Handelsberichtew, VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, VERGADERiNGEN, ENZ. 15 Jan. Clhr. Wiinlerlezing te Ter Neuzen. Aanbesteding Kunstmestsloll'en te Kijkuit. Mij. Voorwaarts. Verkoop VVoonhuis, erf, enz. te Sas van Gent, notaris Dregmans. Biioscoopavond. „Uns Huis". 16 Jan. Verhurmg perceel land Kanaalpolder. Notaris Van der Moer. Verkoop Likeirbosch te Koewacht. No- tarjs Dregmans. 17 Jan. Volksvoordracht te Ter Neuzen. Nuts- departement. 18 Jan. Verkoop Woor.ihuiis, enz. te Zaamslag. Notaris Van der Moer. Aanbesteding Kunsimeststoffen te Koe wacht. R. K. Boerenfoond. Aanbesteding Zaden, enz. te Zaamsliag. Ver. 't In belang der landbouwers. 19 Jan. Aanbesteding bouwen werkplaats met bovenwoning. Architect Galle. Aanbesteding Kunstmeststoffen te Axel. Ver. Comite tot aankoop van Meststoffen Axel-Kijkuit. 22 Jan. Verkoop perceel bouwterrein te Hoek. Notaris Calient els. Venkooping afbraak van een Walen- schip te Paal, Graauw. Noitaris Dumo- leyn. Aanbesteding Kunstmeststoffen te Phi lippine. Boerenbond. 23 Jan. Aanbesteding Kunstmesitstoffen te Ter Neuzen. Vereemiiging Landtoouwbelang. 24 Jan,. Aanbesteding Kunstmesitstoffen te Hoek. Ver. Doelmiatige Samenwerking. 25 Jan. Verkoop Woonhuis, gebouw, perceel dijk te Hoek. Notaris Van der Moer. Aanbesteding electrische werken te Sas van Gent. Spoorweg Mij. GentTer Neuzen. 31 Jan. Inschrijving Ol'meboomen Polder Be- oositen en Bewestenblij. Dijkgraaf P. Vael te St. Jansteen, Absdale. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Rotterdam, 14 Januari 1924. VEEMARKT. Aangevoerd werden 360 vette runderen, 253 vette- en graskalveren, 849 schapen en lammeren en 1072 varkens. De noteering was als volgt Koeien le kw fl,171/2 tot/l,30;2ekw. /1,15 tot y 1,10 3e kw./I,tot/0,95; Ossen le kw. 1,10 tot 1,20; 2e kw. 1,05 tot y 1,3e kw. 0,95 tot y0,85 Kalveren le kw. /1,50 tot y 1,75 2e kw. 1,30 tot y 1,10 3e kw. 1, tot 0,85Schapen le kw. 0,75 tot /0,85 2e kw. /0,70 tot /0,60 3e kw. f 0,55 tot Lammeren 0,85 tot 1,10; 2e kw. tot Varkens le kw. 0,79 tot 0,82 2e kw. 0,76 tot y 0,723e kw. /0,66 tot 0,64 licht soort 0,74 tot 0,78. Vet vee met matigeD handel; enkele prima soorten gingen iets boven noteering. Var kens waren door den ruimen aanvoer lager te koop, er was weinig handel op het buitenland. Schapen en lammeren bij ma- tigen omzet prjjshoudend. F1JNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 23,tot 25,— Bruin Mosterdzaad 40,tot /42, Geel Mosterdzaad 30,tot 32, Karwjjzaad /130,— tot/132,— Kanarie- zaad 19,— tot 20,—Koolzaad 22,tot 23,Zaadjjnzaad /24, 31,Blauwmaanzaad 38,tot 40,Buitenl. Boekweit 10,tot VLAS. Aangevoerd: Blauw 28553 KG., /1,20 tot 55. Zeeuwsch wit 4050 E.G./I, tot 1,20 Hollandseh Geel 5000 K.G /1,20 tot 1,55, Groningsch 13500 KG., 1,15 tot f 1,55. DauwrootK.G, tot AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 8,tot f 8,25 Zeeuwsehe Bonte 8,tot 8,25 Zeeuwsche Eigenheimers 7,— tot /7,25 Blauwe Eigenheimers 6,50 tot f 7, Brieische Eigenheimers f 7,25 tot 7,50 Poters 4,50 tot 5,— Bravo's /6,75 tot 7,25 Red Star /6,tot 6,50 Limburgsche Red Star 4,50 tot 4,75 Limburgscne Industrie 4,50 tot 4,75 Drentsche /4,tot /4,50 AUes per H.L. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassehe dooreen /10,— tot 12,—. AJ DIN. Middelmatige groote /4.25. Kieine 6. alles per 50 K.G., met baa!. Wiaselkoersen. Amsterdam, 14 Jan. 2 uur. Londen 11,38 Berlijn, per biljoen Parijs 12,40 Brussel 11,05 Weenen (10.000) 0,40 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 11,30 Belgisch 11,05 Oostenrijksch (10.000) 0,45 11,39. 0,621 12,45. 11,12 !/2. 0,45. 0,621 11,39. 11,121/,. 