RHEUM ATIEK Door de koude INGoiul -./^EELINGEN ■j# INGEZONDEN MEDEDEELINGEN GEMEZEfl m EEN MAAND Tien dagen behandeling gratis. J 3 s 6 7 .J! 7. dli 52 §3_J|i| '££23 24 25:26 27:^=31 29303S I te®! worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en liptoen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 cts. Bij apoth. en drogisten. Purol verkrijgbaar Noordstraat 59. bij J. R. Platteeuw, VROUWELIJKIi METSELAARS. Twaalf vrouwelijke meiselaars hebben haar eerste reeks huizien te New York mode afgebouwd. Volgens haar inspecteurs hebben zij dezen arbeid vlugger <n dikwijls beter dan haar man|nelijke colfega's ver- richt. De verdiensten der d a tnes m e tsel a a rs bedragen 13 dollar per dag. GEMEENTERAAD VAN Z A AM SLAG. (Vervolg uit bet Tweede Blad). (2. Vervolg). 6. Voorstel Burgemeester en Wethouders aanvaarding schenking. Burgemeester en Wethouders leggen over het navolgende ontwerp-besluit: De raad der gemeente Zaamslag: gehoord de mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat door den Burgemeester is teruggestort in de gemeentekas een bedrag van 500 als niet door hem begeerd wordend deel zijner jaarwedde en door het oud-iid van den gemeenteraad W. Scheele is teruggestort een beurag van 6 als door hem niet begeerd wordend presentiegeld; gelet op de Gemeentewet, besluit: gemelde schenkingen te aanvaarden. De heer VAN HOEVE vindit die formule wat kort en stelt voor, de schenkingen onder dankbetuiging te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Voorstel Burgemeester en Wethouders electrificatie gehucht Reuzenhoek en Reuzenhoekschen dijk. Ingekomen is het navolgende adres: De ondergeteekenden leden der gemeente Zaamslag, verzoeken het gemeentebestuur be- leefd om aansluiting bij het gemeentelijk elec- trisch licht. Wij alien, dat wil zeggen 21, zegge een en twintig aansluitingen met 41 zegge een en veertig lichtpunten met een sitroomafname van 420 K.W. voor Reuzenhoek en Hoek van den Dyk. Omtrent bovenstaand adres geeft het tech- nisch adviesbureau Van der Hegge Zijnen het volgende ad vies: Ik mocht van U de mondelinge opdracht ont- vangen, om voor de electrificatie van de kom- men Reuzenhoek en Reuzenhoeksche Dijk, plannen met begrooting en rentabiliteitsreke- mng uit te werken en tevens van advies te nOnen over de wijze van uitvoering. Daaraan g-aarne gevolg gevende, moge de verlangde gegevens en adviezen hieronder volgen. Ik meen echter goed te doen, daaraan vooraf te laten gaan, de motiveering van de door mij voorgestelde oplossing van dit vraag- stuk. De hoogspanningsledder der P. Z. E. M. verloopt langs den hoek van Reuzenhoeksche Dijk en den weg naar Reuzenhoek, ongeveer tusschen de palen 57 en 58, welke voorkomen op de hierbij gevoegde teekening en waarnaar ik ook in het volgende herhaaldelijk zal ver- wijzen. Voor eene electrificatie van die beide kom- men ligt het daarom voor de hand in (id eerste plaats te denken aan eene afzonderlijke hoog spanningsaansluiting in den vorm van een een- vouoig maststransformatorenstation, dat vol gens schriftelijke mededeeling van de directie der P. Z. E. M. 2000 zal kosten en waarvoor dus jaarlijks volgens contract 10 of 200 vergoed zou moeten worden. Eene tweede mogelijkheid bestaat daarin, dat de beide kommen direct op het Zaamslag sche laagspanningsnet verbonden worden, in- dien althans het spanningsverlies niet zou dwingen tot abnormale zware leidingen. Uit eene sped ale berekening is gebleken, dat de voor de gehuchten te verwachten stroombe- lastin g nog wel overgebracht lean worden door dezelfde draaddoorsnede (35 q. m. M.) als in Zaamslag gebruikt wordt. Vooraf dient nu nagegaan te worden, wat voor de gemeente voordeel :ger is, t. w.: a. een maststation, waardoor het geheele tiaject van paal 14 tot 35 (zie teekening ver- valt, of b. aansluiting op het Zaamslagsche net, waardoor het maststation kan vervallen. Bij de beoordeeling daarvan spelen allerlei factoren een rol, die duidelijk worden, indien de aan elk verbonden voor- en nadeelen wor den opgesemd en tegen elkaar afgewogen: a Hoogspanningsaansluiting: Voordeelen: 1. Het netgedeelte tusschen de palen 14 en 35 wordt bespaard. 