BURGERLIJKEN STAND. Handelsbarichteii. INGEZGNDEN MEDEDEELINGEN. sieid ZTTrjiYH;verffoecling wordt voo^e- j 31 Jan. Wisselkoenaen, Amsterdam, 28 Jan. 2 uur. Londen 11,39 11,40. Berlijn, per biljoen 0,65. Parijs 12,30 12,35. Brussel 11,50 11,10. Weenen (10.000) 0,40 0,45. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Doiwlerdag 24 Januari 1924, des namdddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenjwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Roster, A. E. C. Kruijsse, J. Wejjns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, EL van de Casteel, F. Bieleman en P. de Fejjiter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heeren Ph. J. van Dixhoor/i en J. de Feijter. De VOORZITTER opemt de vergadering door het uitspreken van net gebedsformulier. De VOORZITTER wenscht in deze eerste aiittaxg in het jaar 1924 de leden en den Secretaris met hun gezin alle goeds toe, hij hoopt, dat hun gezondheid en kracht zal wor- den gegeven om met lust en opgewektheid in het belang der gemeenite werkzaam te kun nen zijn en diat Gods Zegen op hun arbeid miage rusiten. De heer BAERT gevoelt zich als oudste lid deaer vergadering gedrongen den Voorzitter dank te zeggen voor de geuite wenschen? Hij hoopt wederkeeriig dat hell en zegen mogen rusten op den Voorzitter en diens gezin en dat alle vergaderingem die door den Voorzit ter zullen worden geleid zullen mogen strek- ken tot heii der gemeente en hare bevolking. De VOORZITTER deelt mede, dat N inge- komen een schrijven van het raadslid den heer De Feijter, waarbij deze bericht de zitting van heden ndet geheel te kunnem bij wonen, zeer waarschijnlijk alleen het laatste gedeelte. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. Aangezien de notulen der vergadering van 20 December 1.1. nog ndet in druk zijn ver- schenen, wordt voorgesteld de vaststelling aan te houden tot de volgende vergadering. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Een schrijven van Gedep. Staten van verondersteld wordt, dat verschillende men- schen hun put meer dan eenmaal per jaar zul len laten ledigen) j voor idem van 128 putten bemeden de 1 M3. Ufl 128; j opibrengst van de in de tankwagen verza- melde beer, die naar Belgde wordt vervoerd en waarvoor 100 francs of f 12 zal worden be- taald, terwijl kosten van vervoer voor koopers rekeruing komen en berekend is op 40 wagons per jaar j 480. Volgens deze raming overtreffen de uitga- ven de inkomsten met f 74,50, die voor Toke ning der gemeente blijven. Voorts wordt vdargesteld voor deze aan- schaffing aan te gaan een geldleaning van 6500, tegen een rente van tun hoogste 5 atf te lossen in 20 j^ar. In de derde plaats wordt voorgesteld de tarieven vast' te stellen als volgt: 4 voor een put van 1(4 M3. of meer; f 2 voor een put van 1 M3.; 1 voor een put van minder dan 1 M3. Voor deze tarieven in een volgende verga dering een regeldng vast te stellen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de raining is gemaakt aan den voordeeil/igen kant, n.l. dat de omtvangsten zuinig en de uitgaven ruim berekend zijn. De heer KRUIJSSE meent, dat, hoe gemak- kelijker bet de menschen gemaakt wordt, hoe veel te meer de raad het met de invoering be- oogde doel zal bereiken. De heer OGGEL acht het gewenscht, dat de opbrengst kloppend gemaakt wordt met de begrooting der uitgaven. Het is toch niet meer dan billijk, dat iemand die gebniik maakt van diensten, daairvoor betaalt. De VOORZITTER merkt op, dat de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde tarieven toch niet zoo hoog zijn, want dat die lager zijn, dan de bedragen die thans voor het ledigen van