m Zijn IJw handen en lippen INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN j»ij:niijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzaohtende en snel ge- seeende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 cts. Bjj apoth. eai drogisten. Purol verkrijgbaar Noonlstraat 59. by J. R. Platteeuw, Om middernacht schrok clc stad op van nicuw, dcrde, strijdgewocl. Toen een rustpcriode intrad, bleet op het terrein van den slag wen- iemand liggen, die met den dood woi-sleide. De poiitie zit met de handen in het haar. Want telkens weer krijgen de renbaan- dubs tocvoer van nieuwe jonge ledcn, die alien zich als met een oud vuur weer vcr- binden tot zwijgend zich leenen tot het volvoere van daden van weerwraak. EEN TRE1N GESTOLEN. Een extra-trein, die bestemd was voor het vervoer van een gezt'lschap voetbal- •nthousiasteu naar den wedstrijd tusschen de elftallen van de colleges te Washington oik Jefferson, weike wedstrijd te Morgan- town plaats vond, werd door een student gestolen. Dezie student, die eveneens den wed- •frijd wilde bijwonen, klom namelijk op de locomotief en bracht den trein, die uit drie waggons bestond, in beweginlg. In zeer groote vaart reed de trein in de richting van Morgantown, doch na tien mijlen vloog hij, bij een kromining van den weg, uit de rails. De waggons werden ernstig beschadigd. De stude.it werd met niet ernstige won den opgenomen. De schade aan den trein en •poorweg wordt geschat op 30.000 dol lars. van een GANS EN een V1K1NGSCH JU.WEEL. 'n Jongetje te Rogaland (Noorwegen) heeft iets beleefd, zooais het alleen in sprookjes wordt verteld. Hij kuierde voor een paar dagen met zijn ganzen naar het wed, en zag, bij den terugke'er, dat een der becsten iets schitterenas in den bek hield. Het was een juweel. De jongen bracht het naar het museum van Stavanger, waar de conservator het oogenblikkelijk definieerde als een prachtig stuk goudr smidswerk uit de dagen der Vikingen, zoo *iooi als er nog met was gevonden. BELANGR1JKE INBRAAK TE LONDEN Een beiangrijke inbraak heeft te Streat- hain Common nabij Londen plaats gehad in de woning van den heer Leonard Vcs- toy, den derden zoon van Lord Vestey. De dieven hebben kans gezien, in het hce- ronhuis binnen te komen via een balcon dat ze berejkt hadden door te gaan staan op de zonneblinden van een achterver- trek van het benedenhuis. Dat het hier ee.i brutaal stukje betreft, kan wel hier- wt blijken, dat de inbraak geschiedde ter- wijl het gezin in het voorvertrek der bo- venvHrdieping aan het diner zat. Weinige ■jnuten nadat men van tafel was opge- •taan, ontdekte de vrouw des huizes wat er was gebeurd. De totale waarde van het gestolene is omstreeks 7000 pond. Tot de gestolen voorwerpfin behoort een parelsinoer ter waarde van 4000 pond, gouden en platina ringen, armbanden en brocties en een gou den sigareiteiikoker. ONTHOOED NA ZIJN DOOD. Dezter dagen ovei-Ieed te Bordeaux de 7! jarige Joseph Leon Vasquez zonder reditsoe.ksche erfgenamen achter te la-, fen. Bij de opening van zijn testament was •ven nief weinfg verbaasd een bepaling te leztea, waarbij de argestorvene eischte, dat na zijn dood zijn Iijk ztod onthoofd worden in tegenwoordighefd van de per- •onen, weike nij tot zijn erfgenamen aan- •telde. Tot zelfs de geneesheL.r, die dit kar- w«i ,e mo est uitvo nil, werd aa.igewiz n. De wil van den doode werd in de voor- geschre.en orns.andigheden uitgevoerd. 