J LANDBOUWBEmC^ENT 6EMEM6DE BERICHTEN. g< 1 jail TER NEUZEN, 14 Nov. 1923. KANTONQERECHT TE TER NEUZEN. DOOR DEN STROOM GEDOOD. IS Ini gl difl w 111 van voor den oorlog hersteld zijn en staan de drie groote partijen: conservatieven, li- beralen en arbeiderspartij als van ouds tegenover elkaar. In dit ppzichji is de ver- klaring van Ramsay Macdonald, den leider der arbeiderspartij voor vrijhandel en te gen protectie van het uiterste belang, omv dat zij een stembus-accoord met de li'be- ralen, ten einde driehoeks-terkiezingen te vermijden, kan voorbereiden. Komt dit tot stand en het is in ver- band met het groojte gevvicht dat beide partijen aan het behoud van vrijhandel hechten lang niet onmogelijk dan zullen de conservatieven een harden dobber heb- ben. De tijd voor overleg zal vermoedelijk kort zijn, want Baldwin zet om taktische re- dencn haast achter de verkiezing, die naar 't schijnt, als Sinterklaas-presentje voor 't Engelsche volk, rteds op 5 of 6 Dec. zal worden gehouden. Naar Zel. meldt,* zou het weer in de bedoeling liggen alhier voorloopig geen nieuwe kantonrechter te benoemen en de waarneming van dit ambt op te dragen aan den kantonrechter te Hulst. JACHTONGELUK. Onze gezant te Brussel, Jhr. Van Vre- oentourch, had deze week op jacht onder de gemeente St. Annaland (Zeeland) t onge- liuk, dat bij ihet afschieten zijn geweer sprang, waardoor hij zich aan de hand ver- woniddie. Heelkundige 'hulip werd hem ver- Jeend door Dr. Quakkelaar, die, om te vol- doen aan het verlangen van zijn patient, de reus naar Brussel met hem medemaakte. ONGELUK TE WESTDORPE. Naar aanieiding van het in ons vpr'S V<JI' melde ongeluk te Westdorpe meldt de Ax. Crt. nader: Maandagvoormiddag is te Wtsidorpe een ernstig ongeluk gebeurd. De landbouwer A. Keulebroek kwam op een driewielskar bespannen met 2 paarden van het land rij- den em of in de meening de rails nog te kunnen oversteken, of dat de tram al voor- bij was, reed hij door, doch was de lijn nog niet geheel over, toen de locomotief daar voor nem dreigde. De macninist kon met voorkomen, dat het uiterste gedeelte van de kar een stoot kreeg an de locomotjef, waardoor K. van de weeromstuit met zijn hooid tegen de machine stiet en de ruit daarvan indrukte. Vervolgens viel hij van de kar, doordat op hetzelfde ondeelbaar oogenblik de paarden een sprong gaven en er van door holden met net voorstuk van de driewielskar, dat door den schok van het overige deel was losgeraakt. De man werd kort daarna opgenomen met een zware hoofdwonde, die bijna onmid- dehijk den dood moet neboen veroorzaakt. Het lijk werd naar zijn woning gedragen, op een honderd meter afstand van de piaats des onheils. GEREF. KERK. Tweet al te R>ididerkerk: Ds. R. Kok te Aagtekerke en Ds. B. v. Neerbos te Ter Neuzen. FRANC1SCUS EEKELEN. t Te Steentoergen is op 77jarigen leeftijd overaiaden de neer Franciscus EeKeien, pastoor der paracrine Lepelstraat. De over- ledeme werd 30 Sept. 1871 benoemd tot kapeiaan te Stoppeiuijk, 5 Augustus 1872 tot assistent te Hengstdijk, 24 Sept. 1872 tot kapeiaan te Boscnkapelile en verliet 21 junii it>/3 Zeeland, als benoemd kapeiaan te Wouw. SAS VAN GENT. In de Zaterdag gehouden raa,dszitting kwam weder in beihanueling het verzoek van het zeeuwsch-Vlaamsch Waterleiding-comi- te om deel te neimen in de te stichten venr nootschap tot een bedrag van ten hoogste 193.000. in zijn inieiding erkende de voorzitter het nut, doch bleek met optimiistisoh omtrent de doorzetting van het plan in deze benarde tijden. AaiiSluiting werd krac'htig verdfedigd door den heer Van Hecke, terwijl de heer Ver- schaifel deed uitkomen, dat de voorwaarden