2. De spanning bij de verbruikers in de ge huchten zal een kleinigheid hooger zijn dan bij eene laagspanningsaansluiting op het Zaamslagsche net. Nadeelen: 3. De gemeente heeft voor het maststation gedurende 30 jaren (bij contractsverlenging wellicht nog langer) elk jaar 200 te vergoe- den, totaal dus minstens f 6000. 4. Het jaarmaximum der gehuchten wordt afzonderlijk opgenomen en betaald a f 150 per KW. 5. De ten O. der palen 17 en 20 gelegen hoeven en molen zullen door de gemeente nim- mer rationed bediend kunnen worden. 6. Omtrent de al of niet uitvoering en het ti dstip daarvan is de gemeente afhankelijk van de medewerking der P. Z. E. M. b. Laagspanningsaansluiting: Voordeelen: 7. De gemeente is ten deze onafhankelijk van de P. Z. E. M., de aansluiting kan binnen zeer korten tijd tot stand komen en de be- woners desnoods nog dezen winter stroom be- trekken. 8. Het jaarmaximum der gemeente zal door de aansluiting dezer gehuchten niet belangrijk stijgen, omdat in de eerste plaats het maximum aldaar en in Zaamslag niet behoeft samen te vallen, wat het tijdstip betreft en in de tweede plaats hoe grooter het aantal aangeslotenen wordt, hoe grooter ook de kans wordt, dat tegenover in Reuzenhoek op een bepaald oogenblik brandende lampen, lampen op dat- zelfde oogenblik in Zaamslag niet zullen branden. M. a. w. de som der afzonderlijk be- paalde jaarmaxima voor Zaamslag en ae beide kommen is grooter dan het op een plaats op- genomen maximum van het geheel en oaar dit per jaar en per KW. eene betaling van 150 beteekent, kan dit gemakkelijk een panr hon- derd gulden verschil in het jaar maken. 9. De ten 0. van de palen 1720 gelegen eomplex kunnen desgewenscht aangesloten worden, wat de rentabiliteit ten goede komt. Nadeelen: '0. Er meet eene afzonderlijke voedingslei- ding gelegd worden, loopende van de palen 14 tot 35. f - l. - 1 i_uni m!" spanning nhuchten, zal iets ger.nger zijn dan ag, belangrijk zal dit zexer met zijn ei -endien zoo noodig gecempenseercl word P? in plaats van lam pen voor 220 Volt die van 215 of 210 Volt te plaatsen. Weegt men deze voor- en nadeelen nu tegen elkander af, dan blijkt, wat de voordeelen be treft bij de hoogspanningsaansluiting de iets hoogere spanning van luttele beteekenis te zijn, zoodat siechts overblijft het uitsparen van de voedingsleddingDe onder 7, 8 en 9 genosmde voordeelen van de laagspanningsaansluiting zijn veel en veel belangrijker! Wat de nadeelen betreft, z;in die aan de hoogspanningsaansluiting verbonden en ge- noemd onder 3 tot en met 6 zeer veel belang rijker dan die genoemd onder 10 en 11. Ziet men een oogenblik af van de kosten, verbonden eenerzijds aan den aanleg der voe- dingsleldimg en anderzijds de jaarlijks terug- keerende vergoeding voor de hoogspannmg aansluiting, dan is het voor de gemeente on- eindig voordeeliger, de gehuchten direct op het Zaamslagsche net aan te sluiten, zoodat aan het laatste zonder twijfel de voorkeur gegeven zou moeten worden. Die keuze zou echter niet gedaan mogen worden, indien zou blijken, dat rente en aflos- sing van de aanlegkosten der voedingsleiding veel hooger waren, dan het aan de P. Z. E. M. jaarlijks verschuldigde voor het masttransfor- matorenstation. Dit dient dus nog nagegaan te worden. De aanlegkosten van de voedingsleiding tus schen de palen 14 tot en met 35, met mbegrip van het verzwaren der leidingen tusschen de palen 14 en 16 in Zaamslag, waarhij het daar- uit vrijkomende koper weer benut wordt tus schen de palen 35 en 45 bedragen met mbegrip van 15 winst 2937,75. Gesteld dat dit bedrag tegen 5 geleend en in 34 jaar afgelost wordt, dan is daarvoor de annui'teit 6,1 op rond f 180 in vergelijk daar- mede kost de hoogspanningsaansluiting elk jaar nog f 20 meer, zoodat de laagspannings aansluiting voordeeliger blijkt. Bedenkt men nu nog, dat daarbij meer perceelen aangesloten kunnen worden, het jaarmaximum geringer wordt en men geheel onafhankelijk van de P. Z. E. M. blijft, dan is er