LANDBOUWBERICHTEN. Bij hoest of keelpijn GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. (Z el.) GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. INGEZONDEN MEDEUEELING&N. Voorts is gewezen op den toestand van den weg bij net begin der gemeente West- j dorpe, bij den gevaarlijken bocht, even voorbij den Zwartenhoek. Besloten weed zich in verbinding to steilen met het dag. bestuur} om d© zaak te bespreken. Vooi'ts zou een co.nferentie word©n aan- gevraagd met Ged. Staten en dit college te verzoeken, vvat mi ©rdere toestcmming te geven voor het slechten van !'dijken, zonder gevaar voor de omgeving. Nog werd gewezen op de sl©chte zij- kanten van wegen, hetgeen het verkeer met rijwielen zeer belemmert. De voorzitter sloot daarop de verga- dering. Dr. P. MERCKENS f Wat reeds enkele dagen te vreezen was, is Dinsdagmiddag gebeurd. De heer dr. P. Merckens, te Vlisisingen, sedert Juli lid van Ged. Staten van Zeeland,, is op 52jarigen leeftijd na een korte, doch he- vige ongesieldheid overleden. De overlede- ne was reeds voor 1913, eenige jaren lid Van de Prov. Staten en was gedurende 17 jaar lid van den raad van Vlissin|gen; de laaisre maanden voor zijn verkiezing tot lid van Ged. Station was de overledene wethouder van financien. De heer Merckens behoorde tot de anti- rev. partij, maar ook door andersdenken- den Iwcrden zijn werkzaamheden en belang- stelling in de openbare zaak steeds zeer gewaardeerd. Qpvolger van den heer Merckens in de Staten is de hjeqr, P. G. Laernoes, lid van den raad te Vlissingen en van de Kamer van Koophandel. In de Dinsdag te Zaamslag gel.ouden raadszittimg, werd aan den heer Luwema, hoofd der school te Othene, overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Februari a.s. Zoowel door den voorzitter als verschillende raadslieden werd hulde gebracht aan de verdiensten van den heer Luwema als opvoeder derOtheenschejeugd. Aanvaard werd een schenking ad f 500 van den buirgemeester, den heer J. de Feijter, zijnde een deel zijner jaarwedde over 1923, en van f 6 van het oud-raadslid den heer W. Scheeie, niet begeerd presentie- geld. Beslbten werd tot electrificatie van Reu- zenhoek en den Reuzenhoekschen d*ijk. Overeenkomstig het advies van den advi- seur zal de voeding gesehieden van uit het transformatorenstation in de koni, ook eventueel voor de buurt 't Veer, doch in- middelis zulilen Burg, en Weth. nog eens met den adviseur overleggen, of wellicht, indien een meer algemeen plan tot electrificatie tot mtvoering komt, b.v. ook Othene, de Val en de Griete, de stichting van een nieuw trans- formatcrenstation in het centrum van dat deel der gemeente niet de voorkeur zou ver- diienen. Bij de behandeling der begrooting werd besloten van de ambtenaren als pensioens- bijdrage in plaats van 3'/2 8/2 der premie als bijdrage te vorderen. Met betrekking tot de uitvoering der Vleeschikeuringswet werd meegedeeld, dat moet worden overgegaan tot het aanstellen van een huipkeurmeester in den kring waartoe Zaamslag behoort, daar de tegen- woordige regeling niet voldoende is. Afwijzend werd beschikt op een verzoek ran een aantal. landbcuwers tot verminde- ring van het kadegeld voor suiikerbieien op de haven van den Margarethapolder. Verworipen werd een voorst el van den heer Van Petegem om voor de voetpaden van gemeentewege geen sintels meer be- schikbaar te stelllen. Eveneens werd verworpen een voorstel van den heer Kaijser, om bij de Jmofden van sdiolen een onderzoek in te steilen om- trent de behoefte aan schooKkleeding. Eien voorstel van den heer Van Petegem, om voor de infcomstenbelasiing d'e aftrek voor noodzakellijk levensondehhoud te ver- hoogen van f 600 tot J800 werd verworpen', evenalts zijn voorstel om de opcenten op de personeele beliasting te verminderen van 50 op 30 en die op de vermogensibelasting te verhoogen van 30 op 50. Ook vond geen meerderheid zijn voorstel om Burg, en Weth. uit te noodigen het initiatief te nemen om van gemeentewege over te gaan tot het