6emInsde"berichtew. Lattste Bsrishten. LOOP DER BEVOLK1NG VAN TER NEUZEN. MIJNHARDT's Zenuw-Tabietten 75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten60 ct va:i 1580 milLoen, waarbij edner nog 200 ini'il ocn ka.i komen uit e.'n nieuwe gnond- bclasiing. Ecu particuLcr wiens begrooting voor hct kome.ide jaar een dergelijke ver- houding tusschm uitgaven en inkomsten vertoont, weet met een Oogopslaj dat hij boven zijn kradit leeft. Hij zal om rond te komen zijn uitgaven moeten beperken of zijn inkomsten vermeerderen. Daar de Duilsche rijksbegrooring er nauweiijvs be- ter voorstaat dan d-1 Pruisische, zuiLn de eonciusies vail de deskundigen vermoedelijk wel in dien geest luiiden. De Duitschers hebben er van hun kant nog geen belang bij, den financioelen experts met een keu- rig balanceere.ide oegrobting tegemoet te treden, omdat hun draagkracht voor het herstel aan can scherp onderzoek wordt onderworpan Menschelijkerwijs verklaar- baar is het vceleer dat Zij zicn zoo arm mogelijk zuLen voordoen. De deskundigen moeten tegunover dergelijke natuurlijke po- gingen om den eigen toestand al te pes- simistisch te beschouwen, hun vernuft en vindingrijkneid toonen. De moeilijkste taak heeft steliig nog al- tijd de commissie tot opsporing van h©t gevluchte Duitsche kapitaak Het ijs aan alls kanten over de grenzen gegaan en daar veelal weer belegd in alle mogelijke dingen vvaarin men nu eenmaal gel|d pleegt ,te beleggen, in effecten obligates. aandeelen en vaste goederen, maar ook in handelsar- tikelen. E©n gedeelte van wat vlottend ge- bleven was, is naar men verzekert, echter weergekeerd en door de nijverheid in hare moeilijke omstandigheden van thans op- geteerd. In elk geval moet men zich voor- stellen dat het oorspronkelijk geemigreer- de kapitaal voor een deel onzichtbaar be legd, voor een ander deel in beweging is en dat het in het eene gelijk in het andere geval iets ondoenlijks zal zijn een betrouvv- bare raining te maken. Dat is niet eens mogelijk geweest met den binnenlandschen kolenvoorraad in Duitschland. Tegen het einde van het vorige jaar leefde bijkans in den waan, dat er kolennood in Duitschland was. Maar het einde was, dat er van alle kanten kolen aangeboden wer- den en dat men tot de conclusie kwam, dat er vcel meer waren dan iemand ge- dacht had, hoewei met cijfers zoogenaaind aangetoond was, dat er een belangrijk te- kort v, as. HoeveeJ moeilijker moet het dan niet zijn een schatting te geven van een Duitschen geldvoorraad, die in het bui- tenland in de verstrooiing is? De staking bij de Engelsche spoorwegen is even plotseling geeindigd als zij uitge- broken was. De tusschenkomst van de oommissie voor bijzondere g'ebeurtenissen uit het Vakvereenigingsoongres is voldoen de geweest, om in enlcele dagen deze be- vredigende uitkomst te bereiken. Hoewei wij op het oogenblik, dat wij dit schrij- ven de voorwaarden voor de regeling niet kennen, mag uit de taktiek die bovenge- noemde cominissie Volgde, opgemaakt wor- den dat d© Machinistenbond zich tevreden heeft laten stellen met zekere waarborgen van den kant van de maatschappijen, dat zij in alle geval le.i, waarin Locomotiefperso- neel bij de nieuwe regeling al te sterk in zijn locm zou getroffen worden geval- len van „liardship'' oonsideratie zullen betrachten. Dit geeft dan den Machinisten bond tevens de moreele voldoening prac- tisch aangetoond te hebben, dat een be- slissing van den Nationalsn Loonraad over een loongeschil niet de beteekenis heeft van een wet van Meden en Perzen, die. de partijen dient te binden. De werknemers mogen intusschen bedenken, dat de werk- gevers thans het recht hebben gekregen, in een volgend geval zich op het zelfde