de Schelde te Bath zal niet warden. opgeruimd. De door de Rijksbetonnmg gelegde licht- boei is thans weggenomen,, aamgeGen de daepstgaande schepem er nog ruimschoots overheen kunnen varen. Van 'de lijken .zijn, er tot op heden geen gevonden. VOETBAL, Nederlandsche Voetbalbond. Aid. IV. 3 kl. A. Wedstrijduitslagen van Zondag 17 Febr. d. 9) doelp. 0) O 0) G v. t. RECHTZAKEN. Afrondissements-Rechthank te M/iddelburg. Zitting van 15 Februari 1924. De volgande zaken werden behandeld J. F. de V., oud 38 jaar, arbeider te St Jansteen, thans gedetineerd, werd be klaagd dat hij, lo omstreeks 20 December 1922 nabij Hulst te zamen en in vereeni ging met anderen heeft weggenomen een bedrag van ongeveer 300 en een dames- horloge met armband toebehoorende aan J. P. Wauters, 2o. op 25 Jan. 1923 te St. Jansteen te zamen en in vereeniging, met anderen heeft weggenomen, uit de Roomsch Katholieke pastorie te St. Jansteen een aantal effeeten j 3300 aan geld en 12 zilveren lepels en vorken en een kist sigaren, alles toebehoorende aan de kerk, zulks door zich vooraf de toegang tot die voorwerpen te hebben verschaft door een ruit te verbreken en de sleutei daardoor te grijpen ee de deur te openen. Eisch 2 jaar gevang Mr. A. H. Kuipers verdedigde den be- klaagde en vroeg clementie. Beklaagde ontkende nu. maar had. volgens het voorgelezen proces verbaal, voor den re' hter commissaris verklaard op wacht te hebben gestaan, en in de buit te hebben gedeeld. Ge'uige J. P. Wauters uit Hulst deelde mede, dat in den naeht van 19 op 20 December bij hem is ingebroken, hij boorde leven en ging kijken de boel in de huis- kamer was overhoop. Twee kasten waren openge roken, er was geld ontvreemd en een horloge Getuige A. M. Verbiest, echtgenoote van Wauten. was dien nacht niet thuis, toen zij thuis kwam, bleek 800 gestolen en later miste zij haar armband horloge. De derde getuige M. Pijck uit Antwer- pen is 28 Me in de woning van beklaagde geweest en kreeg van hem het horloge. dat hij uit den stal haalde. Een onbekende Hollander is er later mede weggegaan. Bekl ontkent dat pertinent De vierde getuige J. P. Claessens, kape- laan te St. Jansteen, verklaarde, dat bij den inbraak in de R. K. pastorie aldaar, de brandkast was geopend met den sleutei, die in een lade van het schrijfbureau lag. Er waren effeeten en tafelzilver ontvreemd. Getuige J. C. Chrijnen, dienstbode in de pastorie, zegt dat de veranda niet op slot was, in het raam tusschen de vcanda en de voorkamer was een gat gemaakt. De laatste getuige E. de V., de ver- dachte uit de v lgende zaak. zegt dat men afizesproken bad te gaan jagen beklaagde stelde voor Belgen te helpen bij het inbraak plegen, men is naar den tuin van de pas torie gegaan, beklaagde bleef in den tuin van de zusters. De anderen gingen naar binnen en kwamen teiug met geld, zilver en sigaren, wat ten huize van beklaagde verdeeld werd. Beklaagde bleef ontkennen. De officier van justitie wees er op, dat slechts door lang zoeken en medewerking der Belgische justitie uit kwam, dat men te doen had met een internationale dieven- bende. Beklaagde zegt nu wel,,ik kan wel wat verteld hebben bij den rechter- commissaris." Spreker gaat de zaak u tvoerig na, wijst op het ernstige strafregister van beklaagde en eischte wegens medeplichtigheid aan diefstal, 2 maal gepleegd 2 jaar gevange- nisstraf met aftrek voorarrest. De verdediger, Mr. Kuipers, twijfelde of het eerste feit wel door bekl. gepleegd is, dit is niet bewezen. Vervolgens stond terecht E de V., even- eens uit St. Jansteen, beklaagd van mede plichtigheid aan de inbraak in de pastorie te St. Jansteen. Beklaagde bekende volledig In deze zaak werden gehoord de kape laan Claessens en de dienstbode Chrijnen, die verklaarden als in de vorige zaak. De officier wees er op. dat deze bekl bekende, hij staat minder ongunstig bekend en spr. eischt daarom een