BUR6ERLIJKE STAND?" (Nadruk verboden). POLITIE. lil d,5 do zaak gemevnte geval. Hij houdt vol, clat er tlaar veel gebrek is. De grooitste regenbakken zijn 3% M3. en als ze dan voor hun varken eten moeten ko- ken, kan men wel nagaan wat daar alleen voor noodig is, eerst voor het wasschen van het eten em dan voor bet koken heeft men in een fornuis vain 40 liters toch telkens 2 emmers water noodig. Om te wasschen halen ze het uit den put, diat durven ze niet met regenwater, om- dlait ze dan gevaar loopen geen over te houden an te drinken. Om te ischuren wordt ook water geibruikt, waarmede de groemte al geiwasschen is. Hij kan op dit gebied van ondervinding spreken. Des morgens maken de menschen bij spreker qeue o mop beurt in aanmerking te komen voor zijn kruiwagen. Ze hebben er met waterhalen wel al 7 versleten. Hij is in het bazit van een tonnetje en 'n trechter, waar dat tonnetje gemakkelijk mee gevuld kan worden. Ze staan in de red te wachten, tot hun voor- man terugkomt. Het gefoeurt zelfs wel, dat ze den kruiwagen bij zddh houden en spreker niet eens weet, waar die is. Er gaat geen dag om, of er wordt water gehaald, omdat men het er niet op mag laten aankomen, of het weer wel tijddg regen zal. Hier in de kom van Zaamslag is water, maar spreker moet het ook dag voor dag gaan halen. De menschen uit de Val moeten het mijlen ver gaan halen en ze hebben weigens hun werk geen gelegenhedd als in den vroegen morgen of den laten avond. Ze zaggen daar, dat ze veel liever het water krijgen als het electrdsoh licht. Hier hebben ze water, omdat de meesten ook een goeden put hebben, de boeren zullen voor hun gezin over het algemeen ook water genoeg hebben, maar de arbeddersbevolking heeft over fief algemeen veel gebrek. De heer CARRIeRE wijst er op, dat men dan in tijden van droogte toestanden kan krijgen zooals in Ter Neuzen, waarvoor een emmer water 8 cent moest betaald worden, dan be- taalt men voor twee emmers water bijna net zooveel ais bij de waterleiding voor een ge- fueele week. Het grootste deel zal 25 cent per week betalen, terwijl de armsten maar 20 cent moeten betalen. De heer DE KOEIJER zou er wel mee kun nen instemmen, dat de menschen die het noo dig hebben 25 cent per week moeten betalen, maar hij heeft er bezwaar tegen, dat ook men schen diie het niet noodig hebben, tot betalen zullen worden genoodzaakt. Dat moest de maatschappij niet vorderen. De heer CARRIeRE merkt op, dat de direc- tde der maatschappij daar niets mee te maken heeft. De GezondJheidscommissie zal eventueel in deze optreden als het noodig is en Burge meester en Wethouders van hunne bevinding kennis geven, die dan handelend zullen moeten optreden. De praktijk heeft ook in deze geleerd, clat dte verpliohte aansludtdnig niet veel bezwaar arafcmoet. m Noord-Holland kwam nog maar 1 proces-venbaal tegen een onwillige voor en dit werd doongezet wegens bijzondere omstandig- heden. De heer DE KOEIJER blijflt er bij, dat, als het zoo kan gaan, men ook geen dwang be- hoeft op te leggen, dan kon men best zoo be- gimnen, maar dat durft de maatschappij niet. De heer CARRIeRE geeft te kennen, dat hit rijk, dat als reserve anderhalf millioen voteert, dit anders niet doen wil. Gister is op Tholen de 7e gemeente onder die conditie aan- gesloten, wel een bewijs, dat men daar elders zoo geen bezwaar tegen heeft. De maatschap pij moet niet de kans kunnen beloopen, dat men haar moedwillig links laat liggen en gaat zeg- gen: we sluiten niet aan. Het rijk heeft voor dit belang ook al heel wat ben koste gelegd. Het heeft het Rijksbureau voor drinkwaterleidingen het plan laten op- maken, de onderzoekingen laten doen en voor het maken van dit plan reeds ongeveer f 27.000 uitigegeven. Dit kan niet gedogen, dat men ten slotte, om een poets te bakken zou nalaten aan te sluiten, het rijk moet uit de belangheb- bende streek eenige garantie hebben. De heer HUIZINGA rneent ook te hebben op- gemerkt, dat een onjuiste meening bestaat, omtrent de dekking der rente van het gevo- teerde kapitaal, en hij atelt daarom in't licht, dat er geen aantal