wel geen twijfel meer mogelijk en verdient de laagspannings aansluiting voor de gemeente verre de voor keur? In het volgende heb ik mij dan ook op dit standpunt gesteld. Nog een tweede opmerking van algemeenen aard moge hier een plaats vinden. Men kan bij eene rentahiliteitsrekening op tweeerlei wijze te werk gaan, nl. a. de rentabiliteit nagaan van alle onder- deelen, of b. deze in haar geheel beschouwen. Volgens de eerste methode zou men moeten splitsen in: 1. de voedingsleiding, 2. de leidingen voor Reuzenhoek, 3. die voor den Reuzenhoekschen dijk, 4. de straatverlichting, 5. de electriciteitsmeters, etc., etc. Deze methode, die ik o.a. aantrof in door de P. Z. E. M. voor enkele gemeenten uitgevoer- de rentabiliteitsberekeningen, komt mij geheel verkeerd voor; alles hangt veel te nauw samen, dan dat men eene zuivere splitsing zou kun nen maken; bovendien wat doet het er toe, of b.v. de meters al dan niet rendabel zijn, als men ze niet missen kan Volgens die methode zou men ertoe komen, siechts die perceelen aan te sluiten, die een voordeeltje beloofden aan een gemeentebedrijf, dat toch het alge- meen belanjg der gemeente meet diencn mag zieh niet op zulk en standpunt plaatsen. In dien in een deel der gemeente een flinke winst te maken is en in een ander deel een kleiner verlies, dan is het geheele bedrijf we! dege- lijk rendabel en is er geen reden, om dat ver lies brengend deel, dat toch ook uit belasting- betalers bestaat, uit te zonderen. Ik stel mij daarom op het andere, m.i. eeniige juiste stand punt, dat de rentabiliteit beschouwd meet wor den van de geheele geprojecteerde uitbreiding. Splitsing der aanlegkosten (die natuurlijk voor de berekening wel gemaakt werd), is daarom voor die rentahiliteitsrekening overbodig. Kostenbegrooting. Een net, aangelegd als op bijgaande kaart aangegeven en bestaande uit 3 X 35 4- 1 X 25 q. m. M. koper voor de voedingsgeleiding; 2 X 16 q. m. M. tusschen de palen 35 en 45; 3 X 25 1 X 16 1 X 10 q. m. M. in Reu zenhoek tusschen de palen 36 en 43 en van 3 X 25 -|- 1 X 16 tusschen de palem 43 en 61, tecu inbog-jp a:: kabel 4 X 25 q. m. M. tus schen de palen 57 en 58 (voor de hoogspan- ndngskruising)compleet met alle toebehooren wijze een vrij vaste grond verkregen kan worden. Het allerkortste gebruik van kunstlicht, dat zich laat denken op eene piattelandische be- volking zou verkregen worden, indien de lich- ten bij zonsondergang werden opgestoken en de bewemers reeds te 7 uur gingen slapen; in dat geval zou de brandduur per jaar bedragen 445 uur. Zou men het naar bed gaan stellen op 8 uur, dan steeg dat aantal uren reeds tot 711,5 per jaar. Neeimt men aan, dat de bewoners's morgans om 7 uur opstaan, dan liggen er tusschen dat tijdstip en zonsopgang 88,5 uur per jaar en zou de bewoner eerst om 8 uur opstaan, wat bij eene landelijke bevolking toch zeker wel uitgesioten geacht mag worden, dan werd toch dit nog 6 uren per jaar. Hierait vinden wij voor den vermoedelijken tijd der lichtbehoefte: Slapen te i uur, opstaan 7 uur. 533.5 uur per jaar. 8 t 8 451, 8 7 799,5 it 8 s> 8 717, 9 7 1115,5 9 d 8 1079,— met inbegrip van winst, kost De straatverlichting met leidin gen, drie lampen, schakelklok, enz., geheel als in Zaamslag zal kosten De huisaansluitingen geheel com pleet met electriciteitsmeters en meterborden als in Zaamslag kos ten per stuk f 23,dus voor de 14 stuks in Reuzenhoek En 6 in den Reuzenhoekschen Dijk 5119,73 160,- 322,— 138,— f 5739,73 Op dit bedrag zou nog bespaard kunnen wor den op de volgende wijze: indien voor Reuzen hoekschen Dijk geen driephasen net, doch een enkele phase werd aangebracht met leidingen van 2 X 25 q. m. M. (doch de kabel direct voor 4 X 25 q. m. M.) dan kon desgewenscht later altijd nog uitgebreid worden door het bijspan- nen van koper en zou eene besparing verkregen kunnen wqrden van 397,90, waarmede het eind- bedrag zou komen op 5441,83. Hierbij is ech ter te bedenken, dat het dan niet mogelijk zal zijn in die kern over stroom voor kraclitsdoel- einden te beschikken, althans niet op \oor de verbruikers