voor de industrie van dien aard zijn>, dat zij er geen gebruik van zal maken. De heer iNeeteson vonid het te gek, dat men ging uit- rekenen, dat de waterleiding voor de indu- istrie met van nut zou zijn. De heer Stubbe erkende die nuttigheid, maar betwijfelde de noodzakalijkiheid, en heeft financieele be- zwaren. De heer Dierick acht het tarief te bezwarend voor de arbeidende klasse, en wiijst er op, dat het ook een moeilijke tijd is voor de Imlddenstanders en landbouwers. De heer Warrens wenschtte, alvorens te beslui- ten over de wateraeiding, de eliectrificatie van de Zandstraat te zien behandeld. De heer Neeteson constateerde ten slotte, dat uit de besprekingen blijkt, dat de leden alile overtuigd zijn van het nut der waterlei ding, doch een 'groot deel der leden de kos- ten te bezwaarhjk acht. In verband daar- mede geloofide hij dat men er goed aan deed geen besluit te nemen en de kat eens uit den boom te kijkem. Men kan dan later beslissen. De Voorzitter wenschte dan weer bijeen te komen na de te Ter Neuzen op 20 Nov. a.s. te houden vergaderinig van burgemeesters en afgevaardigden van gemeenteraden. Op die veigadering zullen worden besproken de concept-statuten en andere zaken de water- ileidinig rakende. Het voorstel van den heer Neeteson wordt met aligemieene stemmen aangenomen en na versdhilllende stemmingen benoemd tot af- gecaaridigde naar de te Ter Neuzen te hou- dem Verigadering de heer Stubbe met 4 stem- men, tegerv 3 op den heer Van Hecke. Bij de omvraag bracht de heer Warrens eleotrificatie der Zandstraat ter sprake. Hij had een lijst waarop 26 personen verklaar- den eliectrischlicht te wenschen en 128 lam- pen te zullen nemen. De Voorzitter merkte op, dat het niet zat in de lampen, maar in de stroomafnnme. De kosten van het net zijn geiraamd op f 8000 on dsn moot in do Zandstraat voor /2000 stroom afgenonien worden; de verlichting moet zichzelf be- druipen. De heer Warrens verklaart, dat dit te veel is, dat kunnen de menschen daar met beta ten, maar hij zou wenschen, dat, even- als in de kom, de gemeente het tekort bij- paste. De heer Stubbe merkt op, dat er in de kom niets wordt bijgepast, als men niet uitkomt, wordt het tarief verhoogd. KOEWACHT. Bij een collecte aan den uitgang der kerk is voor de vereeraiging ,,Het Roode Kruis" althiier opgehaald 36. Deze week is al/hier een damescomite opgenidht om gelden, levensmiddelen en ikileediingstukken in te zamelen voot de noodlijdenden in Duitschtand. Donderdag zal reeds met de inzameling begonnen worden. STOPPELDIJK. In de laatste raadszitting zijn enkele be- langrijke besiiuiten genomen.. le. Geen afgevaardigde te zenden naar die Vengadering op 20 Nov. uiitgeschrevhn door het waterleidiingcomiite te houden te Ter Neuzen. 2e. Dp voorstel van den heer Raes werd het subsidiie aan de burgerwadit inge- trokken. 3e. Het verzoek van den R. K. Politie- bortd „St. Michael", om de penisioensbij- drage van den gemeente-velidiwachter ge heel voor rekeming van de gemeente te ne imen werd met algemeene stemmen afge- wezen. 4e. Aan de R. K. Landbouwwimterschool te Hiulst werd 100 subsiidiie venleend en aan de R. K. Handel'sschool 200; een verzoek om 25 subsidie door de Vroedlvrouwen- school te Heerlen werd afgewezen, doch f 100 werden toegekend aan den R. K. Boe- renbond alhier tot inrichten van vervolg- oniderwijs aan de R. K. school. Na voorllezing 'van het Kon. besluit, waarbij het beroep van den raad in de be- kende schoolkwestie, ongegrond wordt ver- klaard, stelde de voorzitter voor den des- betreffenden post op de begrootingen van '22, '23 en 24 te brengen. HENGSTDIJK. Tot onderwijzer aan de R. K. bijz. school te Henigstdijk, is benoemd de heer D. Bun, te Fijnaert (N.