BUR6tRLijK£""sfANbT Handelsberichten. Wisaelkoersen. s.s. MAGDALENA in lading te Newport voor Antwerpen. s.s. TERNEUZEN in lading te Wiborg voor Ter Neuzen. SCHEEPVAARTBEWEGING. PWd,1 S3. Verzekering tegen ongevallen en invali- dileit. f 525. 34. Fensioenen. 1273,20. 35. Pensioensbijdragen. 6410,59%. 37. Renten van geldleeningen. f 4868,32',2. 33. Aflossmg van geldleeningen. f 9085. 39. Kosten van vergaderingen. f 100. 40. Vergoeding van een kantoor van den ge meenLe-oriovanger. f 100. 41. Regeling van gemeenschappelijke belan- gen. 10. Rooldsi.uk III. Openbare veiligheid. 42. Belooning veldwachters. f 2950. 43. bleeding en uitrusting der veldwach- tens. f 500. 45. Overige uitgaven voor politie. f 140. 46. Belooning en premien aan brandmees- ters en oiandspuitbeden. f 300. 47. Onderhoud van brandblusch- en red- d iiigsmiddelen. f 375. 48. Onderhoud spuithuis. 145. 49. Onderhoud der lantaarns en verdere kos. ten der verlichting. 4892,74. 53. Gratificatie aan de Kon. marechaussee. i 90. 54. Subsidie aan de Dresseervereeniging Zeeuwseh-Vlaanderen. J 10. 55. Toslage ter bestriding der kosten van de Burgerwacht. 300. De heer 't GILDE zegt, dat de meerderheid der commissie zich uitsprak voor opheffing van dit instituut en zou dien post willen schrappen. De VOORZITTER deelt mede, dat de Burger wacht het geheele beraamde bedrag niet schijnt noodig te hebben. Burgemeester en Wethou- ders hebben zich naar aanleiding van opmer- kingen der conirnissie met de Burgerwacht in veroindmg gesteld en daarbij is gebleken, dat zij over 1922 heeft uitgegeven f 456,38, waarin van wege de gemeente f 170,58 is betaald. Dit jaar had men tot 1 November noodig f 452,69, zoodat de subsidie over dit jaar ten voile zal moeten worden gebruikt, hetgeen een gevolg is van verschillende aanschaffingen, die van hoo- ger hand worden gelast. Het bedrag dat niet noodig is, wordt niet gebruikt. De Burgerwacht spring! n et roekeloos met den centen om, de heer Oggel, haren voorzitter, is daarvan op de hoogte. De heer't GILDE zou wenschen dat de Bur gerwacht werd opgedoekt, omdat deze geheel gencht is tegen een deel van het volk, die voortgekomen is uit de Novemberbeweging van het jaar 1918, aangezien nu het deel van het volk, dat met dit instituut niet sympatiseert toch gedwongen wordt daaraan ook te betalen. Ons volk s niet gediend van dat soldaatje spe- len en de Burgerwacht is ontaard in een schiet- v»reeniging, hetgeen ook niet veel zegt. Boven- dien zullen we, naar hij hoorde, nog last ge- noeg hebben van zulke schietvereenigingtjes. De vereeniging leidt een kwijnend bestaan en daarom wenscht hij den post te schrappen. De VOORZITTER merkt op, dat de Burger wacht niet is ontaard in een sehietvereeniging, ze houden nog herhaaldelijk oefeningen. De heer OGGEL acht het geen wonder, dat van socialistische zijde een protest tegen de Burgerwacht komt, omdat deze is opgericht in November 1918, toen Troelstra dacht, dat hij het hoogtepunt had bereikt, en juist door de getrouwe militairen en de Burgerwacht in zijn voomemen is gestuit om ons volk in de ellende te sileepen, die we thans in sommige landen van Europa kunnen aanschouwen. De verstandige bewoners en weldenkende ingezetenen zullen wel dankbaar zijn, dat de Burgerwacht is inge- richt, met het doel de bestaande staatsorde en H. M. onze Koningin tegenover de bedreigingen van Troelstra te verdedigen en te beschermen. En dat dit niet noodig is geweest, daar danken wij God voor, die ons volk voor den geesel der revolutie bewaard heeft. En waar het instituut der Burgerwacht van socialistische zijde bestre- den wordt, acht spreker dit des te meer een reden om daartegen pal te staan. Hij is er daarom voor, de subsidie aan de Burgerwacht te handhaven. De heer't GILDE merkt op, dat dit weer de stem van den heeir Oggel is, die