eenvoudig en goedkoope wijze. Eindelijk dient nog een bedrag uitgerrokken te worden voor de onvermijdelijke onvoor- ziene omstandigheden gedurende de uitvoering, vandaar dat als uitgangspunt voor de renta hiliteitsrekening rekening gehouden zal wor den met een bedrag van f 6000,resp. f 5700,—. Rentahiliteitsrekening. Bij het opstellen der rentahiliteitsrekening dienit men deze te baseeren op den aanvangs- toestand, waarin de bewoners eene afwachten- de houding aannemen, siechts sporadisch aan sluiting en kleine lampjes in zuinig gebruik nemen, doch moet pi en ook nagaan, wat in de toekomst in bdllijkheid verwacht mag worden. Op dit oogenblik zijn aangemeld 20 aanslui tingen of er meer komen, is siechts een kwestie van tijd. Voorzoover uit de kaart valt af te leiden zullen er nog bij kunnen komen. 5 op Reuzenhoekschen Dijk, 16 op Reuzenhoek, 3 ten Oosten van de palen 1920, 4 nabij paal 45, samen 28, die alle zonder veel kosten aange sloten zouden kunnen worden, en waarvan te verwachten is, dat na langeren of korteren tijd het grootste gedeelte ook wel zal komen. Neman wij dus aan, dat begonnen wordt met 20 aansluitingen en dat dit aantal later toe- meemt tot 36. Voor deze 16 meerdere aanslui- ingen komt dan bij de aanlegkosten nog een bedrag van 16 X f 23 f 368. Voor het stroemverbruik dient eene raming gemaakt te worden, waarvoor op de volgende Gemiddeld 781,uur per jaar Daar het m. i. zeker is, dat de levenswijze der ingezetenen tusschen bovenstaande grenzen ligt, is het gemiddelde daarvan een vrij zeker cijfer en mag dus veilig aangenoanen worden, dat er bij de aangeslotenen gedurende 750 uur 's jaars lichtbehoefte bestaat. Hoeveel zal nu het stroomvertoruik be dragen De klednste on den duur voor 220 Volt be- trouwbare lamp is de nietaaldraadlamp van 25 NK, welke ec: Wa -verbruik heeft van 0,030 KW. Nemen j eens aan, dat elk be woner tegelijk siechts een dergelijke kleine lamp brandt, dan wordt zijn strooimverbruik per jaar reeds 750 X 0,03 22,5 KWU. Bij toepassing van de meer gebruikelijke Argalamp van 50 kaarsen, wordt dit reeds 30 KWU per jaar. Tegenover het feit, dat er in een woning wel eens een lamp niet zal branden, staat, dat er in andere woningen ook wel eens twee tegelijk of eene grootere zal branden en zoo is dan ook ten plattelande de ervaring, dat aanvanke- lijk het stroomverbruik 30 a 35 KWU. per aan sluiting bedraagt, om na korten tijd reeds te stijgen (door toepassing van grootere of meer lampen of door later opblijven) tot 50 a 60 KWU. en na jaren nog veel meer. Ik geef opzettelijk deze uitvoerige uiteen- zetting, om aan te toonen, dat een jaarverbruik van 30 KWU per aansluiting een uiterst mini mum is en men na een paar jaar kan rekenen op stel 55 KWU. Deze cyfers heb ik nog in alle kleine gemeenten gebruikt en zij zijn steeds gebleken veilig te zijn, zoodat er geen enkele reden bestaat daarvan hier af te wijken. Ik reken nu met een aanvangstoestand van 20 aansluitingen a 30 KWU per jaar en een latere met 36 aansluitingen a 55 KWU per jaar. Wij zullen aLs uitgangispunt aannemen, dat de stroomprijs 60 cts. per KWU bedraagt en de meterhuur 0,50 per maand, terwijl \oor de straatverlichting 0,40 gerekend zal worden, later kunnen wij dan, zoo noodig, nog nagaan hoe de stroomprijzen gewijzigd zullen moeten worden om tot eene sluitende rekening te komen. Het aantal verbruikers stellen wij aan- vankelijk op 20 en later 36; het stroomver bruik zal aanvankelijk 30 en later 55 KWU per jaar worden, zoodat wij te rekenen hebben, met een beginverbruik van 20 X 30 600 K./U en later 36 X 53 1980 KWU. De drie straatverlichtingslampen verbruiken per uur 0,060 KWU, branden zij van zons ondergang u>t 11 uur, c|an is dit per jaar ge durende 1612 uur en**het totale stroomver bruik per jaar derhalve 3 X 1612 X 0,06 290 KYvU. Het totale stroomverbruik zal der- halve worden aanvankelijk 600 4- 290 890 KWU en later 1980 -f- 290 2270 KWU. Het transport vanuit Zaamsiag gaat met verlies gepaard, rekenen wij daarvoor in dit geval het ruime cijfer van 10 dan moet j daarvoor van