Laatste Berichten. PREDIKBEBRTEff 6EKIEN3DE BERICHTEN. Zondag 18 Nov. 1923. iNGEZOMDEN MEOEDKELTNGEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Droevig onoeluk te ermelo. 11,63V< DE INBRAAK TE HOOFDPLAAT. In verband met de inbraaik en poging tot moord op den b.-jaarden molenaar te Hoofdplaat zijn op verzo k van de justitie te Mi'ddelburg aangehouden C. M. e.i J. V. C., arbeiders te Hoofdplaat. DiEFSTALLEN OP OROOTE SCHAAL. De redacteur van de Maasbode te Brus- sel meldt: Het parket van Antwerpen houdt zich op( (het oogenblik bezig met onder- zoek naar een seri© diefstallen, ten bedra- ge van een millioen francs, die in Belgie en in Nederland, o.m. ten nadeele van den pastoor van St. Jansteen, eenigen tijd ge- leden werden gepleegd. Reeds werden in di.t verband te Amsterdam twee Neder- landers gearrestierd, die naar Antwerpen werden overgebracht. s.s. THOMAS WOODTHORPE. Het Eng. s.s. Thomas Woodthorpe, met kolen van King's Lynn naar Ter Neuzen, is met beschadigde roerkoning te Great Yarmouth aangekomen. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BR1EFKAARTEN, van We Ike de afzertders onbekend zi}^ terugontvang.il in de le heift der maanld November 1923. Brieven Binnenland. Mej. M. Verbi,st Den Haag. NOTA. Aanbevolen wordt om 1 e. aiies van den afzender op de stukken te vermel- den, opdat deze bij onbestelbaarheid kun- nen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht al!e per post te verzenden stuk ken van cen vol edig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen 9J u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Us. A. Timinerman, Uoopsbediening en Oogstpreek. Sluiskil. u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoes. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., leesdienst. Zaainslag. 9 u. en 2 u., Us. G. van Uis. Philippine. 2 u., Us. H. Akersloot van Houten Roos. Sasvan Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9i u. en 2 u., Ds. Van Uijk van Zaamslag. Ckr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 u. en 2 u., leesSier.it. Ik stel hiermede aan de kaak de houdiug van de tegenwoordige rechtsche cambinatie, die zoo- j inin dit jaar als 4 jaar geleden, overieg heeft 1 willen plegen met het overige deel van den i raad. Zij beschouwt dit deel ais nullen! En dit i zai dit moet zich eens wreken! M. i. en zelfs volgens democratischer anti-revolutionnairen j had de fractie van den Vrijheidsbond, die bij de raadsverkiezing de 2de sterkste partij bleek, j recht op een zetel in het college van Burge- meester en Wethouders. 31 der kiezers heeft zich totaal voor links uitgesprolien en zoodoende is het de tweede maal bij een der- j gelijke wethoudersverkiezing, dat in Axels raad, van de zijde van degenen die altijd den mond vol hebben over verdraagzaamheid, met de democratic wordt gehroken, maar bovendien met alle begrippen van recht en eer! De he- j krompene derde rangsch, plattelanderspartij- bazen weten geen plaats in te ruimen, vi or een bekwaam, hoogstaand gemeenteraadslid, een die als zoodanig zijn sporen verdient heeft, al- leen omdat deze geen deel van het positief Christendom uitmaakt. Op een zeer unfaire j wijze aan de linkerzijde ontfutseld, mijnheer de Voorzitter, ik weet dat het woord ontstolen on- j parlementair is en daarom zal ik dat niet ge- j bruiken. Ga voort op dezen weg vlootwet. en j petroleum-christendom van Nederland, gij ver- j haast er mede uw eigen valLaat uw eer, uw j heerschzucht en machtswaan hoogtij vieren. i Wijzig, herzie of bestendig uwe houding naar i eigen willekeur. Het volk wordt het zat! Thans