ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7552. Maandag 7 Januari 1924. HINDERWET. Uit het hooge Noorden, 64e Jaargbi BINNENLAND. Staat der Gersieente-eigendenimen. LXV. Wanneer wij vandaag u de geschiedenis der dinie wij-zen uit het Oosten herinneren, is daartoe aa-nilei-ding in het feit, dat het op 6 J-an-u ri ,,-D-rie Konimgen" was. Terloops wijs ik u op een mopd boiekje van den vroe- geren Aimenikaanischen Gezant in Den Haag Dr. Henry van Dyke: „De vierde wijze uit het Oosten". Mi<ssctoien herinnert gij u ouk, dat onlanigs de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in Den Haag een geschenk voor een barer kerkgebouvven heeft geweigerd, bestaande in een geschitderd g-lasraam van den kat-holieken sehilder Toorop, welk raam de drie wijizen voorstelde. Deze weigering heeft veel afkeuring ondervonden. Evenwel mag daarbij nijet wegen, of het aangeboden gesclienk een kun-stwerk was van een be- roemd schiilder. Het ging m.i. hier om de vraag: of in een gebouw bestemd voor pro- testantsche eerediienst dit aangeboden raam op zijn pliaats was. Het recht daarover te oordeelen komt uiitsluitend toe aan den kerkeraad, Het optreden van Jezu-s Christus als de prediiker van het Godsrijk en als de Groote leadsman en Meester, diie aan het geestelijk, zedelijk en godsdiienstigleven een geheel nieuwe rddhting heeft gegeven, wel'ke voor de menschheid reeds 19 eeuwen lang van diiep ingrijpende beteekenis geworden is, dat optreden wordt door den evangelist Miat- theus imigeluiid met het verfiaal van de drie wijzen u/it het Oosten, die kwamen om het kindeke te aanibidden, dat straks een ge'bo- ren Koniin-g bllijken zou. Hier hebben wij de hoogste menschelijke wijislheiid en gel-eerdheid, die knlielend aan de voeten van Christus nederlegt: al wat door menschelijke kennis kan worden verlcregen, en die a-llle aardsche bezit aan geld en ge- not wil offeren, omdat in het aangebedeu kfind zich het heil Gods manifesteert; het heil, dat niet weggelegd is voor hem, die in verwaten hoogmoed en trotsdh op zijn ker.- nis, m,acht of rijkdom zichzelf meester over anderen waant, maar dat wel is weggeleg.l voor wie in ootmoedig besef van mcn-scht- lijik o-nverm-ogen-, ook al werd de l.oogs. wij-shieid verworven, en in hiartontroerende erlcenfenis van eigen zon-de, bereid is om zich te bu-ig-en voor de vlekkelooze reinheid, voor de onkreukbare gereclhtigheid, voor de zichzelf vergetende hoogste liefde, voor goddelij-ke heiligheid, in een woord- voor het ideaal. Dat druikken wij uit in or.s ge- loof in Clhriisttus. Die wijizen uit het Oosten zijn ons tot een voorbeeld, ornidat zij voor hun geloof in de zegepraal van Hem, die straks over m-en- schaniziiellen als Vredevorst zou gebieden, al'es over gehad hebben, omdat zij in eer- biedwaardig geioofsvertrouwen huiis en hof hebben verlaten, vrouw en kinderen vaar- wef gezegd, hun arbeid voor de wereid heb ben laten rusten, Invloed en macht over an deren, eer en aanzien bij hun volk ga. en zij igewiillig prijis. Zij llieten allies over aan het lot en zij trokken uiit, over hun landsgren- zen, verreweg reizende naar het Western De karavaan schreed door het heete mulie zand der woestijn, de stormwinden bede.kten hen met het stof der aarde, de felle middagzon blakerde op hun hoofden, all lie gevaren der wtldernis werden doorsfaan; honger en dorst werd niet gesohuwd bij een tocht langs een weg, waar hiier en daar geraamten, van wie bezweken waren, wegwijzers en waar- schuwiingen vormden voor den reizigtr, die toch durfde te trek-ken door het oord der verschrikkingen. Maar omider het deinend gektamp der voortsnelllende kameelen, zong hun hart het lied der hope. Wachtte hun aan het eind, eler .reis dan niet: de aanschouwing der heerlijkheid, die God voor alle volkeren had Hiestemd! In de verte glansde de ster van B-etiilehem en het klonk in hun ziel als een opwekking: M-aa-r het doel werd bere-ikt: stap voor Sitap. De dagen re-iden zich aaneen, en als de zonae was weg-gez-onken, sliepen zij on- der den blooten h-emel even gernst als in hun paleizen, gerust, omdat zij zich wisten in Gods hoede en bescherming. „A1 ging ik ook door een dal der scbaduwen des dood-s, ik zal niiet vreezen, wamt Gij zijt met mij". De laatste dag was voortgetrok- ken, hun reis was ten einde en zij riepen den voorlbijgaragers toe, in het vr-eemde door hen bereikte land: „Waar is de geboren Koning, want wij zijm gekomen om hem te aanbid- den?" En zij gingen voort met vragen aan ieder, to-t zetfs aan den vorst des lands, tot- dat hun werd aangewezen: een herbcrg, in welker stall zij vonden een kindeke, gewon- d-en in doeken en liggende in de kribbe en een gel-uikkige moeder, w.ier een-ige rijkdom dat kindeke was. Toen hebben de wijzen -hun knieen gebogen en hebben zij aange- beden, hun offers gebracht, en Gode ge- d-anikt voor 't aanschouwde heil. Diie wijizen uit het Oosten zijn ons tot een vooribee'ld. Ach, als wij in deze dagen, die vol zijn van ellende als gevolg van Gjand- schap tusschen vollkeren, moet worden ge- klaagd, dan zeker wel hierover, dat de wij zen en madh-tigen en rijken van heden niet hebben will-en komen tot het Chrisitus-kind om het te aanbidden en am aan zijn voeten neder te ieggen hun offers van dank. Moe- ten wij eigenlijk niet weenen over de ver- blindiheid der machthebbers dezer wereld, die jaar in jaar uit, bezig zijn haat uit te zaaien, welvaart te vernietigen, volkeren te vermaderen? Toah toen het Kerstfeest werd gevierd, hebben die machthebbers het gewaagd den dre-mpel van een Christelijke kerk te over- schrijden, om daar -m-et de geloovige schare te luiisteren naar „Vrede o-p aarde, in men- schari een wel'behage-n", terwijl zij alles heb ben gedaan om negen jaar lang dien vrede te verstoren en dat w-elbehagen hebben ver- vange-n door vervloeking. Er was in dii.t jaar weinig reden om uit het Kerstlfed van Nuco-laas Beets te z-ir.gen: O Vredevorst, Gij kunt gebieden Den vrede op -aarde en in mijn ziel. Eerder was er al-le aanleid-ing toe om dit- rna-ai a-en psalm aan te heffen: Een-s heeft Christus iets geprofeteerd, dat on-zen huiidigen machthebbers gel-dt, ni.' hoe tot velen zou klinken: Ga weg van mij, want ik had honger en gij he-bt mij niet te eten gegeven, Ik was naakt en gij hebt Mij niet gekleed. En hoe op de vraag' Heer wanneer za-gen wij. Li dan ho-ngerlg ot naakt, het antwoord luiiden zoa: Voor zooveel gij dit niet hebt gedaan aan den minste mijmer braediar-em, zoo hebt gij het Mij niet gedaan. Ga weg in de buitenste duiisiterni-s! De wijzen van heden laten na om den geboren koning, te aanibidden en hem hun ofrer-s van macht, rij-kdiom en g-enot te brengen. Veeleer buigen zij hun k-nieen vo-or den Mamim-on, die zijn satanische macht manifesteert 'n depreciatie van 't geld, in werkeloosheid, in honger, elllende en opstand. De wijzen van heden zijn geworden tot onwijzen-. Toch a-l-s er moet worden geklaagd over de ellende dezer dagen, die klacht is tege- lij-k: voonb-ode van den druk, die morgen wordt gebraaht: „Gij hebt mij-n ziel een hoager heil bereid", want niet om niet wordt 't menschen-hart vertreden. Uit deze werel-dsmart wor-dt straks een mieuwe zegen geboren. Het oogen-blik, waarin de ziel zich van God v-erlaten gelooft, wordt het aur, waarin de Heer zich opnieuw openbaart en Zijm nabijheid ervaren wordt. Wiij staan aan den vooravont van een nieuwen diag voor deze wereld; vooravon-d