il Si i pJ I "J H S P 0 R T. ALLEEN ECHT AJ m MET DEN b(j to] wf i s[i !nl Ftf 1, I St) w da DE AANHOUDING VAN DEN SCHOENER „ZEEHOND". i - t I doeIP- s S I a S S Ge mi en 30, Di di da^ in ri'l w< is I 291 I a j I tai >5C nc ZH di- di h(« bl cMll ve ITlf 1 ill ,1k i :s< in sc kv Si lit 11 a daarmede ook vofetaaf, terwijl zij, indien er geen contract was met het rijk, en per leer- ling moest bijgedragen worden, toch ook een aanzianlijk bedirag zou moeten worden be taald. Gewezen weid op Axel, dat daarvoor 5000 raamde. Niettegenstaande de heer Nolson betoog- de, dat de Ambachtsschool wegens verschil- lendie regeeringsmaatregelen 14250 subsi- die noodig heeft, stond de raad slechts f 13.000 toe. Een voorstel van den heer Colsen o-m 250 toe te kennen aan de vakcursus van het pa- tronaat St. Joseph te Sl.uiskil vond alleen steun bij den heer De Meijer. Een voorstel van den heer Hamelink om de suibsidie voor de bewaarsehool uit te trekken op het aanvankelijk door het bestuur gevraagd bedirag van f 1000, in plaats van f 800 vond geen meerderheid. Wei was dat het geval met een post ad f 1000 voor kleeding en sehoeisel voor schoolkinderen, die door Burg, en Weth. om prineipieele reden met was uitgetrokken. Ondanks een uitvoerig gedocumenteerd pleidooi van den heer Van Driel, bleek de meerderheid van den raad niet geneigd aan het Burgerlijk Armbestuur de gevraagde 22.000 toe te staan. Burg, en Weth. stelden 17.000voor, Een voorstel van den heer De Rid der om 20.000 te geven werd aan- genonien. Naar aanleiding van een vraag van den heer Nelson deelde de Voorzitter mede, dat, voor wat de toepassing van de Zondagswet betreft, de toestand van voor September dezes jaars is hersteld. De raad was blijkbaar in zijrn meerderheid voorstander van de bestaande steunregeling voor uitgetrokken werkloozen. De oppositie achtte echter op grond van de ervaring van dit jaar (nu reeds f 17.000 is gevoteerd) de uitgetrokken f 10.000 te weinig. De voor zitter wees er op, dat eventueel bij de vast- steUiing van het percentage van den hoofde- lijken omsilag men meer hieromtrent weten zal, waarna in het bedrag werd berust. De begrooting is aanvankelijk ingediiend op een eindcijfer van 195.807,36. Wegens eenige verhoogingen zal dit tot ongeveer 200.000 stijgen. AANBESTED1NGEN. Bij de op 's Rijks werf te Hellevoetsluis gehouden aanbesteding van de levering van 600 ton Oostkustkolen te Vtissingen, werd het minst ingeschreven door de Scheep- vaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam voor f 11.784. Verder was o.a. ingeschreven door de firma Nolson te Ter Neuzen voor a f 12.060. BOND VAN STAATSPENSIONEERING. De Bond van Staatspensionneering zal binnenkort weder eene propaganda-uitvoe- rimg geven, welke nader in dit hlad bekend zal worden. gemaakt, waarvan de opbrengst komt ten voordeele van het fonds waaruit aan personen welke dat zelf niet kunnen, de premie betaald wordt, waardoor zij op 65- jarigen lieeftijd in het genot van pensioen worden gesteld. Door den Bond zijn uit dat fonds reeds verschillende arrne weduwen en andere per sonen, welke de premie zelf niet meer kon- den betaien, op deze wijze het pensioentje van 3,per week verstrekt. Het streven van de Bond verdiient aller steun 'en waar dezer dagen aan de ingezete- nen eene inteekenlijst zal worden aangebo- den, vertrouwen wij dat alien zullen mede- werkcn om weer enkele oudjes te helpen. AANVAR1NG OP DE SCHELDE. Op de reede van Ter Neuzen heeft Woensdagnacht ongeveer elf uur een aan- varing plaats gehad. Het