de P. Z. E. M. beirokken worden aanvankelijk 890 89 979 KWU en later 2270 22/ re 2497 KWU. Teneinde hiervoor den inkoopsprijs te kunnen berekenen, dient eerst de maximale jaarbelasting bepaald te worden. Hadden alle woningen siechts een enkele lamp van 30 Watt, die steeds alien te- gelijx branden en 3 straatlampen van 60 Watt, dan zou het jaarmaximum bedragen 20 X 30 -j- 180 re IS0 Watt of 0,78 KW, daar er echter ook wel eens meer lampen tegelijk zullen bran den en hier en daar ook wei grootere, zal het maximum voor de gehuchten gesteld Jrunnen worden op 1,0 KW. Door corhDinatie met de veel grootere t> el a sting in Zaamslag taxeer ik, dat (lit terug' zal loopen tot 0,6 KW, om na eenige jaren te stijgen (in verhouding van het aantal aansluitingen en het grootere en langere stroomverbruik tot 1,6 KW. De inkoopsprijs wordt derhalve aanvankelijk volgens het contract 0,6 X 150 -)- 979 X 0,045 134,05 en later 1,6 X 150 -1- 2497 X 0,045 352,36 y2. Behalve voor stroominkoop is nog een be drag noodig voor rente en atlossing. Neem ik aan, dat geleend wordt op een 5 basis, voor 40 jaar met aflossing van af het 6e jaar (in welk jaar het hoogere verbruik dan zeker be- reikt zal worden) en neem ik voorts aan, dat het net in Reuzenhoekschen Dijk direct ol uit- gebouwd wordt, dan is in de eerste 6 jaar te rekenen met een rente van f 6000 a 5 f 300 en wordt de annui'teit later 6,1 van 6000 4- 16 X 23 rond 6370 of rond f 740. Tegen de voorloopig aangenomen prijzen warden dan de ontvangsten: Aanvankelijk Stroom partieulieren 600+ 0 60 /360.1980* /0.60 Stroom straatver lichting 290* /0.40 116. Meterhuur 20* /6.120.— 66* /6.— Totaal ontvangsten /596.— De uitgaven worden Stroominkoop /1.j4.50 liente van allossing 300. Totaal uitgaven /434.05 Ontvangsten /596. Uitgaven 434.— Bruto overschot /162.— Later. /1188— 116 216.— /1520. 352.50 390.— 742 36 /1520. 742 778.- en uit deze bedragen moet dan nog bestreden worden het aancleel in de algemeene kosten en het onderhoud; dit laatste is in de eerste jaren bij de voorgestelde zeer solide netbouw uiterst gering en wordt later iets grooter, doch dan zijn ook tevens de ontvangsten toegenomen. Uit de berekening blijkt, dat dit deel van het bedrijf zich met de aangenomen prijzen reeds direct zal kunnen dekken en na een paar jaar, wellicht reeds eerder winst zal kunnen op- leveren. Om eenig denkbeeld van de uitgave voor de aangeslotenen te geven, zij vermeld, dat zij gemiddeld voor stroom en meterhuur per 4X1) week zullen betalen j-y 0,46 en later 0,75. Indien men zich afvraagt, of het mogelijk is om in de tegenwoordigen tijd met 46 cts. per week aan petroleum uit te komen en later met eene veel ruimere verlichting met f 0,75 in de week, dan is het antwoord niet twijfelachtig en valt er niet aan te twijfelen of het gebruik van eleetrdsch licht zal spoedig populair worden en vooral indien het mogelijk zal zijn om op een of andere wijze de kleine beurzen de aanschaf- iing der installatie te vergemakkelijken. Er beihoelt m.i. dan ook volstrelct geen vrees te bestaan tot deze uitbreichng over te gaan, zeits al zouden zich enkele inwoners te aan- sluating toezegcien, terugtrekken; eenmaai m he geiegennew van de groote voordeelen der eiectnciteitsvoorziei/iing te genieten, komen de aanslutung'en spoedig, zonder dat vlaarvoor eenige bijzondere moeite gedaan wordt In het begm van myn praktijk placht ik een deigeujic onuerzoek te begmnen met een rond- vi-aag bij ae mgezetenen, ai spoedig heb ik daaivan het nutreiooze, ja zelfs het verkeerde ingezien, het is een gewoon menschehjk ver- schijnsei, dat men zich met g'aame vooruit biJiat, doch het is evenzoo menschetijk, dat, in dien men in de geiegenheid gesteld wordt'van een ot ander vooraeel te genieten, men die gelegenheid ook aangrijpt ae een vroeger, de ander later, doch het eind is, dat alien cf b'ljna alien komen, zeifs de felste tegenstandeis. Het is uaaroin naar nujn oordeel ook niet goeu geweest, dat de zeer rendabele electrificatie van Othene (zie mijn desbetreffend rapport van 23 JuLi i.l.) opgegeven of