Hermms&Thijsse I w, .P's Kerstpudding Buuitcomfflissie Oriewegen. 5 Buiskachels, Ghr. Winteilezing te Axel, t Laatste Berichten. 1898 - 1923. V ergadering De Griffier der Staten van Zeeland Ds. DEN HERT0G I "Ingezonden stukkenT" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EN HEER LUKE LEiKKERNIJ! Wi*selkoer«ien. JAN VAN DEN HOUT, VULPENHOUDERS. GezelleMeerburg'sChr.Kaiender \f 1.50 C. VAN EERDENBURG. Het Architecten-Bureau Donderdag 20 Dec. onderwerp: Van's Levensleed. Van Vlinders, Bloemen en Vogels, geb. 2,75. id. In Sloot en Plas, geb. 2,75. id. Wandelboekje, 2,25. Firma P. J. v. d.SlHOE TER NEUZEN. I Hij is ook van meeming, dat er een andere regeling zou behooren te komen in de uitkee- ringen, dat b.v. alleen het hoofd van het gezin gesteund wordt, maar dat dezelfde uitkeering niet wordt gegeven aan jcmge menschen uit hetzelfde gezin, omdat het voor hen, in een gezin samenlevende goedkooper is, en ook zou er rekening mee gehouden moeten worden, dat een gezin, dat over een zekeren tijd van het jaar een goedloon verdiend heeft, maar niet terstond uitkeering krijgt, al,s de man eerige weken werkeloos is. Er zou ook invloed op uitgeoefend moeten warden, dat jonge gehuwden emigreeren, naar het buitenland. Spreker acht het een eisch, dat dezen zich zullen gaan verplaatsen, daar de geimeente voor alien geen voldoenid bestaan kan opleveren. Allen zien we met belangstelling daar even buiten Ter Neuzen een grootsch bedrijf stich- ten, en wensehen dit het beste toe, maar aan de anidere zijde zijn we toch bezorgd, als we zden hoe de handel en de scheepvaart nog on- der de omstandigheden gedrukt zijn. Er is bepaald voor al die jonge menschen hier op den duur geen plaats en geen brood. Het gaat dan toch niet aan, om die alien maar te blij- ven steunen op kosten van de algemeene kas. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat hjj bij de algemeene beschouwingen over dit onderwerp niet veel heeft uitgewijd, omdat hij dit tot bij het punt wilde bewaren. De heer De Jager voelde tegen den tijd dat zijn begrooting aan de orde zou komen, omtrent dit punt wel nattigheid, en heeft zich ter vergoelij'king beroepen op zijn grooten meester Wibaut. Hij wil het hier doen voor- komen, alsof hij het voorbeeld van Wibaut vodgit. Hij zegt ook nog, dat hij nog beter doet dan de regeering, want dat, als hij haar voor beeld gevolgd had, niets voor ondersteuning van werkloozen zou zijn uitgetrokken. De heer De Jager vergeet echter, dat de regeering ver- klaart niets meer voor werkloozen te willen geven, omdat zij meent, dat die zorg maar op de ruiggen der gemeenten moet worden ge- sdhoven. De bezuiniigdng in het landsbeleid is een pa- pieren bezuiniging, die de gemeenten zullen moeten bekostigen. Voorts zegt de heer De Jager: als ik han- delde als Wibaut, dan zou ik de werkloozen naar het armbestuur zenden. Hi) is dus van meening, dat Wibaut de werkloozen naar het armbestuur wil sturen Hij is, evenals de heer Scheele, voor die wetenschap in de leer gegaan bij de Tribunisten. Ofschoon de anti-revolu- tionairen anders de Tribunisten verafschuwen, hebben zij thans in brochures een bloemlezing saamgesteld omtrent de handelingen van Wi baut, die ontleend zijn aan de Tribune, het blad van Wijnkoop. Nu kunnen de heeren toch zelf wel begrijpen, dat de communisten door die uit zijn verband gerukte aanhalingen een hei- beltje tegen de sociaal-democraten hebben wil len opzetten. En de anti-revolutionairen, die nu in alle gemeenteraden met die brochures gewapend zijn, halen dan ook eigenlijk op deze wijze Wibaut niet aan als een voorbeeld ter na- volging, maar om daarmede de sociaal-demo craten te kunnen bestrijden. Spreker heeft voorzien, dat die methode van bestrijding ook hier zou toegepast worden, en hij heeft er zich dan ook eenigszins op kunnen wapenen. Zooals