ko- De heel' VAN PETEGEM wijst op een linde- x>om bij den heer De Regt, die wegkwijnt. Deze zou wel moeten worden vervangen. Dp VOORZITTER zegt, dat daarop de aan dacht van Burgemeester en Weithouders reeds is gevestigd en er bij het aankoopen van be- riantingen rekening mee zal gehouden worden. Hy schorst de openbare vergadering, die overgaat in een zitting met gealoten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring, wordt deze door den VOORZITTER met het uitspreken van het dank-gebed gesloten. VERBETERING. In een vorig nummer stond, dat de heer Koopman zou gezegd hebben „dat op het elec- trisch licht jaarlijks f 2500 a f 3000 te kort komt, die de buitenmenschen ook moeten hel- pen betalen", dit moet zijn„De straatverlichting kost aan de gemeente alle jaren een goede f 2000 en moet tocii ook worden opgebracht doer diegenen die hier wel zijn belasting brengt, doch er nooit van kan genieten." De zinsnede waarin voorkomt, dat de heer Koopman een kwart eeuw op 't Veer zou heb- bein gewoond, moet als volgt worden gelezen: De heer KOOPMAN vraagt den heer De Feijter, die er circa een kwarteeuw heeft ge woond, om zich eens uit te spreken, of er in de buurtschap het Veer ge'brek aan water is. ja of rieen. GEMEENTEKAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 6 November 1923, das namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Teigenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Keen A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. 't Gilde, Ed. van de Gas,eel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Becretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering doot het uitspreken van het gebedsformulier. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 9 October l.i wc in met algemeene stemmen onveran- dord vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. De VOORZITTER deelt mede, dat de Huurcommissie alhier met ingang van 1 Janu ari 1924 woidt opgeheven. Aangenomen oor kennisgeving. De heer 't GILDE noemt, dat een buiten- kannje vooi de huisjesmelkers. b. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee1 and, d.d. 28 September 1923, waarin zij te kennen geven dat de Minister van Bin- nemianosche Zaken en Landbouw hen bij schrij ven d 22 September 1J. heeft medegedeeld, dat er zijnerzijds in beginsel geen bezwaar be staa. rulien in eerie verordening tot heffing van school geld voor het lager onderwijs in eene gemeente het belastbaar inkomen, bene- den heicwelk geen schoolgeld verschuldigd is, op een lager bed rag dan 800 wordt gesteld. De VOORZITTER deelt naar aanledding hier- va. .ufet, at bij Burgemeester en Wethou- de v nieuwe schoolgeldregeldnig in voorbe- reidi rig i.s. Aan gem omen voor kennisgeving. c. Een schrijven van J. de K raker Rz., waarii deze bericht de benoeming tot lid van hel I njk Armbestuur aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van D. A. van Houte, waar in <i iclii de benoeming tot lid der com missi n van toezicht op het lager onderwijs aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. t\ F,et missive van Gedeputeerde Staten van Z< nd, d.d. 19 October 1923, betreffende veirande og in de datums der jaarmarkt te Scberpenisse. Aaiigeiienien voor kennisgeving. f. De VOORZITTER deelt naar aanledding van de bemerkmgen van den heer Kruijsse op de tiehanaeling der rioleering te Axel-Sa&sing mede dat het request der ingezetenen is mee- gedeeid in de raadszitting van 13 Februari 1.1., dat door den gemeenteopzichter over deze zaak 10 A ril rapport is uitgebracht, waarbij bleek, dat voor opiossing dezer kwestie medewerking <ie- bewoners noodig was, en dat daarvan op 24 April mededeeling aan den raad is gedaan. Dat mgev ge de toen gehouden besprekingen daarvan aan de bewoners schriftelijk mededee ling is gedaan en dat op 15 Mei van hen ont- vangen is de schriftelijke mededeeling, dat zij aa de te maken rioleering wenschiten aan te shiiten, dat na dien tijd de voorzitter met den dijkgraaf van den Coegorspolder een persoon- lijk onderhoud over deze