LANDB0UWBEB1CHTEN. 6EMEHBDE BEBICHTEW. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL geleken met zijn inlcomien. In tegenstfi- ling met Carnegie, Rockefeller en andere groote Amerikaansche millionnairs heeft hij goen schc .k.'ugen gedaan aan groote fi- iantropische of opvoedkundige instellingen en is hij geen kunstbeschermer. Zijn „Vrc- desschip' is de eenige openbare zaak, waaraan zijn naam verbonden fs. i*Iet congres stelt belang in den heer ^v'Aj ;:ti Iwe* red*Kin: de gene is, dat het feit, dat zulk ten reusachtig vermogen in fiandcn van een enkeling is, een oedreiging kan vormen en de tweede_, dat in verhou- ding tot zijn fortuin de heer Ford vermoe- delijk ten lagere inkomstenbelasting betaalt dan velen m©t slechts een fractie van zijn vermogen. Door zijn winst in ?ijn bedrijf te steken heeft hij riiet van zijn individueele inko- men te betalen. WALV1SSCHEN EN OORLOGSVOOR- BEREIDING. In het jongBte numm«r van de Illu stration", vestigt Charles Rabot onder het opschrift „'Graot-Brittannie annex- ert een deel van het Zuidpoolgebied" de aandacht op hei felt, dat konjng George V dezen zomer dc- Britsche souverefniteit heeft; ge- proclameerd over de Zuidpoolgebkden Vic- torialand en Roiling Edward VH-land, ge- iegen ten «Zuiden an Nieuw-Zeelarid, het to on eel de,- heldendaden van "ohackle'ton en Scott, nadat reeds in 1Q08 en 1Q17 alle eilan- den en Zuidpoollanden ten Oosten en ten Zuiden \an Kaap Hoom (Zuid-Georgie, de Sandwich-e jl a nd©flde Zuideiijke Hebri- den en de Zuideiijke Shetland-eilanden als- mede Graham-land, bij d© Britsche kroon waren gevoegd. Men heeft zich geamuseerd en verbaasd over dit verkrijgen van nieuw gebied, zegt de schrijver, maar dit komt, omdat men in net aigemeen niet weet, cfat deze 'ijsgebie- den onder de huidige omstandigheden een ftulpbron van aanzrenlijke waarde vormen. Tin hij wijst dan op de groote beteekenis der rtecis *aren geleden geannexeTrde ge- bieden voor de walvischvangst; elk jaar vvorden er daar 6 a 7000 g©vangensn en ook in de Zee langs Victoria^and, het gebied, in het vorige jaar geanmexeercf, ko- men vsel vvafVisschen voor. Waarom de schrijver zich daar over zoo bezorgt toont? Het blijkt dra als hij v©r- telt, dat de walvischtraan drent om cr gly cerine van te maken en daarom een grond- stof oplevert voor de vervaardi'gjng van ontplofbare stoffen, waarvan het voorzich- tig is zich de vrije beschikking te verzeke- ren". Voor de walvischvangst in die wate- ren moet men dus vaortaan een vergunning hebben van de Britsche autorjtfeiten en zich naar haar voorschriften gedragen. En hij besluit aldus: Door dit middel hebben de Engelschen de controle verworven over een bedrijf, waarin zij slechts een onderge- schikte rol speelden en welks producten van groot belang zijn in oorlogstijd. Door de souvereinjteit van koning George'V te proclameeren over de helft van het Zuid poolgebied, heeft het kabinef van Saint) James blijk gegeven van vooruitzieindheid". BELGISCHE IjmVOERRECHTEN. Het nieuwe douanetarfef is thans bij de Kamer ingedjend. Het doel daarvan is om hocgere invoerrechten te heffein van goe- deren, die tegen Belgische artikelen con- curreeren. Het tarief is aanmevkelijk gewij- Zigd van het protection istisch karak- ter tijdens de debatten in de Parlementaire financieefe comm'is3ie en zal waarschijrilijk verder© wijzigjngen ondergaan bij ae be- handeling in de Kamer door het optreden der vrijhandelaars. De voorzitter van de financieele commissie verklaarde, dat wan- neer het tarief in zijn tegen wo ordigen vorm wordt aangenomcn de schatkilst daaru.it 560.000.030 francs zou ontvangen of 160.000.000 francs rneer dan tegenwoordig. Wamieer echter de wederzijdsche reducties ingevolge de FranschBelgjsche overeen- komst worden doorgevoerd zal de hoogere opbrengst van 160.000.000 francs tot 82.000.000 francs vvorden verminderd. TER NEUZEN, 23 JANUARI 1924. ONTWERP DIENSTREGELING NED. SPOORWEGEN. De o nt we rpdiie ns t reg elii nig der Ned. Spoorwegen ligt thans voor belanghebben- den ter inzage op het secretaniaat van de Kamer van Koopihandel en Fabribkei; voor Ze euw s c li - VI a and e r en te Ter Neuizea. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Jl. Zaterdag bleek van het erf van den rijwielhandelaar J. Michielsen in de Noord- straat athier een rijwiel ontvreernd was, dat daar door een bezoeker van buiten de kom in bewaring was gegeven. Aangifte werd geidaan, bij de gerueente- politie, welke als resulfaat van haar onder- zoek spoediig kon vaststellen, dat het rij wiel was ver'kooht aan een handelaar te Selzaete en ter zake van den diefstal arres- teerde J. J. de F., oud 29 jaar, te SJui.skil, als zijnide de verkooper. Hij is gisiteren aan de grens met den opkooper geconfronteerd en heden naar Middeliburg overgebracht, ter beschikkiiing van den off.icier van iustitie. DE RAiWP OP DE SCHELDE. De justi tie ui't Miiddeliburg-begaf zich naar Har.aweert vioor het instellen van een onderzoek naar de toedracht der ramp op de Schelde, bij Bath. Het Hbl. van Antwerpen meldit daarom- trent: De geredde schipper, een man van rond de 35 jaar oud, is gahuiisvest te Rotterdam, docth verbleef met geheel ziin gezin aan bo'Ord, zijmde vrouw en viier kin der en, die de slacfntoffers zijn geworden van de ramp. Deze zijn de genaamide Maria Janssens, en haar vier kiinderen: een jongen van 6 jaar oud, twee meisjes van 4 en 2 jaar oud en een wichtje van 3 maanden. Volgens een schipper ons aldaar nog meedeelde, kwamen er nog luikdeksels van onder de kiiel van de stoomiboot ,,Radbod" te voorschijn, toen dit scihiip voorbij Bath vaarde. Zoodra de stoom'boot „Radbod" de dok- ken was binnengevaren, heeft de Belgische loods zich bij zijn oversten komen aanmel- den en verslug gegeven van de ramp. Oinmiogelijik kan er iets gezegd of zelfs een meening geuit worden over de verant- woordeilijikheid van de aanvaring. We kunnen dat nog wel zeggen, dai fluit- signalen zijn gewisseld geworden tusschen t de motorsJeepboot en de stoomboof. Hoe deze nu zijn begrepen geworden of door wiie slecht werd gestuurd, dat zullen de exiperten moeten nitwijzen.. SLUISKIL. Dc uitvoering ven het iruisjcspatrcnaat is Zondagavond schittcrend geslaagd. Eer- lijk gezegd waren onze verwachtingen niet ai te hoog gespannen. A1 meermalen heb ben we zulk© avondjes meegemaakt, heel aardig, doch we von den er steeds meer gezelligheid dan kunstgenot. Deze avond o\'crtrof echter verre onze vervvachtbig. Welk eene verandering heeft deze tooneel- club ondergaan Er werd ernstig gestreefd naar kunst en met succes. We kreglen een fijn afgewerkt spel te zien met pakkt nde scenes. Heel de zaal leefde meeadem- loos stil. Het tooneelstuk ,,Lokaas" van Gerard Niefen is niet gemakkelijk maar prachtig. Hoe echt het gekjbbel der naai- ineisjes; hoe zuiver gevoeld de verhouding dier twee zusters met hare moc'der al3 middelpunt. Liefde, bezorgdheid, veront- waardiging, onverschilligheid en heftighcid wisselden elkaar af, vormen een geheel en komen bij elkaar in beider liefde .\oor moeder. De lange dialoog van do ongeluk- itige weduwe Lansfeld heeft wellicht me- nigen regfsseur afgeschrikt, om dit stuk in te studceren. En toch: wat; greep het aan Met wafer.glanzende oogen luister- de het publiek ademloos naar die diep- gevoelde woorden, rechtstreeks opge'wcid uit het moederlijk hartkloppend, b.onzend op 't gesloten kinderhart, dat zich weife- lend fan wanhopjg been en wecr keert maar zich efndelijk opent voor den moe- dertoon haar liefde weer vbeliten hare woorden zacht laat indruppen Ter gene- zing. Met een zucht „wat is dat! mooi!" ver- lieten velen de zaal om na een "half' uur pauze het blijspel „de betooverde kamer" bij te wonen. Ook hier bleek wat ina ern- stige studfe te bereiken is. Alles was tot in de kleinst© putitjes geheel af. Waren