Thermometers. U. A. HEURAUD Hofstede, onder- en bovenkleedeien, gebreide goederen, Staatspensionneering. Uitvoeringen ADVERTENTIEN. Zaeuwscli Vlaamsche Tramweg Maatschappij Prij^kamp op het Biljart Openbare Verkooping. ierkboeken en Bijbets. Bond voor Wi*selkoersen. Ca'harina Neeltja Gebraad, betuigen wij onzen innigen dank. Verlaging van het vrachttarief voor kleine stukgoedzendingen. VOOKHANDBN: Firma P. J. VAN DE SANDE Huidarts en Rdntgenoloog Te koop gevraagd Pirma P. J. VAN DE SANDE heb aangetoond, verlaag-d wegens den gewonen maatsrihappelyken gang van zaken. Men is tot verlaging willen komen, omdat men dat in de verldezingsmanifesten reeds beloofde. Voor een deel zijn echter de verlagingen een gevolg van toestanden buiten den wil van burgemees ter en wethouders of den raad, terwijl het an der deel bezninigd is op posten waarvan niets (J kan, en die dienen moestesn om hen te steu- nen, die juist het slechtst kunnen miasen. De heer SCHEELE noemt onjuist de bewe- ring van den heex Colsen, dat deze hier tegen 2yn zin zou ternggekomen zijn, maar hij heeft het dit raadslid altijd kwalijk genomen, dat deze zich hier voordoet als had hij een bijzon- .iere zending te vervullen en hij meent met be- trekking toe Sluiskil een monopolie te heb ben, dat hij spreekt van de Sluiskillenaars, als zijn volk. De Sluiskillenaars zijn ook ons volk zegt spreker. Hij noemt den heer Colsen geen Mussolini, deze heeft in een der laatste vergaderingen zelf gezegd „ik"' ben Mussolini. Hij stelt zich dus geiijk met den ltaliaanschen piremier en als men nu de bedreigingen hoort, die de heer Colsen uitspreekt, voor het geval men naar zijn oordeel niet voldoende naar de stem van Sluiskil luistert, zouden protestver- gaderingen enz. krijgen en predikt hij dus een rwort revolutie, zooals de heer Troelstra in 1918. De heer HAMELINK: Nu stem ik voor de buxgerwacht! De heer SCHEELE geeft voorts te kennen, dat zijn uitroep in een der vorige vergaderin gen ,als derde wethouder" werkelijk niet zoo kwaad bedoeld was. Juist is het, dat de heer Oolsen den heer Van Cadsand heeft verzocht een wetihouderszetel te aanvaarden. Toen deze evenwel bedankt had, is de heer Colsen ter- stond op zichzelf gaan stemmen. Vroeger heeft de heer Colsen de heeren Geelhoedt en Van Hasseit aangevallendat zij zich door de sociaal-democraten hadden laten verkiezen, maar nu scheen de heer Colsen er toch ook geen bezwaar tegen te hebben, dat deze op hem hun stem uitbrachten. Dat is dus zeer incon sequent en de heer Colsen heeft daarbij blijk- baar over het hoofd gezien, dat tusschen de Catholdeken en sociaal-democraten een on- overbrugbare klove gaapt. De heer HAMELINK: In Duitschland gaan ze toch samen! De heer SCHEELE erkent dit, maar noemt dat ook een chaos, waarvan men niet weet, wat er van terecht meet komen. Aan den heer Nolson antwoordt spreker, dat by altijd van meening was geweest, dat hun verkiezingsblad zeer gematigd in elkaar gezet was. Daarin zijn alleen de beginselen uiteen- gezet, die zijn party hier reeds lang verdedigt, en waarbij zij zioh riclit naar de uitspraken van Gods Woord. Onjuist is het, dat de keuze van wethouders reeds 14 dagen te voren was bepaald, ook geen week. Daaromtrent is 2«aterdags te voren beslist. Men meende toen te moefen beslissen, omdat er dan maar een dag meer overbleef en van links niets werd vemomen. Spreker wil toegeven, dat de heer Hamelink zich heden morgen niet in ongepas- ten zin over den godsdienst heeft uitgelaten, maar moet er op v/ijzen, dat men in de afge- loopen 4 jaar wel eens andere woorden van Item heeft gehoord. Omtrent het aanhalen der onderwijskosten r/ieent hij dat, indien de heeren er dan op wij- zen, dat ook het bijzonder onderwijs zooveel kost, hij toch van hen zoo gaame ook eens een waardeerend woord zou hooren aan het adres van hen, die de gemeente zoovele jaren die uit- gaven hebben bespaard. Spreker acht het in het verkiezingsblad te- recht gezegd, dat zijn partij is de Dartij der kleine linden. Ze