1 Men vermoedt, dat Vasquez, die des- fijds ce.;maai scnijndood biijkt te zijn ge- weest, uit vrees van levend begraven te worden deze bepaling in zijn testament had geschreven. EEN GEVAARL1JK „DIENSTMEISJE". Ze zag er volgens de Lokal Anizei- uit, of ze geen tien kon tell en, de blonde, bouwhanig kijke.ide Emma Busch. die me: haar zwager, etn monteur, en een koopman, Neumann geheeten, voor een der Beriijnsche rechtbanken terechtstond. En toch had ze de hand gehad in twee groote inbraken en drukte nog veel meer op haar geweten. Emma Busch en haar man zoomede de medeplichtigen, zijn in werkelijkheid •iuwe rakkers. Ziehier wat ze uithaalden. Ze gingea zoo van tijd tot tijd naar groote provinciesteden, als bv. Breslau, huurden daai voor den schijn dienstmeisjes, maak- tou zich van de legimitatiepapieren dier ■leisjes mcester, en met behulp daarvan wist de blonde Emma dan „betrekkingen" te. krijgen. Zelfs in de beste families. De beste diensten waren die, waar evcntueel bet me.ste te halen zou zijn. En daarvan maakte de bende gretig gebruik. Met wel- wiilende medeweiking van blonde Emma was haar „volk" weldra van al watj het nan waarde had, beroofd. Tot zelfef de ongelukkige figurantes, de meisjes uit Breslau, Jena, Stettin, enz. werden ge- plunderd. Me. haar papieren toch bemach- tigde de bende de koffeds, die ai( haar hebben en houden bevattenr en diq tijde- lijk op het station waren gebleven. Wat gestolen is, is waarlijk niet met een paar woorden te zeggen. Bij een Jood- sche dame, die argeloos naar de kerk was gegaan, werden op Zaterdagmorgen bril- ianten, horloges, kostbare oude doekspel- den, costumes, japonnen, kantwerk e.d. wtggehaald. Uren moeten er noodig ge- weest zijn, om diefstallen te plegen, als plaats vondon in sommige voorsteden van Bf-rlijn, waar tot zeifs de piano, de gra- mofoon, ja cen heel slaapkamerameuble- ment wei-den verhuisd. De be.ide is er nog vrij goed afgekomen, drie ten een half jaar voor de' blonde Emma, anderhalf jaar voor haar zwager en maanden voor Neumann. Emma's man heeft men maar laten loopen, hij) is ionglijder en ten doode opgeschreven; zelfs de zitting had hij niet kunpen, bij wonen. DRIE CI RCUS-QLl F AN TEN VERGIFTIGD. Het in Engeiand alom bekende eni bij de Engeische jeugd hoog-aangesclireven Sangercircus he ft zoo lezen wij in de Daily Mail dezer dagen eeni zecr go- voelig verlies gelrden. De ro.m van' het circus was namelijk ee,n drietal schitte- rende gedresseerde olifantcn, Jumbo, Lily en Baby welker fraaie dressuurkunsten de jeugdige toeschouwers in verbazing brachten. Wie beschrijft dan ook de ont- zetting van den manager, toen dezer da gen alle drie de olifanten dood w'id n gevonde.i. Al spoedig bleek, dat de dieren waren vergiftigd, hoewej men geen v. r- moede.i heeft wie dit gedaan zou hebben. Op de vraag, of Sangers iemand van zijn peisor.C'l verdacht, antwoordde de- ze beslist ontkennend. Zifri ncr-oneel is reeds jarenlang bij hem in dienst' en 'ver is een groote gehechtheid tusschen de; le- den van het personeel en de. b.eston ige- groeid. De eenige verklaring, die de heer San gers kan geven is, dat iemand van de die- renbescherining in zijn verontwaardiging over de verkrachting van de eigenlijke natuui' der verschill nde bcesten, d drie oufanten bij wijze van protest of om het voortbestaan van het circus onmogelijk te maken, heeft vergiftigd. De e, nigc grond voor deze vcronderstelling is dat van ver- schillende zijden ernstige verwijten en klachten werden gericht tcgen de dr^ssuur van wilde dieren. Hoe het ook zij, de dood van de dae dikhuidige artiesten is voor den heer San ger een schier onoverkomelijk verlies. DAKLOOZE KINDEREN. Het probleem der daklooze kinderen is ontegenz ggeiijk een drr m.est gewichtige vraagstukken, die de bolsjewistjsche macht- hebbers hebben op te lossen. Honderddui- zenden verwaarloosde, havelooze honge- rende kinderen zwerven door het onmetelij- ke land, bedelend en stelend in hun <on- derhoud voorziend, een geweldige schaar van toekomstige misdadjgers. Alle bolsje- wistische kraniten schrijven over de ellende van deze verschoppelingen, roepen om hulp, wijzen op het groote gevaar, dat den staat bedreigt, ind[en deze kind ren niet (ten spoedigste zullen geholpen wor den, maar de regeering erkent haar mach- teloosheid hier te helpen en de zaak blijft zooals zij was. Neen, het kwaad wordt steeds erger. Hoe verschrikkelijk