standpunt te plaatsen, zoodat deze moree le voldoening voor denkende lieden niet onvermengd zal zijn. De moraal van deze groote staking, gelijk van zoovele andere stakingen, is weer dat de wijze waarop zij vroeg of laat tot een einde gebracht worden, hun volkomen noo- deloosheid aantoont. Waren de ongetwij- feld kl:ine voordeelen die het tocomotief- personeel na de uitspraak van den Loon raad voor zichzelf nog heeft weten te be- dingen, het verlies van millioenen ponden, (de zedelijke schade en ontreddering nog daargelaten) waard, waarop deze staking van ruim een w'eek Engeland en de han- dcldrijvend^n in het buitenland is komen te istaan? De wereld in het algemeen schijnt nog altijd pas tot bet besef van de beteekenis van vverkelijke waarden te komen, wanneer deze door eenmaal uitge- broken strijd al in het gedrang zijn ge- komen. TER NEUZEN, 30 Januari 1924. HOLLANDSCHE VISSCHERS DOOR BELG1SCHE POLIT1EAGENTEN M1SHANDELD. De Bresk. C-rt. scihrijft: Donderd'agavond heeft te Ostende een errostig politiemisdrijf tegen een zestail Hollanrische visschers plaats gehad. Het was ongeveer 10 uur des avonds, dat de Bresikensche visschers P. C. van den Heuvel, Corn. Moelker, Iz. Vermeulen, Abr. Notebaart, Jannis Notebaart en H. Eras mus zich aldaar in een cafe bevonden en een glas bier dronkenj toen plotseling een politieoommissaris met vier agenten bin- nenkwamen en hen vroegen of ze Hollan ders waren. Op hun bevestigend antwoord werden zij gesoir.meerd mede te gaan en als 't ware naar het bureau gestagen. Op hun vragen wat zij toeh hadden musdaan om zoo mishandeld te worden, was het eenige antwoord slagen en soheldwoorden. Een van hen werd geheel bewusteloos ge- slagen. Des ander en daags werden zij vnjgelaten en konden onder het uitbraken van gemeene sdieldwoorden door de poliitie, maken dat zij wegkwamen. De oorzaak van dit politieschandaal moet zijn gelegen in't feit, dat te voren een politieagent is geslagen en een sipiegelruit was ingegooid. Dit moet door Hollanders gescfhiedt zijn. Toen dit gebeurd is waren ibovenbedoelde visschers op zee. Zij staan dan ook geheel buiten gen of ander voor- val, dat daar moet plaats gehad hebben. Belgisdhe visschers en de burgerij waren de ongelukkigen behulpzaam om naar hun vaartu-igen te gaan. Het is voor ons onbegrijpelifk, dat de politic zoo vreeselijik ruw kon optreden, zonder dat zij wist of zij de schuldigen voor had, en hen geen gelegenheid heeft gegeven hun onsohuld te bewijzen. De zaak is bij hoogerhand in onderzoek, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. AANVARINGEN OP DE SCHELDE. Het van Havre komende, gesleept wor- dende Fransche stoo-mischip Georgie werd te Antwerpen dioor den hevigen stroom tot diicht bij de Rijnkade gedreven. Een aantal d'aar liggende binnenschepen werd door het achterschip van de Georgie van hun Lig- plaatsen gerukt en geraakten op drift. De vrouwen en kinderen van die schiippers had den zich gelukkig intijds on de kade kun- nen redden. De binnenvaartsc'hepen Ca- piitaine Bulcke en Phare werden door de sleepibooten Wrestler en Denderleeuw op- igepiikt en terug naar de kadie gebracht. Hetzelfde geschiedde met de liohters Nep tune II en Antique door de sleepbooten Diirecteur Letzer en Denderleeuw. De lich- ter St. Antoine, die reeds zinkende was, word door de sleepboot Charles op den lin- keroever aan den .grond gezet. Het schip Deux Gosses, dat eveneenis zinkende was, werd aan den grond gezet door de sleep booten Mercurius en Louis Gutjahr, de la dling wordt nu overgeladen. De spits Amazone, de tjalk Concurrent en de lioh ters A. C. 108, Droogenbosch no. 4 en Pe- trus Franoiscus werden door de sleepiboot Thames naar hun ligplaats