gaan daarin accoord met het rrtandpunt waarop de overleden Dr. Kuyper de partij heeft geplaatst. En indien zijn partij maar meer steun had gekregen, zou zij voor Mefne luiden ook meer hebben gedaan, dan aouden zij in de vorige periode voor de groo- tere gezinnen hebben gezorgd, door het ver- leenen van kindertoeslag, omdat het niet ge iijk is, of een vader alleen voor een groot ge- zin heeft te zorgen, of wel, dat er geen zorg voor kinder en is en zijn vrouw hem in de zorg voor het levensonderhoud kan bijstaan. De hear HAMELINK: Daax houdit u als werkgever ook geen rekening mee. De heer SCHEELE: Dat hebben de heeren wciaal-democraten helpen afstemmen, omdat men ndet voelt het groote nut van groote ge- j »nnen. Wij zijn overtuigd, dat de sociaal-democraten ons steeds met hun eischen zullen blijven over- schreeuwem, maar wij eischen het bereikbare «n als men meer wil hebben, krijgt men dik- wijls het deksel op den .ieus. Door den heer Nolson is aan de wethouders gevraagd, of het juist is, dat naar het geloof wordt gevraagd van hen die zich bij het bur- gerlijk armbestuur aamnelden. Ik wil daar nets van zeggen en vermoedt, dat zal gevraagd worden tot welke kerk zoo iemand behoort, en dit is ook noodig, omdat men anders al- i.cht kan komen tot dubbele bedeeling, en aekerheud moet verkregen worden dat niet iamand steun verleend wordt, die reeds door particulieren wordt bygestaan. Elke diaconie fcehoort zijn eigen armen te onderhouden, en fcet is jammer, dat dit veiikeerd wordt uitge- legd. j Tegenover den heer Geelhoedt houdt ik vol, ilat het vorige college zich inderdaad tegen verlangens van vereenigingen en de regee- ringsautoriteiten had moeten verzetten, met name tegen het bestuur der ambaohtsschool, Sat ze van uitbreiding hadden moeten terug- fcouden, toen de regeling reeds bestond, dat het ryk slechts 70 van de kosten zo i beta- len en de rest ten laste der gemeente kwarn. Het spreekt van zelf, dat het een bestuur en leeraren, wien een zaak ter harte gaat, er naar •streven die inrichting, te volmaken en u't te ereiden. Dat moet echter financieel betaalbaar zijn en er moet bedacht worden, dat we eer ■den anderen kant uit moeten. Op het sportterrein zal ik niet ingaan, dat e ons op.gedrongen. De heer GEELHOEDT: Dan moet men ook met zeggen, dat wij daaraan sehuld hebben. De heer SCHEELE: Die schuld kan niet op 't vorig college geschoven worden. De VOORZITTER: Dan had men 't niet hier moeten brengen. De heer SCHEELE: Ik noem de hoogere burgerschool een stuk ondergang voor Ter Neuzen. Men staat voor het oogenblik voor een subsidie van 3000 en rente en aflossing van een kapitaal van f 70.000. We hebben die school aan het rijk eadeau gedaan, maar, waar behalve deze ook nog de kosten van het sport terrein op de gemeente drukken, is dit veei te bezwarend. Door den heer Hamelink werd in 1919. toen gesproken we'd van 7 links en 6 rechts, be- toogd, dat hij de ver'nouding anders zag en dat hij die beschouwde 10 burgerlijken, tegenover 3 sociaal-democraten. Ik meen te moeten con- stateeren, dat de heer Hamelink wel eeniger mate van standpunt veranderd is, en meer met de liberaien begint op te trekken, natuur- lijk i,s het, dat men met 5 sterker is, dan met 2. Ik heb toen wel eens gezegd: nog zoo'n stootje en ge zijt heelemaal weg, maar nu moet d-' heer Hamelink toch reeds steun zoeken en is niet meer zoo scherp als in vroeger dagen.. De heer HAMELINK: We hebben toch altijd 30 stemmen meer behaald dan uw fractie. De heer SCHEELE: De heer Hamelink mage, naar hij zegt, niet de bedoeling hebben, met den godsdienst te spotten, hij moet toch bedenken, dat de wijze waarop hij over gods dienst en Christendom spreekt bij de burgerij afschuw verwekt. Het kan niet anders, of men ziet daarbij het verband tusschen die tal van anti-godsdienstige uitspraken van mannen van zijn partij, waarvan ik er eenige de revue heb laiten passeeren. De heer Hamelink betoogt, dat hun strijd staat op maabschappelijk ter rain en de godsdienst een zaak