stichten van ion ver- pleeghuiis voor ouden van dagen. In vefband met den overgang van de ver'idhting aan de P. Z. E. M. werd aan den machinist en den huLpmachmist der elec- tiische centraie met ingang van 1 Jamiari a s. eervol ontslag verleena. Besloten werd, voorloopig voor een jaar een chefmonteur op te roepen, voor ioezicht en ondlerhoud van het buitennet der ge meente, op een jaarwedde van f 600. AXEL. Ten overstaan van niotaris mr. H. A. Lijdsman werden Zaterdag te Axel geveild eenige onroerende goederen uit het fail- lissement van den heer P. Buijze aldaar, volgens art. 1223 B.W. Koop 1, een villa met tuin, groot 12.35 aren, Werd ingehouden op een, bod van 7000 gulden. Koop 2, een magazijn met stalling, ba- rak en open grond, ea koop 3, 33 per- ceelen bouwterrein, groot 92.92 aren, wer den verkocht aan M. Mieras, koopman te Axel, voor 9650 gulden. Koop 4, een kavel weiland, groot 10.53.500 H.A., gelegen aan de Axelsche vlakte, werd toegewezen aan G. J. Verhist te Sas van Gent voor 760 gulden per ge- fnet en koop 5, een kavel weiland, als voren, groot 8.96.50 H.A. of 18 gem. 298 roeden, werd gekocht door firma Ls. van Waesbcrghe Janssens te Hulst voor 650 gulden per gemet. De villa zal vermoedelijk in Januari worden herveild. MIDDELBURG. De heer H. J. G. Hartman, griffier van de Staten van Zeeland, die van de oprich- ting door wijlen zijn vader van het Tijd- schi-ijft ter beoefening van het administra- tierecht af, aan de redactjie van dat blad is verbonden, dat is 40 jaar. legt met in gang vanf 1 Januari die fupctie neer. Za terdag heeft ©en commissie uit de mede- werkers en oud-medewerkers, namens 232 collega's, den heer Hartman, bij monde van den heer L. H. Wen sen,; uit Millimgen, een bewijs van waardeering aangeboden: een schilderij van den Middelbnrgschen kunstschilder W, J. Schntz, met) een al bum, bevattende ee;n waardecrend artikel en de handtcekeningen van alle deehiemers. De tegenwoordige uitgever, de heer N. Samson, heeft als herinnerinjg aan den arbeid van den heer Hartman, den naam van het tijdschrift veranderd in: Hart- man's Tijdschrift ter beoefening van) het administrate recht. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd I. A. de Pauw, dienstbode, Noordstraat 68, van Biervliet. I. E. M. CortvriendtVerhelst, zonder, P 117, van Axel. E. Bootsgezelvan Vijven, zonder, aan boord, van Papendrecht. N- C. v. Pienbroek, dienstbode, Q 246, van Axel. M. C. de Fouw, dienstbode. Markt 19, van Hoek. J. Hamelink, landbouwersknecht, Tho- lensstraat 93, van Hoek. L. de Putter, landbouwersknecht, O 202, van Zaamslag. M. Overbceke, verpleegster Zandstraat 9, van Oostkapelle. C. N. Meesen, zonder Steenkamplaan 27, van Axel. Vertrokken: J. D. Scheeie, Irambeambte Donze-Vis- serstraat 89, naar Axel. H. E. E. Hasse, zonder. Burg. Geill- straat 16, naar Apeldoorn. J. Dees, koopman, Baandijk 2, naar Gent (Belgie). A. L. de Feijter, coiffeur, Nieuwediep 3, naar IJselstein. A. Bareman, concierge Noordstraat 101, naar Aardenburg. J. V. d. Kreke^ verpleegster, Axelsche straat 50, naar Kortrijk (Belgie). M. M. A. v. d). Meijden, zonder, Gre- nulaan 5, naar Boschkapelle. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE HULST. Ter terechtzitting van den 12 dezer stbn- den terecht eenige limonadefabrikanten. Hen werd ten laste gefegd dat zij in de maand October ten verkoop in voorraad hebben gehad limonade gazeuse ondeug- delijk van samenstelling door toevoeging van sachaiine. Beide beklaagden waren af- wezig. Tegen hen werd Verstek verleend. Als getuige-deskundige was gedagvaard en verschenen mejuffrouw Beekman schei- kundige bij den keuringsdienst van waren te Goes. Deze deskundige had de limonade onderzocht in het laboratorium van den warendienst te Goes en daarbij bevonden dat de inbeslaggenomen monsters limonade bevatten: water, een weinig citroen,zuur, een spoor suiker en sacharine. Als, haar meening sprak zij uit, dat de aanwezjgheid van elke kunstmatige zoetstof, in hoe ge- ringe