de toestand dezer ellendigen is zjen wij uit het volgende,, dat wij aan de Iswestia ontleeneji: Zaterdag om 11 uur des morgensl zag ik op de halfvergane treedjes van een keldertrap, bij de kerk van Boris en Oleb, drie havelooze kereltjes van 912 jaar. Zij lagen op de koude vochtigd trap te slapen en waren dichtgedekt met eenige affiches, die zij van den muur hadden ge- scheurd. En dat bij de koude,' van ^d'ze dagen. Denzelfden dag was ik om 12 uur des middags op het Roode plein. Bij1 de kerk van Wasiliej den Zalige zag ik het ^vol gende tooneel. Onder de steenen van het trottoir was een groot hoi gegraven' en uit het hoi staken vuile lompen, waai-mee de Ivlcer van het hoi was beuekt. De small ingang was door prikkeldraad afgeras- terd, zoodat de nieuwsgierigen, die naar dit voorhistorische schouwspei stonden te kijken, het hoi niet kon den naderen. Uit het hoi klonken kinderstemmen. Het was dus een verblijfplaats van arme kleuters, die zich op deze wijae tegen de -koude trachtten te beschermen. De politic werd gewaarschuwd en weldra verscheen een agent. Hij verwijderde het prikkeldraad cn kroop in het hoi. Daar vond hij twee on- besu.rijfeiijk vervuilde jongentjes van een jaa. of tien. Zij protestrerden tegen het binnendringen in hun „huis", dat zij zdf hadden gemaakt, doch de agent trok hen uit het hoi en bracht ze naar het ,po- litiebureau. DE SMOKKELAFFAIRE TE HAMBURG Over de groote smokkeiaffaire te Ham burg Wordt nog gemeid, dat d<' leider der sinokkeiaai's, een zekere Karl vail Gumpel, reads sinds vier weken is gear- reste rd. Behalve Q. werden nog 64 smok- kelaais in arrest gesteld. Het grootste ge- deeite van hen is evenwel weer op vrije voeten gesteld. Het staat t'hans vast, dat de smokkel- affaine reeds twee jaar geleden begon- nen is met het smokkelen va,n cocaine en aspii-ine. De smokkelwaren werden op visschers- schepen vervoerd via de eilanden Borkum en Langei oog, of uit de ha./ens Emdcn en Nordeich. De verscheping geschieddt iangs de Nederiaidsche wateren naar En geiand of Amei-ika. Het complot werd op toevalligc wijze ontdekt, doordat em visschersboot nabij Bremen strandde. Dit vaartuig had een groote hoeveeiheid chemicalien aan boord, waaronder vijftig kilo cocaine. De smok- kelaars ge'oruikten allerlei trues en zij had den de beschikking over ongeveer hon- derd visschersvaartuigen. De waarde der gesmokkeide chemicalien, verfs off en enz. wordt geschat op vijftig millice.i gouden Marken, waarvan de Duitsche staat twaalf miilioen goude.i Marken aan douanerechtcn had moeten ontvangen. EEN WREEDE VADER. 26 October bezocht de secretaris van den Voogdijraad, vergezeld van een agent van politic, een woning in de Princessestraat te Paramaribo (We3t-Indie), om zich te overtuigen, of het inderdaad waar was, dat een vader, weduwnaar, zijn minder- jarige kinderen des avonds op schromeiijke wijze mishandelde. Daar aangekomeu, werd een der kinde ren. een 14-jarig me'sje, aangetroffen, dat op Straf heette te zijn, aangezien Ziji zou hebben gestolen. De man had em blok hout in tweeen do en zagten en aafi ieder der beidt/ helf- ten em gedeelte, in d. ji vorm van een halven cirke], do on uithouwen. Wanncer nu de helften in elkaar worden geschoven ont- staat een ronde opening. In zoo'n opening nu hieid de man, een been en een arm van het arme meisje be- kneld; op soortgeiijke wijze dus als vroe- ger het vervoer van slaven uit Afrika ge schiedde. Vei moed wordt, dat ook do a idere kin- dere.i van tijd tot tijd op gelijke wijze in de bee;en werden gesiagen. Het spre kt vanze;?; dat het arme meis- je door de bezoekers uit haar alias behal ve be.iijdenswaardige positie werd veriost, tei-.vijl het blok werd in beslag genoinen. EEN WERELDHERVORMER. In een kroegje in een der voorsteden van Parijs zette een wariioofd zijn denkbeel- den omticnt de hervorming der inaatschap- pij uit ten. In hoofdzaak kwamen zij n-eer op