de toeschouwers bij „Lokaas" geheel onder den indruk, de betooverde kamer" bracht echte vroolijkheid. De groo te Brabantsche boerenmutsen met; groote poffers en lange breede Iinte;n brachten ons al dadelijk met onz© gedachfe naar een gemoedelijk Brabantsch dorpslogement. Het guitige „Aaltje" bereidde door hare grappen en rijmpjes de goedc stemming en eindelijk was het lachen niet meer van de lucht, toen de verontwaardigde waardin, de verwonderde, angstige logeergasten en vooraf de excentrieke Francaise ten too- neele verschenen. Meer dan vol'daan en lachend gingen we om 0 uur huiswaarts. Nog niooit hebben we de Sluiskilsche jon. ^edameS zoo zien optreden. Zij, die deze uitvoering verzuimden, hebben waarlijk veel gerriist. SAS VAN GENT. Na overleg met het personeel heeft de directiie van de Glasfabriek alihier besloten, om inplaats van 40 werklieden te ontslaan, in even vervoige slechts vijf dagen per week te laten weriken, nd. van Dinsdag tot Za terdag. Bij de gehouden biljartprijskamp al- hier, bij den heer F. de Vleeschschauiwer, nameri 38 spelers deel. De prij,zen werden behaald, als volgt: le prijs E. Vermoet en E. Kaas; 2e prijs C. Kaas en P. de Laeter; 3e prijs Louis v. d. Velde en M. Meuleman; 4e prijs V. de Vleesschauwer en F. van Gesum te Zuididorpe. De extra prijs werd gewonnen door R. Everaert te Philippine en On Lammens. De niamen bij wiien geen woonplaats is vermeld wonien te Sas van Gent. ZUIDDORPE. In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. hebben in deze gemcente inbrekers een bezbek gebracht bij den landbouw'cr J. Dieleman. Door een ijz©ren staaf van een getra- lied veils ter weg te brelken, verschafton de dieven zich toegang tot den keuken, alwaar z'ij twee hammen een stuk spe!k» een jachtgeweer en verscheidene patronen wegmamen. Daar de keuken Van de andere vertrekken van het huis was afgesloten hebben zij het geraden gevonden maar door de bui- tendeur te vertrekken. De politje stelt een onderzioek in. HET WEDERVAREN VAN DEN NEDER- LANDSCHEN SCHOENER ZEEHOND. De correspondent van de N. R. Crt. Is New- York schrijft: Den 9den December bevatten de Ameri kaansche bladen het bericht, dat de Neder- landsche schoener Zeehond in den namiddag van den 7den December, nadat hij door een boot van de Amerikaansche kustwacht was gadegesiagen, en deze vastgesteld had, dat het Nederlalndsche schip zich binnen de grens van drie mijl hegeven had, op een afstand van ruirn 3 mijien buiten de grens aangehouden was. Op de vraag van de kustwacht, waar- heen de schoener g'ing, en wat de lading was, was, ten antwoond gegeven: Op weg naar Halifax, beiaden met wijnen en likeuren, in welk antwoord de kustwachter voldoende aan- leidmg gevonden had, het schip in beslag te neimen, en ter onderzoek naar New-York te brengen. Aan het verhaal werd nog toege- vosgd, dat de kustwacht reeds eenigen tijd op de koimst van het schip voorbereid was; dat do laapitein en de bepianning van de Zeehond Hollanders waren, maar dat er een Belgische supercargo aan boord was, die beweerd had, met de Zeehond de reis over den oce*an ge- maakt te hebben, dat er echter bewijzen wa ren, dat deze supercargo het schip vooruit gereisd was en New-York via Quebec bereikt had. Dat deze Belg, eigemaar van een meubel- zaak in New-York, iemand was, die een zekere vermaardheid genoot onder de ambtenaren, belast met het uitvoeren van de drankwet. Dat de kapitein van het schip wel gepro- testeerd had tegen de arrestatie, maar dat er voldoende bewijzen waren om hem gevangen te houden, en dat het schip aan de douane en het departement van financien overgegeven was. Uit informaties ingewonnen bij het Neder- landsche con.su.laat hier ter stede bleek, dat dit laatste werkelijk waar was. Het schip was in beslag genomen, en de kapitein, de Bel gische supercargo en de bemanning waren on der beschuldiging van samenzwering tegen de wetten der Vereenigde