gezegd: de heeren put ten uit een bron, die ze anders verafschuwen. Als ze goed hadden gelezen, hadden ze ook gezien, dat het niiets nieuws is, wat daarin naar voren wordt gebraciht. Inderdaad is bij de voorbereiding der Am- sterdamsche gemeentebegrooting van wege den wethouder van financien een schrijven gericht tot de afdeeling „Maatschappelijke Steun", waarbij verzocht werd om eens na te gaan, of de tijd niet naderde, dat „uitgetrokken werk loozen worden ondergebracsht naar do andere categorien ondersteuning genietenden." Dit was niets dan een vraag, doch als yraag was zij niet hersenschimmig. Ook de leiders der sociaal-democraten sluiten hun oogen niet voor de feiten die zich in het practisch leven voordoen. Zij vragen zich ook af, of er niet door den langen duur de crisis en der werk- loozenuitkeeringen in sommige kringen zich een groep beroepswerkloozen aan het vormen is, die het er niet om te doen is, zoo spoedig mogelijk weer passend werk te vinden, doch die het eigenlijk wel gemakkelijker en voor- deeliger vinden het beroep van crisiswerklooze te blijven uitoefenen. Dat gevaar hebben wij zegt spreker ook reeds lang voorzien en dat is het gevolg van het door u verdedigd maatsohappelijk stelsel. Wanneer wij zagen, dat iemand misbruik maakte van de werkloozenuitkeering of niet voldoende naar werkgelegenheid zocht, zijn juist wij daartegen veel scherper opgetreden dan anderen, juist omdat wij daardoor geen wapen wilde spelen in de handem der burger- lijke partijen, die, dit voorzagen wij wel, niet zou nalaten op het instituut der uitkeerinigen critiek uit te oefenen. Ook Wibaut heeft zich op dat standpumt ge- steld en juist die vragen gesteld, om ten slotte de steunregeling voor de werkloozen des te sterker te kunnen verdedigen, indien deze ont- daan is van uitwassen die daarin mogelijker wijze zouden zijn binnengeslonen. Maar men moet allerminst de heer Wibaut tegen ons uit- spelen als een voorbeeld om te komen tot de beedndAging van de steunregeling. Dat Wibaut de steunregeling allerminst wil stop zetten bewijst toch zeker ook de omstan- digheid, dat wordt voorgesteld het badrag van 4 mdllioen met ruim 2V2 millioen te verhoogen. Nadiat de arbeiders eenige jaren onder de wapens hebben gestaan voor bescherming van het vaderland, wil de neer Scheele, diat ze thans het vaderland maar vaarwel zeggen, het vader land heeft hen niet meer noodig. Misschien zegt hij dit ook uit de overweging, dat, indien de nood weer aan den "man moest komen, men hen, om de beaittingen der heeren te komen beschermen, toch kan verplichten uit de verste streken terug te komen. De heer Wibaut onderschrijft de stalling van die S. D. A. P. en het Nederlandsch Vakver- bond: „een behoorlijke werkloozenzorg buiten armenzorg om en berustend op gemeentelijke -teunregelingen met steun van het rijk; werk- veirruiming door vervroegde uitvoering in snel tempo van groote en kleine productieve wer- ken". Indien wij middelen zagen voor productieve werkverschaffing zouden wij daaraan ook de voorkeur geven, boven ondersteuning maar am dlat te kunnen doen van wege een gemeente moet deze over eigendommen besolukken die prcductief kunnen gemaakt worden. Dat is 'hier niet het geval, hier moeten we alles uit de belastingen halen, en dat is niet mogelijk. Dan moet men ook niet uit het oog verliezen, dlat men te doen heeft met een groot aantal ongeschooldien, en nu mag men wel zeggen, dat ae maar naar het buitenland moeten gaan, maar dat maakt dit juist moeilijk, omdat men geen ongesehoolden gebruiken kan. De heer SCHEELE: in Belgiie en Frankrijk niet! De heer HAMELINK: Waar de wethouder van financien zich op het voorbeeld van WibauJ; heeft beroepen, hoop ik, dat deze Wibaut Ir ten opzichte der werkloozerrverzorging de voet- stappen van Wibaut I zal drukken, dan ben ik in dat