kom ik meer tot de kern van mijn be- toog en zal even naar voren brengen hetgeen bij de jongsite raadsverkiezingen op ons pro- gramma stond. AJlereerst dan het stelsel onzer gemeente lijke inkomstenbelasting, waaromtrent ik een schriftelijk voorstel zal indienen en dat ik nader hoop te motiveeren in een der volgende verga- derinigen. Ik hoop, dat de meerderheid van den raad in dezen zal medewerken een onbillijken druk wag te nemen van den rug der ar'oeiders en deze zal willen helpen verplaatsen naar de bezittende klasse. Naast d:t aangekondigd voorstel ligt dan oak ter tafel een voorstel tot heffing van opcemten op de hoofdsom der ver- mogensbelasting, die, naar ik uit goede bron weet, pLm. f 9000 op kan brengen voor Axel, indien het cijfer tenminste op 100 gebracht wordt. Ook dit voorstel beveel ik in de gunst van den raad aan en zal dit nader toelichten. Er heeft wel eens een kwaden roep bestaan, dat een zeker gedeelte van den Axelschen raad al- leen tuk op dat baantje van raadslid was, om weinig belasting te betalen. De heeren moeten dit praatje m.i. nu te schande doen en vandaag den kop indrukken. Het geld halen waar het zit is rechtvaardig! Vervolgens de tarieven voor de levering van gas door onze gemeentelijke gasfabriek. De critiek in de verkiezingsdagen hierop door ons uitgeoefend was een zeer juiste, zooals mij bij nader onderzoek bleek, ook ten spijt van de bewering van den heer Kruijsse, die verleden jaar bij de gaskachelbeweging zeide, dat men te doen had met jonge sociaal-democraten, die nog niet wisten dat hun soc.-dem. wethouders in de groote steden alien de hand hielden en de Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Ond-Gereformeerde Gemeente. V loo s w jj kstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5f u., leeskerk. Lolcaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan). geen dirvkwatervoorziening, geen verlichting, kortom alles omtbreekt, of is met in orde! De zedelijikheid krygt hier van wege een christelijk gemeenitebeistuur een gevoeligen knauw! Een g-edeeite van de bevol'king wordt als het ware opzettelijk gedreven tot den staat van verwor- ding, gedreven naar den rand va.i het pauper- isane! Deze memschen hebben geen gezellig thuis, eni wrens schuid is het, rechtsche raads- fractie indien er al eens iemand uit zoo'n gezin naar de kroeg verdwaaid? Deze men schen derven mede de zegennjke gevolgen van uw chnstelijk gemeenitebestuur. Dat er zoonoodig van ltijkswege wordt inge- grepen, daarvoor zal ik in de komende maanden zorgen, en in dezen ben ik ten aanzien van een naderend nieuw kabinet misschien wel wat te veei, optimistisch gestemd. Bedenk eens, hoe afschuwelijk het is, dat men met 10 a 12 men schen is opgepakt op een oppervlakte van on- goveer 20 iVi2. Er is een plaats waar vijf kin- deren in een legerstede moeten ovemachten! Dit alles heeft ook eenigszins betrekking tot de voikagezondbeid. Een van de weiinige dingen, die op deze be- grootmg toe te juichen is de subsidie aan de vereenigmg ,,Het Groene Kruis". Voeien de hee ren niets voor de post: bestriding der tubercu- lose? Ik zal hiertoe een voorstel indienen bij de artikels der gemeentebegrooting. Verder wijs ik op de noodzakelijkheid, dat ook hier wordt ingevoerd een gemeentelijke beerui- rning. Vervolgens geve de gemeente als werk- geefster een uistekend vooroeeld aan de parti- cuiiere werkgevers. Men beginnen met de in- vioering van een ziekenfonds, waar de menschen zelf een wekelijksoh offer voor brengen, voor zich en Jhunne gezinnen. In verscheiden ge- meenten heeft men hiffrmede