aansluitingen moet worden gegarandeerd. Verpliohte aansluitimg gaat ten slotte tegen bepaald onwilligen. In Ter Neuzen woidt in het belanig van het verkeer verzocht rechits en links te loopen. Als nu 97 aan dat verzoek voldoet, moet men ten slotte de gelegeniheid hebben am die 3 die daar moed willig tegen in gaan, in strijd met aller belang, ook kunnen noodzaken rechts te loopen. Die toepassing berust ook bij de verschillen- cie gemeentebesturen, die de omstamdigheden kennen en daarmede toch wel rekening zullen houden. Door te besluiiten tot aansluitdng stelt de raad de ingezetenen in de gelegenheid van het water gebruik te maken, terwijl de gemeente ar ook belang bij heeft, omdat dan op verschil- lende plaatsen brandkranen kunnen worden aangebracht, en dat alios zondier dat de ge- mieenltefinancden er door worden gedrukt. Hij betoogt, dat er geen bezwaar is tegen verpliohte aansluiting. De menschen zullen, als se de waterledding kennen, uit zidhzelf wel komen. Spreker heeft ondervonden de bezwa- ren die te Axel werden ingebracht tegen de sdohitinig eener gasfabriek en toen men eenmaal begon, had men 150 aansluitingen rneer dan geraamd was. Toen het plan besproker. werd was er zoo'n tegenstand omdat men er feitelijk niets anders van wist, dan dat men door gas ock wel kon sterven. De waterledding is heel Nederland door, nut- t g geweest voor de bewoners die ze kregen. Ziin het dan in deze gemeente andere men schen En al deed men het dan maar alleen voor het Veer, dan bewees men aan die menschen toch al een weldaad. Voor het overige vraagt het comity niet meer, omdat het vertrouwt, dat de verdere menschen van zelf wel zullen komen. De VOORZITTER diee.lt mede, dat verzocht is aan ingezetenen, die van de waterledding gebruik zouden willen maken, daarvan mede- deeling te doen aan Burgemeester en Wet- howlers. En nu wordt er zoo bij zander uitge- wedd over behoefte aan water op't Veer, maar van de daar wonenden zijn toch ook geen be- richten ingekomen, dat men bij de waterleiding wil aanisluitenze hebben ook niets laten weten van de Kwakkel. Het gemeentebestuur weet dius niet of er watergebrek bestaat en men be- grijpt toch, dat hij de aansluiting niet kan ver- mediigen, als hij niet weet, dat hij de bevolking achter zich heeft. De heer Koopman zegt er is gebrek, en de heer Wisse zegt, dat er geen gebrek is. Spreker verkiaart wel aan de zijde van Koopman te staan, dat er buiten gebrek is. In de kom heeft men allemaal goede wel- len, docth dat is buiten niet het geval. In het algemeen genomen is spreker ook wel over- tuigd van het nut eener waterleiding. De heer HUIZINGA, wijzendie op het succes dat de waterleiding op Tholen thans heeft, wijst, als voorbeeld van den tegenstand dien er ook eersit ondervonden werd, dat er in een kerk zelf tegen gepreekt werd, en het als zonde wend aangeimerikt, om het water dat men kos- teiloos van den hemel kreeg, tegen betaling <ioor buizen te betrekken. De heer CARRIeRE geeft te kennen, dat, al is het, dat men in Tholen en te Hulst terstond 80 tot 90 der aansluitbare perceelen zou krijgen, en te Zaamslag maar 10, men toch nog niet aanstonds gereed zal staan om de men schen te diwingen. Als er eohter in Tholen ter stond 70 voor te vimden is, waarom zouden er dan in Zaamslag geen komen? Het komt in deze zaak ook veel aan op de medewerking van het gemeentebestuur, of dit met zeker be- leid de inwoners voor deze goede zaaik weet te wirmen. De heer C. A. WISSE moet, tegenover den brutalen aanval van den heer Koopman blijven vol houden, dat er hier geen watergebrek is en ook de 'kwaliitait laat niets te wenschen over; hij is oud em grijs geworden en heeft nooit ander water gebruikt. De heer DEES kan niet anders zeggen, dan dat hij het met den heer Wisse eens is; hij heeft er juist enkele dagen geleden met eenige menschen van Zaamslag Veer over gesproken en die verzoohten hem dringend tegen te stem- men. Ze zeggen dat ze nu goed water hebben, dat niets kost en als ze een waterleiding kre gen, zouden ze hun goede water moeten laten weg'loopen. De heer HAAK blijft er