der personen is, maar ik haindhaaf de stelling, ondanks de pre- dikanten die deel maken dier partij, dat indien iemand zich schaart onder den invloed der sociaal-democraten hij ophoudt Christen te zijn. Allen voelen dat niet. We hebben hier kunnen constateeren, dat bij de installatie als lid dezer vergadering door den heer Hamelink de belofte werd afgelegd, en door zijn partij- genoot, den heer Van Driel de eed. Deze hecht dus aan den Godsdienst. Niet alle Christenen zijn bewust van het gevaar, dat ze hun zich door aansluiting bij de sociaal-democraten op den hals halen. Ik ben overtuigd. dat er velen Ijn, die meenen, dat hun Godsdienst buiten het publieke leven moet blijven, en dat ze zich bij die partij aansluiten, omdat ze meenen daar- door verbetering hunner levenspositie te or.t- vangen voor zich en de hunnen, maar ze heb ben het fout, en zullen dat later gewaar wor den. Ik meen, dat de antirevolutionaire partij voor de kleine luiden al heel wat meer heeft kunnen bereiketn, dat van blijvenden aard is. Laat men in dit opzicht zijn venstand ge- bruiken. De heer COLSEN verdedigt zich tegen de beschuldiging, dat hij niet zou opkomen voor de belangen van Ter Neuzen. Indien men de no- tulen der verloopen periode nagaat, zal men kunnen zien, dat hij ook voor verschillende voorstellen in het belang van Ter Neu,;en ge- sitemd heeft, hij heeft ook thans weer het voor- stel gesteund, voor een spoedige ovememing van de Grenulaan, teneinde daaraan verbete- ringen te kunnen aanbrengen. In vele geval- len gaat het voor Ter Neuzen zonder slag of stoot, maar als het Sluiskil betreft, wordt het altijd op de lange baan geschoven, het g-aat om bencht en raad naar burgemeester en wet- Louders en gaat den doofpot in. Die ondet- ■\-nding stemt onaangenaam en hij moet daar- om van zich schuiven het verwijt, dat hij te eenzijdig zou zijn in zijn spreken. De heer Scheele heeft, ter gelegenheid van de kwesiLe over de kermis te Sluiskil hem wel degelijk toegevoegd: indien er thans stemming mochc plaats hebben, kwam je heelemaal niet meer terug. De heer SCHEELE: Maar daarom wensch ik dat nog niet! De heer DOLSEN deelt vender mede, in strijd met hetgeen gezegd is, dat er wei dege lijk beioften gedaan zijn, in zake de wet'hou- dersivenkiezang. Hij heeft aanstonds gezegd, dat hij van de reehtsche protestunte.: geen wethouder kon helpen benoemen, indien deze zouden tonnen aan de vieimg van den Zondag enz. en er is toen toegezegd, dat men den toestand laten zou, zooals het was. Daarop heeft spreker zijn stem aan den heer De Jager ■-oegezegd. Juist omdat ze op dat punt hun woord met gehouden hebben en met betrek- king tot de toepassing der Zondagswet, andere maatregelen hebben uitgelokt, heeft hij in de vorige vergadering zijn motie voorgesteld. Door den heer Van Aken was te kennen gegeven, dat hij niet op spreker kon stemmen. Deze heeft nu gezegd, dat men tot het laatste heeft afgewacht em dat, indien de liberaien vroeger gekomen waren, overleg missehien nog tot een ander resultaat had kunnen leiden. Maar waarom heeft deze heer dan in de eerste vergadering der reehtsche fracties reeds aan stonds naar voren gebracht, dat er in elk geval een wethouder door hunne fractie zou moeten worden aangewezen? Toen heeft hij nog ge- sproken over een aanwijzing van den heer De Kidder, omdat hij er zichzelf niet bekwaam toe achtte. En de heer De Meyer die spreker blijkbaar niet wilde stemmen omdat hij er hem niet bekwaam voor achtte, heeft wel een lid eener andere fractie kunnen stemmen, die er ;chzelf niet bekwaam voor achtte. De heer SCHEELE: Maar je moogt niet uit de school klappen! De heer COLSEN verklaart geen geheim- houding te hebben beloofd, omdat hij zich aan stonds met de wyze waarop men het college in elkaar wilde zetten niet kon vereenigen. Hij Iheeft aanbevolen de heeren Geelhoedt en Van Cadsand te benoemen. Dat deed hij, om dat dam ook Sluiskil een wethouder zou hebben en omidat de door de Christelijk-Historischen l.aar voren gebrachte