teruggebracht. De lichter Condwar, die lek en zinkende was, werd, nadat eerst het lek gestopt was, door een sleepboot in veiligheid gebracht. Aan de ldchters Flora en Osso II werd door de sleepboot Sirius assistentie verleend. Het schip Antigoon werd beschadigd. Het Engelsche stoomsohip Dry burgh kwam in den nacht van Donderdag op Vrijdag in aanvaring met den lichter Gomptoir X, welke aan het roer beschadigd werd en een groot lek kreeg. De lichter begon te ziniketi, dooh aan de sleepboot Schelide gelukte het den lichter door pom- pen drijvende te houden, terwijl vervolgens het lek gestopt werd. Vrijdag werd de Comiptoir X in het dok gesleept. DE AANVARING BIJ BATH. Uit Antwenpen wordt aan het „Laatste Nieuws" gemeld: Naar aanleiding van de aanvaring op de Schelde, waarbij de schippersvrouw Palsi-Janssens en hare vier kinderen het leven lieten, werd door de Ned'erlandsche en Belgisohe parketten een onderzoek in- gesteld, dat meer lioht brengt in de zaak. Er is aanleiding te veroniderstellen, dat er menkelijike nalatigheid in 't spel is. Het onderzoek wordt vergemakkelijikt door de verklarngen van den geredden schipper Pals, die overeenstemmen met deze van de opvarenden van de „Radbod", waarvan de kapdtein en de loods verklaren, dat door de „Radbod" maar een enikele maal is gefloten geworden om d'e sleepboot „Bato X" te vemvittigen, dat zij stuurboordzij hield. Daarentegem zegt de kapitein van de „Bato II" niets gehoord te hebben. Het is enkel, wanneer de opvarenden van de „Radbod" het gevaar zagen, dat er van het schip nog 3 maal gefloten werd om de aandacht te vestigen van de opvarenden van de „Bato X" en „Bato IF' op het gevaar, dat zij liepen. Niettegenstaande dit bleef de sleepboot kioers voortzetten en kwam bijna dwars voor den steven van het sdhip, waardoor de „Bato X" letterlijk in tweeen gesneden werd en onmiddellijik zonk. LANDBOUWONDERWIJS. Benoemd tot honorair rijiksland'bouwc.on- sulent J'hr. J. van Vredenburch te Capelle bij Antwerpen. ZAAMSLAG. Zaterdiag jl. hield de vereeniging „On- derliinge Huilp" hare gewone jaariijksche vergaderiing. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat was ontvan- gen 1388,66; uitgegeven werd 1871,85, madeelig slot 483,49. Uitgekeerd werd voor gestorven en onteigende varkens een bedrag van 1526,75. Vastgesteld werd bij verlies van varkens f 0,60 per Kg. voqr bruto gewicht en voor verlies van een big- gen f 10. Besloten werd om de dieren te laten inenten. Het aantal gewone leden bedraagt on geveer 200 en dat der honoraire leden 23. BOSCHKAPELLE. In den loop van 1923 zijn aan 't telegraaf- ikiantoor alhier verzonden en ontvangen 362 telegramimen en aan d'e telephoon inge- ikomen en uitgegaan 382 geaprekken, totaal 744. Toen Zondagnamiddag eene alleen- wonende juffrouw uit de kerk thuiskwam, keek ze vreemd op, dat er in haar keuken een geweldiige chaos heerschte; de kachel was in elkaar gezakt, de burls ervan ver- bogen, garnituren op de schoorsteen ver- uield, atoelen omvergeworpen, glaswerk in scherven over den vloer. Daar de vvoniing goed gesloten was, dus geen vreemdeliivg toegang kon hebben gehad, is deze verniie- ling alieen toe te schrijven aan een ont- ploffiug in de branidende kachel. Gelukkig voor de persoon zelve, dat ze op dat oogenblik afwezig was. Was er voor eenige weken nog weinig animo voor aansluiting bij 't electrisch liidht er waren toen sleohts 41 liefheb- ibers thans is dat aantal meer dan ver- diulbbeld. Deze toevloed van gegadigden is te danken aan de toezegginig van den raad, dat er een pit gratis wordt aangelegd bij genoegzame deelneminig, het verleven- di'gt tevens de hoop, dat onze gemeente bij 't electrisch net zal worden aangesloten. Wij