het natuurlijk niet verkroppen kan dat dc heer Troelstra zoo juist bij de Koningin op audientie is gegaan. De heer OGGEL: Laat hem maar gaan die komt toch met den kous op z'n kop terug. De VOORZITTER merkt op, dat het daar niet over gaat. De heer't GILDE wil toch nog protesteeren tegen de woorden van den heer Oggel, dat Troelstra in November 1918 op het glanspunt van zijn macht stond. De socialisten hopen wel, dat hij er eenmaal komt, doch weten dat hij er nog lang niet is! De heer OGGEL: Ik heb dat niet gezegd, ik heb gezegd, dat hij het geloofde en nu ge- looft hij weer, dat hij er is! De heer 't GILDE: Maar dat is geen zieke- lijk gel oof! De heer KRUIJSSE geeft te kennen, dat hij in de commissievergadering ook een van hen was, die dezen post wenschten te schrappen, natuurlijk om geheel andere beweegredenen dan de heer 't GILDE, en wel omdat de Bur gerwacht hier van zoo weinig beteekenis is. Er wordt niet geoefend en er is geen belang- stellmg voor. Als er vergadering is, komen er maar 2 of 3 leden, en de subsidie gaat hoofd- zakelijk over in de zakken van eenigen die een belooning krijgen voor werkzaamheden ten ba te der vereeniging. Deze Burgerwacht dient nergens voor, de resultaten zijn zoo goed als nihil. Hij kan daarom het voorstel van den heer 't Gdlde steunen, zij het op andere, dan door dezen aangevoerde gronden. De heer 't GILDE zou een gespecificeerde rekening ter toelichting gewenscht achten, op- dat dan kan worden nagegaan, wie er interesse bij hebben. Aangezien het voorstel van den heer't Gilde naet voldoende gesteund wordt, kan dit niet vender een punt van beraadslaging uitmaken. 57. Toelage Gezondheddscommissie, f 141,62 58. Kosten ter voorkoming en ter bestriding van epidemische ziekten. 200. De heer't GILDE vraagt hieromtrent inlich- tangen, in verband met zijn voorstel tot be- schikbaar stellen van gelden voor t. b. c. be strijding. De VOORZITTER verwijst naar post 59. 59. Bijdrage aan den centralen keurings- dienst ingevolge de Warenwet. 1000. 60. Subsidie aan de vereeniging het Groene Kruis te Axel, f 1000. De VOORZITTER meent, dat die vereeniging zich ook reeds bezig houdt met bestrijding der t. b. c. Misschien zou aan haar een verhoogde subsidie kunnen worden toegekerud, opdat ze zich meer dan tot nu toe, daarop kan toe- leggen. De heer KRUIJSSE deelt mede, dat, hoe meer het Groene Kruis aan subsidie geniet, hoe minder zij zelf voor de t. b. c. bestrijding moet uitgeven. Zij betaalt daarvoor jaarlijks f 1200, waarvan zjj /600 van het rijk terugkrijgt en f 200 van de provdncie, zoodat er 400 ten laste der vereeniging. Indien men nu van ge- meentewege 300 meer subsidie zou willen geven, zou hij niet weigeren daaraan mee te werken, maar perse noodig heeft de vereeni ging die subsidie niet, en hjj zegt dit, omdat hij overtuigd is, dat, indien de vereeniging kon be- wijzen, dat ze meer noodig had, zij ook meer zou geven. Hij vermeent, dat hier aan de t. b. c. bestrijding het noodige gedaan wordt en is van oordeel, dat men hier meer behoefte heeft aan een inrichting tot ziekenverpleging. Het is toch al een unicum, dat een gemeenteraad zoo'n hooge subsidie aan het Groene Kruis verleent. Wil men het van f 1000 tot 1300 verhoogen, dan wil hij daaraan wel medewerken, maar van de noodzakelijkheid is hij niet overtuigd, de vereeniging is nog nimmer tekort gekomen, al valt het niet te ontkennen, dat thans, door de malaise, de contributie niet zoo vlot hinnen- komt als anders. De heer OGGEL herinnert, dat, toen de ver hoogde subsidie is toegestaan, gezegd is, dat de vereeniging dan een wijkzuster kon laten ko men en zich ook wijden aan de t. b. c. bestrij ding. De vorige raad heeft daar dus al reke ning- mede gehouden. Wanneer nu blijkt, dat 1000 genoeg is, is er toch ook geen reden om meer te geven. De VOORZITTER