Rheumatiek en spierpijn Prcmnciale Staten van Zeeland. f h INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Spoediige verlichtdnig van de pijnem en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijn hardt). Kofeer 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Sanapirin-Tabletten zijn verkrijgbaar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. Dr pres. ouderling dankte namens de gemeent© den leeraar voor het genomen besluit. Hij wilde niet in herinnenjng bren- gen. hetgeen de domine in de^ruim 20 jaar, welke hij op Hoek werkzaam is, voor de gemeente had giedaan, daar dit reedis naar voren was gebracht door den beer van Doeselaar bij het in gebruik stelilerj van het electrisch licht, maar legde meer den nadruk op de liefde en achting, welk hij in djen tijd had mogen winnen. Waar het voor de gemeente een gjroote eer was, als de predikant naar elders benoepen werd, toch deed dit haar telkens met angst de beslissing te gemoet zien en waar v ooral' dit laatiste beroep voor den leeraar •een moeilijke besljssing was geweest, deed dit den band tusschen gemteente en leeraar STerker worden. Hij wekte de gemeente op hiervan blijk te geven, door den domine in gebed te gedenken en trouw ter kerk te komen en verzocht de gemeente haar blijdschap en dank tot den Almachtige uitj te spreken door te zingen psalm 103 vers 1, en dan den leeraar biddend toe te zingen nsalm 134 vers 3. Zichtbaar aangedaan, dankte de domine spreker en gemeente voor de welgemeende woorden en toegezongeti bide. KOEWACHT, Zondag werd hier door een nog onbe- kend persoon het \alsch gerucht verspreid: »de Boerenleenbank staat op springen". Maandag kwamen enkele inleggers hun bedrag opeischen, hejgeen hen natuurlijk deze week nog zal worden uitfoetaaljd. Intusschen zijn wij in staat te verklaren dat voor een dergelijk gferucht niet do minste grond bestaat; irrtygendeel, onze Leenbank staat er buitengi woon good voor. Gedurende de meer dan 20 jaar, dat zij bestaat, heeft zij geen enkel verlies geleden, terwijl het reservefonds tot ruim 12.000 gulden gtesfegen is. Op 31 Dec. 1923 bedroegen de inlagen 485.479. In den loop van het jaar is uitbetaald aan opge- vraagde spaargelden 92.306 gulden. Het voorschottenkapitaal bedraagt 248.763 gld., in deze gemeente geplaatst op eerste hy- potheek op land en huizen met 40 pet. overwaarde of ander schuldbekentenis met een of twee solide borgen. Met de Hanze heeft noch de Centrale van Utrecht,, noch een der daarbij aangesloten banken iets te maken. Zij staan er geheel buiten. Door de persoonlijke verantwoordelijk- heid der leden is ieder inlegger en reke- ning-couranthouder ten alien tijde verze- kerd van de richtige terugbetaling hunner gelden en de daarop verschenen rente. Zoo is en blijft de Boerenleenbank de degelijk- ste en de soliedste instelling, omdaf, zij steunt op de persoonlijke verantjwoorde- lijkheid van meer dan 60.000 harer leden. - Dezen zomer hoopt de vereeniging „de H. Familie" in deze gemeente, haar 50jarig bestaan te herdenken. Reeds nu worden maatregelen gctroffen otn dit gou- den feest plechtig te vieren. MIDDELBURQ. Naar het huis van bewaring te Middel- burg is overgebracht T. F. de C., oud 27 jaar, workman, wonende te St. jansteen, verdacht van poging tot aanranding van de eerbaarheid te St. Jansteen. OVERSLAG. De loop der bevolking in deze gemeente over 1923 was als volgt Geboren 6 m., 2 vr„ totaal 8. Gevestigd 12 m., 4 vr., totaal 16. Overleden 