0,50. INGEZONDEN STUKfiEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) tin gen van de school staan ingeschreven, de vacantien inbegrepen. Gedeelten van een irnaand worden voor een geheele maand be- re.kend. Ant. 6. De aanslagen, welke ingevolge deze verordening vermindering ondergaan, zijn slechts tot het vermmderde bednag verschul- ihgd. Het te veel betaalde wordt zoo spoedig mogelijk teruggegeven. Ant. 7. Wanneer blijkt, dat een aanslag niet of te laag is opgelegd, kan de te weinig ge- heven belasting van den belastingplichtige of diens opvolger in die kwaliteit worden nage- vorderd, zoolang niet seclert den aanvang van het verschenen belastingjaar drie jaren zijn verstneken. De in het eerste lid bedoelde personen wor den op een afzonderlijk kohier gebracht. Art. 8. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1924. Alsdan vervallen de thans geldende door den raad vastg-esitelde bepalingen omtrent de hef- fing van schoolgeld, voor het gewoon, het uit gebreid en het raeer uitgebreid lager onderwijs. b. VERORDENING op de invordering van schoolgeld voor het gewoon liager onderwijs en voor het uitge breid lager onderwijs in jie ge meente Axel. Artikel 1. Het hoofd (voor het bijzonder onderwijs, het bestuur) der school zendt voor den aanvang van elk kwartaal aan Burge meester en Wethouders een staat van school- gaande kinderein en hun ouders over het afge- loopen kwartaal. Deze staat wordt ingericht overeenkomstig een door Burgemeester en Wethouders te vef- strekken model. Art. 2. Burgemeester en Wethouders maken zoo spoedig mogelijk na ontvangst van dezen staat de kohieren van het schoolgeld op en venklaren deze te gelijker tijd uiitvoerijaar. Art. 3. Burgemeester en Wethouders zenden de uitvoerbaar verklaarde kohieren ter invor dering aan de gemeente-ontvanger met opgaaf van den termijn of de termijnen van betaling welke bij de vaststelling van elk kohier door hen wordt of worden bepaald. Art. 4. De gemeente-ontvanger reikt zoo spoedig mogelijk aan elken schoolgeld plich tige een gedagteekend aanslagbiljet uit, vol gens het model door Burgemeester en Wethou ders vast te stellen. De termijnen van betaling worden daarop vermeld. Het schoolgeld is dadelijk verschukligd, wan neer de aangeslagene in staat van faillissement is verklaard of op zijn roerende of onroerenide goederen executoriaal beslag is gelegd. Art. 5. De afschrijving geschiedt in de vol genrie orde: a. op de kosten van vervolging; b. op de oudste der openstaande termijnen. Voor elke betaling wordt dadelijk op het aanslagbiljet kwitantie gesteld. Art. 6. Binnen drie maanden na het 1 erval- len van den laatsten termijn zendt de ge meente-ontvanger aan Burgemeester en Wet houders een staat met toelichting van de pos- ten op het kohier, welke hij niet heeft kunnen invorderen. Burgemeester en Wethouders zenden dezen staat aan den gemeenteraad, met een voorstel tot niet-invorderbaarverklaring van die posten, welke zij daarvoor vatbaar achten. Het besluiit van den gemeenteraad, waarbij aanslagen niet-dnvarderbaar verklaard worden, ontiheft de gemeente-ontvanger van verdere pogingen tot invordering. Art. 7. Overigens zijn ten opziehte van de invordering de artikelen 258 tot en met 262, 265a en 265b der Gemeentewet van toepas- sing. Ait. 8. Indien het inmen van het schoolgeld voor kinderen, die een bijzondere school be- zoeken, geschiedt door het schoolbestuur, wordt artikel 3 gelezen: ..Burgemeester en Wethou ders zenden de uitvoerbaar verklaarde kohieren ter invordering aan het schoolbestuur"; wordt artikel 4 gelezen: „De gemeente-ont vanger reikt zoo spoedig mogelijk door tus- schenkomst