jaar gevangenis- rstaf. De verdediger, Mr. Kuipers, wees er op, dat beklaagde lang heeft ontkend uit vrees voor de andere daders van de inbraak. Pleiter vraagt voor beklaagde een voor- waardelijke straf, onder voorwaarden, die hem gelegenheid geven zijn leven te ver- beteren. Nu was het 5 jaar geleden, dat beklaagde veroordeeld werd. (Midd. Ct.) Politierechter te Middelbnrg. Zitting van 22 Februari. De volgende zaken werden behandeld D. v. d. B.. 26 jaar, landbouwer te Hon tenisse, werd beklaagd, dat hij op 7 Jan. 1924 te Hontenisse, toen hij op een rijwiel zonder licht reed niet heeft voldaan aan de vordering van den brigadier der rijks- veldwachter Kriens om halt te houden. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. A. 0. C., 28 jaar, koopman te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij op 24 Novem ber 1923 te Breskens opzettelijk een paard onnoodig letsel of pijn heeft gedaan, door dat dier met een dikken stok te slaan. Eisch 10 of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. C. W. d. L. v. W., 46 jaar. schipper Rotterdam, a/b van het schip «.Veriable", werd beklaagd dat hij op 31 December 1923 te Hoofdplaat, toen de havenmeester hem gelastte met zijn schip de haven van Hoofdplaat te verlaten, aan dien last niet heeft voldaan. Eisch 15 of 15 dagen hecht. Uitspraak v/ 5 of 5 dagen hecht. G. d. T., 45 jaar, werkman te Westdorpe, werd ten laste gelegd, dat hij op 31 De cember 1923 te Sas van Gent, opzettelijk in strijd met het verbod leieren pantoffels heeft ihgevoerd. Eisch 10 of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. BRAND IN „DE MATADOR'. Voor de rechtbank werd Vrijdag behan deld de zaak tegen J. H. L. B., koopman te Middelburg, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 25 Octo ber 1923 te Ter Neuzen in pereeel 68 Noordstraat opzebjelijk oouranten in een muurkast met lucifers heeft in brand ge- stoken, althans opzetjelijk brand heeft ge- sticht in die muurkast, tterwijl de verdere uitvoering van zijn voornemen alleen niet is voltooid. doordat de brand onfde'ktl werd en gebluscht was voordat hij zich op zoo- danige wijze had uitgebreid dat daarvan gemeen gevaar te duchten was voor de zich in dat pereeel bevindende goederen en voor de beiendende perceelen, welke goederen en perceelen toebehoorden aan een ander dan hem beklaagde. Door het O.M. waren 10 getuigen ge- dagvaard, terwijl mr. J. Adriaanse voor bekl. als verdediger optrad, Wij ontleenen hieromtrent aan het ver- slag der Midd. Crt.: Beki. ondervraagd, geeft toe 25 Octo ber 1923 te Ter Neuzen te zijn geweest, en met andere personen samen een vennoot- schap te hebben tot het drijven van een zaak in manufacture in genoemd pereeel. Bekl. was borg Voor 10.000 -gulden. De zaak ging slecht. Op 25 October kwam bekl. te Ter Neuzen voor aflossing van de borg- stelling. Ook de heeren MonsEouwer en Overbeeke waren borgen. Bekl. is op dien dag door de kelderkeuken binnengegaan; hij vond de,n directeur EX- Zeeuw, die juist thuis kwam, en heeft met hem een uurtje zitten pratpn tot half 12. Hij rookte sigare'tten en vroeg lucifers aan De Zeeuw en kreeg vreemde lucifers, die hij weer op de lessenaar teruglegde. Getuige De Zeeuw ging uit om zich te laten scheeren. Bekl. is naar boven ge gaan en heeft met de vrouw staan praiien, maar is niet op de naaikamer geweest waar de brand gewoed heeft. Na een onderhoud met de directie der Middenstandsbank is bekl. nog eens bij De Zeeuw geweest, om 5 minuten voor twee, de boot ging te' half drie. Weer ging hij naar de tweede' verdieping, maar met op het naaikamertje. Bekl. is direct weggegaan en niet zoo- als anders tot tegen het vertrek der boot. Bekl. wc-et met hoe er lucifers in zijn vestzak kwamen van een vreemd merk, van welke lucifers er twee en een halve werd geivonden in het bedoelde naaika mertje. De eerste getuige A. A. de Zeeuw