Door de koude SPORT, SEMENGDE BERiCHTEN, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. j word-en Uw handen ruw en gesprongenUw gezieh/t en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt .ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 cts. Bij apoth. en drogisten. Purol verki-ijgbaar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. ste Kamer krijgen, als tegen wicht tegen de Bode, die in de laatste tieinfi jaar groote wispelturigheid en onbestendigheid aan den dag heeft gelegd. De Engelsche spoorwegmaatschappijen hebben het aantal passagierstreinen, dat dienst/doet, kunnen uitbreiden en verzeke- ren ook, dat er verbetering lcomt in het goederenvervoer. Van den kant der stakers vvordt editor be weer d, dat het reizigers- vervoer v-ed te wenjschefn overtaat. Het goederenvervoer is steltig nog lang niqt voldoende, om in de behoeften van de in- dustrie te voorzien. Een van de ambtonaren van de machinis- tenvereeniging heeft de verwachting uitgo- sproken, dat de staking nog wei een maand zal duren, en een verscherping van den strijd aangekondigd door uitbreiding van het postenste'isel en toepassing van „andere method en". De nieuwe regeering schijnt intusschen reeck in bewegjng te komen tot voorfoerei- ding van een tussdtonkomst, maar zij moet daar natuurlijk veel omzichtiger bij te werk gaan dan een regeering uit de conservatieve of de liberale partij, opdat in den boezem van de arbeiderspartij de poppen diet aan het dansen komen. Vrees voor het verwijt dat de regeering de stakers tot ondcrwer- ping wil dwingen, is v ermoedelijk ook de reden, dat men nog heel weinjg merkt van organisatje van auto-verkeer langs de wegen van regeeringswege, waarmee het algemeen belang gediend zou zijn. Dit is te merkwaardiger, omdat zij den post van Minister van transport in eere hersteld heeft (welke onder de twee laatste regee- ringen teruggebracht was tot dien van „parlementair secretaris") als aa-nwijzing hoe groot belang de arbeidersregecrjng hecht- aan de ontwi-kltoling van het ver- keerswezen", naar het orgaan van de ar beiderspartij wist te vertellen. DE ECONOM1SCHE TOESTAND IN BELGIe. De handelsafdeeling van het Nederland- Sche gezantschap te Brussel deelt in Han- delsber. o.a. mee: Wederom moet, over de afgeloopen maand, een stijgen van het indexcijfer wor- den geconstateerd: het bedraagt op 15 December 470, tegen 463 de maand te voren. In verschilljende bedrijven brengt dlt hoogere indexcijfer automatische loons- verhoogingen mede. In "December is de uitvoer van steenkool en steenkoolbriketten wederom vrij ge- worden en behoeft men daartoe geen ver- gunning meer. Evenals zu(vs in Neder- iand geschiedde, is met ingang van 1924 in Bilgie de portvrijdom voor particuli6- ren, in hunne correspondence met de auto- riteiten opgeheven. De ongunstige toestan- den in het goederenvervoer per spoorweg blijven bestaan en geven tot velerlei klach- ten aanleidjng. Wat de Belgische nijver- heid betreft, deze kan over het algemeen genomen met voldoening op het afgeloo pen jaar terug zien. Bastelljngen, die met net oog op de ongunstige toestanden in 1921 en 1922, langen tijd waren achterge- houdcn, werden in 1923 geplaatst, met als gevolg toenemende productie en voortdu- rend stijgende prijzen. De waardevermin- dering van den Belgjschen frank heeft na tuurlijk evenzfeer tot dit laatste verschijnsel