acht het voor de vereeni ging een gunstig teeken. De heer KRUIJSSE, wil eerlijk wezen; kon- den de uitgaven het gemakkelijk dragen, dan was het iets anders. De heer 't GILDE kan niet anders dan die mededeeling billijken; het doet lxem genoegen te hooren, dat Axel dan in deze een gunstige uitzondering maakt. De heer KRUIJSSE deelt nog mede, dat de subsidie der gemeente aldus wordt berekend: f 900 voor wijkverpleging en t. b. c. bestrijding en 100 voor de vereeniging; hetgeen verder noodig is, wordt gedekt door rjjkssubsidie. Mo- menteel kost de t. b. c. bestrijding de vereeni ging nog maar f 100. De heer 't GILDE wist niet, dat deze rege ling aldus bestond en trekt daarom zijn voor stel in. Hij vraagt nu inlichtingen waarvoor dan die post onder no. 58 is uitgetrokken. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit is ingevolge het onlangs met het Liefdehuis te Hulst gesloten contract voor verpleging van eventueele lijders aan besmettelijke ziekte, 100 en het restant van den post voor kosten die plaatselijk zouden moeten gemaakt worden. De heer 't GILDE heeft gehoord, dat hier- voor vroeger al eens een reuzenpost is uitge geven. Hij vraaigt, of het niet beter zou zijn, deze kwestie op te lessen in samenwerking met het Goene Kruis, dat al sedert lang plannen heeft beraamd voor het stichten van een wijk- gebouw en dat naar hij meent daarvoor den grand al beschikbaar heeft, doch wegens finan- cieele bezwaren daarin nog niet is geslaagd. Kan de raad op die vereeniging geen aandrang j uitoefenen, om tot de stichting over te gaan. Hij acht zoo'n inrichting hier hard noodig. Men heeft al genoeg voorbeelden, hoe de t. b. c.- slachtoffers maakt onder de arbeidende klasse. De VOORZITTER merkt op, dat daaromtrent in deze vergadering tot geen besluit zou kun nen worden genomen, maar burgemeester en wethouders kunnen wel eens confereeren met het bestuur der vereeniging. De heer OGGEL merkt op, dat by verple ging in een alhder te stichten inrichting, de kosten heel wat hooger zouden loopen, en als men hier een gebouw zou zetten voor het ver- plegen van zieken of -lijders aan t. b. c., dan mogen daarin nog geen lijders aan besmette lijke ziekten worden opigenomen. Daar is een afzonderlijfce barak voor noodig en het be- schikbare terrein is te klein om die er nog by te zetten. Er zou, ter bestrijding der kosten, dan nog wel, een nulletje achter den begroo- tingspost moeten komen. De VOORZITTER: De inspecteur voor de Volksgezondheid neemt genoegen met de thans genomen maatregelen. De heer KRUIJSSE deelt mede. dat het be stuur van het Groene Kruis er destijds ook over gesproken heeft, en een onderzoek heeft inge- steld. Daarby is echter gebleken, dat aan het stichten eener dergelijke inrichting moeilijk te denken valt. De financieele offers die daar voor van de vereeniging en van de gemeente zouden noodig zijn, zijn te zwaar en daarom is een overeenkomst gesloten met het Liefde huis te Hulst. Als die illusie van een wijkge- bouw destijds niet was ontstaan, dan had de vereeniging thans reeds een flink magazijn. Een wijkgebouw vraagt echter zooveel of fers, dat daarover in een kleime gemeente als Axel niet te denken valt. 61. Subsidie aan de vereeniging tot Zieken- verzorging te Ter Neuzen. f 25. 62. Subsidie aan de Alg. Ned. Vereeniging: Het Groene Kruis. 5. 63. Belooning van den ambtemaar belast met het toezicht op de noodslachting. 28. (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. Vergadering van 9 November 1923. Voorzitter J. Truyman, Burgemeester. Afwezig wethouder P. A. Stallaert, wegens ziekte. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Wijziging begrootdng 1923 door Ged. Staten goedgeikeurd. Tegen de afschaffing jaarmarkt Scherpe- nisse zijn geen bezwaren. Van het bestuur der Vroedvrouwschoo! (Moe_ derschapszorg) te Heerlen, was eene aanvraag om f 25 subsidie ingekonien. De toelichting wordt door den Voorzitter voorgelezen. De heer De Bakker vraagt welk nut deze in richting voor Boschkapelle heeft; de Voorzitter stelt dit in het licht, waarop de heer De Bakker antwoordt, dat hij het nut inziet, dat meerdere aanvragen om subsidie inkomen, maar er reke ning dient gehouden te worden met de draag- kracht der gemeente. De Voorzitter zou toch iets willen toestaan, al ware het slechts 10. Ook de heer Verbrae- ken zegt, dat dit eene schoone en voor't alge- meen nuttige inrichting is. De heer Soheele ziet voor Boschkapelle het nut er niet van in, want wie zal er hier gebruik van maken. De heer Mel ziet er ook bezwaar in en vraagt, waar al die subsidies vandaan moeten komen. De heer Verbraeken verdedigt nogmaals de aanvrage, de heeren De Bakker, Mangnus en Scheele zien t nut er niet van in, want wegens de lange reds zal hier niemand van de inrich- ting gebruik maken. De aanvrage wordt afge- wezen. Verzoek van de R. K. Landbouwwdnterschool te Hulst om f 100 subsidie voor 1924. De Voorzitter wyst uitvoerig op het nut dez r school voor deze streek. De heer Scheele meent, dat hiervoor geen school noodig is, de jongens moeten zich thuis bekwamen door de praktyk. ,.Pe ^*0(>rz'tter zegt, dat wie kennis met dit onderwijs heeft gemaakt, er geheel anders over spreekt. De praktijk is goe<l, doch nog beter als deze door de theorie wordt gesteund. De heer Scheele zegt, dat slechts gegoede menschen deze school zullen bezoeken, deze kunnen het dan ook zelf betalen, laat ze dan het schoolgeld verhoogen als ze er niet komen lcunnen. De Voorzitter dat mag niet, het ryk geeft subsidie onder bepaalde voorwaarden ten op- zichte van het schoolgeld. De heer Mangnus zegt, dat, als de gemeente subsidie verleent, de werkman daarin ook bij- draagt, maar de boeren enlcel het nut er van hebben. De Voorzitter: Gezien het bedrag, dat de ge meente aan de Ambachtsschool verleent, zou de Landbouwwinterschool toch ook wel onzen steun verdienen. De heer Mel spreekt over de behandeling al- daar door zijn zoon ondervonden, h" noemt het schandelijk, hoe toen is te werk gegaan by ge- legenheid van het examen. Hij weidt hierover in den breede uit. De Voorzitter kwalificeert deze uitlatingen als valsche beschuldigingen, want over iederen ieerlmg wordt een onpartijdig oordeel geveld Hy zou den heer Mel meer inlichtingen hier omtrent kunnen verstrekken, doch hij wil er niet verder op ingaan. De heer Mel repliceert, doch de heer Scheele geeft in verweging hierover niet verder „te boo.men", 't gaat enkel over het subsidie. De heer De Bakker zegt, dat er geen verwar- j ring in de discussies moet ontstaan omtrent Ambachtsschool en Landbouwwinterschool. De Wet zegt, dat er bijgedragen moet worden per leerling. Aan eerstgenoemde zijn wij die by- j drage verjilicht, omdat ze door leerlingen van hier wordt bezocht, aan de laatste evenwel niet, j want van hier neemt geen leerling aan het on- derwijs daarvan deel. De Voorzitter: Bij de Ambachtsschool heb- j ben we 'voorheen toch ook vrijwillig bijge- dragen. De heer De Bakker merkt op, dat't geld ge- noeg kost aan bijdragen, zonder nog subsidie toe te kennen. Het verzoek wordt verworpen met 4 tegen 2 j stemmen. Over de toe te kennen vergoeding aan de I marechaussee's, indien deze gevraagd worden hier diemst te doen en waarover de vorige ver- gadering de stemmen staakten, vraagt de heer Scheele (hij was in die vergadering niet tegen- woordig) inlichtingen, welke hem door den Voorzitter worden verstrekt, waarop de heer Scheele voorstelt op den ouden voet voort te blijven gaan, want als ze noodig zyn, is er geen bezwaar tegen vergoeding. De Secretaris zegt, dat naar omstandigheden het bedrag beliep f 8 a f 10. De heer De Bakker: Ik heb er geen