zaak had, waarin hij hem toestemming verzocht, tot het maken van een riool onder den dijk, en dat deze toen den raad gaf een brief te schrijven aan den ont- vanger-griffier, en dat van dezen op 19 Sep tember 1.1. het antwoord is ontvangen, dat de besi.tisang kan genomen worden in de het vol- gend jaar te houden jaarlijksche vergadering van in gel an den. De heer VAN DE CASTEEL merkt op, dat, naar hij vernomen heeft, er reeds een riool onoer den dijk moet liggen, bij de schuur van Dekker. Indien dit zoo is, zouden veel kosten geerpaard kunnen worden. Het schyn-t, dat die riool gedempt is. De heer KRUIJSSE bevestigt, dat er een nool onder den dijk ligt, maar dat is te klein voor het hier beoogde doel, dat zijn maar ge- won< kannebuisjes, het is al eens schoonge- maalct, maar dat is telkens verstopt. 3. Benoeming van keurmeesters voor de te houden veeniarkt. Met algemeene stemmen worden benoemd tot keurmeeeter voor de op 26 November te bouaen juaimarKt, de heeren A. C. IJsebaert J. K. de Putter en tot arbiter Lev. Dieleman' De hem- WEIJNS vraagt, of de markt, die ten voi'ige jare wegens het heerschen van mood- en klauwzeer moest worden uitgesteld, dit jaar zal kunnen doorgaan. De VOORZITTER meent, clat, zooals de za- ke;< uit staan, de veemarkc kan doorgaan. De heer WEIJNS vraagt, of het miet moge- lyk zou zijn ue jaarmarkt een week uit te stel len de beesten die aan de ziekte leden kunnen te nauwemood hersteld zijn. hee 11GGEL wijst op het bezwaar, dat zoi r. wijzigmg van datum aan veel formali- taiU-n i -noerhevig is en o.m. ook moet goed- gekeunl worden door Gedeputeerde Staten. De VOORZITTER meent, dat bij Hamelink de liiekte ai geweken is. ib" heer WEIJNS zal, de bezwaren voor ver- riagmg der markt inziende, hierop niet verder iPtgaan. 4. Stemming over het verzoek van J. J. de Lozanne e.a. tot wederinvoering der kermis. De V lORZITTER brengt in stemming het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om afwyzend te beschikken op het verzoek van J. J. de Lozanne e.a. tot wederinvoering der kermis, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren P. de Feijter, Og- B«l, J. de Feijter, Kost^r Weyns, Dieleman: tegen stemmen de heeren Van de Casteele, t Glide, Kruijsse, Baert en Van Dixhoorn De heer 't GILDE wenscht, nu dit voorstel is aangenomen, gebruik te maken van de ge- legenhedd, om zijn aangekondigd voorstel te doen, om de kermis niet op de gewone wijze te houden, doch die te beperken tot 2 dagen, n.l. Maandag en Dinsdag. Hij doet dit voorstel, als een compromis tusschen de 5 linksche voor- standers der kermis en de christelijk histo- rische fractie. Het gemeenteprogram der christelijk historischen zwijgt over de kermis, Met de antirevolutionairen is het iets anders, voor dezen is het een principieele zaak, en daarom is het te meer te verwonderen, dat dezen, ofschoon ze het in hun macht hadden die af te schaffen, dezen nadat ze aan het be- wdnd kwamen 3 jaren hebben laten voortbe- staan. Waarom? dat zal wel steeds een Axelsch coalitiegeheim blijven. De heer Oggel heeft zioh getoond te zijn een man met twee aangezichten; de heer Oggel no. 1 zegt ,,ik zie in de kermis niets kwaads" en de heer Oggel no. 2 ,,het is een beestialiteit", doch dit moeten de breeders in hun eigen kring maar uitmaken. Spreker voor zich, vindt 4 dagen kermis ook te lang; 2 dagen is ruimschoots genoeg, vooral in deze tijden. Hij vraagt aan de Ohristelijk- Historischen, die er prijs op stel'en voor ver- draagzaam door te gaan, thans klaren wijn te sohenken. Het gaat er nu om, of ze met het drijven der antirevolutionairen in alles zullen meegaan, en zich zullen verlagen tot vasallen en er geen scheidslijn meer zal bestaan. De kiezers hebben er reeht op, dit te weten. Spreker heeft geen behoefte aan de kermis, de sociaal-democraten staan of vallen daar niet mee, en men moet hem ook niet beschouwen als een spreektrompet van de herbergiers, maar hij komt op voor de kermis, omdat de sociaal- democraten ieders persoonlijke vrijheid willen eerhieddgen, en deze