reeds een gunsti- ge ervaring en indien' u wilt staan u hierover straks cijfers ten dienste. De drang hiertoe moet evenwel, om goed te zijn, uit de menschen zelve komen, doch het was mij het liefst, dat reeds in deze vergadering hiertoe een commis- sie kon worden benoemd. Op de gasfabriek is ook nog een en under te verbeteren. Op papier is de rechtsposiue voor hun persoonlijk tamelijk goed, in de practijk evenwel ontbreekt zoowat alles, Aan wie de schuid ligt weet ik niet, in hoofdzaak zeker wel bij burgemeester en wethouders, doch in veler- lei opzicht is het bestaande werkhedenregle- ment een doode letter. Waarorn stelt men geen gasfitters aan waar deze menschen na een jaar dienst toch recht op hebben. De VOORZITTEH: Dat is niet waar! De heer 't GILDE: Het is een unicum, dat de Axelsche gasfabriek er een is zander eigen- lijke fitters. Overigens weer zuinighedd, die de wijsheid bedriegt, want in naam zijn er geen, in wezen drie! Men geve deze menschen direct 'n vaste aan- stelling, ook 't stokerspersoneel dient te wor den uitgebreid. In strijd toch met alle eischen van verantwoordelijkheid laat men de zorg van het geheele gasbedrijf des nachts over aan een simpele stoker. Een onduldbare, een on- houdbare toestandMijnheer de Voorzitter! Ook ten dezen zal ik onderzoeken of dit volgens de wet is geoorloofd. Verder zal ik nu ter van het Annbestuur is zoo geen eerebaantje! Maar men zal moeten erkennen, dat niemand beter op de hoogte van de heerschende nooden en behoeften is van zijn lotgenooten, als juist een anbettder. Op de menschtievcndheid van renteniers en leden der bezittende klasse, die doorgaams op de kleine plaatsen deel uitmaken van dat college dat ais het ware daar nog het karakter heeft van een regentencollege, valt al zeer weinig te bogen. Men ga over tot demo- cratiseering van het armbestuur, door nog een lid der S. D. A. P. en van de Chr—Hist. fractie te benoemen. Het is treurig als men vanaf de schoolbanken hard heeft gewerkt en buiten zijn schuid in ar- moede gedompeld wordt, en ertoe genoodzaakt wordt buiten zijn schuid bij het Armbestuur te moeten aankloppen, dan zou dit niet meer be- hoeven met de pet 'in de hand, maar kwam hij te staan tegenover zijnsgelijken. Welke bezwa- ren weerhouden burgemeester en wethouders hier toch aan dezen eisch tegemoet te komen. Ook weer sociaListenfreterij In de eerste plaats dring ik vervolgens ver der aan op werkverschaffing. Dit ga voor steun! Kan 't gasnet der gemeentelijke gasfa briek niiet naar de buitenwijken worden uitge breid? Of is dit nog steeds in studie? Een zwaite, een donkere winter staat voor de deur! Het spook der werkeloosheid grijnst in al zijn afschuwelijikheid. Het Axelsche gemeentebe- stuur begrijpe toch dezen ernst en grijpe in. De mededeelingen van Colijn hebben veel stof opgejaagd. Was dit koren op den molen? De olievloot is getorpedeerd en nu is noodig, dat men van koers verandert. Denk aan de werk- loozendemonstraties van verleden jaar, hee ren! De arbeiderss gevoelde 't nog als 'n wrok, dat toen den heer Oggel den moed had van een schandelij'ke uitkeering van 6.te spre- ken, die de meesten niet eens kregen. Dezen winter, indien het dan noodig is, kom ik hier terug met de werklieden, hier op het stadhuis, gedachtig zijnde aan het woord uit de schrift, „welaan dan gij rijken, weent en huilt over uwe „ellendigheid, die over U komen. Ziet, het loon ,der werklieden, die uwe landen gemaaid heb- „ben, welke van U verkort is roept; en het ge- „schrei dergenen, die geoogst hebben is geko- ,,men tot in de ooren van den Heere