bijgedra,gen. In de laatste w©ken van het jaar heeft de opgeAfitde stemming in de metaalnijver- he.id voor een meer weifelende houding plaats gemaakt, in verband met de vrees, dat de Duitsdie contourrentie zich weder voelbaar zou gaan maken en als gevolg van de jaarswisseljng met de daaraan ver- bonden Lesidagen en inventarjsatie. De steenkolennijverheid heeft over de maand November opgebracht 2089 duizend ton steenkolen, ongeveer overqenkomend met de product'16 gedurende October (2088 duizend ton). Het tiortlaal aantal arbeids- krachten bij het mijnwezen in bedrijf be draagt thans 173 duizend man tegen 146 duizend in 1913. Aan cokes b-edroeg de opbrengst 369 duizend ton, welke hoeveel- heid cvenmin van die October (370 duizend ton) afwijkt. Met ingang van 1 Januari is het in Belgie bestaande cokessyndicaat op geheven, zoodat men vrij is in het bepalen der prijzen. De steenkolenmhrkt heeft de koortsachtige bedrijvigheid van de laatste maanden verloren; de zaken worden kal- mer, vooral wat de industriekolen betreft. De Fransche concurrentie blijft zich doen gevoelen en de leveringen uit het Roerge- bied nemen toe. Dcze bedroagen b.v. de eersto 10 dagen van December 92 duizend ton (waarvan 53 duizend geschikt voor cokesbereidjng), tegen 71 duizend ton in eenzeifde tijdsverloop voor de Roerbezet- ting. Uit de glasnijVerheid vvordt vcortdurende bedrijvigheid gemeld. Nemen de orders voor Japan al af, daartegenover staat toe- nemende'vraag uit China, Indie en Midden- Amerika. Ook in de toxtielnijverheid duurt de gunstige to.idens voort. Wait de-n handel bouwmaterialen betreft, kenmerkt de hout- markt zich door groote vastheid. DE KOUDE IN DE VER. STATEN. Naar d.d. 24 Januari uit New Yohk aan de Chicago Tribune gemeldt wordt, heerscht in het Noorden van den staaf New York zulk een hevige koude, dat de scholen en openbare gebouwen geslote-n moesten worden. Het vroor ongeveer 40 graden Fahrenheit. DE SPOORWEGSTAKING IN ENQELAND. Nog steeds duurt de spoorwegstaking in Engeland voort. Koesterde men Dinsdag avond nog hoop op een spoedig einde, thans daar de beide partijen^elkander niets wenschen toe te geven, is die hoop weer in rook vervlogen. Het uitvoerend comite der stakers heeft den spoorvvegdirecties medegedeeld, dat tot zijn leedwezen de staking voorloopig nog Bromley, de le'der der staleej-s, deelde aan zijn organisatje mede, dat hij een antwcord der spoorvvegdirecties heeft ontvangen op het verzoek tot voortzetpng der onderhan- delingen en dat in dit antwoord afvvijzend wordt beschikt op het verzoek om terug te komen op de beslissingen van den nationa- len loonraad. De kans op een spoedige bij- 1 egging van het geschit wordt thans te- recht gering gcacht. Over "het geheel genomen is de dienst op de spoorwegen wei iets verbeterd. De boottreinen van Hoek van Holland, Vlis- singen en Antwerpen, alsmede de haven- diensten aan de Oostkust, heeft men kun nen handhaven. In verschiilende d eel en des lands onder- vindt men echter de nadeeljge gevo^gen van de staking. Ten gevolge der spoorwegstaking zijn thans 100.000 mijnwerkers in Zuid-WaRs- werkloos, alsmede 8000 in het staalbedrijf. DE BUITENLANDSCHE POLIIT1EK VAN ENQELAND. In welin^elichte Engelsche kringen wil men weten, dat Mac 'Donald reeds be- langrijke stappen heeft gedaan op het ge- bied van buitenlandsche pohtiek. In de eerste plaats schijnt hij