lahdbouwberIchtTnT 6EMEHGDE BERICHTEN. tie over de schadete. goed.tig" afgebakend. Zijn nota spre.kt van bcreidwiiiigke.d om tie 1 te neme.i aan een oeoonomisciie con ferentie van alio Europe s :he geaiiieerdtn aie voornarridijk b-lang htlpuen bij de Duitsche vergoedingen". Nejtral n of vroe- ge.e vijanden warden door iie.n niet _ge- noemd. Als Poincare thans, gelijk hij te Sampigny de.d, zegt dat er ge ii Duit- schers in mogen zitten, is dit eige.ilijk in oVereens mming me. Hugnes' opnteTking over hare samenstelling. Wat he. karater van de conference beLreft, heeit Hughes e in zijn vooropgeshlue voorwaardeu na- druk op geiegd dat zij slechts ,,raadge- ve.id" zou zijn en daarom aanb vtl.ngen zou ops .e'.'en, die de vertegenwoordigde regeeringen me. zullen binaen. Het lydt editer geen twijfei dat er, voor Amenka zijn meiewerking aan deze voorwaard bond, in Engeiand onder zekere politici e n strooming was om de kwesiie van het herstel desnoods in den vorm van hesita tebuiten Frankrijk om genomen. te rege- le.i. Als instrument voor zulke besiuiten kan daarom een conference waarin Ame- rika meiewerking verle nt, niet dienen. Dit neemt echter natuurlijk nie. weg, dat de aanbevelingen van zulk tern conferentie, zelfs al onderteeke.ide Frankrijk ze niet, een groote moreele be.eekenis zouden hebben e.i, zoo dit niet alles is wat de Engeische politiek voor oogen gestaan heeft, toch is te verwachten, dat Baldwin's regee- ring, in afwachting van het goede dat de bijeenkomst van de raadgeve.ide conferen tie die in haar wezen een herziene uitgavo is van de bankiersconfere,ntie te Parijs, ver- der nog kan uitwerken, genoegen neemt met haar samensteliing en haar karaktei van aan de oommissie van herstel onder- geschikt gemaakt lichaam. Een uuitsoher, schrijft de N. R. Crt., heeft steeds gelegenheid gehad de kracht te leeren kennen van het gezegde: „Ja, Bauer, das ist etwas ganz Andres", wanneer zijn beperkt onderdanenverstand niet kon vatten waarom het eene wel en het andere niet mocht, terwijl hij tusschen, dat eene en dat andere een gelijkheid ontwaarde. Het zal hem nu van hooger hand missohien ook toe- gevoegd worden, wanneer hij vraagt, waar om de regeering van Saksen wel en de re geering van Beieren niet afgezet is, terwijl beiden toch tegen het gezag van de centrale regeering in verzet zijn gekomen en Beieren zelfs bij herhaling. De zaak staat natuurlijk zoo, dat de rijksregeering in Saksen in de rijksweerbaarheid een betrouwbaar instru ment in handen heeft om er de sociaal- democratische regeering mee af te zetten en te vervangen door een rijkscommissaris die nog al tot de volkspartij behoort, als straf voor het bevorderen van de wapening van proletarische compagnieen, terwijl zij legendver Beieren dat, let wel, haar eigen rijksweerbaarheid mitsgaders haren bevel- hebber tot ontrouw heeft overgehaald, machteloos is. Zoo wordt de republikein- 6\Jie miilitaire dictatuur onmachtig, wanneer er een reactionaire militaire dictatuur tegen- over staat. De sociaal-democratische rijks- president heeft op den maatregel tegen Sak sen zijn zegen gegeven en de sociaal-demo cratische ministers in de coalitie-regeering, naar het schijnt, evenzeer. Voor de eenheid van de partij kan dit bedenkelijke gcvolgen hebben. Want niet alle volgelingen van de oude partij van Bebel kunnen er mee in- stemimen en een splijting in de geiederen teekent zich reeds af in de berichten, dat er in Saksen een nieuwe regeering in wording zou zijn, waarin de minst roode sociaal- democraten bereid zouden zijn met de bur- gerlijke partijen samen te werken. Het is waar, dat men kan afwachten, of de rijks regeering ook niet eindelijk meer cnergie zal betoonen, om Beieren tot rede te