BEMEN8DE BERICHTEN. BURGERLIJKEN STAND. EEN GOUDSCHAT OP DEN BODEM DER ZEE. Wisselkoepaen, EersteJir.g, Elloc^ Eigenheinier Elips Enorin, Excellent Excelsior Franschen Fri- sius, Godtjes Groninger krcon Ideaal In dustrie, Kampioen Koh-I-Nohr Lena Maai- ke, Milord Monopool Opperdoesche ronde Paul Kruger, Pieter Present Roode Indus trie., Roermondsche roode. Rotten School- meesters, Splendo, Thorbecke Tuinparel Vroege van Bystein, de Wet Zeeuwsche blauwe. Weinjg vatbaar of onvatbaar (dif laat- ste is nog niet voor alle soor\lrn uitge- maakt) bleken: Ceres (laat), Favorite (laat), Fontein (half-laat), Juli-muizen (vroeg), Kruisljng (laat), Lieuwe (half-laat), Par- nassia (laat), Roode star (laat) Triumph (half-laat). DE ENTSTOF VAN PROF. PFEILER TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Het Nederl. Weekblad voor Zuivelbc- reiding en Veetedt meldt, dat bij de proef- nemingen met de -entstof van prof. Pfeiler bij runderen van L. Paul te Zevenhuizen (Z.-H.) en W. Verburg te Bodegraven, een dee] der beschikbare dieren met 'de entstof is ingeent en een deel der niet- ingeente dieren daarna kunstmatig met mond- en klauwzeer is besmet. Na deze besmetting is de ziekte bij beide veebesla- gtn uitgebroken, eerst onder de dieren die kunstmatig waren besme^' fen niet waren ingeent, maar daarna ook bij eenige der ingeente runderen. Er moet nog woi'den afgewacht of de overige ingeente runderen zullen volgen. Het staat dus onomstootelijk vast, al- dus het weekblad, dat de gdbruikte entstof geen onvatbaarheid heeft gegeven aan de dieren, die reeds ziek zijn. Prof. Pfeiler heeft medegedeeld, dat hij uit voorzichtigheid de en;i;tof zoo zwak mogelijk had gemaakt. Hij meent in de gelegenheid te moeten worden gesteld om proeven met een sterkere entistof te neinen. NORMAALCIJFERS EN MISLE1DING. De Direoteur van het Rijksproefstation voor zaadicontrole, Dr. W. J. Franck, tc Wa- geningen, schrijft: Het telkenjare vaststellen van Normaal- eijiers heeft tot heden toe goed voldaan, de zaadiiiandel verkrijgt daarcioor op veel ge- makkeCjker wijze geiegenfieid aan de weitelijke voorschriiten te voldoen, terwijl het koopend publiek steed's we der een. richtsnoer onder de oogen krijgt ter beoordeeling van wat als minimum van den zaadhandel geei'scht mag worden. Waar de vaststelling van deze normaal- cijfers steeds na overleg met de verschillende groepen van belanghefobenden (grootharidela- ren, detailhandelaren, zaadtelers en verbrui- kers) plaats vindt, konden tot heden toe wel gemiddelde cijfers worden vastgesteld, waar- mede alle partijen zich konden vereenigen. Na- jaar 1923 moest echter eene bijzoirdere inoei- i'ijikheid onder de oogen worden gezien in ver- banid met de omstandigheid, dat de teelt van boonen dit jaar al buitengewoon slecht was uitgevallen en zeer veel zaad omherroepelijk zou moeten worden afgekeurd. Om den zaadnandel onder deze omstandig- heden geen onirtoodige moeilijkheden in den weg te leggien, werd „het Normaalcijfer" van boonen voor dit jaar dan ook abnormaal laag vastgesteld, n.l. op 50 onder toevoeging van df* opmerking, dat dit buitengewoon lage cijfer niet meer als een normaal cijfer in de gewone beteekenis kon worden beschouwd en dat onder deze omstamdigheden naast de ldem- kracht dan ook steeds de gezondheidstoestand van de boonen zal moeten worden beoordeelri. Van den gezondheidstoestand hangt het tocli geheel af of eene partij boonen met 5G of iets meer kiemkracht nog als zaaizaad mag worden beschouwd. Zeer goed mogelijk en her haaidelijk voorkomend is het toch dit jaar, dat van de 50 kiembare zaden er 30 of meer