van een herboren sam-enleving, waarin een nieu-w geslacht een- grooter geluk vinden zal can wat thans qns persoonlijk deel is. En nu: wij! Hoe staan wij persoonlijk .'geno-ver dien geboren. iconin-g? Zijn wij in-derdaad gezind Hem te aan'bididen, d. w. z. Hem het offer te brengen van die goederen en van dat genot, dat waarde voor ons heeft? Hebben wij inderdaad een Christe- -l-ijke overtuiiging en hebben wij daarvoor ook onze offers over? Tot die overtuiging, beh-oort ook dit: dat gij het hebt verstaau in iiw ziel, dat hier sprake is van een rijk Gods, van een heilrijk, waarin deze samen- Fevinig wordt gel-e-id door de liefde, die zich zelf niet zoekt. Dit: dat wij hebben be- grepen, da-t het hier gaat om te buigen voor wat door ons word-t aanva-ard als het hoog ste ideaal. Dit: dat wij het hebben ieeren verstaan, dat vvi-e het niet verder heeft wet-en te brengen dan. to-t een- levenshouding, -die wordt aan-ge-wezen als zoo fatsoenlijk en netjes, eiigemlijk in heel zijn zedelijk lev en te kort geschoten heeft. Diit: dat ons Gods vertrouivv-en on-s heel wat hooger eischen stelt dan te b-ehooren tot die groote schare gem-oede-Iijke mensc-hen, die voortleven alsof het voldoende is een burger te zijn, op wien niets te zeig-gen valt. Vrlenden, kunnen wij eigenlijk in ons ge- -moed wel vrede hebben met den gcheelen -gang, waarin wij deze maatsdhappij zich z-ien nuisvormen? Is bij het steeds toenemen van momdaine weelde en bij het yerloren gaan van veel beminnielijken eenvoud, er ook voor ons niet reden te over, om on-s te bekomimeren over een verwording van mo- reele gevoelens? Want aan den verderf-elij- ken i-nvl-oed d-i-er verwording kunnen wij ons zelven zeiker niet altoos onttrekken. W-aarlijk, als wij ons zelf afvragen, of wij vr-ede mog-en hebben met de toe.;tanid-en, zooals deze zich in de laatste jaren hebben ontwikkel-t, dan moeten wij ons zelf ook af vragen: o; wij eigenlijk wel vrede hebb-.n mogein met de h-o-u-ding daartagenovcr door ons persoomlijk aangenomen. Deze tijd I: udt het ons vo-or, als een bittere waar- sdh-uwiinig, -dat wie mceru voor zijn geloofs- kven voiLdoen-de te hahben gedaan, als hij bij- z-ielh zelf een aantal vro-me mensohen en geloovige siteimiminigen- heeft aangekweekt, aan het eiigen- z-i-elelev-en schromelij-k te kort d-oet. Want m-et een snerpende schreeuw schreit deze heele wereld om verlossing uit stoffeiijken en uii-t zedelijken nood. Vromen, diie th-anis Gods tVater over Gods akker .laten loopen en rpstig voortleven, zullen deze wereld rtiifJ elpen brengen cp een hoager m-oreel peit Wie gelooft, dat van ons wordt gevraagd: mede-arbeiders Gods te zijn, moet het verstaa-n, dat hij dan ook anbeiden moet. Die arbeid voor 't Godsrijk -kan niiet word-en aamgevangen: zonder dat men heeft ieeren buigen voor Christus, en bereid aan zijn h<i**rgste ideaal ook offers te brengen: kennis en wij-sheid, macht en rijikdom wil stelll-en in den diens-t van rein heid, ger-ecihtigihei-d en liefde. T. g. T. DE KABINKTSCRISIS. Uit parlementajren krihg schrijft men aan Het Centrum: ,,Is de Kabinets-formatie-Koolen voora) misiukt door de al te stramme houding der anti-revolutionairen, de jongste poging, om alsnog naar een kabinet der r«chterzijde te streven, is voornameiijk spaak geloopen, door den onwil der chr. historischen. Be- halve een formeel bezwaar, schijnt vooral hun weinige instemming met d-e bez)uini|- gingsvoorstellen van minister Golij t hierbij ge-golden te hebben. Er is Inu nog maar een mogelijkheid: een extra parlementair zakenkabin'et, onder lei- ding van een man als Cort van der Linden. Kan ook dit niet gefornteerd worden, dan zal er niets anJers opZitten, dan dat| het kabinet Ruys