candidaat zelf verklaar- de, dat hij voor een wethoudersfunctie met bekwaam was. De heer VAN AKEN geeft te kennen, dat hj zijn meening, dat de heer Hameilnk van morgen zich spottend over Gods Woord heeft uitgelaten, grondt op de wijze waarop hij de woorden „zoekt eerst het Konihkrijk Gods" aamvulde met „en al het andere zal u worden toegeworpen" De heer HAMELINKDat is hier alleen vallen op een woord, maar het ernstige motief, waarom wij die bijbelwoorden aanhalen, kunt u niet begrijpen. De heer VAN CADSAND verwondert zich nog steeds over het standpunt van den heer Colsen inzake de wethouderskeuze, omdat, in dien spreker benoemd was, dit toch op het- zelfde zou neerkomen als nu er een Christelijk- Historische is benoemd, temeer waar betoogd is, dat hij het vrijwel met die partij eens is. De heer Nolson heeft in den loop der discus- sie ook te kennen gegeven, evenveel te gevoelen voor Sluiskil als voor de kom van Ter Neuzen, maar er bleek toch uit de uitnoodiging voor de vergadering in zake de wethoudersverkiezing niet, dat erg veel rekening met de mensohen van buiten gehouden werd, aangezien deze des namiddags werden uitgenoodigd om des avondis 8 uur in Ter Neuzen te komen verga- deren. Spreker vraagt zich in gemoede af, of de heer Nolson, als hij het per rijwiel moest doen, op dat tijdstip 's avonds naar een ver gadering te Sluiskil zou komen. De heer NOLSON vraagt nog het woord voor een kort antwoord. Aan den heer Scheele merkt hij op, dat hij niet beweerd heeft. dat het verkiezingsblad der anti-revolutionairen onmatig was. Integendeel, hij heeft er veel uit geleerd, nl. dat men de kiezers zand in de oogen strooit en het p'arool scliijmt te huldigen: let wel op mijn woorden, maar niet op mijn daden. De heer Scheele noemt voorts als dag van beslissing over de wethoudersverkiezing dien der laatste bijeenkomst van de reehtsche frac ties, den bewusten Zaterdag, maar er zijn aan die bijeenkomst andere voorafgegaan. Als men overleg met links had gewenischt, was er ge legenheid geweest de leden uit te noodigen. De linksche fracties hebben tot de laatste stonde gewaciht en een uitnoodiging gezonden, maar ze zagen van de heeren niets. Het spijt spreker yel, dat hij voomamelijk het heeft moeten hebben over den wethouder van financien, maar dat spruit daaruit voort, dat men links heeft beschuldigd, dat het de be- lastingen zoo heeft doen stijgen. Spreker heeft nu moeten aar.toonen, dat de belastingen om- hoog geg-aan zijn, buiten de schuld van links. Met betrekking tot het armbestuur is hem nu gebleken, dat er niet gevraagd wordt naar de politiek, docli naar het kerkelijk geloof. De heer SCHEELEDat is toch goed De heer NOLSON wijst er verder op, dat ondanks de omtkenningen der wethouders, uit de mededeelingen van den heer Colsen, die een tipje oplichtte an den sluier die over de wet- houdersikeuze hangt, is gebleken, dat er wel degelijk beioften zijn gedaan, en wa. r de heer Scheele riep „je mag niet klappen", blijkt, dat er wel degelijk afspraken gemaakt zijn. Aan den heer Van Cadsand antwoordt spre ker, dat hij, als de afgevaardigden van Sluis kil den wensch om te komen te kennen hadden gegeven, hij bereid was geweest een autoimo- biel te hunner beschikking te stellen. De uit noodiging is ook per automobiel gebracht. De heer VAN CADSAND: Per zat persoon! De heer NOLSONDe heer Van Cadsand was echter ongesteld en heeft zich veront- sohuldigd. De heer DE MEIJER: Het redeneerings- vermogen en het geduld waarmede de heer Nolson de verschillende sprekers beantwoord- de, dwingt mij werkelijk een pluimpje af. Ik ben het echter absoluut niet met hem eens, waar hij zeide, dat d or mij enkel bezuiniging verlangd wordt op een paar kleine posten, n.l. presenitiegeklen der raadsleden en verteer op onze vergaderingen, alhoewel ik er bij blijf, dat ook dat verminderen kon, en veel kleintjes ook een groote maken. In de afdeelingen is over verschillende, meer ingrijpende zaken gesproken, en dat ik over de begrooting in 't algemeen