LAKDBOUWBERICHTEM. 6EMEHBPE 8ERICHTEN. DE STORM OP DE FRANSCHE KUST. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. ten do aanstaande ontjbEnding1 aan hum districten te seinen. Volgens de Engelsche klPswet valt dc candidaatstelling tim dagen na de ont- bi'nding, ditmaal dus op 26 Nov. en de verkil zing weer tien dagen later, op 6 December. Ui|t de cijfirs die de Engelsche draad- iooze direnst gee ft van hetl aantal ca,ti- diidaten, dat de drie grootie partijen zul- len stellen, kan men aflejdenlj dat er in veie districten driehceksverkiezngen ko- men. Er is echter rnog' tijd van beraad over een stembus-accoord tusschen lilbera- len en socialisten, dat bij cen ncderlaag van de conservatieven vrij zeker tot een ooalitie-regecring zou leiden. In liberale. kringen v. rdt daarop reeds gczinspPeld. Aan hot bcsluit der Gommissie van Her- stel om Duitsche gede'.egeerden te hooren over Duitschland's b taalvermogcn en daar- na over te gaan tot een besnreking van de wenschelijkheid der instelling van een commifesie van deskundigen, wc Ike gege- vens zal verzamelen over die draagkracht in de eerstvolgende drie jaren, is een vin- nige discussie tusschen Bradbury en Bar- tliou voorafgegaan. De Engelsche vertegenwoordiger, die Poincare's bekende voorstellen scherp he- kelde, bracht in de eerste plaats de Roer- bezetting ter sprake en vroeg zich af of deze niet alle bepalingen van het vredes- verdrag nopens de schadevergoeding illu- soir ma^t. Verder vergeleek hij de maat- regelen, die Poincare vvil nernen om Duitschland tot uitvoering van zijn vers plichtingen te brengen met „pillen tegen een aardbeving". Opmerkelijk was de onzijdige houding di,e de ltaliaansche en Be;gisch< gedelo- geerden bij het tvvistgesprek van hun En gelsche en Fransche eollega's i:n aidht nam en. Tot een stemming over Barthou's voor- stel om ten spoedigste over1 te gaan tot een onderzoek naar de Duijtsche b- taal-i kracht over de drie. volgenuP jaren, waai<- tegen Bradbury's kriiiek voornamelijk ge- richt was, is het niet gekoinen. Voorlooptg is alleen besloten Duitsche gedelegeerden to hooren en. daarna de ins telling eener commtesie van deskundigen te overwegen. Men heeft het dus geraden geaoht hut eijgenlijke punt van geschil te omzeilen. WERKLOOSHE1D IN DU1TSCHLAND. Dat de w< rkloosheid in Duitschland on- rustbarende afinetmgen aanmemt is 'oij her- haling door de cijtrrs van de ingeschreven werkloozen gestaafd. Wolff geeft nog eens een overzicht (waarm het euve» uitsluitend wordt geweten aan de bezetfing van Rijn en Roer), volgens 't welk in het B. G. meer dan 2 imillioen menschen zonder werk Z!jn on zeer velen ©en verkprten. aibeids- tijd hebben, zoodat ten minste de helft der bevolking de gevolgen van de werkloosheid ondergaat. In het onbezette gebied is even- eens een groot deel der ibevolking op onderstand aangewezen. Hun aantal loopt volgens Wolff in de millioenen. Over het geheele rijk gaat ongeveer een derde der bevolking onder de gevolgen der werkloos heid gc bukt. Het percentage zou nog veel grooter zkn als niet het stelsel van v er- korte werkdagen in den ruimfsten omvaug ingevoerd was. Y)i toostand is te crgir daar Aegens den staai. uer openoare geldmiidde'.en de uitf- k earing van onderstand zoo veel mogenjk bepaalt moet worden. DE EX-KROONPR1NS TE OELS AaNQEKOMEN. De ex-kroonprins is Dinsdagavond om izes uur in een open Hollaudschen toer- wagen te Oels aangekomen en gi,ng ver- gezeld van majoor Von Miildner en een persoonlijken vri.end. Ook is, naar men weet, de reis medegimaakt door een amb- tenaar van de politick® po'it.e te Berlijn. De kropnprins werd bij zijn aaikomst bij den ingang vat het slot door een talrijk pubiiek met „Hoch"-geroep. verweikemd. De ex-kroonprins is in 'n Diirkoop-wa- gen door N der end gegaan. zoodat hij in een Holianuscnew unTwagen, hetgeen dus 'n Spijker geweest zou moeten zijn, aangekomen blijkbaar onderweg in