opzicht volkomen gerust, aangezien die niet wil bezuinigen op de uitkeeringen, maar alleen weren degenen die er misbruik van zouden maken. Door den heer Scheele is gezegd, dat men thans, 6 jaren na den oorlog, niet meer van crisis-werkloosheid kan spreken, doch ik ben van meening, dat de verschillende economische toestanden toch nog altijd een gevolg zijn van den oorlog. Vroeger hadden we periodielc ook met werkloosheid te kampen, maar nu is de toestand toch geheel anders, in 91k geval heb ben we te doen met na-oorlogs-crisis-werk- loosfheid. Ik heb reeds betoogd, dat de demoralisatie van sommige werklieden een gevolg is van de huidiige maatschappelijke toestanden en in dit verband wil ik er ook op wijzen, dat er een gevaar in verscholen ligt, om in de hand te werken, dat valide arbeiders naar het arm bestuur worden gedreven. Men drijft ze er ge makkelijker naar toe, dan dat men ze er weer af krijgt. De eerste gang is altijd de zwaarste, maar later gaat het gemakkelijker en wordt het een gewoonte. Wibaut zou die woorden ook niet geschreven hebben, als hij niet eerst de menschen van de vakorganisatie gehoord had en de middelen had besproken om de menschen van het armbestuur te houden. Er wordt ook niets gedaan, om de men schen in het buitenland te plaatsen. Er is door bemdddeling van de gemeentelijke arbeidsbe- middeling wel aan verschillende arbeiders een patroon in het buitenland bezorgd, maar dit is over het algemeen op mislukking uitgeloo- pen. Indien men menschen in het buitenland plaatst, moet men er in de eerste plaats reke- ning mee houden, of ze geschikt zijn voor het werk waarvoor ze gevraagd worden. Indien de heer Scheele werklieden vroeg voor hulp in het landbouwbedrijf en het waren geen landarbeiders, dan zou hij de eerste zijn om te zeggen: daar kan ik niets mee verrich- ten. De heer Scheele raadt voorts aan, om bij de uitkeering rekening te houden met de gezinnen en of de betrokken werkman kostwinner is of in een gezin samenleeft. Dat zijn alle dingen waarmede reeds lang rekening wordt gehou den. Er wordt rekening gehouden met de ge- zdnsinikomsten, niet alleen bij de uitgetrokke- nen, maar ook al bij hen die overeenkomstig de verzekering recht op uitkeering hebben. De uiitkeerdngen zijn reeds zoo gedrukt, dat daar bijna niets meer in zit. De uitkeerinigen verheffen zich niet boven het peil, dat de minister daarvoor heeft ge steld en op het voor dit doel noodiige bedrag kan niets worden bezuinigd, indien we nagaan, het bedrag dat dit jaar noodig is geweest, en dat f 1000 hooger is, dan het nu op de begroo- ting voorgestelde bedrag. Waar zullen we de bedragen voor aanvulling vandaan halen, als, zooals te vreezen is, die 10.000 misschien in de eerste helft van't jaar reeds bijna verbruikt zijn? Van de onvoorziene ultgaven kunnen we het niet meer halen, die post is reeds geslonken in verband met de f 3000 hoogere subsidie voor het burgerlijk armbestuur en de 1000 voor kindervoeding. We dienen er reeds nu rekening mee te houden, dat we in 1924 een ongeveer evengroot bedrag als dit jaar kunnen noodig hebben. Er iis nu, met betrekking tot het werk aan de haven wel een klein lichitsehijpsel door de nieuwe inrichtingen die daar verrezen zijn, maar het is niet te zeggen, dat andere werk- zaamheden die thans een aantal menschen werk verschaffen van blijvenden aard zullen zijn, zoodat het niet te zeggen is, of de werk loosheid minder zal zijn dan in dit jaar. Het kan ook geen bezwaar zijn, die voorzorg te nemen, want is het hoogere bedrag niet noodig, dam wordt het niet uitgegeven. Men moet voorts bij het beoordeelen van den toestamd der werklieden in acht nemen, dat, al hebben velen de laatste weken een normaal inkomen verdient er in hun gezinnen ook een rroote achterstand is en er veel moet inge- haalci worden. Er wordt zoo dikwijls