Staten en overtreding van de Volstead Wet gevangen gezet. Zij zaten alien in de Brooklyn Raymond St. Jail, in afzonderlijke cellen, waar ze dezelfde behan- deling ondergingen als moordenaars, roovers, enz. Een interview met den kapitein van de Zeehond, dat plaats vond tijdens het bezoek- uur van de gevangenen, en dat gehouden werd terwijl hij aan den eenen kantvan een duim dik dicht stalen net stond te midden van een 50- tal mede-gevangenen, en ik aan den anderen kant te midden van een honderdtal bezoekers van allerlei slag, was toch viij geruststellend. De behandeling was fatsoenlijk. De beman- niing bestond uit zes man, onder wie een Bel gische jongen van 16 jaar. In het geheel waren er drie minder-jarige mansehappen, die in de afdeeling voor de jongeren opge- sioten zaten, waar ze heel tevreden waren. Ook verder waren er geen speciale klachten; wel was het eten onvsldoende, wat voorname- iijk toe te schrijven was aan de op stevigen kost berekende Hollandsche maag. Op den kapitein en den supercargo was een losprijs van 10.000 dollars gesteld, op elk der mansehappen een losprijs van 5000 dollars. Daar geen hunner in staat geweest was die som te storten, wer den ze alien in de gevangenis (gehouden, waar ze reeds ruim drie weken zaten, toen eindeiij's op 2 Januari het rechtsgeding begon in de Federal Court te Brooklyn, waar deze straf- zaaik rechter Campbell toegewezen werd. De beklaagden hadden drie .ad\ocaten. Advocaat Atwater had de verdedigiiig van den Belgischen supercargo op zich genomen. De advocaten Tippits en Keating, leden van de advocatenfiirma Kirli.n, Campbel, Hickox and Keating, adnniralitylawyers van naam, hadden earst oorspronkelijk op zich genomen alleen de belan,gen van het schip, die hun door den Nederiandschen eigeipar via het ministerie van buitenlandsche za, [on in Den Haag en den Nederiandschen consfcl te New-York, cpge- dragem waren. Naderhand hadden zij besloten, ook de verdediging van den kapitein en de be- manning op zich te nemen, hoewel ze anders nooit als „criminal lawyer" optraden. Het begin van de eerste zittimg werd geheel besteed met het vormen van een jury. De Public Prosecuter (ambtenaar van het O. M.) heeft het recht, de hem toegewezen voorloo- pige jury aan een onderzoek te onderwerpen, en zoo dit hem wenschelijk voorkomit, zes van haar leden door andeien te vervangen. Zoodra hij de jury voor bevredigend verklaard heeft, komt de beurt aan de verdedigers, die het zelfde recht hebben. Bij het stellen van zijn vragen bleek de Public Prosecuter er bijzondere groote waarde aan te hechten, van de zienswijze van de juryleden omtrent het alcohol-vraagstuk o,p de hoogte te koimen. En aan de manier, Yaarop hij zijn vragen formuleerde, en de antwoor- den gqgeven werden, bleek duidelijk, hoe na dit probleem de meesten aan het hart lag. Zoo verklaarde een jurylid bet geheele drank- verbod te bespottelijk te vinden om in sitaat te zijn, wien dan -ook wegens overtreding er- van te veroordeelen. Hij werd oo-gem'biikkelijk <loor een ander vervangen. Een tweede ver klaarde, tegen de drankwet te zijn, en hoewel van meening, dat een in kracht getreden wet geearthedigd worden moest, zou hij toch ster- kere en meer bewijzen noodig hebben alvorens iemand wegens overtreding ervan te veroor deelen, dan wanneer dit met een andere wet gebeurd zou zijn. Ook het beroep speelde bij de beoordeeling van de juryleden een rol: een restauranthouder en de eigenaar van een import zaak werden dadelijk afgewezen; verder werd door een ander vervangen iemand, die met te veel emphase verklaarde, van Hol landsche afkomst te zijn. Ook de verdedigers legden een groote be- langstelling aan den dag voor het punt Drank wet. Zij zochten naar leden van de Anti- saloon league, van kerkelijke vereenigingen ter bestrijding van Het alcoholverbruik, leden van het Leger des Hedls. Verder poisten ze de juryleden omtrent hun