bren- gen door, aangezien haar gewapende hand niet sterk genoeg is, bijvoor-beeld den kolen- aanvoer af te snijden. Maar zoo lang dit niet gebeurt, moet een onpartijdig buiten- staander, ook zonder eenige ympathie te gevoelen voor het drijven der Saksische communisten, onder den indruk blijven, dat billijkheid bij het handhaven van de dicta tuur zoek is. Of komt het soms, dat het heenstappen met groote soldatenlaarzen over de eischen der billijkheid nu eenmaal een intrinsieke eigenschap is van elke mili taire dictatuur? De Engeische regeering zal dus nog eens te Washington vragen, of de Internationale conferentie van deskundigen over de scha- devergoediing met wat goeden wil van Ame rica's kant niet te verbeteren ware, om, naar Engeische opvatting, doeltreffender resul- taten te kunnen beloven. Het is te vreezen, dat zij daarmee weinig succes zal hebben. Als voorwaarde voor Amerika's verschijning in Europa's besmette atmosfeer is door Hughes genoemd, dat de bondgenooten eenstemmig de uitnoodigihg moeten doen en de grens voor die eenstemmigheid is voor- ioopig door Poincare getrokken. Maandag heeft Renter uit Washington het volgende offirieus lijkende bericht verspreid: „Men is hier de opvatting toegedaan, dat de be- perking in het onderzoek in zake de schade- vergoeding, zooals die is aangegeven in de door Poincare te Sampigny gehouden rede- voering, alsmede in de nota van het Brit- sche ministenie van buitenlandsohe zaken, Amerika niet behoeft te beletten aan dat on derzoek deel te nemen, daar de besiuiten van zulk een commissie van onderzoek in geen opzicht bindend behoeven te zijn voor de in die commissie vertegenwoordigde na- ties". Daarin ligt opgesloten, dat Amerika in Poincare's voorwaarden, geen beletsel voor het onderzoek ziet. Het kan zijn, dat het ook geen bezwaar zou zien, deel te ne men aan een conferentie in den vorm, die de Engeische regeering voor den geest staat, maar dan is het noodig, dat Frankrijk dien vorm aisnog aanvaardt. Het is weinig waarschijnlijk, dat de Vereenigde Staten zich wenschen te mengen in het voorafgaan- de debat, nu zij eenmaal gezegd hebben, dat eenstemmigheid van alle geallieerden een voorafgaande eisoh voor hun deelneming is. De Engelsahe regeering zou daarom veeleer te Parijs moeten aankloppen om te zien, wat zij daar nog gedaan kan krijgen in den geest van haar eigen denkbeelden. BONAR LAW t- De gewezen Engeische eerste-minister Bonar Law, wieis gezondheidstoestand re -ds lang te wenschen overliet en die daarom he ministeram'ot heeft mcelen neer leggen, is gis^macht over'eJen. HET NIEUWE BET A ALMIDDEL IN DUITSCHLAND. Zatierdag was de eerste dag, dat in Duitschland de kieine stukken der good ie ning werden uitgegeven. De vraag er naar was zoo groot, dat ze slechts ten dce- le kan worden bevredigd. Bijna a.e oan- ke.i te Berlijn hebbeii ioketten ingericht voor ne nieuwe bctaalmiddeVoor den kleinhandel zijn met het oog op d« lier- vorming der betaalmiddeEn ingrijpende veranderingen ingevoerd. Van heden af zal krachteis een overeenkomst tusschen de vertegenwoordigers van de gcossieCs in le/ensmiddelen en den Bond van Berlijn- sche Winkeliers in kofoniale waren met de regeering (.e.i dubbele prijsberekening wor- de.i ingevoerd. De winkeliers zijn verplicht hun waar zoowel in papieren als in gouden marke 1 te prijzen. Dit geldt voorname'ijk voor levensmiddelen, \e.ten, koloniale wa- ren, enz. terwijl voor fruit, groenlen, aard- appelen, ejeren, enz. de prijs in papieren marken voorloopig blijft bestaan. EEN MERKWAARDIOE PETITIE. De belaslingbetalers van Torrin, op he; eiland Skye, in Schotiand, hebben aan den koning een merkwaardige pe.itie gezonden. De peti'tie zegt dat er op ihet eiland honder- de