van het schoolbestuur een gedag teekend aanslagbiljet uit, volgens het model door Burgemeester en Wethouders vast te stellen"; en is artikel 5 met van toepassing. Art. 9. Deze verordening treedt in werking cp 1 April 1924. Alsdan vervallen de thans geldende door den raad vastgestelde bepalingein omtrent de in vordering van schoolgeld voor het gewoon, het uitgebreid en het meer uitgebreid lager onder wijs. c. VERORDENING op de heffing van schoolgeld voor het onderwijs aan den avondcursus in de gemeente Axel. Artikel 1. Ten behoeve van de gemeente wordt, ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs aan den avondcursus van de ouders der leerlingen, of, bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers, schoolgeld geheven. Art. 2. De school geldplichtigen worden in- gedeeld in klassen. Als grondslag voor deze indeeling wordt ge- "inen de belastbare som, bedoeld in artikel 37 der wet op de inkomstenbelasting 1914, voor de ouders, of, bij hun ontstentenis, die som voor de leerlingen volgens de kohieren van de rijks inkomstenbelasting voor het loopend be lastingjaar, of, zoo die som nog niet op deze wijze is bepaald, volgens de kohieren over het iaatstverloopen belastingjaar. Art. 3. Het schoolgeld bedraagt per leerling: De in het eerste lid bedoelde personen wor den op een afzonderlijk kohier gebracht. Art. 8. Deze verordening treedt in werking op 1 November 1924. dat er zooveel abuizen worden gemaakt. De VOORZITTER antwoordt, dat rlit geen fouten zijn, al komen er wel enkele abuizen voor, maar op de secretarie krijgt men de op- Alsdan vervallen de thans geldende door den 1 gaven van de hoofden van scholen. In klasse Bij een belastbare som van tot en met Bedrag per maand. 1 /100 200 0.10 2 meer dan 200 400 0.20 3 400 600 0.30 4 600 800 0.40 5 800 1000 0.60 6 1000 1200 0.60 7 1200 1400 0.70 8 1400 1600 0.80 9 1600 1800 0.90 10 Bij een belastbare som van meer dan 1800 1.00 Bij vermindering van den aanslag in de rijksinkomstenbelasting is het schoolgeld slechts naar den grondslag van de verminder- de belastbare som verschuldigd. Art. 4. Van hen, voor wie de belastbare soon minder dan f 100 per jaar bedraagt, wordt geen schoolgeld geheven. Art. 5. Het belastingjaar begdnt met 1 No vember en edndigt met den laatsten October. Het schoolgeld is alleen verschuldigd over de maanden, gedurende welke de kinderen als leerlinigen van den cursus staan ingeschreven, de vacantien inbegrepen. Gedeelten van een maand worden voor een geheele maand be- rekend. Art. 6. De aanslagen welke ingevolge deze verordening vermindering ondergaan, zijn slechts tot het verminderde bedrag verschul digd. Het te veel betaalde wordt zoo spoedig mogelijk teruggegeven. Art. 7. Wanneer blijkt, dat een aanslag niet of te laag is opgelegd, kan de te weinig ge heven belasting van den belastinigplichtige of zijn erfgenamen worden nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het belastingjaar drie jaren zijn verstreken. raad vastgestelde bepalingen omtrent de hef fing van schoolgeld voor het onderwijs aan den avondcursus. d. VERORDENING op de invordering van schoolgeld voor het onderwijs aan den avondcursus in de gemeente Axel. Artikel 1. De betaling van het schoolgeld geschiedt voor den aanvang van het cursusjaar bij vooruitbetaling ten kantore van deft ge meente-ontvanger. Deze geeft van elke betaling dadelijk een bewijs af. Hetg-een later mocht blijken te veel te zijn betaald, wordt aan belanghebbende terug gegeven. Art. 2. Deze verordening treedt in werking op 1 November 1924. Alsdan vervallen de thans geldende, door den raad vastgestelde bepalingen cxmtrent de invordering van het schoolgeld voor het onder wijs aan den avondcursus. Deze verordeningen worden vastgesteld met algemeene stemmen. 