sterk door bacter-ien en diverse schimmels aangetast zijn, waarvan dus in den bodem geen op- groeien tot planten mag worden verwacht. Dergelijke partijen, al bezitten zij 50 ge bruikswaarde, zijn als zaaizaad onve koop- baar. Bij het doorbladeren van verschillende in- middels uitgekomen prijscouranten voor het voor jaar 1924, bleek mij nu, dat wel de lijst met normaalcijfers was overgenomen zelfs onder toevoeging van de opmerking, dat de zaden van de betreffende firma's over het al- genieen eene veel hoogere gebruikswaarde be zitten dan hier als minimum stond aange- gegeven, doch dat het afdrukken van mijne, aan het cijfer van 50 voor boonen vast- gekoppelde, opmerking omtrent den gezond- heidstoestanc achterwege was gebleven. Deze weglating nu, lezers, zal misleidend kunnen werken. Elke kooper van boonen met eene gebruikswaarde van 50 of iets hooger, dient er zich wel van bewust te zijn, dat het geheei van den gezondheidstoestand van deze boonen arhankelijk is, of hij, door nnnstens dubbeldik te zaaien, een normaal dicht gewas zal verkrijgen, of dat hij daarbij een akker zal bekomen, waarop hier en daar een boonen- plantje boven den grond komt. Bij aankoop /an eenigszins belangrijke par tijen boonen is het dit jaar, in verband met de stechte kwaliteit en de extra hooge piijzen, nog meer dan anders aan te bevelen een rnonstertje op kiemkracht en gezondheidstoe stand te laten onderzoeken. In de hooge prijzen ligt ongetwijfeld reeds grootendeels het uitvallen van vele partijen als zaaizaad /erdisconteerd, zoo-dat de koopers van boonen, ook dit jaar boonen van eene redelijike kiemkracht en gezondheidstoestand kunnen eisdhen, al zullen deze eischen minder scherp moeten zijn dan in gewone jaren. Ge- gronde vrees bestaat echter bij mij, dat veel zal worden aangeboden, wat onder geen en- kele omstandigheid meer als zaaizaad mag worden beschouwd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. ZittJng van 11 Jan. 1924. Heden werd«n veroordeeld wegens: Verduisterjng: 1A. W., oud 22 j. schipper te Rotterdam; gedetinoerd te Mjddelburg, tot 6 maanden gevangenisstraf met atrek van het voor- arrest. "W. D., oud 28 j. slager te Ter Neu- zen, tot 6 maanden gevang. voorw. proef- tijd 3 jaar. Mishandeling, zwaar licharmlijk letsei tengevolge hebbende I. le R., oud 22 j. timmermansknecht! te Sluis, tot 2 maanden gevang. Als verkooper den kooper beddegen ten opzichte van de hoeveelheid: P. J. G., oud 38 j. landbouwer te Sluis, tot 2 maanden gevang. Oplichting en verduistering: J. O., oud 45 j. commissjonnair te IJzen- dijke, gedetineerd, tot weken gevang., met invrijheidsKHling. Nog werd een vonnis van den kan- tonrechter te Middelburg bevestigd, waar- bij een slager, M. K. tc Biggckerke; werd veroordeeld tot 5 gld. boete of 5 dagen hechtenis, wegens het slachten van een varken voor ejgen consumptie, zOnder het vooraf te verdooven. BIJNA VERDRONKIiN. Tijdens de wedstrijden op het Buitcn- 1J zag een negeniarig knaapje een vogel langs het ijs fladderen. Hij wilde het beest vangen en volgde hot op schaatsen al verder en verdee, toiliat her dier nabij den vuurtoren op een pas toe gevroren wak ncerstreek. Op kort'en afstand zakte op deze eenzame plaats het kind tot den hals door het ijs. Gelukkig werd dat van verre opgemerkt door een spieringvis- scher. Deze schoof den drenkeling onder elken arm een lange visscherslat, kroop er heen en slingerde een jas naar het kind. Djt beet in de jas en zoo werd het aan zijn tanden voorzichtig op het ijs ge- trokken en gered. BRUTALE DIEFSTAL. Bij den land'bouwer J. H. te Boekelo is een varken uit het hok gehaald