Bij hoest of keelpijn SCHEEPVAARTBEWEGING. 31 December. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Ortolon, 1383 M3., wol, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Armistice, 2531 M3., erts, Van Londen voor Gent. Fransch s.s. Saint Marc, 6365 M3., le- dig, van Bordeaux voor Gent. Amerik. s.s. Saccarappa, 14051 M3.. ge- mengd, van Havre voor Gent. Eng. s.s. Sheaf Arrow,, 5925 M3., ko- len, van Newcastle voor Gent Zweedsch s.s. Aspo, 3953 M3.^ kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Eskwood, 2237 M3., kolen,, van Goole voor Gent. Noorsch s.s. Karma, 3128 M3. kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M3., stukgoed, van Dundee voor Gent. Eng. s.s. River Ribble, 3145 M3., stuk goed, van Goole voor Gent. Duitsch s.s. Diana, 581 M3. ledig, van Gent naar Zwijndrecht. Duitsche zeel. Ruhr, 1931 M3., ledig, van Gent naar Zwijndrecht. Italiaanisch s.s. Iris, 10954 M3.. ledig, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Dicky, 1425 M3., ledig, van Gent naar Goole. Ned. s.s. Gelderland, 5312 M3., ledig, van Sluiskil naar Grangemouth. Eng. s.s. Elsie Annie. 1014 M3., phos- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. phaat, van Gent naar Wathforlh. 1 Januari. Eng. s.s. Sarnia, 2013 M3., phosphaat, van Sas van Geint naar Cork. Ned. s.s. Schelde) 678 M3., steenkolen, van Hull voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Jolly Marie, 1037 M3., maca dam, van Gent naar Richborough. Eng. s.s. Ortolan, 1383j M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Lakewood, 1614 M3., phos phaat, van Gent naar Yarmouth. Eng. s.s. Ryhope, 3775 M3., ledig, van Gent naar Tyne. Eng. s.s. Braedale, 1148 M3., ledig, van Brugge voor Gent. 2 Januari. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3., stuk goed, van Liverpool voor Gent. Ned. s.s. W>. vj. Driel, 7308 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Glen Haed, 4528 M3., diversen, van Dublin voor Gent. Noorsch s.s. Asborg, 6630 M3., cokes, van Newcastle voor Gent. Duitsch s.s. Simson, 604 M3.. ledig, van Gent naar Amsterdam. Eng. s.s. Mayfield, 1819 M3.. phosphaat, van Gent naar Dublin. Eng. s.s. Leafield, 7184 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. 3 Januari. Eng. s.s. Parkhil, 5158 M3., kolen, van Mithjl voor Gent. Eng. s.s. Nundington, 1988 M3., kolen, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Simonsjde, 2334 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Landport, 1708 M3., kolen, van Goole voor Gent. Noorsch s.s. Kul, 3747 M3., pyi'iet, van Thamshavn voor Gent. Eng. s.s. Mungret, 1457 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Abbeville, 3783 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Bedehome, 4071 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Fransch s.s. Frank Delmas, 6693 M3., kolen, van Cardiff voor Ter Neuzen. Eng|. s.s. Blackcock, 1393 M3., stuk goed, van GentTer Neuzen naar Londen. Eng. s.s. River Ribble,3145 M3., stuk goed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Volcian, 1613 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Duitsch s.s. Gluckaut, 1807 M3., ledig, van Gent naar Bremerhaven. Duitsche zeel. N. Di. L. 135, 1128 M3., ledig van Gent naar Bremerhaven. Duitsche zeel. N. D. L. 105,i 1064 M3., ledig, van Gent naar Bremerhaven. Eng. s.s. Southwark, 1581 M3., phos phaat, van Gent naar Cork. Duitsch s.s. Krautsund, 529 M3., ledig, van Gent naar Pernis. Duitsch s.s. Grossherzog Frederich Franz IV, 2701 M3., pyriet, van Gent naar Os- k cirs h 3 m Duitsche zeel. Saale, 2095 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. 