i oud-soidaten en oud-matrozen in ellen- de levem, omdat de regeering in gebreke is gebleven, de we.ten, waarbij grond aan oud-slrijders wordt toegekend, uit te voe- re.i, waarvan het gevolg is dat veie orde- lievende burgers die in gebrek leven, zich eigenmachtig in het bezit moesfen stellen van stukkei grond. De petitie gaat dan als voDt voort: „Nu de oorlog Voorbij is en de mannen niet meer noodig zijn, word n de arme stakkers, die zonder armen e.i zonder bee- nen uit den oorlog teruggekomen zijn, da- gelijks opgevat en naar de ge.angenis ge- sleept, terwijl lcde.i van uwe regeering bij de onthulling van oorlogsgedenktL«ken met groot gemak redene.ren over de offers, door hun doode makkers gebracht. De „doode makkers'" kunnen van geluk spre- ket dat hun de wreedhejen bespaard zijn gebleven, - die in naam van de wet zijn ten deel gevallen aan de overlevende sol- daten en matrozen van dit eiland en an dere gedceiten der Hooglanden. Onze ge- vangenissen zoowel in Hoogland als Laag- land zijn thans de meest-sprekende herin- neringen aan datgene, wat van de dappere dooden wordt gedacht. Het parleme.nt houdt geen zitting, en wannter het zitting houdt, levert dit geen nut op aan de armen van dit land want de belangstelling van uwe regeering gaat niet uit naar de armen, doch naar de rijken. „In deze omstandigheden sme ken wij u, een onderzoek te doen naar den toestand, waarin de van grond ontbloote bevolking van dit eiland feeft. Deze toestand is een schande voor. de beschaving. Uw land wordt overstroomd door woekir vinstma- kers en zoogenaamde sportsmen, die het beste van alk-s krijgen, ten koste van de arme drommels, die het Tand in de ure des gevaars hebben gered. Wij verzoeken u, om aan diegenen, die in dit land geen grond bezitten, het land terug te geven, dat rechtens het hunne is, en rechtvaardige regeerderste benoemen om de wetten uit te voeren. Op het ooge.iblik ginieten alleen de grondbezitters de bejeherming der wet." HET GRAF VAN EEN PHARAO ONTDEKT. Gemeld wordt, dat vermoede'ijk de graf- tombe van een Pharao ontdekt is in Minia (provincie Boven-Egypte) door inboorlin- gen, die deze ontdekking geheim hielden en gouden en zilveren schatten uit het graf sleepten. De verdenking der autoriteiten werd op- gewekt door het groote aantal antiquitelfrn, dat op de markt verscheen. Na ean onderzoek he ft men een aan tal van de vermoedelijke dieven laten arre- steeren. PROGROMS IN RUSLAND. Uit Riga komt he! cynische brricht dat het jaarlijksche progromsejzoen we r be- gonnen is in Rusland en dat voorai in de Oekraine de Jode.i gruwelijk vervolgd worden. Joodsche vluchtelingen die over Riga naar Amerika trachten te vluchten, weien allerlei veischrikkelijke feiten mede te deel.n. Oorzaak is, dat he! oogstseizoen TOorbij is en dat de Moskousche commis- sarissen met gewapende troepen bij zich he', boerenland afreizen om oogsjbeiastin- gen te 'mnen en graan op te vorderen. De Joden in Rusland zete'en hoofdzake- lijk als regeerders te Moskou, of voeren als de eenige ove.gebleven intellectueelen het bewind in de steden van het platte- land. De Russische boer, die alie n zijn domme kracht tot zijn be-schikking weet, gaat uit wraak ove: tot moord en vcrvol- ging tegen elken Jood, dien hij te pakken kan krijgei en waarvan hij denkt, dat geen weerwraak te duchten is. En zoo herhalen zich de treurige toestande in Rusland van boven en van onder af. TER NEUZEN, 30 October 1923. DE PITMANSCHOOL. Zooals uit de advertenfie in dit numimer blijikt, wordt door de bekenide Pitmanschool van Goes alhier weer een cursus ingericht voor stenografiie, machineschrijven, handels- correspondentie, boekhouden enz., alle vak- ken die voor velen in hun verder leven van groot