en vlak achter diienis huis in een weide geslacht. DOOD IN DE SNEEUW GEVONDEN. De 72jarige H. D. is in Den Ham dood in de sneeuw achter zijn woning gevonden. Vermoedelitk is hij 's nachts onwel gewor- den, naar bufiten geloopen, door de koude bevamgen en bewusteloos neengevallen. DOOR EEN DORSCHMACHINE VERMORZELD. Te Uithuiizermeeden is de arbeider A. B. op de stoom-dorschmachinie van de dorsch- kast gegleden en in de cylinderkast totaal vermorzeld. REVOLUTIE-BOUW. Te Annen is de woning van H. S. door de zware sneeuwkracht ingestort. Van de be- woners werd niemand getroffea DE^IOORD TE CULEMBORG. De rechtbank te Tiel heeft Woensdag rechtsiingamg verleend tegen de dric ver- daohten van den moord te Culemborg, met bevel tot gevangenhouding. VERMOORD. Woensdag is in zijn. won.i.ng in ::e bos- schen te Etten vermoord gevonden de 55jarlge landibouwer A. Naalden. De woon- kamer van den verslagene toonde een ver- sohnikkel'i'k beelid van verwoesting. De man was vrij bemiiddeld. Het parket te Breda stelt een onderzoek in. VOOR DEN HOEST. fn dozen tijd van verkoudheid, griepe- righejd e.d., zijn cenige huismiddeltjes wel te gebruiken. Zoo wordt tegen den hoest aanbevolen: halve citrotejn en een lepefi honing op een glas warm water. Of wel: men knijpe een citroen uit en voege aan dit sap zooveel mogelijk suiker toe^ Hier- van telkens een schepje geeft verlichting. Zoodra men hoesl legge men een com- pres mej lauw water o,p de bort en dekke dit af met Billrothbatist en fianel of watten. Is het hocsten hevig, zoo legge men een dito compres op den rug. Dan voorkomt men in de meeste gevallen bronchitis of longontsteking. Heeft men I apt van orikkeJing in de keel, wanneer men even te bed ligt, zoo houde men een zakdoek voor den mond, opdat de koude iucht n'et direct toetreedt, of m me en chf jorkaii- of Emserpastille in den inolnd. Chloorkalipastilles hLl pu-n best, doch men gebruike ze zoo min mo gelijk, daar ze siecht inwerken op de nieren bij overmatig gebruik. Bij de Royal Bank of Canada is dezer dagen een schat gedeponeerd, welke ge vonden is ,op den bodem van de haven van Nassau; de hoofdstad van de Baha- ma-eilanden. Deze schat bestaat uit! gou- den doeblonen (Spaansche goudmunt) en dateerde van het jaar 1790. De .waarde er van wordt geschat op ongevfcer 130 duizend gulden. De schat werd gevonden door een film- actrice, dje onder water dook voor een op- name van de Onderzee-Film-Corporatie te New York. Het meisje nam een „diepe" duik en zag op den Oodem van de naven een handvat uit het zand opst'eken. Zij deci de dit, boven gekomen aan den manager, J. Ernest Williamson mede, en nadat de kist aan boord van het jacht was gebracht, vond men daarin den genoemden kostbaren schat. In de twintig jaar, voor 1790, heeft Nassau om beurten toefaehoofd aan de En- gelschen, de Amerikanen, de Spanjaarden en ten sfotte weer aan Engeland, onder welks kroon het in het jaar 1786 definitief werd geschaard. Nassau is een bekend winter-„Kurort" voor de Amerikanen en de Canadeezen. Men kan er uitmuntend de zeebaden ge bruiken en het water is er zoo diep en helder, dat men er zeer goed onderzee- sche films kan opnemen. 