8. Verzoeken om vergoeding van schoeisel, als bedoeld bij art. 13 der lager onder- wijswet. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken, stellen Burgemeester en Wethouders voor, voor schoolgaande kinderen die meer dan 4 K.M. van de school wonen eene vergoeding te geven aan: A. van Overmaire 20, Jac. Overdulve 15, C. A. Verstraeten 5, A. Crombeen 20 Weezen De Kerf 20, A. Haak /10, H. Wil lemsen f 20, A. Dobbelaar f 10, A. Overdulve 10 en Lev. Schieman 15. De heer 't GILDE herinnert er aan, reeds bezwaar te hebben gemaakt, dat deze verzoe ken in het openbaar behandeld worden. Indien men nagaat dat aan de commissie van advies voor steun aan werkloozen geheimhouding wordt opgelegd, vindt hij het vreemd, dat de namen van deze menschen gepubliceerd wor den in de courant. De VOORZITTER merkt op, dat hieromtrent verschil van gevoelen kan bestaan. Het ver zoek wordt gericht aan den gemeenteraad, die dit in het publiek moet behandelen, daarvoor staat geen anderen weg open. Maar bovendien, als iemand iets vraagt, waarop hij volgens de wet rechit heeft, dan mag iedereen dat toch weten De heer 't GILDE is het hiermee niet eens, hij meenit, dat dit in andere gemeenten door een commissie wordt geregeld. De heer OGGEL zou er nu geen bezwaar tegen hebben, dat de namen niet publiek komen, het zijn nu alien werkmenschen die een verzoek doen, maar er zouden in de toekomst ook verzoeken kunnen komen van hoogst aan- geslagenen, waardoor een misbruik van de wettelijke bepalingen zou ontstaan, en het wel zeer gewenscht zou blijken de namen van de verzoekers te publiceeren. Men zou thans aan de pers kunnen verzoeken de namen niet op te nemen. De heer DIELEMAN wil opmerken, dat het misschien eenvoudiger zou zijn, de namen in vergadering met gesloten deuren bekend te maken. I Lij vraagt echter, waarin het verschil in de uitkeering per kind gelegen is. De VOORZITTER: Dat houdt verband met het inkomen en het aantal kinderen. De heer VAN DIXHOORN hoort daar van f 20 per kind, hetgeen hem doet vragen, of berekend wordt, dat zoo'n kind per jaar voor f 20 aan schoenen versiijt. Of, wordt er ook nog voor kleeding gezorgd De VOORZITTER geeft te kennen, dat de wet eigenlijk van kleeding spreekt, maar hier wordt gemakshalve schoeisel gezegd. De heer VAN DIXHOORN: Dan heb ik ndets gezegd. De VOORZITTER: Het spreekt van zelf, dat er in een arbeidersgezin meer noodig is dan schoeisel, de kinderen die van ver moeten komen om de school te bezoeken hebben in het algemeen meer slijtage en moeten ook al eens iets betalen om een kop warme koffie te krij- gen als ze hun boterham opeten. De heer PDE FEIJTER wil nog te kennen geven, dat hij niet accoord gaat met de bemer- kdng van den heer 't Gdlde omtrent geheim houding van de namen der verzoekers. Daar staan op de lijst menschen die maar enkele meters buiten de 4 K.M. wonen en die /3000 inkomen hebben. Spreker zou zich, in de plaats van zulke menschen zijnde, schamen met zoo'n verzoek te komen. Daar staat tegenover dat andere menschen enkele meters binnen de grens wonende en maai' 800 of 1000 in komen hehbende, niets kunnen krijgen. Hij meent, dat iemand die er toe in staat is, zelf voor zijn kinderen moet zorgetn. De heer VAN DIXHOORN merkt i.og op, dat, waar gesproken wordt van vergoeding van kosten, ze ook wel zouden kunnen vragen om een abonnement op de autobus. De heer't GILDE antwoordt, dat, indien het waar is, dat er menschen op staan met f 3000 inkomen, het hem spijt, dat Burgemeester en Wethouders het niet beter