1 m., 0 vr.. totaal 1. Vertrokken 12 m„ 12 vr., totaal 24. m. vr. totaal Bevolk. op 1 Jan. 1923 186 184 370 n 1 Jan. 1924 191 178 369 alzoo verminderd met 1 persoon. Levenloos aangegeven 1 Aantal lmwelijken 8. sinds ons vorjg bericht werden oontracten afgesloten of zullen weldra contracten af gesloten worden met Nieuwvliet, Stoppei- aijk, Bosciikapeile ,en Hontenisse, terwijl Cadzand spoedig zal volgen. Voorts werd de dectrilicatie in de gemeente Biervliiet uitgebrejd met die van de buurt de Kapitale darn, verkregen wij in Hulst niet onbelang- rijke arneming van stroom regeirecht aan particuljeren en werden met groepen land- bouwers onder Ijzendijke en Groede even- eens overeenkoinsten voor directe levering tot stand gebracnt. Met Axel worden on- derhandelingen gievoerd; het is niet on- mogelijk, dat ook daar, eyenals in Hulst, ten slotte door onze vennoot|schap de dis tribute aan belanghebb|enden word! ter hand genomen; in jeder geval wordt een Oplossmg weldra tegemoet gezjen. Nu ook de stroomlevering aan Clingie, Graauw en Safe van Gent nog dit jaar een feit werd, blijkt, dat van de 19 gcmeen- ten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog slechts Overslag, Ossenisse en Hengstdijk buiten de bemoeiingen der vennootschap valleri; Ter Neuzlen heeft een eigen cen trale, waarvan Uwe vcrgadering° ovcrnc- ming door de Provjnciale Staten niet wenschte te bevorderenonze vennootschap kan er natuurlijk niet aan denken, concur- reerend naast het bestaande bedrijf aldaar op te treden; w©l zijn wij in onderhande- Img met de gemeente Ter Neuzen over een aansluiting van de gehuchten Sluiskil en Driewegen, dje vanuit de Ter Neuzensche centrale niet voorzien worden. De aandacht moge er overigens op ge vestigd worden, dat, mode ten gevolge van het beleid onzer vennootschap, dat aan tal aansluitingeu in de geelectrificeerde ge- meenten zeer bevredigend mag genoenid worden; het bedraagt, die in Breskens me- degerekend, 3600, een cijfer dat in zeer goede verhouding staat tot de algemeene ervaringsschattingen op dit gebied; het ver- bruik zelf per aansluiting zal evenwei nog beter moeten worden, maar daarop kan van onzentwege heel weinig invloed worden uitgeoefend; de maxjmale belasting in de centrale Hep reeds op tot 280 K. W.; ook art is gunstig, daar niet meer dan een maximum van 270 K. W. mocht geraamd worden. In de najaarsvergadering van 1922 besio- ten de Staten om voor sommige ambtena- ren, die op 1 Juli 1922 in dienst der pro- vincje waren, de voorschriften van de tot dusverre gegolden hebbende provincial pensioensbepalingen van kracht te doen blijven, voor zooveel die bepalmgen op 'het oogenblik hunner pensionneering aanspraak geven op en hooger pensioen, wet 1922. Dit besluit werd ter Kon. goedkeuring verzonden, d.d. 4 januari 1924 berjehtte de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat hij in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Financien, van n(ee- ning is, dat dit besluit eenlge uftjbreiding behoeft, namelijk om die ambtenaren, die vroeger op 55-jarigen lecftijd met pensioen konden gaan, doch nu oerst met hun 65ste jaar, vanwege de province een tijdelijk pen sioen te verleenen van af den datum van hun ontslag tot het bereiken van den 55-ja rigen leeftijd. Daar Ged. Staten van mcening zijn, dat bedoelde aanvulling geheel in overeenstem ming is met de bedoeling, welke hij de Staten heeft voorgezeten ten tjijde van het nemen van hun bov©nbedoeld