cent voor over. Ik heb de overtuiging, dat ze meer kwaad dan goed hebben gedaan. De Voorzitter: Was het niet gedaan, om het de politie moeielijk te maken De heer De Bakker: Ik heb de zaak grondig onderzocht, ik ga nietcaf op praatjes van an- deren. De heer Scheele: Er kunnen zich andere ge- vallen voordoen dan met de kermis, bijv. op- stootjes en dergelijke, waarbij de tegenwoor- digheid der politie zeer noodig is. De heer Mangnus: 't Zou bij de een of an dere kermis ook wel noodig kunnen zijn. De Voorzitter zegt, dat deze politie wordt uitgestuurd door hun chef en dat hij als hoofd der politie hierin de handen vrij moet hebben, waarop de heer De Bakker antwoordt, dat, als ze worden uitgestuurd er ook geen verplichting bestaat vergoeding te geven. Tusschen de heeren De Bakker, Verbraeken en Mangnus werd over deze aangelegenheid nog eenige discussie gevoerd. De vergoeding werd toegeke-nd, doch de heer De Bakker legt er den nadruk op, dat hij geacht wil worden als te hebben tegengestemd. Alsnu komt aan de orde de Electrificatie. De desbetreffende stukken hebben bij de leden gecirculeerd. De heer De Bakker informeert, wat Burg, en Weth. hebben gepland en besproken. De Voorzitter antwoordt, dat Burg, en Weth. deze zaak weinig besproken hebben, aangezien zij geen deskundigen zyn. Een adviseur uit Utrecht heeft andere gemeenten voorgelicht en er is een brief ontvangen, waarin hij aan- biedt het technisch vraagstuk te behandelen. De heer Mangnus: Het is eene inrichting, die ons zal tegenvallen van wege de kosten, zoo als dit blijkt in andere gemeenten. De heer De Bakker krijgt alsnu het woord en zegt, dat hij deze kwestie grondig heeft na gegaan en bestudeerd, alhoewel hij geen tech- nische kennis ervan bezit. Hy geeft eene kos- tenberekening van electriciteitslicht en \an pe troleum als volgt: Een K.W.U. kost 0,60; volgen-s berekening verbruikt een woning 35 K.W.U. per jaar, 't geen 600 uur licht uitmaken, zoodat men heeft 35 X 60 c. f 21,dit geeft gemiddeld per uur 3.5 cent. Volgens sprekers berekening heeft men ech ter niet 600 uur doch 1000 uur licht noodig (zie beneden). Er zrjn derhalve 400 uur te kort; aan electriciteitsprijs maakt dit een bedrag van 400 x 3.5 c. 14,zoodat men een kosten- prijs heeft van /21 -f 14 4.80 meter- huur is f 39.80 voor licht voor een jaar, voor een kamer zonder aanlegkosten. Kosten voor licht en petroleum zijn als volgt Een gewone lamp kost ongeveer een cent per uur; een Lampe Beige verbruikt een Liter on geveer om de 10 uren (de Liter kost 13 cent) of 1.3 cent per uur, rekent men hierhy voor katoen en lampenglazen 0.02 cent, dan kost de petroleum ongeveer 1.5 cent per uur of onge veer twee cent per uur minder dan electn ch licht. Berekening van de uren per dag en per maand. Januari 31 dagen a 5 uur per dag is 155 uur Februari 28 4 122 Jteaart 31 »3» »»93» April 30 2.5 75 Mei 31 2 62 Voor juni. Juli en Augustus is geen licht berekend. September 30 dagen a 2,5 uur per dag is 75 October 31 1 1 4 1 1 t 124 November 30»»5»»») 150 December 31 5 155 Totaal t 1001 uur. Ook de kolen-clausule is zyns inziens niet erg aanlokkely-k voor de gemeente, aangezien de basis te laag genomen is, daar de prijs eerder boven de 10 zal stijgen dan daar beneden zal dalen en dus de pry's per K.W.U. weer ver- hoogd wordt. Nu kan het bedrijf dit wel op de verbruikers verhalen, maar dan zal van verbruik wel geen sprake meer zyn, omreden dit dan veel te duur zal worden; bovendien moet er ook een admini- strateur bezoldigd worden. Spreker raadt der halve aan niet tot den aanleg over te gaan, voor er voldoende aansluitingen zijn en wel minstens 80. Men dient dus eerst de menschen op de hoogte te stellen, 't geen door de leden wordt beaarnd. De heer Verbraecken zou 't spytig vinden, indien dit licht er niet- kw-a.ni, hij vermoedt, dat