-Br.). OOSTBURG. Naar Zelandia verneemt, zal Mr. T. J. N. van Dam, kantonrechter te Oostburg, het a.s. voorjaar, na bekomen ontslag, die gemeen te verilaten. MlDDELBURG. In de Dinsdag gehouden zitting van het i Centraal Stembureau voor leden van de Provinciale Staten van Zeeland, werd in piaats van den heer J. H. Idelet, gekozen verklaard de heer L. J. Mes, R.K.. te Mid- delburg. RECHTSZAKEN. Arrondissermnts-Rcchtbank '.e Middelburg. Faillissementen. Failliet verklaart: C. M. Tatenhoven, handelaar in bier en limonade, wonende te Axel. Rechtcr- H. P. d. J., Ter Neuzen, 2 X 1>of 2 X 2 dagen h. C. Z., Ter Neuzen, 1,of 2 dagen h. A. J. M„ Ter Neuzen, 2 X 5,— of 2 X 10 dagen h. R. J. S., Ter Neuzen, f 1,of 2 dagen h. Reglement op de wegen. Th. P., Hoek, vrijspraak. W. S., Zaamslag, f 10,of 20 dagen h. P. d. K., Westdorpe, f 5,of 10 dagen h. A. G., Westdorpe, f 5,of 10 dagen h. VEREENIGINO VAN SUIKERBIE TEN- VERBOUWERS. Men deelt ons het volgende mee. Op imitiatief van enkele vooraansiaande landbouwers is opgericht eene vereeniging van suikerbietenverbouwers in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Deze vereeniging stelt zich ten duel het behartigen der belangen harer leden, speciaal met het oog op den suikerbietenverbouw, en niet het minst in verband met den verkoop der producten. Het blijkt jaarlijks opnieuw. dat de wijze, waarop door de fabrikanten de inkoop der bieten in het voorjaar wordt geleid, alles- behalive voordeelig voor de verkoopers is, en vooral dit jaar blijkt het al te duidelijk, dat in het voorjaar voor de contractbieten niet de waarde is geboden. De vereeniging stelt zich ten doel in dezen ong^instigen toestand verbete- ring aan te brengen,- op eene wijze zoo als in hare statuten is neergelegd. Op die statuten is reeds de Koninklijke goedkeuring aanige- vraagd. Er zijn thans reeds meer dan 70 leden j toegetreden, waaronder zeer groote bietenver- bouwers, terwijl zeer velen hun toetreding heb- ben toegezegd. Het bestuur is van meening, dat het voor de komemde campagne van groot belang zal zijn, dat er tegenover de macht der fabrikanten een aaneengesioten front der landbouwers zal staan, om in staat te zijn van de gunstige con- junetuur te profiteeren. We zien dit jaar in ons land opnieuw de suikeropbrengst dalen. In 1921 bedroeg de productie in ons land 346.000 ton. In 1922 bedroeg de opbrengst in ons land 234.000 ton, en dit jaar wordt de op brengst geschat op 210.000 ton. Alzoo een ge- stadige achteruitgang, wat dit jaar nog zooveel te meer opvalt, wijl er 25 meer is uitgezaaid als het vorige jaar. Deze achteruitgang is bijna overal te con- stateerea En om nu van deze gunstige con- junctuuT gebruik te kunnen maken zal het noo- dig blijken zich te vereenigen. De eenling wordt zoo gemakkelijk overwonnen, vooral de kleine veribouwer, ook al waar de voorschotten in het voorjaar zoo noodig zijn. Voor alles is echter in de statuten gezorgd, en verwacht wordt, dat van deze vereeniging voor velen een invloed ten goede zal uitgaan. gemakkclijken. De aangehoudene bleek bovendicn gesignaleerd in het Politieblad. LEVENSGEVAARL1JK GEWOND. Een opticien uit Roermond, die Zo idag- avond van een uitstapje metl zijn meisje per motor huiswaarts keecde, kwam op den Napolconsweg bij Grathem doordat de zijspanwagen losliet, te vallen. Mot levensgevaarlijke hoofdwonde werd hij in bevvusceloozen toestand opgenomen e.i per. auto naar Roermond vervoerd. Het meisje bekwam eenige lichte kwetsuren. In het hospitaal tie Heerlen is overleden de chef-electriden Greenenschild, van de mijn Laura te