Belgische stoom-schip „Brazilier" van de Lloyd Royal Beige, dat Woensdag- avond cm zeven uur uit Antwerpen naar New-York was vertrokken, kwam in bot- sing met een schip, dat op de reede van Ter Neuzen ten anker lag, en volgens naar he 1 geen beweerd wordt, geen ankerlichten droeg. Dit schip zou het zeilischip „Parma" zijn, met een lading mitraat, bestemd voor Gent. De ,,Braziiier" leed ernstige schade boven water aan bakboordzijde, en zij werd terug naar Antwerpen gebracht voor het herstel der gesoheurde en ingedrukte platc-n. Het schip ligt thans gemeerd aan de Jordaens- kade. AANVAR1NG. Het van Blyth komende met kolen voor Gent bestemde Eng. s.s. Constantine is Woensdagavcud op de Noordzee (Steen- bank in aanvaring geweest met de Nederl. stoomloodsiboot N. 15. Van de Constantine zijn midscheeps aan bakboord eenige platen ingedrukt, terwijl de fwxLsboGt zijn steven heeft ingeloopen. VOOGD1JRAAD. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot secre- ■tanis van den Voogdijraad te Middelburg, de heer Mr. F. B. Evers. Men schrijft uit Zeebrugge aan Ihel „Hbl. van Antw.": Wij hebben de kaping door het Belgisch tol'bestuur vermeld van den Hol- landschen schoener „Zeehond" en de vlucht van zijn bemanning. Thans vernemen wij nieuwe bijzonder- heden over deze zaak, die belangrijker is dan men eerst dacht en een echte zeerooverij bhjkt te zijn. Men herinnert zich inderdaad, dat twee matrozen van den ,,Zeehond" aangehouden werden om aan boord alcohol gestolen te hebben, welke naderhand in drankhuizen te Zeebrugge te koop aangeboden werd. Ach- ter de grendels gezet, gingen hunne tongen los en zij vertelden, dat de kapitein, 't ac- coord met zijn mannen, het voornemen had in Engeland aan te landen om er gansch de lading te venkoopen, welke hij gelast was naar Halifax (Amerika) te brengen voor re- kening van een Hollandschen reeder. Van- daar zou hij zich naar Amerika begevcn, om er het vaartuig zelf te verkoopen. Bevel werd aan de gendarmerie van Zee brugge gegeven tot de onmiddelilijke aan- houding van de geheele bemanning over te gaan, doch soortgelijke aanhouding n.ag na 6 ure 's avonds niet geschieden en daarom werd het tolibestuur aanbevolen niemand van het schip te laten aan land komen. Dit be vel werd echter naar het schijnt niet uitge- voerd en de matrozen kozen het hazenpad naar H oi Land. Een klacht ingediiend geweest zijnde door den reeder bij het Hollandsch gerecht, wer den vervoligingen aldaar ingespannen tegen de plichtigen, uit hoofde van zeeroof. Wat de „Zeehond" betreft, hij is thans op weg naar Halifax, geleid door een eerlijker bemanning. Het dossier der zaak is door het packet van Brugge aan het Hollandsch gerecht overgemaakt. MOETEN AAN BOORD VAN HUN VAAR TUIG WONENDE SCH1PPERS PLAAT- SELIJKE INKOMSTENBELASTING BETALEN. Het Stbl. no. 486 bevat een Kon. besluit van 20 October j.l., tot ongegrondveiklaring van de beroepen, ingesteld door aan boord van hun vaartuig wonende schippers, tegen de uiitsipraak van Gedeputeerde Statcn der betrokken provincien inzake den aanslag in de plaatseiijke inkomstenbelasting der ge- meemte, aiwaar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven. Bij de ongegrondverkla- rinig is uitgegaan van de volgende overwe- gingen: dat het niet blijkt, dat appellanten, die met hun schepen geregeld de Nederland- sche waterwegen bevaren, geacht zouden moeten worden woonpaats te hebben buiten het rijk; dat er mitsdien onder al de gemeenten binnen het rijk, waar zij, hoe zelden ook of voor hoe