besluit. stellen Zij voor tot die aanvulliing te be- sluiten. Electrificatie provincie Zeeland. De raad van commissarissen der naam- looze vennootschap „Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits-maatschappij" (P. Z. E. M.) heeft aan Ged-. Staten een bericht ge- zonden omtrent de werkzaamheden der ven nootschap, waaraan het volgende is ont- Ieend: Zuidgroep. De stroomvoorziening in deze groep ondergaat geieidelijke uitbreiding; \X/at Westelijk ZeenvvscH-Vlaanderen aan gaat, hebben wij de gemeenten Oosvburg Sluis, Aardenburg en Zuidzande voor het oogenblik ter zijde latende omdat de toe- stand daar aanzienlijk bemoejlijlkt wordt door de aanwezigheid van gasverlichting, met de gemeenten Retranchement, St. Kruis en Eede, de kleinste van het geheele dis trict, nog geen relatien; met Waterlands- kerkje en Oostburg hebben wij besprekm- gen; voor de stroomlevering aan landbouw- coinplexen tusschen Oostburg en Water- landkerkje en tusschen WaterTandkerkje en 1 Jzendijke zijn vergevorderde onderhande- hngen gaande. De Zeeuwsch-Vlaamsche situatie is al zoo, als men in aanmerking neemt, dat de officieele opening der centrale 24 Mei j.I. plaats had de teitelijke stroomlevering was 1 April begonnen njet ongunstig. Immers ook met de groot-industrie begin- nen contracten afgesloten te worden; de N. V. „Nolson's Havenbedrijf Zeevakrl- en Handelmaatschappijte Ter Neuzen en de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweo-- maatschappij" te Axel zijn onze stroom- afneemsters geworden, terwijl het contract met de N. V. Van Malik's Confectionery Works te Breskens aanzienlijk werd uit- gebreid. Dat nog niet meer industrieen hun stroom direct afnemsn van onze cen trale, wijte men niet aan de Directie of ,aan ons College. Wanneer fabrikan'ten, zooals voorgekomen is, een prijs wenschen, die nergens in Nederland wordt toegestaan door centrales, dan moeten wij een" neen" laten hooren, hoe gaarne wij ook de be- lasting, bijzondei lijk de dagbelasting, der centrale vL;rhoogd zien. Het lijdt evenwei weinjg twijfel, of cuok nu nog van verre staanden zullen gewonnen worden; aan se- rieuze, krachtjg gevoerde ond-rhandelingen ontbreekt het niet. Onnoodig overigens op te doen merken, dat de hoogst ongunstige economische oms'tandigheden in de zak. n- wereld hier ook een woordie meespreken. Het mag niettemin verblijdend heeten dat het verliias over het eerstc bedrijfs- i.aar vermoedelijk, gefct op de uitkomsten van het cersfe halfiaar. dat nu achter den rug is, gerjnger zal zijn, dan het bedrag, dat wij daarvoor destiids moegten ramen "Sedroeg dit Iaatste n.l. 106.500, hetj schc- decijfer over het ecr|ste jaar zal waar- schijnlijk, onverwachte eventualiteiten daar- gelaten, ongeveer 90.000 gld. beloopen. Electrificatie van de Middengroep. Door den Raad van Commissarissen der P.Z.E.M. wordt voorts overgelegd een rap port betreffende de geschiedenis en de on- derhandelingen voor electrificatie der m'd- dengroep. Zij geeft op grond daarvan Gedeputeerde Staten in overweging: 1. voor de electrificatie van het platte- land van Walcheren, N. Bcveland en Z. Beveland tot aan het kanaal beschikbaar te stellen een bedrag van 1.500.000 gld.; 2. in beginsel deze electrificatie te be- werkstelligen door het aangaan van een overeenkomst met de Vlissjngschi Tr. Mij. 3. Ged. Staten te machtigen zulk een overeenkomst vast tje stellyn in overleg met commissarissen der P.Z.E.M., waarna die overeenkomst kan worden afgesloten. 