door de afschaffing is aangerand. Zoolang tooneelen plaaits hebben als bij het laatste Oranjefeest, leiden alle praatjes over zedelijke verwording door de ker mis schipbreuk. Bekkensnijders hebben we hier op onze kermis niet. Door den heer Dieleman is in verband met het socialisme de drankhestrijding aangehaald, daar de alcohol de grootste vijand van het so cialisme genoemd wordt. Spreker betoogt, dat men ook socialist kan zijn zonder tot de geheel- onfchouders te behooren, ook spreker behoort daar niet toe. Hij wijst er verder op, dat, zoo als hier vroeger door den heer Kruijsse is ge zegd, de kermis diep iin het volksleven in- grijpt, hetgeen wel daaruit-Wijkt, dat ook de christelijke ambachtspatroons en knechts zelfs tot Donderdags hun half dagje vieren, het is een stuk historie. De bevolldng heeft thans de aandacht gevestigd op de Christelijke Histo- rische raadsfractie en hij hoopt, dat ze zijn voorstel al aanvaarden. De heer OGGEL: Nu de heer 't Gilde mij persoonlijk aanvalt, over heweerde tweeslach- tigheid, moet ik er toch even op wijzen, dat hij zichzelf hier tweeslachtig gedraagt, aange- zien hij sitemde tegen het voorstel van Burge meester en Wethouders, om de kermis niet op den ouden voet te herstellen, en hij daaraan dus wel wilde medewerken, terwijl hij later verklaant zelf 4 dagen ook te veel te vinden. Hij komt daardoor met zijn edgen woorden in tegen spraak. De heer KOSTER geeft te kennen, dat het niet zijn voomemen is geweest, over deze kwestie te spreken, maar nu de Christelijk Historische fractie door den heer 't Gilde uit haar tent gelolct wordt, wil hjj wel loesitem- men, dat het Christelijk Historisch gemeente program niets omtrent de kennis bevat, hij heeft gelijk, dat daar niet in staat, dat zij er tegen moeten zijn, die fractie heeft daarom- trent een vrij mandaat. Spreker meent echter beter dan de heer 't Gilde te weten, wat de Christelijk Historische kiezers wenschen; hij heeft hen op de kiesvereeniging hierover een uitspraiak laten doen en het verlangen was, dat tegen de kermis zou worden gestemd. Wat nu het voorstel van den heer 't Gilde betreft, om 2 dagen kermis te houden, daar kan hij voor het oogenblik niet op ingaan, maar mocht het wezen, dat uit de heffe des volks een desbetreffend verzoek zou komen, dan weet hij nog niet wat hij doen zou, hij kan daarop geen „ja" of geen „neen" zeggen. Thans zal hij tegen stemmen. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van de Casteele, 't Gilde, Kruijsse, Baert en Van Dixhoorn; tegen stemmen de heeren P. de Feijter, Oggel, J. de Feijter, Kosrter, Weijns en Dieleman. De heer t GILDE: Dat is weer een twee- slachtigheid; omdat dit een voorstel van mij is, wordt het niet aangenomen, maar als het van neringdoenden uitging, dan well 5. Stemming over wijziging van het raads- besluit d.d. 19 Juni 1923, inzake over- name overdracht wegsgedeelte Ter Neu- zenAxel. De VOORZITTER brengt in stemming het voorstel van Burgemeester en Wethouders om overeenkomstig het schrijven van Gedeputeerde Staten in het raadsbesluit betreffende over- neming van de provincie van het in de kom dezer gemeente gelegen gedeelte der Stations- straat, te laten vervallen de zinsnede met be- trekking tot het eerst in orde brengen van den waterafvoer ter zijde van die straat, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren P. de Feijter, Og- g^l, J. de I' eijter, Koster, Baert, Weijns en Dieleman; tegen stemmen de heeren Van de Casteele, 't Gilde, Kruijsse en Van Dixhoorn. 6. Verleenen van eervol ontslag aan het personeel bij het vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in verband met de opheffing van het vervolg onderwijs eervol ontslag te verleenen aan de heeren D. A. van Houte en A. J. Schieman en mej. E. M. Mangold, als onderwijzer(es) bij het vervoLgonderwij s. Met algemeene stemmen wordt aldus be- siloten. 7. Vaststelling regeling cursus voor avond- onderwijs. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen: a. VERORDENING betreffende den cursus voor avondonderwijs aan de openbare lagere school te Axel. Art. 1. Van wege de gemeente zal gelegen- heid bestaan tot het genieten van avondonder wijs in de openbare lagere school. Art. 2. Het avondonderwijs wordt gegeven in een cursus voor jongens en meisjes, indien het aantal deelnemers twaalf bedraagt en wordt opgeheven, zoo dit aantal daalt onder 8. Art. 3. De cursus loopt oVer een iaar en duurt honderd uren, verdeeld over weken van "72 lesuur. Art. 4. Het onderwijs omvat de volgende vaikken: Lezem, Nederlandsche taal, Rekenen, Aardrijlcskunde, Vaderlandsche geschiedenis. Art. 5. Ouders of verzorgers, die hunne kin- deren aan het avopdonderwijs wenschen te doen deem em en, doen hiervan voor 20 October aan- gifte bp het hoofd der school. Deze zendt binnen acht dagen daarna de lijst der bij hem ingekomen aangiften met een ad- vaes omtrent de al of niet-toelating aan Burge meester en Wethouders. ...j11 bijzondere gevallen kunnen ook tusschen- tijds leerlingen worden toegelaten. Die toe- latmg wordt in den regel niet gewedgerd aan hen, die zich tusschentijds in de gemeente heb ben gevestigd en in de gemeente, waar ze vroeger woonden, dergelijk onderwijs genoten. Burgemeester en Wethouders beslissen, met inachtneming der wettelijke bepalingen, over de al of niet toelatimg. In het laatste geval wordt de beslissing schriftelijk en met opgaaf van redenen aan den belanghebbende kenbaar gemaakt. Art. 6. De regelen omtrent orde en tucht, ge steld voor de openbare lagere school, in deze gemeente, zijn ook voor het avondonderwijs van toepassing. Art. 7. De helooning wordt bepaald op f 1,25 per lesuur: Art. 8. Deze verordening treedt in werlring op 1 November 1923. b. De helooning der onderwijzers te bepa- len op f 1,25 per lesuur. c. Het schoolgeld voor dat onderwijs te be- palen op die bedragen, zooals deze zijn ge noemd in de geldende schoolgeldregeling voor het vervolgonderwijs, en d. de heeren D. A. van Houte en A. J. Schie- raan te benoemen tot onderwijaers belast met het geven van avondonderwijs aan de openbare lagere school. De heer't GILDE merkt op, dat in artikel 2 voor het doen dqorgaan van deze cursussen als voorwaarde is gesteld, dat er bij den aanvang minstens 12 leerlingen moeten zijn en dat zij worden opgeheven indien het aantal daalt be- neden 8. Hij zou het betreuren, dat, indien er maar eens 10 of 11 waren, deze de dupe zou den worden van de wegblijvenden. die het nut er niet van inzien. Hij stelt voor die getallen te stellen op 10 en 6. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de pliaatselijke schoolcommissie had voorgesteld te stellen 8 en 6. De heer OGGEL zegt, dat Burgemeester en Wethouders tot hun cijfers zijn gekomen uit overweging, dat er toch eenige waardeering van dat onderwijs moet hlijken. Waar is de grens. Als men 8 neemt, kan weer gezegd wor den moeten 7 de dupe worden als de 8e niet komt. De heer VAN DIXHOORN noemt het toch ongelukkig voor degenen die wel willen. De VOORZITTER meent, dat de onderwij zers wel hun invloed zullen aanwenden. dat minstens het genoemde getal kinderen de school bezoekt. De heer VAN DIXHOORN wijst er op, dat men door sterfgeval of verhuizing leerlingen verspelen kan. De heer OGGEL merkt op, dat dit ook zou kunnen al werd het minimum op 6 bepaald. Het heeft op 't oogenblik geen practisch nut, want er zijn genoeg leerlingen om te beginnen. Het amendement van den heer 't Gilde op artikel 2 wordt verworpen met 6 tegen 5 stem, men. Voor stemmen de heeren Van de Casteele, 't Gilde, Kruijsse, J. de Feijter en Van Dix hoorn; tegen de heeren P. de Feijter, Oggel, Koster, Baert, Weijns en Dieleman. De voorstellen bedoeld onder letters a, h en c, worden met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoe ming van onderwijzers, waarbij de heeren Baert en 't Gilde op udtnoodiging van den VOOR ZITTER met hem het stembureau vormen. Benoemd wordt met 11 stemmen de heer Van Houte en met 10 stemmen de heer Schie man; 1 stem is uitgebracht op den heer Pieters. 