BURGERLIJKEN STAND. Provmeiale Stalen van Zeeland. Winselkoeraen. Amsterdam, 23 Jan. 2 uur. Londen 11,40 11,42. Berlijn, per biljoen 0,70. Parijs 12,30 12,35. Brussel 11,10 11,15. Weenen (10.000) 0,45 0,50. (Nadruk verboden). plannen had om haar te trouwen. Ze zag In, dat ze bedrogen was en deed aangifte, bij de politic, dat ze opgelicht was voor ien bear.ag van ongeveer 1100 gld. Op aan- wijzing van een rechercheur werd Ma an dag de tronwlustige „dokter" _die een 48-iarige Klecrmaker bteek te zijn, aangehouden. STAALDRAAD GEBROKEN. Maandagnacht is bij werkzaamheden op de spoorbrug te Nijmegen een staaldraad gebroken, waaraan een zwaar ijzeren voor- werp werd opgeheschen. Dit vjel op den 28jarigen opzjchter Del Grasso, uit Utrecht. D'-ze was onmiddellijk dood. OVERREDEN. De leerlooiersknecht E. Gerritsen, uit Doetinchem, is tusschen Hengelo en Vor- den door een stjoomtraim ov'erreden en gtdood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. REVOLVER-ONGELUK. Toen Zondagaviond de rijksveldwachter. Pikaar met ztijn vrouw bij zijn vriend v. d. K. dp de Oranjelaan te Leiden op nezDek was, vroeg dez!e hem, zijn revolver eens te mogen zien. De veldwachter voldeed aan dit verzoekhij dntlaadde de revol ver, maar liet er abusievelijk een patroon in zjtten, met h«t gevolg. dat bij de dje- monstratie de vrouw van den veldwachter een kogel in den buik kreeg. Zij is in hoogst ernstigen toestand naar het aca- demisch zjekenhuis vervoerd. DE HOND IN DEN POT De vorige week is te Lage Zwaluwe' een nieuwe Chr. school geopcnd, waarbij na tuurlijk ook een ouderavond behoort. Deze werd j.l. Donderdag gehouden. Maar bij zulk een hooglst aangenamen avond bo- noort het nog nicer aangenante gebak, waarvan een flinke hoeveelhe'fd was inge- slagen en in een der schoollokalen fijde- jijk gedeponeerd. Hiervan hadden eenige personen lucht gekregen, die den gehee- len voorraad, toen het hoofd der school A. N. W. B.; en voor het veer bij Catsche Veer van J. van Wieringen. Nog was een adres van de commissie voor electriciteitsvoorziening te St. Annaland in- gekomen inzake die voorziening. A1 deze stukken werden in handen gesteld van Ged. Staten om advies. Te behandelen punten. Niaar de afdeelingen werden verwezen de voorstellen tot verleening van een toelage aan J. Tange voor een werk over den waters;tands- toesitand van Zeeland; tot af wij zing van het verzoek van G. Polder-man te St. Maartens- dijk om uitkeeiing van een subsidie over 1920 en een toelage over 1921 voor zijn autodienst; tot aanvulling van net besluit van 20 Dec. 1922 inzake handhaving van hoogere pen- sioemsbijdrage; tot electrificatde van de mid- dengroep en dat tot wijziging van de begroo- tang 1924. Besloten werd de eerst volgende openbare zitting te houden op Dinsda;? 5 Februari, des morgens te 10 uur. KAMER VAN KOOPH. EN FABR1EKEN VOOR ZEEUVVSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadening des de „openingsredc" uitsprak hebben mee- genomen, vertelt het Vad. Men kan zich de verbazing en wocde van de Zwaluwe naars voorstellen, toen zij bemerkten, dat hun lekkernijen Waren verdwenen. POGINq TOT ROOFMOORD. Te Oude Wetering, gemeente Alkema- de, leefde eenzaam in een leegstaand zo- merhuisje een Zwerver, zekere van R., van wien het g«rucht ljep dat hij veel geld had. Dit gaf twee onb®kenden aanleiding den man een bezoek te brepgen en een pa ging te doen den man te beroovten van Z'ijn schat. Ze hebben 175 gulden ge- roofd, doch een poging om hem te worgen mislukte, doordat van R. ze van het lijf wist te houden. De poljtie vermoedt, dat het tweetal vermoedelijk ook tot het1 gilde der zwervers behoort. In de Dinsdag voortgezette najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland, waren 40 leden aanwezig. Afwezig waren de heeren Nolson en Hartoog. Na goedikeuring van zijn geloofsbrief werd het meuwe lid, de heer P. G. Laemoes, be- ee-.ligd