AL6EMEEN NIEUWS- EM ADVERTEMTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Mo 7558 Maaadag 21 Januari 1924. 54e Ja&rgaiifr feanbesiedisig. w n e rTTiTDT" De vrouw van den Zeeschuimer. BUITENLAND. -man^ msmmaeaa Burgemeester en Wethouders van PHILIP PINE, zullen op Donderdog 7 Fe- bruari 1924, des iniddags 12 uur, aanbesteden: Het onderhouden van de werken der Oemeentehaven van 11 JTebruari tot 31 Decem ber 1924. Aanwijzing op den dag der besteding voormiddags 10 uur. Bestekken verkrijgbaar tegen betaling van fl.—t ten gemeentehuize en bij den architect L. DE Bruijne te Ter Neuzen, door wien nadere inlichtingen worden verstrekt. P. A. RAMMELOO, Burgemeester. GEIRNAERDT, Secretaris. Philippine, 12 Januari 1924. INSPECTEURS DER VOLKS- qezondheid. De minister van Arbeid heeft aan de Gedeputeerde Staten van de betreffende provinces meegedeeld, dat de inspectcurs der volksgezondheid S. Douma en dr. S. G. Zwart, van ambtsgebied en standplaats zijn veranderd. Inspecteur Douma krijgt thans tot ambtsgebied Gelderland ten Western van den IJsel en ten Noorden van den Rijn, Noord Holland en Utrecht, met standplaats Amersfoort. Inspecteur Zwart krijt tpt ambtsgebied de provincie Zuid Holland en Zeeland, met standplaats 's Gravenhage. VOORKEUR NEDERLANDSCH FABRI- KAAT AANBEVOLEN. De minister van Binnenlandsche Za- ken en Landbouw heeft het volgende ge- schreven aan de provinciale en gemeen- tebesturen De r ijkscommissie werkverruiming deelt mij mee, dat o.m. naar aanleiding van mijn rondschrijven van 28 Mei 1923 veel meer dan vroeger aandacht wordt besteed aan het Nederlaudsche fabrikaat. Toch komt hhet nog herRaaldelijk voor, naar de oom- missje meent, dat, het uit gewoonte, hetlzij door onwetendheid of misverstand, soms ook zonder eenig verklaarbaar motjef, or ders in het buitenland worden geplaatjsf, welke zooal niet geheel, dan toch voor een groot deel door de NederlanldscTie nijjver- heid haddcn kunnen worden uitgevoerd. De heerschende werkloosheid wordt hier- door veelal noodeloos vergroot. Het zai mitsdien aanbeveling verdienen, dat niet tot plaatsing van een order bij onderhand- sche aanbesteding in het buitenland wor- de overgegaan dan nadat met de commis- sie in overleg is getreden, opdat deze zich kunnen vergewissen omtrent hetgeen ten behoeve van de Nederlandsche industrie zou kunnen worden verricht. Ik meen u daarom te mogen uitnoodigen, geen orders in het buitenland te plaatjsen, alvorens de rijkscommissje Wetkverruiming is gehoord. INVOERRECHT OP KOFFIE. Eenige keeren is reeds gemeld, dat een invoerrecht op koffie te wacliten zou zijn. Naar de Tel. thans met zekerheid ver- neemt, is inderdaad binnenkort een wets- ontwerp tot heffing van invoerrecht op koffie te wachten. DE RIJKSKWEEKSCHOLEN. Men nieldt uit onderwijzerskringen aan de«Maasb.: Men bedoelt met het veranderen van alle dagnormaalscholen in rijkskweekscho- len met 4 leerkrachten, een gelijlk maken. een nivelleeren, zoo men wil, van beid FEUILLETOI, (Vervolg.) Hoe nietjg het jacht, waarop Lars Von- ved was overgegaan, ook in vergelijking met de Camperdown scheen, zoo belang- wekkend was het, wanneer men het nader boschouwde. De geheele boiuw van het sch'P was op buitengewone snelheid be- rekend; bij weinjg diepgang en even ge- ripige breedte had het eene lengte van ongeveer vijftig voet. Precies in het mid den stond de eenige mast, die slank en hoog zich in de lucht verhief. Evenals de geheele scheepsromp was het strak gespan- nen zeil donkerzwart. Eene voorbefelldige orde, die van de voortreffelijke tucht op het schip blijk gaf, heerschte op het dek. Ln toch droeg alles ©en zeker eigenaardig karakter daar het jacht bezwaarlijk voor den handel kon dienen daartoe was het bhjkbaar niet ingericht - en nog minder wanneer men de bemanning in aanmer- kmg nam voor een pleziervaartuig kon