hoeveelbeid dan ook, in limonade deze ondeugdelijk van samenstelling maakt en wel omdat iederezoodanige gtof naar (le eischen van het handelsvei'kc'cr aap imonade vreemd behoort te zijn. Haar in- ziens geldt dit voor alle ljmonadcsoorten ondei- welke benaming die zich oo|k mogen aandienen zooals ,.Limonette", „Limonade" Limonade gazeuse 2de soort" enz. Vol gens haar mag in het eerlijke handelsver- keer alfe eisch worden (gtesteld dat a;ls zoetstof bij het samenstellen van limonade suiker wordt gebruikt. Het openbaar ministerie zijn requisitoir nemende. vereenigde zich met het ge- veelen van de deskundige, achtte het ten laste gelegde bewezen en strafbaar en eischte veroordieling der beklaagden. Wat de strafmaat betrof wild© hij nu voor de eerste maal in't Kanton Hulst een vervoiging als de onderhavige plaats heeft, een miet te zw£,r|e straf vorderen, en be klaagden en de anderen beschouwen dit als een waarschuwing voor het vervolg. Tegen den <ene beklaagde werd 50 gld. tegen den andcie 25 gld. boete gevorderd. MOND- EN KLAUWZEER. Wij hebben al felkens berichten gehad over de ernstige epidemie van mond- en klauwzeer die onder den Engelsche veesta- pel huishoudt. Er zijn sedert Aug., gelijk al gemeld is, bijna 64.000 mnderen afge- maakt en de minister van volksgezondheid heeft pas verklaard dat de 1 millioen pond sterling, die de bestrijding twee jaar gele- den gekost heeft, naar hiji vreesde, dit- maal overschreden zouden worden. In Verband hiermee brengt de Daily Herald in herinnering dat er eenigen tijd geleden in Zwitserland proeven tot be strijding van de ziekte zijn genomen door den Engelschen geneesheer dr. John Shaw. Uitgaande van de stalling dat e'r overeen- komst bestaat in verschijnselen tusschen mond- en klauwzeer en influenza,, en na waargenomen te hebben hoe groot het succes was in een Zwitsetsch ziekenhuis met een inspuiting van influenza-toxinen tegen griep,, heeft hij verscheidenh bees- ten ingespoten met ten gewijzigd influenza- toxine. ,.Geen enkel jong beest dat aldus behandeld werd, kreeg de ziekte", zegt dr. Shawx, „ofschoon er een geinfecteerde stal was op geen 20 M. afstands van den stal, waar drie van de ingespoten bcesten stonden". Shaw heeft met dezelfde inspuitingen in Frankrijk proeven gedaaji^die, volgens, hem, eveneens bevredigende uitkorhsten hebben opgeleverd. Verg-axlering van 16 November 1923, des namiddags 7 uur. Tegenwoordig alle leden. (13. Vervolg). 195. Suibsidie aan het burgerlijk armbe- stuur. 17.000. De heer VAN DRIEL verklaart zich met de raotieven die burgemeester en wetliouders aan- ledding hebben gegeven de door het burgerlijk armibestuur aangevraagde subrsidie met f 6000 te verminderen, niet te kunnen verecnigen. De wethouder van financien is gaan rekene1-er is in 1920 f 14.250 uitgegeven, in 1921 f 17.922, in '22 18.560, ik tel die 3 jaren bij elkaar, deel de uitkomst door 3, dan krijg ik het ge- nuddelde over 3 jaren, alzoo kunnen de heeren het wel met 17.000 doen. Die metnode is fa- liekant, dat gaat niet aan. Het burgerhjk arm- bestuur heelt aues nauwkeurig nagegaan, en heeft rekening te houden met de toestanden waarin het ieeft en die toestanden vragen er niet naar, hoe het een paar jaren te voren was. Bovendiem, als de heer De Jager dan och een gemukielde wiide nemen, liad hij er dit jaar oij moeteo nemeh, maar niet het jaar 1920, i dat een afwijkend lager bedrag aangeeft. Als j hij '20 met in aanmerking had genomen, doch i '23, dan zou hij a) tot een heel an der resultaat j gekcmen zijn. Het burgerljjk annbestuur acht I het gerraagde bedrag dringend noodig, ook als er geen klanten bijkomen. Er doen zich altijd bijzondere of onvoorziene omstandagheden voor. Als er iemand een ai-m of eein been breekt, zit men er al imee. Hij kan er zich niet mee vereenigen, dat men vau dezen post, die de verzorging der allerarmsten ten doel heeft, 6000 heeft afgenotmen. Indien de ahbeiders een ongeluk hebben zit men er al mede. De ziekenverpleging in het ziekenhuis