Sebaoth!" Alle onverschilligheid en ongevoeligheid der heeren ten spijt zal hier dezen winter gesteund worden. Het is een zaak van recht, mijne hee ren, en op dat noodige recht wil ik hier eens den nadruk leggen. Er is in deze raadszitting wel eens meer over recht gesproken al was dit ten opzichte van de kermis! Mijnheer de Voorzitter, wij vragen recht en plaats voor den arbeid! In de Bergrede prees de Verlosser een: „zalig die daar hongerden en dorstten naar gerechtigheid". Welaan, laat dan, vooral gij, anti-revolutionnaire raadsfrac- tie, die geen gerechtigheid sohijnt te erkennen waar het gaat over rechtmatige arbeidersbelan- gen, uwe gevoelens van liefdadigheid en barm- hartigheid ook eens toonen ten opzichte van degenen, die niet terecht kunnen bij uw diaco- nde. Dan zullen wij wel een basis vinden om op te werken, als gij werkelijk blijk geeft te voe- len voor de nooden en behoeften der bevolking. Ter Neuzen. Si u., Evangelisatie. K. K. Kerkdiensten te Ter Neusen. Zondag zijn de H. H. Uiensten om 7, en 10 uur. Narruddags om half drie Li.f. WINTER-CATECHISATIES. A. s. Maandag 19 November beginnen de Winter- catechisatiea Maandagavond, 6f uur. Voor jongelingen. Dinsdag, li uur. Voor schoolkinderen, 2J uur. Voor meisjes tusschen de 1216 jaar. 4 uur. Voor knapen tusschen 126 jaar. Woensdag, 's avonds 6i uur. Voor hen, die Be- lijdenis desgeloofs wenschen af te leggen. Donderdag, 21 uur. Voor jongedochters en 6i uur. Voor jongedochters. Een vicrtal jagers hieid Dinsdagmiddag een drijfjacht ten Noorden van Ermelo. j Zij losten eenige schoten op den Rijks- I straatweg, waardoor twee schooljongens eenijge hagelkories in het gezicht kru- j gen, zoodat zij zich onder genueskundige bchandeling moisten ste.ien. Een op wachtgeld gesteid oi\derofficier kwam juisi met zijn vrouw en kind aange- reden; het kind zat bij de moeder achter op de filets. Ook hun vlogen de hagel- I korrels om de ooren. Het kindje weed ge- raakt. Een korrel was in een oogl van de kleine gedrongen. Dr. He.der van Ennelo j die het ooj verbond, oordie'de overbren- I ging naar de klini.k te Amersfoort nood- zakelijk. De toestand van hetj tweejarige kindje is ernstig; hoogstwaarschijnlijk zal 't het oogje moeten missen. De militaire potitie, dje juist passeerde, stelde dadelijk een onderzoek in. Ook de rijks- en gemeenlepolitie bemoeien zich met de zaak ERNSTlOE AANR1JDINO. Te Wiilnis (Utr.) werd het zoontje van den heer J. E. door e©n auto zoodanig aangereden, dat hem i,n zijn val het stuur van zijn rijwiel diep in den buik drang. In zeer ernstigen toestand werd het ventje opgenomen. De autob stuurder reed door of er niets gebeurd was. Men heeft hem echter opgespoord. SCHlLDER VERDRONKEN. Van het stoomschip Heisha, liggende i,ti de Qosterburgervaart te Amstei;damj brak een steigertouw, tjengevolge waar- van twee schflders, die aan den buitenwand van dat schip. aan het werk waren, naar beneden vielen. DlG een is verdr^nken, de andere, dfe op een vlot; tereclvt kwam', werd inwendig gekneusd en isj in een, ziekenhuis opgenomen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Vervolg uit het Tweede Blad). Op udtnoodiging van den VOORZITTER ver- volgt de heer 't GILDE: De heer Van de Bilt heeft het verder niet mogen beleven naast mij te zitten, mijnheer de Voorzitter, want dat onheil ware hem bescho- ren 'geworden, indien hij hier was weergekeerd. Nu dit niet het geval is, geen woord meer over zijn beleid en niets van den man dan goeds. fRIlUYvT voorkeur gaven aan commercieele tarieven. Ze ker, mijnheer Kruijsse, waar gas geleverl wordt