uitgestenl is geworden, omdat ingezetenen, die zich aan vankelijk voor aansluiting verklaarden zich later teiugtrokken. Hierbij is het volgende te bedenken; de ren tabiliteit van de kom Zaamslag is niet bij zon der gunstig als gevolg van de zeer hooge daar- op drukkende rentelast van vroegere schulden, die rentabiliteit kan siechts vei'beteren door uitbieidinig van gedeelten, die op zich zelf rendabel zijn; voor Othene en de thans behan- delde uitbreiding staat die rentabiliteit m. i. vast en Othene zal nog eer en natuurlijk ook meer baten kunnen afwerpen dan Reuzenhoek en Reuzenhoekschen dijk; de aansluiting van beiden is derhalve niet alleen in lnjt belang van de ingezetenen, doch ook in dat van het Gemeentelijk electnciteitsbedrijf in zijn geheel, dat daardoor veel eer tot prijsveriag'ing zal kunnen overgaan dan zonder uitbreddmgen. Wat terusloitte betreft de wijze van uitvoe ring, zij het mij veroorloofd het volgende op te merken. Volgens de letter van het toestek zcu het wellicht mogelijk zijn de firrna Houg te ver- plichten de uitbreiding naar Reuzenhoek en Reuzenhoekschen dijk uit te voeren tegen de eenbeddsprijzan voor Zaamslag opgesfeid, toch zou ik dit met willen aanraden. Het feit, dat zij blijkbaar hare prijzen met nauwkeurig ge- noeg berekende, wreekt zich thans reeu-.,; up allerlei noodzakelijke en voorgeschreven onder- dieelen van het we 4, blijkt de firma niet of met voldoende gerekend te hebben, zoo.lat haar het thans onaerhanden werk zeker niet tot voordeel zal strekken. Werd zij gedwongen'de uitbreiding tegen de eenheidsprij zen uit te voeren, dan zou dit voor haar een positief verlies beteekenen en ik be- twijfel oi' zij linantieei krachtig genoeg zou zijn om dit verlies te dragen. Ik heb getracht de totaalkosten der uitbrei ding zoover mogelijk uit die eenheidsprijzen te berekenen (geheel is dit niet mogelijk, om dat die eenheidsprijzen gebaseerd zijn op groc- tendeels ombouw, terwijl het hier geheel nieuwbouw betreft) en dan blijkt, dat het eind bedrag niet onaanzienlijk beneden de i-aming komt, zelfs meer dan de berekende winst van 15 Daarvan te profiteeren, gesteld al dat uw college of de raad dit zou willen, ontraad ik onder de gegeven omstandigheden, ik voor- zie daarvan voor de gemeente allerlei onaan- genaamheden, groote vertraging, wellicht ook emstiger nadeelen, die praktisch siechts op een manier kunnen eindigen, nl. dat door de ge meente finantieel wordt bijgesprongen. Waar de zaak er zoo voorstaat, meen ik dat het meer in het gemeentebelang zal zijn, deze uitbreiding als een afzonderlijk werk te be schouwen, waarvoor opnieuw prijsaanbiedingen gevraagd worden. De gemeente kan can wat mij betreft of die aanvraag beperken tot de firma Houg, of evenals bij het thans onder- handen zijnde werk nog meer firma's uitnoo- digen. In het eerste geval zou b.v. bij inschrij- ving boven de raming altijd nog de tweede weg bewandeld kunnen worden, of -wat in dergelijke gevallen herhaaldelijk voorkomt de begrooting der firma Houg, in overleg met haar, herzien kunnen worden, zoodat er, hoe dan ook, zekerheid zou bestaan tot een b llijken prijs te geraken. In de hoop hiermede mijn opdracht tot uwe tevredenheid vervuld te hebben, zie ik uwe be- slissing met belangstelling tegemoet. De heer VAN PETEGEM informeert, of er nog meters voorhandem zijn. De VOORZITTER antwoordt bevestigend; er zijn ook 5 meters voor kraehtstroom aanige- schaft en in antwoordt op een vraag van den heer C. A. Wdsse deelt hij mede, dat ongeveer de helft der perceelen te Reuzenhoek aanslui ting vragen. De heer C. A. WISSE meent, dat er allets voor te zeggen is, om er op in te gaan. De heer rvOOPMAN ontwikkelt bezwaren, om Reuzenhoek te bedienen van uit net voe- dingsnet te Zaamslag. De adviseur wijst er op, dat de spanning te Reuzenhoek iets lager zal zijn dan te Zaamslag, hetgeen wel ondervan-gen wordt, maar waaruit blijkt, dat de stroomleve- ring over dien afstand bezwaar ondervindt. Nu moet men in 't oog houden, dat er meerdere buurten kunnen komen, zooals de Griete, de Val, de