hopen, dat de raad binnemkort in dien zim een besluit zal nemen. ZUIDDORPE. Aan den Zondag gehouden prijskamp op het bilij art bij E. A. Waelput, namen 38 spelers deel. De uitslag is als volgt: le prijs C. de Coninck, Axel, A. Waelput, Zuiddorpe; 2e prijs P. Waelput, Zuiddorpe, A. van Haelst, Wesitdorpe; 3e prijs Clh. Waelput, J. Gerres, beiden te Zuiddorpe; 4e prijs A. Steel, Zuiddorpe, E. van Hecke, Axel; 5e prijs B. Waelput, Zuiddorpe, J. van Doorselaer, Axel. In den loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. v. d. Most, zonder, Tholensstraat 35, van Heerjansdam. L. Donze, werkman. Dekkerstraat 3, van Haren (Duitschland). S. J. Maartens, zonder, Donze-Visserstraat 35, van Hoek. j F'. Rombout, zonder, Kerkhoflaan, van Hulst. 5 Vertrokken: S. Plachetta, dienst'bode, Dijkstraat 71, naar Amsterdam. G. Wijnsbekers, zonder, woonwagen, naar Slied recht. L. H. Stouthamer, dienstbode, Nieuwstraat 46, naar St. Nicolaas. A. Pijipelink, zonder, Baandijk 57, naar Hoek. J. Meertens, zonder, Nieuwediep 26, naar Hoek. M. Laurens, varensgezel, Lange Kerksitraat 94, naar Antwerpen. G. A. Gebraad, kleermaker, Nieuwstraat 8, naar Vlissingen. N. A. de Viisser, zonder beroep, Lange Kerkstraat 38a, naar Zaamslag. S. M. de Master, zos der beroep, Zandstraat 14, naar Middellburg. S. v. Liere geb. v. d. Hooft, zonder beroep, O 149, naar 's-Gravenpolder. RECHTZAKEN. IS EEN DOOR EEN KRANKZ(NNIGE GESLOTEN KOOP QELD1Q? Het gerechtshof te Arnhem heeft een uitspraak gedaan in een merkwaardige kwestie. Een aannemer, die te Nijmegen in 1920 in openbare veiling verschiliende goederen kocht, voldeed met aan de verpliichting van betaling, omdat hij kort daarna in een krankzinnigengesticht geplaatst werd. Zijn echtgenoote werd als provisjone'el bewind- voerster benoemd. De verkoopers eischtcn betaling hetgeen geweigerd werd, op grond dat de betrok- kene reeds tijdens de veiling krankzinnig en niet voor zijn daden aansprakelijk was. De zaak werd voor de Arnhemsche recht- bank gebracht, die geen reden vond om de koopovereenkomsten nietig te verklaren, daar de verkoopers geheel te goeder trouw waren. Het Arnhemsche Gerechtshof heeft thans in deze kwestie een geheel andere beslis- sing genomen. Het was van oordeel, dat de kooper voor tienduizenden aan onroe- rende goederen gekocht heeft, terwijl hij zelfs niet voldoende geld vrij had om on- raadgelden te betal(en. Volgens het Hof kon dezie man niet aan zijn handelingen gebonden worden. Het Hof vernieqgde daarom het vonnis. De zeer hooge prooeiskosten komen nu voor rekening van de verkoopers, wier koopovereenkomsten nietig zijn verklaard. EEN PRINCIPIEELE QUAESTIE. De arrondissementsrechtbank te Breda deed heden uitspraak in de zaak van flen arbeider Voorbraak uit Kruisland bij Stecn dergen, die in het afgeloopen jaar, ondanks bevel van zijn pastoor, den heer Hopmans om tijdens den dienst in de kerk te gaan zitten, toch staan bleef en zich verweerde toen de \eidwachter hem deswege met ge- weld verw'ijderde. "De rechtbank ontsloeg ■den man van rechtsvervolging. De eisch was twintig gulden boete, subsidair twintig dagen hechtenis. Ook de arbeider de Jong, die eveneens bleef staan, ondanks het bevel tot zittpn van zijn pastoor, doch wegging na somma- tie van den veldwachter, werd van rechts vervolging ontslagen. De eisch tegen dezen was tien gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. ZIJN VADER BESTOLEN. Dezer dagen meldde zich bij de pofitie te Arnhem een jongmensch aan om naCht- verblijf. Hij gaf voor zijn portemonnaie verloren te hebben. Later bleek, dat de ouders van het jongmensch te Arnhem woonachtig zijn. Zijn vader had hem in den loop van den morgen eenige