met; den Tsjechi- schen minister Benes, die naar Parijs ver- trokken is, te zijn overeengekomen, dat de ze, die het vertrouwen van Poincare bezit, den FranscheU premier zal pollseu over de mogelijkheid de hangcnde kwestjes tus-, sche.n Londen en Parijs uit den weg te nji- men. Naar het schijnt bestaat het voor- nemen, eventueel de hulp van den Vol- kenbond hierbij in te roepen. Een tweede stap op het gebied van bui tenlandsche politick betreft Rusland. Het parlementslid O. Grady, die als eerste ge- zant van Engeland te Moskou vvordt ge. doodverfd en herhaaldeljjk sedert de revo- lutie aldaar vertoefd heeft, tcrwijl hij voorts te Kopenhagen met Litwinof destijds de uitwisseling van wederzijdsche krijgsgevan- genen tot een goed eind wist te brengen, heeft in het Foreign Office een langdurig onderhoud met Sir Eyre Crowe gehad, waaruit wordt afgelejd, dat de onderhan- delingen waarin O. Qrady natuurlijk een groot aandeel zal hebben, spoedig zullen beginnen. Naar het schijnt, is de groote kwestie geWe«st, of men eerst zou vast- stellien, welke eischen Engeland ten op- zichte van Rusland kan laten gelden, ten- einde van de mate van vervulling daarvan of liever van de bereidwilligheid tot ver vulling, de erkenning afhankelijk te ma ken, dan wql, dat men in de eerste plaats tot erkenning zal overgaan om dan langs diplomatieken weg het herstel van gele- den schade te eischen. Het feit van bet onderhoud tusschen O. Grady en Eyre Crowe wijst er op, dat v ermoedelijk de laatste weg zal worden ingeslagen. COoPERATIE VOORUIT TE GENT. Men deelt mede aan de N. R. Crt.: Ter gelegenheid van het 50.jarig bestaan van de bekende Gooperatie Vooruit te Gent, zal aldaar van 15 Juni tot 15 September een international coopcratieve tentoonstjelling worden gehouden, vvaarvoor bovengenoem- de vereeniging een bedrag van 1.000.000 franc heeft toegestaan. Deze tentoonstfelling zal ingericht worden in het ,,Feestpal'eis'' dat, met inbegrip van Zijn ruime hallen en het omliggende stadspark, een oprjervlakte van 30.000 M2. beslaat. Dit Feestpaleis en de daarbij behoorende uitgestrekte tjuinen werden door het gemeentebestuur van Gent voor de tentoonsteiling welwillend beschik- baar getesld. De tentoonstfelling waaraan niet minder dan 30 landen, waaronder ook Ncderland, Ztiken deqlnemen, zal de navol- gende zeven groepen omvattende coopera. tie; geschiedenis, inrichting en propaganda; de cooperatie voor verbruik; de, coope- ratie voor nijverheidsvoortbrengst; de land- bouweooperatie; de cooperatie voor Crediet en Verzekeringen en de maatschappelijke instdljngen der oooperaties. DE VLOOTBASIS TE SINGAPORE. Volgens de Westminster Gazette" heeft de regeering reeds besloten met het oog op de bezuiniging het Singaporeplan op te geven. DE OVERBRENG1NG VAN LENIN'S L1JK. Reeds vroeg in den morgen waren Don- derdag de pleinen en straten, waarlangs de iijkstoet van Lenin zou trekken door een i dichte menschenmenigte bezet. De politie had echter den weg geheel vrijgehouden. Alle vetkeer storld stil, en de winkels waren gestoten. Voor het Powilewski-Saratov. e-staiion wa ren vele arbeiders-organisaties, boeren-de- legaties en burgers uit Moskou opgqsteld. Precies om 1 uur reed de rouwh-ejn, welke slechts bestond uit een locomotief en den lijkwagen, het station binnen. De kist, met rood floers overtrokken, was bedekt met sparrentakken en roode