en nam zitting. De VOORZITTER nam hierop het woord en sprak ongeveer als volgt: Het zal nog niet of siechts zelden zijn voor- gc komen, dat Uw vergadering in de eerste maand des jaars in openbare vergadering samenkowit. Ik wil daarom thans niet na- laten, LT mijne beste wenschen, aan te bieden, de hoop uit te spreken, dat 1924 U en Uwe huisgenooten veel geiuk en voorspoed zal mogen brengen en U tevens dank te zeggen voor de blijken van sympathie, welke ik bij de wisseling des jaars van velen Uwer mocht ontvangen. Bij den aanvang van dit jaar zul- len meerderen Uwer zich misschien met mij ie viaag hebben gesteld: Wat zal 1924 voor one vaderiand, voor onze provincie en voor hare mgezeftenen brengen? Na het einde van ien wereldkrijg zijn wij ieder jaar vol hoop op betere toekomst begonnen en dat was ook gcad, want hoop geeft levensmoed en arbeids- kiacht, maar de resuiitaten van de jaren, die achter ons iiggen zijn steeds in neerdalende •r. geweest en hebben niet beantwoord aan de gestelde verwachtingen. Zal dan 1924 eindelijk het jaar zijri, waarin nieuwe welvaart en nieuwen opbloei hun intrede zullen doen? Er zijn teekenen naar men zegt, die er op wjjzen, dat men lanigzamerhand meer en meer een keerpunt gaat vinden, of dat wij reeds dat keeirpunt hehben bereikt. Met goaden moed dus voorwaarts, en vol hoop op betere tijden. Het jaar 1923 bracht een groote wijziging in de samenstelling van Uw collage, maar des iiiettegenstaande d'at, heeft Uw college reeds veel werk verricht en zijn door U besluiten genomen, die verstrekkende, zegenrijke ge- volgen voor deze provincie kunnen hebben. Laten wij dan ook in het nieuwe jaar met frisschen moed en met emist en toewijding ons aan omzen arbeid zetten. En laten wij daarbij streven naar een aangenamen, goede en kan het zijn vruchtbare samenwerking. Moge 1924 voor ons vaderiand en onze provin cie, een jaar van vrede en geluk, van voor spoed en van welvaart zijn en moge daarbij <ie zegen van den Almachtigen rusten op Uw en op mijn arbeid. De vergadering gaf teekenen van in stem ming. Verkiezing lid van Ged. Staten. Tot lid van Ged. Staten in de vacature ont- sitaan door het overlijden van den beer P. Merck ens (antirev.), werd gekozen de heer van de Putte te Vlissingen met 29 stem- ;ien, tegen 4 op den heer Lindeijer en 7 bianco. Mededeelingen Ged. Staten. Van wege Ged. Staten werd medegedeeld, •lat de raad van Tholen, blijkens schrijven van ourg. en weth. dd. 11 Januari jl. het toege- zegde subsidie voor den bouw van een brug over de Eendracht heeft aamvaard. Aan»^enomen voor kenTLisg'6vin,g,. Nog werd mededeeling gedaan van den -land der werkzaamheden der P. Z. E. M. met "\eilegging van een kaart der electrificatie - an Zeeuwsch-Vlaanderen, welke mededeeling eeds werd gepubliceerd. Naar de afdeelingen verzonden. T Ingekomen stukken. lnigekomen waren de volgende stukken: Een niet gezegeld adres van den NederL Aannemersbond, waarin op het uitvoeren van werken in het belang van werkgevers en werknemers wordt aangedrongen. In handen van Ged. Staten om advies wer. «ten gesteld de verzoeken om subsidie voor en autodienst Anna JacobaSteenbergen T' P- Bositers te Nieuw-Vossemeer! voor re.stauratie van den toren te Kruiningen van net gemeemtebestuur; voor restauratie van de vrk te Ritthem van de Kerkvoogdijom in- stelhng van een verkeersdnspectie van den van Zaterdag 19 Januari 1924, namiddags 2% ure. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Afwezig met kennisgeving de heeren Nee- teson en Oggel. De VOORZITTER oper.t de vergiadering en spreekt als voigt: Mijne Heerein! We zijn hier weer voor de eerste maal in een nieuw jaar bijeen om onze werkzaam heden aan te vangen. Van deze gelegenheid wensch ik gebruik te maken, om u alien, voor den nieuwen jaarkring dien we ingetreden zijn, alle goeds toe te wenschen, zoowei voor uw zelf als voor uw familie, voor uw zaken en bedrijf, en de hoop uit te spreken, dat uwe ondememingen met welslagen mogen worden bekroond en welvaart uw deel zij. Het is zeker in hooge mate te 'bejammeren, dat deze goede woorden, onwillekeurig voor een onzer Earner een zeer onaangename herdnnering in bet leven moeiten roepen, in verband met een ramp, die hem siechts enkele dagen geleden in zijn zaak trof, aangezien zijn bedrijf bijna tot stilstand werd gedoemd, door een hedlloozen brand, die zijn magazijn met voofraden vernietdgde, doch waarbij ge- lukkig persoonlijike ongevallen uitbleven. Ik ben overtuigd, te spreken uit Uw aller naam, mjjne heeren, wanneer ik den heer Oggel de deelneming der Earner in die ramp betudg, en de hoop en verwachting uitspreek, dat de fiitma, waarvan hij deelmaakt met eigen ener- mA' en den steun en het vertrouwen harer clienteele dien tegensiag zal weten te boven te komen en de daaruit ontstane moeulijk- heden te overwinnen. Ik wil voorts in mijn openingswoord samen- vatten punt 2 onzer agenda, het rapport der commissie benoemd voor het orwlerzoeken Van en de beslissang op de ingekomen geloofs- brieven van de herkozen leden en het gekozen lid. Ik wensch de herkozen leden geluk met het vemieuwd vertrouwen, dat de kiezers voor dit collage in hen hebben gesteld, en verwacht dat zij als tot hiertoe, hun kennis en ervaring zuillen, beschikbaar stellen voor het werk der Earner in het belang van den bandel en de industrie 'in het algemeen en die van ons ge- west in het bij-zonder. De heer Wijffels, dien we hier als nieuw lid begroeten, beet ik van harte welkom en ik spreek de hoop uit, dat we ook op hem zullen mogen rekenen, voor het behartagen der belangen die aan onze zorgen zijn toevertrouwd. Ik acht het bij deze gelegenheid gepast een woord van hulde te brengen aan den heer J. D. ThieJmani, die, als lid aftredende, door for- meele wettelijke bezwaren thans niet opnieuw aan een stemming voor de a Alee ling Klein bedrijf" kon worden onderworpen. Zijn lid maatschap van dit college en zijn funcT'e als voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf, waren daardoor niet van langen duur, doch hij gaf blijk die taak met ernst op te vatten en zoo wei als lid van het Bureau als dezer Earner, zal de aangename samenwerking met hem steeds in aangename herinnering blijven. Voor hetgeen hij in het belang der Earner en van handel en industrie deed, breng ik hem na- mens u alien een woord van hartelijfcen dank. erschillende belangen hebben in het afge- loopen jaar de aandacht onzer Earner ge- vraagd. Enkele waren daaronder van ingrijpen- den aard. Ndet de minst helangriike, maar ook een zeer netelige was de „vlasindustrie". Uitvoerige gegevens werden daaromtrent aan de Regeering gezonden, doch tot hiertoe heb ben we daaromtrent nog niets vemomen en het is wel eenigszins ontmoedigend, dat zelfs on herhaalde verzoeken am in de gelegenheid te worden gesteld die zaak mondeling nader toe te lichten, van den Minister van Arbeid nog geen antwoord is ontvangen. Een derge- lijke ervaring maakt het werk niet gemakke- lijkerik meen, dat de Earners toch voor haar werk op steun van bovenaf, behooren kun nen rekenen. Op enkele punten lean de Earner ook op succes op haar streven bogen en werd de be- oogae verbetering verkregen, terwijl verschil- lende verzoeken, die goede verbeteringen van toestanden in ons gewest beoogden, blijkens de ontvangen antwoorden om financieele reden niet voor inwilliging vatbaar waren. Ik denk hierbij aan het verzoek om van uit Vlissangen per eerste boot post te verzenden naar Breskens en vandaar per auto naar het bdnnemland, doch laat er op volgen, dat een ander belang voor Westelijk-Zeeuwsch-VLaan- (1 erenwaarvoor de Earner zich ook gei'nte- ressieerd heeft, een overzetveer voor zware en beladen voertuigen tusschen Vlissingen en Breskens, door de betrokken autoriteiten in ernstig