I doorgaan. Welkom op de Amalia, kapitein, riep een jonge man van ongeveer denzelfdm leettijd als Lars Vonved, dezen tegemoet toen hij het jacht betrad, terwijl de Zes matrozen, die de bemanning uitmaakten. eeroiedig den nieuwaangekoinene begroet ten. s instellingen, die oorspronkelijk nog ai van e.fkander verschil|den niet het minst ook in den omvang van hot leerplan. De nivel- leering is in hoofdzaak bedoeld van onder af, dus door een omhoog brengen van het peil der tegenwoordige dagnormaalscholen. De mogelijkheid bestaat dat door dezen maatregel een twintigtal der thans nog be- staande dagnormaalscholen zullen opgehe- ven worden, waar ieder der opleidingsin- richtingen zich een bepaald rayon zal aan- gewezen zien, van waaruit de leerlingen zich kunnen aanmelden voor een aange- wezten school. DE RADIOVERBINDING INDle— NEDERLAND. Radio Expres meldt, dat zoowel met den machineztender te Bandoeng als met den booglampzender in de afgeloopen wo ken een paar maal zendproeven gedaan zijn, waarbij gedurende het geheele etniaal werd doorgeweikt. Het doel was na te gaan, of behalve de reeds bekende uren, die voor ontvangst \an de teekens in Nederland min of meer bruikbaar zijn, ook nog andere uren ge- schikt zouden blijken. Voorloopig is gebleken, dat behalve de avonduren tot ongeveer 11 uur Amsfer- damsche tijd, die altijd het best zijn, en de ochtenduren tot ongeveer 9 uur, die soms ook verkeer mogelijk maken, nogVel Jijden voorkomen, die met de huidige mid- delen althans zwakke ontvangst wordt ver- kregen. Terwijl te 11 uur 's avonds de sei- nen onneembaar gaan worden, is van 1 uur 's nachts af weer bijwijlen zwakke neembaarheid geconstateerd. Welke beteekenis dit karr krijgen voor werkelijk verkeer, is thans nog nfet te zeggen. Alleen hetgeen sterk genoeg over- komt om hier eenigszins geregeld Fe wor den ontvangen, kan bijdragen tot verkeers- uitbreiding. ERGERLI (K OPTREDEN VAN OFFI- CIERE'N VAN GEZONDHEID? De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in de maand October jl. bij de opkomlst dier lichtjng in het garnizoen Utrecht eenige dienstplichtigen, die op gepaste wijze mev dedrelden, bezwaar te moeten maken tegeh het vaccineeren, op meer dan ergerlijko wijze door officieren van gezondheid, die met dezien dienst belast waren, zijn behan- deld geworden? Zoo deze vraag bevestigend beantwoord wordt, is de Minister dan bereid van het gebeurde volledige mededeeling aan de Kamer te doen, of, in het tegenovergestelde geval, cen onderzoek naar het voorgeval- lene in fe stellen? DE TOESTANT Poincare is Donderdag w er met suc- ces in de Fransche Kamer een klip ont- zeild die de socialisten in zijn weg hadderj geplaatst met een verzloek tot int(erpellla- tie van de regeejrjng ovter de intrekking van het wetsontlwerp op de pensiowen. Bij de beslissende stemming kreeg hij een meerderheid van 145 360—215) stem- men. Dit beteekende dat de meterderheid voors- hands nog vertrouwen in het beleid van hem en zijn regeering heeft, om de da- ling van den franc te stuiten. Maar hoe zjal het loopen, wanneer de maatregtlen der regeering in dat opzicht niet het! noo- dige effect sorteeren? In hetj gehan-ewar over de schadevergoedingskwestie ge- bruikte Poincare het heele jaar door met klem de ontZagHijke voorschottten uit' de Fransche schatkist tot herstel van het, ver- woeste gebied als argument, waarom Frankrijk betaling van Duitschland moest Hartelijk dank, kapitein Lundt, dankje jongens, voor je oplettendheid, was het antwoord. Je hebt me nog juist van pas bevrijd. Bevrijd, kapitein, vroeg kapitein Lundt verbaasd. Ja, nu wel niet alsof ik op dien drie- master daar gevangen geweest ben, inte- gendeel den braven kapitein May van de Camperdown ben ik mijn levon ver- schuldigd, en ik zal hem er al mijn feven dankbaar voor zijn; denkt er om, jongens, waar jullie