hebben onderzocht, maar toch blijft hij het kwetsend vinden voor degenen die het noodig hebben en er recht op hebben, dat de namen van hen aan wie de ver goeding wordt gegeven aan de schandpaal worden gespijkerd, dat is hard. De VOORZITTER merkt op, dat Burgemees ter en Wethouders alle inlichtingen hebben in- geworunen; de lieeren die de stukken inzagen hebben op het lijstje kunnen zien op welk in komen de verzoekers zijn aangeslagen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. V erzoeken om ontheffing en verminde ring van schoolgeld. Burgemeester en Wethouders stellen voor, naar aanleiding van ter zake ingekomen ver zoeken, geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen, als volgt: A. Maas, over 3 maanden. A. van Alten, die abusaevelijk was aange slagen. A. de Zeeuw, als voren. A. Dobbelaar, als voren. J. Wieland, als voren. C. Roose, als voren. W. de Bruijne, als oninbaar. J. Visser, over 5 maanden. Jac. Penne, als oninbaar. P. Koekkoek, abusaevelijk aangeslagen. F. Wolfert, als oninbaar. D. de Kraker, als oninbaar. A. de Feijter, over 1 jaar voor 1 kind. E. Caessens, als oninbaar. W. P. van Meurs, als voren. O. J. Mattele, wegens vermindering van in komen. A. P. Dieleman, als voren. M. L. Butler, als voren. H. den Hamer, over 1 jaar voor 1 kind. Afgewezen wordt het verzoek van J. A. Len- sen, wegens voldoende inkomen. P. Cornellssen, die 4 kinderen op school heeft gehad. P. de Jonge, wiens inkomen niet is verlaagd. J. J. Michielsen, als voren. A. J. Naeije, kan niet verlaagd worden. C. J. van Liere, als voren. Jac. Overdulve, als voren. L. F. Kaijser, als voren. De heer DIELEMAN vraagt, hoe het komt, Er ontstaan wel abuizen En het is een groot De heer OGGEL door geiijke namen. De VOORZITTER: kohier. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 10. Verzoeken om ontheffing of verminde ring van hondenbelasting. Naar aanleiding van inigekomen verzoeken stellen Burgemeester en Wethouders voor, om wegens hun aanslag in de hondenbelasting voor een half jaar ontheffing te verleenen aan A. Scheele, M. W. Koster, L. Riemens, en D. C. Schieman; om in de 2e klasse te plaatsen Chr. Hollefoek en afwijzend te beschikken op het verzoek van M. Verbruggen en L. de Visser. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sLoten. 11. Wijziging begrooting dienst 1923. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor 1923 te wijzigen als volgt: oncer de inkomsten te vermeerderen de pos ten: reniten en aflossing van voorschotten ver- leend in het belamg van cle verbetering der volkshuisvesting 12.784,09, bijdragen van het Rij.k krachtens art. 38, 3e lid der Woningwet 4500, totaal 17.284,09; onder de uitgaven te vermeederen de posten: jaarwedde ontvanger 50, briefporten, vrach- ten, zegels en andere kieine uitgaven 50, bij- drage ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot voor woningbouw 6000, ontsmebtdftg, verplegirtg van lijders ^an be- smettelijke ziekte, verdere kosten voort- vloeiende uit de ziektewet 700, vervolgonder- wijs f 10, uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 36 der Lageronderwijswet 112,11%, uit keering aan andere gemeenten in de aan school- besturen te betalen vergoeding bedoeld in art. 205 der Lageronderwijswet 1200, bijdrage in de kosten van de vereeniging Ambachtsschool te Hulst en te Ter Neuzen 350, renten tegen 614 van een kapitaal groot f 4000, opge- nomen in 1922 per resto groot 3840 9,60, arinui'teiten aan het rijk verschuldigd ter zake van ontvanjgen voorschotten voor woningbouw 10.384,09, openbare feesten 625, bestrijding werkloosheid f 250, uitgaven tot geen der voorgaande behoorende 