onderzoek is genomen, al zullen nog groote bezwaren en moeilijkheden moeten worden overwonnen eier een dienst als verlangd zal kunnen worden ingesteld. De erkenning van de wenschelijkheid en noodzakelijkheid is er evenwel en dat is toch een'stap in de goede richtdng. Omtrent den boekhoudcursus te Axel kan worden meegedeeld, dat die tot het eind toe is gevolgd door een twaalftal deelnemers, die geacht kunnen worden de noodige kennis te hebben verworven voor het opzetten en bij- houdem eener eenvoudige practische boekhou- ding voor den middenstand. Een nieuwe cursus is begonnen met 8 leerlingen. De algemeene toesitand van handel en nij- verheid kan nog niet gunistig genoem.I wor- dein, maar toch meen ik, dat, ails men hier en daar de ooren te ludsterein legt, er teekenen zijn., die op verbetering wijzen en de crisis haar ergsten tijd gehad heeft. Naar mijn meening, zijn er teekenen van opleving waar te nemen en blijkens de verslagen van Earners, die dit jaar reeds voor ons reeds vergadering liielden, sta ik in dit opzicht niet alleen. Ik wil hier- mede niet zeggen, dat geen zaken of bedrijven in moedlijke omstandigheden verkeeren, doch die zijn dan m. i. meer individueel, als een ge volg van bijizondere omstandigheden, maar in 't algemeein mag van opleving worden ge- sproken. En hoewel ook de toestand ten Oosten van ons land, die ook van veel invloed is op onze welvaart, nog een voorwerp van de aanhou- dende zorg der betrokken regeeringen is, zijn er tooh teekenen, dat de oogen dergenen die in de groote politiek aan de lijnen trekken, i opengaan, en men verzoenender gezinrl wordt, hetgeen ten goede moet werken op den alge- meenen toestand in ons werelddeel. Een verblijdend teeken is, dat, ondanks ver- schillende bijzondere belemmeringen, de zee- vaart op de haven van Ter Neuzen een ta- melijke opleving vertoont, terwijl het verwer- ken van hout, oud-ijzer en steenkool, daar een bepaalde bedrijvigheid brengt. Ook Jebin- nenscheepvaart, ging, zoowei wat tonnonmaat betreft als het aantal weer in stijgende lijn. Ook Sas van Gent met haar vele en velerlei industrien werkte dit jaar niet ongunstig en bedriegen mij1 de teekenen des tijds niet, dan wacht ook haar voor de toekomst een groote bedrijvigheid, terwijl de ondememing Van Melle te Breskens ook steeds haar bedrijf udthreidt. Van meening zijnde, dat er alzoo hoopvolle teekenen zijn te ontwaren, zeg ik de leden die in de Earner met mij hebben saamgewerkt dank voor hun verrichten arbedd, ook den secretaris en het personeel der Earner voor den betoonden ijver en toewijding en hoop, dat onze werkzaamheden in dezen nieuwen jaar kring zuillen mogen sftrekken tot bevordering van de belangen van handel en industrie van ons land in het algemeen, en van ons gewest in het bijzonder. De leden geven blijk van instemming. Periodieke benoemingen. Met 11 stemmen wordt herbenoemd tot voorzitter de heer Van Rompu; de heer Nol son verkrijgt 1 stem. De VOORZITTER verklaart het bewijs van vertrouwen, dat de Earner hem door deze her- benoeming schenkt, op hoogen prijs te stellen. Het zal steeds zijn streven zijn de Earner hoog te houden en de belangen, zoowei van het Oostelijk als van het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren te brengen en zooveel in zijn vermogen is te behartigen, en steun te verleenen aan hetgeen de leden in dit opzicht van hem zullen vragen. De heer VAN 't HOFF richt zich als oud- ste lid dezer vergadering tot den voorzitter om hem namens de Earner dank te zeggen voor zijn gelukwensch, terwijl hij hem felici- sart met zijn herbenoeming als lid en ook als voorzitter dezer Earner; hij hoopt, dat het hem nog lang gegeven moge zijn zijme krach- ten te wijden aan de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen. De leden geven teekenen van instemming. Tot voorzitter der afdeeling Grootbedrijf wordt met 3 stemmen benoemd de heer