niet meer liet hoo ren is, omdat ik mij met hare strekking im groszen ganzen kan vereenigen, alhoewel ik persoonlijk wat premievrijpensioen, politie- wezen, subsidies enz. betreft, nog wel verder had willen gaan. Wij- kunnen echter na een jaar zien in hoeverre zulks mogelijk en wen- schelijk is. De heer Hamelink meende even te moeten gewagen van een telegram van gelukwensch van den Paus aan president Ebert. Dit tele gram vond zonder twijfel zijn oorzaak in het feat, dat wij, Roomsch-Katbolieken van de hui- dige Duitsche Regeering meer verwachten dan van de vroegere Pruisische monarchic en den Kultuurstrijd van Bismarck, want beiden ga- ven den Roomsch-Katholieken al heel weinig reden tot sympathie. De heer HAMELINK wijst er naar aanlei- ding der woorden van den heer Scheele op, dat zijn fractie niet heeft kunnen meewerken tot het verleenen van kindertoeslag voor groote gezinnen, omdat de heer Scheele wel dien toe- slag wilde geven, maar dan den algemeenen norm verlagen. Deze blijft beweren, dat de sociaal-democraten veeleischend zijn. Daar- over zouden boomen kunnen worden opgezet. Als de heer Scheele wil spreken over een ver- zwakkinig van sprekers partij dan wijst hij er dezen op, dat zij 30 stemmen meer behaalde dan de anti-revolutionairen en dat zij nog wel een stootje kan velen en op dezelfde getal- sterkte hier terugkomen, zij zijn dus sterker dan die partij. Dat zij hier met een lid minder zijn teruggekomen, vloeit niet daaruit voort, dat de sociaal-democraten hier geen goed werk hebben geleverd, en de afgevaardigden hebben daarvan aan de kiezers ook verslag ge daan. Hij roept den heer Scheele toe: toont ook eens uw werk! Geheel uw streven berust op het geloof en uw invloed op het vrouwen- kiesrecht, aangezien de geestelijkheid op de vrouwen meer invloed kan uitoefenen. Doch ook onder de vrouwen zal de groei der sociaal- democratie toenemen. Als bewijs voor zijn bewering dat spreker zich aan spotten met Gods Woord zou hebben schuldig gemaakt, haalt hij aan, dat spreker heden morgen gezegd had en „al het slijk der aarde zal u worden toegeworpen". In plaats van „slijk" had hij moeten zeggen „dingen". Dat weet hij niet zoo goed en daaruit kan al- lerminst het recht worden ontleend, om hem van spottemij te betichten. Indien de heer Van Aken echter zoo spoedig daaraan aan- stoot neemt, zal hem dit toch nog wel eens vaker overkomen, aangezien door de reehtsche fracties zoo dikwijls gehandeld wordt in strijd met de Ghristelijke leer en spreker net dan noodig acht, dat met aanhalingen uit den Bijbel aan te toonen, om het „poliitiek" Chris tendom in zijn werken en streven vast te nagelen. De heer VAN DRIEL wil, nu zijn naam in de debatten gemengd is, verklaren, dat hij na- tuurijk den eed heeft afgelegd. Hij heeft niet met de Godsdienst gebroken, a! behoort hij ook niet tot een kerkelijke gemeenschap noch aan het kerkelijk leven door hem wordt deelgeno- men. Hij is voorstander van scheiding van erk en staat. Hij betoogt voorts ook, dat ver schillende leiders der S. D. A. P., o.m. de heer Kleerekoper, goedgeloovige menschen zijn, miinsfens zoo goed als de beste Christen, al is het ook dat zij niet bij een kerk zijn aangeslo- ten. Hij noemt ook nog den Christen-socialist Willem Drop. Een goed Ghristen-arbeider kan het streven der S. D. A. P. op maatschappelijk gebied zeer goed onderschrijven. De VOORZITTER wensciht omtrent een paar punten ook iets naar voren te brengen. In de eerste plaats, waar de heer Colsen heeft gemeend in twijfel te moeten trekken den goeden wil van het gemeentebestuur om Sluis kil te helpen. Hij wijst dan in de eerste plaats op de kwestie van geneeskundige voorziening. De heer Colsen kan toch weten, dat met alge- heele instemming van den raad al het moge- lijike is aangewend om een geneesheer te Sluis kil te krijgen, en toen dit niet mogelijk bleek, is een dienst ingericht voor het wegbrengen van recepten en het af halen der medicijnen in de apotheek, waardoor zeker een groote ver betering