Duitschland van wagen heeft verwisseid om eventueele „speurders'' op een dwaal- spoor te brengen, merkt de 1 el. op. TER NEUZEN, 16 Nov. 1922. GEREF. GEMEENTE. Ds. B. van Neerbos alhier, is beroepen bij de Geref. gemeente te Ridderkerk. ARTS-EXAMEN. Aan de Universiteit te Amsterdam werd door de Genei skundige Staaiscou in s-r tot arts bevorderd de heey- Jos. R. F. Hoi mans, gebor. n te Ossenisse. j JACHT. Door Gedeputeerde Staten is de sluiting der jacht op klein wild bepaald op Maan- dag 31 December a.s. met zonsondergang en wordt medegedeeld, dat het; tijdstiip der sluiting van ue jacht op houtsnippeu en waterwild' nader zal worden vastgesteld. BELAST1NGWEZEN. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari a.g.: opgeheven het ontvangkantooi» der directe belastingen en accijnzen tte IJzendijke; zijn de gemeenten Bjiervliet en IJzen dijke gevoegd bij het ontvangkantpor der directe belastingen en accijnzen tje Oost- burg en de gemeente Hoof dpi a at bij net; ontvangkantoor dier middelen te Breskens; SAS VAN GENT. Maandagochtend kwam men tot de ont- dekking, dat inbrekers aan den gang waien geweest in de openbare school A te Sas van Qent. Alle boekenkast® i bleken ge- forceerd en de lessenaars van het onde"\vij- zend personeel waren aan een onderzoek onderworpen. Vermist woidt een horloge, toebehoorende aan mej. V. onderwijzeres aan die school. Het onderzoek schijnt er op te wijzen,, dat de dader eenl hond bij zich gehad heeft. (Z- K.) WESTDORPE. Zondagavond tusschen 9 en 10 uur ter- wijl de bewoners afwezig waren, is inge- broken ten huize van den brievenbesteller IJsebaert alhier. Er is voor ongeveer 40 gulden aan contanten ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Tot heden van de daders geen spoor. BOSCHKAPELLL Dc knecht van den Molenaar M. J., alhier, had het ongeluk te Kuitaart met een zijner beenen onder een zwaar beladen ca mion te geraken. Het wiel raakte det kuit, waardoor deze gekwetst werd. De tele- fonisch ontboden geneeshecr vervoerde de jongen naar de ouderlijke woning. Zijn toestand is redelijk. Een niet aliedaagsch geval deed zich bij den koehouder A. B. alhier voor. De man had een pasgekalfde koe, waarvan hij een ruime melkgift v«rwachtte, doch toen hij het beest ging melken, bleef de emmer lee,g. Dit duurde zoo lenige dagen, hij kon fzi.ch dit vreemde verschijnsel maar niet verklaren, tot tensklaps een buurvrouvv zag, dat een zeug, die ook buitenj Hep, de koe leeg trok. Het varken was hierop zoo verzot, dat de boer het di|er slechts met veel moeite kon ahveren, als hij de koe ging melken. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND. In de jongste vergadering van het hoofd- brstuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt i,n zleeland is meegedceld dat de heer B. Gerritsen, rijks- tuinbouwconsulent te Londen, is uitgenoo- dijgd, op de algemee'ne vergadering op 3 December eCn lezilng te houden over: De afzet van Zeeuwsche land- en tuiffi- bouwproducten naar Engeland. Viia het Landbouwcomite wenscht het hoofdbestuur aan de regterijng te hebben geschreven, dat wanneer er sprake zal zijn van beschermende maatregelen, niet enkel de industrie beschermd moet worden, doch ook de landbouw. Steun zal worden verkend bij de samen- stelling van een petiponement tot instand- houdi'ng van den financieelen s.eun, die door het rijk aan de paardenfokkcrij wordt gegeven. Een commissi® van onderzoek inzake de instelling van een rechtskundig bureau voor den landbouw werd benoemd. Ten einde den afzet van bcerenboter in Zeeland te verbeteren, werd besloten. de Middelburgsche boternoleering zooveel mogelijk bekrnd te maken, en te bevorde- ren, dat de boter op dez© basis verkocht wordt. Instemming werd betuigd met de wets- ontwerpen inzake den eierenuitvoer en tot wijziging van de aardappelenwet. VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN Door het afschutven van het opgepakte hooi, viel