nut kunnen zijn. Het succes dat deze school alhier met een vroegeren cursus had, zal velen een spoorslag kunnen zijn daarvan ook thans gebruik te maken. BAKEN BIJ „FORT DE NOLLE". De Minister van Marine bracht ter kennis van de Sdhiippersvereeniging „Schuttevaer" te Amsterdam, in beschikking op hare beide requesten van 21 September j.l., strekkende tot het plaatsen van een baken op het paal- hoofd bij het fort „De Nolle" en het uit- leggen eener liohtboei in het ,,Sohaar van Onrust"; dat de plaatsing van een baken op voor- noemd paaLhoofd zou.de behooren te ge- schieden door de zorigen van den polder ,,Walcheren", aangezien dit lichaam het paallhoofd heeft laten bouwen en derhalve ook te zorgen heeft voor de aanduiding van het einde daarvan, indien zoodanige aandui ding voor de scheepvaart noodig is; dat ter ondersteuning van het door die vereeniging daartoe gedaan verzoek aan het bestuur van den polder ,,Walcheren" ook door den inspecteur van het Loods- wezen enz. te Viissingen een schrijven aan dat polderbestuur is of zal worden gericht; dat de stompe ton no. 6 van het „Schaar van Onrust" tijdelijk zal worden vervangen door een reserve-liohtboei, doch dat deze uitlegging noodgedwongen wederom zal moeten worden ingetrokken, zoodra de be- doelde boei noodig mocht zijn voor het doel, waarvoor zij is aangeschaft. HENGSTDIJK. Donderdag viert zooals men weet de wed. E. Asselman.de Witte haar lOle verjaardag. Elisabeth de Witte werd op den 1 Nov. 1822 alhier geboren. Hare ouders hadden het niet breed, reeds op achtjarigen leeftijd moet zij op den bedel uit en streikte haar ibedeltochten zelfs tot Graauw uit. Lezen heeft zij nooit geleerd. Den 11 Mei 1852 is zij met Asselman getroiiwd, uiit dit huwelijk zijn drie meisjes en vier jongens geboren; zij heeft thans 27 kleinkinderen en 14 ach- terkleinkinderen. Haar man is den 2 Oct. 1878 gestorven. Haar geheugen en hare overige zintuigen zijn nog zeer goed, alleen is zij een weinig hardhoorend. Uit de dagen van den opstand van Belgie in 1830, weet zij nog te verhalen, dat op een avond twee soldaten die verdwaald waren aan haar moeders deur kwamen en ver- zochten am open te daen, waarna werd ge- dreigd, dat zij haar <fp haar bed zouden doodschieten indien zij ""niet onmiddellijk ge- hoorzaamde, die soldaten moest den weg worden gewezen naar Walsoorden dat op een briefje stond, haar moeder die lezen en schrijven kon, en moest toen voor die sol daten op dat briefje schrijven hoe laat zij bij haar aan de deur waren geweest, later kwamen die beide soldaten haar moeder bedanken. De weduwe heeft nooit geen voorspoed gekend. Haar man was bijna altiid ziekelijk. Haar zintuigen zijn nog uitstekend, alleen eenigszins hardhoorig, heeft nog nooit een bril noodig gehad en kan nog zeer goed een draad in een naald steken, zij is flink op haar gang, kan nog zeer goed een uur ver heen en terug loopen, dat zij een poosje ge- leden nog heeft gedaan. Zij gaat geregeld iederen Zondag ter kefke en op een kieine uitzondering na heeft zij steeds haar plich- ten in de kerk trouw vervuld. Zij is nog steeds behulpzaam in de huishoudelijke bezigheden. Zij heeft altijd hier gewoond en thans is haar eenigste inkomen de drie gulden ouder- domsrente. IJZEND1JKE. Zaterdagnamiddag is naar het huis van bewaring overgebracht J. O., 44 j., commis- sionair, wonende te IJzendijke, verdacht van bedriegelijke bankbreuk te IJzendijke in Juli en Augustus 1923. Verdachte was voort- vluchtig en is in Belgie aangehouden. HET HOOFDBESTUUR DER Z. L. M„ vergadert Maandag 5 November te Goes. De ontwerpdjegrooting 1924, die in ontv. en uitgaaf vertoont 21.1^56,30 zal worden be- handeld. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor dezelfde contributieregeling als voor 1923 te doen gelden. Voorgesteld wordt aan den Kring Oostburg voor zijn in 1924 te houden tentoonstell'ing een crediet van f 600 te ver- leenen. Ook komen in bespreking het rechts- kunidig bureau en de afzet en prijszetting der Boerenboter in Zeeland. RECHTSZAKEN. DE 31e ROTTERDAMSCHE PREMIE- LEENING. Ontslag van alle rechtsvervolging. De kantonrechter Mr. G. W. F. Wenlholt heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen W. H. B., loterij-Ondernemer, die op 16 October heeft terechtgestaan wegens over- treding van de loterijwet. Beklaagde is bij dit vonnis ontslagen van alle rechtsvervolging. De kantonrechter overweegt, dat de door beklaagde uitgegeven 31ste Rotterdamsche premieleening voldoet aan de vereischten, die in artikel 1 sub 2 der Loterijwet voor een geoorloofde premieleening u-itdrukkelijk zijn voorgeschreven. DE BRUSSELSCHE BANK. Men imeldt aan de „N. Rott. Crt." uit Brussel: N. de J. en Ph. B., de voortvluchiige di- recteuren van de Brusselsche Banik te Am sterdam, blijken zich verseheidene dagen in een hotel aan het Rogierplein te Brussel te hebben opgehouden. Toen het Belgische ge- rech.t door de Nederlandsche politic werd gewaarschuwd, waren zij reeds doorgereisd naar Parijs, waar zij ook eenigen tijd zou den hdbben vertoefd en in een nacht 8000 verteerden. Vermoed wordt, dat De j. en B. naar Belgie zijn teru^gekeerd, waar zij nu ook ijverig worden opgespoord. EEN LUCHTBALLON. Zondagnamiddag omstreeks half vijf kwam uit Z. W. richting een luchtballon over Kloetinge en lan-dde ten Noorden van het dorp. In een minimum van tijd was het zwart van menschen, die graag een lucht ballon eens van nabij wilden bezichtigen. De luchtvaarders waren van Belgische nationaliteit, het waren n.l. de heeren J. C. Dunortier en J. M. A. de Lille, beiden uit Maldeghem. De ballon was om circa half drie op de Maldeghemsche kermis opgestegen. De tocht was bekostigd door de Kamer van Koophandel aldaar. Nadat het gas uit de luchtballon was gelaten werd ze ingepakt en per wagen naar het station Goes vervoerd, van waar de luchtvaarders per trein naar hun woonplaats terugkeerden. TREINROOF BIJ EDE. In den trein Utrecht-Ede is Umand be- roofd. De he r W. uit Ede was, naar thans gebleken is, na het rooken van een siga- ret, welke hem aangeboden was door twee onbekende heeren", in diepen slaap geval len. Late- kwam hij tot de ontdekking 9C0 gulden te missen. EEN BEMINNELIJKE DILF. in de Haversiraat te Utrecht wonen een broer e.i een zuster tezamen; men had op den zolder in een koffer een geldtrommel staan, waarin ongeve r 2000 gulden was geborgei. Zondag waren broer en zuster uitge- gaan. Toen ze des avonds thuis kwamen, vonden te de siraatd ur open staan en op den zolder den koffer geopend. Het geld- trommehje bleek evenee.;s opengtmaakl te kijn en he: geld goeddeefs v, rdwenen. De die. heeft echter de vriendelijkheld ge had, 15 bankbiljege.i van 40 guideu in het irommeltje achter te laten; een bem'n- neiijke dief dus, die van _pf.m. 2000 gulden nog 600 gulden achterfaat om de menschen niet heelemaai troosteloos te stemmen. EEN AANHOUDING MET SCHOTEN. Maanidagmorgen werd op de Leuvenbrug te Rotterdam een man aangehouden, die in het bezit van eenige flesschen was, ver- moedelijk gevuld met gedistilleerd, welke gestolen of gesmokkeld waren. De man weigerde ze af te geven, sloeg op de vlucht, sprang in een roeiboot en roeide weg. De agenten losten eenige schoten in de ludht, doch de man stoorde er zich niet aan. Daarna werd op den smokkelaar geschoten. Een kogel trof hem in den neus; twee an dere raakten den rechterarm. Toen zakte de vluchteling plotseling ineen. WRAAK. Te Emmercompascuum waren ten huize van P. eenige jongelui. Dat was niet geheel naar den zin van het paar jonge mannen aldaar. Ook zij wilden van de partij zijn, hetgeen hun evenwel niet gelukte. Nu werd op wraak verzonnen, zoo het schijnt. Toen Is avonds, nadat elk zijn weegs was gegaan, de 21jariige Van Polen weer naar huis wou terugkeeren, werd hij aangehouden. Na een korte woordenwisseling werd hij met een mes gestoken. De ouders vonden later hun zoon 'badende in zijn bloed, met een diepe borstwonde tin het voorhuis liggen. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp gehaald. Dokter Lubberman, die spoedig ter plaatse was, achtte directe overbrenging naar Gro- ningen noodzakelijk. Als vermoedelijke daders va-n dezen moordaanslag hebben de marechauss6e van Boven Oosterveen nog denzelfden avond aangehouden en gevan- kelijk naar Assen overgebracht twee arbei- ders uit Emmercompascuum. ONTPLOFFING BIJ POPE. Men meldt uit Venlo: Donderdagmorgen omstreeks 7 uur sprang in de Pope Metaaldraadiampenfa- briek te Venlo de fuchtdrukketel, d.i. de ketel, die de lucht door de geheele fa- briek voert naar de gastoestellen. De slag was gelijk aan een geweldigen donder- slag en uren in de omgeving te hooren. De meeste ruiten van de fabriek en de aangrenzende huizen zijn gesprongen. De ijzeren deksel van den ketel, ter grootte van ongeveer *1.5 M., is een honderd me ter ver weggeslingerd en lag op een stuk land achter de fabriek in den grond ge- slagen. In de fabriek zelf is het een groote ru'ine, overaf gfasscherven van gebcoken lampen ea ruiten. Het personeel, dat inmiddels aankwam, kreeg aanzegging weer naar huis te gaan, daar er vporloopig niet gewerkt kai wor- de.i. De ontploffing geschiedde op een tijd, dat het personeel IHet aanwezig was. Ware he! even later geweest, dan zouden aHicht persoonlijke ongelukken te b treu- ren zijn gevveest. De materieele schade is vrij aanzienlijk. INBREKERS ACHTER SLOT EN GRENDELS. Aan de crimineele politic te Berlijn is het gelukt een twintigtal inbrekers achter slot en grendei te brengen, die zich aan ta!rijke diefstallen had schuldig gemaakt. Een der diefstallen werd gepleegd op Nieuwjaarsdag van dit jaar, toen een der tfwee partners van het „Boxe,dtnmal" met egn gewicht van meer dan twee centenaar van ne: voetstuk werd gezaagd e.i meege- nomen. Terwijl de klokken he: nieuwe jaar inluidden en op straat het oudejaars- avond-geroezemoes he rschte, trok de die- ve.ibende met haar zwaren buit naar een van haar woningen. Hier werd de bokser in stukkei gezaagd en later ats oud me.aal verkocht.. De gemee.ite had bij de ont dekking, dat een der boksers was verdwe- ne.i, den anderen in vedigheid gebracht. Al wat in kerken en op kerkhoven aan me'aal aanwezig is, was naar hun gading. Op een plaats demonuerden de dieven zelfs een gehe len looomotief. Het voor- naamste arbeidsveld was het station do- we i op de BerlijnHamburg-lijn waar dik- wijls nonderden wagens staan, die mceten worde.i hersteld. Enkeie malen in de week stelden de dieven hier een nauwkeurig onderzoek in, om dan met honderde.i kilo's koper naar huis terug te kceren. EEN ONTZETTENDE MISDAAD. Een ontzettende misdaad he ft de in deze tijde l bijna gevoellooze te-.olking van B> r- lijn dezer dagen toch nog opigeschrikt. Te.i huize van de weduwe Conrad woon- de, als onderhuurder de vijfiigjarige hor. logemaker Schaper, wien de liuur echter werd opgezegd. Den dag van zijn ve.trek verliet de weduwe r eds 's morgens haar woning om zich naar haar werk te bege- ve i. Schaper vroeg haar of hij het ze/en- jarig dochtertjk nog even goejen dag mocht zeggen, waar de vrouw niets tegen had, omdat de horlogemaker altijd bij- zonder aardig voor het kind geweest was. Hij riep het kind, dat zich aankUedde