is na de nieuwe overeenkomst met de gemeen te ook duurder geworden. Dan krijgt men ook de chirurgische of geneeskundige behandeling. V roeger waren de measte menschen in het Zie- kenfonds, maar dat kan bij velen, sedert het verhoogd is, de beurs niet meer trekken. Vroe- ger was het 22 cent per week, maar spreker zou nu wel 72 cent per week moeten oetalen, dat wordt te zwaar, want als men daarbij de corutributie rekent voor Huip in Nood, de werkloozenverzekering, de partijkas, begrafe- nisfonds enz., dan zou hij per week f 2,10 moeten offeren. ^ls men dan rekent, dat er veel wenklooze dageji zijn en een weiklooze maar 2 peiioden van 21 dagen per jaar de 70 van 19 per week trekt, kan men wel nagaan, dat zooiets nieit te betalen is. Het burgerlijk armbestuur besteedt de gel- den op de meest seriieuse manier; de leden staan er alle kort bij en spreker begrijpt niet, dat men er zooveei durft af doen, tenzij men zou zeggen, dat de uitkeeringen lager gesteld moeten worden. De raad kan er zeker van zijn, dat de heeren Dekker en Dieleman, het niet zullen weggeven, die kijken de dubbeltjes zelf nog achterna. Spreker moet erkennen, dat hij niet, altijd met hen eens is, dat hij het wel eens royaier zou wenschen, maar er zijn nu eenmiaal normen aangenomen, en daar legt hij zioh dan bij neer. Hij haalt dit maar aan, om aan te toonen, dat het er zuinig toegaat. De begrooting is met algemeene stemmen vastgesteld, alle leden zijn overtuigd, dat het niet minder kan, en het komt spreker voor, dat men zich bezondigt, door van dat bedrag, noodig voor schrale on- dersteuningennog zoo'n groot bedrag af te trekken. Dan wordt het voor de armem niet de erfenis die Jezus voor hen heeft achtergelaten, toen hjj zeide „de aimen hebt gij altijd bij u", maar dan wordt het voor hen de erfenis van Judas! Om zoo maar te zeggen: je krijgt niet meer, dat gaat niet aan en het zou dan voor spreker ook onimogeiijk worden, de taak, die do raad hem bij het burgerlijk armbestuur heeft opge- legd, te blijven vervullen, hij zou dan moeten doen evenals de heer Van Cadsand. De heer VAN CADSAND deeit mede, ook met den secretaris van het burgerlijk armbe stuur te hebben gesproken en dat hij, hetgeen hij thans zeggen zal, zal staande houden en zich niet zoo gauw van de wijs zal laten bren- gen. In de eerste plaats hoort hij telkens en telkens van f 23.000 spreken, terwijl de secre taris hem meedeelde, dat er maar f 22.000 aan subsidie is gevraagd. Nu weet hij niet, of de armenbezoeker, die aan het burgerlijk armbestuur is toegevoegd het werk is van burgemeester en wethouders of van den ge/heelen .sad, maar een' t'eit is het, dat het bur gerlijk armbestuur het met die toe voeging heeleimaal niet eens is, dat men niets heeft tegen den persoon, maar toch van mee ning is, dat die wel kon opdoeken; hij kan ge- mist worden. Ook meent hij, dat er nauwkeuriger zou moeten worden opgelet, want hij heeft an een geval gehoord, dat op advies van een genees heer voor rekening van het burgerlijk armbe stuur een kind lijdende aan t. b. c. in het zie kenhuis is opgenomen, zonder onderzoek, en dat eerst toen zulks ook voor een tweede kind uit dat gezm noodig Meek, een onderzoe r werd ingesteld en bleek, dat dit gezin een inkomen had van 50 in de week. De heer NOLSON wil het nog eens hebben over het feat, dat men van rechtsche zijde der buirgerij tracht voor te spiegeLen, dat er zal worden bezuinigd, en dat men dit nu wil vin- den op de geklen die moeten gevoteerd wor den voor ondersteuning der armen. Hij wacht nog steeds op antwoord van den heer De Jager, waar deze straks de geklen vandaan zal halen, als blijkt, dat zijn berekening niet uitkomt. De heer De Jager heeft zooeven een antwoord gegeven aan den heer Hamelink, ivaardoor bleek, dat hij weer aan de besprekingen deel- neemt, misschien kan spreker dat nu eindelijk ook van hem krijgen. De heer HAMELINK: Hij heeft zijn krant uitgelezen De heer NOLSON: Het is mijn grootste grief, dat hij nimrner antwoordt op