de (Camperdown ook mocht ontmoeten, de bemanning van de Cam perdown heeft me het leven gered. Kom even mee naar de kajuit kapitein Lundt, we moeten wat met elkaar bepraten, met deze laatste woorden wendde hij zich tot den commandant van het jacht. Ze gingen naar de kajuit. Lars Vonved voorop, terwijl de matrozen weer aan het werk toogen en het jacht zoo snel als een meeuw over de golven schoot. Lundt volgde, na eerst den kok te hebben bevo- len twee flesschen wijn in de kajuit te bren gen. Dit was een matig groote ruimte, die naar bejde kanten door lage deuren met andere vertrekjes in verbinding stond. In het midden bevond zich een sierlijk be- werkte ovale tafel van eikenhout, waarop boeken en kaarten verspreid lagen; rond- om de tafel stonden stoelen met glinste- rende koperen schroeven aan den gix>nd bevestigd, kussens met roode zijde over- trokken lagen er op. Ter rechter- en ter linkerZijde der bei- de deuren waren tu.sschen het glanzend gepolijste houtwerk spiegels ter mans- hoogte gevoegd, en zelfs versierden ver- blijven eischen. Het was dus te voorzien, dat de Fransche financien er slecht aan toe zouden komen, indien die betalingen vooreerst uitbleven, gelijk ied<V nu wel op zijn vingers na kan tellen dat het ge val zal zijn. Dat moet zich den slotfte uit- drukken in een dating van den franc. Er zijn nog andere factom; bij gekomen, die in dczrdfde rjchting v/erkten. De kosteu van de Roerbezetting, de klakkeloos aan Oost-Europeesche staten verleende credie- ten voor het koopen v»m oorlogsmateriaal in Frankrijk, de zei Brwachtigheid van Fransche bieleggers d ten slotte hun heil ook beginnen te zien in dollarfondsen en dergelijke. De terugslag is natuurlijk de duurte van het leven, la vie chere, die te Parijs als dagelijksche verzamelpfaats van tienduizenden menschen uit alle landen van de wereld bijzonder scherp tot uiting moet komen, omdat die vreemdelingen gemakke- lijk in francs blijven betalen, zbo iang ver- ftooging van prijzen tegenover voortgaande daling van den franc voor hen geen rol speelt. De regeering gaat nu aan alle kanten bezuinigen en de belastingen ongeveer over de heele linje met 20 pet. verhoogen. Hoe- veel van de verhoogde. belasting zal ech- ter ten slotf.lc weer niet op jde verbruf- kers drukken, dus juist meewerken om de daling der prijzen tegen te houden? Zoo lang echter de noodkreet la vie chere, die Poincare's rede in de Kamer Donder dag telkens stoorde, niet voorgoed onder- drukt kan worden, kan de regeering nog telkens aan overrompeLng blootstaan. Het bedenkelijkste voor haar zou zijn, indien hij nog tegen den tijd van de verkiezfing in Mej in den mond van hare tegenstan- ders bestorven lag. De Franschen zijn een zuinig volk en voorspiegeling door ver- kiezingsredenaars van goedkoopere tijden kan op de groote massa niet zonder indruk blijven. Zij zullen over het hoofd zien, dat men op dit oogenbljk slechts het gelag betaalt voor een politiek die Senaat, Ka mer en openbare meening totdusver in hun groote meerderheid gesteund hebben. Natuurlijk kan de franc de mark niet ach- terna hollen, zoolang er niet in wild tem po papieren geid bij gedrukt wordt. Poin care neeft er zich zelffc op roepen dat de biljettencirculatie met 1800 kunnen be- milhoen francs was verminderd. Maar het geval vvik< Tat de ir.flay^ cn Frankrijk ge- camoufleerd is in ander papier dan bank- biljetten, zooals de verdedigingsbons van het Credit National, uitgegeven ten behoe ve van het verwoeste gebied, en het groote bedrag, dat de regeering van de Fransche Bank geleend heeft, zonder dat zij zich totdusver in voldoende mate van de door haar aanvaarde verplichtjng tot aflossing van bepaalde sommen heeft kunnen kwij- ten. Onveranderlijke eoonomische wetten zullen ten slotte den stand van den franc bepalen en de ervaring van onzen tijd heeft overal