Nol son; 1 stem is uitgebracht op le heeren De Feijter en Neeteson en 1 briefje is bianco. De heer NOLSON dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en nee-mt de herbenoe ming aan. Tot voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf wordt na 3 stemmingen, waarbij de heeren Oggel en Stevens telkens 3 stemmen verkre gen bij loting benoemd de heer Stevens. De heer Stevens verklaart zich bereid de benoeming aan te nemen. Tot plaatsvervangemde voorzitters worden herbenoemd voor de afd. Grootbedrijf de heer Neeteson en voor het Kleinbedrijf de heer Oggel. Tot leden der financieele commissie worden herbenoemd de heeren Neeteson, Oggel en Van Waesberghe en voor de commissie voor het Handelsregister de heeren Risseeuw, Van 't Hoff en Van de Walle. (Wordt vervolgd). Aangenomen werd een voorstel van het dagelijksch bestuur voorloopig niet aan te sluiten aan de waterleiding. De raad acht de tijd daartoe thans niet gunstig en wil betere tijden afwaohtan voor hij een definitief be sluit neemt. Een door verschillende ingezetenen inge- diend adres om daaraan niet aan te sluiten, werd voor kennisgeving aangenamen. Op een ingekomen voorstel van den heer Directeur van het Rijksbureau voor water- voorziening, in deze gemeente een lezing met lichtbeelde-n te houden over „Drinkwatervoor- ziening ten plattelamdezal vooreerst niet worden ingegaan. Tegenstandems van aan- sluiting achten deze onnoodig, andere leden waren van oordeel, dat het beter is deze drinkwatervoorziening door andere propagan da eerst onder de ingezetenen meer populair te miaken. Het verzoek van den onbezoldigd lijksveld- wachter Schedr om te worden vrijgesteld van de betaling van hondenbelastinig, wordt met meerderheid van stemmen afgewezen. Het dagelijksch bestuur werd gemachitagd een avond-cursus in het leven te roepen, tot het geven van oniderwijs aan mannelijke leer lingen, na den leerplichtigen leeftijd, en dezen finantieel te siteunen. De gemeemte-ontvanger werd gemachtigd overtoilig kasgeld te plaatsen bij de Boeren- leenbank alhier. Bij de rondvraag ging het hoofdzakelijk over de werkverschaffing aan werkloozen. Het dagelijksch bestuur zal daaromtrent voor stellen doen, waarna de Voorzitter de verga dering sloot. ENGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordclijkhcid der Redactie.) EMIGRATIE IN VERBAND MET HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK. GEMEENTERAAD VAN WESTDORPE. In de laatst gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwaordig. De Voorzitter, burgemeester Hendrikse, dankte nogmaals, ook namens zijne familie, voor de hartelijke ontvanigst, bij gelegenheid zijner installatie. De natulen gehouden van het verhandelde in de vergaberingen van 16 en 23 November jl. werden ongewijzigd vastgesteld. Mededeehng werd gedaan van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk goedkeurin- gen op vroegere besluiten. Verzoeken van V. de Clercq en L. Mussehe, an aanmerkinig te mogen komen ais huurder van door de gemeente te bouwen woningen, werden gevoegd bij de daartoe reeds inge komen aanvragen om daarop later te beslissen. Een verzoek van het bestuur van Werken- dam aan de regeering, tot wijziging van de hooger en miiddelbaar onderwijswetten, om de geameentten meer te ontlasten van de daaruit voortvloeiende kosten, zal worden ondersteund. Op een ingekomen schrijven van de com missie tot we ring van schoolverzuim, werd besloten de vergoeding voor den secretaris te brengen van 20 op f 40 en het presentie- geld der leden van 25 op 50 alles per jaar en met in,gang van 1 Januari 1924. Een verzoek van den ambtenaar ter secre- tarie om kdndertoeslag, werd met 5 tegen 2 stem/men afgewezen. Tot gemeente-vroedvrouw werd met ingang van 1 Januari 1924 benoemd mej. W. T. Uijt den Bogaardvan de Putte, vroedvTouw te Sas van Gent, zulks op eene jaarwedcie van 500. Een voorstel van den heer