de gestelde vragen en die ontwij'kt. Het is mij niet duide- iijk, hoe u er, indien zich tegenvallers voor- doen, met uw beleid komen kunt zonder een tekort. De heer DE JAGER: Als zich buitengewone omstandagheden voordoen, zuLlen we ook bui tengewone maatregelen nemen. De heer NOLSON: Het staat nu, uit de verschillende verklaringen, toch wel vast, dat het burgerlijk armbestuur met het voorge- sitelde bedrag niet kan toekomen en nu gaat u, tezelfder tijd nog zeggen, dat de werkloozen ook maar naar het armbestuur moeten gaan en bezorgt u dit dus nieuwe klanten. Ik be- grijp wtl, dat de heer De Jager geen ant woordt heeft, omdat hij dat niet kan, het is niet mogelijk daarvoor een goede oplossing te geven. We hebben nu wel iets gehoord over een armenbezoeker die zou kunnen worden ge- miist, maar ik weet niet, of dit op de uitgaven van beteekenis is. In elk geval meen ik, dat het toch niet aamgaat, dat de heer De Jager er zich maar met een Jantje van Leiden afmaakt. De heer VAN DRIEL merkt naar aatdeiding der woorden van den heer Van Cadsand op, dat, toen het eerste bedoelde kind werd opge nomen, de omstandigheden van dat gez'n niet waren, zooals op het tijdstip, dat het tweede kind moest worden opgenomen en dat is dan ook afgewezen. Spreker zou daarvan meer kunnen zeggen, doch zal dat alleen doen, in dien de heeren daarvoor een commissoriale vergadering willen houden. Wat die f 23.000 betreft, dat zou dan een schrijffout moeten zijn, maar de posten die spreker heeft genoteerd, zijn zuiver. AMes wordt met mondjesmaat toegemeten en als er een catastrophe koimt, dan zit het armbestuur met een tekort. Het is te voorzien, dat er spoedig uitkeering zal moeten gesehieden aan werklooze vakarbei- ders, die men, omdat het geen bootwerkers zijn, niet onder de crisiswerkloczen rekent en naar het armbestuur vervijst. Nog 10 of 12 dagen dan zullen er naar te vreezen is al schilders koimen. Misschien, dat het nog eer. poosje duurt omdat er bij zijn, die hum maximum- dagen nog niet hebben opgenomen uit de werkloozenkas, maar komen zullen ze. Indien slechts 17.000 wordt toegestaan, zou spreker de verantwoording niet langer kunnen helpen dragen. De heeren hebben gewenscht, dat er een lid van den raad zitting zou nemen in het armibestuur. Hij heeft daar, betreffende de gewoonte der uitkeeringen, den toestand aan vaard, zooals die was, al is het ook, dat hij het wel eens anders wenschte, maar hij meent, dat de raad oo!< het crediet, dat het burgerlijk armbestuur met algemeene stemmen heeft aangevraagd, behoort toe te staan. Hij zal nu geen cijfer noemen, maar stelt voor, het crediet toe te staan, zooals de begrootingscijfers in totaal aanwijzen. De heer VAN CADSAND: Mijnheer de Voorzitter De VOORZITTER: Dat is voor de derde maal, dat zult u aan den raad moeten vragen. De heer VAN CADSAND: Pardon, mijnheer de voorzitter, dat is abuis. De VOORZITTER: Gaat u maar \oort. De heer VAN CADSAND wijst er bij ver- nieuwing op, dat het niet 23.000, maar f 22.000 is, dat door het burgerlijk armbestuur gevraagd is. De heer VAN DRIEL: Ik heb ook het be drag niet meer genoemd. De heer VAN CADSAND deelt nog mede, dat het armbestuur in de meeste gevallen niet gediend was van de adviezen van den armen bezoeker. Hij wijst er ook op, dat naar hij hoorde, aanvankelijk ook het tweede kind voor het armbestuur ter verpleging was opgenomen. De heer HAMELINK vraagt nog, of de heer Van Cadsand, toen hij lid van het armbestuur was, in den raad ook wel eens lets over den armenbezoeker heeft meegedeeld. Bovendien, aangezien als diens jaarwedde maar 100 is uitgetrokken, zcu dat toch op de begrooting geen noemenswaardige besparing geven. L>e heer VAN CADSAND geeft te kennen, dat er hier vroeger nooit over gesproken is; de post is wel niet overwegend, maar alle kleintjes helpen. De heer HAMELINK wensoht nog nader te weten, of de heer Van Oadsand zich tegen de handhaving van den armenbezoeker heeft v0 rzet De heer VAN CADSAND deelt mede, dat hij daarover