de Brerenbrouck aanblijft. Maar dan is terstond, of althans bij het- eerstvolgend echec in de Tweedc Kamer ontbinding dezer Kamer te wachten. Het zou dus wel eens kunnen gebeuren, dat we binnenkort voor algemeene verkie- zingen komen te staan. Is de Katholieke Partij daarvoc ger-ed? Eenige spoed is zjier gewenscht. Al valt de rechterzijde thans uiteen, de katiholjeke partij zal dan vooral haar eendracht hebben te bewaren, daar we geheel op eigen krachten zull n moeten steunen. DE KAMERVERKIEZING. Er wordt ons gevraagd, schrijft de M Crt., waarom de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1925 pi a alls hebben. hoewel de jongste verkiezjngen werden ge- houdem 5 Juli '22,, en de Tweede Kamer- leden volgens de Grondwec voor vier jaar worden gekozen. De verklaring- is te vindop in art,. 145 al. 2 van de Kieswet, luidend: Bij ontbinding der Tweede Kamer tre- den de leden af drie jaar na den eerstvol- genden derden Dinsdag in September. De nu zittende Tweede Kamer is in '22 gekoz-n bij een verkiezing, noodig ge worden door een ontbindjngsbesluit, dat door de Grondwet vereischt werd ter ver- krijging van de tweede gcedkeuring de,r Grondweisherziening. Het toeval heeft wel gewild, dat de datum djer verkiezingen sa- me-nviel met dc p-eriodieke aftreding van de in Juli '18 verkozen Kamer. Maar volgens de bovengenoemde bepaiing zal het einde dezer Kamer dus zijt: September '25. En dus zal dan een voorafgaande verkiezing moeten zorg-en voor een nieuwe Kainer. MINISTER COLIJN MET VERLOF. Naar wij vernemen, is de minister van Financien, de heer Colijn, voornemens in de helft van dezie week voor ongevaer een maand zich naar/ Tiet buiitenland te begev-en voor het doorbrcngctrl van een verloftijd. GEDING TEqEN DEN GIRODIENST. Het O. M. bij de Haagjsche rechtbank nam conclusie in de procedure betreffen- de den Girodjenst. Geco-ncludeerd weipd tot fjoekenning van de vorderjng tot uitbe- taling, behalve fen opziichte van de rentje welke niet meer dan an-derhalf pet. mag bedragen, terwijl geeischt was 5 pet. DE POSTCHeQUE- EN GIRODIENST. De directeur van de postchequc- en g.i- rodienst heeft aan de Kainer van Koophan- del en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal bericht, dat omtrenF het tijdstip van de heropenin.g van den dienst nog niets kan worden mcegedeeld. RIJKSBUREAU VOOR ONDERZOEK VAN HANDELSWAREN. De minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid maakt bekend, dat bovengenoentd Rijksbureau zijn werkzaamhedeti geleide- lijk hervat. Het Rijksbureau is thans gevestigd fe 's Gravenhage, Bezuidenhout 171, telefoon- nummer B 1943. "De minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid heeft het Reglement voor lief Rijks bureau tot onderzfoek van h;i,n dels waren aangevuld als volgt: A. Aan artikel 2 wordt toegevoegd een tweede lid, luidende: Met name kan het bureau opi verzjoek van belanghebbenden zich belasten met he^ verrichten van schejdanalyses, met onder- zoekingen, die noodig zijn in verband met eischen van bujtenlandsche autorit-ejfen aan te exporteeren goederert en andere handelsonderzoekingen. Ook kan het bureau zich, voor zoo ver het daarvoor is ingericht, belasten met' "het ijken en controleeren van toestiellen en in- strumenten, als thermometers, vochtwegers, butyrometers, pipeten en dergelijke. B. De eerste zin van de tweede alinea van artikel 7 wordt gelezen aljs volgt: Attesten om^'rent een met name genoemd artikel zullen ni-et worden afgegeven; wel kunnen ljkbewijzien bij of controlemerken op geijkte of geoontroleerde instrumenfien worden verstrekt of aangebracht. C. Aan artikel 10 worden toegevoegd de woorden: en waarbiji het tarief der Ne- derlandsche Chemische Vereeniging