kwitanties ter incasseerjng ter hand gesteld. Hij kweet zjch van deze taak, doch inplaats an het ontvangen geld af te dragen aan zijn vader, maScte iiij er een reisje van naar Nijmegen, waar hij he: in korten tij i vcr- braste. AMSTERDAM. Het Gerechtshof heeft in de hcden gehouden zitting, de zaak be- handeld der N. V. Brusselsche Bank en deze niet failliet verklaard. GEMEENTER A A D VAN AXEL. Vergadering van Donderdag 24 Januari 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer E. Blok, Burgemeester. Tegenwooraig de leden: J. M. Og'gel, M. W. Hosier, A. E. C. Kiuijsse, J. Weijns, J. M. Biaert, A. Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman en P. de Feijter. Secreitaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. de Feijter. (2. VervoLg). 4. Vaststeliing steunregeling voor werk- loozen. De VOORZITTER deelt mede, datrBurge- meester en Wethouders overtuigd zijn, dat er, in vehband met de ir-igetreden vverkiooaheid voor de werkloozeni, die geen werk kunnen vinxien, iets behoort te worden gedaan en stel len daarom, in ovtdcg met de oommissie van advies voor de steunw.ge r.g voor, vast te stel len de volgende: STEUNREGELING AAN WERKLOOZEN. Artikel 1. Vanwege de gemeente kan aan werkliedem, die tien aaneenvolgenide dagen geen werk heibben kunnerK vinden. eene gelde- lijke nitkeering worden ver.strekt. 'Ait. 2. Uitkoering ge.,chicdt aan lioafden van gezinnen en kostwinners. Als kostwin- ners worden alleen diegenen beschouwd, die door hun loon geheel of bijna geheel in het onderhoud voorzagen van het gezin, waartoe zy batiooren, terwyt sleohts een lid van het gezin voor steun overeenkomtig deze regeling in aamimerking kan komen. Art. 3. Bij de beoordeeling van de. vraag of, en in welke mate ondersteuning noodig is, wordt, met inachtneming der na te noemen normen, die als maxima g-eidem, nauwiettend met den toestand van elk gezin in het bij- zonder rekening gehouden. Niemand kan aan deze regeling eenig recht op ondersteuniinig ontleenen. Art. 4. Om in de termen te vallen voor sleuin most aan de volgende bepalingeu wor- den voldaan: a. minsbenis een half jaar in de gemeente Axel woonachtig zijn; b. een loonboekje of loonbewijzen van werkgevers overleggen; Art. 5. Aan elke werklooze georganiseerde arbeider zal 60 van het algeimeen geldend dagloon worden uitgekeerd, terwijl ongeorga- ni seer den 50 zullen ontvangen. Art. 6. De steun bedraagt ten hoogsie voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 9, per week, benevens 1,per gezinislid boven de twee personam Art. 7. Elke werklooze moet zich minsters eenmaal per dag (op uren niader bekend te maken) melden bij den Correspondent der Ar- Ircicisbenviddeling, of zoo dikwijls de oommis sie het noodig oordeelt. Art. 8. De steumbedragen worden vastge steld door de plaatselijke oommissie, onder goedkeuring van Bung, en Weth. Art. 9. De steun zal worden ingehouden, inidien a. door den werklooze, die voor steun in aanmerkinig komt, opzettelijk verkeerde in- liobtingen worden verstrekt; b. door den werklooze opzettelijk geen of vollediige opgave wordt verstrekt van het in- komen van den ondersteunde en van de overige leden van het gezin; c. de werklooze nalaat er voor te z or gen, dat hij als werkzoekende bij den correspondent der arbeidsbemiddeling is ingeschreven en in- geschreven blijft; d. de werklooze werk weigert, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht en waarvoor hem een behoorlijk loon wordt aan geboden, te aanvaarden; een en ander ter be oordeeling van de oommissie); e. de werklooze weigert ten alien tijde de daartoe gemachtigde persoon (personen) in zijne woning te ontvangen of zich niet onder- werpt aan de vastgestelde maatregelen van controle; f. de werklooze misbruik maakt van ster- ken drank of onnoodig geld uitgeeft voor spel. Art. 10. Deze regeling wordt geacht geldig te zijn tot en met 15 April 1924. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Waar U mij vergunt over deze uiterst actueele kwestie 't woord te voeren, moet ik in de eer- ste plaats er mijn diepe en emstige teleur- stelliing over uitspreken, dat wij voor deze aan gelegenheid eerst heden zijn bijeen- geroepen, waar toch de ontwerp-steun- regeling van Burgemeester en Wethou ders, zooals deze oorpsronkelijke aan den raad is gezonden, uitzicht bood, op 15 Jan. in werking te treden. Mijne gevoelens van blijd- sohap dat er dank zij in de eerste plaats de agitatie van den Modernen Bond en in de tweede plaats den klaarblijkelijk geuiten wil van Burgemeester en Wethouders, een steun regeling komt zijn dan ook ten zeerste ge- mengd, aangezien zij overheerscht worden door de zeer gerechtvaardigde vraag: Hoe zal deze steunregeling er uitzien? Over dit punt is onder stijgende, onder toenemende belangsteUing van de arbeiders ons standpunt uiteengezet, laatstmaal in een door de modeme vak-organisatie uitgeschre- ven vergadering, waarop volgens schrjftelijke uitnoodigung alle raadsdeden verwacht werden. Alhoewel tien der raadsleden door afwezigheid schitterden, is dit toch niet direct te verklaren. Al, miist men den tijd op een vergadering te verschijnen, men kan in zijn hart zoo grondig van de noodzakelijkheid van steun overtuigd zijn, dat men het niet noodig vindt, daarvoor nog eens speoiaal een vergadering te bezoe- keo. Dit wil ik hopen, en van mijn medeleden niet veronderstellen, dat zij weg bleven uit vijandigiheid tegenover een noodzakelijk ge- bleken steunregeling, die den toets der billij'k- heid moet kunndn doorstaan. Anders zou dit een bewijis zijn, dat wij als gemeente-overheid zeer slecht onze roeping verstaan ten op- zichte van onzen plicht een groot deel der ar beiders voor stoffelijke en zedelijke inzinking te behoeden. Ik geloof echter integendeel, mijniheer de Voorzitter, dat wij in beginsel alien voor steunregeling zijn, gezien de ahnor- male toestanden, waaronder vooral de arbei ders hebben te lijdem Dit aannomende zal ik de vrijheid nemen de voor ons liggende, door de oommissie van ad vies voor de steunverleening vastgestelde re geling te becritiseeren. De VOORZITTER verzoekt de heer 't Gilde niet te uitvoerig te worden; het gaat over het an twerp, dat hier ligt. De heer 't GILDE: Ik mag naar aanleidir daar\ran toch wel een algemeene beschouwing houden De VOORZITTER: Ja, maar 't moet niet te uitvoerig worden. De heer 't GILDE: Dat zal niet 't geval zijn. In de eerste plaats betreur ik dan, dat geen gevolg is gegeven aan het verzoek van de modeme arbeiders-organdisatie am in de eerste plaats een commissde samen te stellen voor werkverschaffing aan alle werkwillige arbeiders. De bestaande oommissie toch is sleohts een caricaituur van wat ze wezen mioest. Men smaalt wel eens op de werkloo- zen, men noemt her. luiaards en in het „HandeLsiblad" o.a. „rijks-klaploopers", die liever van den steun trekken dan te werken, maar de modem georganiseerde arbeiders van Axel hebben door hun adres weer eens uit den treure bewezen, dat zij ndeit onder deze cate- gorie willen getrokken zijn en zij sleohts noode van steun gebruik maken en daarhoven ver- kdezen vrij en kraohtig te kunnen werken. Onze arbeiders bewijzen, dat zij slachtoffers zijn van de huidige kapditalistische productie- wiize en het gesimiaad op hen vurige laster is. Daarom zou ik alsnog gaame zien, dat het gemeentebestuur deze mentaliteit voldoende waardeent door een zoodanige oommissie in he! leven