'n PRINS IN BED Mahoed Ali, de broer van den koning van Afghanistan, komt te Berlijn zijn ho- telbed niet uit, waarin hij sin'ds 14 dagen ligt. Hij leest, ontvangt bezoek, werkt in bed. j Omdat men hem zijn kleeren ontsto- len heeft, zijn mooie Afghaansche zijden pak met goudborduuiscl. Zelfc liet men hem geen zakdoek. En Westersche kleeren weigert hij hard- nekkig aan te doen, Hij wacht. in bed, tot de koerier uit Kaboel zijn reserve-pak ge haald fitfeff DE VERZWAKKING VAN HET POKKEN VIRUS. Op het eind van de 18e eeuw was men er in Eirgdand toe gekomen, op raad van Lady Mary Montagu, de vrouw van den Engelschen gezant te Konstantinopel, kin- deren in tc enten met pokstof van gevallen van pokzie,kte> die gunstig waren verloopen. Deze inentjng, die toen in het Oosten veel werd toegepast, was vrij ge- vaarlijk; wel verliepen de pokken meestal gunstiger dan indien men een natuurlijke infectie opiiep, maar toch kwamen er vele gevallen van ernstig ziek zijn en zelfs van overlijden voor. De ontdekkingl van Jen- ner was daarom van zooveel belang, om dat zijn methode het mogelijk maakte de inenting zonder gevaar te doen verloopen. Jenner had ni. opgemerkt) dat indien de menschen ingeent werden met pokstof, af- komstig van zgn. koepokken, zij gevrij- waard waren voor een besmetting met de gewone pokken. Men kan dan verder uit de pokpuisten, die optraden, na deze inen ting, weer van mensch op mensch verder enten. Wij weten nu, dat Jenner, onbe- wust, ontdekt heeft, dat; het mogelijk is cm een bacterie zoo te veranderen, dat zij bij inenting slechts een plaatselijk ziekte- proces teweeg brengt, maar toch onvat baarheid voor de ziekte doet onts.taan. The Lancet vertelt nu, hoe een ee'n- voudig, ongeletterd man irt dien tijd in Schotland een analoge ontdekking heeft gc- daan, die nu pas weer voor den dag is gekomen. In een statistisch overzicht over Schotland, dat in 1791 gepubliceerd werd, wordt verteid, dat het aantal inwoners van enkele dorpen op Shetland belangrijk is toegenomen en dat een van de oorzaken hiervan moet gezocht worden in de inenting volgens de method?5 van John Williams. Deze verzwakte het pokkenvirus niet door passage door het kalf, zooals wij thans de methode van Jenner noemen en begrijpen maar door de pokkorsten van patienten met echte pokziekte eerst te drogen en daarna lange jaren te bewaren, samen met kamfer. Er wordt vertleld, dat Williams duizenden personen op die manlier heeft ingeent zonder dat hij een doode heeft te betreuren gehad. Het is natuurlijk onbekend of Williams deze methode zelf heeft uitgevonden, maar in ieder geval is het merkwaardig, dat hij al een methode toepaste, die wij nu pas, na het werk van Pasteur, kunnen dooirgronden. ZIJN E1QEN RECHTER. In Lobith, Tolkamer e.o. werkte sinds eenige dagen een handelaar in sigaretten. die de hefhebbers afliep en ltreuzenwaar" aanbood. Een heer uit Tolkamer kocht een partijtje op een monster, dat goed srnaakt)'; maar toen hij de bestelling had ontvangen, belde hij dadelijk het hotel op„ waar de sigaretten man logeerde. Of mijnheer nog even wou aanko- men. Mijnheer stapte er vergenoegd heen, mis- schien nog een order, dacht hij. Maar toen hij bij zijn klant, die tusschen twee haakjes, een pootig heerschap is aan- kwam, had deze een stok achter de deur klaar staan. Eerst werd de deur gesloten en gegrendeld, die stok kwam voor den dag en mijnheer had te kiezen: of dien romtnei terugnemen en het geld teruggeven, of kennismaking met den stok. Mijnheer dacht er niet aan om het geld terug te geven. Tik. Ja, hij wilde het wel overwegen. Tik, tik, Laat het mij gaan halen in 't hotel. Tik, tik, tik. Toen kwam de beurs voor den dag; het geid werd terugbetaald en ,,de rommel" meegenomen. Kort recht. soheppen, omdat dit maar een deel van de meiisehen zou helpen, want de vla&indnstrie is hier niet de eenige industrie, en hij meent, dat de steun ook alleen aan de werkgevers zou ten goede komen. Men doet deze poging, om de werkldosheid te bestrijden. Spreker vindt het pnmpr, dat men van werkgevers zijde op dit