voor industrieele doelednden, geven de rooie wetlhauders ook reductie, maar niet voor een ellendig beetje gaskachels, die ten gerieve van enkele beter gesitueerden zijn, maar die geen de mdnsten invloed hebben op de totale produc- tie. Ze branden maar een klein gedeelte van den dag en zijn zoo schaarsch als witte raven. Met het oog op de tijdsomstandigheden, be- schouw ik ze absoluut buiten het bereak der ar- beiders, als een weeldeartikel Tot herziening der gastarieven is m.i. alle reden. Ik hob naast my ligigen de cijfers van nagenoeg alle Nederlandsche gasfabrieken. Ze is bijna ovcral goedkooper en nergens is de re- geling voor de arbeidens zoo grof ombillijk. De naeuwe gascommissie toone in dezen toch eens werkelij'kheidszin en make het overbodig mij een voorstel te laten indienen, ook, mijnheer de Voorzitter, omdat ik voor het oogenblik nog i niet over voldoende cijfers van de plaatselijke gasfabriek beschik, al staat voor mij vast, dat he productieprijs van het gas niet veel hooger kan zijn dan 5 cent per M3. Vervolgens de uitbreiding van het gemeente- lijk grondbezit. Mijnheer de Voorzitter, het ge. tuigx m.i. niet van een vooruitzienden blik, dat ten dezen opzichte tot in het jongste verleden ■zooveel is verzuimd en het valt m.i. te beitwij- felen of dit der gemeente tot voordeel heeft ge- streikt, en of dit in de toekomst het geval zal zijn is een vraag die nog meer klemt. Waar dit eenigszins mogelijk is en waar wij aan de hand van thans reeds vast te stellen feiten mo gen verwachten, dat de gemeente zich daar in de naaste toekomst zal uitbreiden, moet ons streven er op gericht zijn de particulieren bij den aankoop van deze gronden zooveel moge- I lijk voor te zijn en zelfs desnoods waar de wet dit toe laat over te gaan tot onteigening. Er j dient hierbij gestreefd naar behoud van natuur- schoon, zooals in dit gemeentelijk programma staat en deze grond kan tijdelijk worden aan- gewend voor levensmdddelenvoorziening, ver- pacbten van tuingrond, en verder in erfpacht warden uitgegeven. Verder staan wij voor een gezonde woning- politiek. Krachtige voortzetting van onbewoon. baarverklaring van krotten is een punt van ons program. En als men dan de toestanden gade- slaat die heerschen in de Oude Stad dan rijzen j ons van ergernis en schaamte de haren te berge. Schrijnende toestanden heerschen daar en niiebs letterlijk niets doet ons christe lijk gemeentebestuur. Strek uw propaganda eens uit tot dit braakliggend terrein, instede van tot de kermis. Te betreuren is, dat de j rechtsche raadsmeerderheid aan de plannen der i vereeniging ter verbetering der vol'kshuisves- j ting, toen zij met haar laatst verzoek kwam tot het bouwen van woningen, geen steun heeft willen verleenen! Zooals ik zeg, hemeltergende toestanden zijn er te consitateem wanneer men, zooals ik dag op dag komt in de krotten van de Oude Stad. Alles, letterlijk alles is hier in strijd met de meest bescheiden eischen, die men aan een arbeiderswoning stelt. Geen ventilatie, onvol- doende licht en lucht, slechte nachtverblijven, zake van de gasfabriek niet in details verval- len. De nieuwe gascommissie kan hier nog wel een en ander opknappen. Verder krijgen wij het onderweip: onze ge heele begrooung kraakt in strijd met tie van rechts m alle toonaarden gesiaakte bezuini- gingsklanken van de zware kosten van het bijzender onderwijs. Deze zaak wordt op de spats gedreven. Eerlijke mannen van rechts geven dit reeds toe, de minderheid is zelfs reeds teruggekrabbeld. In de schoien worden de kinderen als bokken en schapen gescheiden. In