afschaffing van fooiensteLsel en gratis brooduitdeeling. Een paar der aanwezigen vonden dat niet het mooiste idea^l en noemdon hem ee.i praatjesmaker. De man word daarover zoo boos, dat hij een revolver trok en de beide opposariten oveffioop schoot. Hij iam daarop de vluclit, wierp zijn wap- op ten \TP.chtauto en kuierde toen naar d» Halles. Daar begon hij een troepjo arrro drominels, die op een soepuitdeeling wachtten, toe te spreken, doch d- police rekende hem midden in zijn speech in. Voor den commissaris va l politic gebracht, verzocht de wereldhejyormer als politick gevangene te worden behandeld. SCHITTEREND ADVOCATEN- HONORA^RIUM. Een bekend advocadt te Madrid, d la Cierva, die als minister reeds in verschei- dene kabinetten zitting heeft gehad, had van de weduwe van den Zuid Amerikaan- schen multi-millionnair Romagnera op- dracht gekregen de Vemietiging van het testament van wijlen haar echtgenoot te beplejten Deze had zijn heele vermogen van 75 miilioen dollar aan den bisschop van Madrid vermaakt. De la Cierva is er thans in geslaagd, van het gerechtlshof te Madrid de Verhietlging van helS testa ment te verkrijgen. Imniddels is mevrouw Romagnera gestorven en is gebleken, dat zij haar advocaat, indien hij het proces wint, uit dankbaarheid een derde van haar terugbekomen vermogen, dus 25 miilioen dollar heeft nagelaten. DE ORIL VAN EEN R1JKEN AMERIKAAN. Te Florence heeft een Amerikaansch millionnair, zekere Humbert Buzeta de Santiago, gepoogd em tienjarjg kind te ontvoereu. De Amerikaan kwam den kleinen Os- valdo Giovanni op straat tegen, gaf hem eenig geld en bracht hem per auto naar het station. Het knaapje huilde echter zoo hevig dat de police tusschenbeide kwam. De millionnair verklaarde, dat het kind sterk geleek op het zoontje dat hem door den dood ontamkt werd. Hij had aan de moeder aangeboden om het kind te koo- pen, wat deze geweigerd had. Om een strafvervolging te vermijden, heeft de Amerikaan dc moeder kunnen bewegen hem, met al haar kinderen, naar Amerika te vergezellen. PAARDENWRAAK. Een boer uit Siennv (in he'll Fransche depariement Manche), genaamd Leredde, had dezer dagen heel wat ta stdlrti onet zijn paard, dat in den dorschmole(ni lien. Telke.is moest hij het dier tot z'n plich.t roepen, en hij deed dat hardhar.d'g. 's Avonds wachtte het dier niet, tot het ♦olkomen afgespa.nnen was, doch ruktt zidh los, rende naar buiten, zocnt rijn oaas op, steigerde en sloeg den man met tojn voorpooten neer, beet hem in z'n kleeren en smakte hem verschillende ma- Ien vieeselijk heen en weer. Niemand dorst den man bevrijden doch deze zag kans weg fe kruipen. Het paard echter beet hem weer in een been, en' zoo heftig, dat het brak. Toen maakte een molenaar uit de buurt te.i eind aan het geval met het paard dood te schieten. Verg-adering van 16 November 1923, des namiddags 7 uur. Tegenwoordig alle leden. (11. Vervolg). Verstrekking van gemeentewege van voe- ding en kleeding aan schoolgaande kinderen. De heer NOLSON herinnert, dat er gisteren al op gewezen is, toen het financieel beleid van diit college besproken werd, dat het geen post op de begrootmg heeft gebracht voor school- voeding en kleeding. De post van f 1000 is voor een paar jaren tengevolge een besluit van den raad op de hegrooting gebracht en nu zou spreker gaame eens vememen, hoe het college er toe gekomen is, die post eenvoudig weg te laten. De gelden zijn nog geen enkel jaar ten voile gebruikt, maar er werd toch gebruik van gemaakt, waaruit dus die behoefte bleek. Het nieuwe college zegt, dat het om prin- cipdeele reden geen gelden daarvoor heeft uit- getrokken, maar spreker meent, dat dit toch niet den weg is. Indien men er tegen is, dan be hoort een raadsbesluit te worden uitgelokt, waarbij wordt besloten daarvoor geen gelden meer beschikbaar te stellen. Zoolang het eerste raadsbesluit geldend blijft, moet er ook een post op de begrooting komen. Ware