vlaggen, Kalinin, Sinowjef, Stalfn en Boekharin namen de kist op als eerste dragers, zij werden later afgelost door verschiliende leden der oom- munistjsche partij. Achter de kist gingen de echtgenoote en dochter van Lenin, de eerste steunende op den arm van Sinowjef, daarna volgden Lenin's intieme vrienden en de leden der regeering, o.w. Trotski ech'ter ontbrak. Nader wordt gemeld, dat de gezonds- heidstoestand van Trotski plofseling is ver- slechterd. Hij zou de rouvvplechtigheid van Lenin bijwonen, doch het is lang niet zrker, of zijn toestand dit zal tpeiatfen. Het militaire orgaan van Trot|ski ver- klaarde heden, dat het Leninisme het tpc- komstparool voor Rusland is. De stoet werd geopeud door 7 wagens met kransen en 3 vaandeldragesr, die banie- ren droeg6n met communistische opschrif- ten en 't embleem der Sowjets, den sikkel en den hamer. Aan beide zijden werd de kist geflankeerd door een eere.wacht van spoorwegpersoneel. Het voorbijtrekken van den stoet duurde twee uur. Toen de kist op het „Roode Plein" aankwam brachten de daar geposteerde troepenafdeelingen het eere_saluut; roode vliegtuigen vlogen bo- ven de stad en vergezelden den Iijkstoet den geheelem weg. Om drie uur kwam de stoet aan den Sojo6sof<rom" aan. Prof. Abrikosof, die Lenin's lijk heeft geschouwd en gebalsemd, heeft verklaard, dat de doodsoorzaak was gelegen in een vergevorderd stadium van aderverkalking, met afwijkingen in de hersenbloedvatcn. De directe oorzaak was een vernauwing van eon der groote hersenbloedvaten door verkalking vvaardoor een bloeduitstorting in de hersenen was ontstaan. Dientenge- volge ontstond een locale hersen-necrose. volge ontstond een locale hersen-necrose. welke een hemiplejije met zich heeft me- degebracht. Het ziekte-proces schijnt verhaast te zijn door zenuw-aanvallan. Men wijst er op, dat ook Lenin's vader op denzelfdcn leof- tijd aan een bloeduitstortjng in de herse nen is overleden. Geconstateerd is tevens, dat de dood van Lenin niet het gevolg is van een vroeger op hem gepleegden aan- slag. Bij de schouwing is de tweede revol- verkogel uit den linkerbovenarm verwij- derd, waarbij g^bleken is, dat deze geen verandering in het organisme had veroor- zaakt. TER NEUZEN, 28 Jan. 1924. HET VLAAMS VOLKSTONEEL. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummiar voorkomende advertentie omtrent de opvoerimg die bier a.s. Donderdag in het Concert- en Bioscoopgebouw zal gegeven worden door het Vlaams VoLkstoneel. onder leidiing van den heer Dr. De Gruyter. Opgevoerd zal worden „De Motor", too- neelspe'l in 3 bedrijmi, door J. van Rand- wijek. Het stuk speclt in Iradie en is zeer belamgwekkend om zijn inhoud, terwijl de vertoliking der verschiilfende karakters, ge- dachtig aan hetgeen we reeds van het ge- zelschap van den heer De Gruyter ragen, veel beioofit. POSTERIJEN. Verplaatst met ingang van 1 Febr. a.s. de besteller A. de Pauw van Ter Neuzen naar Rotterdam. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Naar gemeld wordt, zal het in dit jaar aan Zeeland te brengen Koninklijk bezoek duren van 4 tot 9 Augustus. Uit den langen duur van dat bezoek valt af te leiden, dat dit zich verder zal uitstrekken dan tot 6en bezoek aan Middel- burg. JAARWEDDEN BURGEMEESTERS.' Door Ged. Staten van Zeeland is een Provinciaal Blad aan de colleges van Burg, en Weth. gezonden bevattende hun besluit van 7 Januari 1921, waar-bij de jaarwedden van de op 1 Januari 1923 in functie zijnide burgemeesters in Zeeland worden ^astge- steld overeenkomsiig de voigende beginsc- ten, te rekenen van 1 Januari 1924: 1°. Het bevolkingscijfer op 31 Decem ber 1922 vorrnt den grondslag voor de voi gende cla ssifi ca tie 2°. De aamvan'gisjaarwedde wordt vijf- maal, teilkens na twee jaar dienst in de- zelide gemeen.te, verhoogd: voor gemeenten van de le, 2e en 3e klasse met 85; voor gemeenten van de 4e en 5e klasse met 127,50; voor de gemeenten van de 6e, 7e en 8e klasse met f 170. Met dienstjaren in dezelifde gemeente worden gelijk gesteld dienstjaren, als secre taris vervuild in dezelfde gemeente of als biirgemeester of secretaris vervuld in een andere gemeente, ook buiten Zeeland, waarvan het bevolkingscijfer aan lei ding zou geven tot plaatsing in dezelfde of een hoogere loonschaal. 3". Wanneer in een gemeente de bur- gemeester tevens secretaris der gemeente is, of wanneer de burgemeester of secreta ris van een gemeente tegelijk burgemeester of (en) secretaris van een of meer andere gemeenten is, worden de jaarwedden, door hen in die verschiliende betrekkingen ge- noten, verlaagd, en wei bij cumulatie: van twee betrekikiingen, voor iedere betrekking met 25 van drie betrekkingen, voor iedere betrekking met 30 van vier be trekkingen, voor iedere betrekking met 35 van vijf betrekkingen, voor iedere betrekking met 40 van zes betrekkingen voor iedere betrekking met 45 van zeven en meer betrekkingen, voor iedere betrekking met 50 met dien verstande, dat zoo moodig afronding van elk vast in- komen naar hoven plaats heeft tot op het naast liggend veeivoud van /25, en dat elke voigende betrekking de totaal-wedde met ten rnliniste vijf procent der hoogst be- zoldigde betrekking moet doen- stijgen. In zeer bijizonderq, gevallen, ter beoordee- ling van Ged. Staten, kan verlaging met meer dan 50 plaats vinden. 4°. De jaarwedden worden met 1 Ja nuari 1926 in overeenstemiming gebraclit met het taatst vastgestelde bevoikiingscijifer. 5°. Mocht een periodieke herziening in eenig gevhl tot een vemnindering van jaarwedde leiden, dan zal deze niet van toepassing zijn Oip de in furactie zijnde titularissem gedurende den termijri, waar- voor hunne benoeming geldt. 6°. De gemeenten Vlissingen, Middel- burg, Ter Neuzen, Goes, Sas van Gent, en Zierikzee zijn niet onder deze regeting begrepen. 7°. Bovenstaande regeling gaat in met 1 Januari 1924. Voor de op 1 Januari 1923 in functie zijnde titudarfsseni is de onder 3°. bedoelde verlaging niet van toepassing, voor zooveel de 'betrekkingen betreft, welke zij op dien datum bekleeden. Voor de op 1 Januari 1923 in functie zijnde tlMarissen tellen met inadhtneming van het sub 2o., derde lid, "bepaalde reeds doorgdbradite dienstjaren mede. Met afwijfcing van deze regeling worden voor de tiitularissen, met namen bier onder vermeld, de aanvangsjaarwedden vastge- steld op de voigende bedragen, te rekenen van 1 Januari 1924; C. M. P. W. Hanssens, St. Anmaland 1870; J. Truijman, Bosch- kapelle 1360; J. Padmos, Duivendijke f 790; P. A. van Karnpen, Graauw-en-Lan- gendam 1870; A. A. Hendrikse, IJzen- dijke 2340; J. Snellen, Kortgene "1360; J. J. de Keijizer, Meliskerke 850; L. \V. B. A. Mulder, Ovezande f 1275; P. van Rees, Scherpemiisse f 1510; J, C. L. A. Berkers| Slurs 2550; A. F. Hanssens, Stavenisse 