gebied zoo veel tegenstand ondervindt. Er is als men zoo eens in het land rond kijlct genoeg werk, maar men laat het maar liggen. Spreker ken'; in zijn omgeving S patroons, die nog 2C personen in het werk hebben tegen loonen van 2,50 en 3 per dag; zoo is het aan de Westzijde van Axel. Aan de Oostzijde is dat wel wat minder. Al len verlangen er naar, dat er geen steunrege- ling noodig is, maar er is geen voldoende mede- werHng om dat te voonkomen. Zeker, er is in den af geloopen zomer veel graan machinaal afgedorschen, en een enkele moet dat doen om financieele reden, maar toch behoeven er naar zijn meeniing niet zooveel menscher, op de keien te staan als het werk dat voorhanden 'igt maar werd aangepakt en verdeeld. In Ter Meuzen, bij het havenbedrijf is dat anders, daar zijn tijden van overgroote drukte en van stilstand, maar hier is regelmatige verdeeling mogelijk, en zou men kunnen zorgen, dat er in den winter werk is. Hij vindt steun aan de vlasdaidustrie op deze wijze ook niet goed, omdat did bijslag in den zak van den werkgever zou terecht komen en dezen in de eerste plaats met het oog op de atbsidie werkloozen in dienst zouden remen. Zooals het verzoek daar ligt, ktrh de raad het naar zijn meening niet aannemen. Het is een zeer moedlijk vraagstuk en hij meent, dat men er niet van af is, met deze zaak af te stem- men. De heeren die straks hebben aangenomen deel te maken van de steuncommissie zullen zelf ook de moeilijkheden die voorkomen on- dervinden. Toch blijft hij er bij, dat er minder werkloosheid zou zijn, in den winter, bij eenige medewerbinig van werkgevers zijde, dan zou de raad hier niet over steun behoeven te praten. De heer VAN DIXHOORN noemt het van den heer Dieleman nogal hard gesproken, dat werkverschaffing van werkgeverszijde tegen- gewerkt wordt en er zooveel werk hraak ligt. Er is echter een reuzen verschil tusschen werk gevers en werkgevers. De oorzaak der werk loosheid schrijft hij aan andere factoren toe. Zij zit in den bodem en in ons pachtstelsel. Als daaraan getornd kon worden, als de pachten 50 naar betted en konden en de boeren met zekenheid van pacht konden erlgngen, dat ze niet iedere 7 jaar verdreven konden worden, dan zou de toestand er wel anders uitzien. De te hooge pachten zijn oorzaak, dat getracht wordt te bezuinigen waar het maar kan. In dien men aan dht eind beginnen kon, werd het wat anders. Een verdiere oorzaak is ook de liefdeloosheid die er heerscht tusschen werknemers en werk gevers en omgekeerd, waardoor men dikwijls ook met werknemers te doen heeft, die men lierver kwijt is. Die toestanden zijn geen voor- deel voor een goede samenleving. De heer DIELEMAN zegt, dat de heer Van Dixhoom zich vergist, als hij meent dat spre ker gezegd heeft, dat de werkgevers tegen- werken, hij heeft echter gezegd, dat er teveel tegemwerking is en dat niet alle werkgevers rekening houden met de behefeften, maar spre ker heeft ook geillustreerd, dat er ook goede werkgevers zijn. De heer Van Dixhoorn zal echter moeten toestemmen, dat er verschillende werkgevers zijn, die best een paar menschen meer aan het werk zouden kunnen houden. De heer VAN DIXHOORN noemt dat een verkeerd bezuinigingsstelsel, maar herhaalt, dat dit een geivclg is van de hooge pachten en Isten, die zelfs opheffing van zaken tengevolge hebben,' of verplaatsing buiteli de gemeente. Er zijn er zelfs die 50 van hun verdiensten daaraan moeten uitgeven en daarom zoeken hun zaak van de hand te doen. Dat spreekt in deze ook mee. Het afwijzend voorstel van Burgemeester en Wethoaiders wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer VAN DIXHOORN verklaart het niet ped te vmden, dat de hulpkeurmeester een hoogere bezoldiging krijgt dan de chef-keur- meesiter. De VOORZITTER merkt op, dat de chef in werxczaamheden achteruitgaat. De keuringen worden alle door den hulpkeurmeester verricht Alleen in een bijzonder geval, dat de hulpkeur meester niet kan beoordeelen, moet de chef- keurmeester er aan te pas komen. Overigens is de chef-keurmeesiter belast met de admini- stratie en de verantwoording der gelden De voorgestelde regeling is billijk. De heer VAN DIXHOORN kan er zich toch met mede vereenigen. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren 't Glide, Ogp-el, Kruijsse, J. de Feijter, Koister, Baert, Weijns, Dieleman en P. de Feijter; tegen stemt de heer Van Dixhoorn. (Wordt vervolgd I Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huweilijks-voltrekkingen. 3 Jan. Maarten Willem Eugene Mjllenaar, oud 25 j., jm. en Maria Cornelia Riemens, oud 19 j., jd. Jacobus Marinus Johannes Potters, ou<? 22 j., jm. en Jozina Janna van Dixhoorn, oud 19 j., jd. Her- manus de Bokx, oud 23 j., jm. en Adriana Pie- temella van Doezelaar, oud 21 j., jd. Geboorten. 30 Dec. Louis, z. van Pieter Oppeneer en van Neeltje Willemsen. Overlijden. 30 Dec. Angelus Albert us Weijnen, oud 63 j., echtg. van Celina Ludwina de Pauw. 30 Dec. Comelis Domiinicus Harae- link, oud 2 j., z. van Jacobus Simon en van Domiinjica Antonia Cornelia van Hecke. 2 Jan. Leendert van de Winckel, oud 20 j., z. van Leonardus en van Catharina de Krijger. SAS VAN GENT. Huwelijkis-aangiften28 Dec. Rene Winne, oud 23 j.. jm. en Alina Maria Vermandel, oud 21 j., jd. Overlijden. 5 Dec. Een als levenioos aange- geven kind van Florentinus Franciscus Dhooghe en van Stephania de Kever. 11 Dec. Fedicita van Hiifte, oud 83 j., wed. van Aloysius Hamerlinck. 24 Dec. Joannes Baptista Col lier, oud 71 j., echtg. van Fiorina Bosman. WESTDORPE. Geboorten. 22 Dec. Georgette Marie, van indent Kalle en van Celina Snoeck. Overlijden. 20 Dec. Johannes Baptista Al- phonsius Hesters, oud 67 j., z. van Alphonsius Joannes Hesters en van Idoniia Kamoen Amsterdam, 11 Jan. 2 uur. Bieden. Londen Berlijn, per biljoen Parijs Brussel Weenen (10.000) 11,361/, 12,75 11,31 0,40 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 12,75 Belgisch 11,31 Oostenrijksch (10 000) 0,50 ta ten. ll,371/2. 0,60. 12.81. 11,37. 0,45. 0,65. 12,81. 11,37. 0,60. 4. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vervolg uit het Tweede Blad. (2. Vervolg). Verzoek van de Afdeeling Axel van „Patrimonium" om toeslag op 't loon voor vlassers. SCHEEPV AARTBE WEGINQ. 8 Januari. Eng. s.s. Maindy Transport, 2743 M3. ledig, van Antwerpen voor Ter Neuzen NoJrsch s.s. Fageroik, 4969 M3.. koten van Cardiff voor Ter Neuzen. 5. Wijziging ligger vegen en voetpaden. ^ei"d€, 4186 M3., kofen, van Metnil voor Ter Neuzen. Burgemeester en Wethoudeals atellen voor, den Eng. s.s. Jolly Marie. 103 io"ovir rlar morrart or trootrvojl.ir ,'r Ar\rm 1 11 t In behandeling komt het in handen van Bur gemeester en Wethouders om bericht en raad gesitelde verzoelk van de de afdeeling Axel van net xMederiandsch Werkliedenverbond ,.Patri- imon.umom ter vpot homing van werkloos heid, hetg-een de gemeente op groote uitgaven aan steunverleening zal komen te staan, toe- slag te willen geven op het loon van wevkiieden werkzaam in de vlasindustrie, waardoor deze weder zou kunnen opleven. De VOORZITTER herinnert, dat dit verzoek reeds 26 Juli is ingekonren. Burgemeester en Wethouders hebben aanstonds de moeilijkheid ngeziien, om in dit opzicht wat te bereiken. Zij hebben verschillende conferenties