kort, verblijven, eene gemeente moet zijn aan te wijzen, die te beschouwen is als gemeente van hoofdverblijf in den zin van artikel 244a der Gemeentewet; dat nu bij een beschouwing van de banden die bestaan tusschen appellanten en de ge meente, aiwaar zij zijn ingeschreven in het bevoilkingsregister, gebleken is, dat die ban den hechter zijn, dan die tusschen appellan ten en eenige andere gemeenten; dat mitsdien de gemeente waar ieder der appellanten is ingeschreven in het bevol kingsregister voor ieder hunner onderschei- denlijk als gemeente van hoofdverblijf moet worden beschouwd, zoodat de aanslagen terecht overeenkomstig het aangehaalde wetsartikel zijn opgelegd. OSSENISSE. De te A'dam tot arts bevorderde vaandrig J. A. F. Hermans van Ossenisse is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reservepersoneel van den genees- kundigen dienst der landmacht. RECHTSZAKEN. Politierechter te Middelburg. Zitting van 16 November 1*923. De volgende zaken werden behandeld: P. d. K., oud 55 j., arbeider te Graauw, werd beklaagd, dat hij in den nacht van 23 op 24 September j.l. in de voor den nacht- rust bestemden tijd 1 >/2 uur te Graauw is aangetroffen op het besloten erf van J. A. van Waterschoot, terwijl de eigenaar hem verboden had zidi op zijn erf te bevinden. Eisch 15 boete of 15 dagen hedht. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. A. F., oud 22 j., arbeider te Huilst weed ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 7 October 1923 te Hulst A. J. F. Maas geweld- dadig heeft geslagen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. L. M. J. F., oud 33 j., snoeier te Groede, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 Septem ber 1923 te Zuidzande Johannes van Laere opzettelijk met een hamer tegen zijn hoofd te slaan. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechv. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. E. J. d. W., oud 18 j., zonder beroep te Hulst, werd beklaagd, dat hij op 1 October 1923 te Hulst P. A. de Nijs opzettelijk met een bierglas op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch J 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak 1 week gevang. Verder werden door den Politierechter nog veroordeeld wegens het niet vertoonen van een bewijs inzake de Inkomstenbelasting voor schippers: A. P., oud 38 j., schipper te Dordrecht, f 10 boete of 10 dagen hecht. A. B., oud 19 j., schippersknecht te Wer- kendam, f 5 boete of 5 dagen hecht. G. V., oud 20 j., schippersknecht te Wer- ken en Sleewijk, /5 boete of 5 dagen hecht. W. S., oud 22 j., schippersknecht te Rot terdam, f 15 boete of 15 dagen hecht. C. M., oud 24 j., en J. v. C., oud 30 j., arbeiders te Hoofdplaat, zijn in Frankrijk waarheen zij gevlucht waren, gevangen ge- nomen als verdacht van inbraak en poging tot moord, gepleegd bij A. P. te Hoofdplaat in den avond van 30 op 31 October j.l. Zij zullen naar Middetburg worden overge- hraoht, aiwaar de zaak voor de rechtbank zal worden behandeld. Door de Belgische regeering is de uit- levering gevraagd van P. d. B., wionende te Assenede (B.)gedetineerd te Middelburg, tegen wien door den onderzoekrechtar te Gent een bevel tot inh echte nils naming is ver- leend ter zake van ontucht. DE BRUSSELSCHE BANK. Voor de Eerste Kamer der r chtbank te Amsterdam i,s behandeld dfaillissements- aanvrage van de N.V. Brusselsche Bank. De subst. offi.cier van Justitie, mr. dr. van Heijnsbergen, legde in deze zitting het rapport van den accountant v. Klijn- veld over, waaruit, naar