25, dienstreizen f 25, vergoeding voor het houden van toezicht op nioodslachtmgen /32, totaal 19.822,80 en te verminderen de posten kosten van uit- voering der vleeschkeuringswet 1200, bouwen van een speelplaats aan de openbare school 178,75%, renten tegen 6 van een kapitaal groot 11.000 op te nemen in 1923 660,.af lossing der leening van f 4500 225, aflos sing der leening van 11.000 f 275, totale vermindering 2538,71%, blijft eene vermeer- dering van f 17.285,09. De heer KRUIJSSE merkt op, dat indeitijd 'n subsidie is toegekend aan de amibachtsseholen te Hulst en te Ter Neuzen. Hij wijst er op, dat, indien thans ten bate van die vereenigin- gen wordt opgeeischt de bijdrage die de ge meente volgens de Nijverheidswet verplicht is te geven, de toegekende vrijwillige subsidie behoort te worden ingetrokken, daar anders een dubbele subsidie wordt genoten. De VOORZITTER is het daarmede eens; hij zal nag aan hoe daarmede gehandeld is, of die subsidie misschien in mindering is gebracht. Anders kunnen de besluiten worden ingetrok ken, daar de subsidies slechts tot wederopzeg- genis zijn verleend. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 12. Omvraag. a. De heer KRUIJSSE vraagt, of het aan Burgemeester en Wethouders bekend is, dat menschen, die bezwaar hadden om van ge- meentewege op hun gevels te laten schilderen plaats nemen, aangevende de richting, bedredgd werden, dat er alsdan op grond der gemeente- verordening een groot beschilderd bord op hun gevels zou gespijkerd worden. Naar hij meent, zijn er verscbillende uitspraken van den Hoo- gen Raad, waaruit valt af te leiden, dat een dergelijke verordening geen rechtskrachi bezit. De VOORZITTER deelt mede, dat alle in- woners er genoegen mede hebben genomen, behaive 1, wiens vrouw er een dag of drie over heeft loopen piekeren. Toen heeft spreker ge zegd: dan ga ik daar eens naar toe. Hij heeft met de vrouw, die beg-on te schreien er over gesproken en haar toegezegd, dat de woning weer in den ouden toestand zou hersteid wor den. Er is toen een ander perceel genomem, waar men er geen bezwaar tegen had. Van bedreiging is geen sprake. De heer KRUIJSSE deelt mede, het andere gehoord te hebben en hij kan het zich voor- stellen, dat, als iemand gespaard heeft en zijn boeltje eigen heeft gemaakt en het netjes on- derhoudt, er door getroffen kan worden, als er zoo'n ontsierend opschrift op z'n huis geschil- derd wordt, of als men hem verteld, dat er anders een bord tegen zal worden geslagen, waar men toch geen recht toe heeft. De VOORZITTER: De gevel is weer in den ouden toestand teruggebracht en nu was de vrouw weer blij. De heer OGGEL wjjst er op, dat de gemeente toch het recht zou hebben om daar een bord te plaatsen op gemeentegrond. De heer KRUIJSSE meent, dat dit de be- doeling niet kan geweest zijn, want dan zou er geen sprake kunnen zijn van den geve! kapot slaan. De heer VAN DIXHOORN vraagt, of die dingen die den weg aangeven al afgewerkt zijn, want dan ontbreekt er z.i. nog wat aan. De VOORZITTER: De pijl moet nog wor den aangebracht. b. De heer WEIJNS herinnert aan hetgeen door den heer 't Glide in de voorlaatste ver gadering hier aangehaald is over Prof. Fabius, en waarbij deze volgens de notulen ook zou gezegd hebben, dat hij om de daar aangehaalde stellingen uit de antarevolutionaire partij zou verdreven zijn. Dit is toch onjuist. De heer 't GILDE erkent dit, hij heeft die onjuistheid in de notulen ook bemerkt, doch achtte 'het niet van voldoende belang om daar voor wijziging te vragen. Hij heeft dit ook niet gezegd, doch de verslaggever, die het boek waaruit spreker oiteerde vroeg om 'het; citaat oyer