wel wilde spreken, maar de leden van hat armbestuur gaven te kennen, dat die armenbezoeker hen door den raad in de schoe- nen was geschoven en daarom werd er niet verder op ingegaan. Het armbestuur was het daarover eehter eens. De VOORZITTER deelt mede, dat de armen bezoeker in het jaar 1913 op grond van de nieuwe armenwet door den gemeentcraad is benoemd. Er is nimmer van wege het armbe stuur over hem een klacht ontvangen. De jaarwedde is f 100 en de bezuiniging, die door het geven van ontslag zou verkregen worden, zou op een begrociing van 22.000 niet van beteekenis zijn. Spreker kan nu ook mede- deelen, dat er 22.000 wordt geraagd; de som van 23.000 is voortgesproten uit een verwar- ring met het bedrag dat 't vorig jaar toege staan is. Er gaan nu stemmen op, om het armbestuur dat voile bedrag te geven, zoodat de raad dat nu maar moet uitmaken. De heer COLSEN wenscht, na de udteenzet- ting die van wege't armbestuur gegeven wordt den heer De Jager te vragen, hoe die er toe gekomen is, om het bedrag met /7000 te ver minderen. De heer DE JAGER meent, dat het er bij de bespreking dezer zaak van afhangt, of men het armbestuur beschouwt als een lichaam, dat tot elken prijs voor alle zaken steun moet ver- leenen, dan wel of men de Armenwet wil toe- gepast zien en dan gaat er een ander licht op. Art. 28 zegt n.l. het vol gen deOndersteuning kan slechts worden verleend aan hen, Me zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen, en het, hoewel een verzoek daar- toe gedaan is, niet ontvangen van anderen, in- gevolge de wet tot het verstrekken daarvan gehouden, of van kerkelijke, bijzondere of ge- mengde instellingen. De wet stelt dus steun van particuliere zijde voorop. Spreker stelt zich op het standpunt der wet en hij is van meening, dat dit door het arm bestuur wel wat te veel uit het oog is verlo- ren. Indien zich bij het burgerlijk armbestuur behoeftigen aanmelden, behoort eerst te wor den geinformeerd of ze tot een kerk behooren en of ze geen steun kunnen krijgen van hun kerkelijk armbestuur, dat in de eerste plaats geroepen is, daarvoor te zorgen. Hij is gaan overwegen, dat, als dat beginsel meer door- drong, het armbestuur waarschijnlijk minder uitgaven zou hebben. Niemand zal het hem kwalijk kunnen nemen, dat hij toen eens op kondschap is uitgegaan. Hij vernam toen, dat er van de gelden voor het derde kwartaal nog 1500 over was en dat men volgens de bere kening in dit jaar maar f 16.894 zou noodig hebben. In dat licht bezien, was hij van mee ning, dat men voor het volgend jaar met 17.000 kon toekomen. Als men hem dat kwa lijk wil nemen kan hij er niets aan doen. Er is ook nog gesproken over onderstand verminderen, maar daar is spreker niet voor, hij is van oordeel, dat wanneer er noodzakelijke behoefte is, deze behoorlijk moet worden ge- lenigd, maar meent overigens, dat er meer zou moeten gesehieden van wege verschillende kerkelijke armbesturen. Spreker meent zich te herinneren, dat gisteren ook nog het bedrag j 20.000 genoemd is; hij zal zioh niet kramp- achtig vasthouden aan de 17.000. Nu heeft men gevraagd, waar spreker dat geld haalt. Dit is te vinden uit de 2000 die verkregen worden uit meerdere rente en f 1000 die meer kunnen verkregen worden uit het overschot van't vorig jaar. wegens een verkeerde telling. De heer HAMELINK: Boffers! De heer DE JAGER: Laat mij nu ook eens spreken. Ik heb maar niet lukraak getracht te bezuinigen, maar de verschillende bezuinigin- gen overwogen. Ik wil er ook op wijzen, dat dit maar een ont- werp-begrooting is en de raad die wijzigen kan. Waar men eventueel de dekking vinden moet, och, dat weten de heeren toch ook: door hetgeen men'tekort komt te vinden uit den post hoofdelijken omslag. Hij meent nu dui- delijk genoeg gesproken te hebben. Wat de armenbezoeker betreft, of die er is of niet, dat kan op de begrooting niet van invloed zijn. De heer NOLSON merkt op, dat hij nu al- thans antwoord krijgt, maar hij acht dat deplorabel. Er is gisteren