putten worden betaald. De heer KRUIJSSE meent, dat er niet ve- len zullen zijn, die dat betalen. Nu is het met de Julianastraat een bijzonder geval, omdat de menschen daar allemaal groote putten hebben. De heej 't GILDE is uit een oogpunt van algemeen belang voor reuklooze beerruiming, maar betoogt, dat de tarieven zoodanig moeten worden gesteld, dat 00 k de werkmenschen er gebruik van zullen kunnen maken. Hij meent, dat de gegoeden met ndefde iets meer zullen betalen, als ze hun beer volgens deze methode kunnen laten weghalen, gedachtig aan den troep, die ze er nu van hebben. De heer DIELEMAN meent, dat men in dit geval toch niet alleen moet letten op de be- fNadruk verboden). TER NEUZEN. Huweiijks-voltrekkinigen. 24 Jan. Jacob Jansen, oud 23 j., jm. en Anna Cornelia Colijn, pud 24 j., jd. Augustijn van Iiere, oud 27 j., jm. en Sara van der Hooft, oud 24 j., jd. Antonie A.driaan Geemsen, oud 26 j., jm. en Cornelia Neeltje Blok, oud 24 j., jd. Geboorten. 23 Jan. Margaretha Sabila, d. van Franciscus van Weijnsberghe en van Blondina Johanna Lauret. 24 Jan. Cornells Petrus, z. van Martinus Dieleman en van Elisabeth Kaan. Overlijden. 20 Jan. Aarnoud Rouw, oud 67 j., echtg. van Elisabeth Neeltje van Cad- sand. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren inaag- pijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en ver- stopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vjjftig versuikerde pillen f 0,65; te Ter Neuzen bij de firma A. van OverbeekeLeunis. 9 De heer KOSTER voegt er aan toe, dat 00k woners der Julianatraat. Hij sprak een am- Zealand, d.d. 14 December 1923, waarbij zij doen toekomen een uittreksel uit hun besluit van 15 Jund 1923, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 29 November 1923, no. 9, waarbij - te rekenen van 1 September de jaarwedde van to elk der wethouders dezer gemeente is bepaald i op f 270. Aangenomen voor kenniisgeving. k. Een schrijven van Gedeip. Staten van Zeeland, d.d. 28 December 1923, houdende bericht der verdaging van hun beslissing op de gemeentebegrooting voor 1924. Aan gen omen voor kennisgeving. e. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 21 December 1923, waarbij wordt toegezonden een afschrift van het besluit der Staten van Zeeland, tot overdracht van een gedeelte van den weg Ter NeuzenAxel aan de gemeente Axel, en Ged. Staten getmachtigd wordeij tot het aangaan der hiervoor noodige overeenkomst. Aamgenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 20 December s 1923, tot wijziging der begrooting voor 1923, 5 voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedep. Staten. Aamgenomen voor kennisgeving. e. Een missive van Burg, en Weth. van Okies, waarbij wordt toegezonden de begrooting ▼an den keuringsdienst van waren voor het gebied Goes, voor den dienst 1924. Burgemeester en Wethouders stellen voor, tegen die begrooting geen bezwaren in te bnengen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. f. Verslag van de commissde tot wering van schoolverzuim, over de dienst 1923, lui- dende als volgt: De commissde tot wering van schoolverzuim in de gemeente Axel onderging tengevolge van de ijleuwe bepalingen van de Leerplicht- wet geen veranderinig door periodieke af- trectong. Tot voorzitter en secretaris werden dezelfde heeren gekozen, als vorig jaar, nl. de heeren D. A. van Houte en J. L. J. Maris. De commissie had dit jaar een minder druk- ke taak dan vorig jaar, doordat de scherpere bepalingen van de Leerpliobtwet in zake eohoolverzuim, meer tot de ouders zijn door- gedronigen. Toch had zij 86 gevailen (vorig jaar 162) te behandelen, welke over de voigemde