Eijgelshoveny die voor en kele weken in aanraking gekomen was op die mijn met cen hoogspanningskabel en ernstigc brandwonden had bekomen. EEN DURE POSTZEGEL Bij den verkoop van exemplaren uit de bekende Ferrari-collectie is te Parijs een kegel met de beeltenife van den hertog van Baden van 1851, waar van slechts drie of vier exemplaren bekend zijn, voor 120 duizend frs. verkocht. BLINDE TYPISTEN. Op voorstel van de specia'e commissie voor blindenzorg treft de Londeusche ge- meenteraad thans voorbereidingen om op de kantoren van het gemeentpsecretariaat vier blinde steno-typisten werkzaam te stellen, met een proeft'ijd van nitet min der dan zes maanden.— EEN WATERGLAS-STRAAT Te Lode in Zwitserland heeft men een macadamweg aangelegd, waarbij de dek- laag van zand, voor ze op den wegt werd aangebracht, met 120 liter natronwatcrglas per M3. werd aangemengd,: Na het op- brengen van deze massa werd de weg zoo als altijd gewalst. Deze weg heeft zich nu reeds gedurende drie jaren bij een druk verkeer, voortreffelijk. Tot een diepte van 10 c.M. is de massa door het waterglas goed samengebakken. (Chemie en Industrie.) BEDROGEN GOKLUST1GEN. Te Ostcnde is een zeer omvangrijko oplichting op het gebied van wedden op paarden aan het licht gekomen. Een aantal heeren, behoorende tot tal van nationali- (tei'ten Vestiigde zich te Ostende. Blanken- berghe en andere badplaatsen fin Belgie. Deze heeren zonden hun slachtoffers in bin- nen- en buitenland, zelfs buiten Europa in Zuid-Afrika, boekjes met coupons, waar op vermeld moest worden de naam van het een of ander paard, dat uitkwam in INGEZONDEN MEDEDEEL.INGE IN. 'RIlUw' ''riHinBirf Commissaris mr. P. J. van Bortel. Cui a- tor mej. mr. A. Bolle. Leendert Deij Lzn. Jr. kleermaker. Noordstraat Axel. Rechter-Commissans mr. J. W. Ziglstra. Curator mn. H. v. d. Beke Callenfels te Middelburg. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld de zaak tegen J. C. M. te Zaamslag. door de rechtbank te Middel- buro" veroordeeld tot 6 maanden gevan- genTsstral wegens meineed, welk vonnis floor het Haagsche Gerechtshof was be- vestigd. Uitspraak 10 December. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 26 October 1923. Politieverordening te Ter Neuzen. J. d. L., Ter Neuzen, 10,of 1 maand tuohtschool. A. d. D., Ter Neuzen, 1 maand tuchtschool, 2 jaar proeftijd. W. A. d. D., Ter Neuzem, 1 maaind tucht- school, 2 jaar proeftijd. H. B., Ter Neuzen, f 10,of 20 dagen n. A. d. P., Zaamslag, f 5,of 10 dagen h. P. J. R., Ter Neuzen, onitslag recntsvervol- U*d. S., Ter Neuzen, 10,— of 20 dagen h. Motor- en Rijwielwet. F. A. d. B., Westdorpe, teruggave aan ouders. J v. O., Sas van Gent, 15,of 30 dagen h. M. J. v. d. A., Ter Neuzen, f 15,of 30 dagem h. A v. C., Axel, 10,— of 20 dagen h. A. S., Axel, f 10,— of 20 dagen h A. A. S. Stekene (B.), 5,of 10 dagen h. A. F„ Stekene (B.), 5,of 10 dagen h. G. v H., Stekene (B.), f 5,of 10 dagen n. D. B. Ter Neuzen, 10,— of 20 dagen h. G L.'v. H., Ter Neuzen, 1,of 2 dagen h. D. G. v. K., Hulst, j 2,— of 4 dagen h. J. H., Zaamslag, f 1— of 2 dagen h A. M. O., Assenede (B.)f 10,- of 20 dagen h. A. v. d. B., Stekene (B.), f 10,of 20 dagen h. Straatschenderij A. J .v. H., Philippine, 1 maand tuchtschool, 2 jaar proeftijd. Warenwet. P. S., Hoek, O. M. niet orutvankelijk. Openbare dronkenschap. P. M. d. R., Ter Neuzen, 15,of 30 dagen h. H. K., Ter Neuzen, 15,of 30 dagen h. H A. M., Ter Neuzen, 15,of 30 dagen h. J. A. G., Ter Neuzen, 15— of 30 dagen h. IJkwet. J. Th., Axel, f 3,— of 6 dagen h. L. Oh. L., Ter Neuzen, 1,— of 2 dagen h. D E. W., Ter Neuzen, 5,of 10 dagen h. TERUGGEVONDEN. Vrijdagnacht viel de