4. Desnoods zich garant te stellen ten behoeve der Sociefe voor rente en af lossing der door haar aan tegane lee- ning van ten hoogste 700.000 gld. Aanneming van djt voorstel zal het in de motie-Welleman genoemde overleg met de gemeenten Vlissingen en MiddHlburg overbodig maken. Ten opzichte van het in die motie ge noemde overleg met de M.A.B.E.G. meldt de Raad van C. der P.Z.E.M., dat een de legate uit zijn college een bespreking heeft gehad met burgemeesters van gemeenten in Oostelijk Z. Beveland, waar de M.A.B. E.G. gasfabrieken explojteert. De zaak staat nl. zoo, dat deze maatschappij te kennen had gegeven riiet verder over de haar aan- gaande bedrijven Tn Z. Beveland met de P.Z.E.M. te wi^fen overleggen, daar do zaak naar haar zienswijze ten slottfe slechts de betrokken gemeenten raa"kt. Na uiteenzetting der wederzijdsche stard- punten werd overeengekomen dat de bur- gemeester van Krabbendijke zich tot de M.A.B.E.G. zou wen'den en "de resiiltaten daarvan zou mededeelen. De zaak bUck- J7 Nov. nog niet zoo ver gcvord'erd, dat n definjtieve bespreking met den Raad v. c. der P.Z.E.M, kon plaats hebben Nadere berichten zijn nog niet ontvangen Voorstel Ged. Staten voor de Middensroep. Ofschoon Ged. Staten de meening van Commissarissen der P.Z.E.M. dat aan electrificatie van de Middengroep volgens hH door hen voorgestelde systeem, ver- schillynde voordeelen verbonden zijn gereedelijk kunnen toegeven, Zijn bij de bestudeering daarvan enkele bezwaren gerezfen. Herinnerd wordt er aan, dat de laagstt prijs voor licht in enkele gemeenten van Z. Vlaanderen 45 cent per eenheid is, in de meeste gemeenten is hij hooger. Volgens het voorstel van Commissaris sen der P.Z.E.M. zou in de middengroep de prijs van licht 34 a 36 cent bedragen. De vraag rijst of het verantwoord is uu de Prov. Kdis aanziieniijke bedragen beschikbaar te stellen om de bewoners Wan het eerije deel der provimdie gel'e. genheid te geven stroom voor licht te koopen tegen een zoo belangrijk lagcren prijs dan in een ander deal van het gewest. Een tweede bezwaar ontleenen Gi°d Sta ten aan den toestand der Prov. financien Aan rente voor het aan de P.Z.E M verleende bedrag van 998.150 als aandeei in haar kapitaal wordt rond 55.000 gld. gevorderd, wat een verliespost is, aan- gezien uitkeering van dividend jn de eer- ste jaren is uitgesloten. Voortjs is aan de P.Z.E.M. een kapitaal ter teen verstlreJd van 975.000 gld., waarvan door haar aan de Provincie gelijke rente wordt vecgoed als door dezen moet worden betaald. Het tekort der P.Z.E.M. over '23, 90.000 gld. komt Zoo niet rechtjstreeks, dan toch indirect ten laste van de Provinciale fi nancien. Opvolging van het voorstel van Com missarissen zou de provincie plaatsen voor een nieuwe ujtgave van 62.196 gld. p-e- durende 40 jaar. Wij behoeven, zoo zeggen Ged. Staten, met in den breede te betoogen dat, wij aaartegen overwegende bedenkingi'n heb ben. Evenwei hebben zij, geliet op het be sluit der Staten van 14 Dec. '17 (fn be ginsel verklarend dat electriciteitsvoorziie- mng vanwege de provincie zal worden ter hand genomen), en het feit dat daaraan uitvoerjng is gegeven voor de Zuidgroep, gezocht naar een middel om daartoe te geraken, zonder op de provincie Iasten te [eS?en> welke haar draagkracht zouden te boven gaan. Met hot oog daarop hebben zij Dins- aag 8 Jan. '24 een bespreking gehouden met Commissarissen der P Z.E M en ov delegeerden der Societe. Daarbij was