gevoelens ten opzichte van vreemdelingen. Eindelijk, nadat ook zij eenige leden ver vangen hadden, werd de jury voor gekozen verklaard, en kon met de eigenlijke zitting een begin worden gemaakt. De ambtenaar van het openbaar Ministerie zeide in zijn eerste rede tegen de jury onder meer. In den loop van dit geding zal worden be- wezan, dat de Zeehond naar de Vereenigde Staten gegaan is met een lading sterkedrank ter waarde van 300.000. Dat ze die lading heeft binnen willen smokkelen. Dat deze ge heele onderneming finaneieel ondersteund werd door de Guaranty Trust Company. Dat de supercargo niet de reis gemaakt heeft per Zeehond, doch reeds eenige weken tevoren den schoener was vooruit gereisd en via Quebec naar de Vereenigde Staten gegaan is. Dat hij eenigen tijd in New-York vertoefd heeft en vervolgens naar Freeport op Long Island is gegaan, waar hij verbinding zocht met een visscher, genaamd Sprague. Dat hij den lsten December met genoemden visscher en diens maat in gezelschap van een anderen Belg een zwerftocht op zee heeft ondernomen om de Zeehond op te sporen. Dat hijna dien dag vergeefs gezooht te hebben, den volgenden dag weer een tocht begonnen is. Dat tien mijl buiten Long Beach zij per slot de Zee hond hebben bereikt, waarna de supercargo aun boord van de Zeehond gegaan is, waar hij bleef. Dat dcor het aan boord nemen van den supercargo de Zeehond voeling gehad heeft met het vasiteland en daardoor dus bin nen de grenzen van de Vereenigde Staten viel. Den 2der, 3den en 4den December heeft ge- noemde Sprague dagelijks tochiten naar het schip ondernomen en heeft hij een deel van de lading in zijn vissehersischuit geladen en meegenomen. Het zal ook blijk an, dat !e schoener eenige dagen voor de Cholera Banks heeft liggen wachten op den supercargo. Da de aapitein in October uit Belgie gevaren is met geen ander plan'dan om te g^an naar de Cholera Banks. Dat wij hier dus te doen heb ben met een samenzwering, gericht. tegen de Vereenigde Staten in het aigemeen en tegen het verbreken van de Volstead wet in het bij- zonder. Daarna begon het getuigenverhoor. Als eerste getuige trad op de heer Scott, kapitein van de boot van de kustwacht, de Seminole. De schoener was door de Seminole het eerste gezien op ruim vijf mijl afstand van de kust. Zijn koers was gericht op de Fire Island Inlet. Hij ging tot bij no twee mijl afstand van de kust, daarop wendde hij zich weer naar buiten. Kapitein Scott gaf be vel, hem te achtervolgen en beredkte hem, toen hij 3.80 mijl buiten de kust gekomen was. Daarop volgde de aanhouciing. Van verzet was geen sprake geweest. De schoener was op sleeptouw genomen en niaar Graveseud Bay gebracht. Bij het kruisverhoor van dezen getuige, ge- leid door de advocaten van de beschuMigden, werden vragen gesteld over de weensgestekl- heid, gedane obseivaties, opne.mingo i, enz. Op' de vraag, of hij, ahorens hij het schip in beslag genomen had, door wetenschappelijk gedane ohservaties zich overtuigd had van de ligging van. het schip ten opzichte van de kust, antwoordde de kapitein ontkennend. Hij verklaarde, dat de schoener geen blijken ge geven hiad, in nood te verkeeren. Op de vraag, of de kapiiitein om water bad gevraagd, ant woordde hij eerst ontkennend; even late - zeide hij echter, dat er wel om water was gevraagd, en dat er water gegeven was uit den zich in de sloep van de Amerikanen bevindenden voorraad. Het is niet de moeite waard, het uitgebrei- de getuigenverhoor op den voet te volgen. Enkele getuigen maakten eenigszins den in druk, een uit het hoofd geleerd lesje op te zeggen. De ambtenaar van het openbaar ministerie maakte, toen de papieren van het schip ter sprake kwamen, de opmerking, dat de super cargo, hoewel oorspronkelijk wel bij den Ne deriandschen consul in Zeebrugge ingeschre- ven als behoorende tot de bemanning van het schip, later _door dezen als zijnde „gedeser- teerd", geschrapt