1785; J. G. Diepenhorst, Tholen /2550 F. Wabeke Az., Wemeldinge f 1920; C. Koert, Wolphaartsdijk /2260. AXEL, Dinsdag trad alhjer in de Ned. Herv. kerk op Dr. H. T. Oberman, Her\. pre- dikant te Rotterdam, met het onderwerp „De Gebroeders Karamazow" van Dosto- jewski. Spr. begon met te herinneren aan een der laatste brieven van Dostojewski, waarin deze schreef dat het zijn begeer- te was zich nog cens uit te spreken in een machtig werk. Dostojewskj is niet in de eerste plaats litterator. hij is prediker. Zijn stijl is sober. Het gaat hem om "den iuinoud. Analytisch te werk gaande, grijpt hij ten slotte de synthese, Zijn kri- tiek is heviger dan die van Hoen, minder romantisch dan die van Tolstoi. Hij geeft echter niet alleqn kritiek, vertwijfeling. ook opbouw. Men daalt bij hem in de graven. Dostojewski teekent den idealen Rus met zijn ontwaakte energie. Hij brengt de pre- diking van den Russischen Christus. Nergens wordt de zegen van den kloos- terkluizenaar zoo schoon geschilderd als in de „Gebroeders Karamazow". Behoefte gevoefend aan geloof, welde Dostojewski aan dezen tijd een boodke'hap brengen van verzoening, vvilde hij prediker van den Russischen Christus worden. Het heil zal van uit Rusland opgaan, zoo> ziet de schrijver het en zoo heeft hij het ge- droomd. Al z!ijn boeken zijn evenals de schrij ver zelf, van aantrekkelijken vorm. Dos tojewski zelf stoot af. Zijn gelaat naar binnen gekeerd, zijn hoofd brqeid en groot. Als in een verrukking schreef hij zijn werken, welke zijn te vergelijken met een soort Byzantijnsch bpuwwerk, b.v. de Aya Sofia, iets, waarin uiterlijk geen lijn schijnt te zitfcen, maar waar binnen al- les sierlijk en prachtjg is. De roman ,,De Gebroeders Karamazow" is bedoeld als een strijd tusschen het goe- de en het kwade, madden, die worstelen om de ziel van de menschheid, van Rus land ,van een Russisch officier, die ge geven wordt als type van den echten sta- len Rus. De hoofdgedachte is die van het dra ma, de onrechtvaardige veroordeeling van den oudste der gebroeders. In de Karamazow gaan we den Ioute- ringsberg op. ,jDe niensch is beest en engel, die tegen elikander strijden." In het begin van het boek is het beest bo- ven, in 't midden de geweldige worsteling tusschen goed en kwaad, aan 't eind wordt de wellust aan den draak gelaten, maar de cherujb staat voor God, de engel is bo- ven, het beest onder. Over den eigenlijken inhoud van het werk handelend, teekent spr. op meester- lijke wij^e de hoofdfi(guren en verhaal't hij de meest aangrijpende tafereelen van het machtige scheppingsproduct om ten slotte met zijn beschouwing te eindigen. ZUIDDORPE- De Raad dezer gemeente heeft besloten het gemeente-ziekenhuis, dat thans in ver band met de gesloten overeenkomst met het R. K. ziekenhuis te Hulst van geen nut meer is, te verkoopen. Naar het schijnt zijn er reeds rneerdere kooplustigen voor. Wje thans een bezoek brengt aan oris beslist niet onaardig dorp, wat natuur- schoon betreft, zal wei zijn afkeur moeten te kennen geven over de verwoesting aan- gebracht door de rooiing der boomen van de prachtige laan, die dem ingang van ons dorp een zoo'n fraai aanzien gaf. KOEWACHT. Aan den heer H. 1. Kips is op zijn ver zoek, wegems hoogen leeftijd, eervol ont- slag verleend als penmmgmeester van het R. K. Armbestuuf, onder dankbetuilging voor hetgeen- hij gedurende ruim 35 jaar aan