het denkbeeld geopperd den stroomprijs voor licht voor den gewonen gebruiker te stellen op 45 cent per eenheid het laagst in Z. VI. gevorderde bedrag en hetgeen aldus meer ontvangen zou wor den dan bij betaling van den door de So ciete voorgestelden prijs van 34 a 36 cent, u'^ keeren aan de P.Z.E.M., die aan- vankelijk deze uitkeeringen kan aanwenden om renten en aflossingen van de door haar aan te gane leening te bestrijden. D<- Societe verklaarde zich niet bereid daartoe zonder mjaer over te gaan; bij een dergelijke verhooging verwachtte Zij met zoodanjge levering, als aan haar bc- rekemngen ten grondslag lag. Besproken werd daarna of aangaande die leverjngen eenige zekerneid kon wor- den gegeven. Naar de meening van Ged. Staten zou deze taak liggen op den weg van de besturen der gemeenten. In dezen gedachtengang werd voorgesteld van de gemeentebesturen een garantie te vragen van de in hun gemeente te leveren efec- triciteit. Blijkt dat daarmee de hoeveelhcden zul len worden bereikt, welke den grondslag ultmaken van de berekeningen der Sir ciete, dan verklaarde deze zich bereid tot het aangaan van i en overeenkomst, waar- bij de prijs voor licht voor den gewonen verbruiker weed gesteld op ten hoogste 45 cent per eenheid, en waarbij zij zich zou verbinden boven en behalve de in de voorstellen van de P.Z.E.M. verinelde te- ruggaaf van het renteloos voorschot, aan de Provincje uit te keeren een bedrag van 8 cent per eenheid voor licht en kleine kracht. Op grond van de berekeningen der so ciete zouden dan in het eerste jaar van de voltooiiing aan de P.Z.E.M- en dus aan de Provincie ten gcede komen een bedrag van ongeveer "18.000 gld. Dit cij fer zou geregeld kli'mmen en in het tiende jaar ongeveer 100.000 gld. beloopen. Ged. Staten meenen o'p deze wijze een op- Iossing te hebben gevonden die aanneme- lijk is. Aan de besturen der gemeenten blijft dan de taak om aan het licht tp brengen, dat de behoefte aan electri.oiteit voor licht en kracht, welke alom gezcgd wordt to bestaan, werkelijK aanwezig is. Zij krijgen een gelegenheid om aan te toonen dat men bereid is, die behoefte te bevredigen niet ailcen dan, wanneer de Provincie daar voor alle kosten draagt, maar ook dan wanneer daarvoor een prijs gevraagd wordt, welke, gelet op de andere deel en van Zeeland en op andere provincie,!, niet dan redclijk kan worden genoeir.d. In dezen gedachtengang wordt door Ged. Staten het voorstel van Commissarissen der P.Z.E.M. aangevuld met: een garantie door de gemeenten van verbruik voor licht en kracht tot de door Ged. Sjlaten en de Societe vastgestjelde hqeveelhedenen een voorschrift aan de Societe tot uitkee ring van mjnstens 8 cent aan de P.Z.E.M. voor eike geleverde eenheid licht en kleine kracht, waarvan de prijs op hoogstens 45 cent wordt gesteld. Het voorstel betieffende de garantie mee- nen Ged. Staten vooraisnog met te moeten overnemen. Er was in djt huisje gelegen aan de Toren- laan 41 b om 8 uur des avonds brand uit- gebroken die echter spoedig gebluscht werd. Bij het mgasteld onderZoek bkik, dat op de vloer een bed, dat in de petro leum gedrenkt was lag, waarom- 4 stcelen waren geplaatst. Bovendien waren nog andere meubelem met petroleum overgoton. De beide ver- dachten hadden om half drie in den mid- dag het huis verlaten terwijlj de werkster om 4 uur was vertrokken. De Iaatste ver klaarde aan de politic, dat Zij de sleutei'in het z.g. Kallegat had gelegd, terwijl geble- ken was, dat