de Msb. vemeemt. bleek dat de staat van baten en lasten een nadeelig sa'do lief van 50 duizend gulden. Daaronder zal vallen ten bedrag van 20 duizend gulden, gat aan zegelbceten moet worden voldaan. De raadsman van de Brusselsche Bank, mr. Krokosky. zette uiteen, dat een derge- lijk rapport niet beteekent dat de zaak in faillissem< ntstoesta:id verkeert. Hij wees er op, dat de officier van Justitie plotse- lihg het bedrijf heeft stbpgezet en dalt het feiit, dat er bij de likwidat'e niet alles betaald kan worden nog ni.et als faillis- sementstoestand kan worden beschouwd. De raadsman decide nog mede, dat op 18 October bij een effectenfirma een sur plus was van ci'rca 40 duizend gulden, terwijl er bovendien aan voorschotie.i vocr debiteuren ten bedrag va-i 41 duizend gul den openstaat. Omtrent de beslissing van de rechtbank meldt men het volgende: De rechtbank overwoog dat er \oldcende redenen van openbaar belang waren om de vorderingen van den officier van justi tie te wettigen, daar de directeuren voortl- vluchtig zijn en zij! zich aan dit vermoe- delijk misdrijf hebben schuidig gimaakt. Wat betreft de vraag of de Brusselsche bank zich bevindt in een toestand dat zij is opgehoudeii te betaien, overwoog de rechtbank dat de Officier heeft aangetoond dat er ten laste van de bank, cen aah'taf opeischbare schulden z'jn, die echter door den Raad van de bank alle zijn besli'st; dat de balans van de bank een na deelig saldo van 54 duiz nd gulden aan- wijst, maar dat er van 40 duiz nd gulden aan effectcn in surplus is bij een effecten firma; dat onder deze omstacdighcce.i niet kan worden gezegd dat (en toestand van fail- lissement is ingetredeu, pf dat de bankl heeft opgehouden te betaien; dat er na 18 Oct. geen betalingen zijn gedaan, maar dat dit zijn oorzaak vindt in het fcit van het ingrijpen der justitie. Op deze grondan tueft de rechtbank het verzoek van den officier, tot failliet- verklaring afgewezen. DOODSLAG. Het O. M. te 's Bosch eischte 12 jaar gevangenisstraf tegen de.n 21jarige,n M. K. uit Eindhoven, die zijn meisje A. H. opzettelijk in de Doriim 1 heeft gegooid, waardoor zij is vetdronkeii. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV. 3 kl. A. Wedstrijduitslagen van Zondag 18 Nov. Middelburg: ZeelandiaTerneuzen 0—1 Vlissingen Vlissingen II—B. O. Z. 12 Goes: Goes—Walcheren 7—2 Zeelandia ITerneuzen 1. 01. Als om 2 uur Terneuzen aftrapt, ont- wikkelt zich direct een vlugge en spannende wedstrijd. Btide doelen zijn beurteiings in gevaar, zonder dat er evenwel gescoord wordt. Voor de rust krijgt Zeelandia nog eenige hoekschoppen te nemen, welke keu- rig geplaatst worden, maar geen doeipunt opleveren. Aan de andere kant doorstaat het Zeelandia-doel ook nog eenige ang- stige oogenblikken, voorals als enkele scho- ten rakelings naast of over gaan. De rust ging in met blanken stand. Bij de hervatting blijkt, dat het veld veel geleden heeft van de regen, Welke in de rust gevalien is. Het spelpeil zakJt,i dan ook door de gladheid, maar de span ning neemt er nog door toe. Zeelandia's voorhoede, keurig gevoedt door de half- linie, komt telkens en telkens terug, maar de meeste aanvallen stranden op buitenspcl, dank het taktisch spelen der backs. Als ongeveer 25 miputen gespeeld is, komt evenwel bij Zte.andia het-eerste en eenige doeipunt. De rechtsbuiten van Terneuzen krijgt een bal netjes vrijgespeeld, een ren 3 welke besloten wordt met een pracht- 5 schot. Door de gladheid der bal kan Zee- j landia's keeper niet voldoende