was. Daarna was de kapi tein met het toezieht van de lading belast. Eein sitoere visscher, Sprague, van Freeport, verklaarde, in zijn boot den supercargo naar de Zeehond te hebben gebracht. Hij had het schip ook water gebracht. Hij had niet den indruk gekregen, dat het schip averij had. De supercargo had hem een kistje champagne en een kisitje jenever als Kerstgeschenk ge geven. Hem was verder gezegd: hier is een kansje voor je oim een duitje te verdienen. De vertaler van het scheepsjournaal van de Zeehond en eenige andere in beslag genomen piapieren, die verklaarde Nederlander te zijn, aan de Amsterdamsche universiteit gestudeerd te hebben, leer aar geweest te zijn in de Ne- derlandche taal, bleek het zich met de ver- taling gemakkelijk gemaakt te hebben: hij had alleen vertaald, wat hij zelf belangrijk genoeg achtte. Het fraaiste was, dat de zin- snede uit het joumaal: Een lichter kwam langs zij, in de vertaling luidde: Cohen came along side. De ambtenaar van het openbaar ministerie zeide eerst, dat de naam Cohen ge- noeimd zou zijn om een anonymus aan te dui- den. Ten sloitte bleek echter, dat de vertaler had geschreven: When, en dat de man, die de geschreven vertaling had gecopieerd, er Cohen van had geimaakt. In de nationaliteitspapieren stond, dat het schip, behoorende aan de firma J. van Rompu te Ter Neuzen, bestemd was voor Halifax. In andere papieren stond te lezen, dat het schip besteimd was voor de Cholera Banks. De laatste in het joumaal ingevuMe pas sage luidde, dat het schip in slechten toestand verkeerde, bovendien ook nog het werpanker verloren had, waarop de kapitein scheepsraad gepleegd had, waarin besloten werd, de haven van New-York binnen te loopen om het schip in orde te laten brengen. Twee getuigen, die op verzoek van tie ver dedigers een onderzoek hadden ingesteld naar den toestand van het schip, verklaarden, dat de motor in een zoodanigen toestand verkeer de, dat er onmogelijk iets meer gedaan had kunnen worden, dat de motor geibroken bleek, en er bovendien vioeibare koolzuur noodig was om hem aan de gang te krijgan, dat er geen vioeibare koolzuur aan boord was, dat het schip een diepgang van ten mdnste negen voet had, dat het verlies van het werpanker en het defecte roer het niet meer zeewaardig deden zijn. De kapitein van de Zeehond verklaarde, er geen bezwaar in gezien te hebben, zijn schip naar de Cholera Banks te brengen met het doel, daar zijn lading te lossen, omdat de Cholera Banks buiten de twaalf mijl grens liggen en dus tot de vrije zee behooren. Door allerlei omstandigheden was er van lassen niiets gekoimen. Op den overtocht van Emge- land naar de Cholera Banks had hij met moei- lijkheden te kampen gehad, de motor stopte telkens, en ook had hij geen vioeibare kool zuur meer gehad. De laatste dagen, voordat zijn schip door de Seminole in beslag geno men was, had men zeer te lijden gehad van gebrek aan drinkwater. Door het breken van eem moer was het roer zwaar te hanteeren geweest. Bovendien had hij door het liggen in ondiep water zijn werpanker verloren. Op den 7den December was daarom besloten, de haven vain New-York als noodhaven binnen te gaati. Nadat de Public Presecuter had voorgesiteld, de beklaagden behalve den kapitein, den stuurman en den supercargo vrij te verklaren, met welk voorstel de rechter dadelijk meegdng, voerden de verdedigers het woord. En nadat vervolgens de ambtenaar van het openbaar ministerie het zijne in het midden had ge bracht, nam de rechter het woord, die o.m. tot de juryleden zeide: Gij zult moeten beoordeelem, of de regee- ring der Vereenigde Staten voldoende grond heeft gehad om te zeggen: het schip was niet in nood. Ware het schip in nood geweest, dan heeft geen sterveling het recht, het in beslag te nemen, want alle wetten vervallen op het oogenblik, dat een schip in nood verkeert. Dan zult ge moeten beoordeelen, of het schip bin nen de