De Jonghe, daar aan twee jaarlijksche verhoogingen van 50 toe te voegen, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor gedurende het 4e kwartaal 1923 be- wezen diensten werd haar een gratificatie toe- gekend. (Een voorstel van den heer De Maer- telare om over 1923 geen gratificatie toe te kennen, werd verworpen) In plaats van wijlen burgemeester Van Waeis, werd tot am-btenaar van den Burger- lijken Stand benoemd burgemeester Hendrikse. in verband met deze benoeming werd de ver- ordening, regelende de verdeeling der werk zaamheden tusschen de verschillende ambte- naren van den Burgerlijken Stand, gewijzigd. Een voorstel in het gemeentebuis een bur- geimeesterskamer in te richten en daartoe eeni ge verhouwing te doen uitvoeren, werd goed- gekeurd. De instructie van den gemeemte-opzichter werd aangevuld. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd girond in erfpacht te nemen van den Canis- vlietpolder, voor woninghouw. Getracht zal worden onder voordeeliger voorwaiarden dan de tot nu gestelde, voor woninghouw grond in erfpacht te bekomen van het Kroondomein. Plannen van de door de gemeente te bou wen arbeiderswoningen werden goedgekeurd en Burgemeester en Wethouders gemachtigd tot de uitvoerdng. Goedgevonden wordt, dat de jaarwedde van den (lirecteur-veearts van den vleer.chkeu- ringsdnenst Sas van Gent, ingang 1 Januari 1924 wordt gebracht op 2200 en hem over 1923 eene gratificatie wordt toegekend van f 150. Een stuppletoir kohier van hondenbela,sting over 1923 werd vastgesteld. De gelegenheid tot het bekomen van een liohtpunt voor rekening van het G. E. B., woidt doorloopend opengesteld voor clie gezin- nen, waarvan het hoofd in de Rijksdnkomsten- belasting is aangeslagen naar een inkomen van hoogstens f 2000. Zij die tusschentijds voor eigen rekening aanlegdem en volgens de getroffen regeling voor een gratis lichtpunt in aanmerking zouden komen, kunnen dit ter secretarie aanmelden. Getracht zal worden hen daar in tegemoet te komen. Het werk 1 oosheitlsvraagstuk is een materie die, en niet ten onrechte, in den tegenwoor- digen tijd zeer de aandacht vraagt. En in verband daarmede wordt dan ook de emigra- tde ter sprake gebracht. En zooals, vooral in den mobilisatietijd, door verschillende dokters „aspirine" een voor alle kwalen heilbrengend middel was; zoo wordt thans, als eenigst recept tegen de werkloosiheid voorgesichreven „emigratie". Zoo eenwoudiig als er over emigratie in ver band met het werkloosiheidsvraagstuk, vooral voor onze gemeente, gesproken wordt, is zij echter niet. Ook andere lanaen hebben met groote werk- loosheid te kampen. Men, heeft siechts de dagbladen een weinig nauwkeurig te lezen om tot de overtuiging te komen, dat er aan emigratie, hoe aanbevelendswaard overigens ook, zeer groote, ja bijna onoverkomelijke be zwaren zijn verbonden. Voor d'e oorlogsjaren werkten er duizenden bij duizenden Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Thans is Nederland, zeer ten nadeele van den Nederlandschen arbeider (vooral den vakarbedder)volgestopt met Duitsche werkkrachten. Bovendien zijn er volgens de laatste sta- tistische gegevens nog ruim 3% millioen werkloozen in 'Duitschland. In Engeland waren in December ongeveer een en een kwart millioen werkloozen Be- halve dat waren er op de 10.000 inwoners nog 360 anmlastigen. In Frankrijk kan men arbeiders gebruiken. Kan men veel arbeiders gebruiken. In hoofd- zaak echter, landarbeiders. Zij moeten echter intensaef landiarbeider zijn om een behoprlijk daggeld te kunnen verdienen. En dan is het nog siechts doenlijk voor ongehuwden. Belgie kan vakarbedders inschikken; en die worden er dan ook veel geplaatst. Ook hier geld echter hetzelfde als voor Frankrijk. Bekwaaan, en vrijgezel. Voor een gezinshoofd naar die landen gaan werken, en van den overschot zijn gezin on- derhouden, dat begrijpt ieder, dat kan niet. Behoudens