de dochter van landbouwer W. v. d. B. te Haarsteeg, van den hooizolder en kwam met het achterhoofd op de deel terecht. oZnder tot bewustzijn kotnen, overleed ze denzelfden dag. D1EVENBENDE. Eenige inaanden geleden kwame.i bij de politie te Amsterdam klachten in van eenige bewoners van de Weteringschans en van den Overtoom, dat zij door een dienst- meisje, dat slechts enkele dagen bij hen in dienst was, bestolen waren. De politie stelde cen onderzoek in en juist toen zij de verdachte op het spoor was, werd het 21-jarige meisje, in gezelschap van een 27-jarigen constructiewerker, doer de Rot- terdamsche politie gearresteerd, daar zij aldaar eveneens van diefstal beschuldigd waren. Het bleek, dat de man,, die getrouwd was, een verhouding had aangeknoopt met het dienstmeisje. Een klein bedrag aan geld, dat de man had was spoedig ver- teerd. Het meisje verhuurde zich toen bij verschillendc families te Rotterdam, C©n Haag en Amsterdam, waar z' telkens en kele dagen in dienst bleef. Zij keek eens goed rond wat er mee' te nernen viel en sprak dan met haar handlanger af, tijdens de afwezigheid van de huisgenooten de.i buiA te kortien halen. Het tw.ectal heeft op die manier een groot aantal zilveren Iepels en messen, gouden armbande.i en horloges, alsmede k'e dingstukken ont- vreeind. Na haar slag te hebben gedaan, maakte bet meijsje zich mat haar mede- plichtige uit de voetfen. Beiden hebben bekend de gesignaleerde rfiisdrijven te hebben geplcegd. Eerst zul- len zij in Rotterdam terecht staan, dan zullen zij zich Voor dc Haagsche rechtbank heb ben te verantwoorden en tanslotte zal het tweetal met de Amsterdamsche rechfer ken- nis maken. Het weer laat, zooals gemeid de laat'- ste dagen ip Frankrijk wel wat te v.e.ischen over. De Rhone en haar bijrivieien zijn door de aanhoudendr regens enorm ge- wassen. In het dorp Vaucluse heeft de beroemde fontein bezonge.i in d(> gedich- ten van Petrarca, haar hoogtepunt bn eikt. Zij biedt een schittere.id schouwspel. Ook te Toulon is er een enorme regenval geweest. Zaterdagavond stond het bene- dengedeelte van de staj geheel blank. Alle kelders waren overstroomd. I3e winke icrs moesten hun zaken sluijcn. Het tramver- keer werd gestremd. In de haven spookte het geweldig. Een boot van de Gompagnie du Midi werd nabij Balaguier op de kust geworpen. De ltaliaansche stoomboot >»E)gre" liep aanzienlijke averij op, terwijl de Iberia" voortdurend S. O. S.-signalen gaf. Er werd assistentie gezonden. Uil iLorient wordt gemeid, dat er in het Westen een hevige storm woedde. De bark „Petite Marie" is ten Zuiden van het ei'land Groix gezonken. Men koestert de hoop, dat de bemannfng zich heeft kunnen redden. Een radiogram uit Brest meldt, dat de loodsboot „Clara-Yvonne", di^? op 6 dezcr ui,t Conquet v< rtrok, door den storm ovei\- v alien is. De boot was eenige vaartuigen tegemoet gvvaren en zou deze nabij Brest ontmoetcn. Men hc«rt echfer si,nds haar Vertrek uit Conquet niefs meer van de Clara-Yvonne" vcrnomen. Zij wordt als verloren bschouwd. Vergadering van Vrijdag 2 November 1923, des namiddags 1 uur. Vooraitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wiase, M. Dekker en A. Haak, benevens de Secretaris J. Stolk. Aiwezig de heer M. Kaijser. (6. Vervolg en slot). Omvraag. a. De heer C. H. H. WISSE verklaart zich de talk te willen maken van veler verontwaar- digdng over de wijze waarop het electrisch net is omgebou'wd; hij kan niet begrijpen, dat Bur- gemeester en Wethouders hebben kunnen goed- keuren om de palen en vooral de bokken te laten plaaitsem zooals die thans staan. Die bok ken staan in den weg en ont9ieren het dorp, eir zullen vele klaohten komen, want hij vreest, dat op de draaipunten bij den ingang van stra- ten die bokken dikwijls zullen worden aange- reden. Dan is het hem opgevallen, dat de draden zoo laag zfjn gespannen, dat verscKillende menschen hun goten niet meer zullen kunnen