de raad er nu niet op bedacht, dan zou dit deel tier be grooting onder den hamer doorgaan en de sohoolvoeding en -kleeding ware afgeschaft, zonder dat iemand er erg in had. Vooral tegen 'deze metihode komt spreker kraclrtig op. Een streven naar bezuiniging is loffelijk, maar niet indien dat gaat ten koste van de armen. De heer HAMELlNiv herinnert, dat, toen zijn fractie hier voor het eerst verscheen, voor schoolvoeding en -kleeding geen gelden op de begrooting stonden. Zij konden het toen niet vender brengen, dan dat die post voor memorie werd uitgetrokken. Een paar jaren heeft het geduurd, eer er een aanvamg mede gemaakt werd, en op die wijze het onderwijs gesteund, omdat het moeilijk is te leeren met een leege maag. De gelden zijn er tengevolge een raadsbe sluit opgekomen, het betreft geen subsidie, de gemeente doet het zelf, zoodat ook hij van meening is, dat de post alleen zou kunnen wor den afgevoerd, indien een ander raadsbesluit wordt gemomen en het eerste inigetrokken. Was de raad er vluchtig overheen gegaan, dan was de post er ijskoud afgebleven, en hadden de betrokkenen toch in de onderstelling blijven leven, dat er nog gelden voor op de begrooting stonden. Eerst nadat hij door spreker is ge- interpelleerd, heeft de wethouder voor finan- cien verklaard, dat hij er prineipieel tegen was; dat was echter reeds bekend, dat is vroe- ger uigevochten, en daarom had hij thans dan ook een voorstel moeten doen om het raaas- besluit in te trekken, dan was de voile aan- dacht op dien post gevestigd. Bij een vorige behandeling is door den heer De Jager betoogd, dat de gezinnen in de eerste plaats zelf voor het onderhouden der kinderen moeten zorgen. Daannede is spreker het vol- komen eens, maar hij houdt ook in het oog, dat die aan sommigen niet mogelijk is, de maatschappelijke omstandigheden leiden er toe, dat groote en ook sommige kleine gezin nen niet in de noodzakelijkste behoeften hun- ner kinderen kunnen voorzien, hetgeen voor- komt uit de maatechappij, zooals die ook door den heer De Jager wordt aangehangen. Hij zegt, dat hij om principieele reden tegen schoolvoeding en -kleeding is, maar dan moet hij eens aantoonen, dat het in strijd is met zijn Ohristelijke beginselen om hulpbehoevenden de helpende hand te bieden. Hij zou wel willen toegeven, als het langs een achterdeurtje, langs den weg eerier plaat- selij.ke partiouliere commissie werd uitgereikt en dan zou hij aan die commissie subsidie wil len toekennen. Dat komt vrijwel overeen met hot koopen en verkoopen op Zondag achter gesloten deuren en gordijmen. Spreker betwist, dat het verstrekken van voedsel en kleeding aan kinderen van huip-be- hoevende ouders van overheidswege in strijd zou zijn met de Christelijike beginselen, die juist het betrachten van naastenliefde op den voor grond stellen. En waarom zou de overheid dit niet mogen doen, die, volgens de leer der Ohristelijke partjjen hier gesteld is door Hem die alles regelt? Het komt spreker vreemd voor, dat de heer De Jager het hier wil doen voorkomen, alsof dit zou zijn in strijd met Gods ordonnantien. Die ouders kunnen het toch ook niet helpen, dat zij, in verband met de maatschappelijke toestanden hun kinderen niet van het noodige kunnen voorzien? Er wordt ons gezegd, dat we van gemeente-' wege zuinig moeten zijn, omdat de inkomsten venminderen, maar waarom wordt juist bezui- nid op hen die het 't minst kunnen missen? Wanneer daar kinderen naar die school moeten met leege maag, rillend van koude, of dat ze niet naar school ksunnen uit gebrek aan schoei- sel, dan is dit niet steeds een tekortkoming van de ouders, maar van de maatschappelijke toestanden. Spreker heeft gemeend, dit tekort aar. Chris telijike naastenliefde te moeten vastnagelen, dat beginsel kan toch niet alleen leven door woorden, maar behoort ook getoond te worden door daden. De heer VAN DRIEL meemt, dat er aan- ledding kan zijn, om