als leiddraad dient. DE WERKLOOSH EI DSSTEUN. De regeering had aanvankeiijk bepaald dat tegen 1 Januari 1924 de Siteumcomi- te's voor de crisiswerkloosheid zduden worden opgeheven. De crisiswerkloozen ziouden voortaan als armlastigen, be- schouwd en naar de burgerlijke Armbe- sturen worden verwezen. Thans vernemen wij, aldus het Hbl., dat de regeering, op daartoe tot haar gerichte dringende verzoeken, o.a. door de vertegen- woordigers der vjer groote gemeenten, den duur der bestaande regeling heeft verlerigd^ voorloopig slechts voor een maand, om dat zij het haar opvolgend kabinetl nie.| wil binden. De kajnfe is echter zeer groot, dit bleek uit desbetreffende besprekingen, dat daarna de bestaande toesta-nd 400 lang zal worden gecontinueerd, tot de op te treden nieuwe regeering haar standpunt zal hebben bepaald. Omtrent de over dez(e zaak gevoerde be sprekingen vernttemt het blad nog hetj voi- gende: i De regeering was opi de daarover ge voerde conferences van o-ordeei, dat veie werklooze vakarbeiders, door inkrimping der bedrijven, niet mfeer op hunne plaat- sen ziouden terugkomdn; dat met name in den scheepsbouw tal van „oorlogswer- ven" waren verdwenien, dat in de sigaren- industrie evenuens sterke inkrimping plaats vond en in de diamantnij .erheid een af- vloeiing der werkljeden naar andere be drijven viel te constatiueren. De vertegenwoordigers der vier groote gi meenten kwamen tegen dez zienswijze op en betoogden ,dat de werkloosheid een verschijnsel is, thans in alle Europeesche landen te constateeren. In normale om- staiidigheden zijn' de groote steden aan- trekkingspunten voor tal van paupers, die ten laste komen van; Arinenzorg. Thans worden alle gemeenten, groot en klein door de werkloosheid getroffen; er is dus sprake van een algemee.n economisch ver schijnsel waaronder nagenoeg alle indus- trieen lijdcn. Die zijh' er ten zeerstfci ra'ee gebaat dat een arbeidersreserva in stand gehouden wordt en dat er voldoende valide arbeidskracht behoude-n blijft. Zij dron- gen er op aan dat de regeerinigj harerzjijds den werkloositeidssteun niet zou loslaten. Gebeurde dit wel, dan ziouden vooral de groote gemeenten in het gedrang komen en ziou dez-e zaak worden tot een! pointekr kwestie, d[e in gemeenteraden-' tot veel strijd aanleiding zjou geven. Bovenvermeld voorloopig regeeringsbesluit is van deze beraadslagingen het resultaat. BETREKK1NGEN MET RUSLAND. De heer Van Ravesteijn, lid van de .Twee de Kamer, heeft den minister van Buitien- iandsche Zaken de volgende vragen ge- sieldr Heeft de minister k-ennis genomen van het bcrlcht, dat -een belangrijke groep van. Britsche, Canadeesche en Nederlandsche transportondernemingen een overeenkomst heeft aangegaan met de regeering van de Unie der Socialistische Sowjet-Repubiieken, ter ontwikkeljng vran hef overzeesch ver- keer van r-eizjgers van( en naar Rusland? Heeft de minister kennis genomen van de mededtelingen van Russische zijde waaruit blijkt, dat Nederland reeds eon van de voornaamste exporiianden van de Unie der S. S. R. is geyforden,- terwij! daarentegen de import uit N-ederland nog zeer gering is? Heeft de minister kennis genomen van den steeds grooteren aandrang, die er bij de Nederlandsche industrj-e, den N.