sohoonmaken. Dat levert een gevaar op en dat schoormmakem zal wel niet mogelijk zijn, zon der dat de stroam van het net gedaan wordt. Hij zou willen vragen wat daaraan te doen is, het is nu jammer genoeg, te laat, maar hij hoopt, dat in 't vervolg beter zal warden uit- gokeken. De VOORZITTER merkt op, dat Burgemees- ter en Wethouders den omhouw van het net in handen hebben gegeven van den adviseur, den heer Hegge Zijnen. Deze heeft het net op de kaart aangestippeld en de plaatsen aangegeven waar bokken moesten komen. Burgemeester en Wethouders hebben het ter plaatse nage- gaan en waren overtudgd, dat het niet anders kon. Naar sprekers meening staat er maar een bok wat lastig, nl. die bij het huis van Jan Dees, dooh al de andere leveren voor de pas sage geen bezwaar op. Het was onmogelijk am zao'n zwaar net te zetten zander het ge- bruik van bokken op de hoeken. Burgemeester en Wethouders hebben zich dus bij het advies van den adviseur moeten neerleggen. Dat de palen het dorp ontsieren is juist, maar dat doen telefoon en telegraafpalen ook, daartegen is niiets te doen. Wat de aansluiting der huizen betreft, dat die laag zijn aangebracht, is spreker eens, maar de vraag is, of het zonder moedlijkheden amders kon. Er is nog wel een andere oplos- aing overwogen, maar de meters staan alle in den gang, zoodat Burgemeester en Wethou ders er geen anderen uitweg op konden vin- den. Het is nu wel gemakkelijk om opmerkin- gen te maken, maar behoort zich ook af te vragen, of het wel anders kon. De heer Hegge Zijnen is al 20 jaren in de praktijk en heeft dus op dit gebied toch ook wef ervaring op- gedaan. De heer C. H. H. WISSE hecht alle geloof aan de ervaring van den heer Hegge Zijnen, maar moet toch opmerken, dat als er palen van 9 meters waren geplaatst, men over de wo- ndngen heen had kunnen gaan. Ook was het z. i. beter geweest ijzeren palen te nernen, dat zou misschien twee of drieduizend gulden meer hebben gekost, maar men heeft nu toch er- varen, bij het verplaatsen, dat somimige palen van onder al geheel verrot waren en daar staan we nu dus weer voor. De VOORZITTER betoogt, dat ijzeren palen meer dan eens zoo duur zouden geweest zijn ails de houten paler, dat was dus wegens de kosten niet doenlijk. Ook moet men bedenken, dat gewerkt moet worden onder toezicht van 'n ingenieur van de P. Z. E. M. en dat er juist met het oog op het gevaar van vallende draden bezwaar gemaakt wordt om over woningem te gaan. In venbarwl met de plaatsing van het transformatorengebouwtje moesten we over een woning, maar daar is heel wat over te doen geweest De heer C. H. H. WISSE wijst op den draad bij Wilhelmus; die draad staat allemachtig laag. Hoe moet die bij zijn goot komen om schoon te maken. 't Is waarachtig waar, daar kun je met geen ladder voorbijkomen, zonder den draad te raken. Hij vreest, dat men daar- door van ongelukken hooren zal. De VOORZITTER merkt op, dat dan, als de menschen schoon moeten maken, zal moeten worden gevraagd om den stroom af te zetten. De heer C. H. H. WISSE: En dan zou iemand die met een motor werkt maar moeten stoppen De heer KOOPMAN meent, dat het gevaar ook te keeren is, door den draad te isoleeren. De VOORZITTER zegt, dat bij hem de lei- cling tot 3 M. buiten zijn waning gedsoleerd is. De heer C. H. H. WISSE is er sterk voor, clat de draden worden geisoleerd, want als men er mee in aanraking komt, krijgt men een slag en is dood. En al was men niet, dat men direct door den stroom gedood wordt, men valt clan toch van den ladder met de kans dood te vail en. De VOORZITTER betwijfelt nog, of de ge volgen zoo ernstig zouden zijn, doch zegt toe, de zaak met de wethouders te zullen bespreken. De heer DEES bespreekt nog de verplaat- sing van een paal op het land van A. Dees. Dit is geschied zonder, dat deze er iets van wist en het is bezaaiden grpnd. De VOORZITTER' geeft te kennen, dat het niet uitgemaakt is, of die paal wel op grond