4 Januari. Eng. s.s. Calder, 2005 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Maindy Hjll, 5383 M3., kolen. van Pommeron voor Gent. Eng. s.s. Browton, 5798 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. La Rouche foucault, 7151 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Eng. s.s. Crichtoun, 3184 M3., stuk goed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Hunterfield, 4114 M3., stuk goed, van Antwerpen voor Gent. Eng .s.s. York, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Ekswood, 2237 M3., ledig, van Gent naar Goole. t Eng. s.s. Sheaf Arrow, 5925 M3., ledig, van Gent naar Tyne. Zweedsch s.s. Aspo, 3953 M3., ledig, van Gent naar Hull. Duitsch s.s. Bremerhaven. 4435 M3., le dig, van Gent naar Seaham. Eng. s.s. Glenhead, 4528 M3., gemengd, van Gent naar Antweipen. Ned. s.s. Schelde, 678 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Antwerpen. Eng .s.s. Dotterel, 4925 M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Lettisch s.s. Velta, 6650 M3., ledig, van Gent naar Riga. i Eng. s.s. Pylades, 1882 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Moultoman, 464 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Antwerpen. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJTERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 17 December van Nor folk naar La Plata, s.s. HELENA in lossing te Gent, s.s. MAGDALEN A in lading te New castle on Tyne voor Antwerpen. s.s. TERNEUZEN liggende te Ter Neu zen. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Jan. 2 uur. Londen H,39s/4 11,40'/,. Berlijn, per biljoen 0,60. Parijs 13,031/2 13,071/2. Brussel 11,50 11,55. Weenen (10.000) 0,40 0,45. Yreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 13,031/2 Belgisch 11,50 Oostenrijksch (10.000) 0,50 0,65. 13,07i/2. 11,55. 0,55. het komt hem voor, flat dit met aller mede- werking1 xou kunnen tot stand komen. Het is mi met de menschen, als ze oud en afgesloofd zijn, tobben. Vandaag zitten ze hier en morgen daar en dikwijls kost het zeer veel moeite ze een onderdak te bezorgen. Er ziin oude men schen die daarom onderdak zoeken te Ter Neuzen, maar die liever in de eigen gemeente zouden blijven. Het zou geen inrichting moe- ten zijn voor een bepaalde categorie, maar er zouden menschen van alle gezindten moeten opgenomen worden. Spreker zou wensehen, dat het initiatief uit- ging van Burgemeester en Wethouders om zoo'n verpleeghuis te stichten, met bijdragen van de ingezetenen. Ook het penningske van de weduwe zou welkom zijn. Hij zelf zal zich met onbetuigd laten. Hij meent, dat hier in den boezem der vergadering al een mooi be- drag zou zijn bijeen te brengen. Er worden zulke groote bedragen uitgegeven voor andere doeleinden, dit geld zou zeer nuttig besteed zijn. Er woidt nu weer een poging aangewend voor een provinciaal verpleeghuis op Walche- ren, hij meent, dat ieder dat liever in de ge meente zou zien. De heer C. A. WISSE heeft eenige ervaring op dit gebied, en gelooft, dat de ouden van dagen die in de gezinnen verpleegd worden, daarover altijd tevreden zijn geweest. Hij meent overigens, dat het meer op den weg der gezamenlijke armbesturen zou liggen om zoo'n huis te stdehten. De heer VAN PETEGEM wijst er op, dat de ervaring heeft bewezen, dat er langs dien weg raets van komt. Het is vroeger al eens gepro- beerd. Men was het roerend eens over de wenscheiijkheid, maar er kwam niets van, om- dat men terstond begon met verschillende eischen te stdllen. Indien het van Burgeanees- ter en Wethouders uitgaat, staan deze boven de verschillende fracties. Laat de bevolking nu eens toonen, dat ze althans voor zoo'n doel vereenigd kan optreden. De heer KOOPMAN heeft dat indertijd met het oud-raadsldd, den heer Scheele ook al eens te berde gebracht. Hij is ook overtuigd van de wenschei ijkheid van het stichten van zoo'n rusthuis. Alis men de menschen in hpt gezin besteed, kan, al zijn de menschen er nog zoo goed voor, met altijd van een rustigen ouden dag worden gesproken, want als zoo een mensch van een 80 jaar in een gezin met 8 of meer kinderen terecht komt, valt da: altijd niet mee. De heer DE FEIJTER meent, dat, als de heer Van Petegem zelf zijn penningtje wil