8. Vaststelling gemeentebegrooting. De commissie van onderzoek der gemeente begrooting, dienst 1924, bestaande uit de hee ren Kruijsse, J. de Feijter, Baert en 't Gilde, heeft onder voorzitterschap van den burge meester, in hare vergadering van 29 October 1.1. die bagrooting onderzocht. Bljjkens haar rapport geeft die h. i. aan lei ding tot verbete- ring, of verandering, of eischt nadere toe- lichting: 1°. de presentiegelden der leden van den raad opnieuw te regelen, door een bedrag vast te stellen van f 2,50 per lid en per zdttmg; 2 de post onder volgn. 15 met een bedrag verhoogen, dat in de raadzaal de tafel zoodanig wordt veranderd, dat de voorzitter en de leden tijdens de discussien elkander beter kunnen volgen. 3°. Het geraamde bedrag van „plaatsen van advertentie" met 100 te verlagen en te bren gen op 150. 4°. Een qpgave te doen waaraan de gelden besteed worden van de Burgerwacht, zulks in verband met een voorstel om een 'subsiidie daar aan toe te kemnen. 5°. De opbrengst van rente der gelden ge- stort op de postrekendng lager te ramen. 6°. In het hoofdstuk onderwijs een post op te nemen voor kosten voor het verstrekken van warm drinken aan kinderen van buiten, die des middags in de school hun eten nuttigen. 7°. De raming van premien en andere kos ten van markten nader te specificeeren. 8°. De inkomsten van de gemeente op andere wijze uit te breiden, door opcenten te heffen op de vermogensbeiastdng. Door den heer't GILDE zij'n schriftelijk in- gediend de volgende voorstellen: a. de gemeente raad besluite een post op de begrooting te brengen van 200 ter bestriding der tuberculose; b. de gemeenteraad besluite een post op de begrooting te brengen van f 600, tot het ver strekken van warm drinken, voeding en klee- dine aan schoolgaande kinderen en benoeme een commissie die belast wordt met de afhandeling van verzoeken dienaangaande van de ouders; c. de gemeenteraad besluite tot uitbredding van het burgerlijk armbestuur tot 7 leden, zoo- dat ook de Ohristelijk-Historische party en de sociaal-democratische fractie daarin vertegen- wocwdigd zyn; d. de gemeenteraad besluite een post op de begrooting te brengen van 10.000, voor werk- loozensteun of eventueele werkverschaffing; e. de gemeenteraad besluite tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der vermogens- belasting (100 opcenten); f. de gemeenteraad besluit tot afschaffing van het raadsgebed. De VOORZITTER vraagt, alvorens met de artikelsgewijze behandeling der begrooting aan te vangen, waarbij de verschillende voorstellen en opmerkingen by de betrokken poste-n kunnen besproken worden, of iemand het woord wenscht voor het houden van algemeene be- sohouwingen. De heer't GILDE vraagt hiervoor het woord. De VOORZITTER noodigt hem uit, met het oog op den beperkten tyd, niet te uitvoerig te worden. De heer 't GILDE antwoordt, dat dit wel gaan zal, en spreekt als volgt: Mynheer de Voorzitter! Volgaame zal ik gebruik maken van de aan- g-eboden goleigen/hedd tot het houden van een algemeene beschouwing by deze begrooting, al is zulks ook in strijd met de tot dusverre hier bestaande gewoonte. Ailereerst Vestig ik de aandacht op het voor onze partij heugelijk te memoreeren feit van onze intrede hier in den raad en wat daaraan vooraf gegaan is. In de eerste plaats is dit een gevolg van algemeen kiesrecht en het stel- sel van evenredige vertegenwoordiging, dat wij het met de bewustwor<ling der arbeidersklasse tot hier konden brengen. Trouwens is dit niet het geval met ons alleen, want wij zijn niet de eenige party, die hierdoor een plaats aan deze groene tafel werd beschoren. Een jaar of zes geleden toch leefden wij nog onder een ander kiesstelsel; toen werd de stryd uitgestreden tusschen liberaal eenerzijds en anti-revolution- nair anderzijds. Roomsch-Katholieken, Christe- lijk-Hastorischen, noch S. D. A. P.'ers welke laatsten hier toen nog niet dan bij name bekend waren, konden toen gevoegelijk afzien van deel- name aan den verkiezingsstrijd bij gemeente- verkiezingen, ik blik dan even terug naar de jaren 1918 en 1919, toen wij hij de