de armen gedaan heeft. In zijne plaats is be- noamd de heer Aug. de Blieck. De R. K. Rundveeverzekering ge- naamd „De Eendraoht", die in Juli van het vorige jaar alihier werd opgericht, telt thans reeds 47 leden, die 121 koelen verzekerd hebben tot een bedrag van 39,150. De premie bedraagt slechts 1 percent van het verzekerd bed-rag. Tot nog toe heeft men geen enkel siterfgeval gehad onder het ve-r- ze-ker-de vee. Door het bestuur worden po-. gingen aang-ewend om een h-erverzekering te sluiten bij den N. C. B. te Tilburg. Als- dan kunnen de leden hun vee van hoogere h-anidelsav.aarde oo<k verzekeren. Dc risico boven de /300 wordt dan ge-dragen door den N. C. B. WALSOORDEN. De openistel.lingsuren van het met ingang van heden te No-ordstraat bij Wals-oorden t-e ve&tigen telegraaf-telefoonstation zijn als volgt: op werkdagen voor den tele- graaf 8 m.8 av. Voor telefoon 8 m.9 a. VLISSINGEN. Zondag heeft op de Scheldt' een aanva- ring plaats gehad tusschen het Bdjgisch stoomschip Tigres en het Zweedsche stoom schip Begonja, beide bestemd naar Ant werpen. Het eerste schip bekwam ernstige averij ter hoogte van de machinekamer en werd door vier sleepbooten begeleid naar Ant werpen gebracht. Het Zweedsch stoomschip bekwam schade aan den steven. Alhier is op 101-jarigen leeftijd over leden de oudste invvoonster mej. wed. J. P. Engels, geboren Anjon. MIDDELBURG. De Kerikeraad der Geref. kerk te Middel- brug heeft beslloten op Donder-dag 28 Fe- bruari in de Noorderkerk het feit t-e geden- ken, dat voor 350 jaar het eerst weer de Gerefonmerde prediking werd geh-ouden na teruggave der sta-d aan den Prins van Onanje. De heeren Ds. Bouma en Ds. Tel- ka-m-p zullen i-n die bijeenko-mst het woord v-oeren. INGEZONDEN MKDEDEELINGEN MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten60 ct DE STOOMVAART MAATSCHAPPIJ ZEELAND. Zooals uit een der mededealingen in de Vrijdag te Mlddelburg gehoud-en Kamer van K'oophaifdelvergadering blijkt, wensoht de directie der Zeeland ni-et, dat de nacht- dienst weder wordt iingevoerd, daar aan den dagdienst v-oordeelen verbon-den zijn, die zij niet gaarne zou miissen. RECHTSZAKEN. Arr. Reeh'tbank te Mlddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting 'de voi gende zaak behandeld: P. C. D., oud 35 j., voerman te Bres- kens werd beklaagd, dat hij op '27 of 28 November j.l. te Schoondijke, 4 vrachten suikerbieten, toebehoorende aan C. W. Verplanke, die hij met zijn wagenis moest tervoeren, zich heeft toegeeigend. Eii-s-ch vrijisipraak. Politjerechter te Middelburg. Zitting vaii 25 Jan."1924. De navolgende beklaagden waren ge- dagvaard. M. de V., oud 29 j., voerman te Shris- kil werd beklaagd, dat hij op 16 December 1923 te Ter Neuzen Catharina de Visser gewelddadig met een mes in haar arm heeft gesneden. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. E. D., oud 47 j., leurder to Oostburg, werd ten lasto geltegd dat hiji op 10 Jan. 1924 te Koewacht zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eisch 3 dagen hecht en 3 jaar R. W. Inrichting. Uitspraak 3 dagen hecht. en 1 jaar R. W. Inrichting. F. de V., oud 20 j., arbeider te Sluiskil. werd ten la-ste gelegd, dat hij in Sept. j.l, te zam-en en in vereeniging met C. J. d. W., heeft wCggenomen 2 baalzakken met aard- appelen, toebehoorende aan A. van Wijck. Eisch 1 maand gevang. Uitspraak 14 dagen gevang. C. J. de