te schrijven, heeft dat er ten onrechte ook uit overgenomen. Dat stond er onjuiist in. De heer WEIJNS is na die verklaring te- vreden. De heer WEIJNS heeft vernomen, dat het voor den grafdelver tegenwoordig zoo moeilijk is graven te delven, aangezien er op een bepaald deel der begraafplaats zooveel steenen in den grond zitten. Hij zou willen vragen, 0f het niet mogelijk is die steenen te verwijderen, want hij vindt het afschuwelijk, als bij begravingen steenen op de kist vallen. De VOORZITTER deelt mede, dat er al op een paar plaatsen steenen uit de begraafplaats verwijderd zijn. Hij zou in zulke gevallen gaar- ne zien, dat men zich tot hem wendde, opdat hij terstond een onderzoek kan instellen en zich op de hoogte stellen waar die steenen zitten. De heer OGGEL geeft te kennen, dat er het vorig jaar, ter gelegenheid der werkversohaf- fing, al heel wat steenen uitgehaald zijn. d. De heer 't GILDE heeft met genoegen gezien, dat Burgemeester en Wethouders hun aandacht hebben geschonken aan den Zaam- slagschen weg, en daarop menschen hebben gezet om die weer in orde te brengen. Hij ver- nam echter, dat die maar 2,50 per dag ver- dienen en noemt dat te weinig. Hij vermeent, dat de gemeente in deze een voorbeeld moet geven ten goede en stelt voor het dagloon op 3 te brengen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hier een paar menschen aan 't werk zijn gezet, om- dat dit in het belang van het verkeer over den weg noodig was die op te knappen. Aan spre ker is ter oore gekomen, dat het geldende dag loon f 2,50 was en daarom is, dit ook aan die menschen betaald. Is het bij particuliere be- drijven hooger, dan kan dit nog worden her steid. Burgemeester en Wethouders zullen dit nader onderzoeken. c. De heer't GILDE zegt, vernomen te heb ben, dat, een der losse werkkrachten van de gasfabriek met 1 Januari a.s. uit den dienst gaat. Dit zou een gevolg zijn van de omstan- digheid^ dat deze menschen, omdat ze geen vaste aanstelli'iig krijgen, geen voldoende rechspositie hebben. Hij meent, dat hierin een gevaar scbuilt, want dat de kans bestaat, dat het met de anderen evenzoo zal gaan, als ze iets beters kunnen krijgen. Hij meent, dat het niet raadzaam is te achten, dat de gaU'abriek hier zonder vaste fitters zit, dat is een onhoud- bare toestand. De VOORZITTER deelt mede, 71 at hem van die ontsilagname niets bekend is. De heer t GILDE weet het officieel en de fitter doet het, omdat hij zijn vaste aan,-'telling niet krijgt. De VOORZITTER: Daar heeft hij geen recht op. De heer 't GILDE: Dat kan verschillend worden uitg-elegd. De VOORZITTER: Iemand die lezen kan, zal moeten toegeven, dat ik gelijk heb. De heer OGGEL heeft van een familielid van den betrokkene gehoord, dat er ook nog een andere reden was, en merkt op, dat, in dien ze een of andere grief hebben, ze die bij Burgemeester en Wethouders moeten mededee- len, die er dan rekening mede kunnen houden. De heer 't GILDE ziet dat ook zoo in. De VOORZITTER meent, dat hiet toch niet opgaat, als er een grief is, om zoo maar weg te loopen, zonder daarvan iets te zeggen, want dan blijft die grief bestaan, De heer OGGEL geeft te kennen, dat alleen op klachten kan worden ingegaan, die langs officieelen weg ter kennis van Burgemeester en V, ethouders komen, kan worden ingegaan. Krijgt men van Burgemeester en Wethouders geen gelijk, dan bestaat nog de mogelijkheid zich op den raad te beroepen. Afgaan op losse praatjes is niet mogelijk. De heer 't GILDE zal er geen persoonlijke zaak van maken, maar vreest, dat het wel zoo blijven zal. Naar zijn oordeel laat men dien toestand zoo voortbastaan, omdat fitters in vasten