bij, dat bij water- onderzoek er altjjd iets op af te keuren zal zijn, zoodat ten slotte alle menischen langs de leiding wonande zouden verplicht kunnen worden en daartegen heeft hij een groat bezwaar. De heer KOOPMAN wijst er op, dat hij ook heeft toegestemd, dat er in de kom genoeg water is, maar dat de buitenmenschen gebrek hebben. Men moet niet dezen tijd rekenen, want nu loopen alle bakken over, maar als het 8 dagen droog weer is, krijgen de menschen buiten gebrek, de menschen op het Veer niet uitgezonideid. En nu denkt hij zoo, dat er kans is, om die menschen water te verschaffen, door aansluiting bij de waterledding. Daarvan zou het gevolig zijmdat de menschen in de kom ook een kwartje per week voor het water zou den moeten betalen. Nu zijn de kombewoners al in verschillend opzicht bevoorrecbt. Ze ge- ndeten van verschillende zaken, waar de ge- huohten buiten moeten blijven. Ze hebben hier mooi electrisch licht, waar geen budtenman van kan profiteeren en toch aan het tekort moet betalen. Zou het nu zoo erg zijn, dat cie men schen in de kom ook eens een kwartje per week moeten betalen in het belang der Veere- naars Op die verlichting komt jaarlijks een 2500 tot 3000 tekort, waar wij zegt spre ker toch ook aan moeten betalen. De heer CARRIeRE komt er nog tegen op, dat, zooals de heer Wisse zeide, in water eener waterleiiding schadelijke stoffen of rottende dieren, bestanddeelen van faecalien zouden ge- vonden zijn. De heer HUIZINGA deelt nog mede, dat op een bijeenkomst te Koewacht werd gevraagd een fleschje te vullen met water uit den als 't best bekend staanden put. Dat stand eeni- gen tijd tijdens de vergaderinig en toen bleek aan het bazinkseldat het allerminst zuiver was, al zou men dat eerst niet gezegd hebben. Het leidinjgwater heeft een anderen smaak zegt men, dat gaat evenals bij sigaren, waarbij de een dit, de ander weer een ander merk aange- namer vindt. Overal waar de leiding kwam is gebleken, dat de menschen er gelukkig mee zijn. De heer C. A. WISSE merkt op. nog gelezen te hebben, dat de waterleiding te Maassluis toch ook niet in orde is. De heer CARRIeRE zegt, dat dit een rivier- waterleiding is en aangezden deze dicht bij den rMemrond gelegen is, kan het voorkomen, dat, als de viloed lang locpt en zouter water wordt opgepompt. Men heeft deze gemeente met het oog daarop reeds aangeraden aan te sluiten bij Rotterdam, welks prise deau veel Oostelij- ker gelegen is, maar dat is ook weer zoo: Maassluis wil absoluut zelf haar prise deau behouden, ondanks den gesdhetsten toe-stand. Er komt ook nog hij, dat het water wel goed te krijgen is, maar dan moet er jaarlijks nog al wiat geld besteed warden aan het pompstation, hetgeen die gemeente ook niet doet. De heer WISSE: Er werd in die vergadering in den raad nog gezegd, dat het water in Rot- terdiam nog slecbter was. De heer CARRIeRE zegt, dat dit niet moge- iijk is, maar, men m-oet ook niet alles voor waarheid aaninemen wat in een raadsvergade- ring door een of ander lid soms zonder na- der ondeirzoek of grond beweert. Toch, on- dervundt men ook in Rotterdam ret de rivier- waterLeading wel moeilijkheden. T-ein slotte herhaalt hij, de geweaschte toe- zegging voor directe aanl eg van een uitge- breider net in deze gemeente niet te kunnen doen. Dat zou dan later toch tot onaangenaam- hedien leiden. Het is wel eens voargekomen, dat een college van hem zich tot het doen van toezeggdngen liet verlokken, Als het dan even- wel later toch het aanleggen der waterleiding kwam, kreeg de directeur der maatschappij er de moedte mee. Hij acfat het niet raadzaam, dat men hier dezelfde ervaring zou opdoen. De VOORZITTER oppert de vraag, aange- zien de heer Carrdere de gevraagde toezeg- gdng niiet kan geven, of het dan niet gewenscht was, eene besldssimg nog eens aan te houden, en in-mdcklels nog eens met het comite te con- fereeren, om te informeeren aan welke eischen het kan vol doen. De heer HUIZINGA acht dat denkbeeld niet verwerpelijk. Thans zitten hier maar 2 leden van het comite, die als eerlijke menschen moe ten zeggen: wat gevraagd