te roepen. Indien er door de arbeiders wordt meegasproken in een oommissie, diemen het toch die arbeiders te zijn, die dat kunnen docn namens een achter hen staande crgani- satie en kraohtens het getal en door die or- g" r'satie pliohtebesef voelen zich in de eerste plaats tegen werkieoshedd te moeten verzeke- rer.. Ik zou wel eens willen weten, wat ter "_cr Id Burgemeester en Wethouders hawogen heeft „Patrimoniu,m" in de commissie op te nemen. Be VOORZITTER: Dat is niet gebeurd. De heer 't GILDE: Vervult „Patrimonium" missohien de taak van een toeziend voogd Mijnheer de Voorzitter, het geestelijk vaderschap van „Patrimonium" in de oommis sie heeft al zeer weinig om het l(jf. Er is geen aanleiding toe ook, maar indien dit het geval was, zou het menschelijkerwijs gespro- ken niet toekomen aan de arbeiders van rodhts. Deze gaven tot hiertoe geen blijlcen onze actie te steun en. Integendeel! Het vorig LNGEZONDEN ilEDEDEELINGEA mj Apoih. en Drogisten. Mijiiihaidt's-arukelen zijn verkrijgbaar by J. R. Piatteeuw, Noordstraat 59. jaar niet en nu niet. De drijf- en stuwkracht m dezen was de modeme organisatie. Maar ik weet dat dit hier vandaag geen twistpunt mag vorrnen, al wil ik er nogmaals op wijzen, dat de arbeiders van Axel het in de eerste plaats aan de mode me vakorganisatde te daiv- ken hebben, dat er hier een steunregeling komt. De VOORZITTER: Dat is niet waar. Nog een woord verder, over de eenzjjdig- haia die in de oommissie heerscht een, waar van de arbeiders de dupe zijn. En al geeft ik toe, dat 't niet juist was zich het vorig jaar terug te trekken, deze regeling moest niet zijn samengesteld zonder de moder- ne organisatie, die over een paar maanden reeds te kennen gaf, weer zitting in de oom missie te willen nemen. Men sehreeuwt nu overluid van de daken, dat alios is bekok- stoofd en in kannen en kruiken moest voor de moderne vak-organisatie deel kon nemen aan de beraadslagingen. En dit moge niet waar blijken, er zijn frop- pante staaltjes genoeg van de werkwijze der commissie. Doch daarover straks. Later zal uit de notulen wel wat blijken, maar ik noem 't politiek van den kouden grond. In het roor ons liggende ontwerp komen blijken van goe- den wil tot uitdng, doch verschiliende artikelen spreken elkaar tegen of heffen elkaar op, het geen niet anders dan tot moeilijkhedein aanlei ding kan geven, waarom ik mij heb oorge- nomen, de noodige voorstellen te doen die aan het karakter van het ontwerp niet zooveel zullen veranderen, maar het zullen vereen- voudigen. De VOORZITTER kan verschiliende «it- dmkkingen van den heer't Gilde niet toelaten en moet ook opkomen tegen de voorstelling, alsof er met andere organisaties geen reke ning zou gehouden zijn. In de vorige verga dering heeft spreker te kennen gegeven, dat, indien de door den heer 't Gilde bedoelde organisatie iemand namens haar in de com missie wenschte te benoemen, zij daarran blijk moest geven, en een verzoek doen om de commissie aan te vullen. Dat was tot nu toe niet gedaan. De heer DIELEMAN meemt, dat het toch maar niet aangaat, om overal algemeene be- sdhouwingen over te gaan houden. De heer 't Gilde heeft nu de vrijmoedighedd gehad, om dat hierover te doen. Spreker vindt hei jam mer, dat deze de commissie van eenzijdigheid besehuldigd. Maar zoo gaat het altijd bij de sociaal-democratsr, De heer 't GILDE: Daar gaat het thans met over! De heer DIELEMAN: Laat het dan heeten zooals het wil, S. D. A. P. of N. V. V., zij kunnen het niet slikken, als ook een ander eens ieits voor de arbeiders doet. En dat dit thans zonder hen gebeurd is, daarvan zijn ze zelf de schuld, aangezien de man van de mo deme organisatie zich in de derde vergade ring der commissie