"6EMEN8DE BER1GHTF.N. Laatste Berichten. wer-d eveneens met groote meerderheirl ver- wo-rpen. De secretaris he-rdacht in welge- kozen woor-d-en den overileden o-n-der-voor- zitt-er J. Gelderland, waarop het lid J. de Poorter vcorsteldie voo-r den afgestorvene eene H. Mis te laten o-pd-ragen. waarin met groote blijken van vo-lldoenii-nig werd inige- stemd. Hierna sprak de voorzitter, de heer P. Mel, een woord van dank voor d'e trouwe o-pkomst en betoonde belangsfellii.ng, v/aarna hij de vergadering sloot. Een jongetje van hier, leerlling aan de aimbachtsschool, reed, zo-oals gewooniLijk Woensdagm-orgen naar Hulst. Denkelijk door't s-lippen van zijn fiets op den glad den weg kwam hij ten vail en tui-melde den hooigen dijik af, waardoor hij inw-endcg zoo- da n;iig werd gekneusd, dat onroiddeilijk de hulp van dolkter De Gier moest warden in- geroepen. OOSTBURG. Bij Kon. beslmiiit is, met ingang vain 1 Maart a.s. aan den diirecteur van het post- en teiegr a-a f'k a-n-t oor te Oositibu-rg A. Bevin, als zo-odaraig eervol o-ntsilag verleend, zuliks in verband met zood-anige veranidering van de in rich ting van het dienstvak, dat zijn werkzaamheden overbodi-g z alien word-en. Tot tijdel-ij-k leeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg is benoemd de heer D. Kleijn te A-ssen-d-elft. AARDENBURG. Met de St.ct. van 11 Jan. zijn verzonden afdrukken van d'e statuten betreffende de vereeniging tot bevordering van de verkrij- ging van onroerend goed door landarbei- diers, gevestigd te Aardenburg. GEMEENTERAAD VAN BO'SCHKAPELLE De Vo-orzi-tter, Burge-me-ester Truijman, opent de vergadering. Alle leden, behatve den heer Man-gnus zijn aanweziig. Kas en boeken waren 22 Dec. opgenomen. Het bedrag groat /6859,70i/2 klopte met de aaniwezige bescheiden. Oolk de kas van 't burgerlijk armbestuur were! in orde bevonden: het bedrag van 1305,55 kwam overeen met de vertoonde gelden en geldswaard-ige papieren. De rekeniinig over 1922 werd door Ged. Staten goedgekeurd, de verordening op t schoolgeld eveneens bij Kon. besluit. tngekomen was de regeling d'er jaarwed- den der wethouders, voor deze gemeente is ze bepaald op 70 als vallende in de derde klasse. De heeren Mel en Stallaert (beiden wet- h-ou-der) kunnen zich hiiermee miet vereeni- gen, waarop de Voorzitter opmerkt, dat deze thans eerae uniforme regeling is voor de g-eiheele provincie. De heer De Bakker is evenwel van mee- ming, dat, in-diien dio-or Ged. Staten de be- grooting van 1923 wordt goedgekeurd, de vergadering aan de wethouders hier 80 meet bedragen. Ingekomen was de begrooting van den Vleeschikeurinigsidlien'st, waarin wordt voor- gestfcld een Ihu-Lpkeurmeester te benoemen, wienis sal anils za! bedragen 1500 plus 500 voor zijn motorrijtuiig. De heeren Stallaert en Mel kunnne zich hiermee goed vereenigen, mi-ts het keurloon niet hooger wordt en er vlugger wordt op- g-ekomen, vooral bij noodslachtingen. LA heer Scheele informeert of de te be noemen huiipkeurmeesier van Axel komt. De Voorzitter venmoedlt van ja, om-dat hij als- dla-n bij t hcofd van den dienst is. De heer Scheele wenschte den hulpkeurmeester meer naar 't centrum al-hier gestationeerd; de Voorzitter wiijist evenwel op 't ongerief, dat Overslag en andere plaatsen daardoor zou- ddn ondervi.nden. De heer De Bakker vraagt hoe het komt, dat thans de keuningsdienst niet voldoende wordt uitgevoerd. De Voorzitter geeft hierover inlichtingen. De heer