een ver- keerde voorstelling van de uitkeeringen ge maakt. Men moet niet uit het oog verliezen, dat er dit jaar in 2 perioden slechts over 48 dagen een reglementaire uitkeering werd ver- leend, en dan niet tot het bedrag van het voile loon. Door het vaststellen van die Lagere loon- normen, wordt het particuliere loon ook ge drukt. Waar dit jaar f 17.000 is gebleken en er geem vooruitzicht is, dat zulks 't volgend jaar minder zal kunnen zijn, dit geen post om die tot f 10.000 terug te brengen, dat is de schriel- heid ten top- Ik acht het noodig die minstens op f 17.000 uit te trekken. De heer VAN DRIEL merkt op, dat hij niet behoort tot diegenen, die, nadat van wege zijn fractie het woord is gevoerd, zich ook nog wil doen hooren; hij laat daaram in de meeste ge- vallen het woord aan den heer Hamelink. Deze laatste is echter niet meer zoo met deorganisa- tde der werkloozenkas op de hoogte. Spreker moet meedeelen, dat't nog allerminst zeker is, dat de werkloozenkas van de transoortarbeiders het volgend jaar van dien aard zal zijn, dat de reglementaire uitkeering verzekemd is. O-ei het afgeloopen jaar is de subsidie niet geheel gebruikt, doch het schijnt, dat de minister niet bereid is, voor het komende jaar de voile subsidie toe te kennen, en aandrimgt op con- tributieverhooginig. Die zou dan tot 65 cent per week klimmen. Dat zou tengevolge heb- cen, dat verschillende categorien die geregeid werk hebben, zooals de menschen van Van Lend Loos, de provinciale boot e. d., en die dus zeer weinig kans hebben werkloos te warden, zich zullen afscheiden. Die goede nisicois gaven juist de kracht aan de werk- loozenverzekering en als die moeten gemist worden, komt de zaak er heel anders voor te staan, en zal het ni,et mogelijk zijn langer de tweemaai 21 dagen de gewone uitkeering te doen. Het thans op de begrooting uitgetrokken bedrag, moet daarom onherroepelijk te laag geacht worden. Hij acht f 10.000 onherroepelijk te laag. De heer NOLSON meent, na de schitterende rede van dem heer Hamelink weinig meer over de raming van dezen post te moeten zeggen. Alleen wil hij er nog op wijzen, dat ae heer Scheele wei zegt, dat de menschen maar weg- gestuurd moeten worden, maar meende, dat het toch wel van algemeene bekendheid is, dat er overal werkloosheid heerscht. Waar moeten de menschen dus naar toe? Het is gemakkelijk gezegd, maar als men niet zeggen kan, waar de mjenischen naar toe moeten, hangt het in de lucht. Het is ten deze ook weer een onjuist firtan- cieel beieid. De heer DE MEIJER is ook overtuigd, dat er verschillende menschen zijn die wei willen werken, doch geen werk kunnen v>inden. Het is, vooral voor iemand met ean huisgezin, ook niet gemakkelijk zifch te verplaatsen, te meer als men niet over geldmiddelen beschikt. Spreker heeft met genoegen gehoord, dat er verschillende maatregelen zijn getroffen om ten opzicnte der werkloozenuitkeeringen tegen misbruiiken te waken, en dat die bijdragen ook niet zoo zijn opgeschroefd als hij vroeger meende. Hij meent echter, dat de toekomst er niet zoo donker uitziet en dat het zeer goed moge lijk is, dat men met het thans voorgestelde bedrag zou kunnen tcekomen. Het is nu toch al verschillende malen voorgekomen, dat er in den loop van 't jaar gelden moesten worden gevonden voor dekking van uitgavem die we niet hadden kunnen voorzien en is het noodige gedaan om die te verschaffen. Dat zal toch nog wel kunnen. Spreker is er in elk geval voor de steunregeling op de bestaande wijze, ook ten opzichte van de thans uitgekeerde bedragen, te bestendigen. Hij persoonlijk is er een voorstander van, de rrienschen niet naar het armbestuur te zenden. De heer GEELHOEDT betoogt, dat het toch een onjuiste methode is, om de uitgaven veel lager te ramem dan de omstandigheden laten voorzien. Dat moet dan faliekant uifkomen. Men