wel voldoende geteerd, dat tijdelijke en kunstmatige maatregelen hiertegenover slechts het effect van lapwerk hebben. EEN BELANGRI.JKE REDE VAN POINCARE, De Fransche Kamer is Vrjjdag weer bijeen geweest Deze zitting is echter heel wat kalmer verloopen dan die van Donderdag. Wel interrumpeerden leden der opposite herbaaldelijk den premier, doch het eind van het liedje is geweest, dat een groote meerderheid zich achter de huidige regeering heeft geschaard, zoodat Poincare's positie voor zoolang het tenminste duurt weer sterker is dan men had verwacht. Poincare verklaarde er kennis van te nemen dat Herriot, de leider der radicaal-soeialisten, niet accoord gaat met een vermindering der Duitsche schuld. Het is noodig aldus Poincare dat het buitenland weet, dat men niet kan re kenen op meeningsverschillen tusschen de scheidene voortreffelijk geschilderde zee- stukjes den wand vlak tegenover de trap; in het midden van dien zich in de lengte uitstrekkenden wand bevond zich eene keu- rige bibliotheek, die tal van pr.achtig ge- bonden boeken liet zien. Het geheel maak- te den indruk van een van alle mogeiijke gemakken voorziene gezelschapskamer. De bei'de mannen zetten zich neder. Lundt ontkurkte een der gebrachte flesschen. Hadt ge wel gedacht, dat ik op dien driemaster zou zijn, Lundt? Waarachtig niet, kapitein, en ronduit ge- zegd brand ik van verlangen om te hoo- ren hoe u daar verzeilt kwaamt, gaf de aangesprokene ten antwoord. Ik kon mijn oogen ook niet gelooven, toen ik p'lotse- ling uw signaal zag, en in 't begin dacht ik, dat het een krijgslist van onze vijanden was; doch mijn vcortreffeRjke kijker schonk mij al spoedig de overtujging, dat ge het zelft gaaft. Doch hoe kwaamt ge op dien driemaster, graaf? Dreigend hief Lars Vonved de vinger op. Pas op, kapitein Lundt, ik ben Vonved kapitein Vonved, en verder niets; denk er toch aan. Hoe ik op dien driemaster ver- zeild kwam Hebt ge wel eens eenzaam, moederziel alleen, bij hooge zeeen in storm- achtig weer, op de golven den dood in de oogen gezien, Lundt? Zeker kapitein, ik heb eens op den groo- ten oceaan twee voile dagen en nachten op een wrak rondgezwalkt, zonder een enkel mensch om mij heen; waar het overige scheepsvolk is gebleven, of het gered of yerdronken was, weet ik niet, ik achtte me zelf reeds verloren en had me al op mijn lot voorbereid om <een wel- Franschen onderling. Ik moet echter protest aanteekenen tegen de verklaring van Herriot, dat de conferenties te Londen en te Parijs indertijd slechts voor den schijn zouden zijn gehouden, omdat de regeering toen reeds zou hebben besloten het Roergebied te he- zetten. De geallieerden moeten in ons ver trouwen stellen Poincare herinnerde aan de pogingen, om de eenheid in het optreden der geallieerden te bewaren en toonde aan de hand van het i Geelhoek aan, dat hij, in stede van alleen het Roergebied te willen bezetten, er bij Bonar Law op had aangedrongen, dat Enge- land zich inzake de bezetting van het Roer gebied bij Frankrijk zou aansluiten. Eerst nadat toestemming was verkiegen van de meerderheid der Commissie tot Herstel. ging Frankrijk in samenwerking met Belgie en Italic er toe over. Frankrijk moest dus het Roergebied bin- nentrekken zonder Engeland, of Duitschland vrij laten, voor eeuwig de volken, waaraan dit land verplichtirgen heeft, af te schepen. Frankrijk en Belgie wenschten niet af te hangen vaa de genade der belanghebbende mogendheden De Fransche premier herinnerde vervol- gens aan de door Engeland veroorzaakte verstoring in de eenheid van het financieele front der geallieerden en aan den toestand van Frankrijk en Belgie, die alleen aan het verzet van Duitschland het hoofd moesten bieden. Poincare voegde hieraau toe z/De critiek van Herriot had moeten worden gericht aan het adres van de Britsche politiek en niet aan dat van de