De Bakker acht het aanstellen van een hulpkeurmeester geen baat voor 't al- gemeen en haalt versoheiden grander. voor zijn meening aan. Hij zou aan Axel de mo- tieven will-en vragen, waarom een hulpkeur meester moet worden benoemd, hij ziet voor- al-s-no-g het nut niet un. De Voorzitter zal aan 't verlangen van spreker voldoen. De heer Stailaert merkt nog op, dat de keurmeester blijkbaar in gebreke is geble- ven; hij kon en moest zijn wenk toch voor zien, hij heeft de functie toch aangenomen op die thans geldende voorwaarden. Het voorstel van den heer De Bakker wordt nu met algemeeme stemmen aange nomen. Door den heer De Bakker is aan de ove- rige leden van dien raad een schrijven ge- richt. behelzende een uiitvoerig toegelicht voorstel om uit den raad een commissie te benoemen tot steun van Burg, en Weth. bij 't toezicht houden op de verbetering der wegen, welke bij raadsbesluit dd. 1 Mei 1923 is vastgesteld. Hier over ontspon zich eene langdurige geanimeerde diiscussiie. Vooral de ieeftijd- grens der aan te stellen werklledten maakte eene ernstige bepreking uit. De heer De Bakker had dezen in zijn schrijven voorgesteld op 18 jaar. De heer Verbraeken wenschte enkel hoof- den van gezinnen of die daarmee gelijk staan met (fit werk te belasten, waartegen de heer De Bakker ernstig opkomt. De Voorzitter kan met den heer De Bak ker instemimen, om 't precies te regelen is een teer punt. De heer Ongenae merkt op, dat, als men de grens op 18 jaar bepaalt, men er toch ook wel kon nemen van 16 en 17. De Voorzitter heeft hiertegen bezwaar en zegt, dat men voor dat werk toch geen kin- deren kan nemen. Ook de heer Stallaert vindt, dat dit de goede zaak in wanorde brengen zou zijn, hij zou die huiishoudens de-snoods een toe slag widen geven. De heer De Bakker geeft nog uit leg van 't wer-k, als der zake kunidiig, noemt d-e be- zwaren er aan verbonden en wil gaarne de leeftijdsgrens met twee jaar verhoogen en op 20 jaar brengen, 't geen met drie stem- men voor wordt aangenomen. De heer Verbraeken onthield zich. Hij st-elt nogmaals voor alleen hoofden van ge zinnen en daarmee gelijk gestelden t werk te laten uitvoeren, hetgeen \yjworpen werd De heer Scheele wenschte het voorstel van den heer De Bakker om de arbeidersploegen om de halve week te laten afwisselen zoo te wljiziigen, dat niet om de halve maar om de heel-e week werd verwiss-eld. Dit werd goed- gevonden. De heer Verbraeken merkt op, dat de leden der te vormen commiis&ie voor hun prestaitie toch vergoeding toeikomt. Het Dagelijiksch Bestuur is zedlehjk ver- pliicht de confrole uit te oefe-nen, -vat de heer Stallaert doet vragen of de heer Ver braeken eene bezoldigde commissie wenscht in te stellleni? Alsoan, meent spreker, ko-mt toch weer terecht, hetgeen beid-e w-ethoudlers niet aanvaarden van hunne vergoeding als zoodanig, men tracht dus lang-s eem achter- deuir binnen te latent, wat lamgs de voordeur is uiitgelaten. De heer Verbraeken voert hiertegen aan, dat hij dit miet heeft gezegd uit eigenbelang. Hij zelf wenscht in die commissie geen zit- t-inig te h-ebben, als zijnde een leek op dat igebied, maar 'hij hou-dit vol, dat niemand ge- negen zal zijn gratis dat baantje te aan vaarden. De heer S-oheele informeert of Burg, en Weth. -eene commissie tot hul-p noodig achten. De Voorzitter acht die hulp wel r.oodig, vooral waa-r het hier zoo'n belanigrijk werk ■betreft en- de heer Stallaert st-elt die hulp ook