wordt kan niet. De heer DE KOEIJER vraagt, wat men met aanihoudiing wil bereiken, want, al zouden de heeren van het comite nu op den gestelden eisch ingaan, en zeggen dat ze de buizen zullen leg gen, zullen er dan aansluitingen komen Spre ker meent van niet. Hij kent in de gemeente maar l boer, die gebrek aan goed water heeft, maar ook deze boer verkiest geen waterleiding, die zal ook niet aansiuiten. De heer DE FEIJTER moet ook zeggen, dat, als er een beetje droogte is, de menschen van de Poonhaven en De Kwakkel terstond in het moeilijke komen, door watergebrek en naar allerlei putjes moeten loopen. Daarom zegt hij op zijn beurt, dat in dat deel der gemeente de buizen wel het eerst zouden moeten liggen, opdat die menschen dan ook geholpen zouden 7\jn. De VOORZITTER merkt op, dat, als het waterleidingcomite op het verlangen van Bur gemeester en Wethouders zou ingaan, de raad nog niet gebanden is. De heer CARRIeRE, den eisch tot het ter stond leggen van die uitbreiddng 'met 15 K.M. buis ten koste van f 50.000 terstond te leggen, vraagt, wat hij er van denkem moet. Het eene ■lid van den raad zegt, dat hier geen water leiding noodig is, omdat er water genoeg is, terwijl een ander lid beweert, dat er gebrek is. Met zulke zwakke gegevens is het toch niet redelijk de uitvoering van zoo'n werk te vra- gen en voor hem absoluut niet voldoende om er op in te giaan. De giemeenteraad zal ten slotte moeten weten hoe zij besluit, het is een zuiver gemeente- belang, maar men zij wel bedacht, dat het be sluit dat men neemt voor jaren gieldt. Als de waterleiddnig eenmaal wordt aangelegd, zonder dat deze gemeente er aan deelneemt, zal een latere toetreding niiet zoo eenvoudig zijn en misschiem eerst na verloop van jaren mogelijk. De heer HAAK heeft te kennen, dat de woorden van den heer Koopman hem omtrent het bestaande gebrek toch wel tot andere ge- dachten hebben gebraoht en meent, dat aan- houding gewenscht is. Hij weet dat niet, om dat hij nog niet zoolang hier woont. De heer KOOPMAN verkiaart er al een halve eeuw te wonen en verzoekt anders den heer Van Hoove, die in denizelfden hoek woont, maar eens te laten spreken, en de heer De Feijter bad voor de menschen van 't Veer een put beschikbaar gesteld. De heer DE FEIJTER erkent ook, dat, als het alle weken niet twee keer regent, de men schen aan 't Veer gebrek hebben. Er zijn daar maar enkelen die een put hebben, misschien heeft de heer Dees die juist gesproken. De heer WISSE merkt nog op, wel eens ge- hoord te hebben dat het water van de water ledding minder gescbdkt is voor de wasch. De heer CARRIeRE zegt, dat dit afhangt van den graad van hardheid. Het leidingwater van Middeliburg is harder dan het water dat men hier krijgtook te 's Gravenhage is het harder. Het is dan voo-r de huisvrouwen kwes- tde van wat meer zeep te gebruiken. Boven- dien kunnen zij, die nu eenmaal een regenibak hebben, het reigemwater voor de wasch bewaren. De heer KOOPMAN vraagt nog, of het ta- rdef van 20 cent per week voo-r een kleine ar- bedderswoniimg en 25 cent voor een met 2 ka- mers zoo blijft. De heer CARRIeRE verkiaart, dat men daar op aan kan, er is eerder kans op vermindering. Hij wijst op de voorudtzichten, dat goedkooper geleand zal kunnen worden dan men aanvan-ke. lijk raamide. Met algemeene stemmen wordt besloten de besldssdng aan te houden, tot het voeren van nadere onderhan-delinigen. De VOORZITTER zegt de heeren Huizinga en Carriere dank, voor hunne tegenwoordig- heiid en de verstrekte inlichtingen. De heer HUIZINGA betuigt zijn dank voor de gesdhonken gelagenheid om eenis samen te spreken en punten die willicht duister waren toe te Mchiten. Dit is de 20e bijeenkomst van dien aard en het is hem steeds aangenaam ge weest, de heeren in te lichten. Het spreekt van zelf, dat men wel eens onverzettelijke menschen aantreft, wellke nu eenmaal niet te overtuigen zijn, maar inclien men let op de elders opge- dane praktijk, kan het niet anders, of men moet een waterleiding beschouwen als te zijn in het belang der gemeente. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van 6 November 1923, des voormiddags 9% ure. Voorzitter de heer A. Wolfert, Burgemeester. Tegenwoord-ig de heeren: J. A. Meertens, A. Meertens, J. D. de Feijter, J. van't Hoff, D. J. Jansen en M. de Feijiter. Afwezig de heer H. van Doeselaar. De VOORZITTER opent de vergadering, waaraa de notulen der vorige vergadering on- veranderd worden vastgesteld. Ingekomeii stukken. Sahrijve-n van Ged. Staten houdende besluit tat verhaal van pensioenshijdrage. Schrijven van Ged. Staten, houdende goed- keuring van het gehomen raadsbesludt inzake meterhuren. Sohrijven van Ged. Staten, betreffende ver- andering van de jaarmarkt te Scherpenisse. Schrijven van de P. Z. E. M. te Middelburg, houdende kosten transformatorengebouw. Alle stukken worden zonder hoofdeiijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Beslissing, aangaande al- of niet-toetreding tot de drinkwaterleiding. De VOORZITTER doet meded-eeling van een ingekomen schrijven van het comite voor de drinkwaiterleidinghoudende aanbod om de al- of niek-aans-luiting nogmaals in den raad te baspi-eken, waarbij zij zich bereid verklaren den raad door deslcundigen te doen voorlichten omtrent het plan. De VOORZITTER vraagt of de heeren nog de.skundi.ge voorlichting d-ienaangaande wen schen, in welk geval hij de heeren daartc-e zal ontbiie-de-n. Het Dagelijkseh Bestuur acht deze toelichting niet noodig, doch misschien zijn de raad-sleden van een ander gevoelen-. De heer M. DE FEIJTER acht die toelich ting niiet nooJig. De heer JANSEN: Hoeveel gezinnen kun nen worden aangesloten? De VOORZITTER: Ongeveer 450. De heer JANSEN: Hoeveel blijven er dan og onaarugesloten De VOORZITTER: Ongeveer 180. De heer JANSEN: En die 180 niet aange- slotenen moeten er niettemin toch aan betalen De VOORZITTER: Ja, maar het comite is bereid om het buizennet zooveel mogelijk uit te breiden; teneinde het aantal aangeslotenen zoo groot mogehjk te doen zijn. Het Boeren- gat, de Knol, de Wulpen-bek en het Maurits- fort kunnen worden aangesloten, maar b.v. de Nieuw Neuzenpolder, Willemskerke- en Goes- schepoldei niet, enkel de plaatsen langs de lijnen. De heer JANSENEn het verbruik van het water moet -dan hoofdzakelijk komen van de wenkmemschen. De VOORZITTER: Feitelijk wel. De heer JANSEN: En hoeveel water ge bruiken die dan? De VOORZITTER: Aansluiting wordt be- rokend op f 8 per kamer bij een verbruik van 40 M3. water. Bjj meerdere kamers wordt het goedkooper en gaat ook het verbruik van het wnter naar boven tot een maximum van 120 M3. De heer JANSEN: Dus volgens Uwe bere- ken-ime znuckn we 450 aansluitingen krijgen? De VOORZITTER: Ja, in de veronderstel- liine dat dan alles wat kan, zou aansiuiten. Want wamneer het huidi-ge drinkwater niet wordt afgekeurd blijft elk vrii om aa.n te slui ten al dan niet; en mits het gebouw niet verder dan 40 M. van den weg is verwijderd. De heer JANSEN: Dan zullen ze mijn regen water niet afkeuren. De VOORZITTER: Zooals ik reeds zeide, men kan uitbredding van het buizennet vragen. De heer JANSEN: Ik zie er niet veel in. De heer J. A. MEERTENS: De rentabilitedts- berekening staat mij niet aan. Die is niet be- rekend per kamer, maar per inwoner. We zullen rekenen, dat er 450 aansluitingen zijn, waarvan 300 met twee kamers. Die betalen dan samen 3900. De overige 150 aansluitin gen zullen we dan nemen a 20, dat is 3000. Totaal ontvangt men dan f 6900. Het kapitaal bedraagt f 194.000, met een be- I'ekening van 6 aan rente of totaal f 11.840. We hebben dus steeds een groot tekort. De heer JANSEN: Dan komen we haast de helft tekort. De heer J. A. MEERTENS: Juist. Wanneer we iemand aansiuiten met 8 kinderen clan kost dat 47.50. Rekenen we nu, dat zoo iemand twee kamers heeft, dlan betaalt hij 13, dus ko men we f 34.50 tekort. De VOORZITTER: De gemeente blijft ga- rant voor f 194.000, waarvan rente en aflos moet worden betaald. Tot en met het 14e jaar be- hoeft echter geen aflos te worden betaald. Niettemin zullen we nooit genoeg aansluitingen hebben om toe te komen. De heer JANSEN: Ik durf de gemeente voor dien schuld niet sitellen. De