stoppen en de toegeloopen linksbuiten van. Terneuzen tijkt de bal in doel. De rest van de tijd verloopt in toenemende spanning, waarbij Terneuzon's doel enkele malen ter <nau- wernood aan doorboring ontkomt, en als eindelijk de scheidsrechter inrukken fluit, is het Terneuzen met enorme inspanning gelukt, het tjot nu toe ongtslagen Zeelan dia op eigen veld de eerste riederlaag toe te brengen. rj CS o a v. t. O Zeelandia 6 5 0 1 10 24-8 1.66 B O. Z. 5 3 117 10-6 1.40 Terneuzen 4 2 1 1 5 9-10 1.25 Walcheren 6 1 3 2 5 12-17 0.83 Goes 5 2 0 3 4 16-16 0.80 Middelb. II 4 0 2 2 2 3-7 0 50 Vlissingen II 6 0 3 3 3 9-19 0.50 Zeelandia IIITerneuzen II. 013. Terneuzen II spceide te Middeiburg voor de Z.V.B. tegen Zeelandia III. De uitslag was 130 voor Terneuzen. iNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. BEBOET OMDAT HIJ GEEN BURGE- MEESTER WILDE WORDEN. In een dezer dagen gehouden gemeen- teraadszittjng te Buckingham weigerde het raads.id Corbett Roper difinitief herkozen te worden tot burgemeester. Nu weed voorgesteld hem een boete van tien pond te laten betaien, voorstel waarrnede de weigeraar volkomen instemde, en waar- op (nij een tasch voor den dag haalde met tien pond sterling aan 3-pencestukken. Men stelde voor van de muntstukken een keten te maken^ dio in de tpekomst eens door de b u rgemoestuiesse n zou worden gedragen. Daarmede ging burgeme. sh i" Roper volkomen acCoord. ledercen had er een stil vermoeden van dat de ex-burgerr.eester drorr.m Is goed wilst dat hij! de boertje zou krijgen als hij zich niet herkiesbaar stelde, en daarom de 3 pence-stukken alvast bij zich had gestjo- ken. Vele raadsleden verzekerden zich van het bezit van cen geldstuk,| als blijvende herinnering aan deze magistrale aardig- heid. Roper, een welbekend veefokker, is de winnaar van verscheiden zilveren bekers. Na de ,geldelijke" raadszitting is toen maar wethouder Hawes tot burge.neestcr gekozen. Deze aanvaardde de benoeming wel. Misschien dat er in Buckingham nu gce.i enkel stuk van 3 pence meer voorhanden is SPEKSTEEN EN TALK. Het zachte gesteente speksteen, dat cln- misch een magnesiumsilikaat met water is, zal vermoedelijk ontstaan zijn door om- zehing van andere gesteenten en wordt, vooral om tot talk vermalen te worden (nadat de verkeerde bestanddeelen eruit gehaaid zijn), in zeer groote hoeveelhe-den gepnoduceerd. Viak voor den oorlog was de jaarlijksche productie ongeveer 300 mil- licen K.G., waarvan de helft door N.-Ame rika geieverd werd, terwijl Frankrijk on geveer en vijfde en Italie een zesde le- \e.de. Ook Canada behoort tot de grooiere teveranciers. De waarde van het ruwe ge steente hangt vooral af van de zuiverheid en varieerde even na den oorlog van on geveer /12 per ton (aan de fabriek) tot he. twintigvoud voor de allerbes'.e soorten. Terwijl het gesteente zoo zacht is, dat het met de hand te krassen is. kan het door brande.i harder dan glas gemaakt worden. Bij het branden krimpt het bijna niet, zoodat he. tegenwoordig dikwijls gebruikt wordt, na vormgewng in den gewonen tee- stand, hefzij door snijden of door persen van hec fijngemalen product, om in gebak- ke.i toestand te diene.i ais vuurvast mate- riaai. Het zachte materiaal heeft gemaakt, dat het reeds in der alleroudste tijden ge bruikt werd voor het makrn van allerlei ge- re dschappen voor ,,keike gebruik", waar- voor de vuurvastheid natuurlijk ook van groote beteekenis was. Verder werd het veel gebruikt voor het makei van allerlei be idjes, vooral in het Ooste.:, tenvijl ook de