nachtwaker op de Heiiige Land-sdchting te Nijmegen, toen hij Zifch bij zijn ronde door het houtgewas begaf, over ten pakje. Zijn hond besnuf- felde het en bij' onderzoek; blcek, dat het een pak met effecten was, afkomstig van den twee maanclen geleden gepieegden dief- stal in de pastorie van de Stichting De Goede Herder te Velp. Het bleek, dat alle effecten nog aanwezig waren. VERRASSENDE ONTDEKKING. Onder Heilo heeft men in een weide een fiets gevonden, welke op Pinkstcr-drie was gestokn. Het gras was over het rijwi'el lieengegrceid. Wonder boven wonder ver- keerde het rijwfel nog1 in goeden staat. WIE WIJ LIEFHEBBEN Mdt 3 jaar onze moeder, rrjet 6 jaar on- zen vader, met 10 jaar vacantie met 16 jaar kleeren, met twintig jaar meisjes, met 25 jaar onze yrouw,. met 40 jaar on- 'ze Jdnderen en... het geheele leven lang ons zelf. ASP1R1NE IN BESLAO GENOMEN. Bij verschillcnde drogisten te Rotterdam zijn hoeveelheden aspirine in bes.ag geno men, omdat de verpakking waarin zij ver kocht wordt, niet het handelsmerk mag noemen, dat daarop voorkomt. Deze aspi rine is uit Belgie hier te lande ingevocrd. EEN MEISJE GEVONDEN. Zondagnacht vond een politieagent aan den Coolsingel te Rotterdam een meisje in bewusteloozen toestand. Hij liet haar naar het ziekenhuis brengen, waar zij weer tot bewustjzijn kwam. Zij is echter niet bij machte haar naam op te geven. EEN LUGUBERE WONING. Te Son (Noord-Brabant) heeft een fami- li,e van 9 personen zich genoodzaakt ge- zien het.... lijkenhuisje als tijdelijke woon- plaats te betrekken. EEN PSEUDO LUlTENANT. De inspecteur van politic te Zeist heeft een 25jarigen schilder uit Utrecht aange- houden wegens het onbevoegd dragen van de uniform van een luitenant der ca- valerie en overtreding van de Wapenwet. Een op den pseudo-luitenant gevonden beleenbriefje van twee nieuwe violen doet vermoeden, dat de luitenantsunifonm mo- gelijk voorgenomen oplichting rnces't vcr- de aangegeven wedstrijden. Benalve fje j coupon werd een1 bedrag^ door den deel- j nemer(s) zelve te bepalen, terugverwacht. Won het aangewezen paard,; dan werd j zoo deden de heeren het tenmimste voor- I komen het totaal ingezonden bedrag der deelnemers toegekend aan hem of hen, die het als vermoedelijke prijswinnaar liad- den opgegeven. Gebleken is echter^ dat slec'nts luttele bedragen gewonnen worden, terwijl groote bedragen door de bende Werden opge- streken. Tientallen millioer.en francs zijn met deze oplichting aan cen nog onbekend aantal dobbelzuchtige slachtoffers ontfut- seld. EEN WINDHOOS. Bandoeng Werd, vertelt het „Alg. In- disch Dagblad" bezocht door een wind- hoos, welke krachtig genoeg was om een groot gedeelte kraampjes op den aloon- aloon mede te nemen en over het veld te verspreiden. Geweldige consternatie, sarongs kaba- ja's en alle soorten kieedingstukken maak- ten van de zeldzame gelegenhevd tot ont- snappen gebruik en schoten met een vaartje de lucht in. In 'n minimum; van tijd zag het in de lucht zwartbeter uitgedrukt, wit van dc vluchtelingen. Chcmisetjes, borstpokken en pyanias voerden de dolste dansen uit, en hoog in de lucht, sprcidde een sous- pantalon elegant zijn beide pijpen uit. Een hemd. blijkbaar hierdoor gealarmecrd. schoot er met uitgebreide amen naar toe en in innige omhelzing zetten beiden hun reis door de lucht Voort. Een sarong, welke de zon niet in 't water kon zien, schijnen, trachtte de omheizenden to schijden, doch ze gingen er met een gebaar van hautaine minachting van door. Hoog in de lucht gooide een Japansche kimono het op een ;ccoordje met een Chimesch singleije en blijkbaar tuk op een avontuurtje, verdvve- nen beide ver