grens van drie mijl geweest is. Is het binnen de drie mijl geweest, dan moet de re- geering nog kunnen bewijzen. dat er een samenzwering plaats gevonden heeft in den tijd, dat het binnen die grens was. Ook moogt ge niet vergeten, dat de mogelijkheid bestaat, dat er een samenzwering geweest was, maar dat die reeds opgeheven was, toen het schip aangehouden werd. Ik verwacht van u een oordeel over ieder der drie beklaagden afzon- deriijk. Echter moogt gij ook niet vergeten, dat, zoo er sprake geweest is van een ramen- zwering, dat dan van de drie beklaagden ten minste twee schuldig moeten zijn: eem mensch kan niet alleen schuldig zijn aan een samen zwering. Dit geval is van het hoogste belang voor de rageering, maar het is ook van het hoogste belang voor de beschuldigden. Nia deze woorden troikken de juryleden zich ter beraadslaging terug. De beklaagden wer den de zaal uitgeleid. De rechter omderhield zich met de advocaten. Na een uur en tien minuten kondigde de zaalwacliter den terugkeer van de jury aan. De beklaagden kwamen terug, en de jur trad binnen. Zij verklaarde, dat zij de be klaagden diet schuldig had bevonden. ISAaC DE LABOUREUR. De beroeimde hengst Isaac de Laboureur, die gedurer.die den oonlog uit Belgie is in- gevoerd, en hier dc fc-kkerij van het zware paard op hoogen trap heeft gebracht. door het voortbremgen van vele excel'leerende nakoimeliimgen, is naar Belgie verkocht en zal eerstdaags weer ons land verlaten. Hij komt in Belgie terug in. zijn ouden stai te Vollezeele, vroeger van den heer Van den Eeckhou-t, thans van de firma Van Dix- hoorn. Door deze tramsactiie wordt een sdiel licht geworpen op den toestand der paardenfokkerij in ons land, en zal onte- genzeggelijk de heer Van Dixhoorn de gun.st der Belgische fokikers verwerven. UITVOER VAN BEETWORTEL- ZAAD. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de burgemeesters geschrevien,: Uit inlichtingem, verstrekt door het mi nisterie van arbeid, haindel en nijvorheid, is mij gebleken, dat verledeji jaar de in- voer in Frankrijk van bvetwoitelzaad uit ons land een zoodanigen omvang aannam dat met groote mate van zukerheid mocht worden aangenomen, dat de betreffende partijen niet uitsluitend van Nederiand schen oorsprong waren. Aangezien het in- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Does 30 en 60 ct. Bij apotfh. en drogisten. Mijnhaidt's-artiikelen zijn verkrijgbaar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. voerrecht op Nederlandsch zaad daar te la nde aanzienlijk lager is dan dat op Duitisch, werd in verband hiermede van sommige zijdeti de meening geuit, dat om ontduikjng te plegen van de zooveel hoo gere rechtcn, Duitsch zaad eerst in Ne- derland wordt ingevoerd en opgeslagen en daarna als van Nederiandschen oorsprong, voorzien van een desbetreffend certificaat, in Frankrijk wordt ingevoerd. Ik behoef er uwe aandacht wel niet in het bijzonder op te vestigen, dat, zoo in- derdaad aldus misbruik van Nederlandsche certificaten van oorsprong wordt gemaakt, zulks een ernstig gevaar voor vele gewich- tige Nederlandsche belangep met zich brengt. Het komt mij dan ook z©er wen schelijk voor, dat in het vervol'g in elk bijzonder geval nauwfceurig wordt onder- zpcht, of het uit te vo©ren beietwortel- zaad van Nederiandschen oorsprong is, al vorens een certificaat daarvoor wordt af- gegeven. Na dienaaingaande gepleegd over- leg, zijn daarom de Kamers van Koophan- del en Fabrieken door den minister van arbeid, handel en nijverhejd ter zake inge- ficht, met verzoek, zich alvorens tot de afgifte van certificaten van oorsprong voor partijen beetwortelzaad over te gaan, in verbinding te stellen met de directie van den landbouw van mijn departement, die ter beoordeeling van de herkomst vat, dergelijke partijen de mieest betrouwbare gegevens bezit of kan verkrijgen. Om een goede werking van de aldus getroffen regeling te bejvordereu, heb