Fransche, welke blijk gaf van lankmoedigheid en goeden wil Met nadruk stelde Poincare vast dat Duitschland meer goederen in natura leverde aan andere landen dan aan Frankrjjk en wel omdat dit in het belang was van zijn industrie. Herriot heeft verklaard, dat hij zijn goed- keuring zou hechten aan de weigering, het Roergebied te ontruimen Hij erkende dus stilzwijgend Frankrijk's recht het Roer gebied te hezetten. LV Herriot zeide anderzijds, dat hij solider en duurzamer onderpanden zou vinden dan het Roergebied. Maar ik ben met Herriot zeer bang, dat het Roergebied geen vol doende onderpand vormt. Belgie had de exploitatie op het oog van andere onder panden in niet-bezet Dui schland, evenals wij zelf, doch deze onderpanden zullen moeten worden toegevoegd aan die, welke wij reeds hebben en niet als vervanging mogen dienen Het is voldoende om naar het Roergebied te gaan om den grooten rijkdom van dat gebied te constateeren een vogel in d« hand is beter dan tien in de lucht, Frankrijk beeft nooit aangestuurd op de verbrokkeling van het Duitsche rijk, en is besloten den bevolkingen haar volkomen vrijheid te laten. Wat de Palts aangaat, merkte Poincare op, dat de toestand in dit land volstrekt niet dezelfde is als in andere gebieden. De afscheidingsbeweging in de Palts is een spontane beweging. De orde werd in de Palts nooit verstoord, tot onlangs Duit sche nationalisten eenige afschuwelijke moor- den pleegden. Het onderzoek van den heer Clive draagt een intergeallieerd ka rakter. De Fransche regeering is volkomen gerust, wat betreft de rol zijner agenten, die volkomen correct was. Wij zullen er nooit aan denken het Ver- drag van Versailles te schenden, hoe leven- kome buit voor de haaien te worden, toen een Hollandsch koopvaardijschip mij ont- dekte en redde. Die twee dagen zal ik zoo lang ik leef niet vergeten. Nu in djenzelfden toestand bevond ik mij gisteren. On mogelijk, riep Lundt, yerschriikt en ongeloovig uit. Waarom onmogelijk? Heden bij het aan- breken van den dag redden die Engclschen mij uit de golven, waarover ik reeds m en lang op een grooten balk ronddreef, half- dood kwam ik op het dek en ben waar- schijnlijk de eenige, die de ramp ove.r- leefd heeft. Wat? kapitein, de Schildpad is toch niet \ergaan? riep de jonge man, terwijl hij erbleekte. Neen, zoo erg is het niet, niet de Schild pad heeft een ongeluk gehad, maar de Valk is gisterenavond in de lucht gevlogen. De Valk? Het groote Deensche oorlogs- schip? En waart gij dan op De Valk? vroeg Lundt. Zeker, Lundt. ik heb drie uren als ge- vangene op De Valk doorgebracht en wat het voor mij te beteekenen heeft, op een Deensch oorlogsschip gevangen te zijn, weet gij evengoed als ik. Gij gevangen? Maar dan waart ge ver- raden. Als ik niet verraden was, zou ik niet gevangen genomen zijn. Wie was de verrader, kapitein? vroeg de jonge man dreigend. Ik ken hem Lundt, hij zal zijn straf niet ontgaan. Terwijl hij deze woorden uitsprak, had de zeeman zijn kalmte verloren; zijne lip- dig onze wensch is, dat rich vredelievende Duitsche staten vormen. Wij koesteren nog minder de bijgedachte, deze landen onder onzen politieken invloed te plaatsen Duitschland volhardt nog steeds in zijn houding tegenover Frankrijk. dat nooit heeft geweigerd te praten Het svemelt van ofiScieuse voorstellen. Ik luister er naar, zeide Poincare, doch j ik blijf op mijn hoede. Het plan Rechbei'g heeft volgens hem alle mogeiijke hoedanigheden, alleen niet die der werkelijkheid. Het eenige noodige is voortgaan met de verbetering der Roer- exploitatie. Nog diplomatieke manoeuvres, noch aanvallen op de franc kunnen ons doen toegeven Psiucare verklaarde het eens te zijn met Herriot, dat men niet te veel moest ver- wachten van de conferentie van deskundigen en dat men geen vermindering van de Duitsche schuld mocht aanvaarden, zonder