is verkregen. Dan is door den heer Colsen een punt ter sprake gebracht, waarin een paard zijn poot kon breken. Nu twee bewoners daar een sloot hebben gerioleerd, Js de toestand verbeterd. Door den heer Colsen is aangedrongen op verbetering van den weg door den Pierssens- polder. Het bestuur van den polder heeft daar echter den bouwgrond verkocht. Die verkoo- pers hadden behooren te zorgen, dat de weg voldoende verhard en gerioleerd was. Het gaat nu toch maar niet aan om op den eersten aan- drang deswege een 10.000 uit de publieke kas te nemen voor het uitvoeren van een werk, dat feitelijk tot de zorg van anderen behoort die er voordeel van trokken? Daaruit moet geen mindere belangstelling voor Sluiskil ge- concludeerd worden. Verder bracht de heer Colsen ook de elec- triciteit te berde. Burgemeester en wethouders hebben getracht Sluiskil op de beste wijze te helpen, zonder de belangen der gemeente uit het oog te verliezen. Op een zeer recenten da tum dachten zij de zaak tot een oplossing te hebben kunnen brengen, toen hun bleek, dat Sluiskil er weer een commissie tusschen ge schoven is, en nu hoogst waarschijnlijk weer een paar maanden zal moeten gewacht wor den. Dat is buiten ons aller wil zegt spre ker. De kwestie van de waterafvoei die heden ter sprake kwam, hoopt hij, dat zoo spoedig mogelijk ten goede zal kunnen worden opge- lost. Uit een en ander blijkt wel, dat bet on juist is, als men in Sluiskil meent, alleen goed te zijn voor het betalen van belasting, terwijl het ook wel niet juist is, dat die buurt een derde deel der gemeentebelastingen zou bij- dragen. Dan moeten de Sluiskillenaars ook niet uit het oog verliezen, dat ze er voordeel bij hebben, dat ze voor het gemeentelijk beheer onder Ter Neuzen behooren. Dat beheer kost hen thans maar 6,54 per hoofd, terwijl het, als de buurt op zichzelf stond f 11,08 zou kosten. Daaruit blijkt voor de 1460 inwoners van Sluis kil een groot voordeel, dat ze behooren tot een gemeente met 10.000 inwoners. Sluiskil wordt niet achteruit gesteld. Dit moet niet worden afgeleid uit de omstandig- heid, dat niet terstond op alles wordt ingegaan, wat voor die buurt wordt gevraagd. Dat gaat in de kom der gemeente ook niet, daar blijven ook meerdere zaken, die noodig geacht worden, rusten. Nog twee kwesties moet spreker nader be- licbten. In de eerste plaats die van het sport terrein. Dat mag men in geen geval ten laste van het vorig college brengen, daar de wethou ders die kwestie by hun optreden al geheel afgedaan vonden. Het vorig college heeft nog wel moeten aanvaarden de f 2000 die de ten- nisbaan, welke het aan haar voorafgegaan college had gemeend te moeten maken, heeft gekost en die de regeering te kennen gaf niet te kunnen ovememen. Het sportterrein was noodig, om te komen tot de afwikkeling van de overgave der H. B. S. Toen de hoogere burgerschool was overge- geven, had de gemeente echter weer noodig een school voor meer uitgebredd lager onder wijs. Noodgedwongen is men als gevolg daar van overgegaan tot het bouwen van de kop- school. Dat had ieder ander college ook moeten doen. Door de regeering werd het college uitge- noodiigd, tot het doen verrichten van werken aan het sportterrein, die een uitgaaf van f 60.000 zouden gevorderd hebben. Door de protesten daartegen van het college heeft men ten slotte volstaan met een uitgaaf van f 20.000 en is als gevolg van de onderhande- lingen omtrent een en ander de ambtenaar die deze zware eischen had gesteld zenuwpatient geworden. Dan is in deze vergadering ook nog ter spra ke gebracht het bouwen van de 42 woningen voor de woningbouwvereemging. Afgezien van de vraag of eenige partij in den raad daar op ook invloed heeft kunnen uitoefenen, noemt spreker het toch jammer, dat thans over dien bouw is gesproken, als zoude er sprake kunnen geweest zijn van fraude. Naar aanleiding daar van kan spreker verklaren, dat het bestuur der woningbouwvereemging het ten zeerste zou op prijs stellen, indien deze vergadering zou kunnen