krijgt in den loop van het jaar steeds on voorziene tegenvallers, doch als men de be grooting op zoodanige manier ineenzet, dat men de tegenvallers al voorzien kan, komt het zeker niet uit. Thans geeft de geheele begroo ting den indruk, alsof alle posten met een goudschaaltje zijn afgewogen. Het zou niet erg zijn, als een post wat te laag geraamd was, indien men in den loop van't jaar bij voteeren van hoogere uitgaven het ook in de macht had, bronnen voor de hoogere ontvangsren aan te wijzen. Maar dat zal thans moeilijker gaan. Hij zou, afgezien hoe het met de werkzaam- heden uitlloopt, zeggen, laat ons f 70C0 meer op de begrooting zetten, dan zijn we in elk geval aan den voordeeligen kant, Wordt het niet gebruikt, dan is het over. De heer COLSEN zal niet spreken over het bedrag, maar wel uit het streven, dat bij de wethouders schijnt voor te zitten, om de werk loozen naar het armbestuur te verwijzen. Het is hem toch bekend, flat lang geaarzeld wordt, eer de eerste stap gedaan wordt, maar dat, als die eenmaal gedaan is, de schaamte om daar aan te kloppen spoedig geheel weg is, dan blij ven ze er naar toe gaan. Van Sluiskil zijn er verschillende menschen naar Frankrijk geweest om te werken, maar ze zijn teruggekomen, omdat het leven er bijna duurder was, dan de inkomsten die ze genoter. Spreker meent, dat het, met het oog op 't gevorderd uur, wel tijd zou worden, dat de voorzitter eens wat brood liet aanrukkenhij heeft surds den middag niets meer kunnen ge bruiken., De VOORZITTER neernt de gevraagde maatregelen. Hij herinnert, dat het vorig jaar aan\artke- ljjk op de begrooting f 8000 voor ondersteu ning van uitgetrokken werkloozen was uitge trokken, doch dat, na een opmerking van gede- puteerde staten, die post is verminderd tot 5000 en de post van onvoorzien met 3000 is verhoogd, zoodat, toen de f 5000 niet vol doende blaken, die f 3000 weer terstond be- schikbaar waren. Dan was er voor aanvulling nog een ruimere opbrengst van de belastingen, door spreker destijds genoemd, maar verder waren er geen fondsen meer, zoodat het over- sdhot van de onvoorziene uitgaven reeds is opgeteerd en de rekening naar alle waarschijn- lijikhedd met een tekort zal sluiten. Het 's nu moeilijk vast te stellen, hoe het gaan zal. Het vorig jaar was de belasting uit getrokken op f 152.000 en ze heeft opgebracht 167.000. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de opbrengst nu de raming ook weer zal overtref- fen. Nu staan er twee wegen open, De raad kan de f 10.000 die voorgesteld worden aan- houden. Dat bedrag zal in elk geval voor de eerste 4 maanden wel voldoende zijn. Nu is er dit jaar weliiswaar 17.000 uitge trokken, maar daarvan krijgen we f 3800 over de eerste 4 maanden terug, zoodat er feitelijk door de gemeente maar f 14.000 wordt ge- dragen. Als de raad van meening is, dat de uitkee ringen op denzelfden voet moeten voortgaan, zullen we met f 10.000 voor de eerste 4 maan den toekomen en kan de raad zich dan op- niieuw beraden. Dan weet men iets meer om trent den gang van zaken. Is men dan van gevoelen dat het voldoende is, kan de post onveranderd blijven, doch in het andere geval kan de post verhoogd worden. Daar de hoogere I raming toch eventueel uit hoogere inkomsten- belasting moet gevonden worden, kan er als- dan ook nog rekening worden gehouden met het vaststellen van het vermenigvuldigings- cijfer en het belastingbedrag ook verhoogd worden. Er zal ook alle mogelijke moeite worden ge daan, om ook voor den verderen tijd van dit jaar 25 geretitueerd te krijgen en ook voor het volgend jaar. Hij adviseert om thans ge noegen te nemen met 10.000; in April spreekt men elkaar dan hierover nader. De heer NOLSON vraagt, of het dan moge lijk is zulks met 1 April in de begrooting nog te veranderen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, het komt toch geregeid voor, dat er wijzigingen in de begrooting worden gebracht. We hebben zulks dit jaar ook moeten doen. Spreker noemt zijn voorstel een compromis tusschen de ver- sahillende stroomiangen. De post wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 202. Rente van geldleenimgen ten Laste van hoofdstuk IX 2 komende. f 2850,9214. 203. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk IX 2 komende. 1485. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. (Wordt vervolgd). (Buiten verantwoordelijkheia der Redactie.) Naar aanleiding van het ingezonder, stuk van den heer Mannaert, verzoek ik beleefd plaatsing van onderstaande. De heer Mannaert zou zich bij den heer Ge- meente-secretaris kunnen overtuigen, dat door mij reeds voor plaatsing van zijn ingezonden stuk eene correctie van het in het raadsver- slag als door mij te zijn gesproken, is ver zocht. Door mij is geen woord gezegd aan- gaande de kwaliteit, constructie en dienst- zekerheid van bedoelden autobus, doch alleen, dat ik vemam, dat deze wegens te groot ge- wieht en overbelasting voor de wegen, elders in de prov. Utrecht of Overijssel was ver- boden. De verslaggever heeft op minder juiste wijze weergegeven wat door mij is gezegd. En het is ook te begrijpen, dat bij dergelijke lang- durige raadsvergaderin.gen waarin pJ.m. 15 uren van alle zij den gesproken wordt niet alles letterlijk kan weergegeven worden. Ondergeteekende zoo wel als zijne huisge- nooten maakten reeds meermalen in voile ge- rustiheid gebruik van bedoelden autobus, en wat constructie betreft kan ik niets anders zeggen, als dat het een model-wagen is, doch daar gaat het niet om. Dat hij onze straten overbelast en aan de belendende gebouwen belangrijke schade ver- oorzaakt, kunnen de bewoners van Nieuw- straat en Westkolkstraat getuigen, en kan men in de woningen aantoonen. Indien de heer Mannaert de couranten heeft nagegaan, dan zal hij kunnen zien hebben o.a. in de Maasbode van 1 Dec. 1J., dat in de Pro- vincie Utrecht, waar de grondslag toch bedui- dend beter is, Ged. Staten bij besluit van 30 October LI. alle wegen, waarover hare be- voegdheid zich uitstrekt hebben gesloten ver- klaard voor zwaar autoverkeer. Onder zware auto's worden verstaan die auto's, welke een eigen gewicht flebben zwaarder dan 1700 kilo's. Vrijgelaten worden auto's voor per- sonenvervoer met ten hoogste 8 zitplaatsen. Ben ik goed ingelicht dan heeft bedoelde auto bus een eigen gewicht van pl.m. 4000 kilo's met ruimte voor 25 personen, om nog niet te spreken, dat hij soms volgepropt wordt, en er voorop en op zij ook nog worden toegelaten, zooals ik persoonlijk nog gisteren heb kunnen constateeren. De heer Mannaert, alvorens zoo hard van stapel te loopen, had beter gedaan voor zijne zaak, zich eerst te bezinnen. Eene dergelijke wijze van optreden is dan ook niet in zijn belang, en zal zeer zeker voor ondergeteekende en naar ik vemam voor meerderen met hem, eene aanleiding te meer zijn, om met verdub- bekle kracht te protesteeren tegen het toelaten in straten en op wegen van dergelijke voor onzen grondslag veel te zware voerfuigen. Ondergeteekende is overtuigd, dat juist door middel van deze ingezonden stukken, den leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten en andere colleges de wenschelijkheid en nood- zakelijkheid zal onder de oogen komen, dat in navolging van andere Provincies, ook in Zee- lamd spoedig eene nieuwe verordening zal moeten tot stand komen ten einde paal en perk te stellen aan de overbelasting van wegen en straten; want als het zoo door gaat, komt men ten slotte met voertuigen welke 50/60 personen iin eens kunnen vervoeren, en waar zal het einde zijn. Het kan vooral in dezen tijd, waar toch reeds zooveel mogelijk wordt bezuinigd op den onderhoud van straten en wegen, hen niet onverschillig