of- feren, hij daartoe wel geraken kan, door een parbiculiere commissie in het leven te roepen. De heer VAN PETEGEM is van meening, dat, om het welslagen te verzekeren, het ini tiatief van het gemeentebestuur moet uitgaan, ook met het oog op het beheer. Als ieder in- ^gezetene in dit opzicht zijn plicht doet, is de totstandkoming verzekerd. De VOORZITTER is het met de redeneering van den heer Van Petegeim niet eens. De plicht om voor de behoeftige ouden van dagen te zorgen rust op de kerkelijke genootschappen, en in deze gemeente kan toch gezegd worden, dat zeker 90 der bevolking tot een kerkelijk genootschap behoort. De heer VAN PETEGEM geeft te kennen, dat hij niet alleen verzorging van behoeftige ouden op het oog heeft, er kunnen er ook zijn, die nog iets bezitten en zich daarvoor een plaats in het huis koopen, om vender oen rus- tig en onbezorgd leven te kunnen leiden. Er is nog geen armbestuur, dat voor deze wijze van verpleging gezorgd heeft. Sprekei kent menschen, die gaarne naar zoo'n inrichting zouden willen. Waar de armbesturen Iset niet doen, laat het gemeentebestuur het Jan wel doesn. De heer "KOOPMAN zou het verrijzen van zoo'n stichting, waar de menschen een onbe- kommerden ouden dag genieten, toejuichen. De heer VAN HOEVE vraagt hoeveel zoo'n inrichting wel zou kosten. De heer KOOPMAN kan geen bedrag noe- men en is ook van meening, dat het niet van de gemeente kan uitgaan, dat dit niet moet ont- trokken worden aan de zorg der armbesturen. De heer VAN PETEGEM herinnert zich van vroeger verschillende gevallen, dat het zeer veel moeite kostte om een oude ergens onder dak te krijgen. En als er zoo'n huis was, dan zou men eens zien hoevelen er gebruik van zouden maken, ook nog wel menschen met eenige middels, die dus aan de stichting voor- deel zouden brengen. De VOORZITTER noemt dit een blaam wer- pen op de bevolking van Zaamslag; hij durft hier verklaren, dat het niet voorkomt, in de kerkelijke gemeente waar hij toe behoort, dat men tevergeefs voor een oude van dagen een onderdak zou zoeken. De heer VAN PETEGEM kan in dit opzicht namen noemen, al was dit dan niet in de be- doelde kerkelijke gemeente, maar hij meent, dat zich zooiets overal al eens zal voordoen en blijft er bij, dat er zoo'n huis moest zijn. De heer DEES meent ook, dat zoo'n inrich ting wel goed zou zijn. De heeT VAN PETEGEM geeft te kennen, dat verscheidene nu naar Axel en Ter Neuzen gaan, die liever hier zouden blijven. Nog liever blijven ze in hun huisje, maar er komt een tijd dat men dat niet meer kan, als men geen hulp meer kan ontberen. Hij stelt voor, in br-ginsel te besluiten tot df stichting van zoo'n rust huis en Burgemeester en Wethouders uit te noodi'gen daarvoor het initiatief te nemen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren C. H. H. Wisse, Van Petegem, Kajjser en Koopman; tegen stemmen de heeren De Feijter, De Koeijer, Haaik, Dekker, Van Hoeve, Dees en C. A. Wisse. Belastingen. De heer VAN PETEGEM stelt voor, voor de inkomstenbelasting het bedrag van aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen tot I 800 en wenscht de opcenten op de vermogens- belasting te "verhoogen van 30 tot 90. De heer KOOPMAN verklaart zich tegen verhooging der opcenten op de vermogensbe- Sasting. Dit treft ook menschen die op een bezit van 16.000 geschat worden en tr zijn er daaronder die het veel armer hebben dan de minste ambtenaar ter secretarie. Vermogen is dikwijls denkbeeldig. De VOORZITTER meent, dat er tijdens de oorlogsjaren iets voor te zeggen viei, maar ziet er de noodzakelijkheid thans niet van in. De heer KAIJSER meent, dat er wel wat te zeggen is voor verhooging vtan de aftrek voor levensonderhoud. Vroeger, toen de raad het zelf vaststelde, was het niet zoo erg, want dan werd er naar de laatste 50 of 100 niet zoo aauw gekeken, maar nu de belasting van wege tie administrate der rijksbelastingen wordt vastgesteld, is dat