dan enkele gezininen (en die wil men toch weg hehben), die in Frankrijk in den landbouw zouden kunnen worden ge plaatst, rest ons nog, Canada. juist Canada. Dat beschouwt men als een soort „Refuge des Choneurs". Maar aan dat toevluchtsoord voor werkloozen zijn ook groo te bezwaren verbonden. Ieder die verleden jaar de lezing gehouden door den heer Van Tol in de Cinema, heeft bijgewoont, heeft dien promoter voor Canada kunnen hooren zeggen: lo. diat zij in Canada niets konden gebruiken dan zeer intensdeve landarbeiders, die behalve die eigenschap, zich toch nog vele andere oniaangenaamheden zouden hebben te getroosten, en heel wat wilskracbt zou den dienen te bezitten, om hun doel, een levenspositie, bereikt te zien. 2o. dat ieder emigrant de overtocht zelf had te bekostigen. Dat die overtocht op 400 gulden kwam te staan, en dat men toch nog wel te rekenen had op een klein over- schotje. In de „Telegraaf" van 27 December kon men lezen: „Canacla kan emigranten gebrui ken". Te dien einde is de vertegenwoord'iger der Canadian National Railway, de heer W. Philips in Europa aangekomen. Volgens die mijnheer wordt er -een krachtige immigratie- politiek voorbereid in Canada met het plan tot kolondisatie te komen, en ,,jongelieden" te laten opnemen in met zorg gekozen boe- rengezinnen in Canada. Dus ook hier weer boeren en jongelui. Thans is ook hier te lande opgericht de z.g.n. Emigratie Centrale Holland. In dit lichaam hebben de eerste mannen van Neder land zitting. Wel een bewijs, dat het vraag- stuk niet zoo gemakkeiijk is als het oogen- schijnlijk wel iijkt. Het staat dan ook nog te bezien of er wel vruchttoaar werk zal kunnen wonde-n verrichten. En is dat zoo, wat te ho- pen is, dan zal het met enorme kosten gepaard gaan. En als het rijk dan ook doet, zooals het thans in doorsnee doet, n.I. de onkosten van die werkloogheidsbestrijding, op de schouders der gerneenten afwentelen, dan kan men wel voorspellen, dat de geheele opzet op een pan- nensituk uitkomt. Een kledne berekening, Wat het b.v. aan de gemeente Ter Neuzen zou kosten om, laat ons zeggen een 25 gezinnen (jongelui krijgen geen ondersteuning, dus die kunnen buiten beschou- wing blijven), naar de andere wereld, (ik be- doel hier Canada) te helpen, moge hier volgen: Neem een gezin met een gemiddelde van 4 personen. MJen zou dan 100 personen ver- plaatsen. De reiskosten voor die 100 personen be- dragen 40,000 gulden. Stel die gezinnen kunnen zelf bijdragen door verkoop van meubeltjes enz., een vierde ge- deelte. Dat is zeker zeer ruim genomen. Rest dus nog voor de gemeente 30.000 gulden. Neem eens aan, dat die 25 gezinshoofden eens 26 weken, een vol half jaar, zonder eenige verdiensten zouden zijn, en ondersteu ning noodig hadden. Dan zou de gemeente in het allerongunstigste geval hebben uit te fceeren: 26 X f n-40 is 296,40 X 25 is in totaal 7,410,gulden, per jaar. Men zou dus voor het bedrag, dat aan emigratie zou wor den ten koste gelegd, die zelfde 100 menschen ruim 4 jaar kunnen ondersteunen. Ik zou zoo zeggen na tijd komt dan tijd. Ik geloof ook niet, dat de gemeente Ter Neuzen, zooals b.v. Leiden en Amsterdam er voor te vinden zal zijn om voor het besproken doel, gelden te voteeren. Ik geloof eerder, dat onze raadslieden zullen denken zooals ik; n.l., dat er van die voorge- schoten gelden geen cent meer terecht komt. Trots de te sluiten levensverzekerings-con- tracten. De heer Veenstra met zijn bemiddelings- bureau voor Transatlantische Emigratie, kreeg indertijd 90 van de voorgeschoten gelden terug. iviaar men moet niet vergeten, dat gemelde heer leider was van het Leger des Heils. Dat die instelling overal zijn vertak- kingen heeft, en dat het een groot verschil is of de gelden werden voorgeschoten door het „arme" Leger des Heils, of door Rijk en ge meente, die toch rijk genoeg zijn. Sumana siummarum. Voor onze gemeente met