heer A. MEERTENS: Het schrijven van- wege het comite, dat hier nu weer is inge komen, stuit mij wel wat tegen de borst. Men weet eenmaal, dat er reeds besloten was om niet aan te sluiten. Ik ben van gedachte, dat ze nu van alles uitzoeken om den raad toch maar te bewegen om toe te treden. Waarvoor was nu dit schrijven nog noodig? Ze wisten reeds, dat we besloten hadden on-s met aan te sluiten. Ik vindt het onzin om nu te komen met een aanlbod voor deskundige voorlichting. Ik vertrouw de berekening in geeraen deele. Men was in de gemeente er over het alge meen over tevreden, dat de raad besloten had am niet te doen, daarom acht ik voorlichting niet noodig. De kosten zijn voor de gemeente veel te groot. De heer J. A. MEERTENS: Ik wil aan die heeren niets te kort doen aan hun standpunt als deskundige, maar ik beschouw ze als men schen, die aan de koe trekken. De heer A. MEERTENS: De provincie is be- leid om 200.000 subsddie te geven, als het Rijk er f 300.000 geeft, maar hoe komen die aan het geld Toch ook weer van de belasting betalers en die betalen toch werkelijk al ge noeg. De heer J. A. MEERTENS: Dat ondervinden we wel met de H. B. S. De VOORZITTER: Dus wenschen de heeren geen voorlichting? Zonder hoofdeiijke stemming wordt besloten af te zien van deskundige voorlichting. De heer J. A. MEERTENS: Dan is onze be rekening nog gebaseerd op 450 aansluitingen maar dat kan ook minder zijn. De heer JANSEN: Er is wel uitbreiding beloofd, maar dan moet de gemeente ook weer meer betalen. De VOORZITTER: Neen dat komt op de algemeene kosten. De heer JANSEN: Maar voor aansluitingen -die ver van het net leggen kost het toch meer De VOORZITTER: Dat zou de abonne ook gedeeltelijik moeten helpen dragen. De heer JANSEN: We hebben toch ook overal water genoeg. De VOORZITTER: Ik gel oof niet, dat de gemeente het zal kunnen opbrengen. De heer M. DE FEIJTER: Ik acht die water leiding wel goed, maar het is te duur. De heer VAN 't HOFF: Het is duur, maar je moet eens in het Goessche land komen wat een gemak. Als later Ter Neuzen eens aange sloten is denk ik, dat we er hier spijt van heb ben, dat we ook niet zijn aangesloten. De heer A. MEERTENS: Ze zijn hier op Hoek wel slimmer! De VOORZITTER: Reken nu eens 450 aan sluitingen met in 't begin gemiddeld r 13 per jaar aJbonnement, dan ontvangen we f 5850, maar we betalen 9650 rente, dan wordt het te kort uit het reservefonds bijgepast, wan neer de andere gemeenten over hebben, clan is dat geen bezwaar. Maar als het reserve fonds eens uitgeput is, wat mij-ns inziens daar om in ons leven niet het geval zal zijn. De heer J. A. MEERTENS: Ik denk, dat dat neservefonids op is eer de leiding er 'igt. De heer A. MEERTENS: Ik beschouw het zoo, dat het niet gaat om als raadslid maar te zeggen, we sluiten aan, 'n raadslid is verplicht, rekening te houden met de positie en het ge- dacht over zoo iets, van de inwoners. De heer J. A. MEERTENS: Ik begrijp niet, waarom de provincie als die er daar zoo vast op staan, dat het goed kan, dan dat zaakje niet voor eigen rekening bouwen. De VOORZITTER: Daarom steunen die de zaak met een reservefonds. De heer JANSEN: Dat is anders naar mijn meening niet groot. De heer J. A. MEERTENS: Ja en dan zijn ze er mee vanaf, maar als ze het zelf deden hadden ze kans meer te moeten bijpassen. De VOORZITTER: Heeren, ik zal het voorstel om aan te sluiten in stemming bremgen. De heer VAN 't HOFF: Daarover behoeven we nu och niet meer te stemmen. dat is toch de vorige maal al afgewezen? De VOORZITTER: Het betreft hier een her- nieuwd verzoek vanwege de provincie. De heer VAN 't HOFF: Dan kunnen ze bdnnen veertden dagen nog wel eens weer met een zelfde verzoek komen. De VOORZITTER: Dat gaat niiet op, dan nam men het eenvoudig voor kennisgeving aan. Met vijf tegen een stem (die van den heer Van 't Hoff voor), wordt besloten niet in de waterleiding deel te nemen. Voorstel van den heer Jansen om bij veror- dening het rooken aan kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren te verbieden. De heer JANSEN: Ik zou dit voorstel in zoo verre willen