het heele dorp zal aansluiten. Dit laatste wordt door den Scheele in twijfel getrokken en denkt, dat nog niet de helft zal aansluiten. De Voozitter zegt, dat op plaatsen, waar 't is aangelegd steeds meer aansluitingen worden gevraagd, tot zelfs op de gehuchten. Hij zou daarom willen voorstellen zich door een des- kundige te laten voorlichten, zooals dit door de gemeenten te Stoppeldijk en Zaamslag ook is gedaan, deze hebben ook veel concessies van de Maatschappy verkregen. De heer De Bakker acht dit goed, maar bezwaarlyk voor de gemeente wegens de kositen. De heer Scheele: Wy loopen de zaak vooruit, men zou eerst het aantal aansluitingen dienen te kennen. De heer Verbraeken: Er zal veel gebruik van gemaakt worden. De heer De Bakker: Ook als ze hooren, wat het kost? De Voorzitter acht het best den heer Streef- kerk te laten komen. De Raad zal alsdan eerst met dezen heer de zaak bespreken in eene raadszitting, waarna het volk kan worden voor gelicht, waarmee het alle leden eens zyn. De heer De Bakker wenscht nog een woord te zeggen over de straatverlichting. Er zijn tien lampen geprojecteerd. Hy meent evenwel, dat de lampen in de kom te kort op elkaar staan; men zou hier gevoegelijk een paar kun nen wegnemen om buiten de kom te plaatsen, t geen hij op de kaart aanwijst. De Voorzitter acht de zaak thans genoeg- zaam besproken, hij zal zorg dragen, dat de menschen worden ingelicht in een vergadering, waaj-in hoofden van gezinnen worden uitgenoo- digd en zal trachten voor dit doel de bewaar- school beschikbaar te krijgen. Bij de rondvraag informeert de heer Ver braeken of er een voetpad bekend is in de buurt van P. de Rijk, als eigendom van de ge- j meente of den polder. De heer Mel zegt, dat daar geen voetpad j bekend is. De heer Scheele klaagt over de postbes-tel- j ling, 't is eene ellendige bediening, de eerste post ontvangt hij eerst om half twee 's namid - dags; hij vraagt of de raad hierin niet kan hel- pen, om verbetering te krijgen door de bedie ning te doen geschieden door 't kantoor van Boschkapelle in plaats van dat te Stoppeldijk. De heer Verbraeken legt uit, dat de hostel ling, indien ze door 't kantoor van Boschkapelle moet geschieden, nog later dan nu plaats heeft. De heer Scheele meent, dat de bediening dan toch regelmatiger zou geschieden, hij uit het vermoeden, dat thans de post wel eens bliift liggen. De Voorzitter geeft de heer Scheele in over- weging een verzoekschrift in te dienen bij den raad. Ten slotte vraagt de heer Verbraeken of het gemeenteraadsverslag ook niet in een andere courant kan geplaatst worden. De Voorzitter en meerdere leden merken op, dat de heer Verbraeken alsdan voor een ver- slaggever moet zorgen of dit verslag zelf moet insturen aan zijn blad, waarop de heer Ver braeken zegt, dat hij dan zou wenschen. dat de notulen enkele dagen vroeger werden rond- gestuurd. Dit laatste kon de Secretaris, wegens zijn drukke werkzaamheden niet beloven. Hiema sluiting. AXEL. Huwelyks-aangiften. 11 Oct. Cornelis Mi- chielsen. oud 33 j., jm. en Cornelia Neeltje Mee- sen, oud 28 j., jd. Jan Overdulve, oud 28 j., jm. en Anna van Tatenhove, oud 21 j., jd. 18 Oct. Andries Jansen, oud 23 j., jm. en Louwrina Op- peneer, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Oct. Cornells Johannes Overbeke, oud 24 j., jm. en Fra.ngoise -v-aria Mangold, oud 24 j., jd. 25 Oct. Jan Overdulve, oud 28 j., jm. en Anna van Taten hove, oud 21 j., jd. Cornelis Michielsen, oud 33 j., jm. en Cornelia Neeltje Meesen, oud 28 j., jd. Gefooorten. 9 Oct. Maria Amelie, d. van Hen- diikus Ludovicuis Mobach -en van ittargaretha Albertina Seghers. 11 Oct. Marinus Cornelis, z. van Cornelis de Feijter en van Cornelia Jan sen van itoosendaal. 