bij het uiitorejken an den brand de sleutel in de deur Zat. De inboedel van Z. was verzekerd voor 10.500 wat nogal hioiog genoenid werd. DE POES BIJ DE PLEQHT1GHEID. Te 's-Hertogenbosch werd het Badhuis aan de Kemperlandstraat officieel door bur- gemeester Van Lanschot geopend. Voor het geoouw hadden tie genoodigden, de medici, leden van den gemeenteraad, on- derwijsautoriteitfen, tfechnici, enz. zich jn tiwee groepen opgesteld. Do burgemees- ter beantwoordde de inleiding van den wet- houdei van sociale werken en was juist aan het woord, toon een prachtige, gian- zend zwarte poes rustig over het terrein kwam en voor den burgemieester bkef staan, De parmantige poes trok zich niets aan van de groote vroolijkheid, welke haar verschijnen teweeg bracht en kuierde rus tig de rijen Iangs. En de burgemeester go- vat,. be trok de poes bij de pkchtighcnfd en laschte bij zijn betoog do opmerking- in: „Zoo groot is de belangstelling voo" het nieuwe badhuis, dat zelfs de poes symbool van zindelijklieid komt kijken, wat we hier aan het doen zijn." DOOR EEN ONBEKENDE MISHANDELD. Twee burgers troffen Zondagavond op den Dam te Amsterdam een man aan, die verklaarde aan de overzijde van het IJ door een onbekend gebkven persoon in hoofd en borst te zijn gestoken. Na r aan hot pOlitieposthuis Molsteeg te Zijn gebracht, is hij vatidaar per auto naar het Binnen- gasthuis vervoerd. GESTOLEN. De houthandelaar Van der M. te Delft du dupe g"eworden van een Hongaar, die hij gedurende 14 dagen onderdak, voe- ding en eenige kleeding heeft verscliafit en bovendien reisgeld gaf naar Amster dam, waar hy zich bij den Hongaarschen consul zou moeten vervoegen \'oor eon pas. Na het vertrok van den man kwam de heer Van der M. tot de ontdekking, dat do Hongaar een bureau had opengebro- ken en daaruit ruim 100 gulden aan con- tanten had gestolen. De man gaf voor, operazanger te zijn; hij is ongeveer 121 jaar oud, heeft een donker ujterlijk en flink postuur. GEVECHT IN EEN MIJN. In de mijn Laura te Eygelshoven werd een Poolsch mijnwerker "door een lana- genoot met een pikhouweel Ievensgevaar7 lijk verwond. Zijn toestand is ernstig. De dader is in het huis van bewaring te Maas tricht opgesloten. OPLICHTING MET EEN POSTWISSEL. Aan het meerendeel van alle bijpo,s;t- kantoren te Amsterdam is Zaterdag een postwissel aangeboden van 300 gld. DeZe wissel is aan alle kantoren, waar hij werd aangeboden, uitbetaald. Later is gebleken, dat al deze wissels valsch waren, zoodat de posterijen zijn opgelicht voor 6900 gld. De vervalsching is aangebracht op goe de postwissel-formulieren. Alle stempels, die op een postwisset staan, wanneer hij kan worden uitbetaald, zijn aanwezig. Do postzegels zijn behoorlijk gestempeld. Ook het groote veitjghoids- middel, de chequewriler, waardoor het for- mulier zwart en rood gepe,-foreerd wordt, is aanwezig. Alle poistwissels Zijn geadreSseerd aan een zekeren De Boer te Amsterdam. Ech ter staat op alle wissels een ander adres. De eenige fout, die gemaakt is, bestaat hierin,, dat het adres geschreven is over de chequewriter, terwijl dat bij goede post- wissels juist andersom is. Ook in de perforate bij nauwkeurige beschouwing eenigszins grover, omdat deze ei vermoedelijk ntet een mesje is ingeluaakt. Ongeveer een jaar geleden had een der gelijke oplichting plaafs. Ook toen w'er- den de bijkantoren op een dergelijke wij- ze opgelicht. Toen echter waren de bedra gen veel lager, omdat in dien tijd aan