Huiissenspolder, De menschen die daar women, zullen toch niet achterlijker zijn, dan die wonende in de plaggemhutben van Noord- Brabamt. Misschien komen ze ook wel van Zaamsilagveer. Dat zal toch niet alles van uit het voebimgnet van de kom bediend kumneji worden. Spreker 30U daarom voor het oogenblik al leen willen besluiiten tot electrificatie van Reuzenhoek en de Hoek van den Dijk, zonder te beslissen, op welke wijze daar stroom zal warden geleverd, daar het misschien met het oog op die verdere aansluiitimgen voordeeliger zou kunnen blijken, in het centrum dier buurt- schappen een transfomiatorenhuisje te bou- en, waarvan de heer Hegge Zijnen de kosten op 2000 raamt. Een net naar de kom van Zaamslag zal toch ook allicht 1000 kosten, zoodat de kosten dan maar 1000 hooger zijn, ■loch ook aan alle behoeften kan worden vol- daan. Hij zou de zaak liefst groot a/anpakken, omdat men er dan later voordeel van kan hebben. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders er ook aldus over gesproken hebben, madat ze hadden vernomen, dat men ook in de andere buurten er over spreekt om aansluiting te vragen. Misschien was het beter, dat ineens een groot plan ge maakt wordt. Een transformatorenhuisje kost echter f4000. De heer DE FEIJTER wijst op het bezwaar, dat, als de beddening van uit de kom gescbiedt er maar een hoogste belastimg berekend wordt, maar als er op een andere plaats stroom ge leverd wordt, krijgt men ook daar een bereke ning van de hoogste belasting. Bovendien, als men naar Reuzenhoek en 't Veer geen net zou figezegddat ze een lijst zouden krij'gen, om menschen die aansluiting wenschten op te iten teekenen, doch die hebben ze nog ndet ,0mtvangen. Hij meent, dat er zeker 60 aan- bouwen, zouden de aan die wegen wonende hluitingen te krijgen zijn, dus driemaal meer ingezetenen niet kunnen aanisluiten. Hij meent als °P Reuzenhoek, waar er 20 het vragen. Hij dat het 't best is het thans voorgestelde plan vraatTtis het niet mogelijk alle buurten aan aian te nemen met verlichting van uit de kort] 'e sluiten zonder officieele topzegging van Nieuwe DUO-FORMULA stuit pijn en maakt alle gewrichten los. Denk eens. In 30 dagen tijds kunt U bevrijd zijn van elk spoor van Rheu- matiek, Jicht, ischi- as, Lendtn- en zelfs Gewrichtsrheuma- tiek. Honderden der ernstigste ge vallen zijn genezen geworden. Waarom niet het Ui?A7i5 GRATIS 6RATI5 GRATIS •4 re Jnut /A7 Jn 4 SO voooaf GAANne BEi-iANDr LING Uwe? De Heer Em. Haverbeke, Landbouwer. Mo- lentje, Y zendijke, Zeeland, een lijder gedu rende 10 jaar aan Gewrichts- en Spierrheumatiek in de beenen. doch voornamelijk In de kniege- wrichten, schrijft na vier weken behandelings „En kom ik u melden dat ik, dank zij uw behandeling, geheel genezen ben. Hartelijk dank ervoor, en ik zal niet nalaten uw behan deling andere lijders aan te bevelen." Andere merkwaardige genezingen worden iede- ren dag gemeld. Duo Formula" werd eenigen tijd geleden door Mr. Arthur Richards ontdekt, die het sedert verbeterd heeft, totdat geen geval, hoe slecht ook, boven de kracht van deze won- dere behandeling gaat. Ieder lijder kan een 10- daagsche behandeling gratis krijgen. Zend een voudig Uw naam en adres per 12V2 cents brief- kaart aan Mr. Arthur Richards, Kamer 668, 14/15 Fulwood Place, High Holborn. Londen. W. C. 2. Porto voor brieven 20 cts, brief- kaarten 12V2 cts. De heer VAN HOEVE meent, dat Reuzen hoek en 't Veer van uit de kom zouden kunnen aangesloten worden en dat men later, als 't noodig bleek, een transformatoren station zou kunnen bouwen. De heer KOOPMAN is het daarmede niet eens. Hij weerspreekt ook het bezwaar van een dubbele hoogste belasting. Door het con tract met de P. Z. E. M. heeft deze gemeente juist de voorwiaarde gekregen, dat die twee meters te samen woraen gesteld, maai men geen afzonderlijke opnamen krijgt. De heer DE FEIJTER meent, met een be- roep op het deskundig advies, dat het toch voordeeliger zal zijn, van uit de kom te ver- lichten. De heer KOOPMAN kan ndet aannemen, dat dit zooveel voordeeliger zou zijn, aangezien er dan toch