Earner en Btatenverkiezingen respectievelijk op ie roode lyst zagen uitgebracht 28 en 37 stemmen of drca 2 a 3 der in het geheel uitgebrachte stemmen. De heer OGGEL: Maar mynheer de Voor zitter, nu zijn we toch begonnen met de behan- oeling der begrooting. GaaA dat nu over de begrooting 't GILDE: Ja, mynheer Oggel, wat ik hier zeg is geiheel in de lijn met het aan de orde zijnde onderwerp. Ik begrijp wel, dat u het niet plaatsen kunit, dat ik. hier het woord voer De heer OGGEL: Dat is niet aan de orde en ik verzoek den Voorzitter den spreker zich te doen beperken tot het aan de orde zijnde punt. De VOORZITTER: Gaat u voort, mijnheer 'i Gilde. De heer 't GILDE: Vervolgens, nadat in September 1919 hier was opgericht de plaatse- lijke afdeeling der S. D. A. P., die door haar gestadige volkspropaganda de aandacht op zich deed vestigen en nadien haar werkkring in be- belngrijke mate heeft uitgebredd tot de arbei- ders, die het nut van organisatie inzagen, toen wij het vorige jaar bij de Kamerverkiezingen voor het eerst deelnamen aan de vexkiezings- propaganda, zagen wij het stemmen aantal ge stagen tot 155 of ruim 7 terwijl dit op 11 April j.l. by de Statenverkiezing bedroeg 213 of circa 19 en bij de raadsverkiezing in Mei 241 of ruim 10 dan is er voor ons ruim schoots redem tot tevredenheid. En al ben ik voorloopig door den loop der fedten, momenteel nog maar alleen vertegenwoordiger, voor ons ligt in dien voorspoedigen groei, reden tot blijdschap en vertrouwen in de toekomst. Niemand hier zal dan ook de illusie behoeven te koesteren, of zich in slaap wiegen met de gedachte, dat wij voomemens zouden zijn thans op onze lauweren te gaan rusten. Doch flat zul len de heeren naar alle waarschijnlykheid ook niet doen. En nu mag de rechtsche raadsfractie prat als zij zich sedert haar eerste optreden als zoodanig hier in ons oud stedeke heeft be- toond blind zyn en blijven voor hetgeen door ons wordt voorgestaan, voorgesteld of bevoeh- ten, zij mag, en ik scheer de geheele protes- tantsch-chnstelijke raadsmeerderheid over een kam, bruut afwijzend staan tegen alles vat van ons afkomstig is, zij mag zich de ooren dicht- stoppeti en desnoods hetgeen ik zeg en in het middenbreng doodzwijgen, bet zal niet baten. Willen de heeren, die een meerderhedd bezitten van ongeveer een, wind zaaien, storm zullen zij oogsten! Ik heb in de eerste raadszitting den heeren aangeiboden mijn loyale en welgemeende be- reidwillighead, mijn gereede sociaal-democra- tisch verantwoordelijkheddsgevoel, welnu, aan hen zelf zal het liggen of zij daarvan gebruik wenschen te maken, of my zullen negeeren. Ik zal onder alles kalm blijven en gebruik maken dubbel gebruik van mijn contro- leerende bevindingen als raadslid en deze aan wenden zoolang ik in gezondheid hier een plaats inneem aan de groene tafel. Mynheer de Voorzitter, hetgeen ik tot dus verre van de heeren heb ondervonden, is Eiet in staat bij mij bemoedigende iilusies te wek- ken. Daarom wil ik van deze plaats even vast- nagelen, mynheer de Voozitter, dat ik aan de hand van de tot hier gevolgde politiek, gezien ten eerste de wethouders en gascommissie-ver- kiezingen en ten tweede de kermis, waarover ik bij deze begrooting weinig zal zeggen, niet zonder meer beredd ben mijn vertrouwen aan de bedde heeren wethouders aan de meerder- heiil van het college van Burgemeester en Wet houders mijn vertrouwen te schenken. De genen, die willen heerschen als dictators en en- kel en alleen het recht van den sterkste erken- nen, zal ik, indien --zij hun beledd niet in andere banen wenschen te leiden, nimmer mijne mede werking verleenen, zoolang ik in my de weten- schap draag, dat hun optreden in strijd is met de waarachtige belangen van Axel en zijn ar- beddende bevolking. Den heeren ontzeg- ik eens en vooral het recht om uit mijn houding by het kermisdebat de conclusie te trekken, dat ik met de liberalen door dik en dun zal gaan. Een en ander ver- eenigt ons, veel houdt ons van de liberalen ge- scheiden, al zal dit missehien in de Axelsche