een overeenkomstige vermindering van de Fransche schuld. Na een en ander te hebben medegedeeld over de betrekkingen met het buitenland, zeide de premier Zoolang Duitschland den vrede van Europa bedreigt, loopen alle schoone redevoeringen omtrent den universeelen vrede gevaar, dat zij niets anders zijn dan woorden. Wij zouden gaarne ten spoedigste den oorlog vergeten en zijn gruweljjke gevolgen, maar wij kunnen dat eerst doen, als wij zeker zijn. dat men niet opnieuw zal beginnen. Een beroep doende op de medewerking van Engeland, eindigde Poincare. Langdurig juichte men den premier toe. De Kamer beeindigde daarop de behan- deling van de interpelaties inzake de buiten- landsche politiek der regeering. Poincare stelde de vertrouwenskwestie wat betreft het eersf in stemming komen van de motie Manaut. welke door de regeering was aanvaard. De Kamer sprak zich daar- voor met 415 tegen 151 stemmen uit. Vervolgens nam de Kamer met 446 tegen 122 stemmen het eerste gedeelte aan van de motie-Manaut, waarin de verklaringen der regeering worden goedgekeurd. speciaal wat betreft de verklaring inzake de Roer bezetting. Daarop werd met 445 tegen 126 stemmen het tweede gedeelte der motie aangenomen, waarin bet vertrouwen der Kamer in Poin care wordt uitgesproken inzake de voort- zetting van de door hem gevolgde politiek. De motie in haar geheel werd daarop bij handopsteken aangenomen TER NEUZEN, 21 JAN. 1924. AANBESTEDING WOONHUIS. Zaiterdag weed alhier door den architect P. A. Gatle voor den heer P. Verhage aan- besteed het 'bouwen van een werkplaats met bovenwoning. Hiervoor werd inge- schreven als volgt: Scthilider- en glaswerk: A. van Duijsse f 564, ID. R. Riemens te Zaamslag f 395 en J. Bruggeman 311 IJzerwenk: 1. Butler 103 en C. Ver hage 96,80. Metselwenk: W. Reinhoud f 2755 en _f 3130, Gebr. Van der Velden /2750 en /3125, P. J. en J. H. Rijnberg 2560 en /3180, Geibr. Niieuwelimk /2493 en f3063, P. M. Oostdijk 2376 en /3243, en Gebr. KoiHjn f2150 en ,f2613; de eerste som be treft Belgiiscthe steen en de tweede waal- steen. Gegumd aan 'de laagsite inschirijvers. SCHEEPSRAMP OP DE SCHELDE. Naar we vernemen had gisteren op de Schelde bij het nauw van Bath een zeer pen trilden krampachtig. Hij verhaaldc zijn vri.end de geschjedenis van het verraad, van zijne gevangennemtng en zijne bevrij- ding. Dat ik de eenige ben die gered is, voegde hij er bij, heb ik hieraan te dan- kenj dat ik, voor ik hef schip in de lucht lict sprjngen, door eene opening, di? ik bij- tijds gemaakt had, in zee ben gesprongen. Behalve het jacht, dat we hebben leeren kennen, bezat Lars Vonved nog een ander, grooter schip, de Schildpad, dat de eige- naar uit ironie zoo gedoopt had omdat het zoo buitengewoon snel liep, het was een snelzeiler van den eersten rang, een vaar- tuig van 250 ton en had eene bemanning van 60 koppen, louter ervaren zeelui, die gedceltclijk uit andere landen voortvfuch- tig, deels weerspannig tegen de Deensche wet, geen befcr onderkomen hadden veten te vinden dan zich onder het commando van den beruchten en gevreesden zeeschui mer Lars Vonved te stellen, die, machtiger dan de koning van Denemarken, onbe- nerkt over de Oostzee heerschte. Doch, hoe weerspannig deze manschappen zich tegen de weften in hun eigen land betoond hadden, door de energie van den aanvoer- der, dien zie zich zelf hadden 'gfejlcozen, hadden ze strenge gehoorzaamheid en strenge tucht gelcerd. Gewilljg zOu elk der Zes tig er op hebben durven zweren, dat alien te zamen volkomen bereid waren voor hun kapitein hun leven te laten, alien ver trouwen vast en met geheele overgave hun lot toe aan de hand huns aanvoerders, en even vast meenden Zij dat -zijn lot door hen, hunne trouw en genegenheid beschermd was. (Wordt vervolgd.) 3) ir-rT~trr i iiiwiiib i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1