scho- len verdeeld kunnen worden. Ojienbare school te Axel 38 verzuimen, waarvan 16 ais wettig zijn beoordeeld, bijz. school Nieuwstraat 17 en 9, R. K. school Wal- straat 15 en 5, bijz. school te Spui 8 en 1, bijz. school Potderstraat te Zaamslag 2 en 1, ktem. Ter Neuzensche straat 2 en 2, R. K. school te Sluisikil 4 en geen. 32 aamsprakelijke personen hebben geen gervoig gegeven aan den oproep van de eom- mlssie. Aangenomen voor kennisgevinig. g. De VOORZITTER deelt mede, dat Bur gemeester en Wethouders, naar aaeleiding van een verzoek der schietvereenigimg ,Prins Maurits", overeenkomstig het volgens raads besluit van 22 Juli 1929 met die vereeniging gasloten contract, het ondehhoud der schiet- banui hebben overgenomen. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Reukelooze beerruiming. De VOORZITTER herinnert, dat meermalen in tie vergaderingem van den gemeente raad de invoering van een reukelooze beerruiming is besproken, tot ten slotte bleek, dat de raad van meenimg was, dat tot invoering daarvan behoorde te worden overgegaan. Het onder- zoek van Burgemeester en Wethouders om daartoe te genaken heeft nog geruimen tijd gevorderd, doch thans zijn zij zoover gevor- derd, dat zij voorstellen: 1 voor deze gemeente apn te schaffen een reuklooze beerruimShig-installatie en wat daar bij behoort; 2 het aang-aan van een geldleening daar- voor; 3 vaststelling van de tarieven. De kosten worden geraamd als volgt: Beerruimingmachine met toebehooren f 3485, een tankwagen, waarim de beer na uit de put ten te zijn gehaald wordt verzameld, ter If1 M3-> geschikt om te rijden over de spoorbaan van Mechelen-Terneuzen maatschaPPijen f 2500, aanschaf- fing himawagen voor het vervoer der slangen koSi /62351 n V°°r verv<*>r f 100, De uitgaven voor de beerruiming worden per jaar berekend op 1728,50; gespecificeerd aas volgt: voerman met paard en 2 losse ar beadskrachten gedurende 2 dagen ner week" •ver 40 woken, 880, onderhoud f 226, rente alleen rekeminig is gehouden met de ingezete- nen der kom, doch er niet in begrepen zijn zij die aan den Ouden weg of op het Piaatje women, die er toch 00k gebruik van zouden kuniman maken. De heer 't GILDE is van harte voorstander der invoering eener reuklooze beerruiming, hij heeft daarop bij de begrooting 00k nog aamgedrongen, maar hij kan zich mex de in uitzicht gestelde tarieven ndet vereenigen. Deze zouden tengevolge hebben, dat b.v. in de Julianastraat, waar de bewoners uitsluitend arbeuders zijn, door alien het hoogste tarief, zou moeten worden betaald. Hij zou dat een schreeuwende ombillijkheid mioemen. Hij be- pleit een regeling overeenkomstig een wel- standsgrens, zooais die in Ter Neuzen bestaat. Daar zijn armlastigen vrij, Voor menschen met een zuiver ink omen van niet meer dan 700 0,30, van f 700 tot /1300 0,80, van 1300 tot 2000 f 1,40, van f 2000 tot f 2800 f 2,10, 2800 tot 3700 2,90, van /3700 tot f 4700 3,80, van /4700 tot /5800 /4,80, 5,90 en meer dan 7000 «<n aflossing 623,50. t Jit a °Pbre,n!g'srt der wordt geschat op J J654, berekend als volgt: voor het leddgem van 179 putten groot 1% f 132 putteT1 ^°(>t 1 M3. a - 1 330 fdlt bedrag is iets vej-hoogd, omdat Spreiker vindt zoo'n tarief veel billijker te- genover de arbeiders, want hij noemt het verschrikkelijk als die /4 moeten betalen voor het opruimem vam hun beer. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het te Ter Neuzen bestaand tarief hem bekend is, maar nadat dit was goedgekeurd is tie Ge- meentewet gewijzigd en dat is nu in strijd met de wijzig'ing, zoodat het, indien daarvoor in den gemieeniteraad een gemeente raad zou te vinden zijn, toch niet zou goedgekeurd wotxlen als zijnde in strijd met artikel 254 van de Gemeentewet, luidemde: „Rechten en loonen en andere gelden ter zake van het gebruik of het gemot van werken en inrichtmgem, die volgens art. 248 voor plaatselijke belastingen, worden genouden, worden tot geen hooger bedrag goedgekeurd, dam vereischt wordt om een matige winst aan de gemeente te verzekeren. De heffing moet zich riehten naar het gebruik, dat de werken en inrichtingen wordt gemaakt, met dien ver- stande, dat betaling bij wijze van aboimement kam worden toegestaan". Daaruit blijkt duidelijk, dat zoo'n tarief niet toelaatbaar is. De heer 't GILDE meent, dat er toch wel een regeldng mogelijk moet zijn, dat werk menschen minder moeten betalen. Dit acht hij met uitvoerbaar en zal er daarom tegen moeten stemmen. De VOORZITTER kan op 't oogenblik niet zeggen, of een andere regeldng in den door den heer 't Gtilde bedoelden geest mogelijk is, hij zou dat eerst nog eens moeten bestu- deeren. De heer 't GILDE zou een regeling wen schen volgens welke anderen iets meer en de werkmenschen minder moesten betalen, dat zou in de volgende vergadering kunnen worden vastgesteld; deze regeldng acht hij schreeu- wend onbillijk. De VOORZITTER merkt op, dat het thans 00k niet gaat over het tarief, doch over het principe, of zal worden overgegaan toe invoe ring der reuklooze beerruiming. Hij vraagt daarover de meening der heeren. De heer 't GILDE merkt op, dat de beant- woording dier vraag toch 00k. verband kan houden met het tarief. De heer WEIJNS vraagt, of Burgemeester en Wethouders zich hebben overtuigd, of het materiaal, dat men wil aanschaffen solied genoeg is. Is daar in andere plaatsen naar gekeken De heer KRUIJSSE zag uit de stukken, dat men de beer naar Belgie denkt te vervoeren. Is dat een veronderstelling, of heeft men al iemand die de beer voor een tamelijken langen termijn ontvingen wil? Anders bestaat 00k het gevaar, dat men er mee blijft zitten. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders in Selzaete iemand hebben die zwart op wit verklaard heeft de beer te willen ontvangen en een contract te willen aangaan voor 5 of voor 10 jaar, al naar Burgemeester en Wethouders wenschen. Zij hebben daaromtrent nog geen beslissing ge- nomen doch het komt wel gewenscht voor, het te doen voor 5 jaar, omdat men het dan eens kan afzien. De heer KRUIJSSE voelt er 00k veel voor, de tarieven te stolen in verband met een wel- standsgrens; daarbij moet dan in aanmerldng genomen worden, dat het hoogste tarief niet mag gaan boven den kostprijs. De heer WEIJNS merkt op, dat het bezwaar van den heer 't GILDE alleen de werkmen schen betreft en spreker acht 4 voor een workman 00k nog al veel. Als dat kon worden ondervanigen was de^zaak opgelost. De VOORZITTER acht het't best, dat eerst wordt beaten tot het aanschaffen der imstal- latie, blijkt voorts bij de behandeling van het karief, dat de raad een ander en beter voorstel daaromtrent heeft, dan kunnen Burgemeester en Wethouders dat misschien 00k overnemen. De heer OGGEL wijst er op, dat het tarief toch 00k zoodanig moet worden bepaald, dat de beerruiming voor de gemeente geen te groote strop wordt; er wordt rekening ge houden met de grooitte van de putten en als iemiamd een grooten put heeft zal hij kunnen volstaan met eenmaal 's jaars ledigen, terwijl een ander met kleineren put het tweemaal moet doen. De heer KRUIJSSE is het nieit eens met den heer Oggel. Indien een reuklooze beer ruiming wordt ingevoerd, geschiedt dit om een verbeterden toestand te krijgen, daar de oude methode minder hygienisch is. Daarom moet men de menschen 00k in de gelegenheii. stel len er g'ebruik van te maken, en het tarief niet te hoog stellen. Hij vreest, dat, als men het op f 4 stelt er velen de ouderwetsche methode zullen blijven doen, hetgeen de raad niet beletten kan. 