uit Ter Neuzen zegt. dat door het gebeurde met de Middenstandscredietbank en de malaise de zaak slecht was. Bekl. kwam nog al geregeld kijken, ook op 25 Octo ber. Getuige kwam te' laat aan de boot om bekl. af te halen en ging toen naar huis. Bekl. was toen boven, op den trap naar het bewuste kamertje. Men is gaan zitten op het kantportje. Hij heeft bekl. lucifers gegpveti uit eigen beweging. Het waren reclame-Iucifers. Getuige gag het doosje' niet meer te- l'Lg voor de politie het hem toonde. Tlkl. vroeg hem of als er lets m't zijn Ui..s gebeprde. hij enkele ,v ekeu elders onciei dak zou kunnen kom- u. Bekl. zeidc dat mr. De Veer gezegd had, dat de zaak te Ter Neuzen moesl vvj.dcn op- geheven. Men is gaan eten. Bed. at minder dan anders; hij ging veel eerder weg dan anders voor de boot en vroeg getuige mede te gaan op straat, waar hij" z - Se dat de zaak er slecht voor stpnd. Getuige vond dit vreemd, ging naar huis en beg'on daar de courant te lezen; Vvdn later werd de brand ontdekt. Ge tuige dacht direct aan bekl., die zich heel den dag' zoo vreemd gedroeg. Getuigte leest o.a. de Telegraaf, dus er kan een stuk van dat blad gevonden zijn in de kast. De dekking bestond ook in goederen en er werden artikelen uit de Middelbuig- sche zaak ingebracht om de 62.000 gulden bij controle gedekt te doen vinden. Ailes was verjzekerd voor 80.000 gld. Getuige kon geen voordeel hebben bij een brand, daar zijn eigen inboedei niet ver- zekerd was. Ongeveer een week voor den brand wa ren de goederen van de Middelburgsche zaak teruggezonden. Beklaagde was tegen verlaging van den brandpolis, die getuige wilde verminderen. Op een vraag van den verdediger zegt getuige, dat de zaak met de verzekering in het reine is. De polis stond op zijn naani, eVenals het ff^is omdat het een stille vennootschap "etrof en bekl. en Monshouwer geen zaken mochten drijven buiten de Middeiburgsche. Getuige L. M. Ggiiliet, vrouw van De Zeeuw, zegt dat bekl. boven nietjs t|e doen had. Getuige dacht, dat bekl. mede was gegaan. Zij merkte niet, dat de hond naar boven liep. Bekl. at veel minder dan an ders. Get. vond het vreemd dat bekl. zoo vroeg heen ging en zoo aardig deed. Zij is na zijn vertrek uitgegaan en hoor- de even later dat er brand bij haar woedde. Er stonden in de kast petroleumtpestel- len gewikkeld in Telegrafen en waarin slechts een enkel druppeltje pctjroieum meer was. Getuige heeft bekl. niet mecr naar boven zien gaan. In ieder geval moest bekl. om, zooals hij zegt; naar jurken te gaan kijken, niet naar het kamertje. De derde getuige E. J. Acke, winkel- juffrouw in de zaak verklaart dat bekl. veel vroeger naar de boot ging dan an ders. De houding van B. .'.was vreemd. Otn half driie ging getuige naar boven er was toem nicts te ruiken. Even later kwam de meid roepen dat er brand was op het naaikamertje. De getuige I. A. de Pauw, dienstbode; heeft de brand ontdekt, zoowat in het mid den van de kast. De opge'boirgen petro- leumstellen waren gepoetst en er was geen petroleum meer in. De deur van het ka mertje stond open toen getliige boven kwam. Getuige W. van Doom, rechercheur van politie te Ter Neuzen. kwam het eerst op het kamertje. Get. ^eeftj inlichtingen over de situatie en over het m beslag nemen van verschillende zaken, o.a. van de luci- fers. Qetuige indent dat van kortsluiting als oorzaak van den brand in deze geen sprake kan zijn. Later kre eg hij een pak kleeren van bekl.; in een der vestzakken was een doosje lucifers, gelijk aan de ge- vondenen. De agent van politie A. P. van Aalst, te Middelburg, heeft bekl. gefouiUeerd op het burqau te Middelburg in den nacht) van 25 op 26 October. In de kleeren die bekl. te Ter Neuzen aan gehad heeft werd de doos lucifers gevonden. B®kl. nuent, dat dit) geen fouijlecren is, want de voorwerpen werden niet op hem bevonden. De inspecteur van politie lste klasse te