zeer op p.nijs, tameer daar h-et zeer go-e-d mogel-ijk zo-u kunnen zijn, aamgezie-m d-e 1-ichamelijke gest-eldhieid van de heer Mel en spreker zelf dat de buirg-emeesfer meer- malen alleen zou staan. Het voorstel om eene commissie van bij- stand te benoemen werd aangenomen. De Voorzitter zal met de wethouders en de commissie den weg op nemen en dan zo-odra mogelijk met 't werk begj-nnen. Tot leden dier commissie werden geko/en de heeren De Bakker, Scheele en Verbraeken. Door beide eersten wordt de benoeming aangen-omen. De heer Verbraeken d'a-nkt voo-r 't ver- trouwen, maar wenscht in geen geval in aanmerikin-g te kom-en. In zijn plaats wordt als-dan benoemd de heer Onigenae. De Voorzitter richt alsnu een woord van dank tot de leden v-oo-r de vruchtbare ige- -dac'htenwisselling over deze beslissing en spreekt d-e hoop uit, dat men vooreerst van werklooshei-d gedeeltelijk is verlost. Aan den brief der heeren Van 't Hoff, wetho-uder te St. Laurens en den burge- meester van W-issekerk-e, handeliende over kost-en der on-derwijswetten en waardoor de gemeenten worden gedtuikt, werd alsno-g adhaesie betuigd. Teg-en de wijziging van den ligger van w-eg-en en voetpaden waren geen b-ezwaren ingabracht. 't Suppletoir kohier der belasting op hon- dlen wer-d goedigek-eurd. W-egen-s 't periodiek aftreden van de heer D-e Bakker als lid van 't Burg. Armbestuur, werd deze met aligemeene stemmen herbe- no-emd, voor welk vertrouwen de heer De Bakker dank zegt. Aan de orde komt thans de aansluiti-ng aan het el-ectrisch net. Hierover werd in den j breede nogmaals van gedacht-en gewisseld. Tot nog toe hadden zich slechts 41 per- sonien voor aanslulting opgegeven. De heer Scheele wenschte u-itbrei-ding tot Stoppel- - d-ijikveer en d-e Voorzitter pleitte nogmaals voor verlichting door de heer Van der Hegge Z-ij-nen. De heer Verbraeken bew-eert, dat d-e mensch-e-n bang zijn voo-r de aanl-egko-sten, indiien er een gratis 1-ichtpu-nt werd ver- strekt, zouden er meer aansluitingen komen. De heer Scheele waarschuwt, dat men raiet liich-tvaardiig op han-dteekeringen in diez-en m-o-e-t vertrouwen, men dii-ent een vas ter ba-sis te heb-ben bij dit belan-grijk werk. De heer De Bakker zegt, dat met 40 aan- jl sl-uitingen geen- laagspanningsnet kan wor- den aangelegd, do-ch inidien er 90 waren, j zou men een grati.spiit kunnen gev-en. De Voorzitter is het hiermee een-s, en stelt voor b-ekend te laten maken-, dat men zich tot 15 Janu-ari daartoe kan aangeven. Bij d'e rondvraag moet de h-eer De Bak- j -ker wijzen op een mistoestand n-.l. dat de paarden van den burgem-eester onbeheer-d 1 over de straa-t naar d-e wei loopen. Die toe- i stand is gevaarlijk voc-r de kinderen vooral. De Burge-meester s-ternt diit toe en zal met die opmerkimg rekening ho-uden. De heer Verbraeken k-laagt over den- bui- tengewoon slec-hten to-estan-d van enkele j voetpaden- en haalt vooirbe-elden aan van -boeren, dii-e daar-op het verkeer belem- j me-ren en wijst nogmaals op het nuttelooze van 't pad achter de ho-fstede van den heer Burm. De heer Stallaert wenschte een tijdelijke wetho-uder te z-ien be-noem-d, 't geen- de Voor zitter beloofd voor de vo-lgende vergad-ering op de agenda te plaatsen. De heer Verbraeken informeert of reeds acooord is getroffe-n met een anderen gel-d- sch-ieter, die minder percent e-ischt. D-e heer Stallaert verz-oekt voor deze b-e- sprelkiing eene gesl-oten vergadering, 't geen wordt