-ed ri landschen hartdel en onze grcote kapita- listjsche kringen is waar te n imen om met de U. S. S. R. vv-eer regelmatige ver- bindingen op handels- en diplomatiek ge- bied te verkrijge-n? Heeft de minister bij name kennis ge nomen van hetgeen o.a. dr. an Aal/st in een interview, alsm-ede ihet Congres der Roonisch Katholieke werkgevers en het orgaan van deni Bond van Roomsch Katholieke werkgev-ers in een zijn r jongste nummers hebben verklaard omtrent de noodzakelijkheid thans ten spoedjgste tot een zoodanige regeling te komen? Wil de minister meedeelen of er thans qnderhandelingen gaande zijn om| tot een herstel der normale handels- en diploma- tieke betrekkiiigeii met lie U. S. S. R. to geraken, en. zoo neen, wil de minister dan alles in het ,werk 'stqliieji om zjoo spoedig mogelijk in zulke onderhand-elmgen te treden VERHOOGInG ACCIJNS OR BIER EN INVOERRECHT OP BIER EN THEE. Verschenen is het voorloopig verslag op het wetsontwerp tot verhooging* van den accijns op bier en> van het invoerrecht op bier en tnee. Daaraanl is het volgende onl- leend. Verscheidene leden verkiaarden alleen dan hun stem aajii de in het wetsontwerp vervatte maatregelen te zullen geven, als deze zoudeu blijken te Word, n verdedigd door een kabinet, dat naar hun gevoekn voldoende bewijzen zou hebb-n gek rd dat het het zoo noodige hersfei van 's lands financien wil bevorderen door middti van een krachtige besnoeiing van de st.aafe- uitgaven, daar h.j. in zooi'n besnoei'(ng het hoofdmiddel tot herstel van Let rn- wicht moet worden gevonden. Verscheidene leden verkiaarden tegen de voorgestelde vcrhoogingen in het bijzor.der bezwaar te hebben omdat zij indirect? be- lastingen betreffen en omdat zij zullen lei- den tot verhooging van den prijs van- twee volksdranken, die in ons land zoo inge- burgerd zijn, dat zip voor vel-en tot edn levensbehoefte zijn geworden, in het bij- zonder aidus betoogde een deel dezier leden wat betreft thee. Dezie laaljte leden vreesden dat de te verwachten prijs- stijging van thee toenemingl van het ge- bruik van sterken dranlk tot gevolg aou "hebben. Vele andere leden toonden zich bereid aan deze maatregelen mede te werken. Ge- zien den weinig gunstigen toestand van 's lands financien achtten zij deze verhoo- gingen alleszins gerechtvaardigd. Daar in enkele jaren het vcrhoudingscijfer van de indirecte belastingen tegenover de direct zfeer is afgenomen (1913 resp. 55 en 45 ct., 1921 resp. 29 en 71 pet.) kan "h.i. walijk bezwaar worden gemaakt tegen de ze indirecte belasting, die een matige ver hooging van de belasting op enkele ge- bruiksartikelen beteekent. Bovendien \or- dert zij geen nieuwe perceptjekosten, zoo- dat het zuiver bedrag der inkomsten in de schatkist vloeit. Thee en bier zijn H.i. nog niet tot onrmsbare levensbehoeften ge worden. Andere leden achtten de voorgestelde verhoogingen te belangrijk om ze aanstonds in haar geheel in te voeren; daartoe moet men hi., meer geleidelijk geraken. Verschillende leden meenden dat met een verviervoudiging van het invoerrecht op thee te ver wordt gegaan. Met een ver- dubbeling van diit recht zou naar nun meening moeten worden volstaan. Van deze verhooging zal een aanmerkelij ;e te- ruggang van het verbruik het gevolg zijn, die zal lejden tot een aanzienlijk mindere belastingopbrengst dan het Rijk zich voor- stejt. Bovendien zal een ernstjge knak worden toegebracht aan den the nandel. V.erschiilende van deze leden wensch- n ook de k-offie te belastien, waardoor de verhooging op bejde gebmiksartikel n g-- ringer zou kunnen zijn. Andere leden Yerzetten zich tegen dit laatjSte, omdat een geheele reorgamsatSe van den koffiehandel en een groot aantal nieuwe ambtenaren daarvan het gevol>6 zou zijn. Ook waren er leden,, die behalve een invoerrecht op koffie. verhooging van het betrekkelijk lage invoerrecht van 5 pet. op tal van verbruiksarfcjkelenl tot S a 10 pet. verdedigden. Ook de voorgestelde verhooging van den bieraccijns achtten verscheiderve K den ve ingrijpend, daar vermindering van verbruik niet zal uitblijven en daardoor de gewensch- te accijns-opbrengst de schatkist niet ten goede zal komen. Daarenbov'en