Middelburg, R. A. Avink; heeft bekl. aangehoudcju en hteft toen cen cferder onderzoek ten zijnen huize ingesteld, daar- bij is het pak in beslag genomen, waarin het doosje lucifers met het vreemde merk werd gevonden. Bekl. had in het pak, dat hij aan had, Molentjes-Iucifers. Bekl. bekende toen de vreemde lucifers te Ter Neuzen bij zich te hebben gehad. Deze soort lucifers waren, volgens get. in Middelburg niet te vinden, en op het bureau kunnen zij niet verzwaveld zijn. Qetuige W. Donlcer, wachtmeester van de marechaussee, is op den bewusten dag met Van Doorn op onderzoek geweest. Steeds is het pereeel bewaakt geweest- De getuige-deskundige J. E. H. van Wa- geningfhe uit Maastricht; heeft; bij een onderzoek geconcludeerd, dat de lucifers van dezelfde soort zijn, als zich in het doosje bevonden. Het hem gegeven stuk papier had pe- tro'.eumlucht en dit kon niet zijn van den enkeien druppel, die zich nog in de 1am- nen kon bevinden. Aan de kleeren van beklaagde kon hij n>)ets van petroleum vinden. De laatste getyige a charge, J. Klaas- sen, bankdirecteur; zeide dat als alles ver- brand was, de verzekering ten goede kwam aan de bank en de borgen de rest zou den moeten betalen. Op 25 October is bdkl. bij den hoofd- directeur geweest. Of er toen aandrang tot betalen is uitjgeoefend, weet spr. niet, Bekl., Monshouwer en Overbeeke moes- len 10.000 gld. borgstelling aflossen; was alles verbrand en de verzekering uitbetaald, dan waren de borgen van betalen vrij. Op een vraag van verdediger, zegt ge tuige, dat de zaak over de 100.000 gld. schuld heeft. De eerste getuige a decharge, H. P. Daelman, reiziger te 's-Hertogenbosch; ver klaart, dat beld. al$ intieme vrieud bij De Zeeuw aan huis kwam; het leven van laatst genoemde is volgens getuige zoo, dat De Zeeuw laat op staat en wel eens gebruik maakte van sterken tirank. Gefuiige was toen in dienst in de zaak lie Ter Neuzen en moest De Zeeuw en zijn vrienden wel eens uit het cafe halen. De tweede getuige a decharge Overbeeke hotelhouder te Vlissingen, zegt in hef open- baar ri:et te kunnen mededeelen hoe hij over het leven van De ZeeuvV denkt. Hij ziet echter noch bekl. noch De Zeeuw in staat brand te st'ichten. Requisltoir. lye otflcier van justitie mr. baron Van der Feltz zegt, dat het niet zeker is, dat ste.i AiK AA AAA' dat er brand is gcsticht. De vraag is, wie is de dader. Direct viel de vendenking op bekl., die tvveemaal op het naaikamertje is geweest, terwijl De Zeeuw uit was. Van een hondje is door de getuigen niets ge- zien. Ten derde male is hij naar boven ge gaan vlak voor hij weg giing. Toovallig vroeg bekl. dien dag naar de schooluren van den in huis zijnde^i burgersrihblier, van wien hij anders geen notitie nam. Spr. behandelt de lucifers-kwestie en meeut, dat vast staat; dat de gevonden lucifers uit het doosje kwamen, dat; bekl. in zijn zak had. Bekl. wist,, dat er een verzekering was, al wist hij niet voor hoe- veel. Aan de ha|nd der cijfers, betoogt spr. dat bekl. wtjl degelijk finabncieei belang kon hebben, bij net afhranden van het pereeel. Spr. acht bekl. dan ook welidege- iijk schuldig, aan het zware hem tein laste gelegde, misdrijf. Brand in dit nauwe be- bouwde gedeeite voor financieele bevoor- deeling brengt groot gevaar mede, en spr. eischt dan ook 2 jaar gevangenisstraf. Pleidooi. De vqrdediger zegt, dat het zeker een ernstige zaak is, waarvan bekl. beschuldigd wordt. Hij wij it op het bianco strafregister van bekl., die een goede reputatie geniet. Bekl. heeft steeds zijn oorspronkelijke houding gehandhaafd, en nimmer iets ver klaard in strijd met vroegere verklaringen. Er is hier een rivaliteit tegen bekl., er iiad nog veel meer onderzocht moeten worden; en del motieven van den officier kit den niet tot overtuiging dat bekl. de dader is. Spr. wijst er op, dat de familie De Zeeuw onmidd'ellijk alles aanvoerde tegen