Westelijke industrie in de latere jaren al'erlei beeldjes ervan maakte voor ver- koop in het Oosten. Meer dan 90 pet. van de totale productie wordt gebruikt om in fijngemalen toestand te dienen in diverse industrieen. Een groote Arr.erikaansche proiducent geeft in een re- clamegeschriftje in totaal *56 verschil'eide industrieen aan, die het artikel gebruiken. Vooral van he'ang is talk voor de papier- industrie, waarin het dient als vulmiddel en voor het maken van sterk geglaceerde pa- pieren, vlocipapier. etc. Ook de textielindu- strie is een groote afnemer voor appret. Van zecr groot belang is talk geworden voor de rubberindustrte en vooral voor de autobande.i, daar het als vulmiddel bruik- baar is ©n look in zeer groote hceveelheden gebruikt wordt om te zorgen, dat de di verse rubberartikelei tijdens het vulcani- seeren of anderszins niet aan elkaar bleven. De verffabrikanten gebruiken groote hoe- ve.'lheden, zoowel voor prima vuurvaste verven als voor sterkmiddel van al'erlei verfmengsels en voor he', onbrandbaar ma ken van hout, vooral gemengd in water- glas. In zachte schuurzeepen wordt he', menig- maal gebruikt, zoo ook in allerlei poetsmid- delen, als glijpoeder voor handschcenen, voor het polijsten van zachte ges'.e nticn, etc. De fijnere en zuiver wittc soorten hebben grooten aftrek voor toiletdoe'einden, die me rmalen ook medische waarde hebben; speksteen heeft hiervoor het groote voor- de l, dat het door verhitting absoluut ste- riei gemaakt kan worden. Ook in al'erlei soorten porse'eh en gla- zuur worde.i aanzienlijke hoeve Iheden talk gebruikt, alsook voor het maken van on- doorzichtig glas, voor het polijsten van glas, etc. Bij het polijsten van rijst en bij allerlei andere vocdingsmiddele.i maakt men van dit onschadelijk middef graag gebruik; ook voor het inleggen van allerlei fruit, eiexun, etc. Groole stukken spekstee.i die good ho- moge n zijn en droog, kunnen gebruikt worden als schakelborden of voor andere isole rende dceleinden bij electrische ge- leidingen, voor vberen van electrische cen trales, etc. In diverse laboratoria gebruikt me.i graag bladen van speksteen voor ta- feis, waar zuren op gemorst kunnen wor de.i en ook voor gootsteeren, groote vaten, etc. Kleine dunnen stukjes worden gebruikt als k'ecrmakerskrijt". De vuurvastheid maakt, dat de bekende branders voor acetyleenlantaarns eruit vcr- vaardigd kunnen worden, terwijl grootere plaie.i zeer geschikt zijn voor de vuurvaste tekleeding van kachels en ovens. Wegens het voorkomen van groote afzet- tingeu in talrijke landen kan de vraag naar talk onbeperkt stijgen, zonder dat voor prijs\erhooging gevreesd beboeft te wor den. De prijs is tegenwoordig nog ste ds zoo laag, dat in vele landen slechts ze r geringe hoeveelhedan gewonnen kunnen worden, omdat vervoer over grootere af- stande.i niet loonend zou zijn. 'n MAN TE KOOP. In een Amerikaansche krant stieten we op deze droevige advertentie; T e koop een man van goede gezondheid, die ech ter spoedig van honger en ellende zal oin- komen, als de winter in het land valf. Hij biedt zich aan als slaaf, als hij maar werk krijgt. Begaaft en ontwikkeld. Goed karakter, gaat op elk schappelijk bod in. Brieven, enz. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 6 November 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. 't Gilde, Ed. van de Casiteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. (3. Vervolg). UITGAVEN: Hoofdstuk II. Algemeen beheer. f 21.882. 7. Jaarwedde van den Burgemeester. f 3800. 