12 Oct. Abraham Gerard, z. van Pieter den Exter en van Geertrui Mee sen. Pieternella Jacoba, d. van Cornells Joos van Liere en van Jacoba Loof. 13 Oct. Dina Cornelia, d. van Marinus Pieter van Eyk en van Cornelia de Feijter. 14 Oct. Willem Jozias, z. van Martinus van Doeselaar en van Pieternella de Visser. 17 Oct. Cornelis, z. van Frangois Goossen en van Neeltje van Oort. 19 Oct. Jan, z. van Gerrit Pieter Vlaander en van Adriana de Koeijer. 20 Oct. Elisabeth Aaltje, d. van Abraham van de Wege en van Jacoba Janna Herrebout. 23 Oct. Geertruida, d. van Cornells Reinier Boeije en van Aaltje Scheele. Elza Celestma, d. van Petrus Cornelis Tieieman en van Elisabeth van Britsum. 24 Oct. Bertha Mathilda, d. van Franciscus de Vos en van Loui sa Maria van Acker. 30 Oct. Petrus Joseph, z. van Emile Seraphinus Herwegh en van Lisa Maria Frankevyle. 31 Oct. Marcel Camiel, z. 1 van Camillus Verstraeten en van Maria Celesia de Vleeschauwer. Overlijden. 1 Oct. Aamout Dirk van Hoeve, oud 17 j., z. van Simon en van Adriana Levina de Feyter. 20 Oct. Geertruida Wilhelmina de Krijger, oud 47 j., echtg. van Karel Wijna. 31 Oct. Augustinus Polydorus Petrus de Vos, oud 2 j., z. van Franciscus en van Louisa Maria van Acker. Marinus Pieter Zegers, oud 78 j. weduwn. van Geertruy de Pooter. St. JANSTEEN. Huwelijks-aaaigiften. 22 Oct. Josephus van de Velde, oud 23 j., jm. en Clothilda Maria Vonck, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Maria Josepha Allegonda, d. van Augustinus Petrus Andreas van de Wal- le en van Allegonda Catharina Berkoen. Gerar- dus I etrus, z. van Antonius Francies Mamgnus en van Louisa Paulina Serrarens. 5 Oct. Elza Philomena, d. van Prosper Ludovicus van Dam en van Stephania Bosschaert. 8 Oct. Petrus, z. van Josephus Bemaert en van Johanna Maria Comeiia Neve. Florentina, d. van Petrus Jo hannes Franciscus van den Bosch en van Pru- dentia Kingoot. 15 Oct. Ivonne Johanna, d. van Leopoldus Ludovicus van Dorsselaer en van Augusta Antonia Josepha de Potter. 22 Oct. Henri Joseph, z. van Hendrikus Saman en van Maria van Beers. 29 Oct. Margaretha Maria, d. van Alphonsus Sturms en van Maria Jo- sephina Strobbe. Overlijden. 1 Oct. Eugenia Maria de Bleyser, oud 61 j., echtg. van Aloijsius de Geert. 23 Oct. Petrus Johannes Peeters, oud 64 j. echtg van Maria Josepha de Potter. 29 Oct. Desire Irankevijle, oud 52 j., echtg. van Clementina Verplancke. GRAAUW. Huwelyks-aangiften. 23 Oct. Adriaan Ma- nnus den Hollander, oud 27 j., jm. en Paulina Cornelia Willemsen, oud 19 j., jd. Geboorten. 19 Oct. Achile Eduard, z. van Aifons van Geertuy en van Ap Ionia Maria Burm. Overly den. 9 Oct. Apolonia Hoofman, oud 67 j., d. van Pieter en van Comeiia Neve 25 Oct. Anna Laffeber, oud 59 j., echtg. van Adnanus Josephus Verschuren. Rotterdam, 19 November 1923. VEEMARKT. Aangevoerd werden 439 vette runderen, 235 vette- en graskalveren, 1781 echapen en latnmeren en 1020 rarkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. /1,15 tot 1,20; 2e kw. /1,10 tot /1.05 3e kw. /0,95 tot 0,85 Ossen le kw. 1, - tot 1,102e kw. 0,95 tot 0,85 3e kw. 0,75 tot 1—Kalveren le kw. /1,50 tot/1,70 2e kw. 1,30 tot 1,10 3e kw. /0,95 tot Schanen le kw. f 0 95 tot 1,—2e kw. /0,85 tot /0,75 3e kw. 0,65 tot 0.55Lammeren 1,10 tot 1,20 2e kw. tot Varkens le kw. /0,80 tot 0,82 2e kw. 0,77 tot y 0,753e kw. /0,72 tot 0.68 licht soort f 0,74 tot 0 79. Vet vee met redeljjken handel. Ossen waren wein'g aangevoerd. De prpz^n waren eenigszins afwpkend. Vette kalveren met matigen handel en teroggaande prijzen. Varkens met redelijken handel doch door den ruimen aanvoer teruglyopende prijzen. Schapen en lammeren in beide soorten met matigen handel. FIJNE ZADEN. Ljjnzaadvoer 18,— tot 21, Bruin Mosterdzaad 40,tot 42, Geel Mosterdzaad 28,tot 30, Karwjjzaad/128, - tot /130 - Kanarie INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel tegen galzucht, slechte spijsvertering en ver- stopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraat. iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wo' dt geen gewoonte. Prijs per fiacon van vijftig versuikerde pillen 0.65in apothelcen en dro- gistzaken. Te Ter Neuzen bij de Firma A. van OverbeekeLeunis. 