de kazeme stampt men de zonen van de Heere- Heere-roepers samen met de stofvergoders. On_ danks dit moeten wij paraat zijn, dat de reac- tionnair gewijzigde wet straks het onderwijs niet nog verder drukt en het arbeiderskmd ook hier met verder in het gedrang komt. Laat ons de lagere schoien tot model-inrich- tingen maken. De raad sta steeds sympathiek tegenover de verzoeken, inkomende van de oudercommissie, en ga op de door deze men schen beoogde richting in. Verstrekkmg van warm drinken aan de kinderen is hoogst ge wenscht! Onvoidoend geschoeide kinderen moeten van kiompen worden voorzien. De ar- beiderskinderen geve men gyonnastiekschoen- tjes, opdat zij het voor hun hchaamsgestel goe de gymnastiekonderwijs niet moeten missen. Mijnheer de Voorzitter, indien wij werkelijk voor het kind iets voelen laat ons dan niec alleen zongen, dat zij ter schole kunnen komen, maar tevens, dat zij het gegeven onderwijs met vrucht kunnen volgen. En waar de arbeiders- kinderen door de tijdsomstandigheden reeds zooveel moeten derven, laat ons er dan voor zorgen, dat zij b.v. niet met natte voetjes in de schoolbanken moeten zitten, waardoor zij niet in staat zijn, het onderwijs met evenveel vrucht te volgen, als de kinders der beter gesitueerden. Verder wou ik vragen of wij niet in samen- werking met gemeenten als Ter Neuzen en Zaamslag kunnen komen tot de aanstelling van een schoolarts. Een geregelde controle der schoolgaande kinderen, die met allerlei ziekten als t. b. c. huiduitslag, uitwas van den rug, enz. behept kunnen zijn, moet plaats kunnen hebben. Dit hebbe niet alleen in de steden plaats, Men kan dan voor zulke kinderen aparte Danken reserveeren. Verder zal ik een voorstel doen tot het in het leven roepen van een commissie die eventueele verzoeken om steun voor Wee ding en schoeisel kan afhandelen. De namen dezer menschen behoeven niet openlijk bekend te worden. Ook een arbeider heeft nog zoo iets als eergevoel onder zijn vaak grove vel, als zit hij soms erg in de penarie. Voorwaardelijk geef ik mijn stem aan de subsidie voor de bijzondere bibliotheek. Deze voorwaarde is dat rechts straks ook de dezen winter hier op te richten Algemeene Volksbi- bliotheek zal steunen. Dan gelden in dezen ook gelijkstelling in rechtem. Ten opzichte van het Armbestuur is mijn meening bekend. Meer dan ooit klemt de nood zakelijkheid ook voor Axel, dat hierin de stem der arbeiders vemomen wordt. Van groot nut zal het zijn, indien deze deel kunnen nemen aan hetwerk van dit college. Dit is geen baan- tjeszucht, mijnheer de Voorzitter, lid te zijn En ook dan alleen kunt gij zonder vrees of schaamte uw knie buigen voor Uw God! Toont eens te zijn ware christenen, zonder partij ha at en -drijverij en bovenal: schudt af dat Fari- ze'isme! Want het Farizei'sme viert tot nu toe hier hoogtij! Het raadsgebed is daarvan het levend be wijs! Het raadsgebed, dat hier niet op zijn plaats is, getuige de woorden van den grootem Nazerener tot de schriftgeleerden en Farizeeers op de hoeken der straten. ,,Gaat in uwe binnenkamer en bidt". Gij dringt hier an- dersdenkenden een gebed op. Gij wilt op deze plaats uw behoefte aan gebed tot uifing bren gen! Ach, mijmiheer de Voozitter, indien gij werkelijk christenen zijt zult gij hiermede van heden af breken. Waarom bidt gij dan niet in onze rechtsche Prov. Staten of in het Parle- ment? Is dat niet even goed de plaats? Of hebt gij daar niet den steun der Kath., die bier wonderlijk genoeg voor het gebed hebben ge stemd, ofschoon nu, zooals ik tot mijn genoegen zie, een Katiholiek hier openlijk met