8. Jaarwedden van de wethouders. 540. 9. Jaarwedde van den secretaris. f 3600. 10. Jaarwedde van den ontvanger. f 1300. 11. Presentiegelden der leden van den raad. 100. Ge heer 't GILDE betoogt, dat nu de gewij- zigde ioeswet het mogeiijk heei't gemaakt, dat ook arbeiders of mingegoeden deel kunnen maken van den gemeenteraad, de leden zich op een breed standpunt dienen te stellen, en voor het waarnemen van dat lidmaatschap een zoo- danige ve'rgoeding behooren toe te kennen, dat zulke menschen daarvoor geen deel van hun bestaan moeten opofferen. Hij weet, er zijn nog wel menschen, die het lidmaatschap van den raad als een eerebaantje beschouwen, en in de arbeiders die hier komen indnngers Gen, maar hij betoogt, dat een goede vervui- ling van het lidmaatschapvan den raad met financieeie opofferingen gepaard gaat, die niet iedereen kan dragen. Degenen die dan het lid maatschap ais een eerebaantje willen blijven beschouwen waarvoor ze van de gemeente niets willen genieten, kunnen hun doel dan toch ook bereiken, door het geld in de gemeentekas terug te storten. Hij stelt daarom voor, het presentiegeld te verhoogen op f 2,50 per lid en per vergadering. Berekend op 12 vergaderin- gen per jaar, zou dat op omstreeks 300 neer- komen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders niet met dit voorstel accoora gaan, omdat zij op 't oogenblik nog niet den tijd gekomen achten, dat er raadsleden zjjn die dat noodig hebben. Wanneer de tijd gekomen is, dat personen deel van den raad maken die het noodig hebben, is het voldoende tijd, om daarin te voorzien. Spreker staat op het standpunt, dat, indien er een raadslid zou zijn, die zegt het noodig te hebben, hij het ook zou willen geven. De heer 't GILDE acht de opoffering voor een goede waameming van het raadslid maat- schap zonder tegemoetkoming te groot. Indien een raadslid op de hoogte wii blijven, is hij ver- plicht abonnementen te nemen op bladen en tijdschriften, en dan hij ondervindt dat zelf, wordt het een buitengewoon offer ten bate der gemeenschap. Hij handhaafd zijn voorstel. De heer KRUIJSSE ondersteundt het voor stel van den heer 't Gilde; hij is van meening, dat het nu juist het moment is, om er op te re- kenen, dat niet alleen werkgevers, maar dat ook werknemers lid van den raad kunnen worden. Men moet niet wachten tot die eenmaal lid van dit college zijn, want dan zit er iets kwetsends in, als men de tegemoetkoming gaat verhoogen. De f 100 die thans zijn uitgetrokken, stonden over 100 jaar ook al op de begrooting en zijn als tegemoetkoming van geen waarde. De voor- gestelde verhooging is niet onbillijk. De heer DIELEMAN kan zich noch met het voorstel van den heer 't Gilde, noch met de meening van Burgemeester en Wethouders ver- e nigen. Hij behoort ook tot de arbeiderskrin- gen en stemt toe, dat het presentiegeld laag is. Hij is evenwel van meening, dat deze zaak bij de kiesvereenigingen thuis hoort. Als een kies- vereeniging van oordeel is, dat het gewenscht is een arbeider naar hier af te vaardigen, die het daardoor voor hem ontstaande nadeel niet persoonlijk dragen kan, dan moet de betrokken kiesvereeniging zich daarover met hem ver- staan. Hij is althans overtuigd, dat, als uit zijn kringen zoo'n persoon werd afgevaardigd, de anti-revolutionaire kiesvereeniging dien man wel zou schadeloos stellen. Hij zou bet vervul- len van de taak als raadslid geheel kosteloos willen stellen. De heer 't GILDE merkt op, dat de kas der aniti-revolutionaire kiesvereeniging zich dat misschien kan veroorloven, maar dat is bij iedere partij niet het geval. De heer VAN DIXHOORN geeft te kennen, dat hij wegens andere zaken de vergadering moet verlaten; hij vertrekt. Heit voorstel van den heer't Gilde wordt ver. worpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, Van de Casteal, 't Gilde en Kruijsse; tegen stemmen de heeren Oggel, P. de Feijter, Koster, Baert, Weijns en Dieleman. 