't Zou in het algemeen be lang zijn als er veel gebruik van gemaakt werd. De heer' OGGEL merkt op, dat menschen, die een tuintje hebben, de beer daarvcor toch wel zullen blijven gebruiken. bachtsman, die er zeker niet beter voor staat dan verschillende bewoners van de Juliana straat en die had voor het leeghalen van zijn put 6 moeten betalen. Hij stemt toe, dat het tarief niet erg billijk is. De wonimger. in de Julianastraat zijn der gemeente nu eenmaal in dien verm opgedrongen, Maar er wonen in die straat 00k personen, die er beter voor staan dan de zooeven bedoelde ambachtsman, terwij! op andere plaatsen menschen wonen, voor wie bet tarief 00k te hoog is. Overigens gelooft spreker, dat er oehoefte is aan de invoering der reuklooze beerruiming. De tegenwoordige toestand is niet houdbaar. De heer 't GILDE gelooft, dat er thans in- derdaad wat te veel over de Julianastraat wordt gesproken, de bedoeling is natuurlijk, dat het tarief zou geregeld worden in verband met de inkomsten der arbeiders in het alge meen, en die te laag zijn dm het hoogste tarief te betalen. De heer DIELEMAN wijst er op, dat de meesten geen putten hebben van iy2 M3. en aLzoo maar f 2 zullen moeten betalen. De heer OGGEL wijst er op, dat er bij de begrooting rekening mede is gehouden, dat zij die de grootste putten hebben, het meeste zullen moeten betalen; nu zullen over het al gemeen de welgestelden de grootste putten heb ben, terwijl er onder de werklieden velen zul len zijn met putten van misschien minder dan 1 M3. en die dan maah f 1 moeten betalen. De heer KRUIJSSE laat jn het midden, of het hebben van een groote put moet beschouwd worden als een teeken van welgesteldheid. In verband met de eischen der vroegere bouw- verordening zijn hier verschillende putten ter grootte van IV2 M3. gemaakt. De putten ter grootte van 1 M3. zijn. weer van lateren datum, daar bij de wijziging der bouwveror- dening de eischen ten opzichte der privaat- putten zijn teruggebracht tot een inhoud van 1 M3. De VOORZITTER wijst er op, dat uit de stukken blijkt, hoe groot het aamtal putten van de verschillende grootten is. Hij moet in overweging geven, het voorstel aan te nemen zooais het thans luidt. Indien in de praktijk zou blijken, dat het niet goed werkU kan het tarief worden herzien, men kan de beslissing nu toch weer niet uitsteilen. Wat de tank wagen betreft, die Burgemeester en Wethou ders voorstellen aan te koopen, daaromtrent moeten ze vandaag berteht doen, en anriers is die wagen misschien weer weg. De heer 't GILDE: Maar er is toch geen bezwaar, dat in een volgende vergadering de tarieven worden vastgesteld? Dat zou ik wil len aanhouden. De VOORZITTER maakt daartegen be zwaar en wenscht het geheele voorstel te zien afgehandeld. De heer 't GILDE wil graag voor het eerste deel van het voorstel stemmen, maar moet bezwaar maken tegen het tweede. De tarie ven zou hij liever de volgende vergadering zien behandeld, omdat hij dan inmiddels over meer gegevens hoopt te beschikken. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat Burge meester en Wethouders toch in hun voorstel zelf zeggen, dat het de bedoeling is, voor de tarieven in een voigemde vergadering een re geling vast te stellen. De VOORZITTER: Dat bedoelt, deze dan in een verordening vast te leggen, doch ze thans in begin sel vast te stellen. De heer KRUIJSSE vraagt, of de tank wagen die Burgemeester en Wethouders voor stellen te koopen, nieuw is De VOORZITTER: Neen, het is een ge- bruikte, maar die verkeert in goeden staat van onderhoud. De heer KRUIJSSE: Ik wilde anders aan- raden, voorzichtig te zijn, dat we weer geen oud roest aankoopen, want dat hebben we vroeger voor de gasfabriek 00k al eens gedaan. De VOORZITTER: De gemeenteopzichter heeft de tank onderzocht en een gunstig rap port uitgebracht. De heer KRUIJSSE: Ja, maar heeft die daarvan verstand Die kan toch niet overal van op de hoogte zijn? Beter ware het rrf schien geweest een smid te sturen, die heb ben verstand van ijzer en kunnen toch nagaan of zoo'n tank al of niet door roest is aange- tast. De VOORZITTER: De wagen is goed. De heer KRUIJSSE: Mij is het goed; het is voor de verantwoording van Burgemeester em Wethouders. De VOORZITTER: Die nemen dat op zich. De heer OGGEL: We zouden nog eens een smid kunnen sturen. De VOORZITTER: Dan kunnen we wel aan den gang blijven. De heer 't GILDE stelt. voor, het tarief in de volgende vergadering vast te stellen. De heer WEIJNS maakt daartegen bezwaar.) Hi] is van meening, dat het tarief bij dit voor stel behoort, opdat de zaak zichzelf zooveel mogelijk dekt. In de eerste jaren zal dat niei het geval zijn, maar later is het wel te ver- wachten. Men moet er 00k rekening mee hou den, dat het ten goede komt voor de menschen binnen Axel, en men er de buitenmenschen dus niet aan moet laten betalen. Het tarief behoort dus 00k vastgesteld, omdat, als nu tot invoering wordt besloten en later een anrle" tarief vastgesteld, het zou kunnen blijken wel esns een groote schadeposf te worden. Kan het, dan zou nog bepaald kunnen worden, dat een arbeider maar 2 moet betalen en dan ver- viel het bezwaar tegen die f 4. De VOORZITTER zal thans, als van de verste strekldng zijmde, eerst in omvraag brengen het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Zoo noodiig kan de heer 'i Gilde dan nog met een nader voorstel komen. Het Voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. De heer 't GILDE stelt nu voor, om het tarief in de volgende vergadering te rrget De VOORZITTER merkt op, dat dit voorstel nu niet meer in behanidelinig kan komen, door de aanneming van het voorstel van Burge meester en Wethouders, waarbij het tarief is vastgesteld. (Wordt vervo'gd). INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoord«lijkheid der Redactie.) Mijmheer de Redacteur, Het Dag. Bestuur van de Commissie voor werkverruimdng in Zeeuwsoh-Vlaanderen, ver- zoekt U beleefd, het volgende in Uw blad te willen opnemen. In de gehouden vergaderingen der Commis sie te Hulst en te Oostburg, is besloten, zich deze winter opnieuw te weniden tot de gemeen- tebesturen en de aandacht vestigen op het groot aantal werkioozen in Z.-Vl. Een drietal leden der Commissie hadden de vorige week een onderhoud met Ged. Sta ten, om de medewerking van dit College in te roepen, voor zoover dit voor de werkver- mimiinig noodig modht zijn. Het bleek ons, dat Ged. Staten bereid zijn, op ewentueele verzoeiken eene spbedige beslissing te bevor- deren, De medeweuking van dit College is voornamelijk gevraagd, voor het afgraven van niet waterkeerende binnendijken en daar- mede gepaard gaande lanidverbetering. Na deze conferentde heeft het Dag. Bestuur der Commissie, nu reeds adressen verzoniden aan de gemeentebesturen van Hulst, Koe- wacht, Axel, Zaamslag, Biervliet, Oostburg en SMs. In deze adressen is verzocht de burgerij met het oog op de werklooze bouwvakarbei- deirs te verzoeken, thans de jaarlijksche orudeihoudswerken te doen uitvoeren; de pol- denbesturen verzoeken wegen en wateren te ver be ter en of dijken te doen