bij kantoren geen hooge bedragen waren uit betaald, daar de control© moeilijk was. De dader is nooit ontdekt. Sedert de in- voering van de chequewriter scheen dat bezwaar opgeheven. \erspreiden, met brandende kaarsen, die de leidmgbuizen verhitfen tot ze bijha smolten en de muren blakerden met vet- tig roetzwart, met stoffers, waamiede de buizen beklopt werden tot de kalk van d,- muren sprang. Maar wat ze deden en wat ze probierden, de kraneti bleven pertinent weigeren ook maar een drupp/el wator vrij te laV-rn. Het o.nrbijt met een glas warme melk ging nog, maar eten koken zonder water, dat was zelfs Marie te mach. tig, en dus werd -er latter fop den ochtend aangebeld bij de buren, met het vriendelijk verzioek van mcvrouw boven of ze »en emmertje wa;(3r mocht Ieenen, want de waterleiding was bevroren. Zoo sukkelde men den dag door en voor het eerst in naar ieven Ieerden de beide vrouwen de waarde kennen van het nat, waarmedv een Ho landsche nuisvrouw gewoonlijk zoo roekeloos omspringt, alsot hef totaal waar deloos is. Vaten wasschen werd 'n puzzle, handenwasschen een IUXe, en angstvallig werd ieder© verspilling van het kostbare vocht vermeden. Toen mencer -s avonds terug kwam van de rers vond hij thuis ©en gcdrukfr-, neer- slachtige summing. Uitvoerig deed me- vrouw hem verslag van de ramp, vertelde van alle mislukte pogingen om de lei- ding te ontldooien. Toen zij uitvertteld had, stond meneer Zwijgend op, daalde zwijgend af in detl kelder endraaide de hoofdkraan open, die hij den vorigen avond, alvorens naar Ded te gaan, had afgesloten, van welken voorzichtigheidsmaatregel hij vrouwlief die al ter ruste was, onkundig had gelaten! EEN RARE BEWAKER. Een schipper uit Rotterdam had een nachtwaker te Amsterdam opgedragen op zyn schip te passeu. Dit bewaken werd zoodanig opgevat, dat de zoon van den waker, een 21-jarig jongeling, af en toe met het schip voor eigen rekening vrachtjes ging vervoeren. Gisteren had hij van een firma te Amsterdam een lading'oud ijzer ter verscheping gekregen. In plaats echter van de partij, welke groot was circa 100 ton en een waarde had van ongeveer /4000 naar het bestemde adres te brengen, trachtte hij haar voor eigen rekening in het Oost- zanergat te verko pen. De verkoop gelukte echter niet, de politie kreeg van het geval kennis en arresteerde den jongeling. GEMASKERDE 1NBREKERS. In den nacht van V rijdag op Zaterdag omstreeks 2 uur drongen een 3-tal onbekend gebleven individuen door de stalling de woning binnen van den landbouwer Verhey, te Braamt, bij Doetinchem. Met behulp van een zaklantaarn werd het huis afge zocht, zelfs de kamer, waar vader en zoon sli-pen. De eerste, die wakker werd door bet vallen van kleedirigstukken, bield zich rustig, doch kon de dieven, die hun gelaat hadden zwart gemaakt, niet herkennen. Deze namen uit de alcoof een kistje, inhoudende circa J 400 en een spaarboekje groot 500, beneveus een horloge mee. De vader waarschuwde zoodra zij weg waren, den zoon, die den dieven een geweerschot nazond. Alleen het horloge werd den vol- genden morgen in de nabijheid der woilina teruggevonden. BRANDSTICHTING? De timmerman J. Z., en de inanden maker P. H. beiden uit Huizten zijn Zater- dagavond om half een bij hun thuiskomst in hun hufsje te Blaricum gearresteerd, DE BEVROREN WATeRLEIDING. De Arnh. Crt. schrijft: 't Zal je geb-euren. Hadden we 'm maar afgesloten. Hoe krijg ik not) water voor de thee? En voor de kinderwasch. En voor