en, zooals gevoonlijk, haar schoolsommetjes onder zijn toezicht maakte. Daarna spie.de hij korten tijd met haar, tot het kind zich geraad maakte om naar school te gaan. Bij de gedachte, dat hij het meisje nu 's middags niet meer zou terugzie.n over- vielen Schaper plots.ling e n zoo krank- zinnige woede en jalce.schheid op de moe der, die hem, naar het schijnt, om slechts kieine onaangenaamhede.i de kamer had opgezegd, dat hij een strik maakte en dien het argelooze kind om den hals wi rp. Toen hing hij het aan een, knop op en vluchtte om den doodstrijd niet te be'.iocven de aanschouwen. Ongeiukkigerwijze brak het koord een seconde te vroeg, het kind vie], wist adem te scheppen en trachtte e n raam te openen om hulp te roepen. Schaper hoorde den val, k.erde terug en sloeg zijn siachtoffer met te.i ham r de hersens in. Twee dagen dwaalde de inoordenaar door Berlijn rood, toen b gaf hij zich op de Alexanderpfatz, viak voor het lioofd- bureau van politie, onder de meuigte, .ie een spijsuitdeeling van he. Leger des Heils afwachtte. Op de vraag van een recher che.ir om zich te legitinueren, antwoordde hij onmiddellijk: „Neem fn j maar mee, 't is in orde. Ik ben iiet," gevolgd door een volledige bekentenis. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. Vergaidering van Zaterdag 27 October 1923. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Aanwezig de heeren Nolson, Thielman, Nee- teson, De Feijter, Van Melle, Van de Walle, De Vrieze, Stevens, Oggel, Van 't Hoff en Catsman. Met kennisgeving afwezig de heeren Ris- seeuw en Van Waesberghe. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 27 Ja- l.uari, 3 Maart en 23 Juni 11. worden met alge- meene stemmen vastgesteld. 2. Wijzigingen in het Handelsregister. De VOORZITTER meent er bij deze gelegen- hedd op te moeten wijzen, dat het blijkens in- gekomen ambtsberichten, de aandacht heeft getrokken, dat belanghebbenden in vele ge vallen niet volrloen aan de ingevolge artikel 17 der Handelsregisterwet op hen rustende ver- plichtingen, n.l. die tot het opgeven van wijzi gingen in vevrband met verandering in hunne zaken of bedrijven, van welken aard odk. Met nadruk zij er op gewezen, dat het beslist noodzakelijk is, dat alle veranderingen ten spoedigste worden opgegeven. In vele gevallen komen uit advertentien in de dagbladen veranderingen ter kennis van het secretariaat, dat in die gevallen belanghebben den op hun verplichting wijst en zijn medewer- king voor het aanbrengen der veranderingen verleent. Evenwel, de ervaring leert, dat niet alles ter kennis van de Kamer komt, Met name is het meermalen voorgekomen, dat, na herhaalde aan- schrijving tot betaling van het verschuldigde jaarlijksch recht, de betrokkenen persoonlijk of schriftelijk meedeelen, dat zij hebben opgehou- den koopman te zijn en op grond daarvan meenen niet meer tot betaling verplicht te zijn. Het kan daarom zijn nut hebben, in het licht te stellen en den leden der Kamer wordt verzocht daarop in voorkomende gevallen be langhebbenden te wij zen dat iedereen, die op 1 Januari van eenig jaar is ingeschreven in het Handelsregister verplicht is voor 1 April van dat jaar de jaarlijksche bijdrage te vol- doen. Dit geldt dus ook voor hen die geen koop man meer zijn, doch verzuimden daarvan aan het Handelsregister aangifte te doen, maar bovendien maken deze zich ook aan overtreding der Wet schuldig, omdat zij nalatig zijn in het opgeven der verandering. In het algemeen wordt er door de Kamers naar gestreefd, belanghebbenden buiten moei- lijkheden te houden, doch ten slotte zullen ook strafvervolgingen tegen nalatigen niet kunnen uitblijven, maar bovendien is het in vele op- zdchten ook in het belang der betrokkenen zelf, de wijziging tijdig op te geven. 