van A. Dees staat, en, was dit vroeger reeds twijfelachtig, nu is zij nog verder dezen kant op, en dus nog verder van zijn grond verwij- derd geplaatst. b. De heer HAAK herinnert er aan, dat er op 't Ve#r een brand je geweest is. Was het toen, vraagt hij, met de spuit wel in orde? De VOORZITTER erkent, dat er wel iets haperdie. De spuit was te laat op het terrein. Hij deelt mede hoe er geen ander geschikt paard te krijgen was dan een klein paardje, dat voor de spuit werd gespannen. Toen het zoover was begaf spreker zich naar het terrein van den brand doch begreep later maar niet waar de spuit bleef. Eindelijk zag hij deze aankomen met het paardje stapvoets er voor. Hij zond toen nog een bode tegemoet om tot haast aan te sporen, maar de voerman van het paardje verklaarde, dat het dier met de spuit niet in draf kon loopen. Nu zijn er maatrege- len genomen, dat in het vervolg een automobiel besohikbaar is voor het trekken van de spuit. De heer HAAK had al gehoord, dat het niet in orde was. Hij acht den door den voorzitter aangekondigden maatregel goed. De heer VAN PETEGEM vraagt, of er bij dien brand ook wel benzinevoorraad in het spuithuis was, voor de motorspuit, of, muest die voorraad toen nog aangevuld worden. Hij heeft gehoord, dat het niet in orde was en vermeent, dat daarop goed zou behooren te worden toegezien. De VOORZITTER heeft daarvan nog niets gehoord en kan er dus niet op antwoorden. Daarvoor zou hij eerst een onderzoek moeten instellem, bij het bestuur. De heer VAN HOEVE is het er mede eens, clat date zaken in orde behooren te zijn, aange- zaen de heer Van Petegem het ook niet zeker weet, zal een onderzoek moeten worden inge- steid en daarop is de toekomst in elk geval toezicht worden gehouden. De VOORZITTER stemt daarmede in. c. De heer VAN PETEGEM verklaart om- trent het aanleggen van de aansluitimgen van de woningen aan het electrisch net aan de zijde te staan van den heer C. H. H. Wisse. De men schen hebben toch het recht, om hun woningen te kunnen schoonmaken. Hij zal van het ge- beurde Burgemeester en Wethouders de schuld niet geven; hij zou er misschien te voren ook geen erg in hebben gehad, maar is ook van meening, dat, als men er met een ladder tegen komt, er ongelukken zullen volgen, en dan zit- ten we er mede, en als dat nu al zooveel jaren die mijnheer zijn werk is, had hij toch moeten voorzien, dat het hier zoo komen zou. Zoowel in de Rozemarijnstraat als aan den weg naar Axei zijn de draden gevaarlijk gespannen. De VOORZITTER gelooft toch, dat de nieu- we draden niet lager zijn gespannen, dan bij het oude net, toen men niet van klachten hoor- de, en dat ze gespannen zijn evenals in andere gemeenten. Ze staan hier toch geen 2 meters lager. Men heeft nu palen van 7 M., doch als we er van 9 hadden zou men weer kunnen zeg- gen: waarom niet van 10 M. Burgemeester en Wethouders kunnen er echter nog wel eens over spreken met den opzichter, den heer Schoonhoven, of den adviseur, den heer Hegge Zijnen. Hij wfjst nog op het voordeel, dat de gemeente door den adviseur den heer Hegge Zijnen heeft behaalt, daar deze bij het sluiten van het contract met de P. Z. E. M. voor de gemeente verschillende voordeelen heeft weten te behalen, die men elders niet meer wilde toestaan. d. De heer VAN PETEGEM wijst er op, dat dezer dagen zal worden gehouden de gewone schouw^ng van de voetpaden. Hij zou wen- schen, dat alsdan een goed toezicht gehouden zal worden, daar de toestand dier voetpaden over het algemeen veel te wenschen overlaat. Spreker was daarmiede vroeger, als wethou- der, ook voor 6en jaar belast en hij kreeg daar voor f 2.50. Hij heeft het echter maar een jaar moeten doen, hij vermoedt, dat hij het te goed deed, hij is daardoor evenwel op hoogte geko- men hoe het er mede staat. Voorts maaikt hij opmerkdng, dat aan de Steenovens een voetpad is verlegd van het eene naar een ander kadastraal nummer. Hij vraagt, of