12. Jaarwedden van de ambtenaren ter se- cretarie. f 4060. 14. Schrijf- en bureaubehoeften. 400. 15. Druk- en bindwerk. f 1500. De heer 't GILDE meent, dat, met uitzonde- ring der kosten van het drukken der notulen het aansehaffen van drukwerk nog veel zou kunnen verminderd worden, door meer met de cyclostyle te vervaardigen. Deze post kan best tot f 1000 verminderd worden, in Ter Neuzen, een gemeente met 10.000 zielen, komt men daarmede ook toe. De VOORZITTER wijst er op, dat het werken met de cyclostyle ook geld kost, want dat men er een ambtenaar voor noodig geeft, am deze te bewerken. Het secretariepersoneel heeft thans de handen vol en doet met de cyclostyle nog wat het kan. Als men nog meer zelf zou willen vervaardigen, zou men er een ambtenaar bij moeten nemen van f 1500 tot f 2000 salaris en was men alzoo duurder uit. Hij geeft in over- weging den post te behouden zooals die staat; er zal alleen voor bet hoog noodige over be- schikt worden, en men kan niet alles vooraf juist ramen, maar men heeft toch om te werken materialen noodig, spreker heeft in dezen zelf de leiding. De heer 't GILDE zal, in vertrouwen op de toezegging van den Voorzitter zijn voorstel in- trekiken. De heer OGGEL heeft vernomen, dat men te Ter Neuzen een ambtenaar overcompleet heeft en die men bezig houdt met cyclostyle werk, anders zou de post daar ook wel hooger zijn. 16. Onderhoud van het gemeentehuis. j 770. 17. Onderhoud en aankoop van meubelen voor idem, f 600. 18. Verliohting en verwarming. f 500. 19. Abonnement op Staatsblad enz. 100. 20. Archief. 100. 21. Aanplakken en omroepen. f 20. 23. Adverteeren. 250. De VOORZITTER deelt naar aanleiding der ooor de commissie gemaakte opmerking mede, dat Burgemeester en Wethouders onderhandeld hebben met den uitgever der Axelsche Courant en dat voor het adverteeren een nieuw con tract zal worden afgesloten. In verband ver- minderen zij den post met 100, zij zullen pro- beeren daarmede toe te komen. De heer WEIJNS vraagt, of dat een voor stel was van de commissie of van de meerder heid der commissie. De VOORZITTER geeft te kennen, dat er geen sprake is geweest van meerderheid of minderheid, bij de commissie. Er is nota ge- nomen van de opmerkingen die gemaakt wer den en die zijn bij Burgemeester en Wethou ders besproken. De heer WEIJNS acht dit toch verkeert, en meent, dat de commissie uit een oneven getal leden had moeten bestaan, opdat bij stemming kon vastgesteld worden, wat het oordeel van de meerderheid der commissie was; het is hem bekend, dat de beoordeeling thans in verschil lende gevalien stond 2 tegen 2. De VOORZITTER ziet daarin volstrekt geen bezwaar, aangezien de raad toch beslist. 23. Reis- en verblijfkosten. f 100. 24. Onkosten enz. vallende op postrekenin- gen. f 30. 25. Telefoon en -gesprekken. f 200. 26. Kiezerslijsten en kiesverrichtingen. f 50. 28. Kadaster. f 5. 29. Bezoldiging ambtenaren burgerlijken stand, f 270. 30. Overige kosten van idem, f 250. 31. Bevolkingsregisters en huisnummering. 150. 32. Kosten van loting en keuren voor den diienstplicht. 20.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2