in deze hen die het hard noodig hebben, steun te verleenen. Vooral in het natte jaargetijde kan er groote behoefte zijn aan schoeisel. Dan kan het voor hen, die er krapjes bij zijn, wel eens noodig zijn de re- kening twee keer te maken om voor de kinde ren de noodige voetbekleeding te bekomen. Het gevraagde bedrag is niet zoo hoog, hij las dezer dagen, dat er in Vlissingen 27.000 voor beschikbaar gesteld is maar daar zal men er beter voor zitten. De heer SCHEELE vewneent, dat er in de afdeelingen is te kennen gegeven, dat er het vorig jaar maar de helft van de f 1000 is ge bruikt, dat er voor de kom weinig gebruikt is, maar een betrekkelijk stuk naar Sluiskil is ge gaan, zoodat daaruit wel te concludeeren valt, dat de behoefte niet groot is. Door den heer Hamelmk wordt ons zegt spreker een verwijt gemaakt, dat we willen bezuinigen op het arme schoolkind, omdat we hiervoor geen f 1000 willen toestaan, maar men moet de werkelijkheid onder de oogen zien, Men kan niet met een ledige maag leeren, zegt bij, maar men kan ook met een ledige maag thuis niet spelen. Indien een gezin 4 of 5 kinderen telt en de helft gaat naar school, en wordt daar van het noodige voorzien, dan blijft de rest thuds daar van verstoken. Ook onze partij voelt voor het arme school- kinid, maar niet alleen voor het schoolkind, die wil alle kinderen, die wil krachtens haar begin sel, het geheele gezin te hulp komen, door slechts voor een deel van het gezin te zorgen, verstaat men de eenheid van het 't gezin. Er is nu f 6000 minder uitgetrokken voor het Burgerlijk Armibestuur, omdat we van meening zijn, dat de kerkelijike armbesturen meer behooren te ondersteunen maar indien het noodig is, zijn we voor steun, niet alleen voor het schoolkind, maar ook voor de tbuisblijven- den, voor het geheele gezin, De heer NOLSON merkt op, dat de heer Scheele ditmaal dikwijls optreedt als advocaat van den wethouder van financien en vindt het wei aardig als men zoo iemand in dienst heeft. De 1 er SCHEELE: Ik sta niet in dienst. De heer NOLSON: U hebt echter nog niet beantwoord de vraag, hoe het college er toe gekomen is, deze post eenvoudig van de be grooting weg te' laten. De heer SCHEELE: Dat is mij niet ge- vraagd. De heer NOLSON zou hem dat thans ook niet gevraagd hebben, als hij niet als advocaat van burgemeester en wethouders was opge- treden. Men zou kunnen zeggen: 500 is vol- doende, daar valt over te praten, maar hoe komen ze ertoe het geheel weg te laten. Ze kunnen niet bewijzen, dat het niet noodig is, trouwens, zij bewijzen nergens iets. De heer DE JAGER antwoordt den heer Nolson, dat volkomen terecht is opgemerkt, dat de post schoolvoeding en -bleeding 2 jaar geleden ingevolge raadsbesluit op de begroo ting is gebracht. Dat is echter geen wet van Meden en Perzen, die niet herroepen kan wor den. Die post wordt telkens steeds voor een jaar op de begrooting gebracht. Steeds werd ieder jaar overeenkomstig de wet aan ce hoof- den van scholen gevraagd of er behoefte aan is, en dan werd er een bedrag voor geraamd. Dat is dit jaar niet geschied. Hij mieent hier- mede een duidelijk antwoord gegeven te heb ben. De heer HAMELINK: Maar daarover ver- schillen we van meening. De heer DE JAGER deelt mede, dezer dagen een vergadering te hebben bijgewoond van de O.uder- CommissieS. Daar trok ken hem in het bijzander de woorden van den voormaligen voorzitter der Ouder-Commissie van school B, die de wenschelijkheid uitsprak van het inrich- ten eener centrale Ouder-Comimissie, die zich gezamenlijk tot taak zou stellen behartiging van die belangen der openbare school. Spreker dacht: he, vriend, u staat kort bij het anti- revolutionaire standpunt. Richt ook een ver- eeniging op, die zich bezig houdt met de ver- zorging van het neutraal onderwijs. Dat is de goede weg, de school aan de ouders. Eene com missie uit de ouders die zorgt voor alle be hoeften. Gaat het ook voor het