slechfen; voorts zelve werk te verschaffen, door op eeuigerlei wijze werken te doen uitvoeren als wegenver- betering, of het aanleggen van nieuwe straten. Maar inzonderheid hebben wij de aandacht gevestigd op het feit, dat door siuiting van de vlasfabrieken, er niet alleen vedl werk ioozen zijn, maar dat bieruit groot nadeel ont- staat voor de geheele neringdoende bevolking. Het verdient dus overweginig er ter plaatse bij de regeering in samenwerking met de Earner van Koophandel zie verslag der vergadering Kamer van Kooph. op aan te dringen, dat de vlasfabricage weder een loo- nend bedrijf wordt. Wij zijn nog aitijd van oordeel, dat men te wednig doordronigen is van de amst dezer kwestie; en zoo niet bininen afzien bar en tijd iets in deze richting gedaan wordt, tot moge- lijke uitoefendng van deze industrie, de ar- beidende bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen een ongunstdge toestand tegen gaat, en de kledne middenstanders een sleepend bestaan zullen hebben. Het Dag. Bestuur der Commissie voor werkverruimdng, J. HUIZINGA. ARN. DE BRUIJNE. J. F. DE COOKER. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in verband met het laatste ingezonden stuk van den heer Nolson. t Komt natuurlijk niet in me op, me te mengen in de polemiek tusschen den heer Nolson en de Eerw. Pater G., maar 't zijn de laatste drie woorden in het stuk van den heer N., die mij noodzaken eenige nadere toe- Mchtingen te vragen. De heer N., geeft rechtstreeks de lichtcom- misssde de schuld, „dat Sluiskil zoo lang op electrisch licht heeft moeten wachten en mis schien nog zal moeten wachten" en dat wel ,ydoor de verkeerde en dwaze actie in deze gevoerd". Wanneer de heei1 N. op deugdelijike gron- den bewijst, wat hij beweert, zal ik een der eersten zijn, die oogenblikkeJijk als lid dier Commissie bedank. Een loods, die het schip op de zandhank doet loopen, inplaats van 't in veilflge haven te brengen, wensch ik niet te zijn. 't Heb al, wat de Commissie gedaan heeft, nog eenis nagegaan, maar ik ben nog niet tot de conclusie kunnen komen, dat de Commissie een verkeerde en dwaze actie heeft gevoerd. De Commissie heeft in 't belang der bevol king van Sluiskil getracht: 1°. de electrificatie van Sluiskil te verkrijgen; 2°. dit te verkrij- gen op de voor ons meest goedkoope a anier, d. w. z., tegen den laagst mogelijken prijs per K. W. U. Me dumkt, dat tegen geen der beide ge- noemde punten eenig bezwaar is. Dat de Commissie meent, dat dit in de ge geven omstandigiheden, het best kan geschie- den door exploitatde van gemeentewege, kan haar m. i. moeilijik als een grief worden aan- gerekend, waar nog nimmer met cijfers is aangstoond, dat dit, wat Sluiskil althans be treft, tot een „strop" zou leiden voor de ge- meentefinancien. Natuurlijk stelt de Commissde zich niet ver- antwoordelijk voor 't geen op een openbare vergadering door iemand buiten de Commissie gezegd wordt, zelfs al is dit de Eerw. Pater G. en ongeacht de kwestie of ze al dan niet met 't gesprokene imstemt. De Commissde wenscht alleen beoordeeld te worden naar wat zij gedaan heeft en. ik houd me zeer aanbevolen voor een duidelijkeuit- eerazetting van wat daarin „dwaas en ver- keerd" was en oorzaak is geweest van de ver- tragdng in de electrificatie van Sluiskil. Met dank voor de plaatsdng. C. J. NOBELS ajzn., Secretaris der Ldchteommissie. Sluiskil, 26 Januari 1924. CORRESPONDENTS. Wegens plaats,geforek moet het verdere verslag van de Kamer van Koophandel. al- hier tot een, volgend nummer worden uit- gesteld. Red. VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, VERGADERINGEN, ENZ. 30 Jan. Leziimg over ,,de