ik de ,>er u hierbij uit te noodigen, den be- langhcbbenden, voor zoover noodig, de gewenschte voorlichting te verstrek'ken, en hen er op te wijzen, dat zij zich uitsluitend tot de Kamers van Koopliandel en Fa brieken hebben te wanden. DE OPLICHTING VAN AMSTERDAM SCHE BIJPOSTKANTOREN. Nader wordt nog naar aanleiding van de oplichtjng van de bijkantoren der pos- terijen te Amsterdam gemeld, dat de acht valsche postwissels van 400 gld., die de zelfde personen zonder moeite hebben ge'- ind, jn December 1922, afkomstig lieetten te zijn uit Haarlem. Met deze 3200 gld. zijn de beide heeren ook naar Parijs gegaan. Toen het geld op was, zijn ze te Amsterdam teruggekeerd. Zij Zijn toen aan het fabrieeeren van de tweede serie begonnen, maar vonden het bedrag van 400 gld. wat hoog. Zij vervaar- digden toen de bekende postwissels van 300 gld., die uit Utrecht heeffbeh te komen. Het is reeds gebleken, dat er aan een derde serie werd gewerfct, welke eveneens Utrecht als stad van afzending zou dragen. Zoowel H. als v. R. zijn met de justitie in aanrakjing geweest. Omtrent H. is reeds een en ander meegedeeld. v. R. schijnt van goede familje te zijn; hij heeft gestudeerd voor doctor in de letteren. Hij wei-jd later boekhouder op een kantoor te Amsterdam. Daar maakte hij zich schuldig aan ver- duistering_ Hij werd veroordeeld, maar nam de wljk naar Belgie. Ook daar gedroeg hij zich niet onberispelijkhij maakte kennis met de Belgische justitie en bracht eenigen tijd in de gevangen is door. Voorwaarddijk werd hij in vrijhejd gesteld. Hij k,eerde toen terug naar Amsterdam. Pogingen om een betrrkking te krijgejn faalden. Hij woonde toen in een hotelletje in de War- moesstraat. Daar maakte hij kennis met H. Enkele dagen geh'den is gemeld, dat ongevter een jaar geleden de bijpostkanto- ren op dezelfde wijze zijn opgelicht voor kleine bedragen. De gearresteerden zeggen daar niets van te w©ten. OVERREDEN. Zondagnacht is te Middelburg de 25-ja- rige varensgezel W. V., die onder den in- vloed van drank verkeerde, door een auto bus overreden en spoedig daarna overleden. De chauffeur had eerst gestopt. POGIN'g TOT DOODSLAQ. Op 'verzoek van den AmersfooiTsehen cominissaris van poiitie is te Rotterdam, waar hij op familjebezoek was gegaan, ge- arrestverd een drogist uit AmersfoOrt, we gens poging tot moord op zijn v'rouw. Oebldken moet zijn, dat in de kamer, waar de vrouw was gaan rusten, een verborgen gaskraantje was opengezet, terwijl de tou- wen v*an de ramen waren doorgesnedon. De vrouw merikte echter onraad en vluchtte naar de buren, die de poiitie met'het geval in kennis stelden. DezF arresteerde toen de dienstbode, onder verdenking van rnede- plichtjgheid en liet den drogjist iin Rotter- *dam aanh-ouden, waarbeen hij met zijn winkeljuffrouw veftrokken was. Eenige w©ken geleden was op dezvlfde drogisi\* cuw een jioging Of moord .gedaan door mufdel van arsemcum-vCrgiTtigihg, waarvan de toe leg niislukte, maar de sporen gevonden werden. In verband met den on- gunsirwn toestand van de zaak van aen thans aanigehoudene, wordt nu ook een poging tot brandstjehting, een half jaar geleden gepleegd, tegen hem aangevoerd. Als drijfveer van een en ander wordt ge meld, dat de vrouw, die nog maar kort met den drogist getrouwd is, geld heeft en de zbken slecht gingen. De justitie uit Uts©cht heeftj den ver- dachte aan een verhoor onderworpen. Hij ontkent echter alles. (Hbld.) TROUWPLANNEN. Gedurend© eenigen tijd was een Duitscher in pension bij een dame te Amsterdam. Hij had zijn hospita verteld, dat hij dokter was. Al spoedig sprak hij van trouwplan- nen, en zij, zeer vereerd dat een dokter haar had uitverkoren, leende hem too nu en dan wat geld. Maar hij betaalde nooit terug en ook zag zij nimmer een cent kost- geld. Toen bleek op een gpelden dag, dat de Duitscher noch dokter was, noch

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2