over een grooten afstand een net moet gebouw-i worden. Bovendien, als men tiugmt met Reuzenhoek en 't Veer op die wijze te be dienen, komt er later van aansluiting van de Griete en de Val en de boeren in die omgeiving niets meer, aangezien de kosten dan daarvoor te hoog worden. Als er terstond in die omge- ving een transformatorenhuis gebouwd wordt, kunnen de kosten van het net gespaard wor den, en zou men meer succes hebben, want tusschen de kom en Reuzenhoek wonen siechts een paar menschen. De heer DE FEIJTER verdedigt nader zijn standpunt. De VOORZITTER merkt op, dat Je heer Hegge Zijnen, indien hij had geweten van het verlaiiigen tot Sansluiitimg in die andere buur ten, misschien een anderen kijk op de zaak zou gehad hebben. De heer WISSE oppert het denkbeeld, de menschen in de gemeente, die wenschen aan te sluiten, gelegenheid te geven zich daarvoor aan te melden. Als men nu besluit voor Reuzen hoek, komen er misschien over 14 dagen weer andere. De VOORZITTER zou het beter achten, als alles ineens kon geschieden, daar in gedeelten bouwen schadelijk is. De heer KOOPMAN merkt op, dat dit nadeel ontstaat, oimdat de menschen uit de andere buurten dan wat achterlijker zijj. Hij zou wil len avanceeren en ineens aansturen op het bouwen van een transformatorenstation. De heer VAN llOEVE merkt op, dat de ad viseur levering uit het voedinKsnet veel voor- deciiger berekent, dan middete een' nieuw sta tion. Dat moeten de heeren Jan dus wegrede- neerem. De heer KOOPMAN voert hiertegen aan, d.re de heer Hegge Zijnen bij het maken van dit plan van de Griete en de Val niets afwist. Hij berekent, dat het voor Reuzenhoek iets na- deel'ger zal zijn, ni. 10'% rente van f 1000 per jaar, maar dan kan men ook de andere deelen der gemeente heben. De heer DE FEIJTE.I gelooft niet, dat het voedingsniet naar Reuzerhoek 2000 zal kosten. Er is maar een klen eind ondergrondsche kabel noodig, waar let net onder hec hoog- spanningsniet door mot gaan. Hij bepleit voor Reuzenhoek en Veer rechtstreeksche aanslui ting van uit de kon; de spanning moge dan iets minder zijn, doc1 dat is geen bezwaar. De latere werken zou hij willen maken r.aar de behoefte. De VOORZITTlR geeft te kennen, dat, als het voorstel wo*t aangenomen, binnen een week of 3 de aabesteding zou kunnen piaats vinden. Hij ach het echter raadzaam er nog eens over te de^en, want anders zou men er later spilt vanKunnen hebben, zoo overhaast te hebben gehndeld. Hij weet wel, men kan niet op de latste achteraankomers wachten, maar meent, At er toch nog wel zullen komen, te meer nu bk verschillende landlbouwers al aangesloten tin en ze het gamak en voordeel leeren kenpi, zullen meerderen dat voorbeeld wdillen vol®1- Men krijgt nu een nieuwe toe- stand De heerJE FEIJTER zou het toch een ver keerde lestand achten, als de geheele meente vrd aangesloten, doch de Veerweg en de Pokkschestraat uitgeschakeld werden. De h(r KOOPMAN wijst er op, dat men volgenfzijn denkbeeld voor de voor het net in die raten te maken kosten veel meer men schen An bedienen. Debar KAIJSER wijst er op, dat de heer Hegf Zijnen ook schrijft, dat het jammer is, dat f aansluiting van Othene niet is door- gezf Er zouden daar zeker een voldoerd aan tal ^nsluitingen komen. De conference daar- om'ent heeft met tot het gewenschte doel gei'h omdat de menschen zich voor 10 jaar nystcn verhinden. Dht vonden ze bezwarend. aan Van der Welle en bakker Wisse en later verdere maatregelen te nemen, als he noodig wordit. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat straatlantaams wel 1 uur vroeger ultgedaan1 deis morgens vroeger aangestoken zouden V* nen worden. De heer DE FEIJTER merkt op, daf"t thans niet aan de orde is. aansluitingen. Die komen er vanzelf wel. De VOOR/ITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders gaarne beredd zijn Othene ook aan te sluiten, maar vandaar hebben ze nog noodt een opgaaf gehad. De heer KAIJSER deelt mede, dat het .stroomverbruik gegarandeerd was. De VOORZITTER is daarvan niets bekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2