die wijziging op den ligger is aangebracht, daar men er anders later moeilijkheden door zoh kunnen krijgen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het met dit pad in orde is. Dat lag vroeger op de kadastrale nummers 830 en 831, doch ligt thans geheel op no. 831. De heer VAN PETEGEM kcunt thans terug op de verharding der voetpaden, waarvoor van gemeentcwege santels worden beschikbaar gesteld. Hij acht dit geheel verkeerd. In de eerste plaats mag de gemeente zj. daarvoor geen geld uitgeven, daar de eigenaars onder- houdspl ichtigen der voetpaden zijn, en in de tweede plaats acht hij het ook verkeerd omdat de eigenaars daardoor hun plicht geheel uit het oog verliezen en op den duur denken, clat niet zij, doch de gemeente voor het onderhoud moet zorgen. De VOORZITTER merkt op, dat ze het wel kunnen denken, maar dat zij er daarom nog niet vrij van zijn. Dat de gemeente echter be- gonnen is, am sintels voor de voetpaden be schikbaar te stellen, heeft echter een goede reden. De heer Van Petegem zal toch ook wel weten, dat de voetpaden door de eigenaars slechts behoeven te worden onderhouden „naard hun aard". De voetpaden waren alleon- verhard en zijn eenvoudig grondwegen en als ze ze met grond onderhouden, hebben we niets te zeggen. Echter kan men met slijk geen sljjk verbeteren en dit is oorzaak, dat de gemeente- raad, in het belang der menschen die van de voetpaden gebruik maken, is begomnen met sintels beschikbaar te stellen. De gemeente geeft ze en de menschen komen ze afhalen en spredden ze uit, "oodat de udtgaven daaraan niet groot zijn. De raad dacht, diat de voetgan- gers daar zooveel profijt van zouden hebben, dat nieonand er aanmerking op maken kon. In- dien de raad het evenwel niet meer wenscht, stoppen Burgemeester en Wethouders er mede. De heer VAN PETEGEM blijft er hij, dat de raad die uitgaaf niet mag doen; het beste is, dat de onderhoudsplichtige het ook zelf onder houd. De landgebruiker is de onderhoudsplich tige en spreker stelt voor, dat besluit tot ver- strekkdnig van sintels in te trekken. De VOORZITTER wijst er op, dat de land- gebruikers toch al niet veel genoegen beleven van die paadjes, daar in den regel ook de naastliiggende grond betreden wordt en men oveT een breedte van ongeveer 3 M. aan zijn land niets heeft. Wanneer geen sintels worden verstrekt, zal het verharden acihterwege Wo ven en zuilen naar hij vreest de klachten veel grooter en talrijker worden. Het verharden der voetpaden kunnen Burgemeester en Wet houders de onderhoudsplichtigen niet opleggen. Eveniwel, de raad moet het weten, bij de be- grooting kan het voorstel vqp den heer Van Petegem in behandeling komen. De heer VAN PETEGEM meent, dat het on derhouden van een pad met zand zooveel niet zal kosten. De heer DE FEIJTER merkt op, dat men geen macht heeft, om op verharden b.v. met grind: of macadam aandrang uit te oefenen. De heer VAN PETEGEM: Een voetpad moet toch bruikbaar zijn voor het doel. De heer DE FEIJTER: Een aardenweg is in natte tijden ook niet bruikbaar. De heer VAN HOEVE merkt op, dat er in deze kwestde een theoretisehe en een practische zijde is. Volgt men de eerste, en laat men het onderhoud aan de onderhoudsplichtigen over, dan doen ze niets meer dan hun kan opgeJegd worden en blijven de paden bij nat weer in on- begaanbaren toestand. Daarvan wordt dan het pubMek dat er gebruik van maakt, de dupe. Daarom is de gemeenteraad er, in het belang der inwoners toe overgegaan, om sintels te verstrekken, hetgeen toch zoo geen groote uit- gtaven vergt. De VOORZITTER stemt dit toe; evenwel, bij de behandeling der begrooting kan het voor stel van den heer Van Petegem in behandeling komen. e. De heer VAN PETEGEM wijst er op, dat een deel van den zijkantweg in de Axelsche straat voor een derde versperd is door daar neengelegde bouwmaterialen. Dat is niet on- gevaarlijk voor de passage. Het ligt bijna tot tegen de kunstbaan en hij