besluiten om uit haar midden een commissie te benoemen, teneinde kennis te nemen van alle handelingen, van het bestuur in verband met dien bouw om van haar bevin- dingen in het openbaar rapport uit te brengen. Het bestuur moet iedere gedachte aan fraude verwerpen, het behoeft niets te verbloemen en omtrent die siteenen welke van den bouw der woningen zijn overgebleven en die volgens de voorwaarden der aanbesteding eigendom wer den der aannemers, zou zelfs aan te toonen zijn, dat die transactie voor de vereenigdng een voordeel heeft opgeleverd. Van het toen- malige bestuur maakte ook de heer De Jager deel, terwijl de heeren Van Riet en Vercouteren die als reserveraadsleden voorkomen op de Chrisfelijk-Historische lijst van dat bestuur nog deel maken. Toen de 42 woningen in het najaar van 1918 moesiten gebouwd worden, waren de metsel- siteenen zeer moeilijk te bekomen, omdat de steenbakkerijen moeite hadden de noodige brandstof te bekomen voor het bakken der steenen. Teneinde den spoedigen bouw te ver- zekeren. besloot bet bestuur der vereeniging zeif steenen en pannen aan te koopen, omdat dit voor de verbetering der volkshuisvesting eerder dan particulieren medewerking kon ver- krijgen van het bureau voor brandstoffen en bouwmaterialen in Den Haag, voor het ver- krijgen van het benoodigde. Het bestuur wist toen een voor dien tijd voordeelig accoord van te gaan met den directeur van de N. V. ,J)e Hoop" alhier, die, om terstond met bouwen te kunnen aanvangen duizenden voorhanden stee nen wilde leveren, onder voorwaarde echter, dat dan het bestuur be mid de-Ling zou verleenen voor het verkrijgen van de noodige brandstof voor het afbakken van een partij steen zoo groot als de gevraagde. Die voorwaarde heeft het bestuur kunnen vervullen. In verband met het gebrek aan metselsteenen is op initiatief van spreker 10 meer besteld. De overwegdng was, dat, indien er steenen over blijven, de aannemers met die steenen bij hun inschrij- ving rekening zouden houden en dat die stee nen wel een goede bestemming zouden vinden. De bestelde steenen werden ter beschikking der aannemers gesteld en hetgeen overbleef was voor hen, terwijl zy eventueel een tekort hadden moeten bijleveren. Op die manier had den zij belang bij het gebruik der steenen. Al hetgeen in dat opzicht gebeurd is, was regel- matig en in het belang der zaak. Het bestuur zal gaame alle in'ichtingen verstreWen aan een eventueel te benoemen raadscommissie. Voorts kwam ter sprake de ambaohtsschool. Het nut daarvan is algemeen erkend. De school is gesticht op aansporen van den heer De Groot, de eerste inspecteur voor het nijver- heidsonderwijs, die indertijd toen Dr. Kuyper minister van Binnenlandsche Zaken was, door hem is benoemd. In het jaar 1913 heeft hij daarover bij den ingang der H. B. S. gespro ken. Een comite heeft toen daarover met den heer De Groot gesproken en volgens de toen- malige bepalingen en omstandigheden was inderdaad de school met een subsidie van f 1600 in stand te houden. Onder die vooruit- zichten is men in zee gegaan en dat alles an ders geloopen is, dat ook andere financieele regelingen getroffen zijn, heeft het bestuur niet kunnen voorzien. Burgemeester en wet houders hebben zich in dit opzicht niet laten leiden, maar hebben alles nauwkeurig kunnen volgen, aangezien zij zelf deel maakten van het bestuur der school. Een andere vereeniging, waar subsidie aan verleend is, was het Roode Kruis. Dit heeft het destijds zoo ver gestuurd, dat met een subsidie van 500 van wege de gemeente een wijkzuster kon aanstellen. Die zuster is later overgedaan aan het Groene Kruis, dat toen f 1200 subsidie kreeg. De vereeniging Hulpbetoon door Samenwer- king heeft voor 2 jaar f 200 subsidie gevraagd; zij krijgt ook nog f 100 uit Middelburg en spre ker hoopt, dat men daar mede zal toekomen. Dat zijn de 4 vereenigingen aan wie steun is verleend, en de vierde, de bad- en zwemin- richting zit op sprong. Daaruit kan echter blijken, dat het een legeede is, dat burgemees