reeds gevraagd naar de dekking. Nu heeft hij te kennen, te hebben ontdekt, dat er f 2000 rente meer ontvangen kan worden en 1000 meer uit het overschot van 't vorig jiaar. Zoodoende is weer f 3000 gevonden, maar 14 dagen geleden waren die ontdekkingen nog niet gedaan, en verhield de behoefte zich toch aan den nu geschetsten toestand. Dit zijn nu wel gelukkige ontdek kingen, maar daar kunnen we toch niet op blijven rekenen. Hij noemt dit geen financieel beheer, het is treurig! De heer DE JAGER: Dat is gemakkelijk te zeggen. De heer NOLSON: En als nu de werkloozen ook nog naar het armbestuur moeten komen? De heer DE JAGER: Dan vervalt de post voor werkloozen aan het armbestuur. De heer VAN DRIEL merkt op, dat men toch al een eind naderbij zou komen, als her bedrag op 20.000 werd gesteld, ofschoon hij toch de gevraagde 22.000 noodig blijft ach- ten. Uit den aard der zaak krijgt men de meeste gevallen voor rekening van het bur gerlijk armbestuur. De heer De Jager '-eveelt nu wel steun aan, van de kerkelijke diaconien, doch dit is ook mooier in theorie, dan in de praktijk, daar Hie diaconien het ook eerst moe ten hebben. Nu is het wel bekend, dat er in de Ned. Herv. ke*-k niet te veel voor de armen in het bakje komt, en bij de Roomsch-Katho- lieken doet zich in hun schaal dat euvel in nog sterker mate gevoelen Die kerkelijke diaco- gebruikt men het beste Thermo-Tabletten. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tab!. 45 ct. Bij apc*th. en drogisten. Tlhemio-Tabletten zijn verkrijgbaar bij J. R. Platteeuw, Noordstraat 59. nien kunnen dus niet vtel steunen, bij p-ebrek aan financien. Hij deelt mede, hoe ;n den regel bij verple ging in het ziekenhuis gehandeld wordt. In de eerste plaats wordt uitgezien, of ook mede- werking van een kerkelijk armbestuur of van familieled. n te verkrijgen is, en is dat het ge val, dan wordi een o\ereenkomst gesloten. Voor opnamen in he' ziekenhuis te Sluiski; wordt dikwijis ten derde betaald door Je IV miilie, een derde door den Pater Gardiaan van het klooster en een derde door het armbestuur. Is de famiiie onmachtig te betalen, dan betaalt de Gardiaan de helft en't armbestuur de helft. Ja zegt spreker het betreft in de meeste gevallen, waarbij opneming in het ziekenhuis noodig is operaties, en men kan de menschen toch niet half geopereord laten. De kerk van den hee De Jager, de Gerefor- meerde kerk, steunt zij i hulp'oehoevenden zelf, Spreker is geen broodchristen, maar als flit wel het geval was zou hij zich bij die kerk aan- sluiten, want daar woidt inderdaad goed ge geven. En ook van wege het kleine kerkje, van den heer Van Cadsand, vermeent, dat hij dat zelf voor hunne armen wordt gezorgd, daar hoort het burgerlijk armbestuur nooit iets van. Met betrekking tot den armenbezoeker zegt spreker, dat van diens voorlichtdng weinig ge- bruik gemaakt wordt, omdat de voorzitter drie vierde van de gevallen zelf onderzoekt, en ook de leden verschillende gevallen, die eenigszins in hun lijn liggen, onderzoeken. Alleen als er zoo eens schunnige zaken zijn, waartegen om een of andere reden voor de leden bezwaar van een onderzoek bestaan, wordt de armenbezoe ker er op afgezonden. Zoo lcwam het voor, flat iemand met een kapitaal van 14.000 ook hulp vroeg voor een opneming in het zieken huis. Spreker was met de omstandigheden van dien man op de hoogte, maar er waren persoonlijke reden, dat het burgerlijk armbe stuur in deze niet alleen op zijn advies zou afgaan, omdat hij niet den schijn op zich wilde laden, dat hij de schuld voor de afwijzing zou zijn. Die man is afgewezen, en hem is niet temin de schuld door de betrokkenen toch aamgewreven. Spreker is het armste raadslid en ook het armste lid in het burgerlijk armbestuur, maar men kan er op aan, dat hij niet met de permin- gen van de gemeente laat spotten en het al gemeen belang behartigt. Door het armbestuur worden de dubbeltjes werkelijk nog eens om- gedraaid, eer ze worden uitgegeven. Als de armenbezoeker werk wordt