bcid. niemand heeft gezien, dat bekl. op de naaikamer is geweest; alleen hijzelf zeide er even geweest te zijn, wat hij als hij schuldig was toch niet zou hebben gedaan. Om twee uur gaat bekl. weg, om half drie is er nog niets te zien, en tegen kwart voor drie bi'eekt de brand uit; omffialf drie was de deur volgens geiuige Acke open, maar zij rook of zag niets. €pr. meent, dat hier met petroleum ge- werkt moet zijn, maar aan ae kleeren van bekl. was niets te bespeuren, en waarin heeft hij dan ae petroleum gedragen, want in de lampen was niets meer. De politie km justitie hadden eens in een andere richting moeten zoeken. W,atj er precies gezegd is tegen den jongen aan tafej, staat niet vast en beteekent volgens pleiter ook al heel weinig. Dat bekl. kalrn was, en minder druk als anders, is juist een bewijs, dat hij niet zenuwachtig was, dat hij minder at kan komen dat het zijn kosfje niet was. De Zeeuw had ruim 108.000 gl.d schuld, en bij liquidate 13.000 gld., bij faiHissement 8000 gld. baten. De polis stond op zijn naarn, en uit een circulaire aan de credjteu- ren, blijkt dat er wel degelijk voordeel oij een brand zou zijn geweest. Wat betjeft de borgtochten, dezen zouden toch moe ten blijven, want De Zeeuw zou men toch weer aan goederen go hoi pen moeten hebben. Het is niet waar, dat beklaagde tot li quidate aanspoorde, dat stelde juist De Zeeuw voor, die ook het eerst over het verscheuren van bepaalde brieven sprak. Het is juist, daf bekl. iboven is ge weest, maar hij moest wel flink optreden om de laksheid van anderen te doen ver minderen. Spr. meent dat er geen bewijs is dat het doosje vreemde lucifers in het pak is gevonden, daar het proces-verbaalwaar- bij bekl. bekende het doosje in zijn zak te hebben gehad te Ter Neuzen, eerst >s opgemaakt in januari. In een zeepiaats als Ter Neuzen, kunnen makkelijk meer van die lucifers zijn, trouwens dit soort wordt veel ingevoerd. Zou beki. brand wilien stichten, zou hij dit toch niet in een gesloten kast hebben geprobeerd, maar op den zolder, waar de jurken hingen. Zou hij egn doosje lucifers niet in de Schelde hebben kunnen gooien Oelukkig had bekl. geen Telegraaf bij zich, want De Zeeuw leest dit blad wel en met petroleum gedrenkt Telegraafpa- pier werd in de kast gevonden. B®kl. wilst nidt be tier of de fotale as- surantie bedroeg nog 60.000 gld. Voor een klein voordeel zou bekl. toch niet allejs In de waagschaal stellen, zijn positie en zijn reputatie. Reeds heeft! hij in de iaatste maanden veel geleden. Na re- en dupliek werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaaid op 29 Februari. TWEE VLIEGERS GEDOOD. Op het vliiegveid Evere zijn Zaterdag 2 Belgische offioieren-vliegers met een een- dekker van een hoogte van 150 meter naar beneden gestort, doordat hun vliegtuig door een rukwind' werd gegrepen. De beide on- gelukkigen werden op slag gedood. DE BELEEFDSTE ST AD TER WERELD. De beieefdste stad ter wereld. Het ver- haal klinkt bijna ongeiooflijk. Maar het is het verhaal van cmn Duitlschen wereldrei- ziger in de Beriijnsche Borsencourier. De beleefdheid begint er reeds bij het bin- nenKomen in de haven, waar de douaue- "beambten de voorkomendheid in eigen per- soon zijn. Dan de politieagenten; een ieder hunner schijnt slechts te bestjaan om den vreemdeling met raad en daad bij te staan, de tramconducteur neenit nooit uw gejjd in ontvangst zonder daarbij dank u te zeggen, zelfs zonder fooi. En de telefoon- juffrouw vraagt wanneer het nummer, dat gij hebt aangevraagd in gesprek is: Mag ik u opbellen als de lijn vrij is? Het klinkt als egn modern sprookje. De reiziger was ook zeer getroffen door de voor/ichtig- heid, waarmede de taxi- en andere chauf feurs door de overvolle straten manoeuvree- ren en hij is verrukt over wat hij noemt de discipline van het pub lick. Urenlang laten de inwoners hun auto's met kosfbare