reeds terugtrok. Gelukkig hebben ze thans ingezien, dat ze zich hebben vengist. Er is in die commissie ook nog wel wat voor de arbeiders te bepleiten. Maar dan moet de heer 't Gilde de schuld van het ge- beurde niet op den gemeerateraad of Bnr»^- meester en Wethouders werpen. De raad heeft door het werk van het rorig jaar reeds getoond, genegen te zijn als er geen werk is, een steunregeling in het leven te willen roepen, ter verzachting van het leed dat door de werkloosheid ontstaat. Dit kan voor iemand die random zich ziet, voldoende bekend zijn. De heer 't GILDE vindt het zeer gemakke- lijk, de schuld aan de S. D. A. P. te geven. Die hebben een breeden rug, maar spreker wil opmerken, dat die hier rriets mee te maken hebben, aangezien de politiek er buiten staat en het hier een economische kwestie betneft. De heer Dieleman waagt het er echter op, om dat hij wel weet, dat er van zoo'n aanval hier in Axel allicht iets blijft hangen. De sociaal- democraten zijn het gewoon, die plompe trap- pen te ontvangen, maar die uitingen zijn te beschouwen als heit bahkroet van het tegen- woordig stelsel der heeren, berustende op macht en het woest geweld. De VOORZITTER kan den heer 't Gilde niet toelaten zoo voort te gaan, er wordt hiei niemand get rapt. De heer 't GILDE: Dat is weer een bewijs van de eenzijdigheid die hier heerscht. De VOORZITTER: 't Gaat hier over het ontwerp steunregeling en we beginnen bij de artikelsgewijze behandeling. De heer 't GILDE viraagt wat bewogen heeft om in artikel 1 af te wijken van de rjjksregeling. Dat in artikel 1 het aantal v. aehtdagen reeds van 18 (zooals in net oor- spronkelijke ontwerp stond) op 10 heeft terug gebracht, is al een stap in de goede richting, doch waarom is men hier afgeweken van de algemeen geldende bepaling der werkloozen- kassen? Spreker stelt voor, het aantal wacht- dagen op 6 te brengen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat er geen bepaalde motieven te noemen zijn, waar om 10 dagen is voorgesteld. Er werden ver schiliende getallen genoemd en ten slotte werd het op 10 bepaald. Aangezien het voorstel van den heer 't Gilde niet wordt ondersteund, kan het geer. punt van beraadslagimg uitmaken. De heer 't GILDE zag in artikel 11 onder degenen die ondersteuning genieten gaarne ook de kostgangers opgenomen. De positie van deze menchen is vaak even ellendig als van de gezinnen. Niemand is toch geneigd, deze menschen kosteloos te onderhouden. De heer DIELEMAN merkt op, dat dit een nieuwe gedachte is, doch vraagt, of het wel noodig is, deze met name te noemen. Zijn die niet begrepen onder de categorie ,,kostwin- ner" De VOORZITTER: Daar zijn ze althans door de oommissie onder gerangschikt. En wanneer zoo iemand werkelijk steun noodig heeft, zal hij niet ongetroost heen gezonden worden. De heer 't GILDE is over deze toelichting voldaan: Hij verklaart voorts tegen art. 3 geen overwegemd bezwaar te hebben, al moe ten er voldoende waarborgen zijn voor een reeele toepassing. De willekeur der commis sie ten opzichte van het verleenen van steun mag zekere grenzen absoluut niet te buiten gaan en daarom zou het voor cle arbeiders een gevaar kunnen zijn, dat de vmjheid van han- delen te groot werd en dit gevaar schuilt in art. 4. Naar sprekers meening moet het onder b bepiaalde gehieel vervallen. Ten eersite is het absurd, dat de arbeiders er een boekhouding op na moeten houden van hun looninkomsten. Bij geen enkelen werkgever te Axel of in de omliggenle plaatsen bestaat dezen regel. Bur gemeester en Wethouders en de commissie diemen toch rekening te houden met onze „landelijke bevolking" om eens een term van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2