10 zaad 18,tot 20,Koolzaad 21,tot 22,Zaailjjnzaad /22, 24,Blauwmaanzaad 40,tot 41,Budeal. Boekweit f 9,tot 1— VLAS Aangevo rd: B!auw 9800 KG.. 1,20 tot 1,60. Zeeuwsch wit 400 K.G. on- verkocht. Hollandsch Gee! 3700 K.G., 1,25 tot 1,60, Groningsch 12000 K.G f 1,tot f 1,60. Dauwroot 100 K.G onverkocht. AARQAPPELEN. Zeeuwsche Biauwe 5,40 tot 5,80 Zeeuwsche Bonte j 5,60 tot 6, Zeeuwsche Eigecheimers /4,30 tot /4,60, Biauwe Eigenheimers 3,75 tot 4,50 Brielsche Eigenheimers 4,75 tot 5,25 Poters 3,tot 3,25 Bravo's 5,tot 5,60 Red Star 4 -, tot 4,40 Limburgsche In iustrie 3.50 tot 3,80 Drentsche 3,25 tot /3,50. Alles per B.L EiEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen /13,tot 15—. Amsterdam, 19 Nov. 2 uur. Bieden. Laten. Londen 11,581/, 11591 3 Berlijn, per biljoen 0,80. Parijs 13,95 14 05. Brussel 11,90 12,00. Weenen (10.000) 0,40 0,45. Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fransch 13,971/2 Belgisch 11,90 Oostenrijksch (10 000) 0,40 0,90. 14,05. 12,00. 0,50. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 7 dezer van Queenstown naar Portland (Maine), s.s. HELENA van Ter Neuzen naar Swansea passeerde 19 dezei Ply mouth. 14 November. Eng. s.s. Smaragd, 1379 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. River Crake, 1892 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3., stukgoed van Gent naar Amsterdam. Ned. s.s. Helena, 8817 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Swansea. Ned .s.s. Sint Jansiand, 6239 M3., ledig, van Sluiskil naar Newcastle. Deensch s.s. Alfa, 2389 M3., ledig. van Gent naar Burnt Island. Eng. s.s. Teesburn, 2169 M3., ledig, van Gent naar Blyth. Noorsch s.s. Ulo, 4165 M3., ledig, van Gent naar Tyne. Eng. s.s. Everilda, 8722 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Phoebe, 7791 .M3., ledig, van Gent naar Barry. Eng. s.s. Ardgryfe, 2728 M3., ledig, van Gent naar Burnt Island. Eng. s.s. Tobolsk, 7536 M3., ledig van Gent naar Londen.' Eng. s.s. Blackock, 1393 M3., stukgoed. van Gent-Ter Neuzen naar Londen. Eng. s.s. Eskwood, 2237 M3., ledig, van Gent naar Goole. 15 November. Eng. s.s. Constantine, 4128 M3., kolen, van Blyth voor Gent. Eng. s.s. Llantwit Major, 6508 M3. kolen, van New-Castie voor Cent. Belg. s.s. Most, 5776 M3., kolen, van Leith voor Gent. Duitsch zeils. Parma, 8736 M3., salpeter. van Iquipue voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3„ stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Oriole, 1382 M3., wol, van Lon den voor Gent. Eng. s.s. Ernrix, 1958 M3., kolen, van Kingsiynn voor Gent. Eng. s.s. Scheldon, 4223 M3., kolen, van Grimsby voor Gent. Eng. s.s. Bittern, 5375 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Palmstan, 1314 M3., gernengd, ■\an Gent naar Rochester. Noorsch s.s. Felix, 5200 M3., ledig, van Sluiskil naar Cardiff. Van 16 tot en met 18 Nov. werden langs de Westsluis 4 binnenvaartuigen op- en 1 afgeschut; langs de Middensluis 23 op en 28 afgeschut; langs de Oostsluis 79 op en 74 afgeschut. WEERBERICHT van 19 Nov. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt luidt als volgt: Hoogste barometerstand 759.3 Valentia. Laagste barometerstand 745.2 Den Helder Verwachting tot den avond van 20 Nov.: Meest matige Zuidelijke fot Zuidweste- lijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige rege j of sneeuw, zelf- de teinperatuur. 1 I'll ic 11 illd.1 K K, lie I 111^1 svordt alles j prijzen: 55Tv 0n voorstel. van Ged. Staten over het ond rzioek naar mfJ*- V.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3