neutraal on derwijs die richting uit, dan zijn we waar we wezen moeten. Betaal ook contribute, laten we ieder voor onze school zorgen, dan zijn we ieder souverein in eigen huis. Dan kan men ook zorgen voor schoolvoeding en -kleeding, indien men dat noodig acht. De heer GEELHOEDT heeft met verbazing de woorden van den hepr De Jager gehoord, want dat betoog klopt toch heelemaal niet op de bezwaren die tegen zijn handeling zijn in- gebracht, met betrekking tot het schrappen van den post voor schoolvoeding en -kleeding. Hij heeft gezegd: vorige jaren werden de hoofden van scholen gehoord. Waarom, vraagt spreke is dit thans niet gedaan? Hadden die een ontkennend antwoord gegeven, dan stonden burgemeester en wethouders op een verdedig- baar standpunt. De heer HAMELINK betwist tegenover den heer Scfheele, dat de S. D. A. P. alleen voor het schoolgaande kind zou willen zorgen, en niet om het geheele gezin zou denken. De ver schillende voorstellen voor steun aan de ge zinnen die van de S. D. A. P. zijn uitgegaan, zijn daarvoor wel het beste bewijs, Maar dit betreft een bijzondere verzorging em dat die verzorging reeds burgerrecht heeft verkregaa, bewijst wel het gedrukte formulier der be grooting, waarin die post bij voorbaat is op genomen. Nu komt de heer Scheele beweren, dat lift in strijd is met de Christelijke beginaelea, maar dan moet spreker er op wijzen, dat ook hier de coalitie uiteenvalt, aangezien de Kathe- lieken er in 't geheel geen principieele teg*»- standers van zijn. Het is dus niet in strijd met de ordonnantien Gods. Spreker betoogd;, dat het arbeiderskind d« sohooljaren goed noodig heeft. Hij moet in den korten tijd die hem voor sohoolgaan gescho*- ken wordt, zich zooveel mogelijk kennis eige« maken, voor zijn volgend leven en behoort in zijn leeren dus zoo min mogelijk belemmard. Het verschaffen vain goed voedsel is ook eea kraohtig middel tot bestrijding van de tuber culosa, die volkskanker, die zooveel slaeht- offers eisoht. Het eerste jaar is slechts een klein deel tm het bedrag gebruikt, maar naar spreker vesr- nam, zal het dit jaar hooger loopen. Het eersie jaar stond deze regeling bij velen ook nog eenigszins in het teeken van armbestuur, t»t wie men zich niet zoo spoedig wendt. Waar men hier op Christelijke grondan schoolvoeding en kleeding afwijst en de heer Scheele de S. D. A. P. verwijt, dat zii niet zo* opkomen voor het geheele gezin, verloor spre ker zijn kalmte, de heer Scheele mist het reeht zoo iets te zeggen. In welk verband het betoog van den heer Be Jager hierbij te pas komt, die zooveel zegt als: sticht een neutrale school, bagrijpt sprefcer heelemaal niet. Daarover zou een ruim defeat Kunnen worden opgezet, maar dat is thans niet aan de orde. Spreker is door den heer De Jage) echter nog niet overtuigd, dat burgemeester e<e wethouders de bevoegdheid hebben, deze peet zonder meer weg te laten. De post is er bi) raadsbesluit opgebracht en indien het zoa af- hangen van het advies van de hoofden van scholen, zou men die boven den raad plaataaa. Was er een advies geweest van de hoofden van scholen, dat het niet meer noodig is, dua had het in de lijn gelegen, het na te lateo. Maar dat advies is er niet. Omdat spreker, als arbeider, de behoeften die in verschillende ga- zinmen bestaan voelt, stelt hij voor, 1000 op de begrooting te brengen. De heer NOLSON becritiseert opnieuw de wijze, waarop burgemeester en wethouders post willen laten verdwijnem. Op die manier kan men wel alle posten der begrooting laten vervallen. Ze hadden het principe aan de orck moeten stellen. De heer COLSEN kan meegaam met het voorstel van den heer Hamelink; de sohool- kieeding heeft, naar hem als lid der achoot- commissie bekend is, vele ouders uit hit moei- lijke geholpen. De heer VAN DUKE vraagt bij vernieuwlog nadere inlichtingen omtrent de regeling. Er is zeker niemand die meer voelt voor het kt»d dan spreker. Hij weet, dat