wat anders. De heer VAN PETEGEM betoogt, dat iemand van 600 onmogelijk kan leven. Er werd dezen middag hier nog gezegd, dat iemantl van 1100 niets kan missen, dus dan zou f 800 niets te veel zijn. Velen krijgen nu een belastingbriefje waarom ze niet lachen. De VOORZITTER merkt op, dat de bedoe- ling van de aftrek nimmer geweest is, zooals de heer Van Petegem dat schijnt te begrijpen, c-m n.l. zooveel af te trekken als een gezin noodig heeft. En wat de belastingbriefjes be- treft, dat die hooger zijn dan vroeger kan daaruit voortkomen, dat de fiscus beter dan vroeger op de hoogte is met de verdiensten der arbedders, daar ze opgaven vragen aan de patrooms. Vele menschen wisten vroeger zelf naet wat ze verdienden. Nu komt dat allemaal beter uit. Er zijn verschillende arbedders, die f 1000 verdieimem. De heer VAN PETEGEM voert hiertegen aan, dat de voorzibter hierover gemakkelijk praat, maar noodt in een gezin de periode heeft meegamaaikt, dat er brood tekort was. Als de menschen maar f 1000 verdienen kan er wer- kelijk niets af. Zulke menschen moesten geen belasting moeten betalen. De heer HAAK merkt op, dat het van mid dag ging over een ambtenaar, die f 1100 heeft en 60 aan pensioenstorting zou moeten mis- sen. Zoo'n ambtenaar maakt ook nog eenig versbhil met een werkman, daar die veel aan studiie heeft gekost. Het voorstel van den heer Van Petegem om de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen tot 800 wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren C. H. H. Wisse, Van Petegem en Kaijser; tegen stemmen de heeren De Feijter, De Koeijer, Haak, Dekker, Van Hoeve, Dees, C. A. Wisse en Koopman. De heer VAN PETEGEM stelt thans voor de opcenten op het personeel en die op de ver- mogensbelasting om te keeren. De VOORZITTER bestrijdt dit voorstel; ver schillende kapitalen zijn denkbeeldig; dikwijls bestaan ze uit land, dat de ouders bezitten en de kinderen gebruiken en waarbij de ouders een gering inkomen hebben, terwijl die gron- den ook gedrukt worden door grond en polder- lasten. Hij zou aanneming van het voorstel omrechtvaardig vinden. De heer VAN PETEGEM zou het billijker vinden dian dat groote aantal opcenten op de personieele belasting; die treft willekeurig, maar niet steeds hen die het 't best betalen kunnen. De heer KOOPMAN is van een andere mee ning; de personeele belasting is eenigszins een vert)ruiksbelasliiig en treft luxe zaken, b.v. de auto's. Als het voorstel-Petegem wordt aange- nomen, wordt spreker in de belasting voor zijn auto aanmerkelijk ontlast. Ook gaat men den motorrijiders ontlasten. Het land is al zwaar 'oelast en als men het nog meer gaat bezwa- ren, bestaat de mogelijkheid, dat men nog meer tracht te bezuiindgen en de werkman het moet bezuren. De heer VAN PETEGEM acht dat gevaar niet denkbeeldig. De heer VAN HOEVE is van oordeel, dat de personeele belasting evenredig drukt. Maar bij de vermogensbelasting is dit niet hel. geva omdat de omstandigheden van alien die iets bezitten niet gelijk zijn. Er zijnmeer men schen die onder, dan boven de f 25.000 aange slagen zijn, er komen meerderen dichterbij de f 16.000. Door de opcenten op de vermogens- belasting te verhoogen, zou men juist zulke menschen treffen, waaronder verschillende op leeftijd. Een jaar of twee drie geleden heeft de raad gemeend 30 opcenten op de vermogens- helasting te moeten leggen, maar men kan er van op aan, dat dit voor velen bloedgeld be- teekent. De heer VAN PETEGEM merkt op, oat het hem niet schaden zal, maar dat naar zijn over- tuigdng bij aanneming van zijn voorstel de draagkracht beter verdeeld zou zijn. De heer KAIJSER meent, dat het moeilijk zoo is te regelen, dat er zich missehien voor sommigen geen d'rukkende omstandigheden voordoen. Hij ziet het nut van deze wijziging met in. Daar het voorstel niet voldoende onder- steund wordt, kan het niet verder een punt van beraadslaging uitmaken. 128. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz., van ambtenaren en beambten (zie volgnummers 28 en 33). f 189,52%. 129. Subsadie aan de provincie Zeeland. 10. 130. Subsidie aan het Ziekenhuis te Ter Neuzen. 225. 131. Bijdrage van het rijk in tie beloaiiing van den correoponident der arbeidsbemiddeling. 24. 132. Verhaal van pensioensbijdragen (zie volgnuimmer 13). f 1,80. 133. Subsidie aan de geitenvereeniging. 50. 135. Suibsidien voor openibare middelen van vervoer. f 625. 136. Sulbsidie aan werkloozenkassen. 260. 137. Kosten van de districtsarbeklsbeurs en van de intercommuna! e arbeidisbemiddeling. f 140. 138. Kosten ter zake van verzekering, pen- sdoraneering enz. van ambtenaren en beambten (zie volgnummer 28). f 9,30. 139. 80 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebourwde eigendomimen. 2155,28. 140. 20 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de ongebouwde eigendommen. 2245,35. 141. 50 opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting. 4611,06. 142. 30 opcenten op de hoofdsom der ver- mogensbelasting. f 2200. 143. Belasting naar het inkomen. f 30000. 144. Belasting op de honden. f 500. 145. Opbrengst Van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. f 152,50. 146. Kosten van toezicht op- en invordering van plaatselijke belastingen. 260. 147. Teruggave van belasting. f 50. 148. Uillkeering aan het rijk van het aan- deel in de kwade posten, wegens de directe be lastingen. 40. 149. Belooning der schatters en herschat- ters van de huurwaarden der localiteiten, waar- yoor verg-unning voor den verkoop van sterken drank ,'n het klein is verleend. 10. 150. Kosten ter zake van verzekering, pen- si on nee ring enz., van ambtenaren en beamb ten (zie volgnummers 28 en 33). 2,06. 151. Verhaal van pensioensbijdragen.' f 0,30. 152. Uitkeering van het electriciteitsbedriif f 6487,50. J De /OORZI i TER merkt op, dat nu aan den machinist en den hulpmachinist van het ge- meentelijk electrisch bedrijf ontslag zal moe ten worden verleend tegen 1 Jianuari a.s. De machinist De Ruijssoher is door de P. Z. E. M. zoo een beetje overgenomen. De hulpmachinist P. Haak wordt wel als zoodanig ontslagen, doch blijft belast met het opihalen van de eenten. Burgemeester en Wethouders meemlen, dat ook de G. E. B. commissie kon worden opge- geven, doch de leden der commissie meenden, dat het gewenscht was, deze nog eens een jaar te bestendigen. De heer KOOPMAN bepleit die wenschei ijk heid met het oog op mogelijke geschiilen of uitbreiding van het net, omdat de commissie er nu eenmaal werk van gemaakt heeft en er in zit. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders er geen bezwaar tegen hebben, doch dat dan een benoeming der leden noodiig is. Hij noodligt die heeren Van Petegem en Dees uit met hem het stembureau te vormen. Bij eerste stemming worden benoemd met 10 stemmen de heeren C. A. Wisse en Koopman; op de heeren C. H. H. Wisse zijn 5, Haak 3 en Van Petegem, De Koeijer, Dekker en Dees ieder 1 stem uiitgebracht. Bij tweede stemming worden uitgebracht op de heeren C. H. H. Wisse 5, Haak 3 en Dees en De Koeijer ieder 2 stemmen. Bij de uiu volgende herstemming wordt ge- kozen de heer C. H. H. Wisse met 5 stemmen; op den heer Haak zijn 4 stemmen uitgebracht. De gekozenen verklaren zich de benoeming te laten welgevallen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders de wenschelijkheid heb ben overwogen van de aanstelling van een chef-monteur. De aannemers hebben nog we! een jaar het onderhoud van het net, maar dat foetreft alleen. de constructiefouiten. Er be hoort toezicht op het net te zijn. Zooals de raad zich herinnert, heeft men niet willen ingaan op de voorwaarde om het toezicht aan de P. Z. E. M. over te laten, tegen betaLing van 1,25 per aanslui'ting, waarvoor men dan niets had dan het toezicht. Er dient echter toezicht te zijn, om na te gaan of er bij storm geen dra- den in