weg, lergens achter een boom, Ongeveer vijf minuten duurde de fan- tastische wals in het oneindige, toen daalde stuk voor stuk,. inoe gespteld en moe ge- dwarreld, hempje na broekje, wederam naar het aardrijk terug. Toen wij naar huis gingen, zagen wij een grasgroene pyama mistroostig over een telefoonpaal hangen, blijkbaar pejnzen- de over het Sic transit. DOODELIJKE STOMP. Een Hollander, wonende te Antwerpen, kwam aan een poppenkraam en vroeg voor een frank ballcn, om er mee naar de pop- pen te smijten. De toallen werdon Hem ter hand gcsteld, maar de Hollander gaf den verschuldigden frank met,, wat den kraamhouder boos maakte. Deze, ook te Antwerpen woonachtig, wond zich zoo zeer op, dat de twee mannen aan 't vech- ten raakten en de kramer zijn tegenstander een stomp op den buik gaf, die den Hol lander bewusteloos in elkaar deed zakken. Kort nadien was hij dood. Het lijk werd naar het lijkenhuis gebracht en de dader aangehouden. Het schijnt dat de twee man nen, bij vroeger kermisgelegenheden reeds getwist hadden. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadermg van Vrijdag 2 November 1923, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. de Feijter, C. A. Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. YVisse, M. Dekker en A. Haak, benevens de Secretaris J. Stolk. Afwezig de heer M. Kaijser. (5. Vervolg). De heer HAAK heeft aan inwoners van deze gemeente ook al eens de vraag gesteld of ze de waterleiding noodig acht en, maar ze ant- woorden alleimaal ontkennend, ze zeggen vol- dioenide van water voorzien te zijn. En de ge- zondheiiidistoesitanid der ingezetenen is hier bij- zonder goed, ondanks doode ratten en katten, waarvan men hier echter niets merkt. Spreker drinkt ook liiever water uit zijn regenbak dan uit de waterleiding. De heer CARKIeRE acht dlit laatste een kwestie van simaak, dat wendt wel. Hij betoogt vender, dat soms wel de meening bestaat, dat sommige d'rinkputten goed zijn, doch dat dit niet altijd het geval is. De gemeente-secretaris van Koewaoht vermeende ook een goeden drink- waterput te hebben, doch te Gent werd gecon- stateerd, dat zijn kind ziek was tengevolge van ondeugdelijk drinkwater. Niet alle drinkwater- putten zulen zoo sledht zijn, maar met 50 van de 100 is dat toch wel het geval, en over het algemeen laat het water veel te wenschen over. Maar men behoeft omtrent het nut en gemak van een waterleiding spreker niet te gelooven, doch hij raadt aan eens een kijkje te nemen op Zuid-'Beveland, te Tholen en in Noord- Holland. Er zijn plaatsen waar de aaiileg de menschen niet vlug genoeg gaat. Ze sputteren er over, dat ze moeten wachten. De heer HAAK deelt mede, dat hij 14 maan den op Zuid-Beveiand vertoefde doch nog niet aan het water der waterleiding gewend was. De heer CARRIeRE zegt, dat dit ook moge- lijik is, door het verschil van het water. Op Zuid-Beveiand verkrijgt men diep gronciwater; hier is het meer oppervlakte water, dat heeft een heel andere samenstelling en zal ook an- ders van smaak zijn. De heer HUIZINGA deelt mede, informaties genomen te hebben in gemeenten waar de waterleiding bestaat. Hij heeft aan 4 burge meesters op het eiland Tholen vragen gesteld, In een gemeente waar men nog niet de ver- pliich aansduiting had ingesteld had men op korten tijd, binnen 14 dagen, 100 aansluitingen, en dit was tegen een hooger tarief, waarom verzocht weird, verplichte aansduiting in te voeren. Door den Voorzitter is ook nog aangehaald de electrid/tedt. Daarvoor zijn terstond veel aansluitingen gekomen, dank zij den licht- loozen tjjd. Die is nu voorbij. Maar is er een gekomen die heeft gezegd: snjjdt men nu maar af? Aan