gehad net de patroons en andere gemeentefcesturen uit Zeeuwsch-Viaanderen, er is zelfs nog eene commissie benoemd om de zaak tot een oplos-' sing te brengen, maar ai die pogingen hebben tot geen gunstig resultaat kunnen leiden. Naar aanleiding van de gehouden besprekingon kun nen Burgemeester en Wethouders geen vrij- hedd vinden voor te stellen op het adres in te gaan. De heer WEIJNS vindt het heel moot, om op deze wijze de menschen aan werk te willen helpen, maar rrieent, dat het alleen moo: is in theorie en in de practijk ndet udtvoerbaar. De vlasindustrie is veel verminderd, dac is een groote schadepost, vooral voor Axel, maar daartegen is niets te doen, dat komt voort uit de crisis en is op alle terreinen waar te semen. Maar er is mear, dat een bezwaar is 0111 weer leven in onze vlasftndustrie te brengen. De meraschen aan de grens bewerken het vlas on der veel g-unstiger arbeidsomstandigheden. De menschen kooper een partijtje vlas en bewer ken dat zelf. Ze hebben alsdan minder be- drijfsonkosten en behoeven zich ook van den Surigen arbeidsdag niets aan te trekken. Als ze op die wijze een daggeldje kunnen verdie- nen, zijn ze tevreden. Daar kunnen onze vlas- handelaren niet tegen concurreeren. Een der voornaamste oorzaken dat het niet kan is de tekorte arbeidstijd. De heer 't GILDE verklaart, dat het hem verheugt, dat Patrimonium, na jaren lang van het openbaar terrein te zijn weggebleven, weer eens voor den dag gekomen is, met dit adres. Hij aoht dit een verheugend teeken des tijds. Hij acht die vlasbewi „ing een zeer dubieuse kwestde en zal er zich, als leek, voor 'vachten daarover een meening "erkond.gen. Aan het adres ligt een moo'e theorie te n grondilag en hij stelt zich. op het s.andpu, t, dat er steun aan behoort te word. verleend, daar. indien de vlasindustrie weer in gang kon worden ge- zet, hondarden nvj mrhen van de straat zouden worden gehouden. Hij meynt echter. dat met een steun ad f 3 per week en per werkman het bedrijf niet gaande te houden is, omdat hij het vlasbedrijf beschouv, I als een oorlogsbedrijf. De heer DIELEMAN juicht het ook toe, dat Patrimonium zich hie'mede op publiek terrein haweegt, maar toch vrsest hij, dat hetgeen ge- vraagd wordt, moeilijk zal te vervullen zijn. ligger der wegen en voetpaden in deze ge meente zoodanig te wijzigen, dat het onder- houden van den Ouden weg (no. 17 van den ligger der wegen en voetpaden), voortaan ten laste zal zijn der gemeente Axel in plaats van den Noordpolder. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Vaststelling regeling en begrooting van den Vleeschkeuringsdienst 1924. Aange-zien door den inspecteur, belast met de uitvoering van de Vleeschkeuringswet is be- weerd, dat de bepalingen van die wet niet naar behooren worden toegepast en dat hierin zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien, wordt voor gesteld a. Burgemeester en Wethouders te mach- tigen voor den Vleeschkeuringsdienst centrum Axel een hulp-keurmeester op te roepen op eene jaarwedde van 1500 met 3 tweejaarlijk- sche verhoogingen van /100 en f 500 vergoe- ding voor het onderhoud van een motorrijwiel. kolen, b. den keuringsv^earts (den heer L. Boo- gaei-t) als „hoofd van dienst" van den Vleesch- S keuringsddenst, met in gang van 1 Februari 1924 vast aan te. stellen op een jaarwedde van f 1500, met inbegrip van de kosten van een vervoermiddel c. de begrooting van den Vledschkearings- dienst voor 1924 vast te stellen, overeenkom- stig overgelegd ontwerp. De begrooting beloopt f 4265. De opbrengst der keurlooniaar is geraamd op 4085, terwijl wegens pensioen 180 wordt