zal n zoo belangrijke verhooging van 150 pft. tot accijnsfraude bij het iirouwen clan -* destiene bijstorting v an veraccijnsde sui- ker) aanleiding geven. Bij een verhooging van den accijns met niet meer dan 50 pet. zou een dusdanige fraude- geen- worded opleveren. Deze leden bevalen aan, de ver- hooging voorloopig tot 50 pet. te beperken en eerst na samcnistielling van een ivuwe Bierwet over verdjere verhooging t - o-- slissen. Verscheidene andere leden meenden dat de voorgestelde verhooging weinig invioed op het bierverbruik zal hebben. Zij drongn tegelijkcrtijd aan op e-en wijziging van de Bierwet, omdat de bezwarentegen deze wet door de than|s voorgestelde bepalin- "G gen zich in nog| sterkere mate zullen dot>n gevoelen. De sterke achteruitgang in het aantal kieine bedrijven zou zonder wijzi ging van de Bierwet aanhouden. Naar het oordeel van deze leden zouden, zonder dat aan deni fiscus ook maar i.ts van het noodig g. oordaeldle bedrag zou worden onthouden, de bezwaren kunnen worden ondervangen, incijen werd o- rg— gaan tot een wijzfging van de Bi-re .a. waarbij voor den accijn]s een matige pro- grcssie zou worden vastgesteld. D(: in.oe- ring van een schaal volgens hectoiit-v-/la den, in den gaest, als in 1916 door den heer Bongaerts c.s. bij amendement het bovenvermeide wetsOntw.-rp v.' r gesteld, zou de meeste aanbevelipg ver- dienen; De cijfeils van! 53 tot or- ciemt zouden achter alle met 2.5 moeten wordetu vermenigvuldigd, en het invoerrecht zou tot 2.5 maal 7 gulden,, is 17.50 gulUm moeten worden opgevoerd. Sommige andere leden meenden dat er bij aanvaarding van het stelsel Bonga. res c-s. geen reden bestaat om het geheele tegenwoordige invoerrecht met 2.5 te ver- menigvuldjgen. Eenige leden meenfdcn,f tdat ock de wijn accijns voor verhooging in aanmerking dient te komen. Andere leden achti 11 het; niet denkbeeldig, dat dit tot represaiile- maatregelen zou leiden. Zij achtten een zoodanige verhooging daarom n_ wenscht. Sommige leden achtten een verhooging van den accijns op het gcdistjllaerd ge wenscht. Deze meening vond van andere zijde bestrijding. Zij achttien hef ze -r on waarschijnlijk, dat de voorgest-ld regel tot toeneming van het gebr gedistilleerd zal leiden. ma at- KmtmmmmmatrwmmmBtmmmmmaatmmmmama UMMmMM on* MMB it IP Burgemeester en Wethouders van TEH NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente is, tegen betaling der kosten, ter gemeente- seeretarie verkrijgbaar is. Ter Neuzen.Jden 5 Januari .1924. Burgemeester enj, Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEV1JLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brdngen ter openbare kennis, dat ter gemeente- seeretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen vtin de N. V. «ACETYLENA" te den Haag, om VERGUNNING tbt het oprichten van een benzine-installatie met een ondergrondsch reservoir en bovengrondsche aftapinrichting voor het perceel kadastraal bekend in sectie C, No. 4581 en 4598. Op Maandag 21 Januari a s., des namiddags drie uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwiliiging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichter. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovenge- mefde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nomen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandaeht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zijdie niet overeen- komstig art 7. der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 7 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris „Nag is 't g-ecn tijd van rusten, Wij zijn nog ver van 't doel Een stroom van ongereohtigheden Had de overhand op mij. op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1