meent, dat die zij, kantweg daar toch niet voor client. De VOORZITTER heeft dat ook gezien, maar meent, dat men het de menschen niet zoo tei stond lastig moet maken, er is ook een mid- denweg. Als een aannemer bezig is met bou- wen, kan hij er toch, als er materialen worden aamgercoerd, niet terstond bij staan om alles op te ruimen. Hij acht het niet zoo bezwaarljjk, maar zal ondertusschen, als het er te lang mocht blijven liggen, den betrokken aannemer toch waarschuwen. De heer VAN PETEGEM: Maar de geheele zijberm is toch versperd en diaar pas -eeren veel menschen. De VOORZITTER: Er liggen twee koopjes zand en ik vertrouw, dat de aannemer die eigener beweging wel zal oprudmen. De heer C. H. H. WISSE verklaart, dat die bouwmaterialen aan hem behooren; hij erkent, dat die materialen wel wat hinderlijk op den weg liggen. Daar de sloot daar pas gedempt was, kon het zand niet op de sloot worden uit- gestort en moet er overheen, wat eenige moeite veioorzaakte. Hij zegt toe, dat het nu ten spoedigste zal worden weggeruimd. f. De heer VAN PETniGEid heeft gezien, dat de slager Geelhoedt zijn slagerij heeft veranderd. Heeft die daarvoor een verzoek ge daan overeenkomstig de veiligheidswet De VOORZITTER antwoordt Devestigend. g. De heer VAN PETEGEM deelt mede, dat zich een aannemer bij hem beklaagde, dat hij geen kennis had gediagen van een van wage de gemeente gehouden aanbesteding, en ten slotte bleek, dat er ook zeer weinig ge- gadigden waren. Hij meent, dat bilJijkheids- halve ieder in de gelegenheid moet zijn om in tc schrij von De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders wegens de kosten zijn afgeweken van het adverteeren van te houden aanibestedingen en de belanghebbenden een briefje sturen. Hij begrijpt dus die klacht niet. De SECRETARIS deelt mede, dat bij een onlangs gehouden besteding aan alle betrok ken ambachtslieden een schrifteliike meaedee- ling is gezonden. Uit nadere mededeelingen blijkt, dat de tegenover den heer Van Petegem geuite klacht een in dfen loop van dozen zomer gehouden be steding betreft, die nog per advertentie be kend gemaakt is. h. De heer VAN PETEGEM bespreekt het afsludter van een pad door het bouwland ach- ter mej. de Wed. De Bruijne. Hij vindt dat jammer, want er werd veel gebruik van ge maakt. Zou er met het armbestuur, ei gen ares van het land, geen overeenkomst kunnen wor den getroffen voor het behoud van het pad. De VOORZITTER acht de behoeft. <i; raan niet zoo groot. Men is daar slechts 200 meter van den hoek der Rozemarijnstraat verwiiderd. Hij ziet hier geen aanleiding, om de gemeente weeral op kosten te jagen. Er wonen daar niet veel menschen en men kan voor drie menschen toch geen voetpad gaan maken. De heer DE FEIJTER zegt, dat het pad ge- scheurd is, omdat het te onvrij was voor de landerijen van het Armbestuur. i. De heer VAN PETEGEM vraagt, of er al huuixiers zijn voor de vroegere ambtswoning van de openbare school in den Groote Huissens- polder. De VOORZITTER antwoordt, dat er een lieflhebber geweest is, maar die bood maar 2,50 per week, wat te weinig is. De heer KOOPMAN zou, als het een Uegelijk persoon was, de woning daarvoor Hewer geven, als dat die leeg blijft staan. De VOORZITTER zal er met de Wethouders nog eens over spreken. j. De heer WISSE wijst er op, dat de slan- gen der brandspuit op de tegenwoordige droog- plaats niet beveiligd zijn tegen den moedwd der jeugd. Hij ziet dat meermalen en heeft ook al jongens daar weggejaagd. Zou daar niet een vedliger plekje voor kunnen gevonden worden, b.v. op een afgesloten weide. De VOORZITTER weet er geen, want het moet een beetje dichtbij zijn, omdat men er dikwijls bij moeten zijn voor het verhangen en ze ook steeds bij de hand moeten zijn. He heer KOOPMAN geeft in overwegmg er een hekje rond te maken van prikkeldraad, dan zullen de jongens er toch ook wel afblijven. De VOORZITTER zegt toe, dat deze kwes tde door Burgemeester en Wethouders zal wor den overwogen. k. De heer VAN PETEGEM vraagt, of er geen aangiften zijn binnengekomen van het heerschen der besmettelijke vlekziekte. De VOORZITTER geeft te kennen, dat daar van bii hem ook geen aangifte moet worden gedaan, dat gesehiedt bij den keunngsveearts. De heer VAN PETEGEM deelt meutdat die er ook geen krijgt. Ze worden daartoe van wege de vereendging verplicht. Hij meent, dat er echter veel te los over heen gegaan wordt. De VOORZITTER merkt op, clat de besmet telijke vlekziekte niet op een lijn staat met het mond- en klauwzeer. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat ook daarvan wel gevallen werden verzwegen. De heer VAN HOEVE merkt oo, dat er in de woorden van den heer Van Petegem een beschuldiging ligt opgesloten aan het adres der politie, dat zij haar taak niet voldoende zou verrdchten, want als er gevallen verzwegen worden, zou de politie die menschen tot hun plicht moeten brengen. De heer VAN PETEGEM meent dat de heer Van Hoeve ook wel weet, dat in zulke gevallen door somimige personen de wet eenvoudig wordt uitgesohakeld. I. De heer VAN PETEGEM herinnert, dat er een paar jaren geleden al eens gesproken is over den hinder die bij het geven van onderwijs in de openbare school wordt ondervonden van het voorbijrijden met wagens. Het hoofd der school klaagt daar veel over. Er zijn toen wel besprekingen gehouden, maar er is niets ge daan, om het euvel te verhelpen. De VOORZITTER herinnert, dat toen beslo ten was om de Polderstraat te verbreeden met uitkomende keien uit de Veerstraat bii de open- bare school en aldaar dan een voor het rijden zaehtere verharding te maken. In verband met de intredende bezuinigings-noodzakelijkheid is dat vooistel echter teruggenomen, en zijn Burgemeester en Wethouders diligent gebleven, voor het indieinen van een plan voor een zoo min mogelijk rumoer verwekkende bestrating. De heer VAN PETEGEM meent, dat men de klinkers die destijds hier bij de tramhalte gebruikt zijn, beter in de Veerstraat bij de openbare school had kunnen gebruiken en hier de uitkomende keien. Daar had men het hier bij de halte wel mede kunnen doen. De VOORZITTER moet opmerken, dat, in- dien men wil gaan bespreken alle door de vroegere gemeenteraden genomen besluiten en daarop wil terugkomen, we dan nog niet aan het eind zijn. Hij is van oordeel, dat de vroe gere besluiten maar moeten blijven rusten en drukt daarbij den wensch uit, dat deze nieuwe raad, dan betere besluiten moge nernen dan zijn voorgangers. De heer VAN PETEGEM gelooft toch, dat het beiter zou geweest zijn. De heer C. H. H. WISSE deelt mede, als lid der plaatselijke schoolcommissie -• erschillende malen de school te hebben bezo< i en daarbij heeft ervaring dat daar een al'emachtdgen hinder van het rumoer van het rijden door de straat wordt ondervonden. De heer De Moor moet somtijds stoppen met lesgeven. Hij meent, dat het onderwijs op de school daar niet onder leiden mag, en maatregelen moeten worden genomen om voor de school een flinke, breede kMnkerweg aan te brengen, dan zal het niet zooveel leven meer houden. De VOORZITTER zegt toe, er met de Wet houders over te zullen spreken. Hij wenscht bij deze vergadering een ver zoek te doen, nl. om zich te beperken bij de discussie en de woorden „almachtig" en „waar_ achtig" niet te gebruiken. Men is hier gewoon aan een net verloop der vergadering en dan meent hij, dat zulke woorden niet te pas komen. De heer DE KOEIJER wijst er op, dat de klinkers het bij het drukke vervoer niet zullen kunnen houden; ze worden in de provinciale wegen alle door keiwegen vervangen. De heer KOOPMAN heeft ook al eens ge- zegd: legt beton of asfalt, het was misschien wel iets voor de werkloozen in den aanstaan- den winter. De VOORZITTER: Met 't oog op de groote kosten is het achterwege gebleven, doch we zullen er weer op terugkomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 6