ter en wethouders zich door besturen van ver eenigingen zouden hebben laten leiden tot op- drijvimg der uitgaven. f en natuurlijke gang van zaken is geweest, sprak als het ware als van zelf, dat de heer De Jager, die ons zegt spreker geduren- de 4 jaar steeds heeft zitten aanvallen, nu hij zelf aan het bewind is, de meeste critiek te doorstaan had. Hij heeft getracht, de begroo ting zoo zuinig mogelijk in elkaar te zetten. Of hij daarbij de goede methode heeft gevolgd, is aanvechtbaar. Dat op zijn hoofd de meeste slagen zouden komen, sprak van zelf. De algemeene beraadslagdngen worden ge- sloten. De VOORZITTER schorst de vergadering tot des avonds 7 uur. (Wordt vervolgd). WEERBERICHT van 5 Dec. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt|: Hoogste barometerstand 758.8 Mem el. Laagste barometerstand 741.0 Seilly. Verwachting tot den avond van, 5 Dec.: Zwakke tot matige, Oosteiijke tot Noor- delijke Wind, rierelig tot betrokken of zwaar bewolkt, wellicht nog eenige sneeuw. Zelf- de temperatuur. CORRESPONDENTIE. Wegeras het uitgebreid raadsversilag moeten eemige stukken blijven liggen tot een voligend nummer. Red. Amsterdam, 5 Dec. 2 uur. Londen Berlijn, per biljoen Parijs Brussel Weenen (10.000) Bieden. 11,47 14,15 12,18 0,40 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Framch 14,15 Belgisch 12,20 Oostenrijksch (10 000) 0,45 Laten. 11,47V4.» 0,40. 1420. 12,22 0,45. 0,50. 14,221/2- 12,25. 0,50. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY in lossing te Portland (Maine), s.s. HELENA in tossing te Gent, s.s. MAGDALEN A in lading te New castle on Tyne voor Antwerpfcn. s.s. TERNEUZEN vertrok 1 dezer van Wiborg naar Ter Neuzen. Ondertronwd KRIJN HAMELINK EN MARIE ROMMEL. Middelburg L. St. Pieterstraat A 72a Ter Neuzen, Noordstraat 27. 5 Dec. 1923 Qetrouwd J. P. D E L E L IJ S EN M. G KIEL MAN, die ook mede namens hunne weder- zfjdsch familie hartelijk dank zeggen voor ondervonden belangstelling. Sluiskil, 28 November 1923. Piotsriing werd van onze zijde ontnomen, ons innig peliefd Dochtertje, Kleindochter en Zuster, ADRIAN JANNA, in den jeugdigen leeftijd van vijf maanden Uit naam der diepbedroefde Ouders, J. KOLIJN—Guilliet A H KOLIJN—VAN SWfiEDEN. A GUILLIET—Jacobs Ter Neuzen. en Familie Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen ge- durende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Dochter en Zuster, G. A GEBR tAD, Echtgenoote en Kinderen. Ter Neuzen, 5 Dec. 1923. Met ingang van heden is de mini mum vracht voor stuk- goed verlaagd tot 25 cent. Bijkomende kosten (ad 10 centjworden alleen berekend bij zendirgen zwaar der dan 50 KG. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN. Axel, 1 December 1921. Ter Neuzen spreekuur te Sluiskil Donderdag v.m. 11 uur. op Zondag 9 Dec. Aanvar.g OV-j uur, bij H. C A. FERJVIOIVT. in Zeeuwsch-Vlaanderen, een vruchtbare groot ongeveer 100 gem. (45 H.A.) Geen tusschenpersonen. Brieven onder No. 206, aan het bureau van dit blad. Notaris VAN DER MOER zal op Donderdag 6 December 1923, des voormiddags te half elf bij den heer A. de Vrieze, aan de Markt te Ter Neuzen, ten verzoeke van den heer J L VAN LEEUWAARDEN, in het openbaar verkoopen: eene partij Kousen, Sokken. Bretels, diverse Tafelkleederen, Molton- en gestikte Dekens, Tochtdekens, Sloopen, La- kens, Matten, Tapijten enzoovoorts. Betaling Contant. Kijkdag Woensdag van 1 tot 6 uur. voor het bekende Llefdadlge doel, met een zorgvuldig gekozen, zeer afwisselend programma, Tooneel, Voor- dracht, Muziek en zang, bij Mej. Wed ANTH. DE ZEEUW, Cafe Bellevue te Ter Neuzen, 's avonds Half acht ure, op Maandag 10 December 1923, voor leden en donateurs (verplicht pro gramma van ddn kwartje), op Dlnsdagll December voor hen, die op de IQrten voor of «eer kaarten inteekenden, benevens voor diegenen, welke zich alsnog aan dezaal aanmelden op den avond der uitvoerlng (toegangsprijs 66n gulden) Na afloop der uitvoeringen BAL. HET BESTUUR.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3