goe-dgev-o-nden. De heer Scheele verl-aat die vergadering. I. Vermeulen, kantoorbediende, Steen- kamplaan 55, naar Ooster'hout. A. Cambeen, on-derwijzer, Vlooswijkstraat 20, naar Oude T-onge. M. C. Schelfaut, dienstbode, P 76, naar Middelburg. J. P. Plan-seen, winkelbediiende, Lan-ge Kerkstraat 44, "naar Emmen. J. C. Geen-senW-indhorst, zo-nd-er, Vloos wijkstraat 3, naar Goes. M. van Wijck, dienstbode, O 195, naar i Axel. j D. den Braber, ^dienstbode, Wes-tkolk- straat 2, naar Overschie. C. W. Steff-ens, matroos, Van Bovenstraat 11, naar Ede (Gelderland). C. Wolfert, lan-dbouwerskn-echt, P 98a, naar Biervliet. J. J. van Zutphen, Dwars-straat 21, zon- i der, naar Vl-issingen. E. V. M. Verh-elst, zonder, Q 191, naar Axel. A. L. de Z-eeuw, zonder, Noordstraat 2, n-aar Biervliet. A. J. Mol, arbeider, Baandijk 19, naar Luik. J. v. d. Ho-r, schipper, aan bcord, naar Rotterdam. P. Hamelin-k, dienstbode, Nieuwstraat 14, naar Vlissimgen. A. d-e Bruijne, zonder, O 65, naar Brussel. RECHTSZAKEN. Arrondiss-ements-Rechtbank te Middelburg. Zitying van 11 Jan. 1924. De volgende zak-en werden behandeld: P. F. de L., oud 22 j., z'o-nder beroep te Philippine, thans gedetineord, werden verschillende k-erkdiefstallen ten laste ge- legd: lo. in den nacht van 28 op 29 Nov. jl. te Eede in d-e Roomsch-Ka-|liolieke kerk een bedrag van 12 a 13 gld. uit d-e offer- blokken; 2o. te Aardenburg in d-e R. K. kerk een geldsbedrag van 10 gld. uit 6 offerblokken; 3o. in den nacht van 1 op 2 December 1923 uit d-e offerbussen -en een spaardoosje in de Herv. kerk te Koude- kerke ongev-eer 30 gld. en ongeveer 12 a 13 K.G. centen; 4o. in den nacht! van 25 op 26 Nov. j.l. te O. en W. Spiuburg een geldsb-edrag van 25 gld. uit de Geret. kerk; 5o. in den nacht van 30 o-p 31 Octo ber 1923 te Philippine in de R. K. kerk aldaar ongeveer 8 gld. uit een offerblok en een kastje; alle diefstallen met inklim- ming en verbreking. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. Mr. J. Erasmus uit Oostjburg ve-dedigde den beklaagde, «n vroeg voorwaardelijke veroordeeling. H. de J., oud 58 j., com miss j-onn-ait in effecten te 's-Gravenhage werd ten laste gelegd, dat hij op 12 Sept. 1923 te St. Jan- steen door listige kunstgrejjen en een sa- menweefsel \a,n verdichtselen, zjch heeft- voorgedaan als inspecteur van het admini- stratiiekantoor voor uitlaatbare f-ondsen P. J. van Remortel en Th. d-e Winne in strijd met de waarheid heeft meegedeeld, dat zij ieder met) hun lot een prijs van 3500 gld. hadden gewonnen, dat zij nu in een hoogere klasse waren gekomen, dat zij nu recht haaden op 5 -s'-r.ikken van 800 gld. dat zij wanneer zij nu ied-er 500 gld. bijstort'ten, zij 4000 gld. aan effecten zouden ontvangen, v-oornoemde v. Remor tel en dc Winne heeft bewogen; i-eder aan hem 500 gld. af te gev-en, althans contrac- ten tc laten teekenen, waarbij zij zich ver bonden, die som te betalcn, all -s met het doel om zich te bevo-ordeelen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Mr. Mullur Massis uit Amsterdam verde- digdc den beklaagde. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZF.N. In d-e afgetoopen week hebben zich in deze ge-meer.