elkiaar zijn gewaaid en voor het ver- rdchten van eventueele herstellingen. Het is beter dit van gemeentewege te doen, want als men het partaculieren laat doen, komt dit dik wijls veel duurder uit. Nu zou het op twee manieren kunnen geschieden. Het toezicht met eventueele werkzaamheden zou kunnen aanbesteed worden en er kan iemand worden opgeroepen op een vast bedrag. Het eerste lijkt hem niet gewenscht, omdat men dan ook menschen krijgt die men heelemaal niet kent, en hij acht het daarom beter sollicatanten op te roepen op een jaarwedde van f 600. Hij acht dat bedrag niet zoo groot, want de bedoeldng is, dat daaronder ook bet eventueel net van Reuzemhoek begrepen is. De heer C. A. WISSE zou den chef-monteur aanstellen voor het geheele bedrijf, zooals het is en worden zal. Hij acht een deskundige ook noodig. Met dient iemand te hebben op wien men vertrouwen kan, want men kan maar niet iedereen aan het -net laten werken. Hij acht het bedrag ook niet te hoog. Er zal missehien het eerste jaar niet zooveel werk wezen, maar hij meent, dat de chef-monteur toch voortdu- rend noodig zal zijn tot het opsporen van zich voordoende gebreken en storingen in de lei- dingen. De heer DE KOEIJER vraagt, of de bedoe- ling is voor een jaar of defindtief te benoemen. De heer KAIJSER merkt op, dat de raad ondier het idee leefde, dat het net zoodanig gemaakt is, dat er in geen jaren iets aan zal moeten gedaan worden.. En moet er nu toch direct een chef-monteur zijn? De heer DE FEIJTER voorziet, dat er in- derdaad het eerste jaar aan het net niet veel voor een chef-monteur zal te doen zijn, in ver- band met den onderhoudsiplicht van de aan- neemster, de firma Hough en Co., maar hij heeft de laatste dagen zoo eens hier en daar rondgekeken en is van oordeel, dat het nood zakelijk is, dat er steeds een technisch amb tenaar disponibel is, tot \yien men zich kan wenden, als er iets hapert. Hij zal ook hebben toe te zien, of de meters goed functioneeren, of ze niet te langzaam, maar ook of ze niet te vlug loopen. Van wege de gemeente behoeft hij alleen de storingen te herstellen die in het net voorkomen of tot voor de aansluitingen binnenshuis. Blijkt het in de woningen zelf te zitten, dan zijn de menschen vrij wien ze het willen laten doen. De heer KOOPMAN merkt op, dat de heer De Feijter meedeelt de laatste dagen zoo eens te hebben rondgekeken, maar niet meedeelt wat hij gezien heeft. Spreker staat wel eenigszins sceptiseh tegenover dit voorstel. De heer DE FEIJTER heeft opgemerkt dat, al is het net pas omgebouwd, er toch bijna geen aivond. voorhij gaat of er mankeert iets, hetzij aan het net, hetzij aan een binnen- leiding. De heer C. H. H. WISSE is van oordeel, dat men geen deskundige missen kan; er kunnen zich verschillende gevallen voordoen van sto ring, hetzij door het vallen van een takje of draadje op hat net, hetzij bij storm en dan moet men, om aan het net te werken iemand hebben die op de hoogte is. De heer DE FEIJTER merkt op, dat, als storingen niet tijdig worden ontdekt, dit een sohadepost oplevert voor het bedrijf. De heer KOOPMAN herinnert, dat de a iviseur de heer Hegge Zijnen heeft gezegd, dat naar dat net gedurende een jaar of 10 niet oehoeft te worden omgezien, en als er op Othene of het Veer een tak op de draden waait, zal de chef- monteur daarvan van hier uit weiniig bemer- ken. De aanneemster moet het onderhoud nog een jaar voor rekening nemen en nieuwe aan sluitingen miaken tegen eenheidsprijs. Het erste jaar is er dus niets te doen en spreker vindt het nogal aarddg, om voor dit doel f 600 uit te trekken. Hij zal er mee meegaan, maar niet om voor vast te benoemen. Men kan dan na een jaar eens zien. Want nu is f 600 wel niet druk betaalt, maar spreker denkt toch, dat de chef-monteur die gemakkelijk zal verdienen. MJaar het kan ook zijn, dat men na een jaar zegt: het was toch gemakkelijk en voordeelig. De heer C. A. WISSE wijst