voetkleedjes en hun jassen er in onbe- heerd aan den weg staan als zij schouw- burgen of biosoopen bezoeken, visites ma ken of gaan winkelen en als zij terugko- men vinden zij "hun wagen met alles er in terug zooals zij hem hebben verlaten. En de naam van dit heerlijk oord? Zjou men niet verwachten, dat het ergens in een stiKen uithoek der wereld ligt, waar die beroering dezer tijden nog steeds nietj is doorgedrongen? Maar het tegendeell is waar. Dijt paradijb ligt slechts wc-inige uren varans ver en zijn naam is Londen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Vrijdag 15 Februari 1924, des voormkidags 10 cur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegen woo rdig de leden: J. M. Ogget. M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, J. Weijns, J. M. Baert, A. T. 't Gilde, Ed. van de Casteele, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. De VOORZIlTEIt opent de vergadering door het uitispreken van het gebedsfo rniulier. Hij deelt mede, dat de heer Van Dixhoorn bericht heeft gezonden, wegens zijn afwezig- iieid, in het buitenlanid, de vergadering niet kan bijiwonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 20 Decem ber 1923 worden met algemeene stemmen on- veranderd vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Het verslag van den correspondent der arbeidsbemiiddeimg over net tweede halfjaar 1923. De correspondent herinnert, in zijn vorig verslag reeds te hebben aangestipt, dat er in de maand Juni geen werkloosheid van eenige omvang meer voorkwam. Dat is gedurende de maanden Juli tot en met November zoo ge- bleven, behouidens de slapte, die ar in de bouwbedrijrven heerschte, waarvan ook in deze gemeente den terugslag ondervonden is. Eeni- gen gelukte het in naburige gemeenten werk te vinden, doch enkelen bleven weken en maan den weikloos (zooals in het bijgaand overzioht van uitkeeringen over de maanden Juli, Au gustus en September kan blijken). Ook een enkele werkiooze, die lid was van den Ned. Fabrieksarbeidersbond werd uitkeering ver- strekt, zooals eveneens uit dat overzicht blijkt. Ten aanzien van de uitkeering over het vierde kwartaal kan nog geen overzicht ver- strekt worden, aangezien de z. g. modeiien no. 64 over genoemd kwartaal nog niet inkwamen, die ter vergeiijking noodig zijn voor he*' geven van een definitief overzicht. Wel kan in het algemeen meegedeeld worden, dat het laatste kwartaal zich weinig onderscheidde van het vorige kwartaal, alleen In de maand Decem ber begon de werkloosheid onder r'e losse arbeiders weer toe te nemen, dank zij let be- eindigen van de werkzaamheden in den land- bouw. Zoo stonden in het laatst van December steeds 10 a 12 werkzoekenden op het werkloo- zenregister. In den loop van dit tijdvak werd door den correspondent een paar maal bemid- deld voor jeugdige abeiders, naar het buiten- land, met gedeeltelijk resultaat. Over het al gemeen is de lust echter niet bijster groot, om in te gaan op de talrijke aanvragen, die van wege den rijksdienst wekelijks worden ver- strekt. De moeite om goede kosthuizen te krijgen en de lage koers van het buiten- landsch geld, lokken r.iet erg aan om het als werkiooze in het buitenland te beproeven. Voor zoover den correspondent bekend is, zijn slechts enkele jonge arbeiders in Frank- rijk werkzaam bij den landbouw, benevens en kelen die als grondwerker er heen gingen. Ook in Beigie zijn eenige ongeschoolde jeugdige arbeiders uit deze gemeente in de mijnen werkzaam. Uit het bovenstaande overzicht blijkt, dat door den Ned. Ohr. Bouwvakarbeidersbond overeenkomstig het werkloozenbesluit 1917 is uitgekeerd over <le maand Juli 21,66, Au gustus 45,60, September 71,06, totaal f 138,32. Door de Ned. Vereeniging van Fabrielks- arbeiiders werd uitgekeerd: over de maand JuJi 28,50, Augustus niets en September f 5,70. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2