den heer Haak zegt spreker, dat het ge bruik, dat van de waterleiding gsmaakt wordt, op het platteland veel meevalt. En waar nu uit de toelichtingen gebleken is, dat de gemeentefinancien er buiten staan en de zaak op mormale wijze kan tot stand komen, zdet spreker niet in, welke bezwaren er nog tegen kunnen bestaan. Hij spreekt hier niet aldus in het belang van de waterleiding, want het staat thans reeds vast, dat die er met de aangesloten gemeen ten komt, dhar gaat het dus niet meer om, doch wel om zooveel mogelijk alle plaatsen van Zeeuiwsch-Vlaandleren er van te doen genieten. De jarenliange praktijk heeft aanigetoond, dat die bevolking die met een waterleiding werd begiftdgd, er met voldoening en dankbaarheid gebruik van maakt. Door den heer Wisse is beweerd, dat er water genoeg is. Spreker wil aannemen, dat de heer Wisse genoeg water heeft. Maar, is dat ook het geval bij de arbeidersbevolking, en heeft de heer Wisse voldoende water voor alle doelelnden Kan hij vrijelijk over elke hoeveel- heid water beschikken? Het is inderdaad een zaak van algemeen belang die de gemeente- raad voor de bevolking dezer gemeente ook kan verkrijgen en die der gemeente niets kost. De heer HAAK oppert het bezwaar, dat ver- plichte aansluiting moet worden ingevoerd, de menschen Ihouden niet van dwang. Er wordt nu wel gezeigd, dat, wie over goed water be- schikt, niet verplioht wordt, maar als het water voor bacteriolagiscih onderzoek wordt opge- stuurd, is er wel altijd iets te vinden, dat er niet in behoort en volgt verplichting tot aan sluiting. De heer, DE KOEIJER acht zich niet ver- antwoord am op de menschen in deze gemeente een last op te leggen wegens de waterleiding van 8 tot 13 's jaars; ze hebben die water leiding niet ncodig. Er wordt nu wel gezegd, dat de gemeentefinancien er buiten blijven, maar het moet toch door inwoners van de ge meente Zaamslag betaakl worden, spreker kan het niet anders verstaan, als dat het uit het verbruik van het water moet komen. De heer CARRIeRE stemt zulks toe, doch: allleen ide gebruikers betalen er aan. De tarie- ven zijn billijk en kunnen concurreeren met die van Zuid-BeveLand. In Steenwijk werd aan spreker geanitwoard op een vraag wat men liever had, gas of een waterleiding: een water leiding. Men kon zelfs niet begrijpen, dat spre ker er nog zooveel moeite voor moet doen om menschen het nut en het belang eener water leiding uiteen te zetten, men beschouwt het daar als een eerste levensbehoefte. De heer DE KOEIJER vraagt, als het dan zoo goed is en men overtuigd is, dat de men schen toch zullen komen, waarom die dwang dan nog noodig is. De heer CARRIeRE: Om althans eenige basis te hebben. Hij wijst er op, dait een waterleiding een voordeel is, bij het houwen van een nieuw huis, omdat men dan geen regenbak meer be hoeft te plaatsen, maar men moet kunnen op- treden tegen menschen die met voordiacht tegen het algemeen in willen werken, als b.v. groen- tenleunders voortaan groenten met anrein wa ter te wassahen, of als zooals in Ter Neu zen een bakker wil voortgaan zijn brood te be- reiden met water uit het kanaal. waarin uit- werpiselen van een lijder aan een eevaarlijke ziekte zijn uitgstort De heer DE KOEIJER: Ja, dat verhaal heb ben we al meer gehoord. De heer CARRIeRE meemt, dat men daar- teigen in het algemeen belang moet kunnen op- tredien. De heer C. A. WISSE herhaalt, dat er in Zaamslag geen waitergebrek is. De heer HAAK is van dezelfde meening. De heer KOOPMAN wil dat toestemmen voor de kom, daar hebben ze goed water, maar in enkele afgelegen gehuchtjes is dait niet het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2