-te gevestigd: S. Kok, zonider, Noor-distraat 25, van Rilland-Bath. Gh. J. A. van Ko-ppe-n, ond-erwijzer, Gre- n-u'laan 37, van Delft. Th. Mol, zonder, Axelsohestraat 11, i aimbts-halve. F. J. van Geerseam, landbouwersknecht, P 102, van Zuiddorpe. J. E. de Doelder, zonder, De-kkerstraat 27, van Haarlem. M. van de Vel-de, zonder, Steenkamplaan 29, van B-ergambacht. B. Hoogwerf, arbeider, Java-sfraat 27, van Zwijndrecht. Vertrokken; C. M. Harte, kantoorbediende, Lange Kerkstraat 21, naar Den Haag. P. J. Klaaij-ssen, kantoorbediende, Steen kamplaan 24, naar Brussel. J. D-ieleman, landbouw-er, P 38c, naar Biervl'iet. C. Maas, dienstbode, P 25, naar Hoek. Polit-ierechter te Middelburg. Zitting van 11 Januari 1924. De volgende zaken werden behandeld; M. C. L., oud 31 j., zonder beroep te Hontenisse, werd beklaagd, dat zij op 22 November 1923 te Hontenisse Elodie Leb- bink bij hare haren heeft gepakt en haar in een heg en op den grond heeft gegooid, waard-o-or zij bloedend is verwon-d. Eisch 25 boete of 25 da-gen hecht. Uitspraak vrijspraak. A. A. H., oud 41 j., stuwado-o-r ve Ter N-euzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 26 November 1923 te Ter N-euzen een on- derscheidingsteeken heeft gedira-gen en een daad heeft verricht, die behoor-den -ot het amibt van rijksveldwachter, door naar aan- leid-ing van een dc-or hem ver-o.nd-erstelden diefs-tal van steen-kolen, o-pzette-lijk tot W. Urchs te zegg-en, dat hij het recht had die steenikol-en t-e achterha-len, dat hij netzooveel t-e zegg-en had als de polit-ie, dat hij onbe- zoldig-d rijksveldwachter was en daarbij een penning te toonen met het woord rijksveld- wacht. Eisch j 25 bo-ete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak id-em. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht E. D„ oud 46 j., werk- man te Oostburg ter zake van lan-dlooperij. Eveneens P. A. V., ouid 22 j., werk man- te St. Jansteen ter zake van pogin-g tot doodslag. De zaken tegen J. F. d. V., oud 39 j., en E. d. V., oud 30 j., vel-darbeiders *e Sint Jansteen, gedetineer-d te Middelburg, ter zake van diefstal in de past-orie te Sint Jan steen, zijn verwezen naar de terc-ch'zitting met last tot gevang-emhouding van de be- klaagd-en In de zaken tegen W. P. v. P., en H. W., (Bruss-elsche Bank), gedet-ineerd te M'iddelbrug, is de geva-mgenhouding weder m-et 30 dagen verlengd. TE VONDELING GELEGD. Bewoners va(n het p-ercrn-l Frans van Mierisstraat 44 te Amsterdam hoorden kin- dergeschrei in de portiek van, het huis. Bij onderzoek vond men een pl.m. twee- jarig jongetje, wi ns kl-eeren in vervuilden toesiland verk-eerden. Schoentjes had de kleine ni-et aan en de voitljes Iwaren bijna bevroren. De stumperd, die Ziek van de koude was, werd binnenshuis wat verkwikt! men gaf hem b-etere- kleertijes en waar- schuwde de politi-e. Bij onderzoek is gebleken, dat jiet kind toebehoorde aan d-e dienstlbode van de bovenverdiepjng. De familio), bij wie het was uitbesfk'ed en die het kind niet langer wilde houden, bracht hefj kind naar de moeder. Dezie had het niet widen- acceptee- ren, waarop men het kind eenvoudjo- op de stoep neerlegde. De kleine is thans door de moeder teruggenomen. IN EIGEN ZAK. Dezer dagen vervoegde zich bij verschil lende neringdoenden te Aimelo een werk- looze bouwvakarbeider een lijst presentee- rende, waarop geld-ert werden geveaagd voor de werklo-oze bouwvakarb-eid- es en die voorzien was van een stempel en de onder- teekening van h-et be-stuur der werkloozie bouwvakarbeiders. De politic verlVouvvde het zaakje niet, en nu bleek, dat de werk- looze bouwvakarbeider uitsiuitend ten eigen bate collect)eerde, de stempel niets anders was dan de afdruk van- een