wij zi gen, dat er inplaats van 14 wonde gelezen 12 jaren. De VOORZITTER: Dus dan geeft het niet of een jongan van 13 jaar eens een sigaretje rookt De heer JANSEN: Het is mij in hoofdzaak voor de kleine kinderen te doen. De VOORZITTER: Die zullen toch wel zoo veel niet rooken. De heer M. DE FEIJTER: Er is voor te veel rooken iets te zeggen, maar te veel snoe- pen en te veel fruit eten deugt ook niet. De VOORZITTER: Het gevoelen van het Dageflijksch Bestuur is afwijzend, wij zijn van meening, dat de ouders daarvoor zorgen moe ten. De heei M. DE FEIJTER: Ik wil wel aan- nemen, dat het rooken nadeelig voor kinderen is, maar dat is met snoepen ook zoo. De heer JANSEN: Ja, maar nu kun je alles niet 'gaan beletten. De -heer M. DE FEIJTER: Dat gaat met rooken toch oik niet. Dan moeten de winkeliers belet worden om ze te verkoopen en dan vragen d-e klednen er om aan de grooten. Dan zou de pol'itde wel overal geJijk moeten zijn. De heer JANSEN: Dat is zoozeer de be- cloeling niet. De heer M. DE FEIJTER: Als 't verboden is moet de politie er de hand aan houden. De heer J. A. MEERTENS: Als de verkoop aan de kleinen verboden woTdt sturen ze toch de grootere er om. De VOORZITTER: Ja maar, de kleineren mogen ze dan zelf niet rooken. De heer J. A. MEERTENS: Dat is toch niet na te gaan. De VOORZITTER: Ik zie er beslist niets in. De heer A. MEERTENS: Ik heb vroeger wel eens gelezen, van een dertiende raadslid in Ter Neuzen, maar ik geloof, dat hier bij het voor- stel-Jamsen rekening gehouden wordt met den wensch van het 8e raadslid. Men moet daar- mee voorziohtig zijn, je kunt alles niet gaan verbieden. De heer JANSEN: Wat het gezegde van A. Meertens betreft aangaande dat 8e raadslid ik heb dit in den raad gebracht, omdat er van mijn Mezers naar gevraagd werd. Ook voor anderen zou ik dat ged-aan hebben. Het ge- beurt todi wel meer, dat iemand aan een lid van den raad vraagt om eens engens op te wijzen. De heer A. MEERTENS: Ja, maar dan zitten gevo-lgen aan. De hear JANSEN: Ik zie daar geen ge- volgen in. De heer A. MEERTENS: Het heeft tot ge- voilg dat de winkelier in hun verkoop bekort worden. Kleine jongens kunnen toch moeilijk een aigaret koopen, omclat ze haast alle in doosjes gebanderolleerd verkocht worden. Ten slotte moeten de ouders bij eventueele bekeu- ring er de boete voor betalen. De heer VAN't HOFF: Ik acht zoo iets niet uitvoerbaar. De heer JANSEN: Dat weet ik niet. De re- geering heeft verboden om drank te verkoopen aan personen beneden de 16 jaren, dat is toch ook maar zoo? Ik voel wel. dat mijn mede- leden er echter weindg voor voelen. De heer A. MEERTENS: Ik begrijp, dat U als iemand die afgezonderd op een hofstede woont, niet veel er van merkt, hoe het in de kom toegaat, maar als U hier moest wonen, geloof ik niet, dat U dit voorstel zoudt doen. Dat zijn allemaal van die kleinigheden daar je niet aan kunt tomen. Het voorstel van den heer Jansen wordt ver- worpen met 5 tegen 1 stem, die van den voor- steller. Omvraag. De heer M. DE FEIJTER: Ik heb de vrouw van J. Leijs gesproken, die klaagde over een draad van het licht, die te kort over de pannen l 'Jb- - loopit. Ze vroeg of dat met het oog op gevaar niet kon worden veranderd. De VOORZITTER: Als er werkzaamheden op het dak moeten gebeuren kunnen ze toch den stroom laten afsluiten. Ik zal er echter over spreken. De heer JANSEN klaagt over de moeilijk heden die aan het slachten zijn verbonden. De VOORZITTER: Dat komt doordat er vergurming voor moet worden gevraagd. Er moeten 4 dagen tusschen aanvraag en slachten verloopen. De heer JANSEN: Dat was toch in 't eerst niet zoo? De VOORZITTER: In 't eerst werd dat soe- pel toegepast maar nu moetein de voorschriften stipt worden gehandhaafd. De heer JANSEN: Dat zijn allemaal wetten voor de sitad, waar we op het platiteland den last mee hebben. De VOORZITTER: We hebben het er nog tamelijlk afgebracht, doordat we voor de huis- dlachtingen ontheffing hebben gekregen. De heer JANSEN: Dus er zal niets aan te doen zijn De VOORZITTER: Niets. De heer J. A. MEERTENS: Ik moet Jansen gelijk geven de menschen hebben er last mee. Ze kunnen nu niet slach/ten als ze willen en moeten er express voor verletten. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de VOOR ZITTER de vergadering. TER NEUZEN. Huwelijiks-voltrekkingen. 8 Nov. Adriaan van Overbeabe, oud 24 j., jm. en Magdalena Char- lotta Jansen, oud 25 j., jd. Franciscus Michiel Meijer, oud 26 j., jm. en Janneke Helena Ver- helst, oud 22 j., jd. Geboorten. 4 Nov. Jacobus Leuniis Pieter, z. van Levdnus Comelis Miehielsen en van Cornelia Suzanna Vercouteren. 6 Nov. Eduar- dus Camillus, z. van Camile de Bock en van Carolina Marie Bomelijn. 7 Nov. Suzanna Adriana, d. van Levinus Jacobus Stoffels en van Neeltje van de Velde. 9 Nov. Angele Sidioniia Francisca, d. van Mauritius Franciscus Joannes Lafort en van Rosalia Amelia Groot- haert. Op het bureau van poliitie allhier zijn als gevonden gedeponeerd: een zilveren Rozen- iklrans, een Portemonnaie met eenig geld en twee tricot Broekjes. Recihthebbenden vervoegen zich aldaar. WEERBER1CHT van 14 Nov. Het weerbericht van het Meteorologisch Insti'tuut te De Bildt' luidii als volgt: Hoogste barometerstand 757.2 Zurich. Laagste barometerstand 723.9 Lerwick. Verwachting tot den avond van 15 Nov.: Krachtige tot matige westelijke tot luidwestelijke wind, betrokken tjot zwaar bewolkt tijdelijk opklarend regenbuien. aanvankelijk kouder. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJTERNEUZEN. s.is. ARY vertrok 7 dezer van Queenstown naar Portland (Maine). s.St HELENA vertrok 14 dezer van Ter Neuzen naar Swansea. s.s. MAGDALENA in lading te Newport voor Antwerpen. s.s. TERNEUZEN in lading te Wiborg voor Ter Neuzen. SCHEEPVAARTBEWEGING. 8 November. Belg. s.s. Nerce 640 M3. ledig, van Ostende voor Gent. Eng. s.s. Ukshaven, 6972 M3.. kolen, van Port Talbot voor Gent. Eng. s.s. River Crake, 1892 M3., stuk- goed. van Goole voor Gent. Eng. s.s. Madame Dorette, 2248 M3., kolen, van Goole voor Gent. Duiitsch s.s. Vulcain, 393 M3., ledig, van Kotka voor Gent. Duitsche zcel. Hohenfelde, 2276 M3., hout, van Kotka voor Gent. Eng. s.s. Brownton, 5798 M3. kolen, van Tynedock voor Gent. Eng. s.s. Dicky, 1425 M3. kolen. van Goole voor Qent. Duitsch s.s. Gertrud Sailing, 1594 M3., hout, van Wiborg voor Gent. Eng. s.s. Aldeney, 370 M3. ledig, van Ostende voor Gent. Letl. s.s. Turaida, 4543 M3. ledig van Gent naar Grangemouth. Eng. s.s. Renfield, 3198 M3. ledig. van Gent naar Hull. Eng. s.s. Thomas Woodthorpe, 1199 M3., phosphaat van Gent naar Kingslynn. Fransch s.s. P. L. Mj. 2, 6605 M3., le dig van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. The President, 2133 M3.phos phaat, van Gent naar Limmerick. Fransch s.s. Chef Mecanicien Armand Blane, 8061 M3. ledig van Gent naar Car diff. Belg. Loodsboot no. 8, 261 M3., ledig, van Gent naar Vlissingem. Zweedsch s.s. Bjornvick, 2947 M3., le dig van Gent naar Newcastle. Belg. s.s. Serra Leona, 6494 M3., ledig, van Gent naar Newcastle. Noorsch s.s. Framnas, 2918 M3., ledig, van Gent naar Sunderland. 9 November. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Ptarmigan, 1412 M3., wol, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. York, 3220 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Avocet, 3985 M3., stukgoed van Gent naar Antwerpen. Noorsch s.s. Ferro, 6095 M3.. ledig van Gent naar Newcastle. Eng. s.s. Chaldon, 4223 M3.. ledig. van Gent naar Immingham. Eng. zeils. Beryl, 261 M3., phosphaat, van Riemen naar Taverham. Amerik. s.s. Federal, 19336 M3., ge- mengd, van Gent naar Galveston. Eng. s.s. Marion Merett, 2305 M3., phosphaat, van Gent naar Emmerik. Eng. s.s. Harelda, 3645 M3., stukgoed, van Gent naar Liverpool. Belg. s.s. Emanuel, 598 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Van 8 tot 13 Nov. zijn langs de West- sluis alhier 16 binnenvaartuigen op en 9 afgeschut, langs de Mifddensluis 44 op- en 30 afgeschut, langs de Oostsluis cuiciiniciiK, net m< W™/'! I '!u(i t?eed,^TOraffn!es prijzen volgende 1 Nam- van Gee ----SsTT voorsteI. Staten over het ond rzioek naar en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 3