het een zeer moei lijk werk is, om helpend op te treden, en te steunen met kleeren, eten en klompen. EUj heeft in zijn loopbaan op de Zondagsschool —k meermalen gevallen geconstateerd van kinde ren, die dringend eenigen bijstand noodig had den en het gelukte hem ook wel, in sommige gevallen te hulp te komen. Hij is er wel sons slecht mee weggekomen, maar in meerdere ge vallen heeft hij er veel genoegen van beleefd. Voor de zaak zelf voelt hij wel, omdat hij bet een voorrecht beschouwt, kinderen te verzor- gen, maar hij zou graag eens willen weten hot die hulp verleend wordt en hij gelooft, dat «r wel meerderen zijn, die daarover ingelicht wil len worden. De heer SCHEELE merkt op, dat de feaor Hamelink, die nu anders zijn kalmte zoo goed weet te bewaren, tegen hem heftig is gswsr- dem. Hij herinnert er echter aan, dat or vroe- ger onder het liberale college toen da heer Hamelink en mevr. Duiker voor schoolvoediag streclon, er toch ook niet aanstonds op iage gaan is. Eerst later heeft hy het andere doel der toenmalige linksche meerderheid voor a|«i denkbeeld gewonnen. Hij is het voor een great deel met den heer Hamelink eens, hij wil ook het schoolkind helpen, maar de andere kinde ren evengoed en het gezin niet in twee9a deelen. Indien men een deel der kinderen op school voedt en kleedt, wordt voor de behoeftig© ge zinnen de behoefte minder nijpeiid en zuilen de ouders misschien nog te langer wachten om hun schroom te overwinnen en by de diactmifei of armbesturen aankloppen, hetgeen dan een nadeel wordt voor de thuis zittende kind»r«*i. De sociaal-democraten willen de voeding mi Weeding verstrekken in de school, wii spreker wenschen die te verstrekken in hot gezin. De Roomsch-KathoJieken denken er tw- ders over, de anti-revolutionairen denkeot er zelfs niet alien zoo over, maar wij houden on* in deze aan de stellingen van Prof. Fabias. De heer HAMELINK: Dan is het toch niet met het principe in strijd. De heer SCHEELE: Wij staan op hetzelide standpunt. De heer DE JAGER wil ook nog een enkel woord zeggen, am te voorkomen, dat de delwrt- ten wellicht nog meer uitbreiden. Burgemees ter en wethouders waren van meening, dat aq. juist omdat ze principled tegen de zaak waren, de hoofden van scholen niet te moeten hooren. De heer NOLSON: Is dat democratie? Le heer HAMELINK: Had dan een voomtel gedaan tot intrekking. De heer DE JAGER merkt op, diat de da- batten gister aangenaam verloopen zijn; hij meant, dat de raad ook thans netjea behoort te bl(jven. Dat is z.i. op't oogenblik niet meer het geval. Indien dat zoo voortgaat, zal hq zich aan de besprekingen onttrekken. De OORZITTER meent, dat het gewenecht is, dat hij even de formeele zijde van de zaak naar voren brengt. Schoolvoeding en -kleeding is een uitvloaisel van de Leerplichtwet. De wetgever heeft gemeend, dat, waar mew d« ouders verplichte de kinderen ter school te ton- den, de gelegenheid ook moest openge«teJd worden om aan hen, die dit noodig nadden, voedsel en Weeding te verschaffen. Volgens de bepalingen der wet, moet elk jaar aan de hoofden van scholen advies gevraagd worden, of zij deze voorziening noodig achten en dat advies moet eventueel bij de inzending der he grooting aan gedeputeerde staten worden over- gelegd om de goedkeuring te verwerven. Uit het vorenstaande volgt, dat het niet it een vaste post, doch slechts een jaarpost, aan gezien het van het advies der hoofden rati scholen afhangt, of de post al of niet meet worden uitgetrokken. De heer GEELHOEDT: Goed, maar het college moet de hoofden hooren. De VOORZITTER: En dit is niet gebewrd. Zoodra echter de raad zou besluiten om een post op de begrooting te brengen, worde* de hoofden van scholen gehoord. Dit is tot nu toe nagelaten, omdat de wethouders verklaandmn prineipieel tegen deze zaak geka.it te zijn. Wat nu de zaak zelf betreft: er bestaat eok

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6