bestrijding der tuber- culose als voLksiziekte". Hotel di Com merce, Ter Neuzen. Reciteeravond. Chr. Jon gel. vereeni- iging jjmimaniuel". Ter Neuzen. Imschrijvtinig slagerij te Groede. Notaris Beuniinigih, Het Vlaamse Volkstoneel. Tconeel- spel ,,De Motor". Concert- en Bioscoop- gebouw, Ter Neuzen. Leziimg „Hoe en waarom moeten de landbouwers zich organiseeren" te Hoek. Cafe Naeuwelink. Inschrijving Ol'rneboomen Polder Be- oosten en Bewestenblij. Dijkgraaf P. Vael te St. Jansteen, Absdale. Aanbesteding Kunstmeststoffen enz. te Biervliet. Chr. Boerenbond. 1 Febr. Aanibesteditnig Kunstmeststoffen enz. te Zaamslag. Vereeniging ,,In 't belong der landbouwers." Verkoopiimg woonhuis, schuur en tuin te Lamawaarde. Notaris Dumofeyn. - 7 Febr. Aanbesteding onderhoud van de wer ken der gemeentehaven te Philippine. Burgemeester en Wethouders. Verkooping bouwland m woonhuis te Ter Neuzen. Notarissen >Van der Moer en Dregmans. 8 Febr. Aanbesteding bouwen arbeiderswonin- gen te Westdorpe. Burgemeester en Wet houders. 12 Febr. Verkoopiing woonhuis, enz. te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer. 19 Febr. Verkooping bouwland (industrieel- en opslagterrein) te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer. Rotterdam, 28 Januari 1924. VEEMARKT. Aangevoerd werden 283 vette runderen, 178 vette- en graskalveren, 420 schapen en lammeren en 1022 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw. /1,15 tot l,221/a 2e kw. /1,10 tot 1,05; 3e kw./I,tot/0,95; Ossen le kw. 1,05 tot 1,10; 2e kw. 1,tot 0,95 3e kw. 0,85 tot y"0,75 Kalveren le kw. /1,55 tot/1,80; 2ekw. 1,35 tot 1,15 3e kw. 1,05 tot 0,95 SchapeD le kw. 0,80 tot 0,90 2e kw. /0,70 tot /0,60; 3e kw. 0,55 tot Lammeren 0,95 tot 1,10; 2e kw. tot Varkens le kw. /0,76 tot 0,79 2ekw. 0,74 tot 0,703e k-w. /0,68 tot 0,64 licht soort 0,66 tot 0,69. De handel en aanvoer in vet vee en vette kalreren was matig, tweede en derde kwaliteiten gingen tot afwpkende prgzen. Varkens met matigea handel en terug- gaande prgzen zoodat deze iets lager waren dan de vorige week. Schapen en lammeren waren eveneecs met matigen omzet. F1JNE ZADEN. Lgnzaadvoer f 22,tot Bruin Mosterdzaad 60,tot Geel Mosterdzaad f 30,tot Karwgzaad /164,— tot zaad 21,— tot 22, - tot 24,Zaailgnzaad /28,- Blauwmaanzaad 38,tot -; Buitenl. Boekweit 9,85 tot 24- 65,- 33, Kanarie- Koolzaad 23, 32, 40, - VLAS. Aangevoerd: Blauw 20600 K.G., /1,30 tot /1,60. Zeeuwsch wit 2000 E.G./I, tot 1,30 Hollandsch Geel 5400 E.G 1,25 tot 1,60, Groningsch 8000 EG., 1,20 tot 1,60. Dauwroot 1875 K.®, y 1,tot /1,30. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 7,50 tot f 8, Zeeuwsche Bonte f 7,50 tot 8, Zeeuwsche Eigenheimers /6,50 tot 7, Blauwe Eigenheimers f 6,tot 6,75 Brielsche Eigenheimers 7,tot 7,50 Poters 4,50 tot 5,25 Bravo's /6,75 tot y 7,25 Rei Star 6,— tot 6,50 Limbur^sche Red Star f 4,50 tot 4,75 Limburgscne Industrie 4,50 tot f 4,75 Drentsche /4,tot /4,25 41'es per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 9,— tot 11,—. VEEVOEDER. In veiling werd verkocht circa 150 ton Inlandsche Sesamkoeken min of meer nit- geslagen voor 11,50 tot 11,55, terwijl de geveilde circa 120 ton beschadigde Boekweit 2,10 tot 2,40 opbracht, alles per 100 E.G. plus veilingskoslen. Bieden. Laten. Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 12,30 Belgisch 11,05 Oostenrijksch (10.000) 0,45 0,70. 12,35. 11,10. 0,50. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY in lossing te La Plata. s.s. HELENA in lossing te Geot. s.s MAGDALENA liiggende te Ter Neu zen. s.s. TERNEUZEN liggende t« Ter Neu zen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3