3. Verkiezing. De VOORZITTER deelt mede, dat de Kamer in den loop der maand September niet bijeen was, toen aan het gemeentebestuur den datum der verkiezing met het oog op de periodieke aftreding in Januari a.s. moest worden mee- gedeeld. Deze is toen door hem bepaali op 27 November a.s. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren L. de Feijter, R. G. E. Nolson, J. A. van Rom pu en I. A. Risseeuw van de afdeeling groot- bedrijf en de heeren J. M. Oggel, J. D. Thiel man, A. de Vrieze en A. A. van de Walle. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stsg het voorstel van den voorzitter besloten. 4. Goedkeuring rekening. Een schrijven van den Minister van Arfoeid, Handel en Nijverheid, waarin deze bericht, dat de ingezonden rekening en veramtwoording over 1922 hem tot geenerlei opmerking aan- leiding geeft. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Geldzendingen naar Biervliet. Een schrijven van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, dat in antwoord op het desbetreffend schrijven der Kamer bericht, dat een onderzoek is ingesteld naar de klacht, dat geldzendingen Biervliet eerder zouden be- reiken indien dit onder Ter Neuzen als hoofd- kantoor ressorteerde, in plaats van onder Bres- kens. Dit nu is gebleken nieit het geval te zijn. V/el komt de correspondentie voor Biervliet met enkeie gelegenheden sneller via Ter Neu zen ter bestemming, maar de loop der treinen waarmede de geldzendingen van andere kan- toren in hoofdzaak worden aangevoerd, is zoo- danig, dait deze Biervliet over Breskens berei- ken deels op dezelfde tijden, als, deels sneller dan over Ter Neuzen als hoofdkantoor. Be- spoediging der geldzendingen kan dus geen motief vormen om Biervliet van het ressort Breskens naar dat van Ter Neuzen te doen overbrengen, terwijl zulks uit een oogpunt van dienstbelang bezwaar zou ontmoeten. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Telefoonkantoor te Axel en Hulst. Een schrijven van den Ddrecteur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, waarin bericht wordt, dat overeenkomsitig het verzoek der jvamer de kantoren te Axel en Hulst met in- gang an 13 Augustus 1923 op werkdagen voor den telefoondienst zullen zijn opengesteld van 8 v.m. tot 9 n.m. Van 8 mm. tot 9 n.m. zal echter alleen gelegenheid bestaan tot het voe ren van gesprekken in de openbare spreekcel. Overeenkomstig het voorstel van den heer OGGEL wordt besloten den Directeur-Generaal voomoemd, dank te zeggen voor dezen maat regel. 7. In- en uitklaren te Sas van Gent. Een schrijven van den Inspecteur der Directe belasitingen, invoerrechten en accijnsen, waarin naar aanledding van een verzoek der Kamer wordt bericht, dat de middagstoptijd voor m- en uitklaren van binnensehepen aan het ont- vangerskantoor bij het kanaal te Sas van Gent bij beschikking van den Directeur te Breda met ingang van 1 Augustus 1923 is vervallen en dat het kantoor gedurende de maanden Januari, Februari, Maart, October, November en Decem ber van des voormiddags 8 uur tot des namid- dags 5 uur zal geopend zijn en gedurende de overige maanden van het jaar van des voor middags 8 uur tot des namiddags 6 uur; des Zondags alleen van 8 tot 12 uur. Voorts is er op alle dagen van zonsopgang tot 10 uur des avonds gelegenheid voor het be- talen van invoerrechten van goederen die zich bevinden onder de bagage van redzende per- so Tien. Met algemeene stemmen wordt besloten over eenkomstig het voorstel van het Bureau en tovens om aan den Directeur der Directe Be- laistingen te Breda en den Inspecteur te Ter Neuzen dank te zeggen voor hunne mede- werking in dezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1923 | | pagina 2