bijgedragen. De uitgaven zijn geraamd als vo]gt: JaarweJden 3000, drukwerken, enz. 65, oorringen f 60, iiistrumenten f 50, onderhoud en laboratorium 100, onvoorzien (motorrijwiel) f 525 en voor pensioenen f 465. De VOORZITTER deelt mede, dat een en ander wordt voorgesteld, na overleg met de gemeentebesturcn die deelmaken van het keu- j ring'scentrum Axel. De tegenwoordige keur- meester zou keumieester-chef van dienst wor- J den op eene jaarwedde raff., f 1500 zonder meer, en de hulpkeurmeester wordt aar.gesteld j op een aanvangsjaarwedde van f 1500, en j krijgt voorts 3 tweejaarlijksche verhoogingen, van f 100, benevens 500 vergoeding voor het 1 omlerhouden van een motorrijwiel. Het keur- ioon zal naar raming dit jaar opbrengen f 4080, "oodat men daarmede kan 'toekomen en het ,;eurloon niet behoeft te worden verhoogd. De heer WEIJNS merkt op, dat aan den chef-keumieester wordt toegekend een jaar wedde van /1500, „met inbegrip van de kos- j ten van een vervoermiddel". Is dat niet rek- 1 baar De OGGEL antwoordt, dat (lit nu juist om- schrijft, dat die kosten voor zijn eigen rekening komen en hij niet, zooals de hulpkeurmeester een vergoeding daarvoor krijgt. De tv/eede keurmeester wordt echter, geheel voov zijn werk opgeeischt. De VOORZITTER wijst er op, dat de in specteur zegt, dat het niet 1 anger z6o kan als het thans is geregeld. Burgemeester en Wet houders zouden het volgend jaar met de Inwilliging zou toch ook weer een ombidijkheid nieuwe regeling willen beginnen. 1037 M3„ van Riekborougih voor Gent. Noorsch s.s. Teagerbro, 2513 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Duitsch s.s. Lu'&e, 381 M3., hout. van Cuxhaven voor Gent. Duitsch s.s. Wolf, 474 M3., hout, van Cuxhaven voor Gent. Duitsch zeilsch. Mimi, 7660 M3„ hout, van Cuxhaven voor Gent. Eng. s.s. Wave Queen, 836 M3„ ledig, van Yarmouth voor Gent. Eng. s.s. Thomas Woodthope, 1199 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Boston. Eng. s.s. Nunnimgton, 1988 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Pfarmigan, 1412 M3., led.g, van Gent naar Antwerpen. Framscih s.s. Saint Mare, 6365 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. Eng. s.s. Browton, 5798 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Armestice, 2531 M3„ ijzer, van GentTer Neuzen naar Middlebrougfc. Ned. sjS. Johanna, 5882 M3., ledig, van SIuiski 1 naar Dunston. 9 Januari. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Duitsch s.s. Werra, 1876 M3„ vlas, van Reval voor Gent. Eng. s.s. Creek Fisher, 2967 M3.. ledig, van Gent naar Antwerpen. Fransch s.s. Freenk Delmas, 6693 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Newcastle. Eng. s.s. Abbeville, 3783 M3„ ledig, van Gent naar Goole. Fransch s.s. Ciirce, 3557 M3., kolen, van Gent naar Rouaan. Eng. s.s. Park hi 11, 5158 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Framsdh s.s. Bolbee, 3013 M3„ kolen, van Gent naar Hon.fleur. Eng. s.s. Miistley, 1379 M3., phosphaat, van Gent naar Crequier. Eng. s.s. Lavear Castle, 15920 M3., ge- mengd, van Gent naar Antwerpen. Ned. s.s. Willem van Driel, 7303 M3„ lediig, van Gent naar Newcastle. Langs de Westsluis alhier zijn 4 binnen- vaartuigen op- en 2 afgeschut; langs de Midden sluis 7 op- en 9 afgeschut en langs de Oostsknis 19 op- en 24 afgeschut. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 17 December van Nor folk naar La Plata. s.s. HELENA vertrok 11 dezer van Gent naar Newcastle on Tyne. s.s. MAGDALENA vertrok 11 dezer van Newcastle on Tvne naar Gent. s.s. TERNEUZEN liggende te Ter Neu zen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2