gulden en de onderte-ekening namens het bestuur valsch was. STUURLOOS SCHIP. In het Wilhelmjna Gastlhuis te Amster- dam is opgenomen de schipper van een motorschip, d[e bij het do-orvaren ond-er de brug van de J. v. Lennenka-de, bij de hilderdijkstraat met zijn oljcjas aan den onderkant der brug haaktle, waaedoor hij over zijn stuursijoel viel m-et gevolg dat hij een been brak. Het daardoor pjdelijk onbestuurde sehip heeft verschillende aanvaringen gehad, met andere schep-en, waardoor een deze vaar- tuigen een'igszlins werd bcschadigd. AANRIJD1NG TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. De 20-jarige dochter van Minister jhr. Ruys de Beerenbrouck slipte op den Hoo- gewa-I nabij het Noordeind-e fe 's-Hage met haar rijvviel en kwam met haar fi-efe terecht onder een auto, welke daar ook juistl ter plaatst'e door de gladheid weggleed. Het ongeval ljep gelukkig wond-er boven won der goed af. Mej. Ruys d-e Beerenbrouck bekwam alleen een lichte verwonding aan frechterarm en rechterheup, en werd"door de zorg van den Eerste-Hulpdienst naar haar woning vervoerd. WOESTELINGEN. Een 5tal jonge Huiz-ers heeftl hef de po litic wel lastig gemaakt. Met een gesto'len slede trokken zlij 's nachl|j ont 1 uur het dorp door en on^dekten een woning, waar nog licht brandde. Daar verlangdeti zij te worden tbegelaten en eischten een borrel. Toen niet aan hun v-erzjoek werd voldaan, begonnen zij te razen en te schel- den en force-erden de deur. De heele buurt stond in opschudding, er werd m-et fl-es- schen geslag-en en moss en werden ge- Irokken; kinderen in nach'(gewaad naar buiten gejaagd. De politic moest van de gummiestok ge- bruik maken. Eerst om ruim- 3 uur wist men de woestelin-gen te overmecsteren en keerde de rust weder. SNEEUWSTORM IN ENGELAND De sneeuwstorm van Wc-ensdag is ge- paard gegaan met een springvlo- d. De stad Portland werd van het land afgesn-a den door zware zeeen die over Cheslil Beach Road en den spoorweg heensloe- gen ,zoodat deze wegen jijdelijk onbruik- baar waren. SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE Tengevolge van de strenge koude zijn te Chicago 10 person-en en inlde omliggen- de steden 5 personen omgekomen. LEVEND VERBRAND. Naar de Berlijnsche conespcn-dent van het Hdbl. rneldt, is in den- hoogen ouder- dom van 97 jaar de Berlijnsche schifderes Marie von Olfers een verschr,kkelijken dood gestorven. Terwijl zij in haar woning bij de kachel zat, w-elde zij een gevalle'n gloeiend stukje cokes oprapen. Haar klee- ren vatp-n daarbij vuur en de oude vrouw werd door de vlammen g-edood voor men haar te hulp kon komen. EEN MOEDIGE KNAAP. Twee kinderen, een 11-jarjg meisjc en een 5-jarige knaapje, vjelen al spelende in 'n beek te Nogent-les-Montbard bij Dyon. De stroom was tamelijk sterk en de twee kinderen werden over een grooten afsl|and medegesieurd. De 13-jarige Boudot redd-e hen echijer van den dood, na tot tweemaal toe in het water te zijn gesprongen. GEVAARLIJK SPEELGOED. Het zoontje van G. D. re-ed te Wester- holte schaa-lsen op onderg-eloopen land, toen plotseling \uurwerk, dat hij in zijn APPELSCHILLEN VOOR LlJSTERS In Onze Tuinen schrijft J. K. B.: Gisteren schilden wij een mooie goudrci- netfe en onderwijl dachten wij aan de lijs- ters, merels, die ZOo heerlijk in een notte appel kunnen smuilen, maar door schaarsch te en duurt'e er nu niet te veel krijgien. Zouden ze de schill-en ook fusten' vroegen wij ons