en voor een veelzecr- gende beweging naar de mrichting met! waterspoeling. As we d'r esns heet wa.tyr over goten. Waar haal jij heet water vandaan? Allemachies. De mogelijkheden, waartoe zoo'n bevro ren kraan kan leiden, drongen nu eerst tot de hersens van de mcid door. Wacht es. Een lumineus idee flitsjts door me- vrouw's brein: 't Fonttejntje in de gang. Marie was al weg, draaide het fonfein- kraantje naar links tot het niet-verder kon, naar rechts tot het niet verder kon. Bevroren, klonk het n& rslachtig. En de badkamcr. Nieuwe hoop, njeuwe teleursfelling. Ook de badkraan jaf geen druppiel, evemnin als dc kraan boven. Was meneer er nou maar, verzuchtte de meid met rottsvast vertrouwen in do superioteit van het sterke geslacht. Die zit al zoovvat met den trein in Utrecht. Nieuwe stjljie. De hersens werkten, want water moest er zijn. Wat is nou een hurs- houden zonder water. Dus waren mevr, en de meid d© volgende twee uur in de weer met een petroleumkachel, die op de onmogelijkste plaatsen haar warmte moest EEN EIGENAARD1G VONNIS. De kantonrechter te Harderwijk heeft een eigenaardig vonnis gewezen Tegen twee kooplieden uit Harderwjjk werd op 29 November j.I. proces-verbaal opgemi.akt door een jachtopziener te Huis horst, omdat hun hond achter wild aanzat Een van de beklaagde was verschenen. Bij het getuigenverhoor maakte de kan tonrechter er den verbab'sant op attent, dat hij verzuimd had in de dagvaarding te melden, of hij zich overtuigd had, dat de personen geen ja'htacte, concent of buitengewone machtiging hadden De opgekomen beklaagde bekende, dat hij geen jachtacte haddeswege werd hij gestraft met 8 of 4 dsgea de niet op gekomen bekl. werd vrijgesproken, omdat hij door afwezigheid de aanvulling van het proces-verbaal niet kon geven EEN SIGAREN W1NKEL BINNEN- GEREDEN. Des nachts onistreeks halfeen bracht de garagehouder G te Nijmegen een automoi iel uit zijn gar«ge in de Bloemerstraat naar buiten, ten einde voor een andere auto plaats te maken Daar hij de motor van de op straat staande auto niet in rust had gebracht, vroeg hij aan 2 bij hem zijnde personen even op den wagen te willen passen. Een hunner de branstoffenhandel aar J. V\ H. nam in de auto plaats en gaf den motor nog wat meer gas Hierdoor reed de auto plotseling met vollen gang achter- wraats tegen het perceel no. 53, waarin een sigarenmagazijn is gevesti«d, waardoor de winkelpui werd ingedrukt en de auto- mobiel zwaar beschadigd. Persoonlijke ougelukken kwamen niet voor. DOOR DEN SCHOORSTEEN AFGELUISTERD. Te Killimagh (lerland) heeft Woensdag een zekere Costelloe terechtgestjaan, wiens arrestatie na een ongewone manjer van on- derzoek gevolgd was. Costelloe stond on der verdenking 27 December den moord bedreven te hebben op een landbouwer. Men had van den verdachte echter niets dan een voetafdruk. Een poiitieman trok er op uit om meer van den moord te weten te komen en begaf zich naar de wooing van Costelloe. Daar hij aan het venstor wei nig of niets kon hooren, klom de man op het dak en vandaar in den schoorst©en, welke in vele Westlersche woningen slechts bestaat uit een gat in het dak 'boven ©en stookplaats. In dezen schoorsteen verborgen luisterde de poiitieman meer dan een uur het gesprek af, dat werkelijk op de moord- gescniedenis betrekking had en zooveel ge- gevens over deze aangelegenheid opleverde, dat Costelloe den volgenden dag kon gear resteerd worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6