gemeentepolitiek niet zoo schrynend tot uiting komen. Want gij hebt met my de liberalen en zelfs de katholieken in den oppositiehoek ge- drongen, al wordt het door ecu man als den heer Baert, dien ik persoonlijk, niet alleen om zyn jaren, slechts achting toe kan dragen, niet zoozeer gevoeld! Het heeft mij dan ook in myn strijdlust gesterkt, te weten, dat wy een sterke oppositie kunnen vormen, ook al zal, zooals ik reeds zed, de scheidingslyn wel eens verder moeten getrakken, dan het protestantsch- christelijk bloc. En waar men hier, naar men zegt te doen heeft met een raad die niet noemenswaard is veranderd, daar heb ik slechts verwondering gevoeld; want, mynheer de Voorzitter, deze raad is in haar samenstelling duchtig veranderd. Met een variant op Napoleon zoudt gij rechtsche raadsmeerderheid moeten uitroe- pen: „Nog zulk een verandering en het is uit met onze heerschappijOf denkt gy, by het verstrjjken van deze vierjarige periode, als het in uw kraam te pas zal komen weer maar eens aan te kunnen kloppen by de R. K. Ik meen dat er reden is voor de R. K. rich niet meer te laten gebruiken en rich te laten spannen voor het protestantsch-christelyk karretje. De R. K. van Axel zyn al tientallen jaren door de heeren bedrogen, zij zullen naar ik en niet zonder reden durf hopen o-a. de wethouders- verkiezing van 1923 onthouden en zich niet meer laten gebruiken als vazallen straks! Een moment wil rk dan stilstaan by de dezen zomer gehouden raadsverkiering. De uitslag dezer Verkiezing had een beduidende styging van het totale linksche stemmenaantal tenge- volge, zonder dat hierby rekening wordt ge houden met de vele stemmen uitgebracht op den heer Van de Casteel, die openlijk gepropa- geerd is als de linksch katholieke candidaat, en als zoodanig, zeer zeker tot schade van rood en liberaal werd gekozen. De anti-revolution- naire fractie keerde in haar geheel ongewijzigd hier weder, de christelijk-ihistorischen, onder de valsohe leuze, dat no. 2 voor de kermis was, wonnen een zetel en aan mij werd een zetel toe- grewezen, die de Vrijheidsbond verloor. De par- tijen van links hadden belangrijke overschotten. De rechtsche groepen kregen alle restzetels. Het eenige onvrywillige slachtoffer werd om de straks genoemde reden, de heer Van de Bilt, daar de R. K. voor een goed deel te kennen gaven niet met diens beleid accoord te gaan. Evenwel, ook al ware de heer Van de Bilt hier teruggekeerd, hij ware het was mij uit den boezem der anti-revolutionnaire k'esver- eeniging bekend hier nooit als wethouder teruggekeerd. My persoonlyk laat dit Siberisch koud, want noch de heer Van de Bilt voor 4 jaar, als de heer Koster dit jaar, had recht op een zetel in het dagelijksch bestuur. Men heeft het onomwonden verklaard en of het nu te dan- ken is aan de Christelijk-Historischen blijft het. zelfde, men had den heer Van de Bilt, a's wet houder, niet meer gekozen. De heer OGGEL: Dat is een leugen! De heer 't GILDE: Men had den heer Van de Bilt niet meer herkozen. Ik wil hier eens in het juiste licht stellen hoe valsch en voos in wezen de coalitie is en hoe weinig de R. K. op de Amti-Revolutionnai- ren en Chistelijk-Historischen vriendenkring kunnen bogen. De VOORZITTER: U moet u niet zoo onpar- lementair uitdrukken. De heer OGGEL zou wenschen, dat de Voor zitter den heer 't Gilde belette aldus vnort te gaan, de Voorzitter moot le'ding aan de Dehan- deimg der zaken geven. De heer t' GILDE vraagt, waarom de heer Oggel hem zoo telkens in de rede valt. Dat doet spreker toch ook niet. (Zie verder het Eerste Blad). hout, SCHEEPVAARTBEWtGING 10 November. Duitsch zeel. Werna, 2030 M3. van Koningsbergen voor Gent. Eng. s.s. General Havelock, 2073 M3., stukgoed. van Newcastle voor Gent. Ned. s.s. Noordvvijk, 6050 M3., kolen, van Penarth voor Gent. Ned. s.s. Rijswijk, 4738 M3., kolen van Grangemouth voor Gent. Duitsch s.s. Bolbek, 4328 M3., ledig van Velsen voor Ter Neuzen. Ned. s.s. Johanna. 