af. ProbeerenWij sneden de schil in kleine stukjes, stirooiden die op ons voederplankje -en toen wij na een uur terugkwamen, was er nlefls meer te vinden. In de hulst zat een merel met een ouikje van een burgervader wat te neurien e-n kmpoogde tegen ons, wat wij als een bewijs van dankbaarheid hebben aanvaard. In het vervolg zijn al de appel-en peren- schillen voor onzi gev-ederde vrienden. U doet het toch ook? i L^DAM- Zaterdagnacht is uit - sillier aangekome-n d'e motor-boot VViiihel-m-inia en had ligplaats geno-men aan de Wijnhaven. De „Wii-lhel-mina'' was geiladen m-et kis-ten- benzi-ne in totaal 30 000 liters. Hedenimiorgen te kwart over 7 begat d-e 20ja-rige dekknecht G. van d'er Lin-den, uit laaruhn^gen, ziich naar d'e machinekamer om de mo-tor voor te verwarmen. Hij droeg in. de ,hand een bran-d-ende petroLeu-mlamp. Waar- schijmlijk hebben zich in de maohinekamer benzine-dam pen opge-hoopt evenals tusschen de lading, want nauwel'ij-ks was de knecht in de mach-inekamer of een on-tzettenc;e knal were g-ehoord en e-en ijzeren- schot, Pet we Ik de laadruim-te van de machinekam-er scheid- de werd uiteeng-erukt, en -ook dat hetwelk o-e kaj-u.it afseheidd-e van de machin-ekamer vverd 1-osgierukt en in de kajuit m-et ge-wel- d-iige kiaoht g-eslingerd. In de kajuit sliep de schipper A. Maatje miet zijn vrcuw en een 2'/2 j a rig diochtertje. De schipper en zijn v-rou-w geraakten un der een gedeelt-e van het scho-t en be-kwainen zeer ernstige bran-dwon-den. Het doehtertje kreeg lichte brandwo-nden aan hoo-fd armen en been en-, De geneeskund-ige diienst was sp-oedig ter pluatse en achtte oogenblikkelijke overbren- ging van den schipper en zijn- vrouw naar -het zie-kenhuiis n-oodzakel-ijk. Bij aankomst bleken beiden ree-d-s t-e zijn overleden. De d-ekknecht kreeg ernstige brandwon- den en werd met kracht tegen d-en wand geslimgerd. Hij bezat echt-er de tegen woo r- d'ighei-d van geest direct over boord te sip-rin- g-en, waardoor de vl-amimen werden gcdoofd. Hij werd spo-edig door toesn-elllenden aan den wal gebracht en aldaar verbonden. O-m verdiere expl-o-sies te voorkomen werd de „W-ilihelim-i-na" dio-or de branid-weer geheel vol water gesipoten, waard-oor h-et schip zonk. Hedenim-iidldag -i-s men met Ilidhten be- het zou leelijk met hem zijn afgelconen, als zijn vriendjes hem het brandende kleeding- stuk niet van het lichaam hadden gerukt en in de sneeuw gedoofd. Het is weer eens e©n waarschuwing, dat vnurwerk geen kinderspe-eigo-ed is. GESTOLEN EFFECTEN TERECHT Ongeveer ei(n jaar geleden werden te Bu-ssum bij inbraak effecten! gesjjkn bij de dames Ruding t-er waarde van ongeveer 5000 gulden. Dezer dagen zijn deze effec ten voor den dag gekomen. De bediernj. van een bankinsteliing te Amsterdam heeft ze daar ingewisseld. Hij blijkt ze fe goe- der trouw van ieman-d, wiens naam hij niet kenf, te h-ebb-en overgeno-men, eerst bij het inwisselen op d-e bank bleken deze stukken op e-en poii^-elijst voor te komen. EEN SLAPENDE OVERWEGWACHTER Te Bussum gebeurt hef nog al eens dat de talrijke overwegeln, welke de beide dorpshelften Verbin-d-en bij het passeeren van trein-en niet, of t-e laat geslo-ten worden. Een paar dagen geleden 's avonds om Een paar dagen geleden 's avonds om litfe een ov-erw<'gwac 1 n|er op heeterdaad betrappen, die op zijn post zat te slapen, terwijl een Fein nad<Vde. Op datzelf-de oogenblik bevonden zich vier voetgangers op de spoorbaan, die zich schielijk in vci- lighejd moesten brengen. EEN EENVOUDIGE ZIEL. In den gemeenteraad van Posferholt werd het belangrijk besluit genomen om een commissie voor de financien in te st'el- len, vertelt d-e Limb. Koer. Een snuggere onder de vro-ed-e vaderen martelde zijn her- §ens af om een goeden candidaat te vin den en potloodde ten sl-otte peinzens-moede den naam van minister Colijn op hef stem- briefje. De publicatie daarvan bracht na- tuurlijk alle lachspieren in b-eweiging. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Domderdag 20 December 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordi-g de leden: J. M. Oggel, M. W. Roster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gil-de, F. Die- leman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ed. van de Casteel. (3. Vervolg). 7. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. Burge-meester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de vo-lgende verordeningen a. VERORDENING op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Axel. Artike-1 1. Ten behoeve van, de gemeente wordt, ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs en van het uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening van de gemeente blijven, van de ou-ders der leerlingen, of, bij ontstentenis van beide o-uders, van de voogden of verzorgers, schoolgeld geheven. Ge-lijke heffing geschiedt van de ouders der kinderen, die op de bijzondere scholen, als in artikel 88 der Lager-Onderwijswet 1920 be- doeld, schoolgaan, of, bij ontstentenis van beide ouders, van de voogden of verzorgers. Art. 2. De schoolgeldplichtigen wo-rdei. inge- deald in klassen. Als grondslag voor deze indeeling wordt genomen die belastbare som, bedoeld in artikel 37 der wet op de inkomstenbelasting 1914, voor de ouders, of, bij hun ontstentenis, die som voor- de leerlingen, volgens de ko-hieren van de rijksinkom-sten-belasting voor het loopend be- lastingjaar, of, zoo die som op deze wijze nog niet is bepaald, volgens die kohiieren over het laatstverloopen belastingjaar. ij Art. 3. Het schoolgeld bedraagf per leerling: ioo Bij vermindering van den aanslag in de rijksinkomstenbelasting is het schoolgeld slechts naar den grondslag van de verminderde tela tbare som verschuldigd. Het schoolgeld, in het eerste lid bepaald voor het gewoon onderwijs, wordt eveneens ge heven van de leerlingen der scholen U. L. O., als bedoeld in artikel 193, tweede lid, der Lager-Onderwijswet 1920. Art. 4. Van hen, voor wie de belastbare som minider dan 100.per jaar bedraagt, wordt geen schoolgeld geheven. Art. 5. Het belastingjaar begint met 1 April en ein-digt met 31 Maart. Het schoolgeld is alleen ve-rschuldigj- -y de maand-en gedurende welke de kindere-f'leer- z_ijir j j V a t viciiii In Bij een belastbare som Voor het Voor het uitge gewoon breid klasse van tot en onderwijs onderwijs met per maand. per maand. 1 200 0.22 0.22 2 meer dan 200 400 0.30 0.30 3 400 600 0.40 0.40 4 600 800 0.50 050 5 800 1000 0.60 0.60 6 1000 1200 0.70 0.70 7 1200 1400 0.80 0.80 8 1400 1600 0.90 0.90 9 1600 1800 1.00 1.00 10 1800 2000 110 1.10 11 2000 2200 1.20 1.20 12 2200 2400 1,30 1.30 13 2400 2600 1.40 1.40 14 2600 28C0 1.50 1,50 15 2800 3000 1 60 1 60 16 3000 3200 1.70 1.70 17 3200 3400 1 80 1.80 18 3400 3600 1.90 1.90 19 3600 3800 2.00 2.00 20 Bij een belastbare 2.20 2.20 som van meer dan 3800

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2