zijn 90 transport- en fabrieksarbeiders is van emigratie niet veel te verwachten. Laten zij, welke in dezen zeggingschap heb ben, zich liever orienteeren in de richting Werkvermiming'Ook plaatising van den Nederlandschen arbeider boven den buiten- landschen. Wanneer wij alien, ieder in zijn kring, in dien geest wilden werken, dan zou het werk- loosheadisspookwel niet geheel worden ver- jaagd, maar toch voor een gedeelte op een afstand worden gehouden. Ten gunste van den arbeider, en ten voordeele van en dat is aller belang, de gemieentelijke portemonnaie. J. F. de C. Bieden. Laten. Vreemd Bankpapier. Duitsch. per biljoen Fran^ch 12,30 Belgiseb 11,10 Oostenrijksch (10 000) 0,50 0,70. 12,35. 11,15. 0,55. TER NEUZEN. Huwelijiks-aangiften. 16 Jan. Corneiis Jo hannes Kooman, oud 36 j., jm. en Pietemella Melania Schaalje, oud 24 j., jd. 17 Jan. Jo hannes van Eijsden, oud 41 j., weduwn. en Mhria Overbeeke, oud 20 j., jd. 18 Jan. Elias Jacobus vain 't Oost, oud 20 j., jm. en Helena Catharina Broekhoven, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Jan. Abraham Lieven Versprille, oud 24 j., jm. en Elizabeth Suzanna Camihier, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Jan Minikus, z. van Antho- nie Wisse en van Catharina Francina Bedet. Jan Louis, z. van Jozias J acobus ..Guequierre en van Cornelia Tanneke Pauw. Louis Hubert, z. van Gerard van den Akker en van Cornelia Elisabeth Dialeman. 18 Jan. Willemina, d. van Marinus van Luik en van Pietje Gort. Overlijden. 13 Jan. Levdna 't Gilde, oud 3 w., d. van Cornells Martinus en van Pieter- nelia var. IJk. 19 Jan. Anne Los, oud 80 j., z. van Sietze Oene en van Antje van den Boom. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY in lossing te La Plata. s.s. HELENA in lossing te Gent. s.s. MAGDALENA in lossing te Gent. s.s. TERNEUZEN liggende te Ter Neu zen. SCHEEPVAARTBEWEGING. 17 Januari. Eng. s.s. Bowling, 2345 M3.,. stukgoed, van Dundee voor Gent. Duitjsch s.s. Irmgard, 1780 M3., hout, van Riga voor Ter Neuzen. Duifsch s.s. Beeston, 1319 M3., ledig, van Antwerpen voor 'Gent. Eng. s.s. Simonside, 2334 M3., kolen, van Goole voor Gent. Duitsch s.s. Hamfelde, 2180 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Belg. s.s. Alexandre, 5349 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Noorsch s.s. Asborg, 6630 M3.,. ledig, van Gent haar Tyne. Eng. s.s. Walsend, 8067 M3., ledig. van Gent naar Tyne. Eng. s.s. Stanley Force, 1658 M3., fos- faat, van Gent naar Stronraer Fransch s.s. IJser, 7035 M3., ledig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Lowland Firth, 992 M3., fos- /aat, van Gent naar Wcxford. Eng. s.s. Dorington Court, 13633 M3. gemengd, van Riemen naar Duinkerken. Duitsch s.s. Hansa, 2102 M3., ijz*er van Ter Neuzen naar Danzig. 18 Januari. Eng. s.s. Trentwood, 2237 M3., kolen van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Nidd, 2818 M3., stukgoed van Goole voor Gent. Eng. s.s. Elise Mellonie, 1033 M3., le dig, van Brugge voor Gent. Lettisch s.s. Krivs, 3065 M3., hout. van Riga voor Gent. Eng. s.s. Llantwitt Major, 6508 M3., ko len, van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. La Rochefaucoult, 7151 M3„ kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Juno, 2562 M3., stukgoed van Antwerpen voor Gent. Fransch s.s. Limoges, 5533 M3., stuk goed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Lestris, 5324 M3., stukgoed van Gent naar St. Nazaire. Eng. s.s. Bowling, 2345 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Divatte, 6411 M3.„ kolen. van Gent naar Havre. Noonsch s.s. Bygdo, 5448 M3., ledi,g, van Gent naar Mumbless. Eng. s.s. Abbeville, 3783 M3r., ledig, van Gent naar Goole. Langs de Westsluis zijn 4 binnenvaartui- gen op- en 3 afgeschut, langs de Midden- sluis 9 op- en "25 afgeschut en langs de Oostsluis 68 op- en 56 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3