zijn of jaarlijks daarvoor eenige duizenden minder of meer moeten wor den uitgegeven, laat staan nog de belangrijke schaden, welke aan de woningen ontstaan door scheuren van muren en plafonds (zooais ik in de courant las vie!en elders reeds plafonds in) en welke bovendien vroeg of laat aanleiding geven tot ongelukken. Dat men tijdig in- grijpe, en niet als het kalf verdronken is. Wat de laatste alinea van Uw ingezonden schrijven betreft mijniheer Mannaert, och die eenmaal aan den weg timmert heeft veel be- kijks, en dat dit bekijks ondergeteekende niet interesseert en hem volkomen koud laat, is voldoende bekend. Ik zou zeggen mijnheer Mannaert spaar U de moeite. Met dank voor de plaatsing. F. DE MEIJER. Mijnheer de Redaoteur! Mag ik, naar aanleiding van hetgeen bij den eersten thuiswedstrijd van „Terneuzen'' zich heeft voongedaan, een kleine plaatsruimte in Uw blad ter wille van de voetbalsport en van de echte sportliefhebbeis, opdat deze laatsten niet de dupe zullen worden van het gedrag van enkelen, die het spel niet als sport schijnen te besehouwen. Hierbij komt, dat deze door hun optreden juisit zouden bereiken wat ze niet gaame wilden en de club „Temeuzen" de wrange vruchten zou moeten plukken van een ieuwe rozijntjes en amandelen uddingfabriek A. j. POLAK. Groningen kledn gedeelte van de toeschouwers, want nu „Terneuzen" zich heeft geschaard in den Nederlanclschen Voetbalbond, heeft zij zich te onderwerpen aan de bepalingen van dien Bond, en deze zijn niet malseh wat betreft het zich voordoen van ongeregeldheden tijdens een wedstrijd. Ter illustratie hiervan het volgende: Tijdens den wedstrijd Rhenania^- Staatsmijn Emma, gespeeld op 14 Oct. j.l., deden zich ongeregeldheden voor en de strafcommissie van den N. V. B. besloot in hare vergadering van 6 Nov. 1923, zie Sportkroniek van 22 en 26 Nov., de vereeniging Rhenania als olgt te straffen: a. De drie eersitvolgende thuiswedstrijden van haar eerste elftal moeten gespeeld worden zonder dat publiek wordt toegelaten. (Deze straf is ingegaan op 19 Nov. j.l.) en b. Indien zich later nog ongeregeldheden mochten voordoen, ALLE thuiswedstrijden van Rhenania elders vast te stellen. Wat een dergelijke straf voor Rhenania be- teekent, behoeft hier wel niet te worden ge zegd, en wel niemand onder de toeschouwers alhier zal willen, dat „Temeuzen" een zoo'n zware straf zal moeten ondergaan.. Dat te voorkomen moet het streven zijn van alle sportliefliebbers. Dat ieder hiervan doordron-* gen zij. De consul van den N. V. B., C. LOK. Ter Neuzen, 19 Dec. 1923. PROVINCIALE STATEN. In de hed'en gehouden zit ting der Pro vinciale Staten van Ze eland, werd met 26 tegen 13 stemmen verworpen een voorstel- WailMen tot toekenninig van een borgtocht aan de vereeniging Sanatorium „Zeeland". Het voorstel van Ged. Staten werd oange- nomen. De voilgende zitting der Provinciate Sta ten werd bepaalid op 22 Jamuari 1921. AANBESTEDING. Heden werd te Middelburg aanbesteed het verbeteren van het steenslagdek met ibituimiineuize vulffing van een deel van den Westelijiken Kanaaldijik te Ter Neuzen. Hiervoor werd het minst ingeschreven dloor den heer J. de Bree Fzn. te Ter Neuzen voor 17.080. SCHEEPVAARTBEWEGING. 13 Dec. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3.* stukgoed, van Louden voor Gent. Eng. |s.s. Stream Fisher, 1358 M3., kolen, van Dysart voor Geut. Duitsch zeel. Fulda, 2090 M3., hout, van Danzig voor Gent. Eng. s.s. Falham, 4525 M3. kolen, van Immingham voor Gent. Belg. s.s. Sierra Grande, 6568 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3. stukgoed, van Liverpool voor Gent. Eng. s.s. Marlwood, 6953 M3., kolen, van Cardiff voo^ Gent. Eng. s.s. Felspar, 2261 M3. ledig, van Goole voor Ter Neuzen. Duitsch 5.s. Dollart, 2668 M3., kolen, van Swansea voor Ter Neuzen. Van 17 tot en met( 18 Dec. zijn langs de Middensluis 14 binnertvaartuigen op en 11 afgeschut; langs de Oostsluis 27 op en 49 afgeschut. WEERBERICHT van 19 Dec. Het weerbericht van het meteorologisch instituut tje De Bjldt luidtj als vofgt: Hoogste barometerstand 775.0 Valentia. Laagste barometerstand 737.8 Memel. Verwachting tot den avond van 20 Dec.: Krachtige tot matige Noordelijke tot W'es telijke wind, afwisselend bewolkt, waar- schijnlijk enkele sneeuw of regenbuitjes, aanvankelijk iets kouder. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 17 dezer van Norfolk naar La Plata. s.s. HELENA in lading te New-Castle on Tyne voor Gent. s.s. MAGDALEN A in lossing te Ant- werpen. s.s. TERNEUZEN in lading te New- Castle on Tyne voor Gent. Amsterdam, 19 Dec. 2 uur. Londen Berlijn, per biljoen Parijs Brussel Weenen (10.000) Bieden. n,46i/4 13,74 12,01 0,40 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Pransch 13,74 Belgisch 12,01 Oostenrijksch (10.000) 0,45 Laten ll,463/4. 0,68. 13,79. 12,06. 0,45. 0,75. 13,79. 12,06. 0,50. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, SIMON BUIJZE EN ADRIANA W1LHELMINA SEMEIJN, op a s. Zaterdag 22 December hun 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zi) nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van HUNNE DANKBARE KINDEREN. Zaamslag, December '23. Heden overleed plotseling in het Diaconiehuis alhier, onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grcot- vader in den ouderdom van ruim 85 jaren. Mede namens de Familie, P. v. D. HOUT. Ter Neuzen, 18 Dec. 1923. Getroffen door de talrijke en hartelijke bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van de 25jarige herdenking van mijn promotie tot meester in de rechten op 13 dezer betuig ik langs dezen weg daarvoor mijn oprechten dank.. Mr. P. DIELEMAN. Middelburg, December 1923. op Donderdag 20 Dec. a. s., des avonds om uur, bij Mej. de Wed. Goethals. DE COMMISSIE. De uitvoeringen van de Tooneelvereeriging „VOORUITGANG IS ONS STREVEN" zullen plaats hebben 25 en 27 De cember 1923 (zie advertentie in het a s. Vrijdagavondnummer). Firma P. J. VAN DK SANDE. maakt bekend, dat ter Provinciale Griffie verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 0.20 per stuk eene kaart, aan- wijzende de wegen in Zceuwsch- Vlaanderen bedoeld inhetslui- tingsbesiuit van gedeputeerde Staten van 11 Mei 1923 no. 17 (Provinciaal blad no. 25)en tegen betaling van f 0,10 per stuk aanvraagformulieren om ontheffing van dat besluit. voor 1924 heeft een prachtig Schild, is rijk aan inhoud en kost slechts 85 cent. Medewerkers Ds. L. BAUMA, Ds R. HAMMING, Dr. S. O. LOS, Ds. J. P. TAZELAAR en anderen Uitgave vanD. H. LITTOOIJ Aas., Ter Neuzen. Tot en met 31 Decem ber 1923 100 Prima Visitekaarten bedrukt met 100 Env. voor Littooij'S Boekh. Vlooswstr. Terneuzen- 4 Fornuiskachels, 1 H-fiets, Spektonnen, Waschtobben, Ledikanten, Stoelen en Tafels en een Naaimachine. Aanbevelend, S 1 0 0 p e r ij. Java. UKIJf E-ORGAN EN- NIEREN Geheime Yrouwenziekten. Geneeskundig Kablnet te GENT, Savaenstraat 5 2. Raadpleging door Specialist den Vrijdtif/, Zaterdag en Zondag van 8 tot ure. P. A. Galle (S J Hennink is met ingang van Januari a. st. ontbonden. Ter Neuzen. Vlooswijkstr. I2A. Nieuwstrast 34. De architecten P. A. GALLE. J. HENNINK. Rookers voorkomt den on- aangenamen smaak in den mond door geregeid gebruik van de 75 jaren beproefde TCkbl'StSsan Bij alle Apothekers en Dro gisten verkrijgbaar a 45 en 80 Cts. Wacht U voor na- maak en let op t merk Gaba. Wyberttabletten tegen hoest en keelpijn, verkrijgbaar bij Fa A. VAN OVERBEEKE—LEUNIS. 's avonds ©V2 uur, treedt in de Herv. Kerk op van Rotterdam. Toegangsprijs 30 cent. VOORHANDEN: ^-^evastc. grm, rijn mo m* u«»ui-wuiui anv-s pi ijzxu Villi V.I I vx. uat de zaak

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3