er op, dat er ge- durig iets is, hetzij door het doprgaan van zekeringen of stuk gaan van lampjes. De heer DE FEIJTER meent, dat de raad er niet van tusischen kan, zoo iemand te benoe men, er moet steeds iemand zijn die men roe pen kan en die toezicht op het net houdt. Hij steit nog in het licht, diat de gemeente ook verantwoordelijk is voor de binnenleidingen, althans in zooverre, dat die alvorens ze in ge bruik mogen worden genomen zijn gekeurd. Hij stemt den heer Koopman toe, dat de men schen, als er iets aan de binnenleiding hapert, voor reparatie mogen nemen wie ze willen. De heer C. A. WISSE wijst er op, dat in vele gevallen eerst moet worden geconstateerd waar de_storing zit. De heer C. H. H. WISSE merkt op, dat men toch als 't ware in vele gevallen den man van de gemeente zal noodig hebben, aangezien de zekeringen bij de aansluiting binnenshuis ge- lood zijn. De VOORZITTER meent, de besprekingen resumeerende, trans in stemming te moeten brengen een voorstel, om op te roepen een chef-monteur voor het electrisch bedrijf op een nader vast te stellen instructie en tegen een jaarwedde van f 600, voorloopig voor den tijd van een jaar. De heer DE FEIJTER zou terstond voor vast willen benoemen. Dit voorstel wordt verworpen met S tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, C. H. H. Wisse, Dekker, Van Hoeve en C. A. Wisse; tegen stemmen de heeren De Koeijer, Haak, Van Petegem, Dees, Kaijser en Koopman. Het voorstel van den Voorzitter wordt alsnu met algemeene stemmen aangenomen. 153. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beambten (zie volgnummer 28). 387,50. 154. Rente van geldleeningen ten laste van het electriciteitsbedrijf komende. f 3600. 155. Aflossing van geldleeningen ten laste van het electriciteitsbedrijf komende. 2500. 156. Teruggave van voorschotten, aan amb tenaren, verstrekt voor het doen van uitgaven ten behoeve van de gemeente. f 100. 157. Inkomsten van verschillenden aard. Memorie. 158. Voorschotten aan ambtenaren der ge meente, ten einde daaruit voorloopig kleine beitaiingen ten behoeve der gemeente te doen. f 100. 159. Onvoorziene uitgaven. f 1527,56%. De verschillende posten der beg.-ooting waarbij dit niet anders is vermeld zijn goed- gekeurd met algemeene stemmen. De bagrooting wordt met algemeene stem- men vastgesteld op een eindcijfer van 44.636,64. Omvraag. a. De heer KAIJSER bespreekt de huur- waarde voor de ambtswoning van de school te Othene, die op f 300 is gesteld. De woning van den heer Ver'linde, hoofd der bijzondere school, is zeker niet minder en die betaalt maar f 240. Hij zou gaarne zien, dat de huurwaarde voor de woning bij de openbare school werd her- zie'n. Ook zou hij die beslist willen bestem- men als ambtsiwoning en de voorwaarde stel len, dat het te benoemen schoolhoofd die ook betrekken moet, daar men anders als hij b.v. verkoos te Ter Neuzen te gaan wonen, daar niets tegen doen kan. De VOORZITTER zal een en ander bij Bur gemeester en Wethouders bespreken en voelt ook voor die laatste bemerking^ Hij meent echter, dat het te benoemen hoofd, vooral als hij bemerkt, dat de benoeming daarvan afhan- kelijk is, den raad in deze wel zal ter wille zijn. b. De heer VAN PETEGEM acht het jam mer, dat de wet toelaat, zooals met de ambts woning der school in den Huissenspolder ge- beurd is, dat het hoofd die woning verlaat en de gemeente er mede laat zitten. Hij beispreekt voorts de aanschaffing van rioolbuizen voor het maken van rioleering bij de huizen van de womngbouwvereeniging, welke naar hij vernam door de gemeente rechtstreeks zijn aangekocht. Hij bepleidie in het vervolg van ingezetenen te koopen. Dit komt voor de gemeente niet duurder en die hebben er dan hun procenten op. Hij maakt voorts aanmerkding op het vullen der gerioleerde sloot met straatvuil, hetgeen hii de slechtste specie daarvoor noemt, aange zien dit vele jaren blijft zakken, met gevolg, dat ook het trottoir verzakt en telkens gelicht moet worden. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders die sloot op de voor- deelagste wijze hebben gedempt, zij weten ook wel, dat vullen met grond of zand beter is, maar dat is zoo maar niet voorhanden en kost bovendien veel van vervoer. Voordeeliger kan dan het trottoir eens een keer meer gelicht worden. En wat het aanibesteden van de bui- zen betreft, Burgemeester en Wethouders mee- nen ook in dat opzicht den voordeeligsten weg te hebben gekozen. Indien men die buizen bij inschrijving had laten leveren, hadden ze ver- moedelijk meer gekost, daar ze bij inschrijvin- gen dikwijls allemaal een likje uit de pan moeten hebben. De heer Van HOEVE noemt straatvuil best materiaal voor vullen van slooten, maar het blijft een jaar of 5 zakken. Verleden jaar was er ook een partij tuinafval ingeworpen, doch dat heeft de Voorzitter er uit laten halen. c. De heer KAIJSER wijst er op, dat ver leden jaar was toegezegd, dat het hekwerk om het speeiplein bij de openbare school te Othene zou worden opgeknapt. Van de uitvoering van dat werk is echter niets gekomen. Er is een latje of vier aan gestagen en voorts is er prik- keldraad aangebracht, net of het voor dieren- tuin moet ddemen. Ziet men daarentegen de bijzondere school, daar staat een mooie hei- ning van harmonicagaas. Spreker zou gaarne zien, dat op de eerstvolgende begrooting der gemeentewerken gerekemd werd op vervanging van de oude heining door een van harmonica gaas met ijzeren paaltjes. Het is, zooals het thans er bij staat geen toestand om die aan auitoriteiten te ventoonen. De VOORZITTER merkt op, dat het schijnt, dat Burgemeester en Wethouders wel wat al te zuinig zijn geweest, Voor je zelf, merkt hij op, kan men wel eens wat doen, maar voor de gemeente moet men zuinig zijn. Er zal zoo mogeilijk met den uitgesproken wensch reke ning gchouden worden. d. De heer C. H. H. WISSE bepleit het doortrekken van het trottoir bij de nieuwe wo ningen. Het is daar nu voor de menschen, die er wonen geen toestand. Men zal men tegen- vceren, dat de gedempte sloot nog niet is inge- zakt, maar er zal toch bezwaar!ijl; kunnen ge- wacht worden tot deze zich geheel geze: heeft; het later Mchten van het trottoir is dan tocli ook maar een kwestie van een paar dagloonen. De VOORZITTER is het daarover eens en meent ook, dat er zoo spoedig mogelijk tot het docrtrekken van het trottoir moet worden overgegaan. e. De heer DEKKER wijst er op, dat de op- rit aan den Margaretha te steil ligt; de paar- den worden er geruineerd. De VOORZITTER zal dit met Burgemeester en Wethouders bespreken. f. De heer KOOPMAN, die iets later ter vergadering kwam, vraagt den voorzitter, of de heer C. A. Wisse geen aanmerking heeft gehad op de notuien. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer KOOPMAN verklaart, dat hem dit tegenvalt, want de heer Wisse had spreker moeten rehabildteerem. In de notuien der vo- rige vergadering heeft de verslaggever nl. den heer C. A. Wisse laten spreken over „een bru- talen aanvai" van den heer Koopman, terwijl deze heeft gesproken van een „eenigsizins ,;brute" aanvai". Spreker zag dat gaarne veranderd, want hij zou er zich voor schamen, als later zijn kin deren in een officieei stuk zouden lezen, dat hum vader brutaal was. De VOORZITTER vraagt, of er dan zooveel verschil in die woorden is. De heer KOOPMAN acht het een nogal groot verschil. He VOORZITTER meent, dat door opneming van zijn bezwaar in deze notuien, aan zijn wenisoh voldaan wordt. Hij sluiit de vergadering door* het uitspre- ken van het dankgebed. gebruikt men het beste Thermo-Tabletten. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tab!. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. Thermo-Tabl©tten zijn verkrijgbaar mj J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. Bieden. Laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3