5882 M3., kolen. van Dunston \oor Sluiskil. Fransch s.s. Tetuan 6468 M3., gemengd, van Rival voor Gent. Duitsch s.s. Helgoland, 532 M3.. ledig, van Trangsund voor Gent. Duitsch zeel. Q, 17)75 M3., hout, van Trangsund voor Gent. Duiitsch (zeel. S, 1776 M3., hout van Trangsund voor Gent. Deensch s.s. Uffe, 5290 M3., ledig va* Gent naar Antwerpen. Eng s.s. Ptarmijgan, 1412 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Chrichtoun, 3184 M3., stnk- i^joed, van Gent naar Lelth. 1 Deensch s.s. Martin Goldschmid, 5926 M3., ledig, van Gent naar Burnt Island. Eng. s.s. York, 3202 M3.. stukgoad, van Gent naar Hull. 11 November. Zweedsch s.s. Kullaberg, 1762 M3., aardappelen. van Dantzig voor Gent. Eng. s.s. Teesburn, 2169 M3., kolen, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Brookside, 1645 M3,' pekko- len van Sunderland voor Gent. Belg. s.s. Jacques Ramet, 539 M3.. le dig van Brussel voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3. stukgoed, van Londen voor Gent. Ned. s.s. Sint Jansland, 6239 M3., ko len. van Newcastle voor Sluiskil. Eng. s.s. Glanbrydan, 5364 M3., kolen, van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Tolbolsk, 7536 M3.. vlas van Petrograd voor Gent. Ned. s.s. Margaretha, 559 M3., aardap pelen, van Frederiksund voor Gent. Eng. s.s. Ordgryfe^ 2728 M3. kolen. van Swansea voor Gent. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. River Crake, 1892 M3.. stuk goed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3. stukgoed, van Gent-Ter Neuzm naar Londe.j. Eng. s.s. Malrfx, 2002 M3., ledig, van Gent naar Grimsby. Eng. s.s. Uskmouth, 6585 M3., ledig, van Gent naar Swansea. Deensch s.s. Harald, 5532 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. General Havelock, 2073 M3., stukgoed. van Gent naar Newcastle. Noorsch s.s. Start, 3305 M3., ledig, van Gent naar Hamburg. Eng. s.s. Corsca, 7822 M3., ledig, van Gent naar Immingham. Eng. s.s. Abbeville, 3783 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Dicky, 1425 M3. ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Madamme Dorette, 2248 M3., ledig van Gent naar Goole. Letl. s.s. Daga.va, 48^0 M3., ledig, van Ter Neuzen naar MethiJ. Belg. s.s. Neree,| 640 Mb-, ledig, van Gent naar Ostende. Deensch s.s. Wernser, 5006 M3., ledig, van Gent naar Methil. 12 November. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3. stukgoed, van Liverpool voor Gent. Eng. s.s. Eskwood, 2237 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Hunstanworth, 7298 M3., len, van Hartlepool voor Gent. Deensch s.s. Alfa, 2389 M3., vlas, Stettin voor Gent. Belg. s.s. Isabella, 1045 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Eng. s.s. Lutona, 584 M3., ledig, van Londen voor Gient. Fransch s.s. Capiteine Luigi, 8987 M3., kolen, van MethiJ voor Ter Neuzen. Belg. s.s. Sierra Grande, 6568 M3.. kolen, van Leith voor Gent. Noorsch s.s. Felix, 5200 M3., kolen, van Cardiff voor Sluiskil. Eng. s.s. Jolly Marie, 1037 M3., kolen, van Richborough voor Gent. Duirsch s.s. Kaspar, 1825 M3., kolen, van Barrydock voor Ter Neuzen. Deensch s.s. Svend P 2, 5420 M3. ledig, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Bronton. 5798 M3., Gent naar Immingham. Ned. s.s. Johanna, 5882 M3., Sluiskil naar Dunston. 13 November. Eng. s.s. Dotterel, 4925 M3., van Glasgow voor Gent. Ned. s.s. Thearto, 3001 M3., van Dublin voor Gent. Noorsch s.s. Navigator, 3605 len, van Breston voor Gent. Zweedsch s.s. Hildegard, 3319 M3., ko len, van Ayr voor Gent. Belg. s.s. Urpeth, 3183 M3., kolen, van Port falbot voor Gent. Eng. s.s. Rudmore, 2741 M3., kolen, van Methil voor Gent. Belg. s.s. Ady, 576 M3. ledig, van Os tende voor Gent. Fransch s.s. Seore, 9729 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Amerik. s.s. Sundance, 14668 M3. van Gent naar Rotterdam. Duitsche zeel. Unterweser, 2179 pifiet, van Gent naar Oskarsham. Eng. s.s. Brookside, 1645 M3., van Gent naar Rotterdam. En nr. s s. M'T"v, 2rH'1 M3., sttikcoed, vaii Gent naar Gau.- van ledig, van ledig, van stukgoed, stukgoed, M3., ko- ledig, M3., ledig,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 7