W., oud 25 j., mets6laar te SluilskJil,1, -werd een zelfde feit ten taste gelegd alls F. de V. hierboven. Eisch 1 maand gevang. Uitspraak idem. L. M. C., oud 35 j., huijsvrouvr van J. L. te Sluis, werd ton Caste gelejgd, dat zij op 22 November 1923 ,to Sluis Louisa van Maldegem mondeling heeft be- leedigd door haar toe te voegen dat zij tegen haar to Middelburg een val|Schen eed had afgelegd. Eisch 15 bo-ete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. Recht(singang is verleend met last tot gev angenhouding en verwijzjing *aar de terechtzitting, tegein J. J. de F., oud 27 jaar, arbeider to Sluiskil, gedetineerd te Middelburg tor zake van diefstal van een rijwiel. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV. 3 kl. A. Wedstrijduitslagen van Zondag 27 Jan. B. O. Z. ITerneuzen I 0—2 A I doelP- c o o v. t. Zeelandia 8 7 0 1 14 37-11 1.75 Terneuzen 7 4 1 2 9 17-17 1.28 B. O. Z. 7 3 1 3 7 12-14 1 Walcheren 8 2 3 3 7 17-20 0.87 Middelb. II 5 1 2 2 4 9-10 0.80 Goes 7 2 0 5 4 17-27 0.57 Vlissingen II 6 0 3 3 3 9-19 0.50 B1LJARTEN. Te Vlii&singen is een wedstrij-d gehouden tusschen 4 s-pelers uit Ter Neuzen en 4 uit Vlissingen. Laatstgenoemde wonnen alle partijen met 800 puniten in gezamenlijk 184 beurten zijnde een gemiddelde van 4.35. De heeren uit Ter Neuzen- behaalden C39 punt en in 181 beurten of een gemiddelde beurten -of een gemiiddelde van 3,56. ROZEN TEGEN TUBERCULOSE. Een oer-oud recept van miiddeleeuwsche geneeskundigen wordt door den Moham- miedaansoh-Franschen arts Dinguizli in de „Presse medicale" behandeld. De groote Arabi-sche arts Avizenna uit de tiende eeuw behandelde tu'berculose met luchtkuren, met vol-k-o-men Hch-amelijke en geestelijke rust, met ezel'm-elk en overvoeding. Bovendien schreef hij een medicijn voor, dat uit roode rozen bestond, die in honing of in gecon- denseerde siroop waren ingemaakt. Din guizli heeft nu dit medicament gebrobe-erd en geconstateerd, dat het een voortreffelijk versterikinigamiddel is. Onder invloed er van trad vermiindering van bl-oedverlies en toe- mame van h-et'gewicht in. Het thans ruim 1000 jaar oude, Arabi-sche recept luidt: „Laat in d-e schaduw van de boomen nog met geheel on-tloken rozen drogen, maal ze in een vijizel en voeg het dri-evoudige van het gewicht aan witte suiker toe. Doe al- les in een met perkament afgeslote.i glas, zet het drie maanden lang in. de zon, schud dagelijks de geheele hoeveelheid om". Ro zen zijn, zooals bekend is, herhaalde'ijk in de med-isohe wetenschap als bijz-onder ge- n-eeskrachtig aanbevolen. Z-oo -beston j er in vroegere tijden een geneesmi-ddel, waarbij in dun rozen-extract opgeloste suiker werd gekookt en met zorgvuldig in vijzels fijn- g-ewreven rozen zoo-wel als sinaasappel- schi-1 en zuur druivensap ver-mengd werd. Bevolkingscijfer. Aanv. jaarw. lste Klasse beneden 8U0 inwoners f 765, Zde Klasse 801 tot en met 1200 inwoners 1020,— 3de Klasse 1201 tot en met 1600 inwoners 1275,— 4de Klasse 1601 tot en met H00U inwoners 1530, ode Klasse 2001 tot en met 3000 inwoners 1785, 6de Klasse 3001 tot en met 4U00 inwoners 2125,— 7de Klasse 4001 tot en jet 5000 inwoners 2550, 8ste Klasse 5001 tot en met 7000 inwoners 3060, Bij Apoth. en Drogisten. Mijiihardt's-artikelen zijn' verkrijg'baar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. g A c a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2