dienst te duur komen; hij meent echter, dat de gemeente aan bij haar in dienst zijnde personen hiun rechten niet mag onthouden om op een koopje uit-te zijn. De heer OGGEL geeft te kennen, dat dit niet het geval is; hij is ook voor het aanstellen van een vasten fitter, maar Burgemeester en Wethouders moeten toch afgaan op het rapport van den directeur. De heer 't GILDE: Zoo wordit het heen en weer gekaatst. De directeur steekt het op Burgemeester en Wethouders en deze omge- keerd op den directeur. Mijn bezwaar is alleen, dat de fitters niet vast aangesteld worden, ik ben van meening, dat de gemeente moet zijn een ideale werkgeefster. De VOORZITTER: Wij passen het werk- Liedenreglement toe, zooals het is vastgesteld. f. De heer DIELEMAN merkt op, dat het den laatsten tijd donker weer was en de lan- taarn op de Sassing niet brandde. Wat is daar- van de oorzaak? De VOORZITTER deelt mede, dat hem daar- van iets bekend is; er waren geen kousjes voor- radig en die schijnt men niet te vlug te hebben kunnen krijgen, die moesten uit Ter Neuzen komen. De heer KRUIJSSE: Die lantaarn brandt al in geen drie weken. De heer VAN DIXHOORN: Weer een be wijs, dat we electriseh licht moesten aan- schaffen. De VOORZITTER zal er zorg voor dragen dat het in orde komt en maatregelen beramen, dat zich dit ongerief niet meer Voordoet. Hij schorst de openbare vergadering, doch noodigt de leden uit nog even bijeen te blijven. Na het weder openbaar worden der verga- ring wordt deze door den VOORZITTER met het»uitspreken van het dankgebed gesloten. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per te Ter Neuzen bij de firma A. van Overbeeke- Leunis. 10 Bieden. Laten. Ter Neuzen, 11 Ja/nuari 1924. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons in Uw blad een woord van liulde en dank te brengen aan den heeren sluis- meesters D. de Zeeuw en J. de Doelder, welke na een lan-ge reeks van welbsteedde en tevens plichtvolle dienstjaren hunne Rijksbetrekkin- gen hebben neergelegd om tijdens hunne ver dere jaren van hun terecht verdiemd pensioen te gaan genieten. Door het heengaan van deze gewaardeerde en ervaren sluismeesters heeft de scheepvaart en alles daarbij betrokken een paar ambte- naren moeten verliezen, welke met de regle- menten in de hand toch de scheepvaart steeds alle mogelijke hulp en medewerking wisten te verleenen. Nauwelijks hebben zij dan ook den dienst en ons vaarwel gezegd of scheepvaart en daar bij betrokkenen ondervinden reeds, ter dege, dat zij zijn heengegaan, want klippen en hin- derpalen door hen zoo taktvol vermeden, duiken voor de zeevaart op, welke vooral de scheep vaart bemoeilijken. Moge hunne opvolgers en hun directe supe- neur aan deze verdienstelijke functionnarissen een voorbeeld nemen en evenals zij ook op den voorgrond stellen, dat reglementen en wetten niet gemaakt zijn om de scheepvaart en han del te boycotten, doch in tegendeel om dezen ter zijde te staan en tot grooten bloei te helpen brengen. Dan kunnen wij van dezen cok met leedwezen later zeggen: Het spijt ons, dat Gij heengaat!" Nogmaals heeren sluismeesters De Zeeuw en De Doelder, het spijt, ons, dat Gij heengingt! Wij zeggen U dank voor Uwe medewerking steeds onpartijdig aan scheepvaart en handel bewezen, vaarwel en wij wenschen U van harte een welverdiende en genoeglijke rust in Uwe pensdoenjaren. SCHEEPVAART HANDEL. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 17 December van Nor folk naar La Plata. s.s. HELENA in lading te Newcastle on Tyne voor Gent, s.s. MAGDALENA in kissing te Gent. s.s. TERNEUZEN liggende te Ter Neu zen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3