opge- dragen, wordt dit door dezen voor zoover spreker het kan beoordeelen, goed verricht. Spreker vraagt aan het armbestuur de ge- vraagde f 22.000 toe te staan, omdat dit nuttig besteed worden en ook noodig zijn. De h er COLSEN vraagt, of uit de zooeven door den heer De Jager gesproken woorden kan worden afgeledd, dat deze een hooger be drag wil toestaan. De VOORZITTER: Hij laat het aan den raad over. De heer DE RIDDER zal, gehoord de ver schillende besprekingen, stemmen tegen de aanvraag van f 22.000, maar zou wel te vinden zijn om 20.000 toe te staan, het verschil is dan niet zoo groot, en men kan het dan eens afzien. Gezien de uitkomsten van het loopende jaar, kan het toch ook meevallen. Het voorstel van den heer Van Driel om 22000 toe te staan, wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, Nolson, Verlinde, Colsen, Hamelink en Van Driel; tegen stemmem de heeren Van Aken, Scheeie, Van Cadsand, De Meijer, Van Dijke, De Ridder en De Jager. De heer De Ridder stelt voor, den post uit te trekken op f 20.000. De heer HAMELINK staat perplex over dit voorstel. Het armbestuur vraagt eenstemmig 22.000, terwijl burgemeester en wethouders voorstellen f 17.000 te geven. Uitvoerig is het standpoint van het armbestuur verdediigt, waartegen weinig of niets is aangevoerd, als alleen, dat kerkelijke verschillen de ondergrond zijn van het voorstel van den wethouder van financien. Het gemotiveerd verzoek van het armbestuur wordt afgestemd, doch men durft daarvan ten slotte de consequentie niet aan en stelt nu f 20.000 voor. Dat is nu niets anders dan een slag in de lucht. Hij acht dit geen serieuse wijze van zaken behandelen. Indien men het bedrag wil verminderen, dan zou men moeten zeggen waarop bezuinigd moet wor- dan, maar dat laat men na. Spreker zal voor dit voorstel stemmen, om dat het de zaak niet slechter maakt, doch noemt het geen manier van handelen. De heer NOLSON moet ook opkomen tegen de wijze waarop hier door de rechtsche meer derheid gehandeld wordt. Men schijnt nu een- maal te hebben uitgemaakt, dat men het door het armbestuur gevraagde bedrag niet wilde geven, maar om nu toch hun figuur te redden, wordt voorgesteld 20.000, zonder eenige mo- tiveering. Hij is van meening, dat, als men iets verwerpt, men daar de consequentie ook van moet aandurven. Het voorstel van den heer De Ridder wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, Ver linde, Colsen, Hamelink, Van Driel, De Ridder en De -Jager; tegen stemmen de heeren Van Aken, Scheeie, Van Cadsand, Nolson, De Meijer en Van Dijke. 196. Rosten ter zake van verzekering, pen- sionneering, enz, van ambtenaren en beambten (zie hoofdstuk II, volgnummers 33 en 44. 589.96 y2. 197. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk IX 1 komende. f 380. 198. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk IX 1 komende. 1000. 199. Subsidie aan de vereeniging „Hulp in Nood". 50. 200. Belooning voor het bereiden van ge- neesmiddelen voor de geneeskundige armen- verzorgdng. 920. Inkomsten 189. Subsidien van het rijk en de p'-ovincie in de kosten van verpleging van arme krank- zinmigen. 320. 190. Bijdragen van particulieren in de kos ten van verpleging van arme krankzinnigen. f 658. 191. Verhaal van pensioensbiidragen (zie hoofdstuk II, volgnummer 13. 110,25. 2. Ondersteuning aan werkloozen. Uitgaven: 201. Steun aan uitgetrokken werkloozen. f 10.000. De heer SCHEELE wijst er op, dat er in de begrooting nog een post voorkomt voor bij slag aan de werkloozenkassen van 8000 en meent, dat het met de werkloozenuitkeering toch tot een eind zou moeten komen. Deze is begonnen als crisismaatregel. De oorlog is nu met het jaar 1924 al 6 jaar achter den rug, en nu wil hij niet ontkennen, dat we daarvan nog wel gevolgen te dragen hebben, maar van een cri- sistoestand kan men toch niet blijven spreken en uitgaven als deze post zouden z. i. moeten gevoegd worden bij die van het burgerlijk armbestuur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2