ons er tegen protesteert! In Brabant en Limburg bidt men nergens in den raad. Deze raadszaal is ~en plaats van strijd! Van heftige strijd vaak! Bedenk dit en steunt mijn voorstel tot afschaffing van het raadsgebed, dat ik straks zal indienen. Mijnheer de Voorzitter. Ik kom hiermede aan het slot roijner algemeene beschouwingen! Deze waren eens noodig, niet alleen om het nieuwe geluid in dezen raadzaal te doen hoo- ren, doch ook om uw oogen te openen, recht sche raadsmeerderheid, voor uw wanbeleid! Staat gij bruut afwijzend tegen alles wat van mij komt, aan u de verantwoordelijkheid. Vier jaar lang hoop ik met strijdlust en vuur de opposditie vol te houden. De arbeiders zullen wij voorgaan de oogen te openen en u zullen zij meer den rug toedraaien. Zij hebben voor een deel nog vertrouwen in u. Gij schokt dit meer en meer! Wij zullen voortgaan te zaaien en niet vergeten te oogsten, op onzen weg naar een bete re toekomst, naar de stoffelijke ver betering en onitvoogding der arbeidende klasse. En al moesten wij dan hier in Axel zelfs alleen dezen strijd voeren: het gaat voor onze goede zaak. Hoe zwaarder de strijd, des te schooner de overwinning! En onze leus zal zijn de hier en elders verloochende leuze van den grooten aniti-revolutionnairen staatsman Groen van Prinsterer: „In ons isolement ligt onze kraaht!" De heer BAERT acht zich verplicht, nu zijn persoon in het debat is gememgd, er op te wij- zen, dat noch zijn geloof, noch ziin partij zich tegen het gebed verzet en het is den heer Van de Casteel ook wel bekend, dat ook onze ver- gaderingen met gebed worden geonend, al is dit dan korter: met den Christelijken groet „gelooft zii Jezus Christus!" Het spijt spreker, dat de heer't Gilde ook den naam van den heer Van de Bilt in het debat heeft betrokken, om dat deze zich hier niet meer verdediger kan Spreker zelf is van meening hier zijn plicht te heibben gedaan en te hebben gestreefd zoowel voor het welzijn der burgerij als der werkmans' kringen. De heer VAN DE CASTEEL moet naar aanledding van hetgeen de heer Baert over het De eindelooze taak van vrouwen. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen ia slechts een onderbreking van haar nooit ein- digende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urinestoor- nissen, zenuwachtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijrt om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning bui- tenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a 1.75 per doos. Te Ter Neuzen bfj de Firma A. van OverbeekeLeunis. 26 gebed zegt opmerken, dat aan hen, Katholie- xen, in uen oaiecmsmus wordt voorgehouden, dat zy, ieder geoed moeten doen vergazeld gaan van het maxen van het Kruasteeken. Hij heeft dit den heer Baert hier nog niet zien doen. De heer 't GILDE moet, naar aanleiding der woorden van den liter Baert opmerken, dat hij zich in geen enikei opzaciit kwetsend over den heer Van de Bilt heett uitgeiaten. De heer DlELEiVIAN wenscht ook ieta te zeggen, al zal hij zooveel tijd niet noodig heb ben als de heer 't Gilde, die zeer afweek van een bespreking van de begrootmg. De rede van den heer't Gilde stond in het teeken van groo ten spot en laster, inzonderheid van lasteren en spotten met de Heilige Schrift. Hieruit blijkt, dat het onjuist is, wat de heer 't Gilde al eens heeft betoogd, dat Godsdienst en socia- lisme vereenigbaar zijn, want Christendom en soc.alisme sraan tegenover elkander ais water en vuur. Dat wordt bewezen door zijn aanha- lingen uit de HeiLge Schrift, want spreker moet verklaren, dat, indren men daarvan op dusdanige roekeiooze wijze gebruak L.aakt, die woorden uit zulk een mond staan als een gou- den ring in een vakenssnuit. Geheel die rede ging buiten de gemeente- begrootmg. Spreker wil ook de arbeidersbelan- gen behartigen. Hij wil den heer 't Gilde eikennen ais raadslid, maar deze moet beden- ken, dat de raad met is een Tweede Kamer, waar men propagandaredevoeringen houdt. In onze raadszaal zym we het heel wat kaimer ge- woon. Hij is van oordeel, dat de leden, over de tusschen hen bestaande diepgaande versohil- len heen, zij elkaar bij de bchandeling van vele zaken de hand kunnen reiken. Spreker heeft de begrooting ingezien en hij kan mededeelen, dat de antirevolutionnaire fractie daaraan haar steun kan verleenen. De heer OGGEL merkt op, dat de heer 't Gilde blijkens zijn redevoering zoowel de Iioomsch-Katholieken als de Christelijk-Histo- rischen tegen elkaar wil opzetten. Hij wil het splijtzwam hier brengen, om het verdeel en heersch te kunnen toepassen. Waar dit stre ven uitgaat van de partij van afbraak van het bestaande, hoopt spreker, dat de rechtsche leden zich nog te nauwer aaneengesloten zuilen ge- voelen. Tegen een afgevaardigde van zoo'n partij moeten de rechtsche fracties op hun hoede zijn, al is het ook, dat deze tot ons komt in de gedaante van een engel des lichts, en met aanhalingen van de woorden van Christus, het geen listige misleiding is. De heer 't GILDE protesteert er tegen, dat zijn streven er vooral op zou gericht zijn hier splijtzwam ter tafel te brengen en hij is zich ook niet bewust aanhalingen uit de Schrift spottend te hebben gebruikt. Indiep er iemand is, die spot met alle plichten van recht en eer is het de heer Oggel, die spreker het woord wilde ontnemen, wiens aristocratisch hart het niet kan plaatsen, dat spreker hier voor de arbeiders opkomt, doch die het wel gevoelt, dat het volk zich meer en meer van hem begint af te keeren. De VOORZITTER maant den heer 't Gilde aan, niet persoonlijk te worden, daar hij hem anders het woord moet ontnemen. De heer 't GILDE: Deze man drijft er mij toe, mijnheer de Voorzitter. Ik mag zeker nog wel zeggen, dat ik mij niet bewust ben, spot- tend of smalende woorden uit de Schrift te heb ben aangehaald. De algemeene beraadsiagingen worden geslo- deling der begrooting. DEN HAAq. H.M. de Koiifi^ii heift aan Mr. Koolen, voorziiter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, opdracht ge geven tot samenstelli(ng van ee,n nieuw' Kabipet. Mr. Koolen heeft deze opdracht in over- weging genomen. Wiaselkoecoen. Amsterdam, 16 Nov. 1 uur. Londen Herlijn per bdjoen Parijs Brussel Weenen (10.000) Bieden. 14,30 12,171/a 0,371/2 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Fran-ch 14,30 Belgisch 12,17i/2 Oostenrijksch (10 000) 0,40 Laten. 11,63*/*- 0,70. 14 371/2. 12,30. 0,40. 0,80. 14,37i/2. 12,30. 0,o0. WEERBER1CHT van 16 Nov. Het weerbericht van het meteorologisch Instituut te De Bildt luidU als volgit: Hoogste bar.stand 763.9 Toulouse. Laagste bar.stand 728.5 Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 17 Nov.: Matige, tijdelijke wellicht krachtige Zuid- westelijke tot westelijke wipd, half tot zwaar bewolkt of betrokken met waar- schijnlijk enkele rege.ibuien, aanvankelijk kouder. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJTERNEUZEN. s.s. ARY vertrok 7 dezer van Queensloww naar Portland (Maine), s.s. HELENA van Ter Neuzen naar Swansea passcerde 16 dezer Dun- geness. s.s. MAGDALENA in lading te Newport voor Antwerpen. s.s. TERNEUZEN in lading te VTibotf voor Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2